Νέα

Πέθανε ο Μανώλης Γλέζος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Λελέκος
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 181
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
Μα είχε ξεκόψει εδώ και δεκαετίες απ'το ΚΚΕ
 

Τσάρκας4

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.432
Like
784
Πόντοι
96
Σωστά τα λέτε.Γιατί αν και το σημερινό ΚΚΕ είναι το πιο σοβαρό κόμμα της αριστεράς σήμερα , έχει τις αγκυλώσεις του και για αυτό μένει σε μικρά εκλογικά ποσοστά.  :(
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.429
Κριτικές
1
Like
7.389
Πόντοι
2.306
Έτσι είναι οταν παρεκκλίνει κανεις απο τις οδηγίες του κόμματος και δεν υπακούς στις εντολές του σε τρωει η μαρμάγκα.
Πραγματικά από την εποχή  του Ζαχαριαδη ηταν ξεκάθαρο ότι είτε ακολουθούσες πίστα και απόλυτα την γραμμή του κόμματος είτε χαρακτηριζόσουν προδότης και στην καλύτερη εξοριζόσουν σε κάποιο γκουλαγκ ( όπως ο ίδιος ο Ζαχαριαδης).
Τέτοια σκληρή αντιμετώπιση στους ίδιους τους αγωνιστές του, σπάνια βρίσκεις σε άλλο κόμμα.
Αυτά ηταν τα καλά του υπαρκτού σοσιαλισμού του πατερούλη Στάλιν που ενα ανθρωποκεντρικό  πολιτικο κίνημα - παιδί μιας πραγματικής επανάστασης το μετέτρεψαν στο απόλυτο σύστημα καταπίεσης και υποταγής.
 

GIORGOSK

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
6.557
Κριτικές
4
Like
2.317
Πόντοι
506
σε γράφω στα αρχιδια μου απλυτε. Τράβα καντου παρέα ως Σταλινοφασιστας που είσαι. Κανένα σεβασμό σε προδότες. Μάθετε ιστορία. Αυτή η μούμια από την δεκαετία του 50 σχεδίαζε ως πράκτορας της KGB την αποκοπή και ανεξαρτησία της Μακεδονίας μας. Ας σαπίσει τώρα και να γίνει τροφή για σκουλίκια. Ευτυχώς που δεν επικράτησαν οι ιδέες του γιατί την δεκαετία του 90 η μάνα σου θα δούλευε σε κάποιο μπουρδέλο της Ευρώπης. Άντε για φουκαριαρη απλυτε.
μένω σταθερός στο προηγούμενο σχόλιό μου
 

kappa_fi

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.745
Like
281
Πόντοι
36
Ίσως ο ωραιότερος αποχαιρετισμός που δόθηκε στον Γλέζο στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Του αναρχικού Νώντα Σκυφτούλη. Διαβάζεται αργά, ο λόγος είναι προφορικός και δεν ακολουθεί την τυπολογία του γραπτού για να τον διατρέξουμε μεμιάς.


[tt]1. Δεν χρειάζεται στη ζωή να κάνεις πολλά πράγματα.Ενα μόνο  και αυτο να αρκεί να σου γεμίσει όλη τη ζωή. Αυτο έπρεπε να βάλουν έκθεση και όχι το άλλο Μανώλη το εθνικοπατριωτικό. Του είπα σε ένα διάλειμμα δίκης(Αμπάσαντορ) που τον είχαμε μάρτυρα υπεράσπισης. "Ξέρεις ότι το πρωί όλα τα καφενεία στην Αθήνα τι βρισίδι βγάζανε. Ποια  κολόπαιδα κατεβάσανε τη σημαία να  τα γαμήσουμε.Μας βάλανε σε τρεχάλα τα μαλακισμένα.Τι θα κάνουνε οι Γερμανοι τώρα  γαμώ τα σπίτια τους. Και μετά μας κάνανε ήρωες οι ίδιοι.Γιαυτό έρχομαι στις δίκες σας." Και πράγματι αυτα έλεγε στους δικαστές για μας και καλά ότι θα έχουμε την ίδια μοίρα. Υπερασπιστικες υπερβολές για τη στιγμή.Και οι δικαστές τον ακουγαν με απόλυτο σεβασμό και τρόμο.Ας είχαν και αυτοί Γλέζο τι να κάνουμε

2. Οταν ήρθε στο Αγρίνιο ήμουν 9- 10 και θα τον προυπαντούσαμε στη Συκιά έξω από την πολη. Απο μέρες μας είχε προετοιμάσει ο πατέρας μας.Εγω θα του εδινα ανθοδέσμη και ο αδερφός μου θα του έλεγε Γειά σου ήρωα της Ακρόπολης. Ο αδερφός μου κεκέδιζε αλλά οι πολλές δοκιμές υποσχόταν ότι θα τα κατάφερνε.Ηρθε η μέρα.Ο πατέρας μου δυνατός έχοντάς μας στα δυό του χέρια έσπρωχνε τον κόσμο όλο, άνοιγε χώρο και να φτάσαμε μπροστά στο Μανώλη.Εγω έδωσα την ανθοδέσμη αλλά ο αδερφός μου κεκεκεκε τον τσιμπάει ο πατέρας μου να πάρει μπροστά και τελικά έβαλε τα κλάματα διοτι και τα τσιμπήματα του πατρός ήταν τανάλια.Κάναμε δουλιά κατά το ήμισυ και ήρθε η στιγμή να την ολοκληρώσω εγώ μιας και ο αδερφός μου δεν υπάρχει. Γειά σου ήρωα της Ακρόπολης[/tt]
 

Συνημμένα

  • FB_IMG_1585730629186.jpg
    FB_IMG_1585730629186.jpg
    5,3 KB · Εμφανίσεις: 18

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.274
Like
599
Πόντοι
246
Οταν ήρθε στο Αγρίνιο ήμουν 9- 10 και θα τον προυπαντούσαμε στη Συκιά έξω από την πολη. Απο μέρες μας είχε προετοιμάσει ο πατέρας μας.Εγω θα του εδινα ανθοδέσμη και ο αδερφός μου θα του έλεγε Γειά σου ήρωα της Ακρόπολης. Ο αδερφός μου κεκέδιζε αλλά οι πολλές δοκιμές υποσχόταν ότι θα τα κατάφερνε.
και γιατι δεν εδινε την ανθοδεσμη ο κεκες και να πει τα καλοσωρισματα ο νορμαλ;
 

Διαγραμμένο μέλος 172222

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
18 Μαΐ 2017
Μηνύματα
1.864
Κριτικές
83
Like
13.713
Πόντοι
24.436
Τραγούδι των εχθρών του ΕΛΑΣ

Εν-δυο, εν-δυο!
φουστανέλα, τσαρούχ’ φούντα, φεσ’
εφτούνα τα ρούχα με καίνε
κι αδίκως μου τάχουν φορέσ’.

Άιν-τσβάι, άιν-τσβάι!*
Τσολιά να με λεν δε μ’ αρέσ’
εγώ Γερμανός είμαι τώρα
καμάρ’ των ταγμάτων Ες-Ες.

Εγώ είμ’ εγώ και δεν αργώ
ρωμιούς να σφάξω μάνι-μάνι
με λεν λεφούσ’ και στο γιουρούσ’
τρεις τραυματίες έχω ξεκάνει.

Άιν-τσβάι, άιν-τσβάι
λεφτά στο κεμέρι μ’ πολλά
κι αυτά που λεν δε με νοιάζουν,
ο Αδόλφος μου νάναι καλά.
 

kappa_fi

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.745
Like
281
Πόντοι
36
.
 

Συνημμένα

  • FB_IMG_1585763163518.jpg
    FB_IMG_1585763163518.jpg
    43,9 KB · Εμφανίσεις: 17

Luka Bazuka

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
5.339
Κριτικές
1
Like
6.340
Πόντοι
2.356
Βρε λοβοτομημένε μαλάκα , μαζί με τα άλλα σε έχει τυφλώσει το πολύ πακιστανικό σπέρμα που τρως στην μούρη.Δεν είπα εσένα τσιράκι του Σώρος.Διάβασε καλά τι γράφω. Αλλά όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται ε; Όσο για το ραβδάκι της νεραΐδας, αυτό έσπασε μέσα στον κώλο σου από το πολύ γαμήσι που σου έκανε!  :pipa3: 
Ρε εχεις καταλαβει γιατι μας σβησανε τα μηνυματα που στελναμε χτες;
 

kappa_fi

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.745
Like
281
Πόντοι
36
.
 

Συνημμένα

  • 91831161_10220150755012034_7051942739293765632_n.jpg
    91831161_10220150755012034_7051942739293765632_n.jpg
    92 KB · Εμφανίσεις: 17

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
189
Πόντοι
1.390
δηλαδή οι ισπανοι, οι χιλιανοι, οι αργεντινοι, οι κουβανοι όταν ειχαν δεξιες χουντες ηταν μας λες σε χειροτερη μοιρα από ότι οι σοβιετικοι, οι κινεζοι, οι ρουμανοι, οι πολωνοι, οι αλβανοι, οι κουβανοι όταν ειχαν αριστερα καθεστωτα.

για να γελασουμε το λες ή για να κλαψουμε?

στις δεξιες κακες χουντες εν ειρηνη σκοτωθηκαν από το καθεστώς λιγοι (δεκαδες, εκατοντάδες,χιλιαδες στην χειροτερη) και φτωχυναν λιγοτεροι από από ότι στα αριστερα καθεστώτα που καπηλευονταν το ονομα του λαου.

στα αριστερα καθεστώτα εν ειρηνη σκοτωθηκαν από το καθεστώς ΠΟΛΛΟΙ(εκατομυρια σε σοβιετικη ενωση, κινα και ερυθρους χμερ) και φτωχυναν ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ και το κυριοτερο ΟΛΟΙ.

τυπε επισης στον κομμουνισμο απογορευονταν οι αδερφες και τα τραβελια :S :S :S :S :S
 

Leclerc

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2020
Μηνύματα
6.345
Like
9.457
Πόντοι
2.356
Ξέρουμε αν προχώρησε το μνήμα;
Να προτείνουμε κάποιον  μαρμαρά αν θέλουν!  :grin:
 

Συνημμένα

  • κκε.jpg
    κκε.jpg
    57,2 KB · Εμφανίσεις: 17

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom