Νέα

Περί θητείας στρατού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JohnKal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 232K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Το ΥΕΘΑ εξετάζει το ενδεχόμενο στρατιωτικής θητείας στα 18...

  • Συμφωνω

    Ψήφοι: 171 44,5%
  • Διαφωνω

    Ψήφοι: 14 3,6%
  • Να παραμείνει όπως έχει σήμερα

    Ψήφοι: 33 8,6%
  • Είμαι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης γενικά

    Ψήφοι: 162 42,2%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 4 1,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    384

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Εεεεεε, εσύ που ζεις;
Η Τουρκάλα με την Φερράρι είναι.

Ώρα ήταν να μου πείτε ότι ο Νίκο Αγγελόπουλο έγινε μέλος στο σάιτ με το όνομα KOSTAS_23. Και η Ναζλί που βρήκε τη Φερράρι; (Πάντα τον υποπτευόμουν αυτόν τον παππού Μεμίκ. Κάπου μέσα στο μπακλαβατσίδικο είχε σεντούκι με λίρες κρυμμένο)
 

KOSTAS_23

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
841
Like
0
Πόντοι
6
Εγώ στις Πανελλήνιες thanoss που δωσα το 2001 έδωσα εξετάσεις σε 10 μαθήματα!!!Αρχαία,ιστορία,Φυσική,Μαθηματικά,Έκθεση,Πολιτική Οικονομία,Μαθηματικά Κατευθυνσης,Φυσική Κατεύθυνσης,Προγραμματισμό,Διοίκηση Επιχειρήσεων κι ας με ενδιέφεραν μόνο τα Οικονομικά.Κι όμως έβγαλα 16.034 μόρια και έχασα για 100 περίπου την ΑΣΟΕΕ το Οικονομικών.Τα τμήματα όμως που με ενδιέφεραν όπως Marketing,Διοίκηση Επιχειρήσεων είχαν πάνω από 17000 μόρια.Πέρσα στο ΤΕΙ Πειραιά Λογιστική και τελείωσα με βαθμό 7,7.Όμως μου την έσπαγε να μην έχω τις ίδιες ευκαιρίες με αποφοίτους ΑΕΙ.Και είχα προυπηρεσία,έδωσα εξετάσεις σε μερικά μαθήματα που μου ζήτησαν και πήρα το Proficiency του Cambridge και ήρθα εδώ.Αυτό που λες ότι για κότσια στα ελληνικά πανεπιστήμια δεν στέκει.Αν και δεν μου αρέσει αν το παίζω κα΄ποιος,το πανεπιστήμιο που είμαι κάνει την ΑΣΟΕΕ σκόνη μιας και είναι κάπου 30 στον κόσμο ενώ η ΑΣΟΕΕ δεν αξιολογήθηκε ποτέ και δεν αναγνωρίζετε σε παγκόσμια κλίμακα.Και δεν πληρώνω και μου σερβίρουν 1 πτυχίο όπως κάποιοι πικροχολοι μου χουν πει κατά καιρούς.Ναι πληρώνω κάποια χρήματα όμως δεν μου δίνουν τίποτα έτοιμο ούτε ε΄λιμαι σε κάνα κολλέγιο.Γαμιέμαι στο διάβασμα 5 ώρες τη μέρα και ξημεροβραδιάζω στις βιβλιοθήκες μιας και παλεύω να ναι ο βαθμός μου έστω οριακά στο 2.1 δηλαδή 60% και λίγο παραπάνω μιας και για να περάσεις είναι πολύ δύσκολο.

Και δεν είναι δίκαιο να δίνεις τις κωλοΠανελλήνιες.Το σωστό είναι ναι εμν να δίνεις εξετάσεις σε Πανελλαδικό επίπεδο,μόνο όμως σε λίγα μαθήματα σχετικά με το πεδίο που ενδιαφέρεσαι και να σου ζητούν τα πανεπιστήμια κάποια ελάχιστη επίδοση όπως έξω σου ζητάνε π.χ. 3 Α level και 2 Β level ή άλλη π.χ. 4 A level.Και εδώ να ξέρεις δεν μπορείς να μείνεις σε μάθημα.Όταν μείνεις έφυγες.Οπότε μην ξαναπείς ότι λέω γιατί δεν ήμουν άξιος να περάσω στα σπουδαία ελληνικά πανεπιστήμια.
 

KOSTAS_23

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
841
Like
0
Πόντοι
6
Δουλεύεις τώρα; Εάν ναι έχεις σαφή απάντηση από τον εργοδότη σου ότι ΔΕΝ θα σε περιμένει μερικούς μήνες ώστε να τελειώσεις με τη θητεία σου και να επιστρέψεις;

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Έάν δουλεύεις απέκρυψες στον εργοδότη σου το γεγονός ότι κάποτε θα αναγκαζόσουν να φύγεις για μερικούς μήνες;

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ: Όταν έκανες μακροπρόθεσμο δεσμό με την κοπέλα σου δεν ήξερες ότι κάποτε έπρεπε να επαναπατριστείς για να κάνεις τη θητεία σου; Εάν είναι ξένη (που σημαίνει ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙ) κάνατε μακροπρόθεσμα πλάνα και δεν το λάβατε υπ' όψιν;

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ: Όταν έφευγες δεν υπολόγιζες ότι έχεις μια εκκρεμότητα και κάποτε πρέπει να ξαναγυρίσεις για να τελειώνεις με αυτήν;

Τώρα η δουλεία μου είναι part-time στην HSBC στα φοιτητικά δάνεια,όμως μιας και έχω λίγη προυπηρεσία στην ΕΘΝΙΚΗ μιας και δούλευα εκεί για 9 μήνες και αποδίδω μου υποσχέθηκαν ότι μόλις αποφοιτήσω θα ενταχθώ ως full time.Δεν απέκρυψα για τη θητεία.Το χω συζητήσει και φυσικά δεν θα με περιμένουν.Και εδώ είναι Αγγλια οπότε δεν θα με συλλάβουν να με στείλουν πίσω Ελλάδα να κάνω στρατό!!Δεν τους νοιάζει ο στρατός μας.

Όταν κάνεις σχέση φίλε επειδή αγαπάς όπως εγώ δεν σκέφτεσαι τίποτα άλλο,παρά τι πρέπει να κάνεις ώστε να είσαι εμ τον άνθρωπο που αγαπάς για πάντα.Αν είναι δυνατόν να θυσιάσω τα νιάτα και τη ζωή μου και να μου κανονίσουν τη ζωή μου και πότε να αγαπήσω δηλαδη.

Όταν έφευγα έγινε όχι επειδή θέλω να περάσω καλά σε μια ξένη χώρα και να σπουδάσω γυριζοντας με επιπλέον προσόν.Έγινε γιατί είπα η Ελλάδα είναι 1 μεγάλο μπουρδέλο κ στα μπουρδέλα υπάρχουν 2 κατηγορίες ανθρώπων.Αυτοί που πηδάνε και αυτοί που τους πηδάνε και επειδή βαρέθηκα να ανήκω στους δεύτερος είπα καιρός να τους πηδήξω και γω.Εννοώντας να κάνω πέρα αυτό το γαμημένο σύστημα,να πάψω να ζω 100 χρόνια πίσω,να μου στερούν πράγματα πυο μου ανήκουν,και να μου καταστρέφουν σιγά σιγά τη ζωή.Έφυγα για να αποδείξω ότι όταν δεν συμβιβάζεσαι εμ 1 αρρωστημένη κατάσταση,πρέπει να πολεμάς όχι για να καλυτερέψεις το σύστημα,αλλά για να φτιάεις τη ζωή σου γράφοντάς όλυς στα αρχίδια σου.

 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
Εγώ στις Πανελλήνιες thanoss που δωσα το 2001 έδωσα εξετάσεις σε 10 μαθήματα!!!Αρχαία,ιστορία,Φυσική,Μαθηματικά,Έκθεση,Πολιτική Οικονομία,Μαθηματικά Κατευθυνσης,Φυσική Κατεύθυνσης,Προγραμματισμό,Διοίκηση Επιχειρήσεων κι ας με ενδιέφεραν μόνο τα Οικονομικά.Κι όμως έβγαλα 16.034 μόρια και έχασα για 100 περίπου την ΑΣΟΕΕ το Οικονομικών.Τα τμήματα όμως που με ενδιέφεραν όπως Marketing,Διοίκηση Επιχειρήσεων είχαν πάνω από 17000 μόρια.Πέρσα στο ΤΕΙ Πειραιά Λογιστική και τελείωσα με βαθμό 7,7.Όμως μου την έσπαγε να μην έχω τις ίδιες ευκαιρίες με αποφοίτους ΑΕΙ.Και είχα προυπηρεσία,έδωσα εξετάσεις σε μερικά μαθήματα που μου ζήτησαν και πήρα το Proficiency του Cambridge και ήρθα εδώ.Αυτό που λες ότι για κότσια στα ελληνικά πανεπιστήμια δεν στέκει.Αν και δεν μου αρέσει αν το παίζω κα΄ποιος,το πανεπιστήμιο που είμαι κάνει την ΑΣΟΕΕ σκόνη μιας και είναι κάπου 30 στον κόσμο ενώ η ΑΣΟΕΕ δεν αξιολογήθηκε ποτέ και δεν αναγνωρίζετε σε παγκόσμια κλίμακα.Και δεν πληρώνω και μου σερβίρουν 1 πτυχίο όπως κάποιοι πικροχολοι μου χουν πει κατά καιρούς.Ναι πληρώνω κάποια χρήματα όμως δεν μου δίνουν τίποτα έτοιμο ούτε ε΄λιμαι σε κάνα κολλέγιο.Γαμιέμαι στο διάβασμα 5 ώρες τη μέρα και ξημεροβραδιάζω στις βιβλιοθήκες μιας και παλεύω να ναι ο βαθμός μου έστω οριακά στο 2.1 δηλαδή 60% και λίγο παραπάνω μιας και για να περάσεις είναι πολύ δύσκολο.

Και δεν είναι δίκαιο να δίνεις τις κωλοΠανελλήνιες.Το σωστό είναι ναι εμν να δίνεις εξετάσεις σε Πανελλαδικό επίπεδο,μόνο όμως σε λίγα μαθήματα σχετικά με το πεδίο που ενδιαφέρεσαι και να σου ζητούν τα πανεπιστήμια κάποια ελάχιστη επίδοση όπως έξω σου ζητάνε π.χ. 3 Α level και 2 Β level ή άλλη π.χ. 4 A level.Και εδώ να ξέρεις δεν μπορείς να μείνεις σε μάθημα.Όταν μείνεις έφυγες.Οπότε μην ξαναπείς ότι λέω γιατί δεν ήμουν άξιος να περάσω στα σπουδαία ελληνικά πανεπιστήμια.
οσο για τα μαθηματα που λες τσαμπα μου τα λες ....τα ξερω! και θα σου ξαναπω οτι ουτε ο πρωτος ησουν-ημουν ουτε ο τελευταιος!οσο για τις πανεληνιες δεν γινεται να βγουν....και να καταργηθουν θα μπουνε παλι εξετασεις(αλου ειδους)!παντα θα πρεπει να υπαρχει ενα μετρο και μια εξεταση που θα ξεχωριζει τους αξιους απο τους αναξιους!
το οτι δεν μπηκες για 100 μορια δεν σημαινει οτι ησουν και αναξιος αλλα υπηρξαν και αλλοι που δεν μπηκαν για 20(το χυπας η δεν το χτυπας στον τοιχο)! οποτε σου ξαναλεω χαλαρωσε!και κατι αλλο που θα πρεπει να γνωριζεις ειναι οτι οσο ποιο λιγα τα μαθηματα τοσο ποιο δυσκολα τα θεματα!ψαξτο οπου θες! συγκρινε τα με τις ΔΕΣΜΕΣ αν θες!πικροχολοι παντα θα υπαρχουν!
και οσο για τον στρατο για να μαστε και στο θεματακι μας.....στο ξαναλεω ουτε ο 1ος εισαι ουτε ο τελευταιος.....και μενα η κοπελια μου ειναι ξενη αλλα ξερει οτι θα την κανω για φανταρος!τις ξερει ολλες τις υποχρεωσεις μου χαρτι και καλαμαρι! μου θυμιζεις ενα φιλαρακι μου που ειναι μεσα στην αντιδραση με τον στρατο τρελαμενος με Τσε κε Βαρα κλπ και πολυ ιστορια ρε αδερφε! και οτι ο στρατος ειναι διεφθαρμενο και γιατι να ξυρισω τα γενια μου και μαλακιες...
οπως και καποιος ειπε παραπανω αν εσυ δεν ενημερωσες τον εργοδοτη σου οτι εχεις υποχρεωσεις ειναι δικο σου λαθος! προχετς συζητουσα με καποιον και του λεγα οτι οταν εφυγα 18 χρονων για εξωτερικο ηταν δυσκολα και οτι ο στρατος δεν θα με κανει αντρα την σημερον ημερα...μετα απο τοσες δυσκολιες που περασα σαν παιδι......πολλα ασχημα...καποτε φευγαν τα παιδια απο τα χωρια και λεγανε να παει να γινει ανδρας.....βλεπανε πολλων ειδω παιδια-χαρακτηρες μαθαιναν να συμβιωνουν,πηγαινανε σε αλλες πολεις και βλεπανε τι υπαρχει εξω απο το χωριο του κλπ κλπ αλλα το γανματο που μου ειπε ο τυπας ηταν το εξης......οτι και γω ελεγα οτι ελα μωρε ο στρατος θα με κανει ανδρα και οταν ακουγα οτι καναν 8 χιλ π.χ πεζοπορια με εξαρτηση στο βουνο ελεγα οτι σιγα μην παω και σιγα μην κανω 8 χιλ μεσα σε λασπες κλπ.....αλλα οταν πηγα και το εκανα απεκτησα αλλες δυναμεις και κακο δεν μου εκανε σε καμια περιπτωση! (καλο μπορει να μην σου κανει εσενα ειδικα καπου αλλα ουτε κακο θα σου κανει)
ποσα ατομα μπηκανε με τσαμπουκα και τους τον σπασανε....
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Κάποιος που αποφεύγει το στρατό νομίζει ότι πράττει προς όφελός του και ότι βλάπτει το σύστημα.

Μεγάλο λάθος αυτό. Το σύστημα επ ουδενί δε βλάπτεται επειδή ένας οποισδήποτε αρναίται να βαρέσει προσοχές ή να κάνει επ ώμου. Το σύστημα το βλάπτεις αν συγκροτήσεις αντίπαλο στρατό. Πρώτον αυτό.

Δεύτερον θα να καταλάβετε γιατί μακροπρόθεσμα κάνετε κακό όταν θα σας κατσικωθεί κανένας επαγγελματικός στρατός ο οποίος θα είναι ανεξέλεκγτος.
Το να κρατάς τα όπλα πάντα ήταν προνόμιο. Η ένοπλη δύναμη πρέπει να παραμένει στα χέρια του έθνους και του λαού για να ελέγχεται. Άμα φτάσουμε τα όπλα ( που δεν είναι κάτι αστείο) να είναι στα χέρια μερικών και μιας κλειστής κάστας ουσιαστικά που θα είναι ανεξέλεγκτη, τότε μπορεί να φτάσουμε σε καταστάσεις που θα τρέχουμε και δε θα φτάνουμε.

 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
Δηλαδή, μέχρι κι ο Ρουβάς πήγε. Στρατιώτης Πεζικού Ρουβάς Αναστάσιος... παρουσιάζομαι στην πρωϊνή αναφορά....

Γκέκε?
μ αρεσει που δεν ηθελε να κοψει τα μαλια του και ελεγε οτι θα αυτοκτονησει.....πηγαινε η μαμακα του εξω απο το στρατοπεδο.....και μια χαρα τα κοψε τα μαλια και δεν τα ξαναφησε μακρια και μια χαρα εκανε και την θητεια του και δεν επαθε και τιποτα!
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
Κάποιος που αποφεύγει το στρατό νομίζει ότι πράττει προς όφελός του και ότι βλάπτει το σύστημα.

Μεγάλο λάθος αυτό. Το σύστημα επ ουδενί δε βλάπτεται επειδή ένας οποισδήποτε αρναίται να βαρέσει προσοχές ή να κάνει επ ώμου. Το σύστημα το βλάπτεις αν συγκροτήσεις αντίπαλο στρατό. Πρώτον αυτό.

Δεύτερον θα να καταλάβετε γιατί μακροπρόθεσμα κάνετε κακό όταν θα σας κατσικωθεί κανένας επαγγελματικός στρατός ο οποίος θα είναι ανεξέλεκγτος.
Το να κρατάς τα όπλα πάντα ήταν προνόμιο. Η ένοπλη δύναμη πρέπει να παραμένει στα χέρια του έθνους και του λαού για να ελέγχεται. Άμα φτάσουμε τα όπλα ( που δεν είναι κάτι αστείο) να είναι στα χέρια μερικών και μιας κλειστής κάστας ουσιαστικά που θα είναι ανεξέλεγκτη, τότε μπορεί να φτάσουμε σε καταστάσεις που θα τρέχουμε και δε θα φτάνουμε.
αυτα σε μερικων τα αυτια ξερεις πως ακουγονται.......
καλαααααα τι μας λες τωρα και συ.......καπως ετσι!
δεν τους νοιαζει!
π.χ ο Κωστας23 παραπανω στο λεει εμεσως πλην σαφως οτι στα @@@@@@@ μου η ελλαδα που ειναι ετσι και γιουβετσι!
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
[size=14pt]Έφυγα για να αποδείξω ότι όταν δεν συμβιβάζεσαι εμ 1 αρρωστημένη κατάσταση,πρέπει να πολεμάς όχι για να καλυτερέψεις το σύστημα,αλλά για να φτιάεις τη ζωή σου γράφοντάς όλυς στα αρχίδια σου.[/size]

Αυτό που λες εδώ είναι που χαρακτηρίζει το ΜΑΛΑΚΑ το Νεοέλληνα μια ζωή είτε είναι στο Κερατσίνι είτε ανυπότακτος στην Αργεντινή. Να το ακούσεις αυτό από έναν ηλίθιο με μάστερ από τα χιλιάδες δίποδα που βλέπω το πρωΐ στην Κηφισσίας, δεν μου προκαλεί την παραμικρή έκπληξη.

Αντίθετα, όταν το ακούω αυτό από παιδιά που υποτίθεται ότι συναναστρέφονται με άτομα απ' όλον τον κόσμο - είναι μια απογοήτευση. :(

Μ' αρέσει που έχω αυταπάτες ότι η νέα γενιά, θα είναι καλύτερη από τη δικιά μας. :headbang:
 

KOSTAS_23

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
841
Like
0
Πόντοι
6
Εγώ δεν είπα ότι βλάπτω το σύστημα με το να μην παώ στρατό.Δεν θέλω να πάω επειδή θα μου φέρει τη ζωή μου που την χτίζω πάλι στο μηδέν και καταά δεύτερον γιατί δεν θέλω να δίνω τίποτα τσάμπα σε όποιον δεν μου χει δώσει ποτε.Και όσο ζούσα στην Ελλάδα δεν μου δώσαν τίποτα,μια ζωή μου παίρναν και άρχισα και να πεινάω.Όποτε έμπαινα σε super market δεν μπορούσα να αγοράσω πολλά πράγματα που τα παίρναμε παλιά και αν δεν ήταν οι γονείς μου θα χα ψοφήσει.

Και δεύτερον γιατί είναι επικίνδυνο να υπάρχει επαγγελματικός στρατός;Δηλαδή τι θα γίνει νέο πραξικόπημα;;Όλες οι χώρες στην Ευρώπη έχουν επαγελματικό στρατό και είναι πολύ πιο ικανοί από το δικό μας.
 

Civ Sota

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2007
Μηνύματα
885
Like
3
Πόντοι
6
Τι τον βοηθας ρε ΠΡΙΣΤΙΝ? Χαμενος κοπος.  Αποκλειεται να καταλαβει...

Δηλαδή, μέχρι κι ο Ρουβάς πήγε. Στρατιώτης Πεζικού Ρουβάς Αναστάσιος... παρουσιάζομαι στην πρωϊνή αναφορά....

Γκέκε?
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Κοίτα ας το λέει αν έτσι είναι. Αν θέλει να συνδέσει τη μοίρα του με μια άλλη χώρα δεν είναι μεμπτό αυτό. Αλλά κάποιος που ζει εδώ πρέπει να πράττει και να σκέφτεται υπεύθυνα. Για το δικό του καλό, όχι για να το παίξει ήρωας. Σε μια ιδανική κοινωνία οκ πρώτον δε θα υπήρχε στρατός. Δεύτερον θα υπήρχε και θαταν εθελοντικός και θα πηγαίναν όλοι...
 

Civ Sota

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2007
Μηνύματα
885
Like
3
Πόντοι
6
Όταν κάνεις σχέση φίλε επειδή αγαπάς όπως εγώ δεν σκέφτεσαι τίποτα άλλο,παρά τι πρέπει να κάνεις ώστε να είσαι εμ τον άνθρωπο που αγαπάς για πάντα.Αν είναι δυνατόν να θυσιάσω τα νιάτα και τη ζωή μου και να μου κανονίσουν τη ζωή μου και πότε να αγαπήσω δηλαδη.

ΠΕΣΤΑ ΡΕ ΚΩΣΤΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΡΑΤΟΥΣΕΣ ΣΕ ΑΓΩΝΙΑ ΤΟΣΕΣ ΩΡΕΣ...
ΔΗΛ. ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΝΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΓΑΠΗΣΕΙΣ?  ΠΟΙΟΣ ΑΛΗΤΗΣ ΤΟ ΑΠΟΠΕΙΡΑΘΗΚΕ?

ΤΕΛΙΚΑ ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ:
ΞΑΝΑΕΛΑ ΣΕ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΣΑΪΤ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ. ΕΝΤΑΞΕΙ?


 

analprison

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2008
Μηνύματα
2.221
Κριτικές
15
Like
3
Πόντοι
616
μια μαλακια ειναι ο στρατος.εχασα 18 μηνες απο την ζωη μου.α για να μην ειμαι και αδικος το μονο ωραιο που θυμαμαι ειναι οι βολες με διαφορα οπλα που ρίχναμε....
 

KOSTAS_23

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
841
Like
0
Πόντοι
6
Και για να κλείσω παιδιά γιατί σας έχω πρήξει και sorry.Δεν είμαι κάνας κομπλεξικός,ούτε μπούλης,ούτε φλώρος.Ποτέ δεν μου κατσε η Ελλάδα.Την αγαπούσα πολύ και ακόμα και τώρα αν και σιχαίνομαι το πως έγινε πάντα λατρεύω κεφάλαια ιστορίας που έχουν να κάνονυ με την ελευθερία και τις θυσίες των Ελλήνων και νιώθω ρίγη όποτε πάω να βρίξω την Ελλάδα γιατί θα τρίζον τα κόκαλα όλων όσων έχυσαν το αίμα τους.

Από μικρός τίποτα δεν μου χε κάτσει καλά.Θυμάμι π.χ. στο σχολείο μέχρο το Γυμνάσιο με λέγαν φυτό και μερικοί ακόμα και με χτυπούσαν και με βασάνιζαν.Όμως είχα καλή ακρδιά και ποτέ δεν τους ανέφερα στο Διευθυντή ή στον καθηγητή.Και τους έλεγα ότι τους αγαπάω κι ας μου κάνουν αυτά.Για χρόνια δεν είχα φίλους μιας και όλο αυτό στο σχολείο μου χε αλλάξει τη συμπεριφορά μου και αναγκάστηκα να καταφύγω σε ψυχολόγο για να απαλλάξω τον εαυτό μου από αυτό το βάρος.Στο ΤΕΙ έκανα μερικούς φίλους και πέρναγα καλά.Οι γυναίκες της Ελλάδος πάντα ήταν 1 μυστήριο.Κομπλεξικές,κακές,μίζερες.Η πρώτη μου σχέση ήταν στα 21 με Σλοβάκα και όχι Ελληνίδα.Όμως πήρα 1 μάθημα και από την εμπειρία μου στο σχολείο και σε δουλειές που εχώ κάνει.στην Ελλάδα οι άνθρωποι πάντα θέλουν να βλάπτουν άλλους,να επιδεικνύονται σε άλλους,να κοροιδευουν,να χλευάζουν θέλοντας να δείξουν ότι είναι κάποιοι.Και το κερασάκι στην τούρτα είναι όλο αυτό το σάπιο κοινωνικοπολιτικό και οικονομικό σύστημα.

Αν ήταν 1 πράγμα που πάντα ήθελα στη ζωή μου δεν ήταν λεφτά ή δόξα.Ήθελα να ζω και να μπορώ να πάω στο super market και να μην μου τρέχουν τα σάλια και να μπορώ να αγοράσω ότι φαγητό θέλω.Να βρώ μια καλή γυναίκα όπως βρήκα,να δουλέψουμε μαζί,να πα΄ρουμε 1 σπιτάκι και να κάνουμε μια ευτυχισμένη οικογένεια.Να βλέπω καλούς ανθρώπους τριγύρω μου που να μην ε΄χουν στο στόμα αυτο το "Ρε μαλάκα" ούτε να βρίζονται στους δρόμους και να χτυπιούνται.να ζω σε μια κοινωνία που να υπάρχει περίθαλψη και νοσοκομεία και όχι κάτι τρώγλες με κάτι καθίκια με άσπρη μπλούζα που θέλουν μόνο φακελάκι και πουλάνε τρέλα στο ΙΚΑ που και τους πληρώνουμε και μας βρίζουν.Να μπορώ να πάω σε 1 υπηρεσία και να εξυπηρετούμαι χωρίς φασαρίες,γραφειοκρατίες και τρέλα.Να υπάρχει αστυνομία που να σε προστατεύει και όχι να σου πουλάει μαγκιά και τσαμπουκά από κάτι καθίκια πρώην νταβατζήδες που έχουν το δικαίωμα και να σε προσβαλουν και σενα και τη γυναίκα σου και αν τους πεις κουβέντα να σε πάνε μέσα ή πολύ χειρότερα ακόμα και να τραβήξουν πιστόλι!

Ε λοιπόν μετά από όλα όσα τράβηξα και αφού μου εδωσε ο θεος τη ευκαιρία να αγωνιστώ για κάτι καλύτερο,αφού η Αγγλία με αγκάλιασε και μου δωσε ότι δεν μου δωσε ποτέ η Ελλάδα πως μπορώ να πω ότι χρωστάω στην Ελλάδα να πάω στρατό;Πως;Δεν θέλω κύριοι να πάω.Ούτε να ζω στην Ελλάδα και να σας είμαι βάρος.Μόνο να έρχομαι για κανα 2 μήνες ίσα να επισκέπτομαι κάνα μουσείο,να βλέπω τους γονείς μου,να κάνω διακοπές.Όπως έρχονται και οι ξένοι.Και όλη μου η περιουσία 1 σπιτάκι είναι.Αν θέλουν ας μου το πάρουν κι αυτό επειδή δεν θα πάω στρατό!!

Ζητάω πολλά;Tόσο φλώρος είμαι πια;;

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom