Νέα

Περί θητείας στρατού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JohnKal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 232K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Το ΥΕΘΑ εξετάζει το ενδεχόμενο στρατιωτικής θητείας στα 18...

  • Συμφωνω

    Ψήφοι: 171 44,5%
  • Διαφωνω

    Ψήφοι: 14 3,6%
  • Να παραμείνει όπως έχει σήμερα

    Ψήφοι: 33 8,6%
  • Είμαι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης γενικά

    Ψήφοι: 162 42,2%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 4 1,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    384

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
BiteMeIaMfre καλα κρασια...
ημιμάθεια δική σου μάλλον..
ΛΑΤΡΕΙΑ εχετε προς κάθε τι αγγλικό και κυρίως τον τρόπο ζωής..
το οτι κάνατε αγώνα εναντίον τους ΚΑΠΟΤΕ δεν σημαίνει οτι τα σημερινά κυπρόπουλα δεν τους ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ σαν θεούς..
 

Επισκέπτης
η bite ειναι απο την κυπρο επομενως κατι παραπανω θα ξερει!!!
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
warhol δεν εχει σημασία το οτι ειναι απο την κύπρο..Ισως δεν θέλει να το παραδεχθεί..Δεν σημαίνει οτι επειδη το λέει μια κύπριοα οτι δεν συμβαίνει..
 

Επισκέπτης
και πως κρινεις ρε λαπλας οτι το συνολο του κυπριακου λαου θαυμαζει τους αγγλους??γιατι οπως εσυ λες οτι η μπαιτ μπορει να μην το παραδεχεται ,ετσι μπορει και καποιος αλλος να σε κατηγορησει για εμπαθεια!!προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν μπορουμε ,βαση μεμονομενων γνωριμιων με κυπριους ,να βγαλουμε συμπερασμα για το συνολο!!
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
πως να αποδείξω οτι το σύνολο των ελλήνων ειναι αντιαμερικάνοι?ετσι μου ζητάς να αποδείξω αυτο με αγγλους κ κύπριους...
 

Επισκέπτης
με την λογικη σου ,μπορει να ερθει ενας γαλλος και σου πει οτι οι ελληνες θαυμαζουν τους αμερικανους και οτι εσυ απλα δεν το παραδεχεσαι!!αντε να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελαφαντας!!το ιδιο συμβαινει και με τους κυπριους και τους αγγλους!
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Ρε το θέμα αν πρέπει να στέλνονται Έλληνες στρατιώτες και να πήζουν στην Κύπρο κλπ. δεν είναι θέμα υποκειμενικό αν κάποιος γουστάρει τους Κύπριους ή όχι. Αυτά τα θέματα δε λύνονται ανάλογα με τις εκάστοτε κάβλες μας.

Απλά η Κύπρος είναι κάποιο άλλο κράτος. Εγώ δε το θέτω στη βάση " δε παω τους Κύπριους". Έχω συναναστραφεί πολλές φορές Κύπριους - έχω μείνει και κάποιο χρονικό διάστημα στην Κύπρο- και δε μπορώ να πω ότι κάποιος Κύπριος με πείραξε.

Εν τέλει δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο λόγο να αντιπαθώ κάποιο Κύπριο κλπ. Κάποια πράγματα όμως είναι ξεκάθαρα. Είναι άλλο κράτος και εκεί δεν έχουν καμιά δουλειά Έλληνες πολίτες στρατιώτες. Τώρα για ελληνικότητες κλπ. αυτό δε παίζει ρόλο. Ο στρατός είναι κρατική υπηρεσία, όχι "εθνική". Κάθε κράτος έχει τη δική του. Στέλνονται Έλληνες εφοριακοί εκεί? Ή Πυροσβέστες? Γιατί τότε στρατιώτες? Αν υπάρχει κίνδυνος τουρκικής εισβολής, κυρίαρχο κράτος είναι, ας αμυνθεί μόνο του. Γιατί να πάω εγώ - γιατί αν γίνει κάποιος πόλεμος και εγώ προσωπικά αλλά και ο κάθε "εγώ" θα επιστρατευτεί-  να πολεμήσω για κάποιο κράτος το οποίο τίποτα δε μου προσφέρει, δε μου ανήκει δε το επηρεάζω, δεν είμαι πολίτης του εν πάσει περιπτώσει? Υποτίθεται στρατό πας ανταποδοτικά, για να διατηρηθεί εν ζωή η χώρα από την οποία έχεις καποιοα οφέλη. Από την Κύπρο τι οφέλη έχουν αυτή που πηγαίνουν εκεί και υπηρετούν?

Και όλα αυτά χώρια το θέμα με την Ε.Ε. Την Ελλάδα αυτή η μεγάλη διεύρυνση την έχει τσακίσει. Σημαίνει ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΣΕ ΠΑΚΕΤΑ! Καθίστε και θα δείτε στο μέλλον πόσο θα στοιχίσει αυτό. Κανονικά θα έπρεπε να θέσει βέτο στη διεύρυνση ή έστω να τη διαπραγματευτεί πολύ ακριβά, να ζητήσει εγγυήσεις κλπ. Αντ αυτού όμως τι έκανε? Τίποτα, ίσα ίσα παρακαλούσε για διεύρυνση. Γιατί? Γιατί ήθελε να μπει η Κύπρος. Και θυσίασε ένα σωρό πόρους για αυτό...

Χώρια το χρόνο και την ενέργεια και τους πόρους που ξοδεύει η ελληνική διπλωματία για το κυπριακό. Θα μπορούσε να κατευθύνει όλη αυτή τη δραστηριότητα στο να ισχυροποιήσει τη θέση της χώρας στα βαλκάνια π.χ.

Μη συγχέεται ασαφείς έννοιες όπως "ελληνικότητα" ( ορίστε την αν μπορείτε...) με σαφείς όπως κράτος, κυριαρχία κλπ. Είναι διαφορετικά πράγματα. Και αν γίνεται αποδεκτή μια τέτοια έννοια δε θα πρέπει να είναι αμοιβαίες οι ενέργειες?


Και στο κάτω κάτω της γραφής, αν εμάς μας κατηγορούν οι Κύπριοι για το 74, να πούμε κι εμείς ότι αναγκαστήκαμε τόσες φορές και μπλέξαμε σε μπελάδες επειδή είχαν την τρομοκρατική ΕΟΚΑ Β και έσφαζαν τουρκοκύπριους. Εμείς μετά καλούμασταν να βγάλουμε τα κάστανα από τη φωτιά ενώ τα πράγματα είχαν φτάσει σε άσχημο σημείο. Η ευθύνη λοιπόν του 74 δε βαραίνει μόνο εμάς καθώς η γενικότερη πολιτική και συμπεριφορά έναντι των τουρκοκυπρίων πριν έδοσε με την ευρύτερη έννοια πρόσχημα στην Τουρκία να επέμβει. Γιατί το πραξικόπημα ήταν αιτία για επέμβαση, οι προηγούμενες εθνοκαθάρσεις της ΕΟΚΑ Β΄ήταν όμως το πρόσχημα για παραμονή.

 

STELIOS77

Ανώτερος
Εγγρ.
8 Δεκ 2005
Μηνύματα
6.882
Κριτικές
28
Like
2.817
Πόντοι
6.265
Η κυβερνηση ελεγε στο προεκλογικο προγραμμα μειωση της θητειας στους 6 μηνες και τωρα μιλαει για αυξηση!!
επισης υπηρχε σχεδιο για καθαρα επαγγελματικο στρατο οπως σε αρκετες προηγμενες χωρες(γαλλια-ιταλια-κλπ)που θα εδεινε και μια ανασα στο τεραστιο προβλημα της ανεργειας-θυμηθειτε τον πανικο που εγινε με τις δηλωσεις για μονιμους μεχρι και κοπελες πηγαιναν!
αλλα επειδη δεν θελαν να πληρωνουν λενε ας πανε οι μαλακες στρατο σιγα μην τους πληρωνουμε κιολας θα τα φαμε τα λεφτα εμεις

το μονο που προσφερει ο στρατος στην εποχη μας ειναι αποδεδειγμενα κακες συνηθειες(καπνισμα-ναρκωτικα)και ψυχολογικα προβληματα
 

Jason(1)

Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2006
Μηνύματα
143
Like
0
Πόντοι
1
Λοιπόν γιά την Κύπρο και αυτή είναι Ελληνική και οι Κύπριοι Έλληνες. Αν τώρα τα διεθνή συμφέροντα την κάναν ξεχωριστό κράτος, δεν θα πρέπει εμείς να μασάμε την καραμέλα πού μας ταΐζουν.
 

themelos

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2006
Μηνύματα
15
Like
0
Πόντοι
0
αφηστε αυτες τις μαλακιες οτι η κυπρος δεν ειναι ελληνικη,οι βορειοηπειρωτες δεν ειναι ελληνες...γιατι να μην ειμαστε ενωμενοι οπως οι τουρκοι,οι αλβανοι,οι εβραιοι,και παντε βρισκουμε αφορμες για να βγαζουμε τα ματια μας..ειναι γεγονος οτι η ελλαδα δεν εχει φερθει οπως θα επρεπε σε πολλες περιπτωσεις στους ελληνες εκτος ελλαδικων συνορων,αυτο ομως δεν σημαινει οτι αυτοι δεν ειναι ελληνες,ουτε οτι οι ελληνες που βρισκονται εκτος,πρεπει να τρεφουν μισος προσ την ελλαδα εξαιτιας λανθασμενω πολιτκων ενεργειων...αν δεν κανω λαθος η κυπρος ιδιο εθνικο υμνο δεν εχει?


Υ.Γ.γιατι τοσα πολλα κομμουνια στην κυπρο ρε γαμωτο?περιεργο μου φαινεται........
 

gothiam

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2006
Μηνύματα
184
Like
0
Πόντοι
1
το μονο που προσφερει ο στρατος στην εποχη μας ειναι αποδεδειγμενα κακες συνηθειες(καπνισμα-ναρκωτικα)και ψυχολογικα προβληματα


τι λες ρε φιλε τωρα...να λεγες τιποτα αλλο...?
καπνισμα και ναρκωτικα???
αυτοι που αρχιζουν το καπνισμα το αρχιζουν στο σχολειο πλεον το ιδιο και τα ναρκωτικα (για οσους τα αρχισουν)...οσο για τα ψυχολογικα προβληματα...απλα θα πρεπει να σαι πολυ μπεμπης και μαμοθρεφτος για να αποκτησεις τετοια προβληματα...που ? στο Στρατο!!σιγα!!

απλα πολυ σωστος και περιεκτικος
το ίδιο παραμύθι ακούγεται ξανά και ξανά,
όσοι δεν θέλουν, ο καθένας για τους λόγους του, να υπηρετήσουν ζητούν μισθοφορικό ή επαγγελματικό στρατό,
όσοι το θεωρούν καθήκον τους πλέον εκτιμούν ότι από νωρίς και χωρίς διαρροές πρέπει όλοι να υπηρετούν.


αφηστε αυτες τις μαλακιες οτι η κυπρος δεν ειναι ελληνικη,οι βορειοηπειρωτες δεν ειναι ελληνες...γιατι να μην ειμαστε ενωμενοι οπως οι τουρκοι,οι αλβανοι,οι εβραιοι,και παντε βρισκουμε αφορμες για να βγαζουμε τα ματια μας..

και γω μαυτο απορω ...
 

Gamaomanoules

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
16
Η κυβερνηση ελεγε στο προεκλογικο προγραμμα μειωση της θητειας στους 6 μηνες και τωρα μιλαει για αυξηση!!
Αφου απετυχε παταγωδως το συστημα των ΕΠΟΠ(Επειδη Πειναω Ορκιζομαι Παλι)τι περιμενεις να κανει?Αφου κανενας δε θελει να παει φανταρος και οι αναβολες πεφτουν συννεφο.
Το γελιο ειναι με τους ΕΠΥ(Επειδη Πεινω Υπηρετω)που τριβανε τα χερια τους οταν θα εμπαιναν η ΕΠΟΠ γιατι θα ανεβαιναν βαθμιδα,απο την τελευταια τρυπα της φλογερας στην πρωτελευταια!
Α ρε γελια οταν βλεπεις επαγγελματιες φανταρους να δεχονται διαταγες απο στρατηγους-λοχιες!
Οσο για τις αυτοκτονιες καλο ειναι να βλεπουμε κατι αμερικανικες ταινιες που εθιξαν το θεμα αυτο και εγινε σαλος οταν προβληθηκαν τοτε(full metal jacket).
Oσο για το αν προυπαρχουν αιτια και ο στρατος τα επιτανχυνε δειτε την ταινια και πειτε μου.
 

polemistis

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2006
Μηνύματα
1.162
Like
6
Πόντοι
16
Δηλαδή αυτοί που αυτοκτονούν το κάνουν γιατί κακοπερνάνε στο στρατό? Και τι να μάθουμε από την ταινία που δεν το είδαμε τους 18 μήνες που είμασταν εκεί? Εκτός αν ισχυρίζεσαι ότι τώρα περνάνε πολύ χειρότερα στο στρατό από ότι πριν 10 χρόνια που υπηρετούσα.
 

podolagnos_28

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2006
Μηνύματα
3.482
Like
33
Πόντοι
16
Επειδή αυτήν την εποχή υπηρετεί κάποιος ξαδερφός μου....τώρα ο στρατός είναι ξενοδοχείο...μόνο πουτάνες δεν θα τους πάνε.....οι φαντάροι περνάνε ποιό καλά και από τους μόνιμους....δεν είναι τυχαίο πως όσοι απολύονται είναι και καμία 10αριά κιλά παραπάνω....τι αυτοκτονίες ρε μάγκες?έλεος..................
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
ποδολάγνε που υπηρέτησες?Χαιδάρι και μετά Αυλώνα και μεά σπίτι?
 

podolagnos_28

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2006
Μηνύματα
3.482
Like
33
Πόντοι
16
ποδολάγνε που υπηρέτησες?Χαιδάρι και μετά Αυλώνα και μεά σπίτι?
Χίο φίλε laplace και αντί να πάρω μετάθεση για ποιό κοντά....μετά Ξάνθη....και από εκεί τέλος....αλλά μάλλον δεν διάβασες καλά....είπα για ένα ξαδερφό μου που είναι ΤΩΡΑ...όχι πρίν 10 χρόνια.....
 

podolagnos_28

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2006
Μηνύματα
3.482
Like
33
Πόντοι
16
Εσύ laplace?Που υπηρέτησες την ''μαμά'' πατρίδα?
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
πατρα 1 μήνα-καλαμάτα 1 μήνα -εβρο σουφλί 10 μήνες ..
.10 μήνες έβρο δεν μου ήρθε η μετάθεση..Με ξέχασε η καλή ΝΔ...
 

podolagnos_28

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2006
Μηνύματα
3.482
Like
33
Πόντοι
16
πατρα 1 μήνα-καλαμάτα 1 μήνα -εβρο σουφλί 10 μήνες ..
.10 μήνες έβρο δεν μου ήρθε η μετάθεση..Με ξέχασε η καλή ΝΔ...
Γιατί laplace πότε πήγες στρατό?Εμένα δεν με ξέχασε το καλό ΠΑΣΟΚ...είπε να μου κάνει άλλη 1 μετάθεση για να δώ από κοντά την όμορφη Ξάνθη......φυσικά καλύτερα να με άφηνε Χίο....τα είχα και με 1 κοπελίτσα εκεί...Εγώ βέβαια έκανα 16 μήνες....μετά την Β.Ε με πήγε 10 μήνες Χίο και μετά για ένα 4μήνο Ξάνθη....ααα,ξέχασα....από Πελοπόννησο είμαι....
 

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
Αυτοί που αυτοκτονούν το κάνουν γιατί κατά κανόνα - και ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΟΥΜΑΙ - αναφέρομαι στο 85% των περιπτώσεων -  είναι ένα μάτσο κακομαθημένα κωλόπαιδα που στη ζωή τους δεν έχουν μάθει απολύτως τίποτα. Κι όποιος βγει και πει ότι ο σύγχρονος Στρατός είναι δύσκολος, ή είναι τελείως ΜΑΜΟΘΡΕΦΤΟ ΚΑΙ ΒΟΥΤΥΡΟΜΠΕΜΠΕΣ ή διαβάζει πολύ "ομήρους" χωρίς να έχει υπηρετήσει.

Σε ό,τι δε αφορά την Αμερική και τον Αμερικανικό Στρατό, ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΕΙΡΑ ΤΗΣ ΕΚΕΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΩΣ, σας διαβεβαιώ ότι αν εφαρμοζόταν στην Ελλάδα οι αυτοκτονίες από τους προαναφερθέντες βουτυρομπεμπέδες θα εκτοξεύονταν σε αστρονομικούς αριθμούς. Και μη ρωτήσει κανένας εξυπνάκιας από πού κι ως πού έχω προσωπική εμπειρία. Αυτό το ξέρω εγώ και δε θα δώσω λογαριασμό ή αναφορά σε κανέναν.

Τέλος, για τη "βρώμα" των Ελδυκαρίων, έχω προσωπική εμπειρία και από ΕΛΔΥΚ και από ΕΜΑ εκεί και δεν αναιρώ τίποτε από όσα είπα νωρίτερα. Είναι απλώς σχεδόν ό,τι χειρότερο κυκλοφορεί.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom