Νέα

Ποιό βιβλίο προτείνετε / μόλις ολοκληρώσατε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ais8hsh
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 284K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.888
Like
12.882
Πόντοι
2.606
Όχι να μην τον αρχίσεις. Δεν αξίζει να ταλαιπωρείται κανείς με δαύτο. Υπάρχουν άλλα μεγαλύτερα και πιο βασικά αριστουργήματα που έχεις την τύχη να μπορείς να διαβάσεις στο πρωτότυπο. Άρχισε απ' αυτά.
να τα ακούσουμε
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
Βάλτερ Σούμπαρτ, Θρησκεία και Έρως, εκδ. Ολκός.

Εξαντλημένο σήμερα, αλλά πραγματικά αξίζει για όποιον κάνει έναν κόπο να το αναζητήσει. Εξαιρετικό φιλοσοφικό δοκίμιο.

thriskiaeros.jpg
 

Mexikanos_

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.929
Like
7
Πόντοι
16
το βιβλιο προδιδεται απο την μεταφραση αυτη που ειχα διαβασει εγω τουλαχιστον  που ειναι απλα τραγικη αδυνατει να μεταφερει στα ελληνικα την διαλεκτο που χρησιμοποιει ο ηρωας του σαλιντζερ με αποτελεσμα ενα ασυναρτητο κειμενο που διαβαζοντας το υποψιαζεσαι οτι το πρωτοτυπο θα ηταν ωραιο .δεν τολμω να φανταστω εργα συγγραφεων οπως ο τζοις ο φωκνερ και ο σελιν που γραφουν με ιδιωματισμους τι αποτελεσμα θα ειχε μια αποπειρα αποδοσης του εργου τους στα ελληνικα απο τετοιους ασχετους μεταφραστες εκδοτικων οικων  και ποσο διαφορετικη θα ηταν η δικη μας οπτικη στην κριση μας για αυτα

Εγώ το διάβασα στο πρωτότυπο.
Δε με συγκίνησε ιδιαίτερα.

Επί του θέματος: διάβασα σχετικά πρόσφατα το "Σκηνές από τον βίο του Ματίας Αλμοσίνο".
Ωραίο μυθιστόρημα και φεύγει εύκολα.
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.644
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
9.023
Πόντοι
17.085
Τί να πω τώρα. Θεωρώ εντελώς ανούσιο να πας να μπλέξεις με τον Οδυσσέα αν δεν έχεις μελετήσει Αντιγόνη ή Οιδίποδα πχ που είναι και στη γλώσσα σου και με λίγο κόπο παραπάνω μπορείς να τα διαβάσεις και στο πρωτότυπο. Εντελώς τυχαία παραδείγματα. Κι άλλα πολλά τέτοια μπορώ να σου πω.

:2funny: :2funny:  :rockon:
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.888
Like
12.882
Πόντοι
2.606
Τί να πω τώρα. Θεωρώ εντελώς ανούσιο να πας να μπλέξεις με τον Οδυσσέα αν δεν έχεις μελετήσει Αντιγόνη ή Οιδίποδα πχ που είναι και στη γλώσσα σου και με λίγο κόπο παραπάνω μπορείς να τα διαβάσεις και στο πρωτότυπο. Εντελώς τυχαία παραδείγματα. Κι άλλα πολλά τέτοια μπορώ να σου πω.
:2funny: :2funny:  :rockon:
ομολογω οτι δεν εχω διαβάσει ουτε ενα βιβλίο απο τους αρχαίους κλασικούς μα ουτε ενα
 

mavro_fidi

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2016
Μηνύματα
50
Like
0
Πόντοι
0
Βάλτερ Σούμπαρτ, Θρησκεία και Έρως, εκδ. Ολκός.

Εξαντλημένο σήμερα, αλλά πραγματικά αξίζει για όποιον κάνει έναν κόπο να το αναζητήσει. Εξαιρετικό φιλοσοφικό δοκίμιο.

thriskiaeros.jpg

δείχνει πολύ ενδιαφέρον και τον συγγραφέα δεν τον είχα ακούσει καν.
 

mavro_fidi

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2016
Μηνύματα
50
Like
0
Πόντοι
0
ομολογω οτι δεν εχω διαβάσει ουτε ενα βιβλίο απο τους αρχαίους κλασικούς μα ουτε ενα

αν θες ακόμα μια γνώμη, άσε τους τραγικούς και πιάσε Αίσωπο - τον δούλο που δολοφονήθηκε απ' το μαντείο των Δελφών!... :)
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
ναι έτσι είναι και για να πω την αλήθεια δεν έχω ιδέα τι είθισται να θεωρείται κλασικό, παρόλου που έγραψα κάτι τέτοιο πιο πάνω. Κάτι σκέφτομαι, αλλά δεν παύει να'ναι γενικό κι αόριστο - δηλαδή, μεγάλη κουβέντα.

Μία άποψη:



URL]]
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.795
Κριτικές
25
Like
1.914
Πόντοι
2.537

Επειδη κοντευω να τελειωσω τον "Φύλακα"...

Προκειται για σπανιο ταλεντο. Page-turner (σε παρασερνει, σα να βλεπεις Game of Thrones ή Breaking Bad. Δεν καταλαβαινεις για πότε περναει η ωρα!), ΑΛΛΑ
καμια σχεση, πχ, με Roth, Kafka, Capote, Dostoyevski, Orwell, Camus...

Ολους τους παραπανω, τους θεωρω κλασικους.

Ο Salinger ειναι πιο επιφανειακος, εξ ου και πιο ευπεπτος, εξ ου και πιο εμπορικος.

Εξυπνος, μεν, πολυ "χαλαρος" δε.
Σ' ενα στυλ Κερουακ, Χενρι Μιλερ, κι ολων αυτων των ηλιθιων (αλλα ΣΑΦΩΣ πιο καλος).

Προσωπικα, πιστευω πως αν η τεχνη δεν σταζει αιμα, δεν ειναι μεγαλη τεχνη.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
δείχνει πολύ ενδιαφέρον και τον συγγραφέα δεν τον είχα ακούσει καν.

Φίλε καλώς όρισες στην παρέα!  :hi:
Το έργο αυτό, είναι το πιο γνωστό του, και η μετάφραση ιδιαίτερα πετυχημένη.
Είναι έργο ποιητικής πνοής, καθόλου στείρο και τερμινολογικό. Εξαιρετικά πυκνή
σκέψη, αλλά καθόλου βαριά. Ρέει αυθόρμητα. Θα σου πρότεινα να το ψάξεις, επειδή αξίζει.

Σε περίπτωση, όπου είσαι τυχόν γερμανομαθής, εδώ μπορείς να πάρεις μια καλή γεύση:


 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
24.039
Κριτικές
7
Like
9.744
Πόντοι
1.686
Σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα !


9789606000294-200-0157398.jpg




Zweig Stefan
Οι μεγάλες στιγμές της ανθρωπότητας



Κοσαμφ , διάβασέ το, θα σε συναρπάσει !
Ο Στέφαν Τσβάϊχ, ήταν τη δεκαετία 1920-1930 , ο πιο πολυδιαβασμένος  παγκοσμίως
συγγραφάς.

Όλα τα βιβλία του είναι συναρπαστικά .

Το έχω διαβάσει πριν χρόνια, και τώρα έχω κατεβάσει από το Ιντερνέτ το γερμανικό
κείμενο δωρεάν , και αγόρασα τη νέα  μεταφραση από γερμανικά των εκδόσεων Πατάκη και
θα τη συγκρίνω με το γερμανικό κείμενο ( ξέρω μέτρια γερμανικά, και
θα τα βελτιώσω διαβάζοντας το υπέροχο αυτό βιβλίο).

Φίλε Ποποβ , είσαι προνομιούχος που ξέρεις πολύ καλά γερμανικά !  :rockon: :rockon:
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
Σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα !


9789606000294-200-0157398.jpg




Zweig Stefan
Οι μεγάλες στιγμές της ανθρωπότητας



Κοσαμφ , διάβασέ το, θα σε συναρπάσει !
Ο Στέφαν Τσβάϊχ, ήταν τη δεκαετία 1920-1930 , ο πιο πολυδιαβασμένος  παγκοσμίως
συγγραφάς.

Όλα τα βιβλία του είναι συναρπαστικά .

Το έχω διαβάσει πριν χρόνια, και τώρα έχω κατεβάσει από το Ιντερνέτ το γερμανικό
κείμενο δωρεάν , και αγόρασα τη νέα  μεταφραση από γερμανικά των εκδόσεων Πατάκη και
θα τη συγκρίνω με το γερμανικό κείμενο ( ξέρω μέτρια γερμανικά, και
θα τα βελτιώσω διαβάζοντας το υπέροχο αυτό βιβλίο).

Φίλε Ποποβ , είσαι προνομιούχος που ξέρεις πολύ καλά γερμανικά !  :rockon: :rockon:

Φίλε Λαδάκη, από Τσβάιχ, γουστάρω πολύ την Σκακιστική Νουβέλλα.
Το λινκ, το έβαλα για τον φίλο μαύρο-φίδι σε περίπτωση που γνωρίζει γερμανικά, ώστε να πάρει
γεύση, μιας και δεν βρήκα πρόχειρη αγγλική μετάφραση. Δεν γνωρίζω γερμανικά, δυστυχώς, και πολύ θα ήθελα.
Υποθέτω, ότι έχεις ικανή γνώση για να διατρέξεις το περιέχομενο του βιβλίου. Αν τυχόν το βρείς στα ελληνικά,
σου το συνιστώ ανεπιφύλακτα.  :hi:
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
24.039
Κριτικές
7
Like
9.744
Πόντοι
1.686
Φίλε Λαδάκη, από Τσβάιχ, γουστάρω πολύ την Σκακιστική Νουβέλλα.
Το λινκ, το έβαλα για τον φίλο μαύρο-φίδι σε περίπτωση που γνωρίζει γερμανικά, ώστε να πάρει
γεύση, μιας και δεν βρήκα πρόχειρη αγγλική μετάφραση. Δεν γνωρίζω γερμανικά, δυστυχώς, και πολύ θα ήθελα.
Υποθέτω, ότι έχεις ικανή γνώση για να διατρέξεις το περιέχομενο του βιβλίου. Αν τυχόν το βρείς στα ελληνικά,
σου το συνιστώ ανεπιφύλακτα.  :hi:

Ευχαριστώ , το " Σκακιστική Νουβέλλα" , το έχω ήδη διαβάσει ! :rockon:

Παίζεται και στο θέατρο !  :rockon:



Θα πάω να το δώ !

Όλα τα βιβλία του Σ. Τσβάϊχ είναι συναρπαστικά .

Όσο για τα γερμανικά, μπορείς και τώρα να μάθεις, αφού ξέρεις καλά αγγλικά.
Οι ρίζες είναι ίδιες σε ποσοστό >80%

 

vostanis

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2009
Μηνύματα
105
Κριτικές
1
Like
47
Πόντοι
1
το 1q84 του χαρουκι μουρακαμι.τριλογια.παρομοια τεχνοτροπια με τα αλλα του εργα.
 

Alexander81

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2015
Μηνύματα
81
Κριτικές
5
Like
311
Πόντοι
280
διδω σωτηριου ματωμενα χωματα το θυμηθηκα χθες το χα διαβασει παλαιοτερα βιβλιαρα για να ξερουμε τι διαβαζουμε  ;)

Τεράστια συγγραφέας και αξεπέραστο βιβλίο, για μια περίοδο της ελληνικής ιστορίας που -προσωπικά- με ενδιαφέρει αφάνταστα. Και η τριλογία του Βενέζη (Αιολική Γη, Το νούμερο 31328, Γαλήνη), πάνω στην ίδια περίοδο είναι καταπληκτική και , κατά την ταπεινή μου γνώμη, διαβάζεται ξανά και ξάνα... Νομίζω ότι η ελληνική λογοτεχνία (και ποίηση) του πρώτου μισού του 19ου αιώνα, είναι αξεπέραστη. Όποτε πόνεσε αυτός ο τόπος, γεννησε σπουδαίους καρπούς...
 

penecazzo

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2016
Μηνύματα
108
Like
2
Πόντοι
1
oceano mare (θαλασσα ωκεανος) alessandro baricco, μου θυμισε τον "ερωτα στα χρονια της χολερας"
 

Alexander81

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2015
Μηνύματα
81
Κριτικές
5
Like
311
Πόντοι
280
Mindreader και Alexander81, μιας και μιλάτε με αρκετές γνώσεις για θέματα ιστορίας, ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι, αλλά δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο μέρος. Ίσως, αν συμφωνείτε και εσείς, να ανοίξουμε άλλο thread για αυτό που θα ρωτήσω.

Με ενδιαφέρει η μετάβαση από την αρχαιότητα στον φεουδαλισμό. Με ενδιαφέρουν όμως χειροπιαστά γεγονότα.
Η σταδιακή αφαίρεση ελευθεριών των απλών πολιτών.
Η σταδιακή πρόσθεση ελευθεριών των απλών σκλάβων.
Η σταδιακή αύξηση δύναμης των φεουδαρχών στα δικά τους φέουδα.
Όλα αυτά με παραδείγματα.

Φυσικά αυτά είναι διαφορετικά από περιοχή σε περιοχή και από χρόνο σε χρόνο, οπότε καταλαβαίνω πως θα υπάρχουν διαφορετικά βιβλία για διαφορετικές εποχές και τόπους.


Αγόρασα το βιβλίο "Passages from Antiquity to Feudalism", του Perry Anderson αλλά ο τύπος είναι Μαρξιστής και το αναλύει από την Μαρξιστική ιστοριογραφική προσέγγιση.

Αν υπάρχει τίποτα, είναι καλοδεχούμενο.

Ευχαριστώ.

Φίλε sparkling water,
με συγχωρείς για την τόσο ετεροχρονισμένη απάντηση.
οι γνώσεις μου σε αυτόν την ιστορική περίδο μάλλον δε θα σε καλύψουν. Θα αποπειραθώ, όμως, να προτείνω το "Lineages of the Absolutist State", μια συγκριτική μελέτη (λίαν ευανάγνωστη και, κατά τη γνώμη μου, απολαυστική) πάνω στην εξέλιξη των απολυταρχικών πολιτειακών σχηματισμών της Ευρωπαϊκής  φεουδαρχίας. Δεν έχει το βάθος της λεπτομέρειας που αντιλαμβάνομαι ότι αναζητείς, αλλά παρέχει την απαιτούμενη εποπτεία και ολιστική προσέγγιση στη μετάβαση από τον απολυταρχισμό της αρχαιότητας στη μεσαιωνική φεουδαρχία. Δυστυχώς (sic) είναι του ίδιου συγγραφέως του οποίου την μαρξιστική προσέγγιση προσπαθείς να αποφύγεις. Εν τούτοις, νομίζω ότι, λόγω του αντικειμένου της μελέτης του, είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσει εργαλεία μαρξιστικής θεωρίας (την ερμηνευτική ισχύ των οποίων σε ζητήματα οικονομίας βρίσκω αξεπέραστη, καίτοι μη οικονομολόγος ο ίδιος (ομιλώ για την αφεντιά μου...)). Επιπλέον, δεν εντόπισα, τουλάχιστον στο συγκεκριμένο βιβλίο, κάποια εμφανή μαρξιστική αγκύλωση. Λαμβάνοντας υπόψιν ότι ο Perry Anderson  συνεχίζει το ιστορικό του νήμα από το τέλος του" Passages from Antiquity to Feudalism", το οποίο ήδη διάβασες, εκτιμώ ότι θα βρεις την συνέχεια, αν μη τί άλλο, ενδιαφέρουσα.
  Εκτός της ιστορική περιόδου που αναζητάς, αλλά εντός της φύσης του προβληματισμών σου, είναι το "Peasants into Frenchmen, The Modernization of Rural France, 1870–1914" του Ρουμάνου (έχει σημασία η καταγωγή...) Eugen Weber. Εδώ,  ένας από τους -κατά την ταπεινή μου άποψη- πλέον πραγματιστές ιστορικούς, μελετάει πώς η αγροτική μετα-φεουδαρχική Γαλλία απέκτησε κοινή εθνική συνείδηση. Ξέρω ότι δεν καλύπτω την περίοδο που αναζητάς, αλλά, δεδομένης της φύσης της αναζήτησής σου, θα βρεις πολλά χειροπιαστά παραδείγματα κοινωνικο-οικονομικών μετασχηματισμών.  
 Καλή συνέχεια στην αναζήτησή σου και καλή μας μέρα!
 

Alexander81

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2015
Μηνύματα
81
Κριτικές
5
Like
311
Πόντοι
280
Βάλτερ Σούμπαρτ, Θρησκεία και Έρως, εκδ. Ολκός.

Εξαντλημένο σήμερα, αλλά πραγματικά αξίζει για όποιον κάνει έναν κόπο να το αναζητήσει. Εξαιρετικό φιλοσοφικό δοκίμιο.

thriskiaeros.jpg

Φίλτατε popov,
επί του εξαιρετικού δοκιμίου που προτείνεις, θα μου επιτρέψεις να υπερθεματίσω ότι οι ηδονές της σάρκας είναι μάλλον ατελείς χωρίς την τέρψη του νου... Εξ ού και, οι πολυ μακρινοί παππούδες μας, απολάμβαναν περισσότερο την ολοκληρωμένη συντροφιά μιας εταίρας απ'ότι την μονοχρωματική ηδονή μιας απλής ιέρειας της Αφροδίτης (χωρίς να επιλέγουν αποκλειστικά τη καμιάς εκ των δυο ;))
Κι επειδή -για να παραμείνω εντός του πλαισίου της βιβλιοπρότασής σου- δεν ξέρω σε ποιά έκφραση του Schubart να πατήσω για να υποβάλω -εκ νέου- τα σέβη μου, παραπέμπω το φιλόμαθο κενό του forum σε ολόκληρα τα κεφάλαια 2 και 6: "Η Τέρψη της Δημιουργίας" και "Εκφυλιστικές μορφές του έρωτα"
Την καλημέρα μου!
:hi:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom