Νέα

Πλήρωμα πλοίου σκότωσε επιβάτη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kiriakoboy
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 84K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
557
Like
645
Πόντοι
86
Θελω να πω δυο πραγματα, σαν επαγγελματιας ναυτικος.
ΟΚ φταιει το κρατος για μη τηρηση νομων, φταει το Λιμενικο γιατι δεν εκανε καλα την δουλεια του, φταιει το οτι δεν τηριθηκαν οι κανονισμοι αποπλου και ενα σωρο αλλοι παραγοντες.
Προσωπικα ΧΕΣΤΗΚΑ! Εμενα με θλιβει και με ποναει που συναδελφος σκοτωνει ανθρωπο με αυτον τον τροπο. Περνει φορα απο πισω τρεχει κατα πανω του και τον σπρωχνει τρεις φορες. Ολα αυτα τα ειδαμε στο βιντεο. Σαν υποπλοιαρχος γνωριζει πολυ καλα και οι προπελες να μη τον πιασουν και τον κανουν κοματακια, οι δυνες νερου που δημιουργουν θα τον τραβηξουν προς τον πατο, οσο καλος κολυμβητης και να ειναι, και θα πνιγει. Εμενα κατι τετοιες συμπεριφορες ανθρωπων με κανει να πιστευω οτι ηταν λαθος η καταργιση της θανατικης ποινης. Ντρεπομαι που το λεω, αλλα ειμαι τοσο θυμωμενος, στεναχωριμενος και ντροπιασμενος που ειμαι ανθρωπος.
Ναι ολοι οι καπετανοι, μηχανικοι περναμε απο σχολες, στα χρονια μου Ακαδημιες, σημερα ΤΕΙ. με πολυ καλη εκπαιδευση και γνωσεις. Υπαρχουν νομοι σχετικα με διασωση ανθρωπου στη θαλασσα, αλλα εκεινο που μετραει, περισσοτερο, ειναι ο αγραφος νομος που μας περασαν και οι καθηγητες μας και οι παλαιοτεροι απο εμας συναδελφοι, για παροχη βοηθειας κινδυνευονυων στην θαλασσα.
Αυτο το πραγμα, το τερας καμια σχεση δεν εχει με αξιωματικους Εμπορικου Ναυτικου, ναυτικης νοοτροπιας, αλλα και καμια σχεση με ανθρωπο.
Μην κατηγοριτε τους δικηγορους, ο νομος μας λεει, οτι και να μην δεχτει συνηγορος να τον υπερασπιστει, θα του ορισει υποχρεωτικα το κρατος.
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.251
Like
3.508
Πόντοι
1.706
H δουλεια του λιμενικου ειναι η ασκηση αστυνομικων καθηκοντων και οχι η παροχη υπηρεσιων handling σε ιδιωτες
Αυτο που γινεται στην Ελλαδα δεν γινεται πουθενα, η ακτοφυλακη να ασχολειται με το πως θα μπουν οι πελατες-επιβατες σε ενα μαγαζι πλοιο
Οπως δεν ασχολειται η αστυνομια στα αεροδρομια για τους επιβατες
Σε μερικα αεροδρομια περπατας μεχρι το αεροπλανο (στην Λαρνακα πρεπει να ειναι 3-4 λεπτα περπατημα), υπαλληλοι του αεροδρομιου φροντιζουν για την ασφαλεια σου και οχι αστυνομικοι
Αλλα στην μπανανια θελουμε τους δημοσιους λειτουργους να κανουν θεληματα και το βαφτιζουμε και δουλεια τους
Θες να το αναλυσουμε περαιτερω?
Παλικάρι μάλλον πρέπει να το αναλύσουμε λίγο παραπάνω γιατί......

Ξεκινάς σωστά, εκεί βρίσκονται για να αστυνομεύουν, τι όμως??
Πρώτον, η χωρητικότητα του πλοίου σε επιβάτες είναι πολλαπλάσια από αυτή του αεροπλάνου. Τι σημαίνει αυτό?
Πως μαζεύονται στη προβλήτα λαός και Κολώνακι και όλοι αυτοί πρέπει να επιβιβαστούν στο πλοίο σε λίγα λεπτά.
Ο λιμενικός δεν είναι εκεί για να σου ελέγξει το εισητήριο ούτε για να σου ανεβάσει τη βαλίτσα επάνω.
Για να μην πέσει καμία μπούφλα μεταξύ θερμόαιμων, για να μην εξαφανιστεί κανένα πορτοφόλι, εννίοτε για να μαγκώσει κανένα καλό άνθρωπο που διακινεί τίποτα περίεργο ή είναι σκαστός από ευαγές ίδρυμα και άλλα τέτοια ωραία.
Πέρα από τους επιβάτες υπάρχουν τα οχήματα, από ΙΧ μέχρι φορτηγά με επικίνδυνα φορτία.
Την ώρα που μπαίνουν οι επιβάτες μπαίνουν και τα οχήματα, μην γίνει και κανένα τροχαίο. Κυρίως μην μπει σε πλοίο της γραμμής φορτηγό με επικίνδυνο φορτίο αλλά τέλος πάντων.
Αυτό που περιγράφεις μετά, το χαντλινγκ για τους εφοπλιστές, εμ δεν το κάνουν.
Αστυνομεύουν.
 

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
557
Like
645
Πόντοι
86
Η κυβερνηση φταίει για τα πάντα.Αν η κυβέρνηση πέρναγε από ειδικές εξετάσεις και το πλήρωμα και τον καπετάνιο δε θα γινόταν ότι γινόταν
Βεβαιως και φταιει, οπως και ολες οι προηγουμενες κυβερνησεις. Κι οχι μονο για το εμπορικο ναυτικο, αλλα και για τους οδηγους που περνουν διπλωμα οδηγισης, χωρις ειδικες εξετασεις, περνανε με κοκκινο και σκοτωνουν κοσμο.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.462
Κριτικές
1
Like
6.141
Πόντοι
2.356
Θελω να πω δυο πραγματα, σαν επαγγελματιας ναυτικος.

Εμενα κατι τετοιες συμπεριφορες ανθρωπων με κανει να πιστευω οτι ηταν λαθος η καταργιση της θανατικης ποινης. Ντρεπομαι που το λεω, αλλα ειμαι τοσο θυμωμενος, στεναχωριμενος και ντροπιασμενος που ειμαι ανθρωπος.
Ώπα, μην ανοίγεις τέτοια θέματα Σαββατιάτικα. :coffee:

Έχουν λυθεί αυτά εδώ και 1-2 αιώνες περίπου. 3 αιώνες μη σου πω... από τον Διαφωτισμό... κάπου εκεί γύρω. :think:
 
Τελευταία τροποποίηση:

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
557
Like
645
Πόντοι
86
βαρια αρρωστος. πολυ βαρια. δε ξερω τι βιωσε ή δεν βιωσε στη ζωη του,ομως κατι πηγε πολυ στραβα.
ειμαι απολυτα βεβαιος οτι ηδη θα μπαινοβγαινει για ψυχοθεραπειες ,μεχρι να καταληξει σε καποιο ιδρυμα.
Τι να πω κι εγω, που με εβγαλε η μανα μου απο το σχολειο 14αρων ετων και μεστειλε οικοδομη να κουωαλω λασπη, στο στρατο μου εκαναν τον βιο αβιοτο, με κερατωσε η γυναικα μου, η τραπεζα μου πηρε το σπιτι, δεν εχω να φαω, κοιμαμαι σε χαρτονια στην Ομονοια και κατεληξα στην πρεζα.. Το μονο που μου εμεινε το δικανο του πατερα μου και μια ζωστηρα φυσιγγια. Το βραδυ βγαινω στον δρομο κι οποιον παρει ο χαρος. Εχω ψυχολογικα προβληματα?
 

cuturu

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.058
Like
702
Πόντοι
96
Τύπε, ο ίδιος ο Μητσοτάκης μίλησε για αποτροπιασμό και φρίκη.


Ο δε Γεωργιάδης είπε χαρακτηριστικά ότι βλέπω το βίντεο και δεν το πιστεύω.


Όλα τ' άλλα είναι να 'χαμε να λέγαμε.
Αρρωστενει και ο μπουμπουκος; να αρχισω να ανησυχω για την υγεια μου...
 

cuturu

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.058
Like
702
Πόντοι
96
Νομιζω αφορά το εμπορικό λιμάνι αρχικά. Στο Κερατσίνι.
Ολα πουληθηκαν, ο ΟΛΠ ειναι ΟΛΠ.... και το επιβατηγο και το εμπορικο....απο την σχολη ναυτικων δοκιμων , ως το τερμα του Περαματος ....αυτην ηταν η εκταση του ΟΛΠ , αυτη πουληθηκε στην COSCO......δεν βλεπετε εξω απο την σχολη Ν.Δοκιμων κατι μπλοκια που ριχνονται αριστερα στην εξοδο του προλιμενα; νεες θεσεις για κρουαζιεροπλοια φτιαχνουν...ενω τα κοντεινερ ερχονται ολο και δυτικοτερα
 

Mystery X

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.125
Κριτικές
4
Like
9.078
Πόντοι
2.306
Ολα πουληθηκαν, ο ΟΛΠ ειναι ΟΛΠ.... και το επιβατηγο και το εμπορικο....απο την σχολη ναυτικων δοκιμων , ως το τερμα του Περαματος ....αυτην ηταν η εκταση του ΟΛΠ , αυτη πουληθηκε στην COSCO......δεν βλεπετε εξω απο την σχολη Ν.Δοκιμων κατι μπλοκια που ριχνονται αριστερα στην εξοδο του προλιμενα; νεες θεσεις για κρουαζιεροπλοια φτιαχνουν...ενω τα κοντεινερ ερχονται ολο και δυτικοτερα
Κοίτα, αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι είναι σημείο που το λιμενικό ελέγχει τουλάχιστον από θέματα ασφάλειας.
 

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
557
Like
645
Πόντοι
86
Το λιμενικο δεν ειναι ακτοφυλακη, ειναι αστυνομια λιμενος, οποιος και ναχει τους ντοκους τους γερανους, τα κτηρια κτλ το λιμενικο αστυνομευει για να τηρουνται οι κανονισμοι του κρατους και να συλαμβανει τους παραβατες. Λιμενικος ειναι παρον σε καταπλου/αποπλου πλοιου. Τωρα γιατι δεν ηταν την συγκεκριμενη στιγμη θα το βρουν οι αρμοδιοι. Παυθηκε ηδη ο λιμεναρχης Πειραια, αν δεν κανω λαθος
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.059
Like
1.766
Πόντοι
216
Κι οχι μονο για το εμπορικο ναυτικο, αλλα και για τους οδηγους που περνουν διπλωμα οδηγισης, χωρις ειδικες εξετασεις, περνανε με κοκκινο και σκοτωνουν κοσμο.
Άσχετο αλλά πρέπει να ακουστεί...
Φίλε μου δεν χρειάζεσαι “ειδικές εξετάσεις” για να μην σφάζεις κόκκινα και stop… Το ξέρεις ήδη από μικρό παιδάκι. Νομίζεις ότι όλοι αυτοί που το κάνουν έχουν πάρει το δίπλωμα με λάδι ή δεν ξέρουν να οδηγούν ? Ξέρουν και παραξέρουν οι περισσότεροι. Απλά το κάνουν επειδή δεν έχουν οδηγική παιδεία. Και αυτήν την αποκτάς μόνο με έναν τρόπο… Αν σου κόψουν 1-2 φορες κανένα 1000κο πρόστιμο να δεις πως βάζεις μυαλό και μαθαίνεις να περιμένεις μετά στο κόκκινο στις 3 το βράδυ με τον δρόμο έρημο…
 

celebre

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
18.407
Like
20.231
Πόντοι
6.056
Ώπα, μην ανοίγεις τέτοια θέματα Σαββατιάτικα. :coffee:

Έχουν λυθεί αυτά εδώ και 1-2 αιώνες περίπου. 3 αιώνες μη σου πω... από τον Διαφωτισμό... κάπου εκεί γύρω. :think:
O διαφωτισμος εκει που μας συμφερει ομως.Εδω ο αλλος σπρωχνει με μανια τον ανθρωπο μεχρι να πεσει στην θαλασσα και μετα επιστρεφει πισω σηκωνουν καταπελτη και αναχωρουν σαν να μην εγινε τιποτα.Σαν να πεταξες ενα μπουκαλακι νερο και λες "Ελα μωρε,δε βαριεσαι" και βγηκε και ο κατα τα αλλα ευαισθητος δικηγορος να μας πει οτι εκανε την δουλεια του ο χοντρος.:confused::confused::confused:
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.462
Κριτικές
1
Like
6.141
Πόντοι
2.356
Σαν να πεταξες ενα μπουκαλακι νερο και λες "Ελα μωρε,δε βαριεσαι" και βγηκε και ο κατα τα αλλα ευαισθητος δικηγορος να μας πει οτι εκανε την δουλεια του ο χοντρος.:confused::confused::confused:
Ας ελπίσουμε τίποτα Γεωργιανοί μέσα στη φυλακή να φροντίσουν για τα συγκεκριμένα ανθρώπινα σκουπίδια, τύπε.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.462
Κριτικές
1
Like
6.141
Πόντοι
2.356
Θα τους εκπαιδεύσουν στη γλώσσα της φυλακής στις ντουζιέρες.

Οι Γεωργιανοί παρέχουν καλές υπηρεσίες για τη γνωριμία με τη θηλυκή πλευρά των inmates. :coffee:
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.207
Κριτικές
18
Like
19.985
Πόντοι
4.546
Θα τους εκπαιδεύσουν στη γλώσσα της φυλακής στις ντουζιέρες.

Οι Γεωργιανοί παρέχουν καλές υπηρεσίες για τη γνωριμία με τη θηλυκή πλευρά των inmates. :coffee:
Εγώ πιστεύω ότι ο τραμπουκος θα τραμπουκισει τους φυλακοβιους, θα τον φοβούνται.
 

cuturu

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.058
Like
702
Πόντοι
96
Το λιμενικο δεν ειναι ακτοφυλακη, ειναι αστυνομια λιμενος, οποιος και ναχει τους ντοκους τους γερανους, τα κτηρια κτλ το λιμενικο αστυνομευει για να τηρουνται οι κανονισμοι του κρατους και να συλαμβανει τους παραβατες. Λιμενικος ειναι παρον σε καταπλου/αποπλου πλοιου. Τωρα γιατι δεν ηταν την συγκεκριμενη στιγμη θα το βρουν οι αρμοδιοι. Παυθηκε ηδη ο λιμεναρχης Πειραια, αν δεν κανω λαθος
Η υπηρεσια ειναι μια λιμενικο σωμα ελληνικη ακτοφυλακη... ο ιδιος λιμενικος επιτηρει το λιμανι ο ιδιος λιμενικος επιτηρει τις ακτογραμμες....στο δε λιμανι εχει καθηκοντα αστυνομευσης και κυκλοφοριακης διευθευησης, δεν φυλαει κτηρια και γερανους.... ποσο μαλλον οταν αυτα τα λιμανια ειναι ο ΟΛΠ και ο ΟΛΘ που ειναι ιδιωτικα....ποτε το λιμενικο δεν ηταν αστυνομια λιμενος μονο....
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
26.490
Like
24.246
Πόντοι
6.256
Εξηγησα ακριβως τι ειναι για μενα.
Μια αλυσιδα ατυχων γεγονοτων και λαθων.
Αυτο το κανιβαλιστικό πακετακι "οι δολοφονοι υπαλληλοι των εφοπλιστων, ο χοντρος που σκοτωσε το παιδι για ενα εισιτηριο" προφανως το αφηνω για αλλους. Ο κατσαπλιάς τα περιεγραψε εξαιρετικα.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Ε τι, δεν ειναι ενας απανθρωπος αιμοσταγής δολοφονος δηλαδη? Αφου ετσι εχει αποφανθει το διαδικτυο, πώς τολμάς?
Εχεις γινει πιο γελοιος και γραφικος απο ποτε τυπακο.....ειπαμε υγραινεσαι να τρως μπινελικια εδω μεσα με προκλητικα ποστ αλλα το ξεφτιλισες.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.666
Κριτικές
183
Like
43.731
Πόντοι
21.896
Εχεις γινει πιο γελοιος και γραφικος απο ποτε τυπακο.....ειπαμε υγραινεσαι να τρως μπινελικια εδω μεσα με προκλητικα ποστ αλλα το ξεφτιλισες.
:confused:
FB_IMG_1690976357243.jpg
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom