Νέα

Περί θητείας στρατού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JohnKal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 232K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Το ΥΕΘΑ εξετάζει το ενδεχόμενο στρατιωτικής θητείας στα 18...

  • Συμφωνω

    Ψήφοι: 171 44,5%
  • Διαφωνω

    Ψήφοι: 14 3,6%
  • Να παραμείνει όπως έχει σήμερα

    Ψήφοι: 33 8,6%
  • Είμαι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης γενικά

    Ψήφοι: 162 42,2%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 4 1,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    384

Επισκέπτης
ι5 εξαιτιας νοητικης καθυστερησης ,το επονομαζομενο τρελοχαρτο σημαινει οτι δεν μπορεις να δουλεψεις στο δημοσιο,σε ολα τα δημοσια εγγραφα σου αναγραφεται,δεν μπορεις να εχεις περιουσιακα στοιχεια!!πολυ απλα την γαμησες!! :thefinge:
 

Amale

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
342
Like
11
Πόντοι
1
ι5 εξαιτιας νοητικης καθυστερησης ,το επονομαζομενο τρελοχαρτο σημαινει οτι δεν μπορεις να δουλεψεις στο δημοσιο,σε ολα τα δημοσια εγγραφα σου αναγραφεται,δεν μπορεις να εχεις περιουσιακα στοιχεια!!πολυ απλα την γαμησες!! :thefinge:

Ναι αλλά μπορείς να γίνεις πολιτικός.Και μετά ζωή και κότα...Η μηπως ξέρεις  πολλούν να έχουν πάει στρατό??
 

gatos19811981

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2006
Μηνύματα
407
Like
7
Πόντοι
1
"η θητεια ειναι χρεος μας προς την πατριδα"-ρε μαγκες,που τις βρηκατε αυτες τις ατακες ρε?
Το χρεος προς την πατριδα το καταβαλλουμε στην εφορια,τα λοιπα απλα ακουγονται γραφικα.
Αμα καποιος τωρα νιωθει περηφανος να κουβαλαει ελληνικες σημαιες αναμεσα σε γιουγκοσλαβους,τωρα αυτο ειναι αλλο θεμα.
Ζουμε στο 2006 μαγκες,οχι στο 1821.Η ελλαδα και η καθε "πατριδα" ειναι απλα ενας τοπος διαμονης με διαφορετικες συνθηκες διαβιωσης-ο "πολιτης" ειναι πλεον ο "πελατης"μπορει να διαλεξει που θελει να μεινει και παει.
Τωρα,οι θεωριες οτι "ο στρατος σε κανει αντρα"και τετοια,ειναι απλα τραγικα.Γι αυτο η ελλαδα μαστιζεται απο ομοφυλοφυλλια?
Προσωπικα πιστευω πως ειναι τεραστιο χασιμο χρονου,υπαρχουν αρκετοι ανθρωποι που χαζευουν εκει μεσα απτην ηλιθιοτητα που επικρατει,και μην ξεχναμε οτι στην μοντερνα κοινωνια ο ανθρωπος εχει αλλες προτεραιοτητες και πρωτοβουλιες.
Μια φορα επισκεφτηκα κατι φιλαρακια στην τριπολη,εκατσα 2 ωρες και μ επασε καταθλιψη,σαν φυλακη ειναι.
Με εξοργιζει το γεγονος οτι δεν φτανει να στηνομαι με τις ωρες σε ουρες στις κολοεφοριες να καταβαλλω τα ωραια μου χρηματα,αλλα το κρατος ζηταει απο μενα να κανω και την μαριονεττα.
Ακουω φιλαρακια μου που εχουν πανικοβληθει επειδη τελειωνει η αναβολη,και ψαχνουν να βρουν καναν τροπο να γλυτωσουν.
Προσωπικα εγω αν βρισκομουν σ αυτην την θεση θα το "παλευα" για Ι5.
Αληθεια,αληθευουν τα οσα ακουγονται ερι επιπτωσεων του ι5 ρε παιδια?(πχ οτι δεν μπορεις να χεις ακινητη περιουσια,κτλπ?)
Εχω σιχαθει να ακουω αυτες τις μπουρδες!!!!
Ρε μαγκακια αφου ολα σας φταινε σε αυτη τη χωρα γιατι δεν πατε να μεινετε σε αλλη?Απαντηστε μια φορα!!!Λετε λετε βλακειες που σας εχει φυτεψει η προπαγανδα αλλα απο πραξεις τιποτα!!Δεν σας αρεσει αλλαξτε χωρα τοτε.
Ο στρατος(ειμαι φανταρος απ το Μαιο)δεν σε κανει αντρα οπως το φανταζεστε απλα σε μαθαινει να μπορεις να ζεις και με ασχημες συνθηκες,να συντηρεις τον εαυτο σου,να εχεις υπομονη και πανω απο ολα να εκτιμας οτι εχεις στη πολιτικη σου ζωη!!Τα εγραψε και ενας φιλος πιο πανω!!
Για μενα αυτοι που πανε με το ζορι στρατο κακως πανε!!!Δε τους χρειαζομαστε!Αλλα εφοσον δεν θελουν να στρατευοντε καλυτερα να τους απελασουν!!Δε σας κανει η χωρα μας?Δεν μπορειτε να σεβαστειτε την ιστορια της και αυτους που πεθαναν για να μαστε τωρα εμεις ζωντανοι?Τοτε απελαση κυριοι!!Πρεπει να εχουμε ολοι εστω καποιες αρχες στη ζωη μας.

Υ.Γ.Θεωρω απαραδεκτο απο τους moderator και απ τον Alexx που αφησε στο προηγουμενο thread να φαινοντε τα μπινελικια για τη χωρα μας που γραφονταν απο τον αναρχοκουμουνιστη.Σκεφτειτε τα μηνυματα σε greeklish πλακονοντε να τα σβησουν αμεσως και απ την αλλη τα χυδαια μπινελικια για την Ελλαδα πρεπει να διακοσμούν το site?
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
απο την στιγμη που ειναι υποχρεωτικη οφειλεις να πας.και δεν γουσταρω μερικα λαμογια να την κανουν και να μην υπηρετουν.Δηλαδη εαν γινει πολεμος θα γουσταρες εσυ να πολεμησεις και οι αλλοι να φυγουν για να γλιτωσουν?

μα φιλε μου γιατι να πανε στρατο οι σημερινοι νεοι?μηπως θα μας αφησει κανεις να πολεμησουμε καποιον εχθρο?οι πολεμοι πια ειναι οικονομικοι....με ενα παφφ....(κλεισιμο κανουλας πετρελαιου ή φυσικου αεριου εννοω) σε σκοτωνουν.Οι καριεριστες,οι ειδικες δυναμεις και οι επαγγελματιες οπλιτες καλο θα ειναι αφου πληρωνονται να μας υπηρετησουν......μην αναπολουμε παλιες εποχες και βαρια λογια προγονων μας...αλλες εποχες.Και ο θεοδωρος κολοκοτρωνης να ζουσε τωρα τα ιδια μπορει να σου ελεγε,οι παλιες εποχες ηρωισμου τετοιου τυπου εχουν περασει ανεπιστρεπτι για τον πλανητη γη οπου υπαρχει ευημερια σχετικη.Το εθνικο φρονημα συντηρειται απο τον θρησκευτικο φανατισμο(βλεπε ασιατικες χωρες) και την φτωχεια που βασανιζει τους ανθρωπους που ειναι υποδουλωμενοι και διαλυμενοι(βλ.ιρακ,αφγανισταν,λιβανος,ιραν κλπ...).Οπου υπαρχει βιοτικο επιπεδο απο μετριο εως υψηλο ειναι λογικο ο νεος να μην σκεφτεται τη στρατευση ή γενικοτερα θεματα που απτονται του εθνους και της πατριδος του (κακως βεβαια) γιατι χανεται σιγα σιγα η ταυτοτητα του εκαστοτε εθνους.Τελος παντων,ειναι μεγαλη κουβεντα αυτη που ανοιξατε και φανταζομαι πως θα χρειαστει σελιδες επι σελιδων για να ψιλοακουμπησουμε το ζητημα.Για την ιστορια να αναφερω οτι υπηρετησα στα τεθωρακισμενα του πεζικου,σειρα 257 και περασα απο τριπολη,γιαννενα(στρατοπεδο κατσιμητρου-περαμα),καβυλη ορεστιαδος και για τελος λαγκαδα θεσσαλονικης!ημουν οδηγος ερπυστριοφορου ασυρματιστης στα Μ113 ΤΟW και στα ΛΕΩΝΙΔΑΣ.Ειχα συμμετασχει και στην στρατιωτικη παρελαση της 25ης Μαρτιου με το λεωνιδας και ειχα παρει αποσπασει στον αυλωνα για ενα μηνα προετοιμασιας!πολυ πιπα η ειδικοτητα,αλλα αν υπαρχει καλη παρεα ολα κυλανε ομαλα......αλλωστε οταν μεγαλωσουμε θα νοσταλγουμε τις πλακες και γενικα ολα οσα μας συνεβησαν κατα τη διαρκεια της θητειας μας
 

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.920
Κριτικές
3
Like
1.625
Πόντοι
216
Φιλε gatoulis
Κακως με αποκαλεσες "αναρχοκουμμουνιστη" διοτι ειναι το στυλ των ανθρωπων που σιχαινομαι περισσοτερο απο καθε τι.
Το οτι καποιος εχει καποια αλφα αποψη και τον εκφραζει,δεν σου δινει το δικαιωμα να τον βαλεις σ ενα καλουπι ετσι ευκολα.
Οσο για το "αφου δεν θελουν να στρατευονται"-αμα ηταν προαιρετικη η στρατευση,θα πηγαινες?Αστα γι αλλου αυτα.
Εγω φαντασου δεν στρατευομαι καν (ξενο διαβατηριο και υπηκοοτητα) και βγαζω αφρους μονο και μονο που ακουω για στρατο.Παρ ολα αυτα,ειμαι πολυ πιο πατριωτης και ελληνας απο τους "ελληναρες"-Την χωρα δεν την κανει ο στρατος,αλλα ο πολιτισμος,η δυναμη(σε πολιτιστικο επιπεδο) και ο πλουτος.
Δυστυχως αυτη η χωρα πασχει και απ τα τρια αυτα στοιχεια,λογω των εκαστοτε ηλιθιων "μπατζανακηδων" που την κυβερνουν.
Τεσπα ο στρατος ειναι ενα κακο αστειο
Ακουω απο φιλαρακια μου ιστοριες,εχω δει κατι αλλους που πηγαν και βγηκαν βλαμμενη απο κει,ανημποροι να συνεχισουν την ζωη τους λογω αυξημενης αποβλακωσης.
Και πως να μην χαζεψεις,οταν απο κει που κανεις τις δουλειες σου να σωσεις το σπιτι σου και να εξασφαλισεις ενα αλφα μελλον,σε βαζουν με 500 παπαρες μικτης διαλογης και ολοι μαζι καθαριζετε πατατες,η "τρεχετε γυρω απο το κτιριο ωσπου να ζαλιστει και να πεσει".Ασε τα καψονια των καθυστερημενων βαθμοφορων οι οποιοι δεν ειναι τιποτα παραπανω απο δημοσιοι υπαλληλοι και ομως εχουν το φρασος να σε διαταζουν.
Καποιοι πεθαναν γι αυτη την χωρα,μονο και μονο να υπαρξουν ξενοι που ναι πιο πατριωτες απτους ιδιους τους ελληνες.
 
OP
OP
JohnKal

JohnKal

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2005
Μηνύματα
259
Like
20
Πόντοι
1
Αληθεια,αληθευουν τα οσα ακουγονται ερι επιπτωσεων του ι5 ρε παιδια?(πχ οτι δεν μπορεις να χεις ακινητη περιουσια,κτλπ?)

Ισχύει ναί. Μέχρι και άδεια οδήγησης δεν μπορείς να έχεις. Μακρυά απο αυτό.

Να είσαι ανυπότακτος πάλι δεν πρόκειτε να πάς φυλακή (1 στους 4 είναι, δεν χωράνε φυλακή όλοι) κλπ αλλά πάλι θα έχεις προβλήματα σε μερικά πράγματα οπότε πάλι δεν αξίζει.

Μόνο η εξαγορά αξίζει αλλά δεν είναι για τις τσέπες φτωχομπινέδων αλλά για πλούσιων (καλά κάνουν αφού τά εχουνε)
 

DUGUJAU

Μέλος
Εγγρ.
23 Απρ 2006
Μηνύματα
280
Like
3
Πόντοι
1
Oλοι αυτοι που ειστε φυγοστρατοι,δεν εχετε παει στρατο και γενικα ειστε λαμογια,αν ποτε γινει πολεμος να κοιταξετεε να παρετε το πρωτο αεροπλανο και να τη κανετε απο τη χωρα.Αν βρειτε αεροπλανο,γιατι θα τα εχουν πιασει πρωτα οι πολιτικοι...Μολις εξοπλιστουν ολοι με οπλα, οι λιποτακτες και οι αντιρρησιες συνειδησεις θα ξεχωριζουν σαν τη μυγα μες στο γαλα...Και οπως εχει αποδειξει η ιστορια,αλλα κ ισχυει στις πολεμικες συγκρουσεις μεχρι σημερα.οι πρωτοι που εκτελουνται επι τοπου :ak: ειναι  οι προδοτες,μετα οι κατασκοποι και οι λιποτακτες.Να το ξερετε αυτο εσεις ολοι που καυχιεστε οτι δεν πηγατε στρατο επειδη εξαγορασατε τη θητεια η τον γιατρο που σας εξετασε...
 

DUGUJAU

Μέλος
Εγγρ.
23 Απρ 2006
Μηνύματα
280
Like
3
Πόντοι
1
Φιλε gatoulis
Κακως με αποκαλεσες "αναρχοκουμμουνιστη" διοτι ειναι το στυλ των ανθρωπων που σιχαινομαι περισσοτερο απο καθε τι.
Το οτι καποιος εχει καποια αλφα αποψη και τον εκφραζει,δεν σου δινει το δικαιωμα να τον βαλεις σ ενα καλουπι ετσι ευκολα.
Οσο για το "αφου δεν θελουν να στρατευονται"-αμα ηταν προαιρετικη η στρατευση,θα πηγαινες?Αστα γι αλλου αυτα.
Εγω φαντασου δεν στρατευομαι καν (ξενο διαβατηριο και υπηκοοτητα) και βγαζω αφρους μονο και μονο που ακουω για στρατο.Παρ ολα αυτα,ειμαι πολυ πιο πατριωτης και ελληνας απο τους "ελληναρες"-Την χωρα δεν την κανει ο στρατος,αλλα ο πολιτισμος,η δυναμη(σε πολιτιστικο επιπεδο) και ο πλουτος.
Δυστυχως αυτη η χωρα πασχει και απ τα τρια αυτα στοιχεια,λογω των εκαστοτε ηλιθιων "μπατζανακηδων" που την κυβερνουν.
Τεσπα ο στρατος ειναι ενα κακο αστειο
Ακουω απο φιλαρακια μου ιστοριες,εχω δει κατι αλλους που πηγαν και βγηκαν βλαμμενη απο κει,ανημποροι να συνεχισουν την ζωη τους λογω αυξημενης αποβλακωσης.
Και πως να μην χαζεψεις,οταν απο κει που κανεις τις δουλειες σου να σωσεις το σπιτι σου και να εξασφαλισεις ενα αλφα μελλον,σε βαζουν με 500 παπαρες μικτης διαλογης και ολοι μαζι καθαριζετε πατατες,η "τρεχετε γυρω απο το κτιριο ωσπου να ζαλιστει και να πεσει".Ασε τα καψονια των καθυστερημενων βαθμοφορων οι οποιοι δεν ειναι τιποτα παραπανω απο δημοσιοι υπαλληλοι και ομως εχουν το φρασος να σε διαταζουν.
Καποιοι πεθαναν γι αυτη την χωρα,μονο και μονο να υπαρξουν ξενοι που ναι πιο πατριωτες απτους ιδιους τους ελληνες.
Πες μου εσυ μια χωρα στη παγκοσμια ιστορια που να ακμασε πολιτιστικα χωρις να εχει ισχυρο στρατο...Για να γινουν Παρθενωνες,χρειαστηκε να προηγηθουν οι Θερμοπυλες ρε μαγκα.

Και για μην παμε και πολυ μακρια...Ποιο ειναι το πιο ισχυρο κρατος σημερα και ποιο διαδιδει τον οικουμενικο ''πολιτισμο'' του?οι ΗΠΑ...

Ποιο ειναι το πιο ισχυρο στρατιωτικα?οι ΗΠΑ

Φυσικα,το αντιστροφο σπανια ισχυει...υπηρχαν πολλες χωρες με σπουδαιο στρατο και απο πολιτισμο μηδεν...π.χ μογγολοι-τουρκοι

Αυτα,για να μην λεμε μαλακιες οτι ειναι αχρειαστος ο στρατος και απλα θα παμε μπροστα μονο με τη προοδο του πολιτισμου...

Το κακο στην Ελλαδα ειναι οτι εχουμε τεραστιο προβλημα υπογενητικοτητας και επομενως το ανθρωπινο δυναμικο ειναι περιορισμενο.Αυτο εχει σαν αποτελεσμα η θητεια να ειναι υποχρεωτικη ακομα και για ατομα που δεν θελουν να υπηρετησουν,αλλα και δεν εχουν καμια σχεση με το στρατιωτικο πνευμα...Μακαρι να ηταν εθελοντικη η θητεια...αλλα  :helpplea:
Τι να κανουμε?δεν ειμαστε 50 εκατομμυρια να υπηρετει οποιος θελει...11 εκ. ολα και ολα και σε περιπτωση πολεμου μονο με ολικη επιστρατευση μπορουμε να τα βαλουμε με τους τουρκαλαδες...

 

gatos19811981

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2006
Μηνύματα
407
Like
7
Πόντοι
1
Φιλε gatoulis
Κακως με αποκαλεσες "αναρχοκουμμουνιστη" διοτι ειναι το στυλ των ανθρωπων που σιχαινομαι περισσοτερο απο καθε τι.
Το οτι καποιος εχει καποια αλφα αποψη και τον εκφραζει,δεν σου δινει το δικαιωμα να τον βαλεις σ ενα καλουπι ετσι ευκολα.
Οσο για το "αφου δεν θελουν να στρατευονται"-αμα ηταν προαιρετικη η στρατευση,θα πηγαινες?Αστα γι αλλου αυτα.
Εγω φαντασου δεν στρατευομαι καν (ξενο διαβατηριο και υπηκοοτητα) και βγαζω αφρους μονο και μονο που ακουω για στρατο.Παρ ολα αυτα,ειμαι πολυ πιο πατριωτης και ελληνας απο τους "ελληναρες"-Την χωρα δεν την κανει ο στρατος,αλλα ο πολιτισμος,η δυναμη(σε πολιτιστικο επιπεδο) και ο πλουτος.
Δυστυχως αυτη η χωρα πασχει και απ τα τρια αυτα στοιχεια,λογω των εκαστοτε ηλιθιων "μπατζανακηδων" που την κυβερνουν.
Τεσπα ο στρατος ειναι ενα κακο αστειο
Ακουω απο φιλαρακια μου ιστοριες,εχω δει κατι αλλους που πηγαν και βγηκαν βλαμμενη απο κει,ανημποροι να συνεχισουν την ζωη τους λογω αυξημενης αποβλακωσης.
Και πως να μην χαζεψεις,οταν απο κει που κανεις τις δουλειες σου να σωσεις το σπιτι σου και να εξασφαλισεις ενα αλφα μελλον,σε βαζουν με 500 παπαρες μικτης διαλογης και ολοι μαζι καθαριζετε πατατες,η "τρεχετε γυρω απο το κτιριο ωσπου να ζαλιστει και να πεσει".Ασε τα καψονια των καθυστερημενων βαθμοφορων οι οποιοι δεν ειναι τιποτα παραπανω απο δημοσιοι υπαλληλοι και ομως εχουν το φρασος να σε διαταζουν.
Καποιοι πεθαναν γι αυτη την χωρα,μονο και μονο να υπαρξουν ξενοι που ναι πιο πατριωτες απτους ιδιους τους ελληνες.
Φιλε μου δεν αποκαλεσα εσενα αναρχοκουμμουνιστη!!!Αποκαλεσα εναν χθεσινο τυπο που ο ιδιος το λεγε οτι ειναι!Δεν πηγαινε σε σενα.Αν ηταν προαιρετικος ο στρατος πιστευω πως αν τωρα θελω μια που ειμαι φανταρος τοτε θα ηθελα 10!Και αυτο γιατι θα το επελεγα και δεν θα μου το επιβαλλαν!Διαφωνουμε στο γεγονος οτι σε αποβλακωνει ο στρατος!!Μπορει να σε κανει να αισθανεσαι βλακας καποιες φορες γιατι πρεπει να υπακους και σε βλακιες,να σε κουραζει αλλα στην τελικη δε νομιζω οτι σε αποβλακωνει.
Καποια στιγμη πρεπει να καταλαβουμε οτι η χωρα μας εχει πολλες ιδιαιτεροτητες.Εχουμε πραγματικους εχθρους γυρω απ τα συνορα μας οι οποιοι ειναι υποαναπτυκτοι πολιτιστικα.Απ την αλλη εχουμε ισως την πιο τιμημενη ιστορια να φυλλαξουμε!12 μηνες θητεια ειναι το λιγοτερο που μπορουμε να προσφερουμε!Και δεν προσφερουμε σε κανενα κωλοπολιτικο η οποιονδηποτε μαλακα.Προσφερουμε και τιμαμε το εθνοσημο!Την Ελλαδα!!Αυτες ειναι πραγματικες αξιες!!
 

Vanzel

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
941
Κριτικές
1
Like
62
Πόντοι
6
ι5 εξαιτιας νοητικης καθυστερησης ,το επονομαζομενο τρελοχαρτο σημαινει οτι δεν μπορεις να δουλεψεις στο δημοσιο,σε ολα τα δημοσια εγγραφα σου αναγραφεται,δεν μπορεις να εχεις περιουσιακα στοιχεια!!πολυ απλα την γαμησες!! :thefinge:

Και γιατί δεν αλλάζεις υπηκοότητα;Ευρωπαίος πολίτης κάθεσαι όσο καιρό γουστάρεις και ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ στις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ
 

spiounos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2006
Μηνύματα
66
Like
1
Πόντοι
0
Συμφωνώ με str81977 σε κάποια πράγματα.

Το θέμα είναι όμως να κάνουμε πολιτισμένη συζήτηση και όχι να λέμε αδερφή κάποιον που δεν πήγε κλπ γιατί δεν έχει νόημα...

Αποψή μου είναι:

Στρατός =
1. Χάσιμο χρόνου
2. Χάσιμο χρημάτων για τον λόγο του ότι θα μπορούσες να δούλευες 1 ολόκληρο χρόνο
3. Χάσιμο απο το περιβάλλον σου (τους φίλους σου,γκομενά σου κλπ)
4. Κοροιδία λόγο των και καλά "γιωτάδων που ξύνουν τα αρχίδια τους" , των και καλά "ι5" , αυτών που κάνανε εξαγορά και γενικώς όλων των βυσμάτων που υπάρχουνε. Οι υπόλοιποι τι είναι? Μαλάκες?
5. Τι προσφέρει η πατρίδα σε κάποιον απο την στιγμή που είναι άνεργος και τον γράφει στα αρχίδια του γενικώς?
6. Γιατί πληρώνουνε τον φαντάρο (6ευρώ) άν θυμάμαι καλά εφόσον σε όλες τις χώρες δίνουνε πολύ παραπάνω? ? ?
7. Και πολλά άλλα που δεν ξέρω γιατί δεν έχω πάει ακόμα .......

Μαλακίες με λίγα λόγια  :jerking:.... εγώ μόνο ώς αγγαρεία θα το πάρω όπως και οι περισσότεροι και τίποτα παραπάνω.

ΥΓ Έχω βαρεθεί να βλέπω άτομα να τσακώνοντε και το να βρίζει ο ένας τον άλλον επειδή ο ένας πήγε στρατό και ο άλλος όχι.
Λές και αυτός που πήγε και έπηξε δεν θα χρησιμοποιούσε βύσμα αν είχε ή άν είχε τα χρήματα δεν θα τον εξαγόραζε. Ας σταματήσουνε λοιπόν τα "το έκανα για την πατρίδα" και οι πίπες.. όσοι είναι να βρίσετε να βρίσετε τον στρατό και το κράτος. Οι μοναδικοί φταίχτες είναι.......


Μάλλον δεν έχεισ καταλαβει οτι αυτά που κάνεις κατά τη διάρκεια της θητείας σου δεν τα κάνεις για κανέναν πούστη πολιτικό αλλα μόνο και μόνο για να τιμήσεις τα χιλιάδες παιδιά που έπεσαν για να εισαι εσύ τώρα online και να λές λαλακίες! 
 
OP
OP
JohnKal

JohnKal

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2005
Μηνύματα
259
Like
20
Πόντοι
1
Μάλλον δεν έχεισ καταλαβει οτι αυτά που κάνεις κατά τη διάρκεια της θητείας σου δεν τα κάνεις για κανέναν πούστη πολιτικό αλλα μόνο και μόνο για να τιμήσεις τα χιλιάδες παιδιά που έπεσαν για να εισαι εσύ τώρα online και να λές λαλακίες! 

Εδωσα αρκετά παραδείγματα.. μην πιάνεσε απο ένα πράγμα  :)
Πώς θα τα τιμήσω δηλαδή? Μαζεύοντας σκατά,ρουφιανεύοντας κλπ ? ....
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Εγώ ταπεινά :) μόνο να σας πω τα ακόλουθα:
α) το εάν πρέπει να πηγαίνουμε στρατό ή όχι, το αποφασίζουν και το κρίνουν άλλοι, τους οποίους εκλέγουμε εμείς. Ανατρέψτε πρώτα αυτούς μέσω των διαδικασιών που προβλέπει η δημοκρατία μας και αφήστε τις αμπελοφιλοσοφίες για το αν πρέπει ή όχι να υπηρετούμε. Δεν θα το κρίνουν αυτό οι Γιωτάδες, ανυπότακτοι, τρελλοί και όσοι απλά περιμένουν να πάνε και τρέμει το κορμάκι τους από τον φόβο.

β) γνώμη για το στρατό και πως αυτός είναι μπορούν να έχουν άποψη μόνο όσοι έχουν πάει, οι υπόλοιποι απλά εικάζουν και η γνώμη τους λόγω έλλειψης ανάλογης εμπειρίας δεν έχει και τόση βαρύτητα. Για την αναγκαιότητά του, βεβαίως μπορούν να εκφέρουν ισότιμα γνώμη.

γ) απορώ γιατί όλοι οι υπερασπιστές της δημοκρατίας κλπ, δεν μπορούν να χωνέψουν ότι η δημοκρατία μας αποφασίζει για το εάν είναι απαραίτητη η στράτευση ή όχι. Εάν δεν αναγνωρίζετε αυτή την απόφαση η οποία επικρατεί με δημοκρατικές διαδικασίες, ναι τότε μάγκες τραβάτε αλλού και δεν σας θέλουμε. Όχι επειδή δεν πάτε στρατό, αλλά επειδή αγνοείτε την δημοκρατία μας.

δ) μιλάνε κάποιοι για έλλειψη πολιτισμού στην Ελλάδα και παράλληλα ψάχνουν τρόπους να αποφύγουν την δημοκρατικά ορισμένη υποχρέωση απέναντι στην πατρίδα μέσα από κόλπα, πουστιές και λαμογιές όπως τρελλόχαρτα κλπ. Τόσο πολιτισμένοι είστε τελικά.

ε) σε πολλά κράτη όπου ο στρατός δεν είναι υποχρεωτικός, είναι υποχρεωτική η εναλλακτική θητεία. Αυτή ονομάζεται π.χ. κοινωνική υπηρεσία στην Γερμανία και κυρίως σημαίνει ξεσκάτειν, καθαρίζειν και άλλα γαμάτα σε νοσοκομεία, γηροκομεία κλπ για διπλάσιο διάστημα από ότι η κανονική στρατιωτική θητεία. Ανάλογα σενάρια παίζουν και στην Ελλάδα (τώρα θα αρχισετε να ρωτάτε σαν τρελλοί....). Παραδείγματα εναλλακτικής θητείας στην Ελλάδα είναι για παράδειγμα 36 μήνες θητεία με χαμηλότατες αποδοχές σε ταχυδρομείο της παραμεθωρίου (τουλάχιστον όταν η θητεία στον ΕΣ ήταν 18 μήνες). Τρεχάτε λούγκρες...

στ) το πόσο Έλληνας είναι κανείς, δεν θα το αναλύσουμε εδώ πέρα και σίγουρα δεν θα μας το πούνε ξένοι.

ζ) εάν σας κόβει η θητεία από την επαγγελματική σας καριέρα κλπ, τότε τραβάτε να καταταχτείτε αμέσως μετά το λύκειο, θα έχετε και ευεργετήματα. Το έκαναν πολλοί και δεν μετάνιωσαν. ʼντε φευγάτε από την φούστα της μαμάς....

η) προς "ξένους": ψηφίζετε εδώ? ναι? τότε αναγνωρίστε την δημοκρατία και αφήστε τις μαλακίες περί μπατζανάκηδων... Δεν ψηφίζετε εδώ? Και δεν έχετε Ελληνικά χαρτιά? Και δεν πάτε στρατό? Λίγα λόγια για την Ελλάδα, δεν σας πέφτει λόγος.

θ) οι βαθμοφόροι (για προσκόπους μιλάμε?) είναι δημόσιοι υπάλληλοι όντως. Τους πληρώνει η δημοκρατία μας για να κάνουν ακριβώς αυτό που κάνουν, να διατάζουν! Οι βουλευτές και οι υπουργοί και η Βουλή δηλαδή, δεν θα έπρεπε να νομοθετέι επειδή είναι δημόσιοι υπάλληλοι? Και η αστυνομία? Ούτε αυτοί διαταγές επειδή είναι δημόσιοι υπάλληλοι. Κοίτα ρε κάτι μάγκες... Αμφισβητείτε την δημοκρατία μας κύριοι, εάν το έχετε καταλάβει...

ι) βιοτικό επίπεδο και σκέψη των νεών να στρατευτούν είναι τελείως άσχετα μεταξύ τους. εάν ίσχυε αυτό χώρες σαν την Γερμανία δεν θα είχαν ούτε φαντάρο για δείγμα.

κ) εάν θεωρήσουμε ότι η Ελλάδα έχει υψηλό βιοτικό επίπεδο (εγώ διαφωνώ) και σαν αποτέλεσμα αυτού οι νέοι δεν σκέφτονται στρατούς κλπ, εξηγήστε τα κουφά νούμερα αιτήσεων στις παραγωγικές σχολές του στρατού (ακόμη και για υπαξιωματικούς).

λ) εάν το βιοτικό μας είναι τόσο ψηλό όσο πιστεύετε, και δέχεστε ότι αυτός είναι ο λόγος που οι νέοι δεν γουστάρουν τον στρατό, τότε πείτε μου πως θα υπερασπίσουμε (εάν ποτέ χρειαστεί) το υψηλό αυτό βιοτικό επίπεδο. Ξέχασα .... με πολιτισμό...

μ) 2 τρανά παραδείγματα χωρών που δεν είναι υποχρεωτικός ο στρατός είναι ΗΠΑ και Μεγ. Βρετανία. Ακριβώς αυτές τις 2 χώρες όμως για ένα περίεργο λόγο δεν θέλουν με τίποτα να ακούνε οι φανατικοί εχθροί της στράτευσης, κυρίως λόγω των στρατιωτικών τους επιχειρήσεων. Αποφασίστε!

ν) βιοτικό επίπεδο και πολιτισμός στην Ελλάδα μεταφράζεται για τους νέους σε όση περισσότερη λούφα γίνεται.

in short: αλλάξτε τους βουλευτές μέσω των δημοκρατικών διαδικασιών και προτείνετε άλλους που θα καταργήσουν την θητεία. μέχρι τότε τουμπεκί και μέσα. διαφορετικά τραβάτε αλλού, σας εξήγησα γιατί.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Και εάν θέλετε και την άποψή μου τι τελικά προσφέρει ο στρατός, θα σας απαντήσω ότι το βασικότερο που εγώ τουλάχιστον έμαθα εκεί μέσα είναι το τι κουφά άτομα υπάρχουν τριγύρω μας, τα οποία αποτελούν την κοινωνία μας, γεγονός που δεν μπορείτε καν να φανταστείτε από τις εμπερίες που συλλέγει ο καθένας στον μικρόκοσμό του.

Επιπλέον για μένα είχε ενδιαφέρον να πρέπει να συνεργαστώ λόγω θέσης και ρόλου (θα αποφύγω την έκφραση "διατάξω"), πλέον της συνύπαρξης,  με άτομα απίστευτα. ʼτομα και προσωπικότητες τις οποίες δεν φανταζόμουν ποτέ ότι μπορεί να κυκλοφορούν τριγύρω μας.

Όταν αργότερα στην επαγγελματική μου πορεία βρέθηκα team leader σε ομάδα εργασίας αποτελούμενη από επιστήμονες, γραμματειακή υποστήριξη, couriers, PCs κα, μου φάνηκε piece of cake συγκριτικά με την οργάνωση μίας μικρής άσκησης π.χ. όπου έπρεπε να βασιστείς σε αγράμματους, κομπλεξικούς, τεμπέληδες, βύσματα, πρεζάκια, λουφαδόρους, αδερφές αλλά και καμιά 20αριά λεβέντες που το έλεγε η καρδιά τους ανεξαρτήτου κοινωνικού προφίλ.

Και εκεί ως leader έπρεπε να είσαι δίκαιος, σωστός και οι μαλακίες πληρωνόντουσαν με φυλακές και όχι επιπλήξεις και προειδοποιήσεις από τον κο προϊστάμενο.

φοβερή εμπειρία...
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Όσοι δεν έχετε πάει πάντως μην τρελλαίνεστε... Ξεκολλήστε!

Δείτε το σαν την τελευταία μεγάλη κοπάνα πριν την πραγματική σας εισαγωγή στην βάρβαρη και δύσκολη ζωή.

Και να θυμάστε πάντα...

Ο ΥΠΝΟΣ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΗΝ ΘΗΤΕΙΑ!
 

hot_alkis

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2006
Μηνύματα
70
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Ωραίο θέμα αν και εγώ από τότε που υπηρέτησα αποφεύγω κάθε κουβέντα. Θεωρώ ότι ήταν μια άσχημη εμπειρία που δεν μου πρόσφερε τίποτα απολύτως. Χασιμο χρόνου και χρήματος. Μεγάλη υποκρισία, αφιερώνεις 1,5 χρόνια από τη ζωή σου και αυτό με 990 δρχ και αν δεν είχες τις 10 δεν επερνες το χιλιαρικο. Μα καλα κοροιδευομαστε με τους αλήτες? Οι πολιτικοί τα παίρνουν χοντρα, αυξάνουν τους μισθούς τους όσο θέλουν και τα παιδια που ηπηρετούν παίρνουν τα αρχίδια τους. Η εκμετ'άλευση σε όλο το μεγαλείο της. Έχοντας υπηρετήσει στο Διδυμοτειχο και στην Ελληνοαλβανική μεθόριο πριν 10 χρόνια δεν θέλω καν να το θυμάμαι. Τί κέρδισα? Τίποτα Ούτε θέλω να θυμάμαι κανέναν απο αυτή την εμπειρία. Ειλικρινά αν αποκτήσω ποτέ γιο δεν θα αντιδρούσα αν ήθελε και το καταφερνε να αποφύγει τη στράτευση. 
 

AssMaster

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
288
Κριτικές
66
Like
1.154
Πόντοι
6.830
Μιας και αναφερθηκε η Αεροπορια θα σας πω τις δικες μου εμπειριες γιατι υπηρετησα εκει.Για εκεινους απορουν πως μπηκα , εχω παιδικο φιλο με πατερα ταξιαρχο.

Οι στρατευμενοι ειναι πολυ λιγοτεροι απο το πεζικο και οι μοναδες πολλες.Τα τελευταια χρονια εχουν και μια ΕΣΣΟ λιγοτερη.
Επαιρνα εξοδους αλλα τις ημερες που ημουν μεσα δουλευα σε 24ωρη βαση σε αντιθεση με το πεζικο που σε κρατανε μεσα αδικα χωρις να κανεις τιποτα.
Απο υπηρεσια στα σηματα κατευθειαν στο μαγειρειο,απο εκει στη σκουπιδιαρα και μετα τρια νουμερα(3ωρα) σκοπια.Αυτο υπηρχε λιγο πολυ σε ολες τις μοναδες που πηγα και στους περισσοτερους σμηνιτες.
Καποιοι πιλοτοι στα F-16 φορουσαν σηματακι 1000 flight hours ,οι σμηνιτες  επρεπε να φορανε 1000 σκοπ-ing hours...

Οι κακες και οι ευχαριστες  στιγμες που περασαν ολοι στο στρατο δεν ξεχνιουνται ποτε.

Γιωταδες , βυσματα , ρουφιανοι, ψευτομαγκες , αστοιχειωτοι , βλαχαδερα ,ομοφυλοφυλοι , πρεζακια ,κλεφτρονια , ανωμαλοι κτλ...υπαρχουν αμετρητοι και στην πολιτικη ζωη αρα σε τι εφταιξε ο στρατος για να μην εχει και απο αυτους?

1)Παντου οπου και να πας σε ρωτανε αν εχεις παει φανταρος.Αν εχεις πυροβολησει με G3...

2)Η στρατιωτικη στολη ειναι το απολυτο φετιχ για τις γυναικες επομενως αν σας παρατησει η δικη σας καπου εχετε κανει λαθος.

3)Οι δυσκολιες που αντιμετωπιζεις ειναι αστειες συγκρινοντας με αυτες στον επαγγελματικο τομεα οπως προαναφέρθηκε

4)Μπορει να ειναι χαμενος χρονος γιατι δεν βγαζεις χρημα η δεν μορφωνεσαι αλλα ειναι οι τελευταιοι μηνες ξεγνιασιας που δεν εχεις καμια ευθυνη και δεν σε νοιαζει τιποτα παρα μονο ποτε θα φας,ποτε θα μιλησεις ή θα βγεις να γαμησεις τη γκομενα,ποτε θα κανεις χαβαλε με τους αλλους η να κανεις σχεδια για τους επομενους μηνες που θα παρεις τη Ροζαλια.

Κλαψιαρηδες συνελθετε ή αλλιως χωθητε στο βρακι της μαμα σας!
 

TranceMedia

Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2006
Μηνύματα
262
Like
5
Πόντοι
1
Αntifitcondom εγραψε
Δεν μου λές ρε μάγκα εκτός από το να είσαι περήφανος για το εθνόσημο που είχε πάνω στον μπερέ σου μήπως είσαι περήφανος και για την ραδιενέργεια και το απεμλουτισμένο ουράνιο που έριχνε κλωτσιές στο DNA σου????Ή μήπως θα μου πεις οτι είναι μαλακίες ολα αυτα που σου λέω και έπερνες και καλά λευτά..,και μετα σου λέει γιατι δεν προοδεύουμε σαν χώρα-κοινωνία,ε με τέτοιο σκεπτικό που έχουμε...


Eπειδη εισαι οργιο αγορι μου καθε 15 μερες γινοταν εξετασεις στους οπλιτες καθως και στην γυρω περιοχη για μολυνση.Κοσσοβο πηγα γιατι γουσταρα εγω και οχι μονο για τα χρηματα,απλα ηθελα να δοκιμασω τις αντοχες μου.Τωρα πως τα βγαζεις ολα αυτα απο το κλουβιο το κεφαλι σου αυτα ειναι ενα αλλο θεμα (για σκεπτικο κτλ).Και εαν το πας ετσι εγω ανεπνεα τον μολυσμενο αερα ενω εσυ εδω στην ελλαδα τον καθαρο αερα του καυσαεριου και θα ζησεις πολλα χρονια.Α ρε κλωτσιες που θελουν μερικοι μπουμπηδες :grin: :grin:
 

flyeron

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Σεπ 2005
Μηνύματα
606
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
6
Και γιατί δεν αλλάζεις υπηκοότητα;Ευρωπαίος πολίτης κάθεσαι όσο καιρό γουστάρεις και ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ στις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ
Μπορείς να πάρεις όσες υπηκοότητες θέλεις. Αλλά έχει ένα πρόβλημα: δεν μπορείς να αποποιηθείς την ελληνική. Αυτό σημαίνει πως από τη στιγμή που έχεις ελληνική υπηκοότητα και δεν είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, είσαι υπόχρεος θητείας.
Εφτιαχνα κάτι ντουλάπια και βρήκα το pay book και κάτι φωτογραφίες του στρατού. Τι ωραία ρε, ξαναπήγαινα σαράντα μέρες. Οταν το βλέπεις από απόσταση διαπιστώνεις ότι ήταν η πιο ανέμελη περίοδος της ζωής σου.
 

sxsitegr

Μέλος
Εγγρ.
28 Οκτ 2005
Μηνύματα
900
Like
2
Πόντοι
6
Θέματα σχετικά με την απαλλαγή, μπορείτε να βρείτε www.omhroi.gr/faq_22.htm]εδώ[/url]. Έχοντας διαβάσει το κείμενο, μπορώ να πω ότι τα γράφουν γενικά καλά, αν και είναι "στρατευμένοι" προς την κατάργηση της στράτευσης.

Κάποιες γενικές παρτηρήσεις ου έχω να κάνω:

1. Ο στρατός είναι θεμελιώδης συνταγματική υποχρέωση (@4π6). Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να αλλάζουν οι περιστάσεις στράτευσης αλλά όχι και η θητεία ως υποχρέωση. Κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει μόνο με αναθεώρηση, κατά την άποψη μου όμως, κατάργηση της θητείας θα έχει τεράστιο πολιτικό κόστος σε σχέση με τα κέρδη.

2. Αύξηση της θητείας δεν δεσμεύει αυτούς που είναι μέσα, δεν λειτουργεί δηλαδή για όλους αλλά μόνο για όσους θα μπουν μετά την νομοθέτηση της (αρχή προστατευόμενης εμπιστοσύνης του διοικουμένου).

3. Η σωματική ικανότητα πλέον δεν φαίνεται πουθενά. Σύμφωνα με την γνωμοδότηση της Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα (εφεξής ΑΠΔΠΧ), τα πιστοποιητικά τύπου Α δεν γράφουν σωματική ικανότητα ούτε λόγο απαλλαγής αλλά μόνο αν κάποιος έχει υπηρετήσει ή απαλλάχθηκε νόμιμα. Επιπλέον, κανείς δεν δικαιούται να ζητήσει το στρατολογικό φάκελο κάποιου, παρά μόνο ο ίδιος που τον αφορά.

Συνεπώς, πλέον η απαλλαγή δεν έχει συνέπειες νομικές, παρά μόνο ηθικές. Επιπλέον, είναι παράνομο κάποιος ακόμα και να σε ρωτήσει περί της σωματικής σου ικανόητας ή του λόγου απαλλαγής.

Οπότε όλα αυτά περί διπλωμάτων και περιουσιακών στοιχείων είναι μούφες. Εδώ ο άλλος με Ι5 ψυχολογικό πήρε άδεια οπλοκατοχης!

4. Μην επεκταθώ σε άλλες μαλακίες της ΑΠΔΠΧ (δεν λέω τις ταυτότητες) κα τα πάρω! Οι άνθρωποι πρέπει να είναι η πιο αποτυχημένη μεταφορά ξένου θεσμού στην Ελλάδα.

5. Ένα προσωπικό σχόλιο επί του θέματος. Έχοντας εκπληρώσει τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις (γαμάτο το ΕΠΥΕΘΑ ε str8; ), μπορώ να πω ότι όντως ο στρατός είναι χάσιμο χρόνου, γιατί μετά την βασική εκπαίδευση, και τίποτα δεν μαθαίνεις, και μόνο χαμαλίκι κάνεις.

Θεωρώ ωστόσο ότι είναι ζήτημα αρχής να υπηρετεί κάποιος, ως υποχρέωση στο κράτος και την κοινωνία (το οποίο γαμημένο κράτος, όσο και να το βρίζουμε, 5 πράγματα μας ζητάει ρε παιδιά, μετάξυ των οποίων και ένα χρόνο από τη ζωή μας).

Μια ολική κατάργηση της θητείας δεν με βρίσκει να διαφωνώ. Αν και πιστεώ στο γνωστό ρητό "όποιος θέλει ειρήνη, πρέπει να προετοιμάζεται για πόλεμο", ο μιλιταρισμός είναι μια επιλογή με τεράστιο κόστος. Η δε κατάσταση που έχει δημιουργηθεί με το στρατό (απαλλαγές, τρελλόχαρτα και λοιπές λαμογιές, βύσματα και εικονικές υπηρεσίες κτλ κτλ) δείχνει μια απίστευτη παθογένεια, και στο τέλος, στρέφεται ενάντια σε αυτούς που εκπληρώνουν κανονικά τα καθήκοντα τους. Αυτοί είναι οι μαλάκες της υπόθεσης και αυτοί θα κερδίσουν από κάτι τέτοιο, και όχι τα λαμόγια.

Αλλά βέβαια, κατάργηση για τις σειρές που δεν έχουν μπει, όχι για όσους έχουν κληθεί και οφείλουν να υπηρετήσουν.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom