Νέα

Ποιός είναι ο πιο οικονομικός πάροχος ηλεκτρικού ρεύματος;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bullet73
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 476
  • Εμφανίσεις 35K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποιόν πάροχο έχετε;

  • ΔΕΗ

    Ψήφοι: 45 48,9%
  • VOLTERRA

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • WATT+VOLT

    Ψήφοι: 6 6,5%
  • PROTERGIA

    Ψήφοι: 8 8,7%
  • ΗΡΩΝ

    Ψήφοι: 8 8,7%
  • ELPEDISON

    Ψήφοι: 6 6,5%
  • NRG

    Ψήφοι: 1 1,1%
  • ΕLECTRICON

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • ΕΛΤΑ

    Ψήφοι: 1 1,1%
  • VOLTON

    Ψήφοι: 3 3,3%
  • ZENIΘ

    Ψήφοι: 3 3,3%
  • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ

    Ψήφοι: 11 12,0%
  • WE ENERGY

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    92
  • Η ψηφοφορία έκλεισε .

perseas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2006
Μηνύματα
2.069
Κριτικές
7
Like
3.812
Πόντοι
736
εγω τυπε ηδη λησμονω ενα καραγκιοζακι που κατεβαζε τους διακοπτες οποτε του καυλωνε,λησμονω κατι τυπαρες που χρεωναν κατι 60χιλιαρα για επαγγελματικα ταξιδια στο saint moritz,λησμονω κατι τεραστιες ουρες για να τους πληρωσεις τα γαμησιατικα που σε χρεωναν,λησμονω την μεγαλυτερη χρεωση στην κιλοβατωρα ακομα και μετα απο την εκπτωση συνεπειας..
ειναι ντροπη μας σα χωρα να στηριζομαστε στον λιγνιτη και οχι στις απε με αυτον τον καιρο που εχουμε(αερα,ηλιο)..
ψηφιζεις πασοκ ε?

Ο συνδικαλιστής της ΓΕΝΟΠ Πιππεριάς κατέβαζε(ή απειλούσε πως θα κατέβαζε)τους διακόπτες κάποτε και μετά βουλευτής Ευβοίας.Και ο άλλος ο μάγκας ο Φωτόπουλος του έκανε τσαμπουκάδες και μετά χάθηκε.
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.404
Πόντοι
2.786
Μην το ψάχνετε ιδιαίτερα, αρκεί να φύγετε από την ΔΕΗ. Όλες οι υπόλοιπες εταιρείες έχουν παραπλήσια προγράμματα, δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές, μιλάμε για διαφορές του 1-2 ευρώ ανά λογαριασμό. Κυρίως κοιτάξτε την εταιρεία. Εγώ π.χ. είμαι στην Elpedison γιατί είναι τα ΕΛ.ΠΕ. από πίσω, μεγάλη εταιρεία, δεν νομίζω να κλείσει ποτέ!!!
 

kerk99

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2020
Μηνύματα
253
Like
302
Πόντοι
21
Μην το ψάχνετε ιδιαίτερα, αρκεί να φύγετε από την ΔΕΗ. Όλες οι υπόλοιπες εταιρείες έχουν παραπλήσια προγράμματα, δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές, μιλάμε για διαφορές του 1-2 ευρώ ανά λογαριασμό. Κυρίως κοιτάξτε την εταιρεία. Εγώ π.χ. είμαι στην Elpedison γιατί είναι τα ΕΛ.ΠΕ. από πίσω, μεγάλη εταιρεία, δεν νομίζω να κλείσει ποτέ!!!
Μενεις καθολου χωρις ρευμα οταν αλλαζεις παροχο; Υποθετω πως οχι.
 

bihtis

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.706
Κριτικές
7
Like
382
Πόντοι
36
Μην το ψάχνετε ιδιαίτερα, αρκεί να φύγετε από την ΔΕΗ. Όλες οι υπόλοιπες εταιρείες έχουν παραπλήσια προγράμματα, δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές, μιλάμε για διαφορές του 1-2 ευρώ ανά λογαριασμό. Κυρίως κοιτάξτε την εταιρεία. Εγώ π.χ. είμαι στην Elpedison γιατί είναι τα ΕΛ.ΠΕ. από πίσω, μεγάλη εταιρεία, δεν νομίζω να κλείσει ποτέ!!!
κι εγω έτσι νομίζω πήγα στην protergia και υπάρχει πολύ μικρή διαφορά ιδίως για μεγάλη κατανάλωση, νομίζω παραπλανητικά είναι όλα.. εξάλλου σε ένα λογαριασμό το κόστος κατανάλωσης  καθεαυτό είναι το μισό περίπου
 

kerk99

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2020
Μηνύματα
253
Like
302
Πόντοι
21
κι εγω έτσι νομίζω πήγα στην protergia και υπάρχει πολύ μικρή διαφορά ιδίως για μεγάλη κατανάλωση, νομίζω παραπλανητικά είναι όλα.. εξάλλου σε ένα λογαριασμό το κόστος κατανάλωσης  καθεαυτό είναι το μισό περίπου
Δημοτικα τελη, φοροι και λοιπα κανουν τη ζημια.
 

nikolakis66

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.018
Κριτικές
4
Like
851
Πόντοι
376
οτιδηποτε εκτος ΔΕΗ συμφερει γιατι αναγκαστικα εχει χαμηλοτερες τιμες μεχρι να πεσει η ΔΕΗ κατω απο το 50% των χρηστων (απο 98% που ειχε το 2015)

τωρα πως γινεται να πουλας ρευμα της δεη φθηνοτερα ας εξηγησουν οι οικονομοκωλοι

η δεη εκμεταλευεται τα υδροηλεκτρικα που εχουν πρακτικα μηδενικο κοστος παραγωγης.στα πλαισια της συμφωνιας να τα κρατησει η δεη υποχρεωθηκε να πουλαει καποια ποσοτητα σε χαμηλοτερη τιμη. επιπλεον η δεη ΠΡΕΠΕΙ να λειτουργησει καποιες μοναδες.πρωτον δεν γινεται να σταματησει να λειτουργει η γραμμη παραγωγης λιγνιτη. αν σταματησει θελει ωρες να ξαναξεκινησει και συντηρηση. αλλα το κυριοτερο ειναι τα εργατικα.εχει υψηλο κοστος μισθοδοσιας και φυσικα δεν γινεται να απολυσει ή να βγαλει σε διαθεσιμοτητα.η μονη λυση ειναι να κλεισει μοναδες και να απολυσει.ειδικα με τη νεα μοναδα του μυτιληναιου θα ζορισουν τα πραγματα.
 

nikolakis66

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.018
Κριτικές
4
Like
851
Πόντοι
376
Όλες οι υπόλοιπες εταιρείες έχουν παραπλήσια προγράμματα, δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές, μιλάμε για διαφορές του 1-2 ευρώ ανά λογαριασμό*

αυτο ισχυε ισως μεχρι περισυ. εχω αρκετες κιλοβατωρες σε νυχτερινο ρευμα.οσο η δεη ειχε το 15% συνεπειας ναι ισχυε αυτο. αλλα απο τη μια μειωθηκε ο φπα οποτε ολοι (ΠΛΗΝ ΔΕΗ) μειωσαν το λογαριασμο 10%. επιπλεον η δεη εκοψε τη συνεπεια απο 15 σε 5 και πλεον υπαρχει διαφορα. στο 4μηνο ο ιδιος λογαριασμος μου εδωσε 150€ λιγοτερα.

φυσικα δεν ισχυει και ο κλιμακωτος λογαριασμος.ας πουμε ελειπα στη προηγουμενη καταμετρηση.οποτε στη δεη θα σου ερθει 8μηνο με αυξημενη τιμη κιλοβατωρας αφου θα ειναι ολα στη δευτερη κλιμακα τουλαχιστο.

το αμιμητο το ειχε παθει φιλος μου. που δεν πηγε η δεη για 3 καταμετρησεις και οταν πηγε να ρωτησει γιατι του εβαλαν και χερι γιατι λεει δεν υπηρχε η διευθυνση.βλεπεις ο δημος αλλαξε το ονομα του δρομου , ο καταμετρητης αγνοησε το δρομο, φυσικα δεν ενημερωσε κανενα οτι σε ενα δρομο δεν μετρησε τιποτα και τελικα πληρωσε καπου 800€ ΠΑΡΑΠΑΝΩ απο το φυσιολογικο αφου ειχε μπει στη τριτη κλιμακα. και απο τη δεη του ελεγαν οτι ειναι δικο του προβλημα γιατι δεν δηλωσε την αλλαγη διευθυνσης.

να μεινουν ανεργα τα καθηκια να μαθουν.

ΥΓ βεβαια τα κλεφτοπουλα της δεη (νυν αδεδηε) για να σε κρατησουν σου στελνουν τη λυπητερη οτι πρεπει να κανεις ανανεωση της μελετης εγκαταστασης (60 ή 80 Ε ανα ρολοι) οποτε αν δεν εχεις καταναλωση αξιζει να φυγεις μονο για να σταματησουν να σε πρηζουν οι λωποδυτες.
 

papastrumf

Νέο Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2019
Μηνύματα
3
Κριτικές
1
Like
52
Πόντοι
0
Έκανα τελευταία έρευνα αγοράς για το θέμα αυτό και το θέμα είναι αρκετά περίπλοκο. Αν η μηνιαία κατανάλωση ρεύματος είναι χαμηλή τότε εκτός από την τιμή ανά κιλοβατώρα πρέπει να λάβετε υπ΄όψειν και το μηνιαίο πάγιο γιατί το κέρδος πού έχεις από το φτηνότερο τιμολόγιο μπορεί να είναι χαμηλότερο από το πάγιο άρα μπορεί να νομίζεις ότι κερδίζεις χρήματα από την χαμηλότερη τιμή του ρεύματος όμως να πληρώνεις περισσότερα εξ αιτίας του παγίου. Υπάρχουν εταιρείες με πάγιο μηδέν και υπάρχουν εταιρείες με πάγιο έως 5 ευρώ
 

BigGeorge1

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2021
Μηνύματα
77
Like
144
Πόντοι
0
Ρε παιδιά, αξίζει τελικά η μεταφορά απο ΔΕΗ σε άλλο πάροχο ?, δεν έβγαλα άκρη με τις συγκρίσεις στο διαδύκτιο
 

nikos45gr

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2020
Μηνύματα
53
Like
93
Πόντοι
0
Ρε παιδιά, αξίζει τελικά η μεταφορά απο ΔΕΗ σε άλλο πάροχο ?, δεν έβγαλα άκρη με τις συγκρίσεις στο διαδύκτιο
Αδελφέ μου μικρές οι διαφορές. Σου χρεώνουν φτηνά την KWh αλλά αν υπολογίσεις το πάγιο και την ρήτρα αναπροσαρμογής (νέο φρούτο που κοτσαραν οι ιδιώτες) σου έρχεται μια η άλλη.
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.067
Κριτικές
10
Like
13.062
Πόντοι
3.846
Μηνιαίο λογαριασμό είχε βγάλει η ΔΕΗ όταν είχε ανακοινώσει τα πακέτα Home & Enter (κάπως έτσι τα λέγανε). Σου έκανε και ένα δώρο 90 ευρώ λιγότερα το χρόνο αλλά δε συνέφερε μακροπρόθεσμα.

Πολλοί επιχειρηματίες έτρεξαν να πιάσουν πελάτες της ΔΕΗ αλλά δεν ήταν όλες οι προσπάθειες σοβαρές (λέγε με ΚΕΝ).

Βασικά πρέπει να κοιτάς όλες τις χρεώσεις, είναι πολύπλοκο συνήθως καταλαβαίνεις αν σε συμφέρει αφού σου έρθει ο λογαριασμός. Το καλύτερο είναι αν κάποιος μπορεί να δει λογαριασμούς από τρίτους ή να διασταυρώσει σχόλια χρηστών και να δει αν τον συμφέρει.

Συμφωνώ ότι για μικρά σπίτια ή γραφεία με μικρή κατανάλωση δε θα δεις μεγάλη διαφορά. Αν πάλι μιλάμε για μεγάλο επαγγελματικό χώρο ή μεγάλο σπίτι και οικογένεια αξίζει λεπτομερής έρευνα.
 

petergsp

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Οκτ 2012
Μηνύματα
16.070
Κριτικές
191
Like
51.874
Πόντοι
41.443
Ρε παιδιά, αξίζει τελικά η μεταφορά απο ΔΕΗ σε άλλο πάροχο ?, δεν έβγαλα άκρη με τις συγκρίσεις στο διαδύκτιο
με μια συνηθισμενη οικιακη καταναλωση που εχω στο σπιτι,η διαφορα ειναι γυρω στα 100€ το χρονο.
μπορει και λιγοτερα.
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.617
Κριτικές
1
Like
5.551
Πόντοι
2.356
Βλεποντας τους λογαριασμους ρευματος να εκτοξευονται, θελω να δω τι γινεται στην αγορα ρευματος.

Τι ρευμα εχετε και κατα ποσο ειστε ευχαριστημενοι απο τις τιμες?

Αλλαξατε ποτε παροχο οσοι ειστε της ΔΕΗ?
 

Αγριοχοιρος

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Σεπ 2020
Μηνύματα
786
Κριτικές
22
Like
2.641
Πόντοι
2.596
Βλεποντας τους λογαριασμους ρευματος να εκτοξευονται, θελω να δω τι γινεται στην αγορα ρευματος.

Τι ρευμα εχετε και κατα ποσο ειστε ευχαριστημενοι απο τις τιμες?

Αλλαξατε ποτε παροχο οσοι ειστε της ΔΕΗ?
Αλλάξαμε σε protergia και αν δεν την πληρώνεις στην ώρα της έρχεται πιο ακριβά και από τη ΔΕΗ... Φύγαμε από εκεί και πήγαμε watt and volt.Λιγο πιο λογικο τιμολόγιο.Παντως γενικα ακριβά είναι παντού.
Και μην ξεχνάς ότι οι υπόλοιπες εταιρείες εκτός ΔΕΗ οι λογαριασμοί είναι μηνιαίοι και όχι διμηνο τρίμηνο
 
  • Like
Αντιδράσεις: xxxnnn

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96

ειχα αλλαξει παλια σε watt ... ειχα περιπου κανενα 200 € το χρονο οφελος

επεστρεψα στη δεη λογω ρητρας αναπροσαρμογης ... μου εβγαινε πανακριβα ... η δεη προσφερει αυτην την περιοδο το χαμηλοτερο σταθερο τιμολογιο χωρις ρητρες

δες και τα ψαχτηρια οπως το allazorevma
 

Y13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.400
Like
4.799
Πόντοι
456
Εγώ έφυγα τον Μάρτιο από την ΔΕΗ και πήγα ELPEDISON , έως και τον Σεπτέμβριο ήταν όλα καλά , Οκτώβριο και χτες για Νοέμβριο ΠΟΥ@@ΣΑ ΜΠΑΛΑ ΚΑΙ ΤΡΑΜΠΑΛΑ ! 44 ευρώ ρήτρα τον προηγούμενο και 33 αυτόν.
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.617
Κριτικές
1
Like
5.551
Πόντοι
2.356
Αλλάξαμε σε protergia και αν δεν την πληρώνεις στην ώρα της έρχεται πιο ακριβά και από τη ΔΕΗ... Φύγαμε από εκεί και πήγαμε watt and volt.Λιγο πιο λογικο τιμολόγιο.Παντως γενικα ακριβά είναι παντού.
Και μην ξεχνάς ότι οι υπόλοιπες εταιρείες εκτός ΔΕΗ οι λογαριασμοί είναι μηνιαίοι και όχι διμηνο τρίμηνο
απο οτι καταλαβα παντως οι εναλλακτικοι συμφερουν περισσοτερο στις επαγγελματικες συνδεσεις...

παροτι η ΔΕΗ επρεπε να σπασει περισσοτερο γιατι εχει μεγαλο ποσοστο της πιτας, συνεχιζει να προσφερει γενικα ανταγωνιστικοτατα τιμολογια (κοινωνικο τιμολογιο κλπ)

οποτε αυτο προσπαθω να καταλαβω, εφοσον η ΔΕΗ μπορει να τους πνιξει ολους, σε τι εξυπηρετουν οι εναλλακτικοι? συμφερει πραγματικα κανενας? σε ιστοσελιδες που κοιτας τι προσφερει η καθε μια εταιρεια, η ΔΕΗ βγαινει πρωτη με διαφορα ως πιο φθηνη...
 

ΦΑΚΙΡΗΣ

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
17 Ιουν 2012
Μηνύματα
17.143
Κριτικές
166
Like
26.985
Πόντοι
34.538
Μαζεψτε οτι εχετε απο ρευμα και αερια..σπιτια,εξοχικα,επαγγελματικοι χωροι.
και κανονιστε σε μια εταιρεια ολα...
Σιγουρα προσφερουν καλουτσικη εκπτωση σε ολα...
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.617
Κριτικές
1
Like
5.551
Πόντοι
2.356
Μαζεψτε οτι εχετε απο ρευμα και αερια..σπιτια,εξοχικα,επαγγελματικοι χωροι.
και κανονιστε σε μια εταιρεια ολα...
Σιγουρα προσφερουν καλουτσικη εκπτωση σε ολα...
αυτο με τις ρητρες δε μπορω να καταλαβω τι εννοουν...

γενικα το βλεπω λιγο μπερδεμα! επιτηδες ειναι ολα θολωμενα και αλλα νομιζεις πως συμφωνεις και αλλα ερχονται στο μπουγιουρντι
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom