Νέα

Περί θητείας στρατού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JohnKal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 232K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Το ΥΕΘΑ εξετάζει το ενδεχόμενο στρατιωτικής θητείας στα 18...

  • Συμφωνω

    Ψήφοι: 171 44,5%
  • Διαφωνω

    Ψήφοι: 14 3,6%
  • Να παραμείνει όπως έχει σήμερα

    Ψήφοι: 33 8,6%
  • Είμαι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης γενικά

    Ψήφοι: 162 42,2%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 4 1,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    384

Επισκέπτης
Εγω πιστευω οτι πρεπει να ειναι υποχρεωτικη η θητεια για να σπαμε πλακα οπως κλαιγοντε διαφοροι αριστεροι :grin:
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
Ναι αλλά εσύ σπούδασες φαντάζομαι Ελλάδα,που έχεις το σπίτι σου κι αν μείνεις και 6 μήνες άνεργος δεν έχεις πρόβλημα να ψάχνεσαι.Εγώ φίλε δεν έχω σπίτι έξω και είμαι στο νοίκι.Αν φύγω από δω μετά δεν έχω την πολυτέλεια να νοικιάσω σπίτι και να ρθω πάλι Αγγλία και να ρισκάρω ψάχνοντας που μπορεί να πάρει και 4 και 6 μήνες και 1 χρόνο!!Δηλαδή θα μείνω Ελλάδα για πάντα και τσάμπα ο κόπος μου!!Και αν πάνε όλα καλά θέλω σε 2 χρόνια να παντρευτώ.Τι να κάνω δηλαδή να διαλύσω τη ζωή μου;;;
φιλε εισαι 25 χρονων και σπουδσες εξω....και συνεχιζεις να εισαι εξω...ολλα καλα ολα χρυσα αλλα οταν ακουω απο μερικους να μιλαν τοσο αρνητικα για τον στρατο λες και θα τους σπασει το νυχακι!
ουτε ο 1ος εισαι ουτε ο τελευταιος! χαλαρωσε! ο στρατος πλεον ειναι ΠΑΛΙΜΠΑΙΔΙΣΜΟΣ!!! καμια σχεση με παλια....και οσο για τις ειδεικες δυναμεις της Αγγλιας θα σου πω κατι...δεν ξερω και στα @@@@@@@ μου τι εχουν αυτοι εγω θα σου πω τι εχουμε εμεις! αν εχεις ακουστα για τους <τιμωρους του Αιγαιου> αν τους δεις τι κανουν θα χεστεις πανω σου! ΑΣΤΟ!!
και οσο για τους μαλακες τους καραβαναδες που λες θα σου πω το εξης!(χωρις να εχω καμια σχεση με τον στρατο) πλεον ο στρατος ειναι ΚΟΛΕΓΙΟ....δεν ειναι σαν παλια...ολοι θα χουμε ακουστα τι στρατο καναν εικεινα τα χρονια....πλεον παει το παιδι φανταρος και παει ο μπαμπακας να μαλωσει τον διοικητη γιατι τα ταλαιπωρουνε.....ΒΡΕ ΔΕΝ ΓΑΜΙΕΣΤΕ τους λεει ενας..ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΟΣ ΟΧΙ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ!!!!
θα γραφα και αλλα βαριεμαι!αν μπεις χαλαρος θα περασεις καλα αν οχι θα περασεις σκατα και οχι απο τους ανωτερους αλλα απο τους φανταρους!
(και εγω εξωτερικο ειμαι)
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Ναι αλλά εσύ σπούδασες φαντάζομαι Ελλάδα,που έχεις το σπίτι σου κι αν μείνεις και 6 μήνες άνεργος δεν έχεις πρόβλημα να ψάχνεσαι.Εγώ φίλε δεν έχω σπίτι έξω και είμαι στο νοίκι.Αν φύγω από δω μετά δεν έχω την πολυτέλεια να νοικιάσω σπίτι και να ρθω πάλι Αγγλία και να ρισκάρω ψάχνοντας που μπορεί να πάρει και 4 και 6 μήνες και 1 χρόνο!!Δηλαδή θα μείνω Ελλάδα για πάντα και τσάμπα ο κόπος μου!!Και αν πάνε όλα καλά θέλω σε 2 χρόνια να παντρευτώ.Τι να κάνω δηλαδή να διαλύσω τη ζωή μου;;;
Αγγλία σπούδασα κι έκανα αυτό που έπρεπε να κάνω. Δε θα σου πω εγώ τι θα κάνεις - είσαι πάνω από 18 άρα μέχρι και να ψηφίζεις έχεις δικαίωμα.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
δεν υπάρχει. ΤΕΛΕΙΑ...
το πολυ πολύ να αναφέρεται στην απαίτηση του ΝΑΤΟ για πλήρη επαγγελματικό στρατό προκειμένου τα Αμερικάνια να έχουν τζάμπα λόχους για τις "ειρηνικές αποστολές" τους.

Ένας λόγος γιατί δε θέλω να καταργηθεί ο υποχρεωτικός εθνικός στρατός κληρωτών όπως είναι τώρα...
 

KOSTAS_23

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
841
Like
0
Πόντοι
6
ετσι όπως τα περιγράφεις και με την τρέχουσα νομοθεσία το πολύ πολύ ο στρατός να σου κλάσει τ αρχίδια.....

Αλλά πάλι έχω δει κάτι φώφες του εξωτερικού που δεν περιγράφεται.......
Φοβούνται να γυρίσουν διακοπές μπας και τους περάσουν στρατοδικείο....

Ο νόμος λέει ότι ανυπότακτοι εξωτερικού μπορουν μέχρι 1 μήνα το χρόνο να ρχονται Ελλάδα.Στη παραγματικότητα λόγω Σέγκεν που δεν σου βλέπουν το διαβατήριο και δεν ξέρουν πότε ήρθες μπορεί να είσαι Ελλάδα και 3 μήνες και αν τυχόν σε ενοχλήσουν να πεις ότι είσαι λιγότερο από μήνα στην Ελλάδα..Το θέμα είναι απλά ότι δεν θέλω να κρύβομαι σαν τον κλέφτη.Θέλω να μαι κύριος και να μην ε΄χω εκρεμότητες και όσο μπουρδέλο κι αν είναι η κατάσταση και όσο κι αν νιώθω αηδία για το ελληνικό σύστημα που στην ουσία μια ζωή μου έπαιρνε και ποτέ δεν μου δινε,που θέλουν να προκαθορίζουν τη ζωή μας,σε ποια σχολή θα περάσουμε με΄σω Πανελληνίων,ασφάλιση στο δημόσιο με το νταβατζιλίκι,νοσοκομεία και γιατροί του κώλου,λογαριασμοί να μας γαμάνε,μισθοί πείνας,δημοσιουπαλληλίκι και εξυπηρέτηση μηδέν,κάτω από άλλες συνθήκες θα πήγαινα στρατό και θα τους έλεγα μετά να πάνε να γαμηθούν.
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
αυτή η συζήτηση είναι μακρά και άσκοπη.
Φυγόπονος είναι αυτός ο οποίος αποφεύγει κάτι χρήσιμο για όλους και τον εαυτό του.
Η θητεία (με τη μορφή που έχει σήμερα) είναι παντελώς άχρηστη.
Αυτό συζητάμε εδώ? Αν είναι χρήσιμος με τη μορφή που έχει ο στρατός ή αν το κάθε ατομάκι θέλει να την κάνει με ελαφρά είτε έχει διδακτορικό στη βιοτεχνολογία είτε απολυτήριο λυκείου και κλωτσάει τόπι στο χορτάρι?

 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Ναι αλλά εσύ σπούδασες φαντάζομαι Ελλάδα,που έχεις το σπίτι σου κι αν μείνεις και 6 μήνες άνεργος δεν έχεις πρόβλημα να ψάχνεσαι.Εγώ φίλε δεν έχω σπίτι έξω και είμαι στο νοίκι.Αν φύγω από δω μετά δεν έχω την πολυτέλεια να νοικιάσω σπίτι και να ρθω πάλι Αγγλία και να ρισκάρω ψάχνοντας που μπορεί να πάρει και 4 και 6 μήνες και 1 χρόνο!!Δηλαδή θα μείνω Ελλάδα για πάντα και τσάμπα ο κόπος μου!!Και αν πάνε όλα καλά θέλω σε 2 χρόνια να παντρευτώ.Τι να κάνω δηλαδή να διαλύσω τη ζωή μου;;;

Δουλεύεις τώρα; Εάν ναι έχεις σαφή απάντηση από τον εργοδότη σου ότι ΔΕΝ θα σε περιμένει μερικούς μήνες ώστε να τελειώσεις με τη θητεία σου και να επιστρέψεις;

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Έάν δουλεύεις απέκρυψες στον εργοδότη σου το γεγονός ότι κάποτε θα αναγκαζόσουν να φύγεις για μερικούς μήνες;

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ: Όταν έκανες μακροπρόθεσμο δεσμό με την κοπέλα σου δεν ήξερες ότι κάποτε έπρεπε να επαναπατριστείς για να κάνεις τη θητεία σου; Εάν είναι ξένη (που σημαίνει ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙ) κάνατε μακροπρόθεσμα πλάνα και δεν το λάβατε υπ' όψιν;

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ: Όταν έφευγες δεν υπολόγιζες ότι έχεις μια εκκρεμότητα και κάποτε πρέπει να ξαναγυρίσεις για να τελειώνεις με αυτήν;
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
Ο νόμος λέει ότι ανυπότακτοι εξωτερικού μπορουν μέχρι 1 μήνα το χρόνο να ρχονται Ελλάδα.Στη παραγματικότητα λόγω Σέγκεν που δεν σου βλέπουν το διαβατήριο και δεν ξέρουν πότε ήρθες μπορεί να είσαι Ελλάδα και 3 μήνες και αν τυχόν σε ενοχλήσουν να πεις ότι είσαι λιγότερο από μήνα στην Ελλάδα..Το θέμα είναι απλά ότι δεν θέλω να κρύβομαι σαν τον κλέφτη.Θέλω να μαι κύριος και να μην ε΄χω εκρεμότητες και όσο μπουρδέλο κι αν είναι η κατάσταση και όσο κι αν νιώθω αηδία για το ελληνικό σύστημα που στην ουσία μια ζωή μου έπαιρνε και ποτέ δεν μου δινε,που θέλουν να προκαθορίζουν τη ζωή μας,σε ποια σχολή θα περάσουμε με΄σω Πανελληνίων,ασφάλιση στο δημόσιο με το νταβατζιλίκι,νοσοκομεία και γιατροί του κώλου,λογαριασμοί να μας γαμάνε,μισθοί πείνας,δημοσιουπαλληλίκι και εξυπηρέτηση μηδέν,κάτω από άλλες συνθήκες θα πήγαινα στρατό και θα τους έλεγα μετά να πάνε να γαμηθούν.
αυτα με τις πανεληνιες φιλε τα λεμε οσοι δεν ειχαμε τα κοτσια να περασουμε στα ελληνικα πανεπιστημια!
ασε τωρα και αρχιζουμε και τα ριχνουμε ολλα στο κρατος!!
τεσπα αποψη σου....δεν θα στην αλλαξω εγω!
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Ο νόμος λέει ότι ανυπότακτοι εξωτερικού μπορουν μέχρι 1 μήνα το χρόνο να ρχονται Ελλάδα.Στη παραγματικότητα λόγω Σέγκεν που δεν σου βλέπουν το διαβατήριο και δεν ξέρουν πότε ήρθες μπορεί να είσαι Ελλάδα και 3 μήνες και αν τυχόν σε ενοχλήσουν να πεις ότι είσαι λιγότερο από μήνα στην Ελλάδα..Το θέμα είναι απλά ότι δεν θέλω να κρύβομαι σαν τον κλέφτη.Θέλω να μαι κύριος και να μην ε΄χω εκρεμότητες και όσο μπουρδέλο κι αν είναι η κατάσταση και όσο κι αν νιώθω αηδία για το ελληνικό σύστημα που στην ουσία μια ζωή μου έπαιρνε και ποτέ δεν μου δινε,που θέλουν να προκαθορίζουν τη ζωή μας,σε ποια σχολή θα περάσουμε με΄σω Πανελληνίων,ασφάλιση στο δημόσιο με το νταβατζιλίκι,νοσοκομεία και γιατροί του κώλου,λογαριασμοί να μας γαμάνε,μισθοί πείνας,δημοσιουπαλληλίκι και εξυπηρέτηση μηδέν,κάτω από άλλες συνθήκες θα πήγαινα στρατό και θα τους έλεγα μετά να πάνε να γαμηθούν.

μείνε 7 χρόνια εξωτερικό και γίνε μουκουες τότε......

ακουω από δω ακούω από κει....
κανένα μαλάκα δεν έχω ακούσει να μου πει βέβαια ότι όλοι οι νόμοι που περνάνε τα πολιτικά καμάρια τους περί ανυπότακτων εξωτερικού και μουκουέδων κλπ κλπ είναι αντισυνταγματικά......

Το σύνταγμα μιλάει για κάθε Ελληνα ικανο να φέρει όπλο.
δεν κάνει διάκριση λόγω κατοικίας ή χώρας εργασίας....
τεσπα τα βαριέμαι αυτά.

ο ελληνας έχει το στρατό και τους φαντάρους που του αξίζουν.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ: Όταν έκανες μακροπρόθεσμο δεσμό με την κοπέλα σου δεν ήξερες ότι κάποτε έπρεπε να επαναπατριστείς για να κάνεις τη θητεία σου; Εάν είναι ξένη (που σημαίνει ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙ) κάνατε μακροπρόθεσμα πλάνα και δεν το λάβατε υπ' όψιν;

Υπάρχει μια λεπτομέρεια που νομίζω έχει σημασία. Η κοπέλα του είναι τουρκάλα :cheesy:
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ: Όταν έκανες μακροπρόθεσμο δεσμό με την κοπέλα σου δεν ήξερες ότι κάποτε έπρεπε να επαναπατριστείς για να κάνεις τη θητεία σου; Εάν είναι ξένη (που σημαίνει ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙ) κάνατε μακροπρόθεσμα πλάνα και δεν το λάβατε υπ' όψιν;


Εεεεεε, εσύ που ζεις;
Η Τουρκάλα με την Φερράρι είναι.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ: Όταν έφευγες δεν υπολόγιζες ότι έχεις μια εκκρεμότητα και κάποτε πρέπει να ξαναγυρίσεις για να τελειώνεις με αυτήν;

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ:
Οποιος φεύγει από ελλάδα το τελυταίο πράγμα που έχει στο μυαλό του είναι ο στρατός.
Αλλιώς δε φεύγει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom