Νέα

Πέθανε ο Μανώλης Γλέζος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Λελέκος
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 181
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

citizen(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2008
Μηνύματα
792
Like
1.951
Πόντοι
206
εμενα παλι οι πρωην σοβιετικες μου λεν χιλιες φορες καλυτερα τωρα.
Ποιές στο λένε; οι πουτάνες; Τράβα λοιπόν και συ στην πρώην σοβιετική Ένωση να δεις εκεί τι θα σου πουν. Μου αρέσει που ενώ δεν έχετε πάει ποτέ στο "παραπέτασμα" όπως σας άρεσε να το λέτε έχετε άποψη για το θέμα. Έχω ταξιδέψει σε όλο το πρώην ανατολικό μπλοκ πολλές φορές και παντού ειδικά την τελευταία δεκαετία εισπράττω το ίδιο κλίμα, νοσταλγία για αποδοχή για την σοσιαλιστική περίοδο σε αυξανόμενο ποσοστό
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.336
Κριτικές
60
Like
2.951
Πόντοι
7.216
Ποιές στο λένε; οι πουτάνες; Τράβα λοιπόν και συ στην πρώην σοβιετική Ένωση να δεις εκεί τι θα σου πουν. Μου αρέσει που ενώ δεν έχετε πάει ποτέ στο "παραπέτασμα" όπως σας άρεσε να το λέτε έχετε άποψη για το θέμα. Έχω ταξιδέψει σε όλο το πρώην ανατολικό μπλοκ πολλές φορές και παντού ειδικά την τελευταία δεκαετία εισπράττω το ίδιο κλίμα, νοσταλγία για αποδοχή για την σοσιαλιστική περίοδο σε αυξανόμενο ποσοστό

Τύπε εγώ που πήγα κούβα πριν απο 3-4 χρόνια όλοι κράζαν.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.884
Κριτικές
16
Like
14.707
Πόντοι
6.515
Άλλος ένας 'ήρωας' με 0 ώρες εργασίας.Απορώ όλοι αυτοί οι επώνυμοι κομμουνιστές γιατί δεν πήγαν να ζήσουν το υποτίθεται όνειρό τους σε κάποιον κομμουνιστικό 'παράδεισο' της ανατολικής Ευρώπης ή των Βαλκανίων.Αλλά εκεί χωρίς μισθούς βουλευτή,ευρωβουλευτή κλπ μάλλον κι αυτοί θα έπρεπε να δουλεύουν

Θα παει οσονουπω στην κουβα ο τυπος πουσυ.
Εχει λεει καλυτερα θαραπετηρια για τον κορονοιο  :S
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
Άλλος ένας μύθος που γκρέμισε η μπουλντόζα. Πήγαινε ρε μάστορα στην πρώην Ανατολική Γερμανία και ρώτα τους ανθρώπους πότε πέρναγαν καλύτερα τότε επί του επάρατου και της Στάζι ή τώρα στον "παράδεισο" της Μέρκελ; Εγώ που έχω πάει τρεις φορές έχω να σου πω ότι ισχύει σε μεγάλο βαθμό το "στερνή μου γνώση να σ'είχα πρώτα"

Για αυτό το ακραία νεοφιλελεύθερο ακροδεξιό Die Linke παίρνει σταθερά γύρω στο 10% στην Μπούντεσταγκ και ακόμα λιγότερο στην Ευρωβουλή.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.884
Κριτικές
16
Like
14.707
Πόντοι
6.515
λοιπον, τον μακαριτη τον σεβομαστε και να είναι ελαφρυ το χωμα,

τωρα, επειδή καποιοι μας λενε μικρόψυχους κλπ επειδή σχολιαζουμε τη σταση ζωης ενός δημοσιου προσωπου που εφυγε από αυτό τον κοσμο,

εγω θα πω ότι αυθεντικος κουμμουνιστης με αντισταση στο φασισμο, τον καπιταλισμο και την πλουτοκρατια από τη μια, αλλα και ΕΥΡΩΒΟΥΛΗ με παχυλες απολαβες ταξίδια και χλιδατα χοτελια από την άλλη, δεν παντρεύονται ρε τυποι  :undecided:

Ξυδακι λοιπον, και "λαε μη σκυβεις το κεφαλι αντισταση και παλι"
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Καλό το παραμύθι σου αλλά δεν έχει δράκο. Ακόμη και σε αυτή την κακοποιημένη εκδοχή του ο σοσιαλισμός των ανατολικών χωρών ήταν απείρως καλύτερος από τα καθεστώτα των οποίων είσαι θιασώτης αφού σκότωσαν λίγους σύμφωνα με τα δικά σου στοιχεία. Απόδειξη αυτού που λέω είναι οι διάφορες δημοσκοπήσεις που γίνονται τώρα επί "δημοκρατίας" στις πρώην σοσιαλιστικές χώρες και στις οποίες οι νοσταλγοί του ερυθρού τρόμου ζητούν σε θηριώδη ποσοστά την επαναφορά στην κόκκινη χούντα. Περαστικά σου
ποια είναι αυτά τα θηριωδη ποσοστα ΨΕΥΤΗ γιατι εγω ξερω ότι τα κομμουνιστικα κομματα στις πρωην κομμουνιστικες χωρες παιρνουν λιγοτερο από το ΚΚΕ, και σε κανα 2 χωρες τα εχουν απαγορεψει κιολας για να μην ξαναπερασουν ποτέ τα ιδια σκατα.
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
εγω θα πω ότι αυθεντικος κουμμουνιστης με αντισταση στο φασισμο, τον καπιταλισμο και την πλουτοκρατια από τη μια, αλλα και ΕΥΡΩΒΟΥΛΗ με παχυλες απολαβες ταξίδια και χλιδατα χοτελια από την άλλη, δεν παντρεύονται ρε τυποι  :undecided:

Αυθεντικός κομμουνιστής τύπε - μέλος της φωτισμένης δεσποτείας ...
 

citizen(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2008
Μηνύματα
792
Like
1.951
Πόντοι
206
ποια είναι αυτά τα θηριωδη ποσοστα ΨΕΥΤΗ γιατι εγω ξερω ότι τα κομμουνιστικα κομματα στις πρωην κομμουνιστικες χωρες παιρνουν λιγοτερο από το ΚΚΕ, και σε κανα 2 χωρες τα εχουν απαγορεψει κιολας για να μην ξαναπερασουν ποτέ τα ιδια σκατα.
Από που συλλέγεις τα στοιχεία σου; από την ίδια πηγή από την οποία μας έδωσες την πληροφορία ότι οι αγαπημένοι σου δικτάτορες σκότωσαν λίγους, όσο πατάει η γάτα που λέμε αλλά αντίθετα οι αιμοσταγείς κομμουνιστές σκότωσαν εκατομμύρια ή μήπως δισεκατομμύρια; Τι να κάνουμε ρε φίλε που η αλήθεια ενοχλεί να την καταργήσουμε; Το ψεύτης φαντάζομαι με κεφαλαία επειδή είμαι κομμούνι. "Σε μια εποχή παγκόσμιου ψεύδους το να λες την αλήθεια είναι μία πράξη επαναστατική". Καλή αντάμωση στα γουναράδικα, μην γελιέσαι εκεί θα συναντηθούμε όλοι
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.666
Κριτικές
183
Like
43.720
Πόντοι
21.896
Ποιές στο λένε; οι πουτάνες; Τράβα λοιπόν και συ στην πρώην σοβιετική Ένωση να δεις εκεί τι θα σου πουν. Μου αρέσει που ενώ δεν έχετε πάει ποτέ στο "παραπέτασμα" όπως σας άρεσε να το λέτε έχετε άποψη για το θέμα. Έχω ταξιδέψει σε όλο το πρώην ανατολικό μπλοκ πολλές φορές και παντού ειδικά την τελευταία δεκαετία εισπράττω το ίδιο κλίμα, νοσταλγία για αποδοχή για την σοσιαλιστική περίοδο σε αυξανόμενο ποσοστό
μαν εχεις παει σε κομμουνιστικη χωρα και αν ναι τοτε σε ποια````;;;
 

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.767
Κριτικές
18
Like
5.572
Πόντοι
1.796
Μανώλης Γλέζος : Ένα τελευταίο αντίο από τα μπαλκόνια μας
Χρήστες του Facebook απευθύνουν κάλεσμα για να αποχαιρετήσουμε τον αγωνιστή της Αριστεράς, Μανώλη Γλέζο, βγαίνοντας στις 9 το βράδυ στα μπαλκόνια μας.

Με συγκινητικές αναρτήσεις πλημμύρισαν τα social media, μόλις έγινε γνωστός ο θάνατος του μεγάλου αγωνιστή της Αριστεράς, Μανώλη Γλέζου.

Χρήστες του Facebook απευθύνουν κάλεσμα για να αποχαιρετήσουμε τον Μανώλη Γλέζο βγαίνοντας στις 9 το βράδυ στα μπαλκόνια μας.


«Θέλουμε να τον αποχαιρετίσουμε όπως του αξίζει αλλά δεν μπορούμε να βρεθούμε κοντά του, λόγω της κατάστασης που αντιμετωπίζει η κοινωνία με την πανδημία. Θα τον αποχαιρετίσουμε όμως, όπως και να ‘χει. Με εφευρετικότητα και αγάπη, γιατί θέλουμε να αποδώσουμε τον ελάχιστο φόρο τιμής και γιατί ειδικά αυτές τις δύσκολες ώρες χρειαζόμαστε κι εμείς οι ίδιοι και οι ίδιες την αναφορά σε ανθρώπους και παραδείγματα που συμβολίζουν με τον πιο εμβληματικό τρόπο την συλλογική διεκδίκηση, τον αγώνα και την αλληλεγγύη.

Να βγούμε στα μπαλκόνια σήμερα το βράδυ (Δευτέρα 30/3), στις 9, με παρατεταμένο χειροκρότημα, τη λέξη «ΑΘΑΝΑΤΟΣ» και με τραγούδια. Με τη φωνή ή από τα ηχεία με τραγούδια και με όποιες μουσικές θεωρήσει κανείς ότι ταιριάζουν περισσότερο σε αυτό τον αποχαιρετισμό, συνυφασμένες με τις ιστορικές στιγμές του λαϊκού αγώνα όπου ο Μανώλης Γλέζος έδωσε το παρόν. Αλλά και με κάθε άλλο τρόπο που μπορεί να σκεφτεί ο καθένας και η καθεμία.

Το ίδιο να κάνουμε και τη μέρα και την ώρα της κηδείας όταν αυτή ανακοινωθεί».

91606153_10215855227189853_2493402212395384832_n.jpg
 

travestolagnos

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Οκτ 2011
Μηνύματα
9.379
Κριτικές
25
Like
2.719
Πόντοι
3.246
θα κανω μια παρατηρηση...Ολα καλα και σωστα για τον γλεζο..ΑΛΛΑ.....Μεγαλη μεριδα των ελληνων θεωρει τρελλο ενα αλλο παληκαρι που πηγε να κανει το ιδιο.Αυτος πηγε στα κατεχομενα και πηγε να κατεβασει την τουρκικη σημαια και επεσε νεκρος απο τις σφαιρες τουρκου αξιωματικου.
Σολωμο τον ελεγαν... :rose: :rose:
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.884
Κριτικές
16
Like
14.707
Πόντοι
6.515
θα κανω μια παρατηρηση...Ολα καλα και σωστα για τον γλεζο..ΑΛΛΑ.....Μεγαλη μεριδα των ελληνων θεωρει τρελλο ενα αλλο παληκαρι που πηγε να κανει το ιδιο.Αυτος πηγε στα κατεχομενα και πηγε να κατεβασει την τουρκικη σημαια και επεσε νεκρος απο τις σφαιρες τουρκου αξιωματικου.
Σολωμο τον ελεγαν... :rose: :rose:

δεν ηταν κουμμουνιστης τυπε  :-(
 

Luka Bazuka

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
5.339
Κριτικές
1
Like
6.340
Πόντοι
2.356
θα κανω μια παρατηρηση...Ολα καλα και σωστα για τον γλεζο..ΑΛΛΑ.....Μεγαλη μεριδα των ελληνων θεωρει τρελλο ενα αλλο παληκαρι που πηγε να κανει το ιδιο.Αυτος πηγε στα κατεχομενα και πηγε να κατεβασει την τουρκικη σημγια και επεσε νεκρος απο τις σφαιρες τουρκου αξιωματικου.
Σολωμο τον ελεγαν... :rose: :rose:
Ηρωικο κι αυτο που εκανε ο Σολωμος εννοειται δεν μπαινουν σε ζυγαρια αυτες οι πραξεις τυπε,ειναι μεγαλες ιστορικες και ηρωικες πραξεις!
 

citizen(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2008
Μηνύματα
792
Like
1.951
Πόντοι
206
μαν εχεις παει σε κομμουνιστικη χωρα και αν ναι τοτε σε ποια````;;;
Έγραψα ότι έχω ταξιδέψει σε όλο το πρώην ανατολικό μπλοκ. Τελευταία φορά πέρυσι σε Ρωσία, Ουζμπεκιστάν
 

assmaster13

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2017
Μηνύματα
585
Κριτικές
3
Like
547
Πόντοι
26
Άπειρος σεβασμός, ΑΘΑΝΑΤΟΣ
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Ποιές στο λένε; οι πουτάνες; Τράβα λοιπόν και συ στην πρώην σοβιετική Ένωση να δεις εκεί τι θα σου πουν. Μου αρέσει που ενώ δεν έχετε πάει ποτέ στο "παραπέτασμα" όπως σας άρεσε να το λέτε έχετε άποψη για το θέμα. Έχω ταξιδέψει σε όλο το πρώην ανατολικό μπλοκ πολλές φορές και παντού ειδικά την τελευταία δεκαετία εισπράττω το ίδιο κλίμα, νοσταλγία για αποδοχή για την σοσιαλιστική περίοδο σε αυξανόμενο ποσοστό
και κανενα κομμουνιστικο κομμα δεν παιρνει 30% με την αποχη μεσα δηλαδη 15% το θελουν εκει που το εχουν ζησει.

αλλου ουτε 1%
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom