Νέα

Περί θητείας στρατού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JohnKal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 232K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Το ΥΕΘΑ εξετάζει το ενδεχόμενο στρατιωτικής θητείας στα 18...

  • Συμφωνω

    Ψήφοι: 171 44,5%
  • Διαφωνω

    Ψήφοι: 14 3,6%
  • Να παραμείνει όπως έχει σήμερα

    Ψήφοι: 33 8,6%
  • Είμαι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης γενικά

    Ψήφοι: 162 42,2%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 4 1,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    384

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
904
Πόντοι
96
  ο γενικος πλυθησμος περιλαμβανει εφηβους, γυναικες, και ατομα ανω των 40 .
  η συγκριση πρεπει να γινει με πολιτες αντρες μεταξυ 18 και 27 και φανταρους. Δηλαση ποσοι αντρες 18-27 αυτοκτονουν ως πολίτες?????

  και πάλι δεν θα βγει νόημα αφου οι φανταροι ειναι μερος του Γενικου πλυθησμου αφου ο στρατός δεν κάνει διαλογη. Σου λέει και ο στρατός οι αντρες 18-27 δεν αυτοκτονουν ως πολίτες αφου αυτοκτονουν ως φανταροι. δηλαδη και εξω θα αυτοκτονουσαν απλα στο στρατό εχουν το όπλο προχειρο!!!!!! η 7 στο πενταγωνο ειναι απεναντι απο ενα δημοτικο αν καποιου του τη βαρεσει και αρχισει να πυροβολει τα παιδάκια ποιος θα φταιει????? Ο Pascal, ο Bayes , ο Joule (που ειναι φυσικοι ;ή μαθηματικοι) ο καθηγητης Muller (του Βογιατζη) ή ο Batman????
 

polemistis

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2006
Μηνύματα
1.162
Like
6
Πόντοι
16
Και όμως είσαι λάθος σε όλα ....

Πρώτον οι άντρες έχουν πολύ μεγαλύτερο ποσοστό αυτοκτονιών από τις γυναίκες οπότε παίρνοντας τα γενικά στατιστικά του πληθυσμού δεν ωραιοποιούμε την εικόνα.


Δεύτερον η ηλικιακή ομάδα που αναφέρεις δεν έχει σημαντικά μικρότερο ποσοστό αυτοκτονιών από τον μέσο όρο 10.3 έναντι 10.7 στις ΗΠΑ ....

Ηλικιακή ομάδα της αναφοράς σου ...

Suicide was the 3rd leading cause of death among young people 15 to 24 years of age, following unintentional injuries and homicide. The rate was 10.3/100,000, or .01%.


Τρίτον ο στρατός έχει τον επιβαρυντικό παράγοντα ότι κάθε απόπειρα αυτοκτονίας είναι σχεδόν με βεβαιότητα θανάσιμη λόγω της χρήσης πυροβόλου όπλου κάτι που δεν ισχύει για τους πολίτες καθόσον

There are an estimated 8-25 attempted suicides to one completion; the ratio is higher in women and youth and lower in men and the elderly.

Με λίγα λόγια όχι μόνο αυτοκτωνούν στην ηλικιακή ομάδα που αναφέρεις με συχνότητα πολύ κοντά σε αυτή του γενικού πληθυσμού, αλλά υπάρχουν και 10 απόπειρες για κάθε 'πετυχημένη αυτοκτονία'

Παραθέτω και μελέτη του ΓΕΣ η οποία μπορεί να κατηγορηθεί ως μη αμερόληπτη αλλά δεν διαφέρει σε αριθμούς (από όσο μπορώ να δω) από τα διαθέσιμα στοιχεία από μη στρατιωτικές πηγές

 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
904
Πόντοι
96
δεν ειπα οτι οι γυναικες αυτολκτονουν πιο ευκολα ειπα μόνο οτι πρέπει να συγκρινουμε ποσοι αντρες 18-27 το κανουν μέσα και πόσοι έξω (15- 24 δεν μας κάνει γιατι περιλαμβανει το 15-18 γκρουπ που λόγω εφηβειας ειναι λίγο επικυνδυνο).

  με λίγα λόγια αφου τα εχεις τα στοιχεια 5 φανταροι αυτιοκτονουν το χρόνο σε ρωταω στα γενικα στοιχεια ποσοι αντρες 18-27 αυτοκτονουν το χρόνο?????? Αν ειναι 6 ειναι οι φανταροι και άλλος 1 αρα εχει μια επιρροη ο στρατος αν ειναι 10 (5 φανταροι 5 πόλίτες τοτε μπορεις να ισχυριστεις οτι δεν φταιει ο στρατός)
 

allen221

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
454
Like
8
Πόντοι
1
Για το θέμα των αυτοκτονιών στον στρατό μεγάλη ευθύνη φέρει η οικογένεια.
Αν το παιδί είναι μαμοθρευτο, βουτυρομπεμπες, μαμακιας, λουκουμάς, κλπ. τότε φταίει η οικογένεια.
Κάποτε η μητέρα Σπαρτιάτισσα έλεγε στα παιδιά της «η ταν ή επί τας» (που καμαρώνουμε σήμερα λόγω της ταινίας των 300) αλλά  η σημερινή μητέρα δεν θέλει να το στείλει στον στρατό το παιδί της (φαντασου άμα γίνει πόλεμος) και το έχει καλομαθημένο χωρίς να σκέφτεται ότι η ζωή έχει γυρίσματα. 
Προσωπικά χαίρομαι που οι γονείς μου με στείλανε (παρόλο που δεν είχαμε καμία οικονομική ανάγκη) από μικρό να εργαστώ (καλοκαίρια κυρίως οικοδομή και σερβιτόρος) που ήταν σημαντικό μάθημα στην μετέπειτα ζωή μου.
Μπορεί να έχασα μπάνια στην θάλασσα (όλοι σχεδόν οι συμμαθητές μου το απολάμβαναν αυτό) αλλά εγώ ήμουν οικονομικά ανεξάρτητος, μπορούσα να ξοδέψω  τα διπλάσια ή και τριπλάσια  από τους συμμαθητές μου ακόμη και να πάω διακοπές όπου ήθελα και ήμουν παράδειγμα προς μίμηση.
Το κυριότερο δε έμαθα από μικρός τη σημαίνει εργασία και συνάμα σκληραγωγία, πειθαρχία, κοινωνικότητα, κλπ.   
Στον στρατό και καψόνι έφαγα, (από καψόνι έχω ακόμη σημάδι στην ωμοπλάτη και ας έχουν περάσει πολλά χρόνια)  :jerking: και αγγαρείες πήγα (Dj δηλαδή πολύ δισκο ρε παιδια,  :2funny: μαγειρια, πλοιο της αγάπης), και σκοπιές φύλαξα αμέτρητες ώρες (είχα τρελάθει στο ραδιοφωνακι ή είχα ματώσει στις σκέψεις)  :uglystupid:  :headbang: όπως πολλοί από εδώ μέσα αλλά πότε δεν μου ήρθε η ιδέα να αυτοκτονήσω ή ζητήσω αναβολή. 
Από μικρός αφενός είχα σκληραγωγηθει και αφετέρου ο πατέρας μου μίλαγε συχνά για τον στρατό και τι θα αντιμετώπιζα εκεί.


 

allen221

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
454
Like
8
Πόντοι
1
Μην ξεχνάτε να ψηφισετε, η ψηφοφορία λήγει στις 31-03-2007
 

podolagnos_28

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2006
Μηνύματα
3.482
Like
33
Πόντοι
16
Έλα laplace το αγαπημένο μας θέμα.......allen221 συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που γράφεις.....όλοι τα περάσαμε....για να ρωτήσουν κάποιοι τους πατεράδες τους που υπηρετούσαν σχεδόν 3 χρόνια και έκαναν να δουν το σπίτι τους κάνα χρόνο...και αν είχαν φυσικά χρήματα για εισητήρια.....αυτοί τί έπρεπε να κάνουν?
 

KARALIAKOURAS

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2006
Μηνύματα
693
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
6
Για το θέμα των αυτοκτονιών στον στρατό μεγάλη ευθύνη φέρει η οικογένεια.
Αν το παιδί είναι μαμοθρευτο, βουτυρομπεμπες, μαμακιας, λουκουμάς, κλπ. τότε φταίει η οικογένεια.
Κάποτε η μητέρα Σπαρτιάτισσα έλεγε στα παιδιά της «η ταν ή επί τας» (που καμαρώνουμε σήμερα λόγω της ταινίας των 300) αλλά  η σημερινή μητέρα δεν θέλει να το στείλει στον στρατό το παιδί της (φαντασου άμα γίνει πόλεμος) και το έχει καλομαθημένο χωρίς να σκέφτεται ότι η ζωή έχει γυρίσματα.  
Προσωπικά χαίρομαι που οι γονείς μου με στείλανε (παρόλο που δεν είχαμε καμία οικονομική ανάγκη) από μικρό να εργαστώ (καλοκαίρια κυρίως οικοδομή και σερβιτόρος) που ήταν σημαντικό μάθημα στην μετέπειτα ζωή μου.
Μπορεί να έχασα μπάνια στην θάλασσα (όλοι σχεδόν οι συμμαθητές μου το απολάμβαναν αυτό) αλλά εγώ ήμουν οικονομικά ανεξάρτητος, μπορούσα να ξοδέψω  τα διπλάσια ή και τριπλάσια  από τους συμμαθητές μου ακόμη και να πάω διακοπές όπου ήθελα και ήμουν παράδειγμα προς μίμηση.
Το κυριότερο δε έμαθα από μικρός τη σημαίνει εργασία και συνάμα σκληραγωγία, πειθαρχία, κοινωνικότητα, κλπ.    
Στον στρατό και καψόνι έφαγα, (από καψόνι έχω ακόμη σημάδι στην ωμοπλάτη και ας έχουν περάσει πολλά χρόνια)  :jerking: και αγγαρείες πήγα (Dj δηλαδή πολύ δισκο ρε παιδια,  :2funny: μαγειρια, πλοιο της αγάπης), και σκοπιές φύλαξα αμέτρητες ώρες (είχα τρελάθει στο ραδιοφωνακι ή είχα ματώσει στις σκέψεις)  :uglystupid:  :headbang: όπως πολλοί από εδώ μέσα αλλά πότε δεν μου ήρθε η ιδέα να αυτοκτονήσω ή ζητήσω αναβολή.  
Από μικρός αφενός είχα σκληραγωγηθει και αφετέρου ο πατέρας μου μίλαγε συχνά για τον στρατό και τι θα αντιμετώπιζα εκεί.

:thumbsup: ΕΥΓΕ!Αυτη ειναι η αληθεια.Καποιοι ποτε δεν θα την καταλαβουν γιατι  δεν δουλεψαν σαν σερβιτοροι οπως εσυ,εγω και πολλοι αλλοι,αλλα μια μερα πηγαν στρατο φευγοντας απο τη βιλαρα,τη χλιδα και την ευκολια που ειχαν συνηθισει,ε και τους εκατσε βαρυς ο στρατος.Υπηρετω τωρα στο Ναυτικο(του...βυσματος το καγκελο γινεται εκει) και το ζορι το τραβανε οχι τα λαικα η' απλα φιλοτιμα παιδια αλλα γιοι ναυαρχων,επιχειρηματιων και βουλευτων.Γιατι ναι μεν παιρνουν τις αδειες τους στο ετσι,αλλα οταν γυρνανε μεσα οι γαλοναδες και εμεις οι ναυτες τους περιμενουμε με μια πουτσα ΝΑαα.. :knockinb:!Ο στρατος ετσι ειναι και δεν αλλαζει.Κανεις δεν γλιτωνει λαντζα,σκοπετο,σαρωση-γοπινγκ,χεστρες κ.αΑν δεν αντεχουν,ας αυτοκτονουν στη τελικη :grin:
 

allen221

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
454
Like
8
Πόντοι
1
Έλα laplace το αγαπημένο μας θέμα.......allen221 συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που γράφεις.....όλοι τα περάσαμε....για να ρωτήσουν κάποιοι τους πατεράδες τους που υπηρετούσαν σχεδόν 3 χρόνια και έκαναν να δουν το σπίτι τους κάνα χρόνο...και αν είχαν φυσικά χρήματα για εισητήρια.....αυτοί τί έπρεπε να κάνουν?
Οι παλιοτερες γενιες (οι πατεραδες μας) περασαν πολύ πιο δυσκολα από εμας.  :tickedoff:
Φαντασου θητεία τουλαχιστον 2 χρόνια σε καιρους δυσκολους (πολύ φτωχεια, ανεχεια, κλπ).  :headbang:  :helpplea:
Εμείς είχαμε και ραδιοφωνακια, εφημερίδες, τηλεφωνα, δεν μας ελλειπε το τσιγάρο, εκεινοι δεν είχαν τιποτα από αυτα.  :jerking:
Ασε που στην δική μου εποχή  στην στρατιωτική θητεια δεν επιτρεποταν το ατομικό καψονι (τουλαχιστον επισημα) οι πατεραδες μας τι ατομικο καψονι τρωγανε........


 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
904
Πόντοι
96
  Εγω διαφωνω κάθετα τα μαμόθρεφτα και οι λουκουμαδες στα δυσκόλα κανουν τη πάπια τους αρρωστους και δεν πατανε στη σκοπια ή επισημα  παρατανε οτι αγγαρεια κανουν (αφου ξέρουν οτι καποιο τηλέφωνο θα σκασει και θα βγουν λάδι). Κατι τύποι που δεν εχουν στο ηλιο μοιρα φτανουν στο απροχώρητο. δεν βλέπουν φως στο τουνελ και την κάνουν. Απλα η ευθυνη του στρατου ειναι οτι βλέπουν εναν ανθρωπό να τζατζέβει χαλαρωσε τον λίγο, πες του μια μαλακία.

  Μαλιστα εβλεπα ενα ντοκυμαντερ για το Σταλινγκεραντ. Πολλοι Γερμανοι αυτοκτονούσαν κατα τη διαρκεια της μάχης. Τωρα και αυτοι μαμοθρεφτοι ήταν που ειχαν περασει κανα χρονο στη Ρωσια????

  και καρακουλια υπαρχουν τυποι που απο την βασική παιρνουν ανοιχτο φυλλο πορειας και εξαφανίζονται
 

polemistis

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2006
Μηνύματα
1.162
Like
6
Πόντοι
16
  Μαλιστα εβλεπα ενα ντοκυμαντερ για το Σταλινγκεραντ. Πολλοι Γερμανοι αυτοκτονούσαν κατα τη διαρκεια της μάχης. Τωρα και αυτοι μαμοθρεφτοι ήταν που ειχαν περασει κανα χρονο στη Ρωσια????

Αυτό είναι άλλο πράγμα. Μιλάμε πλέον για το στρες μάχης.

Αν βρίσκεσαι σε συνεχές στρες και κινδυνεύεις ανά πάσα στιγμή άμεσα, καταλήγεις με anxiety disorders κτλ. Μιλάμε δηλαδή για mental illness που το άτομο 'φοβάται' πλέον ακόμα να δέσει και τα κορδόνια του.
 

alexandros1976

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.446
Like
0
Πόντοι
16
Εγώ θα καταθέσω μια τελείως διαφορετική εμπειρία από των άλλων φίλων ,δεν ήμουν ούτε παράδειγμα προς μίμηση ούτε καλό παιδί ούτε όμως και καλομαθημένος ήμουν όπως είχα πολύ μεγάλο πρόβλημα να ενταχθώ ομαλά στο κοινωνικό σύνολο .Όταν όμως πήγα Στρατό όλα άλλαξαν έγινα λοχίας λόγω έλλειψης άλλων (ήμουν ο μόνος με γραμματικές γνώσεις από όλη τη σειρά μου στο ΚΕΠΒ 5 μοίρα (ανεπιθύμητοι-τσιγγανοι φυγοδικοι-ναρκομανείς αλλοδαποι- αλλοθρησκοι κτλ ) και όταν πήγα στην μονάδα έγινα και επιλοχίας γιατι  απολυόταν ο προηγούμενος και δεν υπήρχε άλλος υπαξ στην πυροβολαρχία , μάλιστα ο λοχαγός μου καλή του ώρα, με έγραψε σας επιλοχία και στην ημερήσια διαταγή, γιατί δεν υπήρχε ούτε ΕΠΥ ούτε μόνιμος υπαξ έτσι από την ημέρα που ανέλαβα ευθύνες έγινα άλλος άνθρωπος ,αγάπησα πολύ τον Στράτο και τις υποχρεώσεις μου και τις ευθύνες μου  , έκανα φίλους που δέθηκα μαζί τους ,αν και ήταν άσχετοι και κοινωνικά και μορφωτικά και ταξικά γνώρισα κατηγορίες ανθρώπων που δεν είχα φανταστεί ότι υπάρχουν και πέρναγα  τόσο καλά που απέφευγα να πάρω  άδειες και να φεύγω!!! Με λίγα λόγια δεν ήθελα να απολυθώ έκανα τα χαρτιά μου για Γιουγκοσλαβία  (θα γινόμουν ΕΠΥ ) και με σταμάτησε ο Πατέρας μου τελευταία στιγμή. Μπορώ να πω ότι άλλαξε η ζωή μου ,από τότε έγινα πιο υπεύθυνος και όταν απολύθηκα είδα την ζωή διαφορετικά , αναλαμβάνω ευθύνες και χαίρομαι για αυτό . θέλω να πω ότι ο Στρατός είναι μια πολύ καλή  και ωφέλιμη εμπειρία για κάποιες περιπτώσεις ανθρώπων όπως εγώ
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
904
Πόντοι
96
  το θεμα αλλαξε χαρακτηρα. δεν διαφωνω οτι ειναι μια εμπειρία ο στρατός αλλα και σε ενα κοινοβιο αν μας εστελναν 2 χρονια μια χαρα θα περναγαμε και θα γνωριζμε και ανθρωπους απο αλλες περιοχες .  εγω βλεπω στο thread "τι σειρα ειμαστε" οι θητειες ειναι μοιρασμενες, καποιες καλες καποιες μαπα.

  κατα τη γνωμη μου η θητεια πρεπει να καταργηθει κα αν οχι να  γινει στα 18 για  κανα διμηνο 500 μοναδες στην Αθηνα ειναι για να βολευονται οι στρατιωτικοι. Για τις αυτοκτονιες στο στρατό ΦΤΑΙΕΙ ο στρατός.
  Η Ελληνιδα ΜΑΝΑ (και γιαγια και θειος και πατερας) ειτε ειναι απο την κηφισια, την Εκαλη, το Μενιδι, τα λιοσια, τον κορυδαλλό την λαμια την Κομοτηνη το ιδιο ανυσηχει και το ιδιο ΧΑΙΔΕΥΕΙ τα παιδια της 
 

allen221

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
454
Like
8
Πόντοι
1
  το θεμα αλλαξε χαρακτηρα. δεν διαφωνω οτι ειναι μια εμπειρία ο στρατός αλλα και σε ενα κοινοβιο αν μας εστελναν 2 χρονια μια χαρα θα περναγαμε και θα γνωριζμε και ανθρωπους απο αλλες περιοχες .  εγω βλεπω στο thread "τι σειρα ειμαστε" οι θητειες ειναι μοιρασμενες, καποιες καλες καποιες μαπα.

  κατα τη γνωμη μου η θητεια πρεπει να καταργηθει κα αν οχι να  γινει στα 18 για  κανα διμηνο 500 μοναδες στην Αθηνα ειναι για να βολευονται οι στρατιωτικοι. Για τις αυτοκτονιες στο στρατό ΦΤΑΙΕΙ ο στρατός.
  Η Ελληνιδα ΜΑΝΑ (και γιαγια και θειος και πατερας) ειτε ειναι απο την κηφισια, την Εκαλη, το Μενιδι, τα λιοσια, τον κορυδαλλό την λαμια την Κομοτηνη το ιδιο ανυσηχει και το ιδιο ΧΑΙΔΕΥΕΙ τα παιδια της 
Όσο αναφορα τις θητείες ίσως έχεις κάπιο δικιο αλλά μην ξεχνάς ότι ο στρατός είναι ο καθρεφτης της κοινωνίας που ζούμε που υπάρχει αξιοκρατία σήμερα για να έχει ο στρατός.
Οσο αναφορα για την καταργηση του στρατου διαφωνω (σεβαστή η απόψη σου αλλά όχι αποδεκτη) τους λόγω τους έχω αναφερει στο ιδιο thread.
Οσό για τις αυτοκτονίες δες πάλι στο ιδιο thread (λιγο πιο πίσω) την απόψη μου.
Αν κάποιος είναι λουκουμας, μαμακιας, ή καλοσυνηθισμενος ή καλοπερασακιας κλπ σε τι φταιει ο στρατός δεν μας λες;
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
904
Πόντοι
96
  Τεσπα οσους λουκουμαδες γνωρισα ατην Αερο μια χαρα περασαν αφου η μαμα επαιρνε κετευθειαν το διοικητη τηλέφωνο, αλλοι μετα απο 2 μέρες σκοπια παιρναν αποσπαση και καλυτερα γιατι ολο μαλακιες εκαναν και τρεχαμε μετα.  η γνωμη μου ειναι οτι οι μονιμοι πρεπει να αντιμετωπίζουν διαφορετικα τους οπλίτες, πιστευω οτι καποιος που ειναι ετοιμος να αυτοπυροβοληθει εχει για καιρο μια κακή διαθεση καποιος πρεπει να τον προλάβει με μια αδεια μια εξοδο ενα βραδυ υπνο.
  Οσο για τους παλιουρες συνηθεστερα ειναι παιδια της καρπαζιας εξω, βγαζουν απωθημένα κανα 3μηνο και γυρνανε στη φαπα τους 
 

allen221

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
454
Like
8
Πόντοι
1
Για το θέμα των αυτοκτονιών στον στρατό μεγάλη ευθύνη φέρει η οικογένεια.
Αν το παιδί είναι μαμοθρευτο, βουτυρομπεμ πες, μαμακιας, λουκουμάς, κλπ. τότε φταίει η οικογένεια.
Κάποτε η μητέρα Σπαρτιάτισσ α έλεγε στα παιδιά της «η ταν ή επί τας» (που καμαρώνουμε σήμερα λόγω της ταινίας των 300) αλλά  η σημερινή μητέρα δεν θέλει να το στείλει στον στρατό το παιδί της (φαντασου άμα γίνει πόλεμος) και το έχει καλομαθημέν ο χωρίς να σκέφτεται ότι η ζωή έχει γυρίσματα. 
Προσωπικά χαίρομαι που οι γονείς μου με στείλανε (παρόλο που δεν είχαμε καμία οικονομική ανάγκη) από μικρό να εργαστώ (καλοκαίρια κυρίως οικοδομή και σερβιτόρος) που ήταν σημαντικό μάθημα στην μετέπειτα ζωή μου.
Μπορεί να έχασα μπάνια στην θάλασσα (όλοι σχεδόν οι συμμαθητές μου το απολάμβαναν αυτό) αλλά εγώ ήμουν οικονομικά ανεξάρτητος, μπορούσα να ξοδέψω  τα διπλάσια ή και τριπλάσια  από τους συμμαθητές μου ακόμη και να πάω διακοπές όπου ήθελα και ήμουν παράδειγμα προς μίμηση.
Το κυριότερο δε έμαθα από μικρός τη σημαίνει εργασία και συνάμα σκληραγωγία, πειθαρχία, κοινωνικότη τα, κλπ.   
Στον στρατό και καψόνι έφαγα, (από καψόνι έχω ακόμη σημάδι στην ωμοπλάτη και ας έχουν περάσει πολλά χρόνια)  Jerking Off και αγγαρείες πήγα (Dj δηλαδή πολύ δισκο ρε παιδια,  2funny μαγειρια, πλοιο της αγάπης), και σκοπιές φύλαξα αμέτρητες ώρες (είχα τρελάθει στο ραδιοφωνακι ή είχα ματώσει στις σκέψεις)  Uglystupid  Banging Head Against a Wall όπως πολλοί από εδώ μέσα αλλά πότε δεν μου ήρθε η ιδέα να αυτοκτονήσω ή ζητήσω αναβολή. 
Από μικρός αφενός είχα σκληραγωγηθ ει και αφετέρου ο πατέρας μου μίλαγε συχνά για τον στρατό και τι θα αντιμετώπιζ α εκεί.  :)
 

Αποστόλου2

Μέλος
Εγγρ.
21 Νοε 2006
Μηνύματα
26
Like
0
Πόντοι
0
Ίδια σειρά, ίδιο στρατόπεδο......τον χοντρο στην κουζίνα τον θυμάσε ρε???τι γέλια είχαμε ρίξει,Καλαμάτα for ever
 

Karakitsos

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2008
Μηνύματα
49
Like
2
Πόντοι
0
και γιατι ρε μαγκες εγω να βαραω σκοπια στον εβρο 4-6 καθε μερα,που οσοι εχουν παει στρατο θα ξερουν οτι ειναι το χεοροτερο,επειδη ηταν μαζεμενοι κατι στρατοκαυλοι,ακροδεξιοι του κερατα,φασιστακια,και δεν γουσταραν το τατουαζ με το τσε γκεβαρα που εχω?εμενα αυτο με ενοχλησε απο τη θητεια μου!!περασα καλα γενικα,ειχε γελιο,αλλα αυτο που ειδα στον εβρο με προβληματισε!!και ειναι και αυτος ενας λογος που δεν θελουν να πανε στρατο μερικοι!αν εξαλειφθουν τετοια φαινομενα τοτε θα ειναι καλυτερα!αν και τωρα ειναι κολλεγιο!!παντως να θυμαστε  ενα πραγμα!!γραψτε στα αρχιδια σας οτι σας λενε!12 μηνες ειναι!!


ρε φιλαρακι warhol γενικα παντως τι κλιμα επικρατει για οσους φερουν τατου???????????? θα φαμε τρελη τσαπου η δεν ασχολειτε κανεις εκει με τετοια θεματα? τα δικα μου ειναι τραιμπαλ και δεν δινουν στιγμα ιδεωλογικο και πιστευων μου
 

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
ρε φιλαρακι warhol γενικα παντως τι κλιμα επικρατει για οσους φερουν τατου???????????? θα φαμε τρελη τσαπου η δεν ασχολειτε κανεις εκει με τετοια θεματα? τα δικα μου ειναι τραιμπαλ και δεν δινουν στιγμα ιδεωλογικο και πιστευων μου


Τα τατού δεν παίζουν κανένα ρόλο.

Αν έχεις προβλήματα στο στρατό θα είναι είτε γιατί είσαι μαλάκας, είτε γιατί ο στρατός είναι γεμάτος μαλάκες.

Με τα τατού σου κανένας δεν θα ασχοληθεί.
 

Karakitsos

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2008
Μηνύματα
49
Like
2
Πόντοι
0
Τα τατού δεν παίζουν κανένα ρόλο.

Αν έχεις προβλήματα στο στρατό θα είναι είτε γιατί είσαι μαλάκας, είτε γιατί ο στρατός είναι γεμάτος μαλάκες.

Με τα τατού σου κανένας δεν θα ασχοληθεί.


παλι καλα, δεν θα γουσταρα να εχω μπλεξηματα με το που θα πατησω το ποδι μου καταλαβαινεις...

σ`ευχαριστω για την αμμεση απαντιση :) :) :)


οσο για το αν πρεπει να παμε στρατο, πιστευω πως ναι. ειναι η μονη επιλογη που εχουμε με βαση παντα τους καλους μας γειτωνες. απο την αλλη μια θητεια 3-4 μηνων θα ηταν υπεραρκετη αρκει να ηταν πιο εντατικη και συστηματικη η εκπαιδευση. με το 12μηνο μετα απο καποιο διαστημα πιστευω απλα γινεται ανουσια σπαταλη χρονου και χρηματος.
με το υπαρχον συστημα δε γινεσαι σωστος στρατιωτης αλλα αξιος λουφαδορος (οχι ολοι βεβαια!!!).
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom