Νέα

Περί θητείας στρατού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JohnKal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 232K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Το ΥΕΘΑ εξετάζει το ενδεχόμενο στρατιωτικής θητείας στα 18...

  • Συμφωνω

    Ψήφοι: 171 44,5%
  • Διαφωνω

    Ψήφοι: 14 3,6%
  • Να παραμείνει όπως έχει σήμερα

    Ψήφοι: 33 8,6%
  • Είμαι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης γενικά

    Ψήφοι: 162 42,2%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 4 1,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    384

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Κώστα κανείς δεν είπε ότι πρήζεις κανέναν! Θα γράφεις ότι γουστάρεις και ότι σου αρέσει και άσε τους άλλους να λένε! Εδώ είμαστε για να λέμε τις εμπειρίες μας! Όχι για λογοκρισία!

Δε χρειάζεται να απολογηθείς σε κανένα για το τι θα κάνεις! Και φυσικά ζητάς τα αυτονόητα! Να ζεις σαν άνθρωπος και όχι σαν ζώο! Και είναι και προς τιμήν σου που λες τι κάνεις και τι θέλεις στα ίσια!
Εφόσον εθελοντικά έχεις διαχωρίσει τη ζωή σου από μια συγκεκριμένη κοινότητα για πιο λόγο να λαμβάνεις μέρος στις δραστηριότητές της.

Το δικό μου επιχείρημα περί στρατού είναι ωφελιμιστικό! Όποιος δε πάει βλάπτει τον εαυτό του με την έννοια ότι αφήνει τα όπλα σε άλλους. Εφόσον δε συμμετέχεις σε μια κοινότητα ή κοινωνία στα @@ σου φυσικά!
 

SPL

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.879
Κριτικές
19
Like
3.111
Πόντοι
7.195
Τα γραφόμενα απο τον αγαπητό φίλο Κώστα πρέπει να προβληματίσουν ολους και ειδικότερα τους εχοντες γυιούς.
πράγματι δεν συζητείται η υποχρέωση του Ελληνα να υπηρετήσει στον στρατο.
είμαστε ενα μικρό κράτος που διοικούμαστε απο 1 σπείρα αλιτήριων εδώ και 22 τουλάχιστον χρόνια τους οποίους επανεκλέγουμε σταθερά.ετσι αγαπητέ Κώστα απολαμβάνομε τα νταηλίκια απο τους δήθεν αστυνομικούς, την πρέζα στην πρέπουσα τιμή και ποιότητα, γλύφουμε μεζέδες απο ότι απέμεινε απο τα ΚΟΙΝΟΤΙΚΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΣΤΗΡΙΞΗΣ , απολαμβάνουμε παιδεία τύφλωσης και εθνικής απαξίωσης, απολαμβάνομε ημιεθελοντικό στρατό 12 μηνης θητείας όπου ο εφεδρος φορολογούμενος στρατιώτης πρέπει να είναι ο υπηρέτης του ΕΠΟΠ αγράμματου και ανεκπαίδευτου ελληνα που βρήκε δημόσια θέση και βολεύτηκε......
αυτή ειναι η πατρίδα μας αγαπητέ Κώστα και κάποε κάποιοι θα πρέπει να βουτήξουν τον ΓΕΩΡΓΙΟ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ τον Β! ,αστράτευτο "υπηρέτησε ΛΟΚΑΤΖΗΣ στον διάδρομο του γραφείου του πατέρα του υπουργου εθνικής αμύνης και τον φύλαγε απο την επάρατη δεξιά αυτόν που ξεφτέλισε τν χώρα μας και τον αλλον τον γελοίο τον ΑΡΣΕΝΗ.....αλλά δεν χρειάζεται να τα γράφω εγώ αυτά τους τα έγραψαν και τουςτα ειπαν τα δικά τους τα παιδια ....τα παιδια του ΑΣΠΙΔΑ και του ΠΑΚ...
τέλος πάντων στο θέμα μας.
πρέπει να καταλάβατε κύριοι οτι σε λιγο και τα δικά μας παιδιά θα ταλανιζονται απο τα ιδια ερωτήματα με τον ΚΩΣΤΑ.και ηδη απαντούν..εγκαθίστανται μονίμως στους τόπους σπουδών μακριά απο την πατρίδα αυτή που κατασπαράζει αξίες και αναδεκνύει μουρδέλλα κοινωικής και πολιτικής ζωής.
σκκεφθείτε λοιπον πρίν να ειναι αργά !!!!!!!!!!!!!!
εξηγείστε κάποτε στους αλήτες της βουλής οτι πρέπει ν εργαστούν !!!!!!!!
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Δεύτερον θα να καταλάβετε γιατί μακροπρόθεσμα κάνετε κακό όταν θα σας κατσικωθεί κανένας επαγγελματικός στρατός ο οποίος θα είναι ανεξέλεκγτος.
Το να κρατάς τα όπλα πάντα ήταν προνόμιο. Η ένοπλη δύναμη πρέπει να παραμένει στα χέρια του έθνους και του λαού για να ελέγχεται. Άμα φτάσουμε τα όπλα ( που δεν είναι κάτι αστείο) να είναι στα χέρια μερικών και μιας κλειστής κάστας ουσιαστικά που θα είναι ανεξέλεγκτη, τότε μπορεί να φτάσουμε σε καταστάσεις που θα τρέχουμε και δε θα φτάνουμε.

Συμφωνώ απολύτως με τα παραπάνω και ιδιαιτέρως με το υπογραμμισμένο τμήμα. Στρατός και λαός πρέπει να είναι ένα. Ο Στρατός πρέπει να προέρχεται από το λαό και να τον υπηρετεί. Βεβαίως, καλά τα εξειδικευμένα τμήματα βατραχανθρώπων, αλεξιπτωτιστών, πιλότων κτλ, δουλειές που ΔΕΝ μπορεί να κάνει ο επίστρατος και που θέλουν συνεχή ενασχόληση ΆΡΑ επαγγελματισμό. Όχι όμως όλος ο στρατός επαγγελματικός.

ΥΓ: Λύση στο πρόβλημα του ανεξέλεγχτου επαγγελματικού στρατου θα ήταν το δικαίωμα των πολιτών στην οπλοφορία σαν αντίπαλο δέος. Έτσι θεμελιώθηκε στο αμερικανικό σύνταγμα το δικαίωμα στην οπλοφορία, για αυτό το λόγο. Αλλά αυτό μπορεί να δημιουργούσε άλλα προβλήματα ανάλογα με αυτά που αντιμετωπίζουν εκεί τώρα.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Η ένοπλη δύναμη πρέπει να παραμένει στα χέρια του έθνους και του λαού για να ελέγχεται.

Άμα φτάσουμε τα όπλα ( που δεν είναι κάτι αστείο) να είναι στα χέρια μερικών και μιας κλειστής κάστας ουσιαστικά που θα είναι ανεξέλεγκτη, τότε μπορεί να φτάσουμε σε καταστάσεις που θα τρέχουμε και δε θα φτάνουμε.

Επί του πρακτέου

Εστω ότι έχεις δίκαιο και βλέπω τη λογική σου μέσα σε αυτό που λες.
Επειδή έχω ασχοληθεί με το θέμα εκτενώς θα σου εκθέσω τις δύο απορίες που έχω και δεν μου τις έχει λύσει κανείς μέχρι τώρα.

1.
Δλδ μου λες ότι αυτή τη στιγμή ο στρατός μας ελέγχεται από το λαό και το έθνος;

2.
γιατί εγώ έχω την πεποίθηση ότι και τώρα ο στρατός είναι στα χέρια μιας κλειστής κάστας;
γιατί όλοι οι αξιωματικοί σε περίοδο πολέμου θα πάνε προς Γαλλία και οι μαλάκες θα μείνουν εδώ;
να πολεμήσουν για να γυρίσουν πίσω οι αξιωματικοί και οι γόνοι τους;

Υ.Γ. 1
θα καταλάβεις μεγαλώνοντας, ότι στην κατ επίφασιν δημοκρατία (είτε με τη μορφή ακροδεξιάς χούντας, είτε με τη μορφή κομμουνισμού) πάντα ο στρατός θα είναι στα χέρια μιας κλειστής κάστας από καριόληδες.

Υ.Γ. 2
Μεγαλώνοντας επίσης θα καταλάβεις ότι είναι προτιμότερο να έχεις έναν φαντάρο που είναι διατεθειμένος να πολεμήσει, παρά 10 που κωλοβαράνε η μονίμως χαραμοφαγιάζονται αναμεταξύ τους περιμένοντας την Αδεια Εξόδου.
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
ρε παιδια αφου ειναι υποχρεωτικη η θητεια τι να κανουμε τωρα? θα την κανουμε και τελειωσε η υποθεση!!(για οσους δεν την κανανε)
τον τελευταιο καιρο ειδα οτι οσοι μπαινουν γουσταουν! μια χαρα παιρνανε!ολη μερα καβλαντα και χαβαλε με τοση ψωλαρια! εχει και τα σπαστικα του αλλα τι να κανουμε!? παιζονται σε πολυ μεγαλες θεσεις και  πολιτικα παιχνιδια....(σε ταξιαρχους-στρατηγους) αλλα εγω σαν φανταρακος που θα μπω για λιγους μηνες τι μπορω να κανω? ποιος θα μου δωσει σημασια που ειμαι η τελευται  τρυπα του ζουρνα?
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
1.
Δλδ μου λες ότι αυτή τη στιγμή ο στρατός μας ελέγχεται από το λαό και το έθνος;

2.
γιατί εγώ έχω την πεποίθηση ότι και τώρα ο στρατός είναι στα χέρια μιας κλειστής κάστας;
γιατί όλοι οι αξιωματικοί σε περίοδο πολέμου θα πάνε προς Γαλλία και οι μαλάκες θα μείνουν εδώ;
να πολεμήσουν για να γυρίσουν πίσω οι αξιωματικοί και οι γόνοι τους;

Υ.Γ. 1
θα καταλάβεις μεγαλώνοντας, ότι στην κατ επίφασιν δημοκρατία (είτε με τη μορφή ακροδεξιάς χούντας, είτε με τη μορφή κομμουνισμού) πάντα ο στρατός θα είναι στα χέρια μιας κλειστής κάστας από καριόληδες.

Υ.Γ. 2
Μεγαλώνοντας επίσης θα καταλάβεις ότι είναι προτιμότερο να έχεις έναν φαντάρο που είναι διατεθειμένος να πολεμήσει, παρά 10 που κωλοβαράνε η μονίμως χαραμοφαγιάζονται αναμεταξύ τους περιμένοντας την Αδεια Εξόδου.
1. Από τον υπουργό ελέγχονται. Είσαι μέσα στα πράγματα και ξέρεις κάτι περισσότερο? Να μας το πεις να μάθουμε κι εμείς δηλ. Εκτός αν πραγματικά πιστεύεις ότι κάποιος θα πάρει τα άρματα και θα κατέβει στο Σύνταγμα όπως έκανε ο ταξίαρχος το 67.

2. Λάθος κάνεις - αυτοί που θα φύγουν δε θα είναι οι αξιωματικοί, αλλά οι πάσης φύσεως εθνικιστές τύπου Καρατζαφέρης & Άδωνις που φωνάζουν εκ τους ασφαλούς στα κανάλια.

ΥΓ - Αν είχαμε μισθοφορικό στρατό, τότε το συζητάγαμε αυτό που λες. Αυτό που λέγαμε χθες το βράδυ, είναι αν η κάθε κότα που σπουδάζει πιστεύει ότι έχει το δικαίωμα να ισχυρίζεται ότι θα χαλάσει την καριέρα του για το στρατό. Αυτά τα ατομάκια είναι για ροχάλα μόνο - sorry.
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
ακριβως! οι πολιτικοι θα φυγουν 1οι και οχι οι αξιωματικοι! και να θελει να φυγει (ο αξιωματικος)δεν μπορει! το τι πιστευει ο καθενας τωρα ειναι δικο του θεμα!
αν σε περιοδο πολεμου ενας αξιωματικος ή φανταρος την κανει δηλ λιποτακτησει βαση νομου και συνταγματος εχω δικαιωμα να σε πυροβολησω στο ψαχνο! και θα μου πουνε και μπραβο!
οπως και η στρατονομια αν τις αντισταθεις εχει καθε δικαιωμα να σε σαπισει στο ξυλο και αν λιποτακτησεις επισης να σε πυροβολησει! το οτι δεν γινεται το 2009 λες και ειμαστε ζωα αυτο ειναι αλλο θεμα! σε πιανουν σε δικαζουν και σε χωνουν φυλακα! και μολις τελειωσει η θητεια πας σε δημοσια φυλακα! απλα!
οπως και ο φανταρος στα συνορα εχει γεμιστηρα με κοκινη ταινια!(η οποια εχει κανονικες σφαιρες) αν εγω περασω τα συνορα χωρις να σταματησω εχει καθε δικαιωμα να με πυροβολησει χωρις να τον ρωτησει κανενας τπτ!
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
1. Από τον υπουργό ελέγχονται. Είσαι μέσα στα πράγματα και ξέρεις κάτι περισσότερο? Να μας το πεις να μάθουμε κι εμείς δηλ. Εκτός αν πραγματικά πιστεύεις ότι κάποιος θα πάρει τα άρματα και θα κατέβει στο Σύνταγμα όπως έκανε ο ταξίαρχος το 67.
Από ποιόν ελέγχονται;
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Δεν σου λέω τίποτα και δεν πιστεύω τίποτα.
Ψάξτο μονος σου έξυπνος είσαι.

2. Λάθος κάνεις - αυτοί που θα φύγουν δε θα είναι οι αξιωματικοί, αλλά οι πάσης φύσεως εθνικιστές τύπου Καρατζαφέρης & Άδωνις που φωνάζουν εκ τους ασφαλούς στα κανάλια.
ψάξτο κι αυτό και τα ξαναλέμε.

ΥΓ - Αν είχαμε μισθοφορικό στρατό, τότε το συζητάγαμε αυτό που λες. Αυτό που λέγαμε χθες το βράδυ, είναι αν η κάθε κότα που σπουδάζει πιστεύει ότι έχει το δικαίωμα να ισχυρίζεται ότι θα χαλάσει την καριέρα του για το στρατό. Αυτά τα ατομάκια είναι για ροχάλα μόνο - sorry.

έστω ότι είναι έτσι και ότι είναι για ροχάλα.
Το πρόβλημα του Ελληνα και κατ επέκτασιν το δικό σου ξέρεις ποιό είναι;

Οτι κάποιοι του έχουν κλέψει/υποθηκεύσει/πουλήσει όλη του τη ζωή και αυτός ασχολείται με τον γείτονά του που πήρε μερσεντές και αυτός δεν έχει....

Η ηλιθιότητα του έλληνα δεν είναι μόνο γονιδιακη. Του την έχουν καλλιεργήσει κιόλας.
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Από ποιόν ελέγχονται;
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Δεν σου λέω τίποτα και δεν πιστεύω τίποτα.
Ψάξτο μονος σου έξυπνος είσαι.
ψάξτο κι αυτό και τα ξαναλέμε.

έστω ότι είναι έτσι και ότι είναι για ροχάλα.
Το πρόβλημα του Ελληνα και κατ επέκτασιν το δικό σου ξέρεις ποιό είναι;

Οτι κάποιοι του έχουν κλέψει/υποθηκεύσει/πουλήσει όλη του τη ζωή και αυτός ασχολείται με τον γείτονά του που πήρε μερσεντές και αυτός δεν έχει....

Η ηλιθιότητα του έλληνα δεν είναι μόνο γονιδιακη. Του την έχουν καλλιεργήσει κιόλας.
Όταν μου βάζεις funny smileys και μου λες ψάξτο μόνος σου, δε μπορώ να σε πάρω στα σοβαρά - sorry.

Τι σχέση έχει η Μερσεντές και τα υπόλοιπα σε σχέση μ' αυτά που λέω εγώ. Πας καλά? :think:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
μια χαρα παιρνανε!ολη μερα καβλαντα και χαβαλε με τοση ψωλαρια!

και γιατί ρε τιτάνα ννεοέλληνα να πηγαίνεις στρατό και να είσαι όλη μέρα καβλάντα και χάβαλο;
Γι αυτό πληρώνει ό έλληνας φορολογούμενος;
Ο στρατός υπάρχει όχι για καβλάντα και χαβαλέ. Αλλα για ουσιαστική εκπαίδευση...
Εδώ στην Ελλάδα έχει χαθεί το αυτονόητο.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΗ ΟΥΤΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΡΕ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΚΑΛΑ.
ΠΗΓΑΙΝΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΙΚΑΝΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ.

Αλλά τι να λέμε σ αυτό το μπουρδέλο...
Γίνεται ο ραγιάς πολίτης;
Μη με πριζώνετε άλλο με αυτά που διαβάζω γιατί σε λίγο θα αρχίσω τις γαμωπαναγίες πάλι.
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Αγαπητέ 1personanongrata αν και δεν ρωτάς εμένα σου απαντώ περιμένοντας φυσικά και τις απαντήσεις του ερωτηθέντος

1.
Δλδ μου λες ότι αυτή τη στιγμή ο στρατός μας ελέγχεται από το λαό και το έθνος;

Ο στρατός ελέγχεται από τον αρμόδιο υπουργό και τον πρωθυπουργό ο οποίος ελέγχεται από τη βουλή η οποία ελέγχεται από το λαό.


2.
γιατί εγώ έχω την πεποίθηση ότι και τώρα ο στρατός είναι στα χέρια μιας κλειστής κάστας;

Εδώ και πολλά χρόνια έχουν μπει οι πανελλήνιες στο στρατό και μπαίνει οποιοσδήποτε ανεξαρτήτως κοινωνικών φρονημάτων ή άλλης ιδιότητας αρκεί να γράψει τόσο όσο να περάσει. Οπότε αυτό ίσως ίσχυε παλιά. Όχι τώρα.


 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Όταν μου βάζεις funny smileys και μου λες ψάξτο μόνος σου, δε μπορώ να σε πάρω στα σοβαρά - sorry.

Τι σχέση έχει η Μερσεντές και τα υπόλοιπα σε σχέση μ' αυτά που λέω εγώ. Πας καλά? :think:

έχει σχέση με τη νοοτροπία σου.
Το σάλιο σου ξεκίνα το από αυτόν που δημιούργησε αυτό το χάλι.
Οχι από τον χάλια.
Τεσπα. Δεν έχει νόημα. Καλύτερα στο χαβαλέ γιατί στα σοβαρά δεν υπάρχει τύχη στην Ελλάδα.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Αγαπητέ 1personanongrata αν και δεν ρωτάς εμένα σου απαντώ περιμένοντας φυσικά και τις απαντήσεις του ερωτηθέντος

Ο στρατός ελέγχεται από τον αρμόδιο υπουργό και τον πρωθυπουργό ο οποίος ελέγχεται από τη βουλή η οποία ελέγχεται από το λαό.


Εδώ και πολλά χρόνια έχουν μπει οι πανελλήνιες στο στρατό και μπαίνει οποιοσδήποτε ανεξαρτήτως κοινωνικών φρονημάτων ή άλλης ιδιότητας αρκεί να γράψει τόσο όσο να περάσει. Οπότε αυτό ίσως ίσχυε παλιά. Όχι τώρα.

γιατί να σου χαλάσω το παραμύθι;
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
και γιατί ρε τιτάνα ννεοέλληνα να πηγαίνεις στρατό και να είσαι όλη μέρα καβλάντα και χάβαλο;
Γι αυτό πληρώνει ό έλληνας φορολογούμενος;
Ο στρατός υπάρχει όχι για καβλάντα και χαβαλέ. Αλλα για ουσιαστική εκπαίδευση...
Εδώ στην Ελλάδα έχει χαθεί το αυτονόητο.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΗ ΟΥΤΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΡΕ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΚΑΛΑ.
ΠΗΓΑΙΝΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΙΚΑΝΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ.

Αλλά τι να λέμε σ αυτό το μπουρδέλο...
Γίνεται ο ραγιάς πολίτης;
Μη με πριζώνετε άλλο με αυτά που διαβάζω γιατί σε λίγο θα αρχίσω τις γαμωπαναγίες πάλι.
ακουσε να δεις στο ειπα και πριν και μαλλον δεν το καταλαβες!
εγω μαζι σου ειμαι! και ειμαι απ αυτους που το φωναζω και το  λεω οτι δεν θα τους σκιστει το καλτσον αν πανε και στρατο! αλλα οταν λεω για καβλαντα και για χαβαλε το λεω για αυτους που νομιζουν οτι θα τους ανοιξουν την κωλοτρυπιδα! οτι εχει και χαβαλε οτι περνας και καλα!
αλλα απο την στιγμη που ετσι ειναι τα πραγματα την σημερον ημερα εγω σαν απλος φανταρακος τι μπορω να κανω? να μπω να κανω την θητεια μου και αντε ΓΕΙΑ! οταν παιζονται απο πισω μεγαλα πολιτικα παιχνιδια με ταξιαρχους και στρατηγους εμενα ποιος θα μου δωσει σημασια??????
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
γιατί εγώ έχω την πεποίθηση ότι και τώρα ο στρατός είναι στα χέρια μιας κλειστής κάστας;
γιατί όλοι οι αξιωματικοί σε περίοδο πολέμου θα πάνε προς Γαλλία και οι μαλάκες θα μείνουν εδώ;
να πολεμήσουν για να γυρίσουν πίσω οι αξιωματικοί και οι γόνοι τους;
οι πολιτικοι θα φυγουν 1οι και οχι οι αξιωματικοι! και να θελει να φυγει (ο αξιωματικος)δεν μπορει! το τι πιστευει ο καθενας τωρα ειναι δικο του θεμα!
αν σε περιοδο πολεμου ενας αξιωματικος ή φανταρος την κανει δηλ λιποτακτησει βαση νομου και συνταγματος εχω δικαιωμα να σε πυροβολησω στο ψαχνο! και θα μου πουνε και μπραβο!
οπως και η στρατονομια αν τις αντισταθεις εχει καθε δικαιωμα να σε σαπισει στο ξυλο και αν λιποτακτησεις επισης να σε πυροβολησει! το οτι δεν γινεται το 2009 λες και ειμαστε ζωα αυτο ειναι αλλο θεμα! σε πιανουν σε δικαζουν και σε χωνουν φυλακα! και μολις τελειωσει η θητεια πας σε δημοσια φυλακα! απλα!
οπως και ο φανταρος στα συνορα εχει γεμιστηρα με κοκινη ταινια!(η οποια εχει κανονικες σφαιρες) αν εγω περασω τα συνορα χωρις να σταματησω εχει καθε δικαιωμα να με πυροβολησει χωρις να τον ρωτησει κανενας τπτ!
και αν θες μπορω να σου φερω και παραδειγματα που απλα δεν εχουν ακουστει και ο κοσμος (ο πολυς δεν τα ξερει) ενω θα επρεπε να τα ξερει....
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
αλλα απο την στιγμη που ετσι ειναι τα πραγματα την σημερον ημερα εγω σαν απλος φανταρακος τι μπορω να κανω? να μπω να κανω την θητεια μου και αντε ΓΕΙΑ! οταν παιζονται απο πισω μεγαλα πολιτικα παιχνιδια με ταξιαρχους και στρατηγους εμενα ποιος θα μου δωσει σημασια??????

κάτσε λοιπόν και κάνε πίπες.
αλλά σε αυτούς που δεν είναι διατεθειμένοι να κάνουν δεν μπορείς να την λές επειδή δε γουστάρουν το μπούκωμα.
Και ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ.
ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΝΕΟΕΛΛΗΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ.
Αυτό είναι ο νεοΕλληνας, αυτό παίρνει.....
Η συζήτηση τελειώνει όταν δημοσκοπικά διαβάζω ότι ο νεοέλληνας εμπιστεύεται κατά 80-90% τις ένοπλες δυνάμεις.
Ο Αττιλας, τα Ιμια, οι μίζες, τα εξοπλιστικά, τα Φ16, τα ΤΟΡ και όλα αυτά τα όμορφα που γίνονται ανά δεκαετία περίπου τεκταίνονται σε άλλη χώρα.......

Δεν το συζητάω περαιτέρω. Είπα και πριν. Εχω καταλήξει ότι δεν έχει νόημα.  :uzi:
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
ολα καλα ολα χρυσα......εγω να τα δεχτω αυτα που λες!
αλλα απο την στιγμη που δεν συμφωνεις μαζι μου πεσμου τουλαχιστον το γιατι......και πεσμου τι θα μπορουσα να κανω ΕΓΩ ο Χ,Ψ για να το αλλαξουμε! μην λες οτι Δεν το συζητάω περαιτέρω. Είπα και πριν. Εχω καταλήξει ότι δεν έχει νόημα!
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
βλεπω οτι στο παραπανω που σου εκανα παραθεση δεν σχολιαζεις κατι....
αλλα καλα κανεις! γιατι θα αρχισω εγω με το μακρυ μου και συ με το κοντο σου....εγω θα λεω τα δια μου και συ τα δικα σου και ακρη δεν θα βγαλουμε......και ο καθενας θα συνεχιζει να πιστευει οτι οι αξιωματικοι σε περιοδο πολεμου θα την κανουν Γαλλια και με τις οικογενειες! μην σου πω οτι οι περισσοτεροι εχουνε και λογαριασμους στην Ελβατια για ωρα αναγκη....
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
γιατί να σου χαλάσω το παραμύθι;

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;
1)Στο ότι ο στρατός ΔΕΝ ελέγχεται από την κυβέρνηση ας πούμε.
Δεν πιστεύω το επιχείρημά σου να εξαντλείται στο ότι ο Σημίτης είπε στο debate των εκλογών του 1996 ότι έδωσε διαταγές που δεν εκτελέστηκαν.

2)Στο ότι ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ νε ελέγχεται από μια κλειστή κλίκα ανθρώπων.
Όσοι αποστρατεύτηκαν από τη δικτατορία και επιθυμούσαν επανενταξη στο στράτευμα, επανεντάχθηκαν. Ποιά είναι αυτή η κλίκα; Αντιβενιζελικοί; Βενιζελικοί; Βασιλόφρονες; Ο ΙΔΕΑ; Ο ΑΣΠΙΔΑ; Ονομάτισέ τους. Ομαδοποίησέ τους. ΝεοΔημοκράτες; ΠαΣοΚοι; Ποιοί;
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
και πεσμου τι θα μπορουσα να κανω ΕΓΩ ο Χ,Ψ για να το αλλαξουμε!
θα μπορούσες να ξεκινήσεις από το να πάψεις να ζητάς βύσμα για τον κανακάρη σου.
Ουτε ανάγκη θα τον έχεις τον πονηρίδη και ο γιος σου μπορεί και να γίνει καλύτερος. Εχω τέτοια παραδείγματα.
Αλλά αυτό πρέπει να γίνει από όλους..... Αλλά σήμερα το αυτονόητο στη νεοελληνική νοοτροπία έχει καταλήξει γραφικό, μαλακία, αστείο και βλακεία.
Οσο συνεχίζεις τις πίπες στους νταβατζήδες τόσο θα σε γαμάνε ασάλιωτα.
Πάρε τη ζωή σου στα χέρια σου. Μην ξεπουλάς τις αρχές, τις αξίες και τα δικαιώματά σου.
Κάποια στιγμή θα πάρεις πίσω αυτό που δικαιούσαι.
Ετσι πιστεύω.
Τεσπα. Καλημέρα σε όλους.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom