Νέα

Περί θητείας στρατού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JohnKal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 232K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Το ΥΕΘΑ εξετάζει το ενδεχόμενο στρατιωτικής θητείας στα 18...

  • Συμφωνω

    Ψήφοι: 171 44,5%
  • Διαφωνω

    Ψήφοι: 14 3,6%
  • Να παραμείνει όπως έχει σήμερα

    Ψήφοι: 33 8,6%
  • Είμαι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης γενικά

    Ψήφοι: 162 42,2%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 4 1,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    384

@l0k0t0s

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουν 2008
Μηνύματα
26
Like
0
Πόντοι
0
Δεν έχω δει κανένα άλλο θέμα οπότε είπα να ανοίξω ένα για εμάς τους μικρούς που πάμε στρατό. Λοιπόν εγω, έχω επιλεγεί να πάω Υ.Ε.Α (υποψήφιος έφεδρος αξιωματικός) αλλά θα παρουσιαστώ σαν οπλίτης. Οπότε θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε τι χρειάζεται να γίνω αξιωματικός, πόσο παραπάνω θα καθήσω και τι λεφτά θα παίρνω (αν θα παίρνω). Επίσης έχω ακούσει οτι σου δίνει πολλά μόρια για το δημόσιο.
Τι άλλο να προσέξω και περίπου πόσο χάλια ειναι η εκπαίδευση? Αυτά προς το παρόν αν μου έρθει άλλη απορία θα το ποστάρω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Επισκέπτης
;)
 

Συνημμένα

  • ARMY1.jpg
    ARMY1.jpg
    28,8 KB · Εμφανίσεις: 21

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
[URL unfurl="true"]http://www.jugend.co.il/gallery/data/520/147400Israeli_army_07_01_03-01.jpg[/img[/URL]] [img height=250][URL unfurl="true"]http://pierrot-le-zygo.midiblogs.com/images/medium_230303.jpg[/img[/URL]]

Έχει πλάκα ρε ο στρατός....
 

Συνημμένα

  • army.jpg
    army.jpg
    36,9 KB · Εμφανίσεις: 23

@l0k0t0s

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουν 2008
Μηνύματα
26
Like
0
Πόντοι
0
οοπς. τελικά είμαι απρόσεκτος. :headbang: Αν είναι έτσι όπως οι φώτο παραπάνω θα ζητήσω μονιμοποίηση  :rockon:
Αλλίως :helpplea: :helpplea: :helpplea:
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
Δεν έχω δει κανένα άλλο θέμα οπότε είπα να ανοίξω ένα για εμάς τους μικρούς που πάμε στρατό. Λοιπόν εγω, έχω επιλεγεί να πάω Υ.Ε.Α (υποψήφιος έφεδρος αξιωματικός) αλλά θα παρουσιαστώ σαν οπλίτης. Οπότε θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε τι χρειάζεται να γίνω αξιωματικός, πόσο παραπάνω θα καθήσω και τι λεφτά θα παίρνω (αν θα παίρνω). Επίσης έχω ακούσει οτι σου δίνει πολλά μόρια για το δημόσιο.
Τι άλλο να προσέξω και περίπου πόσο χάλια ειναι η εκπαίδευση? Αυτά προς το παρόν αν μου έρθει άλλη απορία θα το ποστάρω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Φίλε θα σου απαντήσω τι γινόταν πριν 10 χρόνια που ήμουν δόκιμος. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, απλάς περνάς κάτι εξετάσεις του κώλου. Υπηρετείς 5 μήνες παραπάνω οι οποίοι θα σου φανούν αιώνες αν πας αρχιφύλακας σε κανένα φυλάκιο στον Έβρο. Πληρώνεσαι (δεν ξέρω πόσο τώρα). Η εκπαίδευση είναι λίγο σκατά (είχα χάσει 26 κιλά σε δύο μήνες και είχα βγεί εξοδούχος 3 φορές σε 4 μήνες). Όλα αυτά βέβαια είναι υποκειμενικά. Κάθε τι έχει τα καλά του και τα κακά του
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
διακοπεσ τις μαλακιασ ινε ο στρατος βρεσ βισμα και απολαφσε τον ασαλιοτα
καλιτερα να μιν πασ καθολου αλα αμα δε μπορισ θα το ξεχασις....και ιπαρχοθν και χιροτερα
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Μετά την εκπαίδευση  :uglystupid: ουσιαστικά πίνεις καφέ το πρωί με τα άλλα τα ρεμάλια τους μόνιμους, ενώ οι άλλοι κάνουν καθαριότητες.  :headbang:

Τσιπιρίκο, επεδίωξε να γίνεις ΔΕΑ - εγώ το μετάνιωσα big time. Ο  :jerking: σκεφτόμουν τους μήνες και ΟΧΙ την ποιότητα ζωής όλο το διάστημα:dancing:

Το πιο ξεφτίλα χαμένο διάστημα στη ζωή σου  :thefinge: φρόντισε να το κάνεις τουλάχιστον το λιγότερο επώδυνο.  :helpplea:

 

ElftexTP

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2008
Μηνύματα
3.663
Κριτικές
22
Like
25
Πόντοι
616
Μιά και μπαίνουμε σε μακρά προεκλογική περίοδο, υπενθυμίζω στους μπαίνοντες στο στράτευμα ότιτο timing είναι καλό να ζητήσουν ρουσφετάκι από τον κοματοσκυλάκι της γειτονιάς τους ή τον βουλευτή περιφερείας. Θα σκιστούν να εξυπηρετήσουν.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Μιά και μπαίνουμε σε μακρά προεκλογική περίοδο, υπενθυμίζω στους μπαίνοντες στο στράτευμα ότιτο timing είναι καλό να ζητήσουν ρουσφετάκι από τον κοματοσκυλάκι της γειτονιάς τους ή τον βουλευτή περιφερείας. Θα σκιστούν να εξυπηρετήσουν.
να και κάπου που συμφωνάμε απόλυτα.........
 

@l0k0t0s

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουν 2008
Μηνύματα
26
Like
0
Πόντοι
0
Βασικά όσο περνάει ο καιρός, μαθαίνω όλα και περισσότερα τα οποία δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύουν ή όχι. Πήρε το αυτί μου, οτι αν επιλεχτώ για ΥΕΑ μετά τη βασική εκπαιδεύση, θα πάω στην Κρήτη όπου κάθομαι 3 μήνες, εκ των οποίων ο 1,5 μήνας είναι γαμήσι γιατι σε τρέχουν οι παλιοί, αλλά μετά τρέχεις εσύ τους νέους. Μετά πάω παραμεθώριο κάπου, και μετά καπου κεντρικά. Αθήνα, Θεσσαλονίκη κλπ κλπ. Θα παίρνω 800 ευρώ, θα κάνω 6 μήνες παραπάνω και θα έχω πάρα πολλά μόρια για το δημόσιο. Αυτά έχω μάθει.
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Δεν ξέρω πόσα είναι τα λεφτά - αυτό είναι το λιγότερο.

Σημασία έχει ότι από κλητήρας, γίνεσαι δήμαρχος.

Επιβλέπεις τους πρώην συντρόφους σου (sic) να κάνουν καθαριότητες, αντί να κάνεις εσύ.

Έχει κι άλλα καλά, αλλά αυτό είναι το βασικότερο.

Στα λέει ένας που το σκυλομετάνιωσε - είχα μάλιστα και βυσματάρα. Αλλά...  :jerking:
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
Δεν ξέρω πόσα είναι τα λεφτά - αυτό είναι το λιγότερο.

Σημασία έχει ότι από κλητήρας, γίνεσαι δήμαρχος.

Επιβλέπεις τους πρώην συντρόφους σου (sic) να κάνουν καθαριότητες, αντί να κάνεις εσύ.

Έχει κι άλλα καλά, αλλά αυτό είναι το βασικότερο.

Στα λέει ένας που το σκυλομετάνιωσε - είχα μάλιστα και βυσματάρα. Αλλά...  :jerking:
να παρι ενα γιοτα 4 να μι κανι τιποτα αφου δε μπορι ι5
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
vothre, μι βάζοις τεχνοϊκά ζοιτείματα.

Θα μπαιρδαιτύ το πεδεΐ.  :headbang:
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Καβαλλούσαις περυσοϊλογείσ?  :dancing:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom