Νέα

Περί θητείας στρατού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JohnKal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 232K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Το ΥΕΘΑ εξετάζει το ενδεχόμενο στρατιωτικής θητείας στα 18...

  • Συμφωνω

    Ψήφοι: 171 44,5%
  • Διαφωνω

    Ψήφοι: 14 3,6%
  • Να παραμείνει όπως έχει σήμερα

    Ψήφοι: 33 8,6%
  • Είμαι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης γενικά

    Ψήφοι: 162 42,2%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 4 1,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    384

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;
1)Στο ότι ο στρατός ΔΕΝ ελέγχεται από την κυβέρνηση ας πούμε.
Δεν πιστεύω το επιχείρημά σου να εξαντλείται στο ότι ο Σημίτης είπε στο debate των εκλογών του 1996 ότι έδωσε διαταγές που δεν εκτελέστηκαν.

2)Στο ότι ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ νε ελέγχεται από μια κλειστή κλίκα ανθρώπων.
Όσοι αποστρατεύτηκαν από τη δικτατορία και επιθυμούσαν επανενταξη στο στράτευμα, επανεντάχθηκαν. Ποιά είναι αυτή η κλίκα; Αντιβενιζελικοί; Βενιζελικοί; Βασιλόφρονες; Ο ΙΔΕΑ; Ο ΑΣΠΙΔΑ; Ονομάτισέ τους. Ομαδοποίησέ τους. ΝεοΔημοκράτες; ΠαΣοΚοι; Ποιοί;

το ευχαριστώ τους Αμερικανούς δεν το είπα πάντως εγώ, ούτε εγώ το ενέκρινα.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
βλεπω οτι στο παραπανω που σου εκανα παραθεση δεν σχολιαζεις κατι....
αλλα καλα κανεις! γιατι θα αρχισω εγω με το μακρυ μου και συ με το κοντο σου....εγω θα λεω τα δια μου και συ τα δικα σου και ακρη δεν θα βγαλουμε......και ο καθενας θα συνεχιζει να πιστευει οτι οι αξιωματικοι σε περιοδο πολεμου θα την κανουν Γαλλια και με τις οικογενειες! μην σου πω οτι οι περισσοτεροι εχουνε και λογαριασμους στην Ελβατια για ωρα αναγκη....
τι με νοιάζει;
στην τελική σου είπα.
Δε φταίνε οι αξιωματικοί, ούτε τα λαμόγια, ούτε οι μεγαλοκαρχαρίες. Εχω καταλήξει ότι ο απλός μαλάκας νεολληνας είναι το πρόβλημα.
 

kauliarogatos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2008
Μηνύματα
799
Κριτικές
8
Like
0
Πόντοι
606
τα συμπεράσματα που έβγαλα από τη θητεία μου στον Ε.Σ. είναι τα εξής:
1. Αν έχεις βύσμα περνάς καλά αν δεν έχεις τρως πούτσα
2. Αν είσαι κωλόπαιδο σε αφήνουν στην ησυχία σου, αν είσαι ικανός και φιλότιμος σου φορτώνουν ευθύνες και τρως πούτσα
3. Οι στρατιωτικοί είναι από τα χειρότερα είδη δημοσίων υπαλλήλων
4. Μάλλον υπάρχει θεός αλλιώς δεν εξηγείται ότι δεν υπάρχει καθημερινά ένα τουλάχιστον θανατηφόρο ατύχημα στα στρατόπεδα
Είναι πολύπλοκο το θέμα για την υποχρεωτική ή όχι θητεία στο στρατό. Δε μπορώ να καταλάβω όμως γιατί τουλάχιστον σε αυτόν τον θεσμό να μην υπάρχει δικαιοσύνη και ίδια αντιμετώπιση προς όλους. Αυτό με χάλασε στο στρατό στα αρχίδια μου οι σκοπιές, τα ξενύχτια, οι πορείες, οι βολές και η κούραση μερικά από αυτά μου άρεσαν κιολας.Με χάλασε που κάποιοι τρώγαν πούτσα για να περάσουν καλά κάποιοι άλλοι...   
 

Iblis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2008
Μηνύματα
14.890
Κριτικές
28
Like
14
Πόντοι
766
Άραγε που πήγασει η δύναμη του ενός ;
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
το ευχαριστώ τους Αμερικανούς δεν το είπα πάντως εγώ, ούτε εγώ το ενέκρινα.
Εσύ θα πήγαινες για πόλεμο δηλ?

Ποια περίοδο πήγες ρε περσόνα για πες μας, για να δω που βρίσκεσαι ηλικιακά.

Αν θες λες, φυσικά.
 

faxanadu

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2007
Μηνύματα
257
Like
2
Πόντοι
1
Εγώ στις Πανελλήνιες thanoss που δωσα το 2001 έδωσα εξετάσεις σε 10 μαθήματα!!!Αρχαία,ιστορία,Φυσική,Μαθηματικά,Έκθεση,Πολιτική Οικονομία,Μαθηματικά Κατευθυνσης,Φυσική Κατεύθυνσης,Προγραμματισμό,Διοίκηση Επιχειρήσεων κι ας με ενδιέφεραν μόνο τα Οικονομικά.Κι όμως έβγαλα 16.034 μόρια και έχασα για 100 περίπου την ΑΣΟΕΕ το Οικονομικών.Τα τμήματα όμως που με ενδιέφεραν όπως Marketing,Διοίκηση Επιχειρήσεων είχαν πάνω από 17000 μόρια.Πέρσα στο ΤΕΙ Πειραιά Λογιστική και τελείωσα με βαθμό 7,7.Όμως μου την έσπαγε να μην έχω τις ίδιες ευκαιρίες με αποφοίτους ΑΕΙ.Και είχα προυπηρεσία,έδωσα εξετάσεις σε μερικά μαθήματα που μου ζήτησαν και πήρα το Proficiency του Cambridge και ήρθα εδώ.Αυτό που λες ότι για κότσια στα ελληνικά πανεπιστήμια δεν στέκει.Αν και δεν μου αρέσει αν το παίζω κα΄ποιος,το πανεπιστήμιο που είμαι κάνει την ΑΣΟΕΕ σκόνη μιας και είναι κάπου 30 στον κόσμο ενώ η ΑΣΟΕΕ δεν αξιολογήθηκε ποτέ και δεν αναγνωρίζετε σε παγκόσμια κλίμακα.Και δεν πληρώνω και μου σερβίρουν 1 πτυχίο όπως κάποιοι πικροχολοι μου χουν πει κατά καιρούς.Ναι πληρώνω κάποια χρήματα όμως δεν μου δίνουν τίποτα έτοιμο ούτε ε΄λιμαι σε κάνα κολλέγιο.Γαμιέμαι στο διάβασμα 5 ώρες τη μέρα και ξημεροβραδιάζω στις βιβλιοθήκες μιας και παλεύω να ναι ο βαθμός μου έστω οριακά στο 2.1 δηλαδή 60% και λίγο παραπάνω μιας και για να περάσεις είναι πολύ δύσκολο.

Και δεν είναι δίκαιο να δίνεις τις κωλοΠανελλήνιες.Το σωστό είναι ναι εμν να δίνεις εξετάσεις σε Πανελλαδικό επίπεδο,μόνο όμως σε λίγα μαθήματα σχετικά με το πεδίο που ενδιαφέρεσαι και να σου ζητούν τα πανεπιστήμια κάποια ελάχιστη επίδοση όπως έξω σου ζητάνε π.χ. 3 Α level και 2 Β level ή άλλη π.χ. 4 A level.Και εδώ να ξέρεις δεν μπορείς να μείνεις σε μάθημα.Όταν μείνεις έφυγες.Οπότε μην ξαναπείς ότι λέω γιατί δεν ήμουν άξιος να περάσω στα σπουδαία ελληνικά πανεπιστήμια.

φιλε μου αξια εχει καθε ανθρπος ειτε εβγαλε 5000 ειτε 19000 μορια. Απο κει και περα ομως υπαρχει ενα συστημα που καθοριζει το ποιοι ειναι καλυτεροι για καθε σχολη (το οποιο ουτε εμενα μ αρεσει) και αντιλαμβανεσαι οτι την χρονια που εδωσες δεν ησουν μεσα στους 1000 περιπου καλυτερους που τους ενδιεφεραν τα οικονομικα. Επομενως εφοσον ολοι εδωσαν με το ιδιο συστημα το οποιο γνωριζες απο την αρχη δεν νομιζω οτι υπαρχει θεμα αδικιας. Το πανεπιστημιο που εισαι πολυ πιθανον να ειναι πανω απο την ασοεε αλλα 30 στον κοσμο δεν νομιζω εκτος κι αν εισαι στο LSE. Κατα τ αλλα συμφωνω με πολλα απο οσα εγραψες και προσωπικα θα ηθελα να καταργηθει η υποχρεωτικη θητεια.
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
τα συμπεράσματα που έβγαλα από τη θητεία μου στον Ε.Σ. είναι τα εξής:
1. Αν έχεις βύσμα περνάς καλά αν δεν έχεις τρως πούτσα
2. Αν είσαι κωλόπαιδο σε αφήνουν στην ησυχία σου, αν είσαι ικανός και φιλότιμος σου φορτώνουν ευθύνες και τρως πούτσα
3. Οι στρατιωτικοί είναι από τα χειρότερα είδη δημοσίων υπαλλήλων
4. Μάλλον υπάρχει θεός αλλιώς δεν εξηγείται ότι δεν υπάρχει καθημερινά ένα τουλάχιστον θανατηφόρο ατύχημα στα στρατόπεδα
Είναι πολύπλοκο το θέμα για την υποχρεωτική ή όχι θητεία στο στρατό. Δε μπορώ να καταλάβω όμως γιατί τουλάχιστον σε αυτόν τον θεσμό να μην υπάρχει δικαιοσύνη και ίδια αντιμετώπιση προς όλους. Αυτό με χάλασε στο στρατό στα αρχίδια μου οι σκοπιές, τα ξενύχτια, οι πορείες, οι βολές και η κούραση μερικά από αυτά μου άρεσαν κιολας.Με χάλασε που κάποιοι τρώγαν πούτσα για να περάσουν καλά κάποιοι άλλοι...   
συμφωνω μαζι σου αλλα θα ηθελα να τα παρω με την σειρα και να κανω εναν αντιλογο
1 αν εχεις βυσμα γενικα σε ολη σου την ζωη θα περνας καλα οχι μονον στο στρατο

2 αν εισαι κωλοπαιδι συμφωνω οτι θα σε αφησουν στην ησυχια σου ενω τον φιλοτιμο ή αλλιως τον <χαζο> του τα φορτωνουμε επειδη εινα χαζος! εγω βλεπω γενικα  στην ζωη μου οτι τα κωλοπαιδα παν μπροστα και οταν ο καλος ή φιλοτιμος κανει κατι καλο του ζηταν και τα ρεστα αντι για ευχαριστω!

3 οι στρατιωτικοι δεν ειναι απο τα χειροτερα ειδη δημοσιων υπαλληλων απλα κατατασονται σε αυτα τα χειροτερα ειδη ειναι οταν πας σε μια δημοσια υπηρεσια και σου μιλαει με τον χειροτερο τροπο και σου λεει κλεισαμε κυρα μου για 2 λεπτα καθυστερηση ενω εισαι στην δουλεια και στην τρεχαλα οκη μερα και ολοι εχουνε μια κωλαθρα να! χωρια οτι οι περισσοτεροι ειναι και ζωα!

4 οσο για τα θανατηφορα που λες ειναι γιατι τα ΕΠ.ΟΠ εχουνε παερει καλα αμαξια και γινεται ενας χαμος! κατα αλλα αν πας σ ενα νοσοκομειο και δεις εκει τι γινεται καθε μερα τοτε θα καταλαβεις οτι οπου υπραρχει μεγαλη μαζα ανθρωπων θα συναντησεις τα παντα μεχρι και ατυχηματα!
τωρα οσο για την θητεια που λες αν υπαρχει δικαιοσυνη ή οχι αυτον δεν στο αντιπαραθετω για αυτο ειναι το φλεγον θεμα μας!
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
και οσο για την λεξη ΒΥΣΜΑ επειδη το χω ακουσει πολλες φορες το παραμυθι! και αλοι τοσοι που το παιζουνε ηθικοι και λενε οτι κατι τετιοι μαλακες δεν αφηνουν την χωρα να πανε μπροστα εγω θα τους πω το εξης....οποιος δεν εχει βυσμα κλεγεται και χτυπιεται ααααα το κωλοβυσμα κλπ κλπ αν το χε ο ιδιος απλα θα το χρησιμοποιουσε και θα βγαζε τον σκασμο! ποιος ειχε το βαζο με το μελι και βουτηξε το δαχτυλο μονο μια φορα??? ποιος εχει ή ειχε βυσμα και δεν το χρησιμοποιησε??
 

pefotismenos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2008
Μηνύματα
410
Like
3
Πόντοι
1
Τελικα ξερει κανεις τι σημαινει το πορτοκαλι ειδικο φυλλο πορειας?(απολυτηριο)
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλ στην στρατολογία? :think:
 

pefotismenos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2008
Μηνύματα
410
Like
3
Πόντοι
1
Ειπα μηπως ξερει κανεις απο εδω μεσα γιατι τωρα απολυθηκα και δε μου κανει κεφι να ασχοληθω με στρατολογιες,εξαλλου δεν ειναι και κανασ σοβαρος λογος να τους παρω τηλεφωνο
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Ενώ εδώ δεν είμαστε σοβαροί και είπες να ρωτήσεις, ε?

OK - no worries. :rolleyes:
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Εγώ δεν είπα ότι βλάπτω το σύστημα με το να μην παώ στρατό.Δεν θέλω να πάω επειδή θα μου φέρει τη ζωή μου που την χτίζω πάλι στο μηδέν και καταά δεύτερον γιατί δεν θέλω να δίνω τίποτα τσάμπα σε όποιον δεν μου χει δώσει ποτε.Και όσο ζούσα στην Ελλάδα δεν μου δώσαν τίποτα,μια ζωή μου παίρναν και [size=15pt]άρχισα και να πεινάω[/size].Όποτε έμπαινα σε super market δεν μπορούσα να αγοράσω πολλά πράγματα που τα παίρναμε παλιά και [size=15pt]αν δεν ήταν οι γονείς μου θα χα ψοφήσει[/size].

Σιγά Κωστάκη, μας πήραν τα ζουμιά. Τι λες βρε παιδάκι μου, τι δράμα ζούσες, έμπαινες στο σούπερ μάρκετ και δεν είχες 75 λεπτά να πάρεις ένα πακέτο μακαρόνια, 1 ευρώ για ένα φραντζολάκι ψωμί, 1 ευρώ για γαλατάκι, 1,5 ευρώ για 15 φέτες τυράκι, 5 Ευρώ για ένα κοτοπουλάκι, 0,5 Ευρώ για 1 κιλό πορτοκολάκια και 0,25 Ευρώ για μία γκοφρετίτσα.
Βρε Κωστάκη, τι μιζέρια, τι δυστυχία, τι πείνα, να μην έχεις 10 Ευρώ για να φας. Ούτε κατοχή να ήταν ρε Κωστάκη, ούτε Πακιστανός στα φανάρια να ήσουνα ρε Κωστάκη.

Όμως, ρε Κωστάκη τα 20 Ευρουλάκια τα είχες για να πηγαίνεις στην Φυλής από μικρός-μικρός:
Αχ τι μου θυμίζεις...Θυμάμαι την πρώτη μου φορά στα 17(ήθελα νωρίτερα αλλα΄στα 16 είχα πέσει σε τσατσά καργιόλα που μου πε και καλά όχι ανήλικοι!!!Και κόμπαλαρα και έκανα κάνα χρόνο να ξαναπάω).Θυμάμαι η πρώτη μου φορά ήταν το 2001 μέσα με την Άντζελα από Διδύμου 20 (ξέρετε οι παλιοι μην τα ξαναλέω για τη γκομενάρα τη ξανθιά που ήταν από τις καλύτερες πουτάνες με τον τσάτσο το γέρο την αδερφή)..Πήγα με διάφορες πουτάνες όμως αυτή μου μεινε και ευτυχώς που πρόλαβα να την επισκεφθώ 6 φορές ακόμα πριν σταματήσει τη δουλειά το 2004.

Το είχες το 50άρικο όταν πήγαινες στην Σόνια:
Παιδιά η Σόνια μόνο πρωί είναι ή κάθε βδομάδα αλλάζει βάρδια;Είχα πάει μαζί της πριν πολλούς μήνες και θέλω να την ξαναεπισκεφτώ.Αυτ'η τη βδομάδα τι βάρδια είναι;50 Ευρώ όπως παλιά;

Και τα 70 για να πηδήξεις τον κώλο της Λάρας:
Η Λάρα πότε δουλεέι εκεί μάγκες;Θέλω πολύ να την πηδήξω απ'τον κώλο και ας είναι για 70 ευρώ.

Κωστάκη μου όμως καταραμένη φτώχεια αλλά τις διακοπούλες σου τις πήγαινες:
Εγώ ρε παιδιά έχω άλλη απορία.Θα είμαι στην Καρδάμαινα της Κω για 5 μέρες από 6 μεχρι 11 Αυγούστου.Η ερώτησή μου είναι αν βρω κάνα καλό μωρό και θέλω να κάνω σεξ που θα πάω αφού πολλοί μου λένε ότι στα περισσότερα ξενοδοχεία δεν αφήνουν να φέρεις κάποια στο δωμάτιό σου;Που θα τη βγάλω,στο δρόμο ή σε καμιά παραλία;Όποιος ξέρει ας απαντήσει γιατί έχω απογοητευτεί.Δηλαδή να πληρώνω δωμάτιο ξενοδοχείου και να μην μπορώ να κάνω ότι θέλω;Έσχος!!


Τελικά είσαι πολύ σένιο παιδί βρε Κωστάκη.
Μπορεί να μην έχεις να φας αλλά κοίτα τι κάνεις για μιά γυναίκα άμα την καψουρευτείς και ιδιαίτερα άμα είναι και πουτάνα και είναι και η πρώτη σου και την λένε Άντζελα:

Παντρεμένη ε;Φαίνεται ότι ο άνδρας της είναι κάποιος με τεράστια εξογκώματα στο κεφάλι (κέρατα).By the way όσο δούλευε περνούσα τέλεια.Αυτή ήταν που με ξεπαρθένεψε στα 17 μου και τότε θυμάμαι μου είχε κάτσει το δωμάτιο μιση ώρα!!Μου είχε πει:"Είναι η πρώτη σου φορά μωράκι μου;Θα φροντίσω να σου μείνει αξέχαστη,αλλά θέλω να μου ρχεσαι συχνά.
"Μου είχε κάνει η θεογκόμενα σχεδόν όλα όσα βλέπω σε ταινείες της  Marc Dorcel.Έκτοτε παρόλο που είχα γκόμενα κάθε μήνα την τιμούσα με την παρουσία μου στο "μαγαζί" της.

[size=18pt]Μάλιστα όταν ήμουν Αμερική της αγόρασα δωράκι για να της δείξω την εκτίμησή μου.[/size]

Και εκείνη δεν λέω,μου χρέωνε την επίσκεψη 20 Ευρώ όταν από τους άλλους ζητούσε 40!!
Όμως κατά το δεύτερο μισό του 2002 χάθηκα και την έχασα.Το 2003 το Μάρτιο τη βρήκα για τελευταία φορά καστανή αντί για ξανθιά που μου άρεσε.Μετά από 3 μήνες που πήγα δεν ήταν ούτε εκείνη ούτε ο κωλόγερος.

Έτσι μπράβο Κωστάκη παλληκάρι μου.
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Πλάκα κάνω ρε μεγάλε, σε σχέση με αυτό που ρωτάς. Σε λίγο καιρό θα σου έρθει το λευκό - OK?

Αφού μόλις απολύθηκες, σημαίνει ότι είσαι standby άμα γίνει καμιά χοντρή μαλακία.

Ευχαριστημένος? Σε κάλυψα? :rolleyes:
 

pefotismenos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2008
Μηνύματα
410
Like
3
Πόντοι
1
pristine το ξερω για το λευκο,απλως αλλοι πηρανε μπλε,αλλοι πορτοκαλι και αλλοι πρασινο ,απλα ρωταω μηπως ξερει κανειςτη διαφορα τους.Καποιοι πηρανε λευκο κατευθειαν.
 

Swimmer

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2008
Μηνύματα
288
Like
0
Πόντοι
1
pristine το ξερω για το λευκο,απλως αλλοι πηρανε μπλε,αλλοι πορτοκαλι και αλλοι πρασινο ,απλα ρωταω μηπως ξερει κανειςτη διαφορα τους.Καποιοι πηρανε λευκο κατευθειαν.

Και εγώ όταν απολύθηκα λευκό πήρα.

Αλλά είναι μαλακία να ασχολείσαι με τέτοιες παπαριές μόλις απολύθηκες. Στ'αρχίδια σου τη χρώμα έχει!

Το σημαντικό είναι ότι ΑΠΟΛΥΘΗΚΕΣ!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom