Νέα

Ποιός είναι ο πιο οικονομικός πάροχος ηλεκτρικού ρεύματος;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bullet73
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 476
  • Εμφανίσεις 35K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Ποιόν πάροχο έχετε;

  • ΔΕΗ

    Ψήφοι: 45 48,9%
  • VOLTERRA

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • WATT+VOLT

    Ψήφοι: 6 6,5%
  • PROTERGIA

    Ψήφοι: 8 8,7%
  • ΗΡΩΝ

    Ψήφοι: 8 8,7%
  • ELPEDISON

    Ψήφοι: 6 6,5%
  • NRG

    Ψήφοι: 1 1,1%
  • ΕLECTRICON

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • ΕΛΤΑ

    Ψήφοι: 1 1,1%
  • VOLTON

    Ψήφοι: 3 3,3%
  • ZENIΘ

    Ψήφοι: 3 3,3%
  • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ

    Ψήφοι: 11 12,0%
  • WE ENERGY

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    92
  • Η ψηφοφορία έκλεισε .

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.358
Κριτικές
3
Like
7.004
Πόντοι
1.486
ελα ρε ναυαρχε ... ευκολακι ειναι

βρες τους 3 τελευταιους εκκαθαριστικους λογαριασμους ... ωστε να ξερεις την ετησια καταναλωση σου και θα στα εξηγησουμε

σε γενικες γραμμες πληρωνεις
- παγιο
- καταναλωση ρευματος (ειτε με σταθερη τιμη ειτε με ρητρα αναπροσαρμογης, εχει ακομα και κλιμακωτο τιμολογιο) μειον την οποια εκπτωση συνεπειας (εαν πληρωνεις στην ωρα σου ή με παγια εντολη)

και ολα τα υπολοιπα που ειναι ιδια σε ολους τους παροχους περιπου 9 λεπτα /kwh (δικτυο μεταφορας ρευματος, υκω και ετμεαρ κλπ )

συν δημοτικα τελη, ταπ, ερτ και οτι αλλο σκαρφιστουν να μας φορτωσουν ... α ναι ... και το φπα :2funny:
Αφού ειναι ευκολακι φίλε,πάρε τους τρεις τελευταίους εκκαθαριστικούς και βοήθα..
Και όποιος άλλος θέλει βεβαια...
 

Συνημμένα

  • protergia 1.jpg
    protergia 1.jpg
    102,1 KB · Εμφανίσεις: 55
  • protergia 2.jpg
    protergia 2.jpg
    192,8 KB · Εμφανίσεις: 54
  • protergia 3.jpg
    protergia 3.jpg
    103,9 KB · Εμφανίσεις: 48
  • protergia 5.jpg
    protergia 5.jpg
    99,9 KB · Εμφανίσεις: 69
  • protergia 4.png
    protergia 4.png
    376,1 KB · Εμφανίσεις: 63
  • protergia 6.png
    protergia 6.png
    154,1 KB · Εμφανίσεις: 72

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Αφού ειναι ευκολακι φίλε,πάρε τους τρεις τελευταίους εκκαθαριστικούς και βοήθα..
Και όποιος άλλος θέλει βεβαια...
προχειρα (γιατι βιαζομαι)

πληρωνεις τσιμπημενο παγιο (35/μηνα αν δεν κανω λαθος) με ενσωματωμενη "δωρεαν" καταναλωση μεχρι τις 1500kwh (το τετραμηνο) και 11 λεπτα/kwh για την παραπανω καταναλωση (απο τις 1500kwh και πανω)

τα υπολοιπα που πληρωνεις ειναι ιδια για ολους τους παροχους
ρυθμιζομενες χρεωσεις ... περιπου 9 λεπτα / kwh
και τελη δημου/ ερτ κλπ

αν συνεχιζει να συμφερει η οχι, θα στα πω το βραδυ οταν κοιταξω αναλυτικα τις καταναλωσεις σου ... αλλα μαλλον μενεις οπως εισαι
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.358
Κριτικές
3
Like
7.004
Πόντοι
1.486
προχειρα (γιατι βιαζομαι)

πληρωνεις τσιμπημενο παγιο (35/μηνα αν δεν κανω λαθος) με ενσωματωμενη "δωρεαν" καταναλωση μεχρι τις 1500kwh (το τετραμηνο) και 11 λεπτα/kwh για την παραπανω καταναλωση (απο τις 1500kwh και πανω)

τα υπολοιπα που πληρωνεις ειναι ιδια για ολους τους παροχους
ρυθμιζομενες χρεωσεις ... περιπου 9 λεπτα / kwh
και τελη δημου/ ερτ κλπ

αν συνεχιζει να συμφερει η οχι, θα στα πω το βραδυ οταν κοιταξω αναλυτικα τις καταναλωσεις σου ... αλλα μαλλον μενεις οπως εισαι
Θα περιμενω φιλε,ευχαριστω για τη βοηθεια και την υπομονή σου...
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.617
Κριτικές
1
Like
5.551
Πόντοι
2.356
προχειρα (γιατι βιαζομαι)

πληρωνεις τσιμπημενο παγιο (35/μηνα αν δεν κανω λαθος) με ενσωματωμενη "δωρεαν" καταναλωση μεχρι τις 1500kwh (το τετραμηνο) και 11 λεπτα/kwh για την παραπανω καταναλωση (απο τις 1500kwh και πανω)

τα υπολοιπα που πληρωνεις ειναι ιδια για ολους τους παροχους
ρυθμιζομενες χρεωσεις ... περιπου 9 λεπτα / kwh
και τελη δημου/ ερτ κλπ

αν συνεχιζει να συμφερει η οχι, θα στα πω το βραδυ οταν κοιταξω αναλυτικα τις καταναλωσεις σου ... αλλα μαλλον μενεις οπως εισαι
οπως το βλεπεις και εσυ θαρρω και εγω οτι παρα το αυξημενο παγιο τον συμφερει οντως! και αν προσεξει να κανει οικονομια στο ρευμα για να μη ξεπερνα τις 1500 θα τους βαζει μεσα κιολας...
 

Θέμης88

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαρ 2021
Μηνύματα
1.235
Κριτικές
51
Like
5.432
Πόντοι
11.836
οπως το βλεπεις και εσυ θαρρω και εγω οτι παρα το αυξημενο παγιο τον συμφερει οντως! και αν προσεξει να κανει οικονομια στο ρευμα για να μη ξεπερνα τις 1500 θα τους βαζει μεσα κιολας...
Συμφέρει αναλόγως την εταιρεία.
Η αλήθεια είναι ότι πολλοί πλέον καταναλωτές έχουν στραφεί σε εταιρείες εκτός ΔΕΗ.
Αν βέβαια κάποιος έχει χαμηλό λογαριασμό νομίζω δεν αξίζει να ασχοληθεί
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.617
Κριτικές
1
Like
5.551
Πόντοι
2.356
Συμφέρει αναλόγως την εταιρεία.
Η αλήθεια είναι ότι πολλοί πλέον καταναλωτές έχουν στραφεί σε εταιρείες εκτός ΔΕΗ.
Αν βέβαια κάποιος έχει χαμηλό λογαριασμό νομίζω δεν αξίζει να ασχοληθεί
στραφηκαν αλλα φαγαν πατατρακ με τις αυξησεις! η δεη πηρε καποιους πισω το τελευταιο τριμηνο και τωρα ανεβασε τις τιμες και αυτη (γιατι γκρινιαξαν ολοι οι παροχοι επειδη ανεβασε ξανα το ποσοστο της στην πιτα)

φυσικα και αυτοι που θα γυρισουν πλεον δεη παλι θα τον πιουν... οποιος προλαβε τον κυριο ειδε...
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Θα περιμενω φιλε,ευχαριστω για τη βοηθεια και την υπομονή σου...
σιγα

καταλαβα καλα οτι τελειωνει συντομα το συμβολαιο σου ? γιατι η protergia δεν το προσφερει πλεον - και ειναι λογικο εκει που εχει παει η τιμη χοντρικης

οποτε σκεψου καλα τι θες απο δω και τωρα :

- σταθερη τιμη για 12/24 μηνες ή να παιξεις με τις ρητρες ? (συμφωνα με τις προβλεψεις η τιμη χοντρικης για ολοκληρο το 2022 θα ειναι στα 17,5 λεπτα ... μην πολυπεριμενεις να βρεις χαμηλοτερο συμβολαιο)

- πληρωνεις στην ωρα σου ? με παγια εντολη ? ή θες να εχεις δυνατοτητα διακανονισμου με δοσεις (μονο η δεη το κανει αυτο)

οπως το βλεπεις και εσυ θαρρω και εγω οτι παρα το αυξημενο παγιο τον συμφερει οντως! και αν προσεξει να κανει οικονομια στο ρευμα για να μη ξεπερνα τις 1500 θα τους βαζει μεσα κιολας...

με συνολικη καταναλωση 5700 kwh το χρονο πανω κατω στα ιδια λεφτα ερχεται , αντε κανενα 10ρικο το τετραμηνο φθηνοτερα
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Θα περιμενω φιλε,ευχαριστω για τη βοηθεια και την υπομονή σου...
αυτη τη στιγμη με καταναλωση 5700 kwh πληρωνεις το χρονο

12μηνες * 35€ παγια και 1200kwh * 0,11€ (οι 4500 kwh το χρονο ειναι δωρεαν με το παγιο) = 550 € μονο για καταναλωση ρευματος ( + ολα τα υπολοιπα ... ρυθμιζομενες χρεωσεις και δημ. τελη/ερτ κλπ)


προγραμματα με σταθερες τιμες παιζουν προχειρα

- ηρων only home plus 12μηνες * 25€ παγια και 5700 kwh * 0,11€ = 927 (δεν ξερω αν υπαρχει ακομα αυτο το προγραμμα ... το βγαζουν τα ψαχτηρια αλλα στο σαιτ της ηρων δεν φαινεται διαθεσιμο)

- δεη home enter 12μηνες * 1,5€ παγια και 5700 * 0.18 = 1044 (βγαλε και κανενα 75 εκπτωση εαν πληρωνεις με παγια εντολη)

- nrg fixed4u 12μηνες * 21,5€ παγια και 5700 kwh * 0,15€ = 1100

- protergia σταθερο 12μηνες * 15€ παγια και 5700 kwh * 0,16€ = 1080 (εχει ηδη υπολογισμενη την εκπτωση 30% για παγια εντολη)


σε γενικες γραμμες διπλασιαζεται η τιμη του ρευματος οποτε οτι και να διαλεξεις υπολογισε κανενα 50 το μηνα παραπανω απο περισυ


αν τωρα θες να παιξεις με τις ρητρες υπαρχουν τα ψαχτηρια για να διαλεξεις συμβολαιο ... και καλη τυχη (μπορει η τιμη χοντρικης να παει στο θεο και να τον πιεις ... μπορει ομως και να πεσει και μετα να μας κοροιδευεις ολους)
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.358
Κριτικές
3
Like
7.004
Πόντοι
1.486
Ευχαριστω για τη λεπτομερη ανάλυση αδερφε!
Το συμβολαιο εληξε τον Οκτωβριο,απ'ότι καταλαβα ανανεωθηκε αυτόματα.Πληρωνω στην ωρα μου και μάλλον θα κατσω εδω που ειμαι.Το μονο παραπονο που εχω απο την Protergia ειναι η ανταποκριση σε αιτηματα μου που ειναι σε ρυθμο χελώνας και λίγο λεω..
 

Νταης

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
4.266
Κριτικές
4
Like
7.284
Πόντοι
2.586
Ψιλοάσχετο με το θέμα αλλά για θέρμανση όλοι που ξέρω, που έχουν και οικονομική άνεση, έχουν ξυλόσομπες.
Έξοδο για μπουρί έχω και εγώ μία τέτοια θα αγοράσω, 500αράκι απόσβεση θα κάνω σε δύο μήνες από ό,τι φαίνεται.
Μαγειρεύεις κιόλας επάνω, ψήνεις μία χαρά θα βγάλω και γούστα.

1638869831188.png
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.145
Like
50.879
Πόντοι
12.756
Ψιλοάσχετο με το θέμα αλλά για θέρμανση όλοι που ξέρω, που έχουν και οικονομική άνεση, έχουν ξυλόσομπες.
Έξοδο για μπουρί έχω και εγώ μία τέτοια θα αγοράσω, 500αράκι απόσβεση θα κάνω σε δύο μήνες από ό,τι φαίνεται.
Μαγειρεύεις κιόλας επάνω, ψήνεις μία χαρά θα βγάλω και γούστα.

1638869831188.png
σταχτες κλπ στα μπουρια ειναι ενα θεμα...αν δεν σε πειραζει ειναι οκ...
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Ευχαριστω για τη λεπτομερη ανάλυση αδερφε!
Το συμβολαιο εληξε τον Οκτωβριο,απ'ότι καταλαβα ανανεωθηκε αυτόματα.Πληρωνω στην ωρα μου και μάλλον θα κατσω εδω που ειμαι.Το μονο παραπονο που εχω απο την Protergia ειναι η ανταποκριση σε αιτηματα μου που ειναι σε ρυθμο χελώνας και λίγο λεω..
επιβεβαιωσε οτι πραγματι εχει ανανεωθει για ενα χρονο ... και κατσε εκει που εισαι γιατι 11 λεπτα /kwh δεν θα βρεις πουθενα πλεον
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.358
Κριτικές
3
Like
7.004
Πόντοι
1.486
επιβεβαιωσε οτι πραγματι εχει ανανεωθει για ενα χρονο ... και κατσε εκει που εισαι γιατι 11 λεπτα /kwh δεν θα βρεις πουθενα πλεον
Εβγαλες λαγό!'Οντως εχει ληξει το συμβόλαιο από τον Οκτωβριο και ΟΙ ΤΡΙΜΑΛΑΚΕΣ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ!Με εχουν βαλει σε ενα "βασικο πακετο" μεχρι εγω να ..επικοινωνήσω μαζί τους!!!
Είπα και πιο πριν,εξυπηρετηση για τον πούτσο!!!!
Θα μου στειλουν τα πακετα και θα ζητησω βοηθεια από εδω..
ΥΓ: Το βασικό πακετο εχει κιλοβατωρα στα 0,11028 και με εκπτωση 10% στα 0,009925 μεχρι τις 2000 kw στο τετραμηνο.Αν τις ξεπερασεις παει με την εκπτωση 10% στα 0,10147.Ότι καταλαβατε πειτε μου γιατι εγω δεν...
 
Τελευταία τροποποίηση:

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Εβγαλες λαγό!'Οντως εχει ληξει το συμβόλαιο από τον Οκτωβριο και ΟΙ ΤΡΙΜΑΛΑΚΕΣ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ!Με εχουν βαλει σε ενα "βασικο πακετο" μεχρι εγω να ..επικοινωνήσω μαζί τους!!!
Είπα και πιο πριν,εξυπηρετηση για τον πούτσο!!!!
Θα μου στειλουν τα πακετα και θα ζητησω βοηθεια από εδω..
ΥΓ: Το βασικό πακετο εχει κιλοβατωρα στα 0,11028 και με εκπτωση 10% στα 0,009925 μεχρι τις 2000 kw στο τετραμηνο.Αν τις ξεπερασεις παει με την εκπτωση 10% στα 0,10147.Ότι καταλαβατε πειτε μου γιατι εγω δεν...
χαχαχαχαχα ... ουτε εγω καταλαβα πως υπολογισζουν το βασικο πακετο

το συμβολαιο που ειχες ειναι με 35 παγιο / μηνα και τις πρωτες 4500 kwh /ετος δωρεαν ... και τις υπολοιπες με 11 λεπτα

το βασικο πακετο τι παγιο εχει ? και ποσο θα κρατησει αυτες τις τιμες ? μια και δεν εχεις συμβολαιο μπορουν να κανουν αναπροσαρμογη οποτε θελουν ?

παρε προσφορες και εδω ειμαστε
 

vastatoixo

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2009
Μηνύματα
41
Like
83
Πόντοι
0
αν τώρα θες να παιξεις με τις ρητρες υπαρχουν τα ψαχτηρια για να διαλεξεις συμβολαιο ... και καλη τυχη (μπορει η τιμη χοντρικης να παει στο θεο και να τον πιεις ... μπορει ομως και να πεσει και μετα να μας κοροιδευεις ολους)
Βάλτε και στην εξίσωση ότι έχουμε την σπάνια τύχη να διαθέτουμε στο τιμόνι της χώρας έναν πρωτοπόρο του κινήματος της πράσινης ενέργειας (ντόπια παραγωγή ενέργειας πάπαλα).
Ξαναλέω λοιπόν. ΜΑΚΡΙΑ από ρήτρες αναπροσαρμογής.
Όσο για το πρόγραμμα του Ήρωνα, όντως εξαφανίστηκε από το μενου. Όποιος πρόλαβε, πρόλαβε.
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.617
Κριτικές
1
Like
5.551
Πόντοι
2.356
Ψιλοάσχετο με το θέμα αλλά για θέρμανση όλοι που ξέρω, που έχουν και οικονομική άνεση, έχουν ξυλόσομπες.
Έξοδο για μπουρί έχω και εγώ μία τέτοια θα αγοράσω, 500αράκι απόσβεση θα κάνω σε δύο μήνες από ό,τι φαίνεται.
Μαγειρεύεις κιόλας επάνω, ψήνεις μία χαρά θα βγάλω και γούστα.

1638869831188.png
σαν το πελλετ δεν εχει τυπε! που να κουβαλας ξυλα και να καθαριζεις μπουρια.....
 

Νταης

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
4.266
Κριτικές
4
Like
7.284
Πόντοι
2.586
σαν το πελλετ δεν εχει τυπε! που να κουβαλας ξυλα και να καθαριζεις μπουρια.....
Δεν έχω ιδέα από καυστήρες πέλλετ. Αλλά βλέπω με μία γρήγορη ματιά πως έχουν πάνω από 1,000 ευρώ και θέλουν κανονική εγκατάσταση φαντάζομαι.
Εγώ για το σαλόνι το θέλω κυρίως, το μπουρί είναι λίγα μέτρα..

Καλό αυτό που προτείνεις σίγουρα αλλά ξεφεύγει πλέον το ποσόν.
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.617
Κριτικές
1
Like
5.551
Πόντοι
2.356
Δεν έχω ιδέα από καυστήρες πέλλετ. Αλλά βλέπω με μία γρήγορη ματιά πως έχουν πάνω από 1,000 ευρώ και θέλουν κανονική εγκατάσταση φαντάζομαι.
Εγώ για το σαλόνι το θέλω κυρίως, το μπουρί είναι λίγα μέτρα..

Καλό αυτό που προτείνεις σίγουρα αλλά ξεφεύγει πλέον το ποσόν.
δε λεω καυστηρα τυπε! αεροθερμη σομπα λεω....
καυστηρα αξιοπρεπη βρισκεις με 2000 παντως και αντεχει μεχρι 130 τετραγωνικα....
 

Νταης

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
4.266
Κριτικές
4
Like
7.284
Πόντοι
2.586
δε λεω καυστηρα τυπε! αεροθερμη σομπα λεω....
καυστηρα αξιοπρεπη βρισκεις με 2000 παντως και αντεχει μεχρι 130 τετραγωνικα....
Αερόθερμη με πέλλετ; Να το κοιτάξω, δεν είχα ιδέα.
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.617
Κριτικές
1
Like
5.551
Πόντοι
2.356
Αερόθερμη με πέλλετ; Να το κοιτάξω, δεν είχα ιδέα.
εννοειται. πιο μικρο μπουρι. λιγοτερος κοπος με καθαρισμα σε μπουρια και απο το κουβαλημα ξυλων 1000 φορες προτιμοτερο.... ασε που δε θα εχεις βρεγμενο πελλετ ενω το ξυλο τραβαει υγρασια... κανε αναζητηση αεροθερμη πελλετ και δες τιμες και κριτικες (εχει και διαφορα στα KV αποδοσης...) επισης ρολο παιζει τι πελλετ καις. το φθηνοτερο δεν ειναι παντα φθηνοτερο τελικα μιας και μπορει να καιγεται πολυ πιο ευκολα απο ενα καπως πιο ακριβο αλλα αποδοτικοτερο θερμιδικα...

αυτα γιατι βγηκαμε οφ τοπικ.



κατα τα αλλα τωρα που απο οτι εμαθα θα ανεβει και αλλο η τιμη φυσικου αεριου απο τους φιλους μας τους ρωσους, μαλλον ερχονται ακομη πιο μαυρα μοιρολογια για τους λογαριασμους του ρευματος το 22....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom