Νέα

Ποιό βιβλίο προτείνετε / μόλις ολοκληρώσατε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ais8hsh
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 284K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Besito

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2015
Μηνύματα
78
Κριτικές
3
Like
99
Πόντοι
0
Υπάρχουν προτάσεις από καλή νέα λατινοαμερικάνικη λογοτεχνία;

Ο Συνταγματάρχης δεν έχει κάποιον να του γράψει. Gabriel Garcia Marquez

Η πόλη και τα σκυλιά, Vargas Llosa (δεν το έχω διαβάσει)
 

metalfun

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.074
Κριτικές
2
Like
22
Πόντοι
16
Παιδιά καλημέρα. Έχει διαβάσει κανένας το χιονάνθρωπο του Nesbo. Αποφεύγω να βλέπω ταινίες πριν διαβάσω τα αντίστοιχα βιβλία.
 

Επισκέπτης
Παιδιά καλημέρα. Έχει διαβάσει κανένας το χιονάνθρωπο του Nesbo. Αποφεύγω να βλέπω ταινίες πριν διαβάσω τα αντίστοιχα βιβλία.

Εδκιάβασα το τζιαι εν πολλά καλό. Αν σου αρέσκουν τούτα τα σουηδέζικα τα αστυνομικά εν ό,τι πρέπει για λλόοου σου. Αν πάεις τζιαμέ στα Πάμπλικ διούν τα βιβλία του τούτου μέσα σε κάτι κουθκιά που έσιει 3 μέσα σε χαμηλήν τιμήν. Πιάστα να φκάλεις τον σιειμώναν.
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.473
Κριτικές
7
Like
3.195
Πόντοι
786
Παιδιά καλημέρα. Έχει διαβάσει κανένας το χιονάνθρωπο του Nesbo. Αποφεύγω να βλέπω ταινίες πριν διαβάσω τα αντίστοιχα βιβλία.

δεν μπόρεσα να το τελειώσω, αστυνομικό, καταθλιπτικό, μεγαλούτσικο, ίσως όχι το καλλίτερό του,
είναι και το πρώτο αυτού του συγγραφέα που πήγα να διαβάσω και δεν είχα τις απαιτούμενες γνώσεις για τον χαρακτήρα,
προτιμώ για ήρωες harry bosch, jack reacher και τον συγγραφέα grisham,
μόλις τέλειωσα τα απομεινάρια μιας μέρας, καλό είναι
 

metalfun

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.074
Κριτικές
2
Like
22
Πόντοι
16
δεν μπόρεσα να το τελειώσω, αστυνομικό, καταθλιπτικό, μεγαλούτσικο, ίσως όχι το καλλίτερό του,
είναι και το πρώτο αυτού του συγγραφέα που πήγα να διαβάσω και δεν είχα τις απαιτούμενες γνώσεις για τον χαρακτήρα,
προτιμώ για ήρωες harry bosch, jack reacher και τον συγγραφέα grisham,
μόλις τέλειωσα τα απομεινάρια μιας μέρας, καλό είναι
Είναι το πρώτο του που θέλω να διαβάσω. Ένα άλλο βιβλίο Σουδού συγγραφέα που διάβασα μου άρεσε. Γενικώς μου τη σπάνε βιβλία με επαναλαμβανόμενους ήρωες. Ο Grisham είναι από τους αγαπημένους μου.

Επίσης ένα φοβερό θρίλερ το οποίο διάβασα μονοκοπανιά

 

metalfun

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.074
Κριτικές
2
Like
22
Πόντοι
16
Εδκιάβασα το τζιαι εν πολλά καλό. Αν σου αρέσκουν τούτα τα σουηδέζικα τα αστυνομικά εν ό,τι πρέπει για λλόοου σου. Αν πάεις τζιαμέ στα Πάμπλικ διούν τα βιβλία του τούτου μέσα σε κάτι κουθκιά που έσιει 3 μέσα σε χαμηλήν τιμήν. Πιάστα να φκάλεις τον σιειμώναν.
Ευχαριστώ για το επεξηγηματικό σου λόγο  :respect: :respect: :respect: :respect:
 

AmoKomA

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Νοε 2017
Μηνύματα
2.164
Κριτικές
77
Like
4.066
Πόντοι
11.396
Βιβλίο     Ο προσκυνητής
Συγγραφέας Terry Hayes

Ο Terry Hayes είναι βραβευμένος σεναριογράφος και παραγωγός πολυάριθμων ταινιών, ανάμεσά τους οι "Ανοιχτοί λογαριασμοί" (Payback), "Mad Max 2: Εκδικητής πέρα από το νόμο" (The Road Warrior ) και "Στην άκρη του τρόμου" (Dead Calm, με τη Νικόλ Κίντμαν).

Κατηγορία  Αστυνομικό μυθιστόρημα
Εκδότης    Διόπτρα

Ένα από τα καλύτερα αστυνομικά μυθιστορήματα των τελευταίων ετών αποτελεί ο προσκυνητής, ένα μυθιστόρημα με έντονη δράση, πολλά noir στοιχεία και μεγάλη αγωνία.

Όλα ξεκινούν με τη δολοφονία μιας ανώνυμης νεαρής γυναίκας σε ένα κακόφημο ξενοδοχείο, η οποία έχει αλλοιωμένα τα χαρακτηριστικά του προσώπου της. Από εκεί και πέρα έρχονται στην επιφάνεια διάφορες υποθέσεις, ένας πατέρας που αποκεφαλίζεται στη Σαουδική Αραβία, ένας Σύρος βιοτεχνολόγος που βρίσκεται χωρίς μάτια, ανθρώπινα αποκαΐδια σε μια βουνοκορφή του Αφγανιστάν.

Το κοινό σημείο είναι ένας άνθρωπος, ο οποίος δίνει μάχη με το χρόνο για να μπορέσει να βρει λύσεις σε αυτά τα δύσκολα προβλήματα. Η γλώσσα είναι καταπληκτική, ο ρυθμός καλός, κάνει έυκολη την ανάγνωση του βιβλίου, του οποίου το μέγεθος μπορεί να τρομάξει από μια πρώτη άποψη.

 

metalfun

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.074
Κριτικές
2
Like
22
Πόντοι
16
Είναι το πρώτο του που θέλω να διαβάσω. Ένα άλλο βιβλίο Σουδού συγγραφέα που διάβασα μου άρεσε. Γενικώς μου τη σπάνε βιβλία με επαναλαμβανόμενους ήρωες. Ο Grisham είναι από τους αγαπημένους μου.

Επίσης ένα φοβερό θρίλερ το οποίο διάβασα μονοκοπανιά

 

Martinos

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2008
Μηνύματα
266
Like
4
Πόντοι
1

51JAXMe3mqL._SX333_BO1,204,203,200_.jpg




Διατίθεται δωρεάν από τον ίδιο τον ποιητή-συγγραφέα εδώ
 

Jimmy Jim

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2014
Μηνύματα
3.385
Like
121
Πόντοι
16
Τα έργα του Μένη Κουμανταρέα και του Γιάννη Ξανθούλη έχουν χαμηλή βαθμολογία στο goodreads. Της Ζατέλη όχι. Δεν έχω διαβάσει κατι από αυτούς οπότε δεν έχω άποψη. Πάντως τα δύο πρώτα δεν πρόκειται να τα διαβάσω.

Απλά να σου πω ότι κριτικές στο goodreads γράφουν συνήθως κάτι φιλάρεσκες κομπλεξικές Ελλεεινίδες και κάτι ανύπαρκτοι τύποι που την είδαν σπουδαίοι κριτικαρέοι του ίντερνετ.
 

Jimmy Jim

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2014
Μηνύματα
3.385
Like
121
Πόντοι
16
13273884.jpg


Ωραίο βιβλίο για τον Β Παγκόσμιο Πόλεμο, με έμφαση στις μάχες.
 

Setrakian

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2017
Μηνύματα
105
Like
1
Πόντοι
1
13273884.jpg


Ωραίο βιβλίο για τον Β Παγκόσμιο Πόλεμο, με έμφαση στις μάχες.

Αν κάποιος βαριέται, ας το ακούσει και σε audiobook. Αξίζει.

-----------


Σε όποιον αρέσουν η επιστημονική φαντασία, σε ένα post-apocalyptic μέλλον, οπού κανένας άνθρωπος δεν ζει στην επιφάνεια λόγω πυρηνικών.
 

Συνημμένα

  • M2033_novel_cover_west.jpg
    M2033_novel_cover_west.jpg
    526,1 KB · Εμφανίσεις: 23

Besito

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2015
Μηνύματα
78
Κριτικές
3
Like
99
Πόντοι
0
Απλά να σου πω ότι κριτικές στο goodreads γράφουν συνήθως κάτι φιλάρεσκες κομπλεξικές Ελλεεινίδες και κάτι ανύπαρκτοι τύποι που την είδαν σπουδαίοι κριτικαρέοι του ίντερνετ.

  Σωστά οκ, απλά σε ξένους τίτλους που έχω διαβάσει, και θεωρώ κάποιον καλύτερο από κάποιον άλλο έχω δει και αντίστοιχα την βαθμολογία υψηλότερη. Γενικά έχω την εντύπωση πως βιβλία κάτω από 3,8 είναι μέτρια. Τώρα για τα Ελληνικά έργα δεν το έχω ψάξει. 
 

Jimmy Jim

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2014
Μηνύματα
3.385
Like
121
Πόντοι
16
  Σωστά οκ, απλά σε ξένους τίτλους που έχω διαβάσει, και θεωρώ κάποιον καλύτερο από κάποιον άλλο έχω δει και αντίστοιχα την βαθμολογία υψηλότερη. Γενικά έχω την εντύπωση πως βιβλία κάτω από 3,8 είναι μέτρια. Τώρα για τα Ελληνικά έργα δεν το έχω ψάξει. 

Στα ελληνικά βιβλία πολλές αξιολογήσεις μπαίνουν και για σκοπούς προώθησης. Το βιβλίο πριμοδοτείται με πεντάστερες βαθμολογίες από τους εργαζόμενους στον εκδοτικό οίκο κ.ά.

 

Jimmy Jim

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2014
Μηνύματα
3.385
Like
121
Πόντοι
16
341df432-e04a-4649-90ed-74144bcb94a1_9.jpg


Κλασικό βιβλίο για το θέμα των ταμπού και της πατροκτονίας στις φυλετικές κοινωνίες του παρελθόντος. 
 

Επισκέπτης
ΔΕΝ έχω να προτείνω κάποιο βιβλίο για διάβασμα σ' αυτό το ποστ , αλλά είχα μια φφφφφανταστική ιδέα , για όσους είναι συγγραφείς εδωμέσα :

Βρείτε καθηγητές Πανεπιστημίων και ζητείστε τους συμβουλές για καλή διαβίωση , όπως έχει το youtube 10 rules for success ! Σαν μπούσουλα , δηλ , για τη ζωή , μίνι συνεντεύξεις !

Βρίζουμε τα Ελληνικά ΑΕΙ , αλλά σ' αυτά υπάρχουν εξαίρετοι επιστήμονες και προ παντώς εξαίρετοι χαρακτήρες .Μέσα στο πλαίσιο της διδασκαλίας , δεν έχουν το περιθώριο να αναπτύξουν τις ιδέες τους που , ακριβώς, αφορούν την Ελληνική πραγματικότητα !

Πιστεύω είναι μια καλή ιδέα !
 

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.094
Πόντοι
20.605
ΔΕΝ έχω να προτείνω κάποιο βιβλίο για διάβασμα σ' αυτό το ποστ , αλλά είχα μια φφφφφανταστική ιδέα , για όσους είναι συγγραφείς εδωμέσα :

Βρείτε καθηγητές Πανεπιστημίων και ζητείστε τους συμβουλές για καλή διαβίωση , όπως έχει το youtube 10 rules for success ! Σαν μπούσουλα , δηλ , για τη ζωή , μίνι συνεντεύξεις !

Βρίζουμε τα Ελληνικά ΑΕΙ , αλλά σ' αυτά υπάρχουν εξαίρετοι επιστήμονες και προ παντώς εξαίρετοι χαρακτήρες .Μέσα στο πλαίσιο της διδασκαλίας , δεν έχουν το περιθώριο να αναπτύξουν τις ιδέες τους που , ακριβώς, αφορούν την Ελληνική πραγματικότητα !

Πιστεύω είναι μια καλή ιδέα !

φανταστική ιδέα για να σου δώσουν συμβουλές στο γλύψιμο , στο να έχεις πολιτικό μέσο και να έχεις συγγενή πανεπιστημιακό για να σε φτιάξει και σένα ...για να μην αναφερθώ στα φυτά που παλεύουν με τις δημοσιεύσεις και τους φοιτητές και έχουν πενιχρή κλινική εμπειρία

τέτοια άτομα θα ήθελα να με διδάξουν τα μυστικά της ζωής
 

Besito

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2015
Μηνύματα
78
Κριτικές
3
Like
99
Πόντοι
0
Στα ελληνικά βιβλία πολλές αξιολογήσεις μπαίνουν και για σκοπούς προώθησης. Το βιβλίο πριμοδοτείται με πεντάστερες βαθμολογίες από τους εργαζόμενους στον εκδοτικό οίκο κ.ά.

  Επειδή μου αρέσουν έργα όπως όλα τα διηγήματα του Τσέχωφ, ο Πητερ Καμεντσιντ του Εσσε, το The sound and the fury του Φώλκνερ, ο Ξένος και η Πτώση του Καμύ, το Am Westen nicht neues του Ρεμάρκ, το Νούμερο του Βενέζη, και δεν έχω ακούσει ούτε θεωρώ πως υπάρχουν συγχρονοι Έλληνες συγγραφείς τέτοιου βεληνεκούς, έχω θέσει την σύγχρονη Ελληνική Λογοτεχνία στο περιθώριο. Τώρα αυτό που λες τύπε με κάνει να την βάλω ακόμα πιο πέρα. 
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom