Νέα

Πού θα επενδύατε 300Κ ευρώ;

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.502
Like
4.205
Πόντοι
456
Φιλε μου, η γνωμη μου ειναι να πας σε 2-3 νησακια να κανεις μια ερευνα για οικοπεδα ή ακίνητα.
Με προσωπικη ενασχοληση, αγαπη και λιγες βασικες γνωσεις χοσπιταλιτι, μπορεις να φτασεις και το 11% αποδοση ετησια.
μετα απο μερικα χρονια τα πουλας αν θελεις εγγυημενα σε υψηλοτερη τιμη.

με 300κ ομως τι φτιαχνεις σε νησι?
 

pouroupoupoudm

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2021
Μηνύματα
86
Like
266
Πόντοι
20

stabilo

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2007
Μηνύματα
39
Like
63
Πόντοι
0
Σωστα οσα λες.


Χρυσος καλη τοποθετηση για αλλα οχι για returns. Ειναι το πιο manipulated οχημα στην ιστορια με τα futures να ειναι 250x του physical gold = manipulation του ελεους. Αλλα θα κρατησει αξια αυτο ειναι σιγουρο.

Ιστιοφορα θελουν αρκετη γνωση αλλα εαν στηθει εισαι φουλ κλεισμενος απο το χειμωνα για ολο το καλοκαιρι απο Βελγους Γαλλους κλπ
Το ιδιο και ενοικιαση σε νησι.
Βεβαια και τα 2 ειναι παροχη υπηρεσιας, δεν εχεις το control και εισαι εξαρτημενος απο την οποια κοινονικοπολιτικη κατασταση η οποια ειναι random για να βασιστεις μακροπροθεσμα (Κορονα, Τουρκια, Λαθρο κλπ)

Στο μονο που διαφωνω ειναι στα cryptos.
Mε ενα μικρο exposure 2-5% το upside/downside ratio σε νεο τεχνολογικο wave ειναι too much για να γινει ignore.
Φαινεσαι γνωστης και εισαι και πολυ παλιο μελος(οπως και εγω)οποτε εισαι και καποιας ηλικιας....
Για χρυσο μιλω σε ΦΥΣΙΚΗ ΜΟΡΦΗ οχι παραγωγα/τιτλους κλπ και κατα προτιμηση σε πλακιδια απο τραπεζα γιατι σε λιρα εχει μεγαλη "γκανιοτα" στην αγορα και στην πωληση ενω σε πλακιδια ελαχιστη.Απο την αλλη βεβαια τη λιρα την εχεις "μαυρη" αφορολογητη και τη πουλας σε οποιον γουσταεις ενω το πλακιδιο ειναι λιγοτερο ρευστοποιησιμο.Τα κρυπτονομισματα εχουν ημερομηνια ληξης......οποιος ανεβει τελευταιος στο τραινο θα τον "καρφωσει" η μηχανη......Τα ιστιοφορα προς θεου ΜΟΝΟ σε ΣΟΒΑΡΗ εταιρεια....τι θα λεει.."εχω και κοτερο παμε μια βολτα??"
Τα ενοικιαζομενα σε νησια ειναι πολυ ασφαλη επενδυση και ειναι ισως η καλυτερη αυτη τη στιγμη....οταν φυγει ο κορονοιος θα ανεβουν οι τιμες των ακινητων οικοπεδων στο θεο...ΤΩΡΑ ειναι "ευκαιρια"
 

pouroupoupoudm

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2021
Μηνύματα
86
Like
266
Πόντοι
20
Εφτιαξε και θυγατρικη στην Ελλαδα η apple. Παιχτη μηπως να το σκεφτεις;
 

pouroupoupoudm

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2021
Μηνύματα
86
Like
266
Πόντοι
20
Φαινεσαι γνωστης και εισαι και πολυ παλιο μελος(οπως και εγω)οποτε εισαι και καποιας ηλικιας....
Για χρυσο μιλω σε ΦΥΣΙΚΗ ΜΟΡΦΗ οχι παραγωγα/τιτλους κλπ και κατα προτιμηση σε πλακιδια απο τραπεζα γιατι σε λιρα εχει μεγαλη "γκανιοτα" στην αγορα και στην πωληση ενω σε πλακιδια ελαχιστη.Απο την αλλη βεβαια τη λιρα την εχεις "μαυρη" αφορολογητη και τη πουλας σε οποιον γουσταεις ενω το πλακιδιο ειναι λιγοτερο ρευστοποιησιμο.Τα κρυπτονομισματα εχουν ημερομηνια ληξης......οποιος ανεβει τελευταιος στο τραινο θα τον "καρφωσει" η μηχανη......Τα ιστιοφορα προς θεου ΜΟΝΟ σε ΣΟΒΑΡΗ εταιρεια....τι θα λεει.."εχω και κοτερο παμε μια βολτα??"
Τα ενοικιαζομενα σε νησια ειναι πολυ ασφαλη επενδυση και ειναι ισως η καλυτερη αυτη τη στιγμη....οταν φυγει ο κορονοιος θα ανεβουν οι τιμες των ακινητων οικοπεδων στο θεο...ΤΩΡΑ ειναι "ευκαιρια"
Για τα νησια εχω καποια ενσταση. Περα απο Σαντορινη, Μυκονο που εχουν ξεφυγει εδω και χρονια, ακομα και στην Παρο η στην σεριφο οι τιμες ειναι στο θεο και δεν ξερω ποσο περιθωριο εχουν να πανε πανω.
 

mounoeilotas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2013
Μηνύματα
2.695
Like
1.463
Πόντοι
216
Πάρο θα ανέβουν κι άλλο! Σχετικά με τα ιστιοπλοϊκά υπάρχουν πολλά λαμόγια στο χώρο και σε βλέπω να πηγαίνεις ακλαφτος
 

ARAVOTOURKOS(2)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Σεπ 2020
Μηνύματα
919
Like
1.336
Πόντοι
206
Γιουνάνια μου, βρήκα τη γη της επαγγελίας! Απο τη στιγμή που πάτησα το πόδι μου σε αυτό το έδαφος βαφτίστηκα επενδυτής!
Μπορεί να μην έχω ούτε κεφάλαιο, ούτε ιδέες αλλά το κράτος σας μου συμπεριφέρεται σαν να είμαι ο warren buffet :smitten: :smitten: :smitten:
Προς το παρόν οι επενδυτικές μου δραστηριότητες είναι επιδοματάκι, τζάμπα σπιτάκι, λιάσιμο και γαμησάκι :headbaning1::headbaning1::headbaning1:
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.615
Κριτικές
1
Like
5.547
Πόντοι
2.356
Ας υποθέσουμε, ας υποθέσουμε λεω, ότι είχατε 300 χιλιάρικα στην άκρη τα οποία δε τα χρειάζεστε για βιοπορισμό, ούτε τρώτε από αυτά για να την οποία ανάγκη ή επιθυμία.
Που θα κάνατε κίνηση να ρίξετε ένα ποσό ή ακόμη και όλο;
Μου είχε κάποιος να αποφεύγω να βάζω λεφτά σε κάτι που δεν γνωρίζω πολύ καλά.Αλλοι λένε να ψάξεις κάτι καινοτόμο!
Τι πιστεύετε; Μοιραστείτε όποιος θέλει εμπειρίες, συμβουλές και ότι άλλο σας κατέβει!
300.000 υποχρεωτικα να τα πεταξω στην αγορα?

θα ανοιγα γραφειο τελετων για λαθρομεταναστες και απορους! τρελη μπιζνα και θα πεφτει παρας απο ΕΕ και ΜΚΟ για το "ανθρωπιστικο" μας εργο....
 

RETRO

Μέγας
Εγγρ.
6 Οκτ 2020
Μηνύματα
6.315
Like
16.765
Πόντοι
3.556
ποσο να κοστιζει αραγεσ το σαη? με 300 καπα το αγοραζεις ολο να πουμε? η κανα μαηνορ σεαρχολντερ? :takethis: :takethis: :takethis: :undecided: :undecided: :undecided:
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.902
Like
12.929
Πόντοι
2.606

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.902
Like
12.929
Πόντοι
2.606
δύσκολο μου κάνει.... :confused:
150 τα δινα αρκει να επαιρνα στο πακετο και τα παρατραγουδα που κυκλοφορουν εδω μεσα :2funny:
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

ποσα λες να κοστιζει ρε τυπε να το αγορασεισ με το κλειδι στο χερι?
ανοιξε θρεντ να κανουμε καινουργιο σηκωτι απ το γελιο :2funny:
 

RETRO

Μέγας
Εγγρ.
6 Οκτ 2020
Μηνύματα
6.315
Like
16.765
Πόντοι
3.556
καποιος εμπειρος μυστης που ξερει πως να ανοιξει νημα ας βαλει την ερευνα ποσο κοστιζει το σαη. ας πουμε για αρχη 3 φορες το εμπιτντα :takethis: :takethis: :takethis: :undecided: :undecided: :undecided: :coffee:
 
Εγγρ.
19 Αυγ 2021
Μηνύματα
90
Like
73
Πόντοι
0
τα περισσότερα εξαιρετικά
Μόνο στο ιστιοφόρο/σκάφος γενικότερα διαφωνώ. Μέχρι οι κατσαπλιάδες να καταργήσουν ή μειώσουν τα τεκμήρια (ισχυουν και για πολυτελή αυτοκινητα κτλπ) πετάς λεφτά στο πηγάδι. Αν όντως είσαι κολλημένος με το συγκεκριμένο, ψάξε τι γίνεται αν το αγοράσεις εξωτερικό, και έχει πχ σημαία Αγγλίας η άλλης χώρας.

Προσωπικα νομίζω τα ακίνητα είναι σίγουρη λύση. Βραχυπρόθεσμη/μακροχρόνια ενοικίαση, ανακαίνιση και μετά πώληση, τέτοια πράγματα (χωρίς ανάμειξη μεσιτών προφανώς), Ειδικά στις περιοχές που θα φτιαχτεί ΟΤΑΝ φτιαχτεί η καινούργια γραμμή μέτρο.
 

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.818
Like
15.566
Πόντοι
3.656
150 τα δινα αρκει να επαιρνα στο πακετο και τα παρατραγουδα που κυκλοφορουν εδω μεσα :2funny:
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


ανοιξε θρεντ να κανουμε καινουργιο σηκωτι απ το γελιο :2funny:


εισαι σιγουρος γιαυτο που λες τυπε; :confused: :confused: :confused:



xc.gif
 

Paliotsarkadoros

Ανώτερος
Εγγρ.
17 Αυγ 2006
Μηνύματα
647
Κριτικές
28
Like
3.831
Πόντοι
7.185
Εχεις εικόνα αν στην ελλάδα υπάρχουν οργανωμένες ή μεμονωμένες φάρμες; Με την τιμή ρεύματος βγάζει κανείς btc εδώ;
μεμονωμένες φυσικά και υπάρχουν , πάνω από χίλιες, μάλλον λιγότερες από 3000. Μιλάμε πάντα για μικρά και μεσαία μεγέθη.

είναι αλήθεια ότι το ρεύμα εδώ είναι από τα ακριβότερα στον κόσμο και δυσκολεύει πολύ την κατάσταση. Αλλά ναι υπάρχει κερδοφορία στις περισσότερες σοβαρές περιπτώσεις.
Προφανώς όχι τόσο μεγάλη όσο σε άλλες χώρες με καλύτερες τιμές ρεύματος.
Και φυσικά υπάρχουν και κάποιες περιπτώσεις που απλά δεν τους νοιάζει καν το ρεύμα
 
OP
OP
Δ
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
645
Κριτικές
2
Like
1.581
Πόντοι
206
Αρχικά να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους αφιέρωσαν έστω και λίγα second για να απαντήσουν στο δια ταύτα του θέματος...
Φυσικά δε θα έκανα κάποια κίνηση πριν συμβουλευτώ και κάποιον ειδικό, ωστόσο έχω μάθει στη ζωή μου πριν κάνω κατι να λαμβάνω όσο πιο πολύ feedback μπορώ. Κι εδώ μέσα πιστεύω ότι έχει ανθρώπους με πλούτο υλικό και /ή ψυχικό!
Επίσης ευχαριστώ όσους έγραψαν έστω και μαλακίες για χαβαλέ! Το γέλιο είναι επένδυση στην υγεία μας και στο σηκωμένο μας καβλί!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom