Νέα

Περί θητείας στρατού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JohnKal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 232K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Το ΥΕΘΑ εξετάζει το ενδεχόμενο στρατιωτικής θητείας στα 18...

  • Συμφωνω

    Ψήφοι: 171 44,5%
  • Διαφωνω

    Ψήφοι: 14 3,6%
  • Να παραμείνει όπως έχει σήμερα

    Ψήφοι: 33 8,6%
  • Είμαι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης γενικά

    Ψήφοι: 162 42,2%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 4 1,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    384

antonis_p

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2007
Μηνύματα
241
Like
0
Πόντοι
1
ασε τον κοσμο να βγαλει τα κομπλεξ του και τα ψυχολογικα του!
 

podolagnos_28

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2006
Μηνύματα
3.482
Like
33
Πόντοι
16
ΕΝΝΟΕΙΤΕ ρε φίλε οτι ηταν επιλογή μου...Ακόμα πιστευω οτι εκανα μαλκια που πήγα κ έπρεπε να γινω ΛΙΠΟΤΑΚΤΗΣ η Ι5..Θα ήταν τιμή μου..
Οσο για τους ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΥΣ της ΣΑΣ και σμασ και σνίκερς και ευελπίδων ΑΣΤΟ ΦΙΛΕ..Διδάσκω σε τριτοβάθμιο ίδρυμα και εχω διδάξει και σε τέτοια παλικάρια στις σχολές τους..ΗΛΕΚΤΡΟΤΕΧΝΙΑ και Φυσική της Α λυκέιου τους φαίνεται σαν ΓΕΝΕΤΙΚΗ...Μιλάμε για εκπαιδευμένοι στην στενομυαλιά..Και μάλιστα δίδαξα σε καλύτερη σχολή της ευελπίδων,την ικάρων τους μηχανικούς..
το πτυχιο της ευελπίδων επειδη ο ξαδελφός μου αποφοιτησε απο εκει ειναι ΚΑΤΩΤΕΡΟ του ΑΤΕΙ..ΜΗΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΘΕΣ ΦΙΛΕ! ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΤΕΙ ΚΑΙ ΑΝΩΤΕΡΟ ΤΟΥ ΙΕΚ ΕΙΝΑΙ..
Οσο για το να γίνω ΕΠΟΠ,πλέον δεν μπορώ..Δεν έχω τα προσοντα πλέον..Εκει για να πάς πρεπει να εισαι Λυκείου και κάτω και μάλιστα του 10...

Υ.Γ. οσο για το οτι υπάρχουν και καλα παιδια ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΕΣ οτι ΔΕΝ ειναι ΟΛΟΙ μαλάκες..Εμεις ομως μιλάμε για αυτους που νομνίζουν οτι πιάσαν τον @@ απο τα αρχιδια και ΤΣΑΛΑΠΑΤΟΥΝ τον φουκαρά τον φαντάρο..Δεν μιλάμε για ΟΛΟΥΣ γιατι ΦΥΣΙΚΑ δεν τους ξέρουμε όλους..Αλλα μην μου λες οτι ειναι ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΑΤΟΜΑ ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ και για καλο μας μας γαμάνε γιατι τρελλένομαι και μόνο που θυμάμαι τις κωλοκαταστάσεις που δημιουργούσαν..
Ξέρεις τί είναι η ΣΣΑΣ?Γιατί μάλλον έσυ δεν ξέρεις τί λές...που είναι ξέρεις?και τί Αξκούς βγάζει?Για να μάθεις λοιπόν...βγάζει Γιατρούς....,Φαρμακοποιούς...,κτηνιάτρους...,οδοντιάτρους..., πτυχιούχους Οικονομικών.... και πτυχιούχους Νομικής(Στρατολόγους)....απλά για να καταλάβεις στό ότι διδάσκεις σε τέτοιο ίδρυμα μάλλον δεν στέκει αφού δεν ξέρεις τα απλά....ούτε που είναι δεν ξέρεις,ούτε πως γράφεται ούτε καν τι σημαίνουν τα αρχικά της σχολής (Σ.Σ.Α.Σ)....απλά σε ενημερώνω...και το πτύχιο της Ευελπίδων είναι ισότιμο με ΑΣΕΙ....και θεωρείται ισότιμο πανεπιστημίου....μην εκτίθεσαι άλλο....(Ν.3187/2003)...ψάξε και θα δείς ποιός έχει δίκιο....
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Φίλε laplace εκτίθεσαι με τις ανακρίβεις που γράφεις...
 

podolagnos_28

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2006
Μηνύματα
3.482
Like
33
Πόντοι
16
Και κάτι άλλο...το ΣΑΣ(SAS) είναι ειδικές δυνάμεις του Βρετανικού Στρατού....όσο για ότι θα ήταν τιμή σου να είσαι λιποτάκτης...μπράβο σου...... :headbang: :headbang:
 

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
Μα σαφώς...ας βγάλει ο καθένας τα κόμπλεξ του...

Εξάλλου δε μιλάνε για ΟΛΟΥΣ, μόνο για..."τους ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΥΣ της ΣΑΣ και σμασ και σνίκερς και ευελπίδων"...

Μα αυτοί δεν είναι ΟΛΟΙ;;;;;

Χμμ.... Μάλλον υπάρχουν κι άλλες Σχολές που δεν τις ξέρουμε. Όσο για το ότι οι ιατροί της ΣΣΑΣ τελειώνουν την Ιατρική Θεσσαλονίκης, όπως και οι πολίτες και μάλιστα στα 6 χρόνια, άσχετο. Κι αυτοί αμόρφωτοι.

Όσο για το ότι οι μηχανικοί της ΣΜΑ με τις γνώσεις "γενετικής" που αποκτούν από...ακομπλεξάριστους καθηγητές συντηρούν αεροσκάφη και κινητήρες υψηλής τεχνολογίας, άσχετο. Κι αυτοί αμόρφωτοι.

Όσο για το ότι οι απόφοιτοι της Ευελπίδων επανδρώνουν PzH 2000 και LEO 2 HEL και MLRS και ΑΗ64+ και όλα τα σχετικά άσχετο. Κι αυτοί αμόρφωτοι είναι.

"Πες του να φύγει και να πάει ναναϊ ναναϊ...."
 

podolagnos_28

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2006
Μηνύματα
3.482
Like
33
Πόντοι
16
Μα σαφώς...ας βγάλει ο καθένας τα κόμπλεξ του...

Εξάλλου δε μιλάνε για ΟΛΟΥΣ, μόνο για..."τους ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΥΣ της ΣΑΣ και σμασ και σνίκερς και ευελπίδων"...

Μα αυτοί δεν είναι ΟΛΟΙ;;;;;

Χμμ.... Μάλλον υπάρχουν κι άλλες Σχολές που δεν τις ξέρουμε. Όσο για το ότι οι ιατροί της ΣΣΑΣ τελειώνουν την Ιατρική Θεσσαλονίκης, όπως και οι πολίτες και μάλιστα στα 6 χρόνια, άσχετο. Κι αυτοί αμόρφωτοι.

Όσο για το ότι οι μηχανικοί της ΣΜΑ με τις γνώσεις "γενετικής" που αποκτούν από...ακομπλεξάριστους καθηγητές συντηρούν αεροσκάφη και κινητήρες υψηλής τεχνολογίας, άσχετο. Κι αυτοί αμόρφωτοι.

Όσο για το ότι οι απόφοιτοι της Ευελπίδων επανδρώνουν PzH 2000 και LEO 2 HEL και MLRS και ΑΗ64+ και όλα τα σχετικά άσχετο. Κι αυτοί αμόρφωτοι είναι.

"Πες του να φύγει και να πάει ναναϊ ναναϊ...."
Αν αυτός ο τύπος είναι καθηγητής και δεν ξέρει φίλε τα αυτονόητα....έγώ είναι αστροναύτης στην ΝΑΣΑ.....τί άλλο θα ακούσουμε.......
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Ε ντάξει, θα κακοπέρασε στο στρατό και υπερβάλλει. Αυτό είναι θεμιτό να αγανακτεί και να το δείχνει.Όταν όμως λέει σε κάποιους - εμάς- βλακείες, τότε μας περνά για ηλίθιους και δείχνει έλλειψη σεβασμού στους συνομιλητές του.
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
λέω ψεμματα,ειμαι απατεώνας,δεν έχω τελειωσει ουτε λύκειο(τιμή μου θα ήταν και πάλι να μην έχω βγαλει ουτε λύκειο ΚΙΟΜΩΣ να μην είμαι καραβάνι)..
Αλλωστε η ευελπίδων ειναι ΑΕΙ γιαυτο διοργανώνει και αυτόνομα  μεταπτυχιακά..
Βγαζω όλο μου το κόμπλεξ...
Αλλα δεν φταίτε εσεις..Ο κόσμος φταίει που δεν έβαλε μυαλό μετα το 74 και ξέχασε την μάυρη 7ετια και τα όσα μας έφεραν τα καραβάνια..
ΤΙΜΗ σε όσους ειναι λιποτάκτες...

ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ ΚΑΙ ΨΕΥΤΕΣ και αυτοι στο υπουργειο κύριοι?? που ειναι ΟΛΕΣ αυτες οι φοβερές και τρομερες σχολες?

δεν με ενδιαφέρει τι θα πείτε αλλωστε στο νέτ!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΤΑΤΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ ΟΣΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΑΤΕ..
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
λέω ψεμματα,ειμαι απατεώνας,δεν έχω τελειωσει ουτε λύκειο(τιμή μου θα ήταν και πάλι να μην έχω βγαλει ουτε λύκειο ΚΙΟΜΩΣ να μην είμαι καραβάνι)..
Αλλωστε η ευελπίδων ειναι ΑΕΙ γιαυτο διοργανώνει και αυτόνομα  μεταπτυχιακά..
Βγαζω όλο μου το κόμπλεξ...
Αλλα δεν φταίτε εσεις..Ο κόσμος φταίει που δεν έβαλε μυαλό μετα το 74 και ξέχασε την μάυρη 7ετια και τα όσα μας έφεραν τα καραβάνια..
ΤΙΜΗ σε όσους ειναι λιποτάκτες...

ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ ΚΑΙ ΨΕΥΤΕΣ και αυτοι στο υπουργειο κύριοι?? που ειναι ΟΛΕΣ αυτες οι φοβερές και τρομερες σχολες?

δεν με ενδιαφέρει τι θα πείτε αλλωστε στο νέτ!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΤΑΤΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ ΟΣΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΑΤΕ..

Η Ευελπίδων είναι πανεπιστημιακή σχολή και ιστορικά είναι η πρώτη του είδους στην Ελλάδα..
Τα πτυχία της Ευελπίδων είναι ισότιμα με των ΑΕΙ και της ΣΜΥ με των ΤΕΙ...
Και οφείλω να ομολογήσω ότι στα 4 χρόνια που φοιτούν μαθαίνουν πολλά πράγματα (από δίκαιο έως μηχανολογία) και η σχολή έχει υψηλο βαθμό δυσκολίας και φυσικά εκεί δεν έχει καταλήψεις, απεργίες κτλ..
Η δε ΣΣΑΣ (σπούδασα Θεσσαλονίκη και ξέρω) είναι και αυτή υψηλού επιπέδου αφού οι φοιτητές της τελειώνουν τις αντίστοιχες σχολές του ΑΠΘ (νομική, ιατρικές, οικονομικό) και σε επίπεδο δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από τους άλλους φοιτητές- άσε που αυτοί έχουν κυρώσεις αν κωλοβαράνε...
Δες το
Είναι απόλυτα θεμιτό να μην πας τους καραβανάδες...Αλλοι τρώνε κόλλημα με τους μπάτσους, άλλοι με τους δικηγόρους, άλλοι με τους μεσίτες και σχεδόν όλοι με τους ταρίφες....

Το να λες ό,τι σου κατέβει όμως δεν είναι και τόσο θεμιτό.
 

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
laplace σε αποκαλώ στα ίσια ΨΕΥΤΗ ΚΑΙ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗ στη χειρότερη περίπτωση, ή ΑΣΧΕΤΟ με το αντικείμενο.

Και το αποδεικνύω:

ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ

Από τα Επίσημα Πρακτικά της ΛΕ', 23 Σεπτεμβρίου 2003, Συνεδρίασης του Τμήματος Διακοπής των Εργασιών της Βουλής, στην οποία ψηφίστηκε το παρακάτω Σχέδιο Νόμου:

Ανώτατα Στρατιωτικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Α.Σ.Ε.Ι.)

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α
Άρθρο 1
Αποστολή και Οργάνωση Α.Σ.Ε.Ι.

1. Τα Ανώτατα Στρατιωτικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Α.Σ.Ε.Ι.) είναι ισότιμα με τα ιδρύματα του πανεπιστημιακού τομέα της ανώτατης εκπαίδευσης, όπως αυτή ορίζεται στο άρθρο 1 του ν.2916/2001 (ΦΕΚ 114 Α'), παρέχοντας ισότιμη εκπαίδευση και χορηγώντας ισότιμα πτυχία με αυτά.

Όλα όσα είπς ότι οι Στρατιωτικές Σχολές είναι κατώτερες των ΑΕΙ είναι ανακρίβειες και αν μεν δεν το ξέρεις είσαι αμαθής, αν το ξέρεις, ακόμα χειρότερα, δεν είσαι παρά ένας κοινός ψεύτης.

Παραθέτω και τα link της Βουλής των Ελλήνων:



Στο Υπουργείο, το link του οποίου παραθέτεις ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΤΑ Α.Ε.Ι., ΟΧΙ ΤΑ Α.Σ.Ε.Ι., γι αυτό και απουσιάζουν όλες οι Στρατιωτικές Σχολές. Επίσης, τις Στρατιωτικές Σχολές εποπτεύει το ΥΠΕΘΑ και όχι το ΥΠΕΠΘ, γι αυτό και επίσης δεν αναφέρονται.

Οφείλεις να παραδεχτείς το λάθος σου, το οποίο ΕΛΠΙΖΩ ήταν αποτέλεσμα κακής πληροφόρησης σου.

Περιμένω την αντίδρασή σου.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
ΜΟΡΦΩΤΟΙ ΚΑΙ ΨΕΥΤΕΣ και αυτοι στο υπουργειο κύριοι?? που ειναι ΟΛΕΣ αυτες οι φοβερές και τρομερες σχολες?
]

Δεν ανήκουν στο υπουργείο παιδείας!! :2funny: :2funny: :2funny:

Όσο για το 67 στασιαστές ήταν, και στρατιωτικοί ήταν οι μόνοι που πραγματικά αντιστάθηκαν. ( Βλ. Γ' Σ.Σ., Ναυτικό κλπ.)

Και να καταργήσεις το στρατό υπάρχουν άλλοι 199 στον πλανήτη που καραδοκούν να γεμίσουν το κενό φίλε. Οπότε ξανασκέψου τα... επαναστατικά!

Εκτίθεσαι και χάνεις την ψυχραιμία σου , γράφεις ανακρίβειες και θα αρχίσεις να φαίνεσαι γραφικός...
 

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
Γιατί δεν αξίζει να αντιδράσει.

Αν θέλει να ανακτήσει κάποιο από το γόητρό του και την αξιοπιστία του εδώ μέσα οφείλει να παραδεχτεί το λάθος του.

Ειδάλλως δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς μαζί του.

Εγώ περιμένω την απάντησή του. Έχω παραθέσει τα link της Βουλής των Ελλήνων και περιμένω.
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
LeoKnight7 ANΩΤΑΤΑ τα έκανε ο Θπήλιος..Πριν λιγους μηνες ενω ηταν υπουργός αν θυμαμαι καλά....
.Ανώτατα χωρις μεταπτυχιακά εχεις ακούσει...Οσο ΑΝΩΤΑΤΕΣ ειναι και οι εκκλησιαστικές σχολές οπως τις έκανε η Κουτσικου με τον χριστόδουλο...

Επίσης, τις Στρατιωτικές Σχολές εποπτεύει το ΥΠΕΘΑ και όχι το ΥΠΕΠΘ, γι αυτό και επίσης δεν αναφέρονται.ΕΣΥ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕΣ!!! ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ το εποπτέυει το ΥΠΕΘΑ,θα με τρελάνεται εντελώς!!!! Σας ξαναλέω ειναι όσο ανώτατες ειναι οι εκκλησιαστικές σχολές σε σύγκριση με την ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΕΙ..
Δηλαδη επιμένετε οτι αποκτους ΠΤΥΧΙΟ η ΔΙΠΛΩΜΑ οι ευελπιδες και οι λοχιες(3 ετη οι λοχίες μιλάμε για απατεωνια στο φουλ!) ??????

Καλα γράφτε ότι θέλετε μάγκες..ΕΠΟΠΙΑ σας κόβω...

skidoo ΤΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΘΕΣ?ειναι ψέμματα οτι ειχαμε χούντα 7 ετη?
 

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
laplace σου παρέθεσα το Σχέδιο Νόμου της Βουλής.

Ούτε καν είχες την ευθιξία να το σχολιάσεις.

Τα μεταπτυχιακά των Α.Σ.Ε.Ι. είναι τα Σχολεία Εφαρμογής του κάθε κλάδου και Όπλου.

Το ότι τις Στρατιωτικές Σχολές τις εποπτεύει το ΥΠΕΘΑ και όχι το ΥΠΕΠΘ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ!!!! ΞΥΠΝΑ!!!!!!! ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ!!! ΜΗΝ ΠΕΤΑΣ ΚΟΤΣΑΝΕΣ!!!!

Και ναι αποκτούν δίπλωμα Ανωτάτου Στρατιωτικού Εκπαιδευτικού ιδρύματος. Μερικές δε κατηγορίες, όπως του Μηχανικού ή των Διαβιβάσεων κάνουν ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ στο ΕΜΠ. Ειδικά για τους Διαβιβαστές, στο Τμήμα Ραδιοηλεκτρολογίας κ.ο.κ.

Μην το συνεχίζεις. Εκτίθεσαι όλο και περισσότερο.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙ Ο το εποπτέυει το ΥΠΕΘΑ,θα με τρελάνεται εντελώς!!!!

Δεν είναι Πανεπιστήμιο, είναι εκπαιδευτικά ιδρύματα ισότιμα με πανεπιστήμια. Τι το τόσο δύσκολο δε μπορείς να καταλάβεις σε αυτή την πρόταση? :2funny:
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
skidoo ΠΟΛΥ πονηρά το θέτεις το ζήτημα...
ΠΩΣ να αντιδράσει ο κοσμος υπο τον φόβο των όπλων?
Οσο για το Γ σώμα και τα ναυτικα ΑΥΤΟΙ ΗΤΑΝ οι τσάτσοι του Ντεγκρέτσια που αφου είδε οτι του την φέραν και δεν του έκατσε οπως τα ειχε κανονισει πηγε και καλά να τους την φέρει..Ιστορίες για αγρίους...


LeoKnight7 ειναι ιδρύματα της πλάκας...Δεν ειναι ΑΝΩΤΑΤΑ.-
Τι μεταπτυχιακά κάνουν στο ΕΜΠ? Σαν τις κατατακτήριες που δίνουν μετά την ευελπίδων?Ενα τέτοιο πράγμα ε? :uglystupid: :idiot: :2funny:
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
O laplace ισχυρίζεται ότι κάποιος που πιλοτάρει f 16 είναι αγράμματος!!! :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Ή κάποιος μετεωρολόγος ας πούμε στην αεροπορία ή το ναυτικό!!! :2funny: :2funny: :2funny:
 
Επίσης είναι ψέμα ότι στη χούντα οι μόνοι που αντιστάθηκαν πραγματικά ήταν στρατιωτικοί? Η χούντα δε κυβέρνησε ως στρατός αλλά ως αμερικανοκίνητη κλίκα που απλά προερχόταν από το στρατό.

Δεν έχω κανένα ιδιαίτερο κόλλημα με το στρατό. Ίσα ίσα μου είναι αντιπαθής.

Έχω όμως κόλλημα όταν κάποιος λέει κοτσάνες να του το υπενθυμίζω, δε μπορώ το έχω αυτό το κακό ελάττωμα!! :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom