Νέα

Περί θητείας στρατού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JohnKal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 232K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Το ΥΕΘΑ εξετάζει το ενδεχόμενο στρατιωτικής θητείας στα 18...

  • Συμφωνω

    Ψήφοι: 171 44,5%
  • Διαφωνω

    Ψήφοι: 14 3,6%
  • Να παραμείνει όπως έχει σήμερα

    Ψήφοι: 33 8,6%
  • Είμαι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης γενικά

    Ψήφοι: 162 42,2%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 4 1,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    384

gatos19811981

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2006
Μηνύματα
407
Like
7
Πόντοι
1
Εγω δε θα σου πω γαμω τη μανα σου γιατι σιχαινομαι και στην ιδεα.Απ την αλλη σας ξερω.Ειστε οι κοτες που πετατε μονο μολοτοφ οταν ειστε παρεα και τις υπολοιπες ωρες ειστε οι χεστες και δε μιλατε.Ενα φιλαρακι μου που ηταν στα Ματ εχει ακομα δοντια απο τοτε στη Θεσσαλονικη θυμασαι ε???Εγω σε προκαλω αν θες να τα πουμε απο κοντα.Ετσι κι αλλιως νεκρος εισαι δεν εχεις να φοβηθεις κατι.Α και εμενα δεν μου εχεις σπασει τιποτα ουτε μου εχεις καψει!!!Ουτε μπορεις στο εγγυωμαι αυτο αδερφουλα!!!!Και πιο βολεμενος απο μενα πιστεψε με δεν εισαι!!!Σε κανενα τομεα!!Αλβανε!!!
 

Επισκέπτης
ολα αυτα που σπαω εσυ τα πληρωνεις ρε βοδι......ρωτα το φιλαρακι σου για τους μαχαιρωμενους ματαδες κ μετα ελα να τα πουμε για το ποσο καλα περασατε εκει πανω στη Θεσ/νικη....ρωτα τους κ για τις επιδρομες στο πολυτεχνειο ποσο καλα περνανε.....αντε γεια κ τελος...
Σου αφιερωνω κ με πολυ αγαπη μαλιστα τη σημαια της πατριδας μου...χαχααχαχαχαχαχαχαχα....(συνεχισε να νομιζεις οτι εχω προβλημα μονο με την ελλαδιτσα βλακακο)...
 

Συνημμένα

  • al.gif
    al.gif
    1,2 KB · Εμφανίσεις: 24

old_admin

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2005
Μηνύματα
1.836
Like
33
Πόντοι
16
Το θέμα κλειδώθηκε για ευνόητους λόγους
 

TranceMedia

Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2006
Μηνύματα
262
Like
5
Πόντοι
1
Αν και καλως κλειδωθηκε το συγκεκριμενο thread χθες εχω να πω οτι κριμα για μερικα ατομα τα οποια σκεφτονται το πως θα αποφυγουν την στρατιωτικη τους θητεια.Μαγκες μολις απολυθειτε θα νιωσεται μια τεραστια ευχαριστηση που κανατε το χρεος προς την πατριδα καθως και κατα την διαρκεια της θητειας σας ειναι μεγαλη περηφανεια και υψιστη τιμη να φορας το εθνοσημο της πατριδας σου.14 μηνες στο Κοσσοβο ενιωθα φοβερα με την ελληνικη σημαια στο ωμο και την εθνοσημο πανω στον μπερε μου.Δεν ειμαι στρατοκαβλος αλλα καταβαθος ολοι ειναι περηφανοι το να κουβαλουν τα συμβολα της πατριδας του.Σε αντιθεση με αυτους που δεν υπηρετουν θα το εχουν σε βαρος σε ολη τους την ζωη και θα νιωθουν ασχημα που κολωσαν να κανουν το χρεος προς την πατριδα θα ειναι στιγματισμενοι σε ολη τους την ζωη
 

Vanzel

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
941
Κριτικές
1
Like
62
Πόντοι
6
Θητεία με θητεία έχει διαφορά. Καθένας μιλάει με βάση τις εμπειρίες του. Προσωπικά δεν αισθάνομαι υπερήφανος ότι έκανα κάτι σημαντικό απλά αισθάνομαι ότι έκανα κάτι ακόμα.

Α και κάτι άλλο να το δουν λίγο και οι αρμόδιοι ποσταρισμένο.

Ρε μάγκες τι στον πούτσο!Επιστράτους παίρνετε συνέχεια τους ίδιους και τους ίδιους μας πρήξατε τα αρχίδια. Κάτι άλλοι μάγκες δεν έχουν πάει ποτέ και εμέις κάθε λίγο  και λιγάκι παρατάμε τις δουλειές μας για να κάνουμε καραγκιοζλίκια!
 

Vanzel

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
941
Κριτικές
1
Like
62
Πόντοι
6
Σε αντιθεση με αυτους που δεν υπηρετουν θα το εχουν σε βαρος σε ολη τους την ζωη και θα νιωθουν ασχημα που κολωσαν να κανουν το χρεος προς την πατριδα θα ειναι στιγματισμενοι σε ολη τους την ζωη

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις; :)))
 

vaggos59

Τιμημένος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2006
Μηνύματα
47
Like
0
Πόντοι
0
Το στιγματισμένοι ίσως είναι βαριά κουβέντα. Πάντως εγώ αναπολώ την παρέα τότε στην Τρίπολη. Με πολλούς από αυτούς είμαστε ακόμα φίλοι. Γ. 83, Και μπορεί να είχε ζόρι, αλλά ήταν από τις όμορφες εμπειρίες.
 

TranceMedia

Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2006
Μηνύματα
262
Like
5
Πόντοι
1
Δεν εχει σημασια εαν αλλος επηξε ποιο πολυ απο τον αλλο το θεμα ειναι να πας εκει που σε καλει η πατριδα.Εαν μενεις επαρχεια και κοντα σε συνορα λογικο να σε παιρνουν συνεχως για ασκησεις.Εσυ λες οτι δεν θα τους νοιαζει που δεν υπηρετησαν ε??Εγω σου λεω οτι τους πειραζει γιατι αποδειχθηκαν μεγαλες κοτες και βουτυρομπεμπεδες.Ο στρατος θελει αντρες και οχι πουστρακια το να αποφυγεις την θητεια σου δειχνει οτι εισαι αμπαλος και τα εχεις διακοσμητικα
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Στιγματισμένοι; Από ποιον; Και πώς; Μέχρι και υπουργοί γίνονται και στην ξεφτίλα κυκλοφορούν με Καγιέν και μπάνικα γκομενάκια....

Υπηρέτησα 18 μήνες (264 τελέ ψαράδες, Θήβα, Μυτιλήνη, Πολύκαστρο και Αθήνα)...Στους 12 έπηξα (1000 ώρες σκοπιά), τους τελευταίους 6 ήμουν Λ/ΕΠΥΕΘΑ για τους γνωρίζοντες και ξυνόμουν με ταβανόβουρτσα...

Μεγάλο χάσιμο χρόνου αλλά είμαι της άποψης ότι ή θα το κάνουν όλοι ή κανένας...Και μεταξύ μας, αν πήγαιναν όλοι και δεν έβαζε κανείς βύσμα. ακόμη και η θητεία στα τεθωρακισμένα θα ήταν καλή....Όταν όμως σε μια μονάδα με 10 σκοπες υπηρετούν 15 στρατιώτες και στις μονάδες της αεροπορίας παίρνουν off κάθε τρεις και λίγο διότι δεν έχουν πού να τους βάλουν, πώς να μην πήξεις...

Δεν ξέρω αν πρέπει να νιώσω περήφανος που πήγα ή αν θα ένιωθα μειονεκτικά αν δεν πήγαινα...Σκέφτομαι όμως τι θα μπορούσα να είχα κάνει τους 18 μήνες και μελαγχολώ..Και όσο για τις μεγάλες φιλίες του στρατού και τα ανεπανάληπτα σκηνικά δεν τα είδα να είμαι ειλικρινής...

Ωστόσο έχω να δηλώσω το εξής: Σε σχέση με τις μεγάλες ιδιωτικές επιχειρήσεις που εργάστηκα και εργάζομαι ο στρατός είναι μια όαση ορθολογισμού, αξιοκρατίας και καλοδιοίκησης..Όλα αυτά για τα οποία παραπονιόμουν στο στρατό (από ρουφιάνους μέχρι αχαριστία) τα αντιμετώπισα στο πολλαπλάσιο στην επαγγελματική μου ζωή και ευτυχώς είχα έτοιμα τα αντισώματα.
Δεν μπορείτε να φανταστείτε από πόσα με έχει σώσει η ατάκα: "ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΈΠΕΤΑΙ" :) :) :)
 
OP
OP
JohnKal

JohnKal

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2005
Μηνύματα
259
Like
20
Πόντοι
1
Συμφωνώ με str81977 σε κάποια πράγματα.

Το θέμα είναι όμως να κάνουμε πολιτισμένη συζήτηση και όχι να λέμε αδερφή κάποιον που δεν πήγε κλπ γιατί δεν έχει νόημα...

Αποψή μου είναι:

Στρατός =
1. Χάσιμο χρόνου
2. Χάσιμο χρημάτων για τον λόγο του ότι θα μπορούσες να δούλευες 1 ολόκληρο χρόνο
3. Χάσιμο απο το περιβάλλον σου (τους φίλους σου,γκομενά σου κλπ)
4. Κοροιδία λόγο των και καλά "γιωτάδων που ξύνουν τα αρχίδια τους" , των και καλά "ι5" , αυτών που κάνανε εξαγορά και γενικώς όλων των βυσμάτων που υπάρχουνε. Οι υπόλοιποι τι είναι? Μαλάκες?
5. Τι προσφέρει η πατρίδα σε κάποιον απο την στιγμή που είναι άνεργος και τον γράφει στα αρχίδια του γενικώς?
6. Γιατί πληρώνουνε τον φαντάρο (6ευρώ) άν θυμάμαι καλά εφόσον σε όλες τις χώρες δίνουνε πολύ παραπάνω? ? ?
7. Και πολλά άλλα που δεν ξέρω γιατί δεν έχω πάει ακόμα .......

Μαλακίες με λίγα λόγια  :jerking:.... εγώ μόνο ώς αγγαρεία θα το πάρω όπως και οι περισσότεροι και τίποτα παραπάνω.

ΥΓ Έχω βαρεθεί να βλέπω άτομα να τσακώνοντε και το να βρίζει ο ένας τον άλλον επειδή ο ένας πήγε στρατό και ο άλλος όχι.
Λές και αυτός που πήγε και έπηξε δεν θα χρησιμοποιούσε βύσμα αν είχε ή άν είχε τα χρήματα δεν θα τον εξαγόραζε. Ας σταματήσουνε λοιπόν τα "το έκανα για την πατρίδα" και οι πίπες.. όσοι είναι να βρίσετε να βρίσετε τον στρατό και το κράτος. Οι μοναδικοί φταίχτες είναι.......
 

TranceMedia

Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2006
Μηνύματα
262
Like
5
Πόντοι
1
απο την στιγμη που ειναι υποχρεωτικη οφειλεις να πας.και δεν γουσταρω μερικα λαμογια να την κανουν και να μην υπηρετουν.Δηλαδη εαν γινει πολεμος θα γουσταρες εσυ να πολεμησεις και οι αλλοι να φυγουν για να γλιτωσουν?
 
OP
OP
JohnKal

JohnKal

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2005
Μηνύματα
259
Like
20
Πόντοι
1
απο την στιγμη που ειναι υποχρεωτικη οφειλεις να πας.και δεν γουσταρω μερικα λαμογια να την κανουν και να μην υπηρετουν.Δηλαδη εαν γινει πολεμος θα γουσταρες εσυ να πολεμησεις και οι αλλοι να φυγουν για να γλιτωσουν?

Όχι... αλλά αυτά έτσι είναι  :)
Πάντως όσοι δεν πάνε στρατό χάνουνε όντως μια εμπειρία αλλά απο την άλλη καλύτερα να την χάσουνε αφού είναι έτσι και ο στρατός.
 

Επισκέπτης
Ο στρατός είναι σίγουρα μια εμπειρία ξεχωριστή . Όσοι έβαλαν βίσμα να μην πάνε τουλάχιστον ας μην το αναφέρουν ώς επίτευγμα . Και εγώ είχα δικιά μου δουλειά και σχέση σοβαρή , αλλά πήγα χωρίς να ψάξω πως θα τη σκαπουλάρω , όπως και οι περισσότεροι εδω μέσα. Όλοι όσοι είναι φυγόπονοι λένε '' εσύ αν μπορούσες να μην πας θα πήγαινες ''. Και απαντώ " ναι ρε γαμημένε θα πήγαινα ετσι ώστε να μην έχω υποχρέωση σε κανέναν πούστη '' .
 

AntifitCondom

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Νοε 2005
Μηνύματα
273
Κριτικές
117
Like
2.061
Πόντοι
8.360
θα αυξηθεί λένε πάλι η θητεία κατα 2 μήνες
 

AntifitCondom

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Νοε 2005
Μηνύματα
273
Κριτικές
117
Like
2.061
Πόντοι
8.360
Αν και καλως κλειδωθηκε το συγκεκριμενο thread χθες εχω να πω οτι κριμα για μερικα ατομα τα οποια σκεφτονται το πως θα αποφυγουν την στρατιωτικη τους θητεια.Μαγκες μολις απολυθειτε θα νιωσεται μια τεραστια ευχαριστηση που κανατε το χρεος προς την πατριδα καθως και κατα την διαρκεια της θητειας σας ειναι μεγαλη περηφανεια και υψιστη τιμη να φορας το εθνοσημο της πατριδας σου.14 μηνες στο Κοσσοβο ενιωθα φοβερα με την ελληνικη σημαια στο ωμο και την εθνοσημο πανω στον μπερε μου.Δεν ειμαι στρατοκαβλος αλλα καταβαθος ολοι ειναι περηφανοι το να κουβαλουν τα συμβολα της πατριδας του.Σε αντιθεση με αυτους που δεν υπηρετουν θα το εχουν σε βαρος σε ολη τους την ζωη και θα νιωθουν ασχημα που κολωσαν να κανουν το χρεος προς την πατριδα θα ειναι στιγματισμενοι σε ολη τους την ζωη
Δεν μου λές ρε μάγκα εκτός από το να είσαι περήφανος για το εθνόσημο που είχε πάνω στον μπερέ σου μήπως είσαι περήφανος και για την ραδιενέργεια και το απεμλουτισμένο ουράνιο που έριχνε κλωτσιές στο DNA σου????Ή μήπως θα μου πεις οτι είναι μαλακίες ολα αυτα που σου λέω και έπερνες και καλά λευτά..,και μετα σου λέει γιατι δεν προοδεύουμε σαν χώρα-κοινωνία,ε με τέτοιο σκεπτικό που έχουμε...


Eπειδη εισαι οργιο αγορι μου καθε 15 μερες γινοταν εξετασεις στους οπλιτες καθως και στην γυρω περιοχη για μολυνση.Κοσσοβο πηγα γιατι γουσταρα εγω και οχι μονο για τα χρηματα,απλα ηθελα να δοκιμασω τις αντοχες μου.Τωρα πως τα βγαζεις ολα αυτα απο το κλουβιο το κεφαλι σου αυτα ειναι ενα αλλο θεμα (για σκεπτικο κτλ).Και εαν το πας ετσι εγω ανεπνεα τον μολυσμενο αερα ενω εσυ εδω στην ελλαδα τον καθαρο αερα του καυσαεριου και θα ζησεις πολλα χρονια.Α ρε κλωτσιες που θελουν μερικοι μπουμπηδες :grin: :grin:
 

Επισκέπτης
εγω πηγα στρατο,16 μηνες και μαλιστα επειδη οχι μονο ειχα τατουαζ αλλα ειχα και τατουαζ το τσε γκεβαρα,με ταραξανε στις σκοπιες!!βαλτε και το γεγονος οτι δεν εκανα οτι μαλακια μου λεγανε οι παλιοι ,καταλαβαινετε οτι ημουν στη μαυρη λιστα!!ομως επειδη ημουν στα αρχιδια μου ευθυς εξαρχης ειχα πει κατι!!ας κανουν οτι θελουν για τους επομενους 16 μηνες!μετα ομως θα εχω παρει τη ροζαλια και δεν με νοιαζει τιποτα!οσοι δεν εχουν παει να ξερουν οτι ολοι περνανε καλα στο στρατο,να μην αγχωνονται για τιποτα και να γραφουν στα αρχιδια τους τους στρατοκαυλους!βεβαια  γνωμη μου ειναι οτι η θητεια ειναι χαμενος χρονος!!το μονο που σου προσφερει ειναι να εκτιμας πραγματα που τα θεωρουσες δεδομενα!ενα καλο πιατο φαι,ενα μπανιο με την ησυχια σου,η τουαλετα σου!αυτο ειναι το ρεζουμε της υποθεσης!!καντε μαγκες την αναγκη φιλοτιμο!!ΥΓ.να με πληρωνανε κοσοβο η οπουδηποτε αλλου δεν πηγαινα!!δεν θα ενιωθα καλα εγω με τον εαυτο μου!δυστυχως οι χωρες τρεφονται με αιμα και πετρελαιο!!
 

Επισκέπτης
Big deal ρε μάγκες...! 12μηνο είναι πλέον! Και για κάποιους 6μηνο (αν είστε προστάτες). Τίποτα δεν είναι ο στρατός, πέρα από μια ακόμη εμπειρία. Οι ΑΝΤΡΕΣ δεν περνάνε άσχημα στον στρατό, όπου και να υπηρετήσουν. Οι φλωράτζες και τα ψευτομαγκάκια έχουν κάποια προβλήματα στον στρατό  :)
 

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.920
Κριτικές
3
Like
1.625
Πόντοι
216
"η θητεια ειναι χρεος μας προς την πατριδα"-ρε μαγκες,που τις βρηκατε αυτες τις ατακες ρε?
Το χρεος προς την πατριδα το καταβαλλουμε στην εφορια,τα λοιπα απλα ακουγονται γραφικα.
Αμα καποιος τωρα νιωθει περηφανος να κουβαλαει ελληνικες σημαιες αναμεσα σε γιουγκοσλαβους,τωρα αυτο ειναι αλλο θεμα.
Ζουμε στο 2006 μαγκες,οχι στο 1821.Η ελλαδα και η καθε "πατριδα" ειναι απλα ενας τοπος διαμονης με διαφορετικες συνθηκες διαβιωσης-ο "πολιτης" ειναι πλεον ο "πελατης"μπορει να διαλεξει που θελει να μεινει και παει.
Τωρα,οι θεωριες οτι "ο στρατος σε κανει αντρα"και τετοια,ειναι απλα τραγικα.Γι αυτο η ελλαδα μαστιζεται απο ομοφυλοφυλλια?
Προσωπικα πιστευω πως ειναι τεραστιο χασιμο χρονου,υπαρχουν αρκετοι ανθρωποι που χαζευουν εκει μεσα απτην ηλιθιοτητα που επικρατει,και μην ξεχναμε οτι στην μοντερνα κοινωνια ο ανθρωπος εχει αλλες προτεραιοτητες και πρωτοβουλιες.
Μια φορα επισκεφτηκα κατι φιλαρακια στην τριπολη,εκατσα 2 ωρες και μ επασε καταθλιψη,σαν φυλακη ειναι.
Με εξοργιζει το γεγονος οτι δεν φτανει να στηνομαι με τις ωρες σε ουρες στις κολοεφοριες να καταβαλλω τα ωραια μου χρηματα,αλλα το κρατος ζηταει απο μενα να κανω και την μαριονεττα.
Ακουω φιλαρακια μου που εχουν πανικοβληθει επειδη τελειωνει η αναβολη,και ψαχνουν να βρουν καναν τροπο να γλυτωσουν.
Προσωπικα εγω αν βρισκομουν σ αυτην την θεση θα το "παλευα" για Ι5.
Αληθεια,αληθευουν τα οσα ακουγονται ερι επιπτωσεων του ι5 ρε παιδια?(πχ οτι δεν μπορεις να χεις ακινητη περιουσια,κτλπ?)

 

Επισκέπτης
ι5 δυσκολα να παρεις!!περνας απο γιατρους του στρατου και μετα τις μαλακιες που βγηκαν στη φορα πριν μερικους μηνες,εχουν γινει ακομα πιο δυσκολοι!!ασε που περνας απο συχνες εξετασεις!!για επιπτωσεις δεν ξερω αλλα δεν νομιζω να ισχυει!!παντως αν μπορεις να πιασεις οπλο στα χερια σου,να το κρατησεις,ι5 δεν παιρνεις!!!!
 

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.920
Κριτικές
3
Like
1.625
Πόντοι
216
-φοβερη ιστορια(μαλλον αστικος μυθος) περιγραφει τυπο που παρουσιαζεται στο στρατοπεδο

-Καλημερα σας (στρατιωτανθρωπος)

-"Δεν ειν αυτο-αστο!"(τυπακος)

Σ-"το ονομα σας ειναι...?"

Τ-"αστο σου λεω δεν ειναι αυτο ρε-παρατα με ρε μαγκα"

Σ-"τραβα στον γιατρο στο τερμα του διαδρομου δεξια να σε κοιταξει"

Το τυπακι παει στον γιατρο,αραζει και τον εξεταζει λιγο ο γιατρος και αρχιζει ερωτησεις.Ο τυπος σε ολες τις ερωτησεις απανταει την ιδια ατακα -"αστο,δεν ειναι αυτο"

Στο τελος του γραφει ενα χαρτι να παρει ι5 και του το δινει.
Ο τυπος ολος χαρα,με χαμογελο που λαμποκοπα το πιανει και φευγει τρεχοντας.
Φωναζοντας την εξης φραση¨
"-ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ"
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom