Νέα

Περί θητείας στρατού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JohnKal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 232K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Το ΥΕΘΑ εξετάζει το ενδεχόμενο στρατιωτικής θητείας στα 18...

  • Συμφωνω

    Ψήφοι: 171 44,5%
  • Διαφωνω

    Ψήφοι: 14 3,6%
  • Να παραμείνει όπως έχει σήμερα

    Ψήφοι: 33 8,6%
  • Είμαι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης γενικά

    Ψήφοι: 162 42,2%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 4 1,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    384

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
ΟΧΙ σου λέω,δεν ειναι ΑΝΩΤΑΤΑ για εμένα..Ειναι ανώτερα των ΙΕΚ,κατώτερα των ΑΕΙ-ΑΤΕΙ όπως οι εκκλησιαστικές σχολές που με μεθοδέυσεις του Χριστόδουλου 'ανωτατοποιήθηκαν'..

skidoo η Ικαρων ειναι σοβαρή σχολή δεν εχει σχέση με σμυ,σβι,σνακς κλπ(σε καμία περιπτωση όμως το επιπεδο σπουδων των μηχανικών δεν ειναι ανάλογο των μηχανικών πολυτεχνικών σχολών)..
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
skidoo η Ικαρων ειναι σοβαρή σχολή δεν εχει σχέση με σμυ,σβι,σνακς κλπ..

Αυτό σου λέω κι εγώ τόση ώρα βρε αδερφέ! ʼντε τόση ώρα να συνεννοηθούμε! Επιτέλους! :cheesy:
 

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
ΡΕ ΨΕΥΤΑΡΕ!!!!

ΤΑ ΓΥΡΝΑΣ ΤΩΡΑ ΡΕ ΚΑΡΑΜΗΤΡΟ;;;;;;;

ΤΩΡΑ ΛΕΣ ΔΕΝΕ ΙΝΑΙ ΑΝΩΤΑΤΕΣ "ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ";;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΕΛΕΓΕΣ ΟΤΙ ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΤΗΣ ΙΚΑΡΩΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΗ ΦΥΣΙΚΗ ΓΕΝΕΤΙΚΗ, ΕΝΩ ΤΩΡΑ Η ΙΚΑΡΩΝ ΕΓΙΝΕ ΣΟΒΑΡΗ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

ΑΦΟΥ ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΣΤΗΝ ΙΚΑΡΩΝ ΑΝΗΚΟΥΝ! Η ΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΙΚΑΡΩΝ! ΕΚΕΙ ΔΙΔΑΞΕΣ ΕΙΠΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


ΠΟΣΟ ΨΕΥΤΗΣ ΕΙΣΑΙ ΡΕ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
(σε καμία περιπτωση όμως το επιπεδο σπουδων των μηχανικών δεν ειναι ανάλογο των μηχανικών πολυτεχνικών σχολών)..

Όσο για αυτό το λες εκ προσωπικής πείρας ή απλά το νομίζεις?
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
skidoo εγω εχω κάνει μαθήματα στους μηχανικούς της ικάρων και εχω τελειωσει εμπ απο εκει το ξέρω.Υποθέτω οτι οι πιλότοι δεν υστερούν σε κάτι(και απο όσο γνωρίζω),για μηχανικους ξέρω για εκεί λέω..

LeoKnight7 διαβασε το παραπάνω και μην @#@!#!σαι...πχ ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ Ηλεκτρονικοί ειναι το ίδιο με
ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ Ηλεκτορλόγοι? ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ειναι ιδιου επιπέδου σχολές?

Μαγκες ειναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ απόψεις! Δεν χρειάζεται να τις ασπαστείτε...
πχ εμποροπλοιάρχων η οπως λέγεται αυτη στον ασπρόπυργο που παλια έμπαινες με το κιλό και τώρα 'ανωτατοποιήθηκε' ειναι κατ'εσάς ανώτατη? αυτό λεω..Ξεκολλάτε ...

Δηλ αν πω οτι ειναι οι Ικαροι οι χειρότεροι πιλότοι σημαινει οτι εχω δίκιο?
Ομως οταν γνωρίζω κάτι παρακαλώ να μην ρποσπαθείτε να κάνετε το μάυρο άσπρο..
 

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
Έχω διαβάσει όλα τα παραπάνω και ξέρω πολύ καλά τι λέω!!!!!!!

Εσύ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ!!

Σε ρωτάω τόση ώρα για μια ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ για ένα νόμο που ψήφισε το κόμμα σου και κάνεις τον Κινέζο - προσφιλής μέθοδο στο σημιτικό ΠΑΣΟΚ!

Ρε άντε γεια ρε! ʼντε γεια ρε καραμήτρο!
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
το μυαλό σας φτάνει μέχρι εκει,δεν σας παρεξηγώ...ΠΟΥΘΕΝΑ στον κόσμο ΚΑΝΕΝΑΣ(οσο πουθενάς και αν είναι) δεν θα εξίσωνε τα 2,5 χρόνια γόπινγκ και στωσίματος κρεββατιού και οπλοασκήσεων με ΕΠΙΣΤΗΜΗ...
μονο καποιοι γραφικοί ΑΣΧΕΤΟΙ Έληνες όπως εσεις...


LeoKnight7 μαλακίες λες..

Το West Point πχ είναι το παράρτημα κάποιου αγγλικού ιεκ στην ελλάδα; Ή όλα τα σοβαρά κράτη του κόσμου εκπαιδεύουν τους αξιωματικους τους σε ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΥ επιπέδου σχολές, οι οποίες έχουν και πρακτικό και θεωρητικό σκέλος...

Αν το προσωπικό σου δικατσα δεν της αναγνωρίζει πρόβλημά σου...Τις αναγνωρίζουν οι χιλιάδες 18ρηδες που τις έχουν 1η επιλογή στο μηχανογραφικό τους...Εκτός αν όλοι είναι κατάλοιπα της 7ετίας, η οποία να σου θυμίσω έληξε το 1974...
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
Γ. ΚΥΡΤΣΟΣ, CITY PRESS, Τετάρτη 21 Μαρτίου 2007

ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΜΟΝΟ ΤΗ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΚΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑ

Η αύξηση του αριθμού των αυτοκτονιών στο στράτευμα φέρνει ξανά στην επικαιρότητα τις συνθήκες της στρατιωτικής θητείας.
Ο θεσμός έχει μετατραπεί σε συλλογική τιμωρία της νεολαίας.

Χωρίς λόγο

Οι αυτοκτονίες των στρατευμένων πρέπει, κατά τη γνώμη μας, να αποδοθούν στις άθλιες συνθήκες στις οποίες υπηρετούν αλλά και στην αίσθηση του χαμένου χρόνου.

Δεν υπάρχει κανένας στρατιωτικός λόγος που επιβάλλει τη διατήρηση της υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας. Οι Ένοπλες Δυνάμεις αναδιοργανώνονται διεθνώς στην κατεύθυνση των μικρών και ευέλικτων μονάδων με μεγάλη δύναμη πυρός. Ο σύγχρονος πόλεμος είναι μια τεχνολογικά σύνθετη υπόθεση, που ξεπερνάει τις δυνατότητες ουσιαστικά άσχετων νεολαίων, οι οποίοι θυσιάζουν ένα χρόνο από τη ζωή τους σε μια άσκοπη ταλαιπωρία.

Στις πιο εξελιγμένες μονάδες, όπως, για παράδειγμα, στα σύγχρονα πλοία του Πολεμικού Ναυτικού και στις μοίρες των πολεμικών αεροσκαφών, δεν χρησιμοποιούνται πλέον νέοι που κάνουν τη θητεία τους. Θεωρείται ότι χρειάζονται επαγγελματικές γνώσεις για το χειρισμό τεχνολογικά εξελιγμένων και πανάκριβων οπλικών συστημάτων.

Τεράστιο κόστος

Η στρατιωτική θητεία παρουσιάζεται σαν μια φθηνή λύση ανάγκης, στην πραγματικότητα, όμως, έχει τεράστιο οικονομικό και κοινωνικό κόστος. Αξιοποιείται σαν δικαιολογία για τη διατήρηση μιας στρατιωτικής γραφειοκρατίας, που, αντί να συμβάλλει στην ενίσχυση της δύναμης αποτροπής στην οποία στηρίζεται η εθνική άμυνα, διαχειρίζεται με άδικο και προσβλητικό τρόπο τους νέους μας. Γι' αυτό, άλλωστε, έχουμε στρατόπεδα και στρατιωτικές μονάδες εκεί που βολεύει τους γραφειοκράτες των Ενόπλων Δυνάμεων και όχι εκεί που πραγματικά χρειάζονται.

Κοστίζει λιγότερο η κατάργηση της υποχρεωτικής θητείας, με παράλληλη αύξηση των επαγγελματιών οπλιτών πενταετούς θητείας κατά μερικές δεκάδες χιλιάδες, απ' ό,τι η διατήρηση ενός γραφειοκρατικού και αντιπαραγωγικού συστήματος, που δεν έχει καμία σχέση με τις ανάγκες της εθνικής άμυνας.

Πολιτικός έλεγχος

Οι πολιτικοί χρησιμοποιούν τη στρατιωτική θητεία και για τον πολιτικό έλεγχο της νεολαίας. Παλαιότερα το σύστημα έδινε προτεραιότητα στην αντικομμουνιστική, εθνικιστική διαπαιδαγώγηση των νέων, σήμερα αρκείται στην κοινωνική αποχαύνωση και αδρανοποίησή τους, μέσω της υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας. Έφτασε η ώρα να οργανωθούν οι νέοι μας και να διεκδικήσουν την άμεση κατάργηση της υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας, τιμωρώντας εκλογικά όσους συνεχίζουν να παίζουν παιχνίδια σε βάρος της νεολαίας.

 

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
- Τι κάνεις Γιάννη;
- Κουκιά σπέρνω...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Βρήκες έγκριτο δημοσιογράφο να μνημονεύσεις...

Χωρίς παρεξήγηση, αν διαβασα καλά, διδάσκεις στο ΕΜΠ;
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
οχι στο ΕΜΠ.αλλου.
τελειωσα πρωτο πτυχίο εμπ ειπα.
Ο Κύρτος ειναι και δεξιος..ΑΡΑ 2 φορες πιο βαρύ χτύπημα στο σύστημα...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
οχι στο ΕΜΠ.αλλου.
τελειωσα πρωτο πτυχίο εμπ ειπα.
Ο Κύρτος ειναι και δεξιος..ΑΡΑ 2 φορες πιο βαρύ χτύπημα στο σύστημα...

Ο Κϋρτσος είναι ΟΦΑ (όπου φυσάει ο άνεμος) και το έδειξε το 2004  όταν έγινε σφουγγοκωλάριος Α του γιωργάκη και τώρα προσπαθεί να γλύψει εκεί που έφτυνε με αναλύσεις που προκαλούν γέλιο όπως αυτή που παρέθεσες...

Όσο για τα περί χτυπήματος στο σύστημα, να σου θυμήσω ότι είμαστε στο 2007 και όχι στο 1977...
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Aφήστε τον ρε τον laplace. Συμπαθητικοί είναι οι γραφικοί. Γελάμε και λίγο. :2funny: :2funny: :2funny: ʼντε bye :grin:
 

Gamaomanoules

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
16
ενώ δεν αξίζεις ούτε καν ως άνθρωπος.
Ρε φιλε επαναλαμβανω,δε σεβεσαι το ban που εφαγες?
Τι ψευτη,τι εμπαθη,τι κομπλεξικο τον ειπες.Ελεος!
Καλα δεν εχεις καταλαβει ακομα οτι εδω γινεται διαλογος και πρεπει να ακους και τις αλλες αποψεις?
Ακομα και λαθος να ειναι γιατι κανεις χαρακτηρισμους?
Μηπως ταχεις παρει πολυ σοβαρα τα πραγματα που λεγονται εδω?
Απορω αν κανεις πλακα με τον τροπο που απαντας η τα εννοεις.


 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
str81977 αν δίδασκα στο εμπ θα ήμουν τώρα σε καμiα στοά,οχι εδω μέσα...με πιάνεις φαντάζομαι..Ειναι για μεταφυσικό τόπικ το θέμα..

παω για υπνο οποτε μην θεωρηθεί οτι δεν θέλω να απαντήσω σε πιθανή προκληση απο LeoKnight7 :P

και εγώ δεν τον πάω τον Κύρτσο αλλα όσον αφορά την υποχρ στράτευση οφείλω να ομολογήσω οτι πιάνει τον παλμό των νέων..

Gamaomanoules δυστυχώς ειναι ανίκητος..Εδω εσυ με μεγαλύτερη εμπειρία δεν τον νίκησες αμέσως..Παντως οφείλω να ομολογήσω οτι τον πάλεψα οσο μπορούσα αλλα είπαμε: είναι 'ιππότης΄...
 

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
Α μάλιστα...

Λέιπει ο Μάης απ' τη Σαρακοστή..
.
Gamaomanoules θα σου πρότεινα να μην παίρνεις θέση σε ζητήματα που αγνοείς. Και μάλιστα όταν τα άτομα που υπερασπίζεσαι είναι θρασύδειλα ανθρωπάκια που δεν έχουν το θάρρος να πάρουν ξεκάθαρη θέση σε μια απλή ερώτηση, ενώ ρωτήθηκαν στα ίσια πάρα πολλές φορές.

Μη μιλάς για διάλογο όταν και εσύ και αυτός που υπερασπίζεσαι δεν έχουν ιδέα από διάλογο γιατί πολύ απλά θεωρούν ότι η γνώμη τους είναι νόμος. "Δεν είναι ανώτατα ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ" είπε ο φίλος σου. Λες και δίνει δεκάρα κανένας τι ισχύει γι αυτόν τη στιγμή που υπάρχουν Νόμοι τους οποίους δεν σχολιάζει γιατί ξέρει ότι έχει γίνει ρόμπα.

Από εκεί και πέρα, τον χαρακτήρισα ξέκαρα κάτι , στα ίσια και του έφερα αποδείξεις. Θα έπρεπε να τον πω πολύ χειρότερα γιατί δεν είχε ούτε το φιλότιμο να αναγνωρίσει το λάθος του.

Όσο για σένα, κύλησε ο τέντζερης και βρήκε το καπάκι. Σου ξαναείπα: Γελάει ο μωρός καν τι μη γελοίον εστί. Μπορείς να γελάς όσο θες. Σε συμπονούμε.
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
LeoKnight7  ποσο χρονών εισαι?? :P
υο 7 τι σημαίνει? 7γκολος?
 

Gamaomanoules

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
16
Δηλαδη ποσοι ειστε? :2funny: :2funny: :2funny:
Σταματα τουλαχιστον να κανεις χαρακτηρισμους οταν καποιος εχει αντιθετη γνωμη απο εσενα.
Καταλαβε επισης οτι για μενα εισαι ενα nickname και οπως καταλαβαινεις οτι λες ειτε σωστα ειτε λαθος,δε παει να πει οτι τα παιρνω σοβαρα,εν αντιθεση με σενα.
Οσο για το αν εχω γνωση σουπα οτι εχω κονε στο Υ.Ε.Α και δε δινω λογαριασμο σε κανενα! :idiot: :idiot: :dancing: :dancing:
Αντε σταματα τωρα να τα παιρνεις ολα σοβαρα και μαθε να δεχεσαι και τις αλλες γνωμες ειτε σωστες ειτε οχι.
Ριχτο λιγο στην πλακα,σε φορουμ για μπουρδελα εισαι,οχι στο στρατο! ;)
Αν θελαμε σοβαροτατη συζητηση επι του θεματος θα μπαιναμε σε αλλα site με αλλη κατευθυνση.
Αντε γιατι αν ψιλιαστω οτι εισαι μιμουαπτου και τσιμπας σε οτι σου λενε θα σπαμε πολυ πλακα στα επομενα τοπικ!  :2funny: :2funny:
 

antonis_p

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2007
Μηνύματα
241
Like
0
Πόντοι
1
απο την στρατιωτικη θητεια πηγαμε
στις στρατιωτικες (παραγωγικες) σχολες.
Ειναι ο,τι θελετε... και κατωτερες, και κατωτατες...
Και αν επιμενετε αυτοι που αποφοιτουν απο εκει ξερουν λιγοτερα απο τις αντιστοιχες αλλες!
Αν στρωνουν τα κρεβατια τους και μαζευουν και τις γοπες τους,
το οποιο ειναι ακριβες,
προφανως ισχυει γιατι συνεχιζουν να ζουνε εκει και μετα το τελος του 8ωρου που τηρειται σχολαστικα!
Ξερετε εκει δεν χανονται ωρες ουτε απο καταληψεις ουτε απο απεργειες. Και οι μαθητες δεν κανουν μουνι την σχολη τους οπως γινεται οπουδηποτε αλλου! Οσοι δεν εχετε δει απο κοντα σας λεω οτι ειναι ενα πραγμα σαν των κουτοφραγκων: οι τοιχοι ειναι αγραφτοι, δεν καπνιζουν στις ταξεις... τετοια ξενερωτα πραγματα.
Βεβαια αν επιμενετε, ισως το επιπεδο στις αντισοιχες αλλες μπορει να ειναι ανωτερο, ασχετα αν ειναι κλειστες!
Ο καθενας μπορει να εχει την προσωπικη του αποψη και μπορει να χρησιμοποιησει και την αποψη των νομων του κρατους. Οταν καποιος λεει οτι η προσωπικη μου αποψη ειναι η Α, γιατι να διαφωνει κανεις μαζι του;
 

polemistis

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2006
Μηνύματα
1.162
Like
6
Πόντοι
16
Η μόνη εμπειρία που έχω από το επίπεδο γνώσεων των στρατιωτικών σχολών είναι από παιδί της ΣΜΑ που φοιτούσαμε μαζί στο ίδιο διετές μεταπτυχιακό του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου. Από όσο θυμάμαι δεν είχε πρόβλημα να παρακολουθήσει και να περάσει τα μαθήματα.

Όσο αφορά τον Κύρτσο το συμπέρασμα του άρθρου του

Οι αυτοκτονίες των στρατευμένω ν πρέπει, κατά τη γνώμη μας, να αποδοθούν στις άθλιες συνθήκες στις οποίες υπηρετούν αλλά και στην αίσθηση του χαμένου χρόνου.

πρέπει να επισημάνω ότι δεν είναι και ιδιαίτερα τεκμηριωμένο αφού δεν μπαίνει καν στον κόπο να εξετάσει τις στατιστικές αυτοκτονιών και αποπειρών αυτοκτονιών ανά χ κατοίκους τον χρόνο. Και επειδή έχω ρίξει μια ματιά στο θέμα (με βάση περίπου 20-ετη μελέτη) του ιατρικού τμήματος για τον γενικό πληθυσμό, το συμπέρασμα του Κύρτσου είναι τελείως λανθασμένο.

Καλύτερα οι δημοσιογράφοι πριν βγάζουν τέτοια συμπεράσματα να ζητήσουν την γνώμη και κάποιου που ξέρει ότι ο Pascal και ο Bayes δεν είναι μαγαζιά στο Κολωνάκι.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom