Νέα

Περί θητείας στρατού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JohnKal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 232K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

Το ΥΕΘΑ εξετάζει το ενδεχόμενο στρατιωτικής θητείας στα 18...

  • Συμφωνω

    Ψήφοι: 171 44,5%
  • Διαφωνω

    Ψήφοι: 14 3,6%
  • Να παραμείνει όπως έχει σήμερα

    Ψήφοι: 33 8,6%
  • Είμαι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης γενικά

    Ψήφοι: 162 42,2%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 4 1,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    384

Heelover

Τιμημένος
Εγγρ.
8 Ιαν 2007
Μηνύματα
9.251
Κριτικές
27
Like
15
Πόντοι
3.057
Συμφωνώ! Πας στα 19 σου, κάνεις 1 χρόνο
και τελειώνεις!!
 

Gamaomanoules

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
16
Να καταργηθει ο στρατος και να γινει μισθοφορικος.Ελεος πια με τα κρατικα κονδυλια καθε χρονο για στρατο!
Ειναι δυνατον οι αλλοδαποι να κανουν 3μηνες και ο ελληνας να μπαινει υποχρεωτικα για 12?Να πω οτι στους 12 κατι μαθαινει παει στο διαολο.Εγω μετα το πρωτο 3 μηνο θυμαμαι ειμουν απο τους πιο λουφαδορους γιατι δε τη παλευα απο το κωλοβαρεμα!
Ειμαστε απο τους τελευταιους στην ευρωπη επειδη οι κρατικες προπαγανδες καλα κρατουν.Ισχυριζομενοι τυχον ρηξεις με τους γειτονες τη στιγμη που ειμαστε και οι 2 λαοι τα χωρια των ευρωπαιων.
Αποτυχαν οι εποπ και τωρα πανε να φορτωσουν στη νεολαια τα βαρη που δε παει κανενας να υπηρετησει εβρο!
Μαλακας ειναι?Για να πηγαινει ο ρεμος με ι5 στα μπουζουκια?
Α ρε γελια σε αυτη τη χωρα..
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
προσυπογράφω με 10000 σε οσα προεγραψε ο ΓΑΜΑΩΜΑΝΟΥΛΕΣ..
 

PATHFINDER

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.435
Κριτικές
4
Like
32
Πόντοι
16
Να καταργηθει ο στρατος και να γινει μισθοφορικος

Aν και συμφωνώ στο σχόλιο σου οτι η χώρα σήμερα δεν είναι και στα καλύτερά της και θυμίζει περισσότερο ξέφραγο αμπέλι παρά οργανωμένο κράτος, θα σε διορθώσω στον ΛΑΘΟΣ χαρακτηρισμό σου "μισθοφορικός στρατός". Η ΣΩΣΤΗ απόδοση είναι "επαγγελματικός στρατός". Αν δεν γνωρίζεις την διαφορά μεταξύ των 2 λέξεων, θα πρότεινα να την μάθεις.

:cheesy:

ΥΓ. Πολύ συχνά οι δήθεν αριστεριστές και οι δήθεν αναρχικοί και κάθε λογής προοδευτικοί, χρησιμοποιούν τον όρο "μισθοφόρικός στρατός" αντί του όρου "επαγγελματικός στρατός" για να απαξιώσουν την "ιδέα" με δόλιο τρόπο. Μην πεφτεις στην ίδια παγίδα μιμούμενος το περιορισμένο φρασεολόγιό τους.
 

PASTELI

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2006
Μηνύματα
191
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
11
OYTE MIA XAMENH MEΡΑ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ!!!
 

Επισκέπτης
Κανονικά θα πρέπει να γίνει μισθοφορικός ο στρατός (όπως είναι σε όλα τα προηγμένα κράτη!). Ωστόσο, αν είναι να μείνει υποχρεωτική η θητεία, καλύτερα είναι να πηγαίνεις στα 19 με το που τελειώνεις το σχολείο και μετά για σπουδές. Να τελειώνεις μια και καλή. Μετά το πτυχίο που είναι έτοιμος για δουλειά, είναι πολύ σπάσιμο ο στρατός να σε κόβει έτσι.
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
ΥΓ. Πολύ συχνά οι δήθεν αριστεριστές και οι δήθεν αναρχικοί και κάθε λογής προοδευτικοί, χρησιμοποιούν τον όρο "μισθοφόρικός στρατός" αντί του όρου "επαγγελματικός στρατός" για να απαξιώσουν την "ιδέα" με δόλιο τρόπο. Μην πεφτεις στην ίδια παγίδα μιμούμενος το περιορισμένο φρασεολόγιό τους.

Επίσης την ίδια φρασεολογία χρησιμοποιούν σε άρθρα τους και αρκετοί "μη αναρχικοί" για να τονίσουν την ανάγκη διατήρησης του υπάρχοντος καθεστώτος...
 

antonis_p

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2007
Μηνύματα
241
Like
0
Πόντοι
1
το ίδιο παραμύθι ακούγεται ξανά και ξανά,
όσοι δεν θέλουν, ο καθένας για τους λόγους του, να υπηρετήσουν ζητούν μισθοφορικό ή επαγγελματικό στρατό,
όσοι το θεωρούν καθήκον τους πλέον εκτιμούν ότι από νωρίς και χωρίς διαρροές πρέπει όλοι να υπηρετούν.

Οι εποχές άλλαξαν και πλέον τα όπλα που στηρίζονται στην τεχνολογία δεν έχουν ανάγκη από περαστικούς φαντάρους. Τόσο στο ναυτικό όσο και στην αεροπορία δεν χρειάζονται φαντάροι παρά μόνο για να εξυπηρετούν τελείως δευτερεύουσες ανάγκες όπως καθαρισμοί, σερβίρισμα και καφέδες. Τίποτα από αυτά δεν είναι υποτιμητικό αλλά δεν χρειάζεται να δεσμεύεται ένα μόνιμο στέλεχος, που εκπαιδεύεται, πληρώνεται κλπ ενώ θα μπορούσε να εκτελέσει μια περισσότερο εξειδικευμένη εργασία.
Στον στρατό ξηράς αντίθετα όμως που το μεγαλύτερο μέρος του στρατεύματος θα πολεμήσει (ποτέ να μην χρειαστεί) παραδοσιακά με ντουφέκι, κράνος κλπ δεν χρειάζεται τόσο να είναι αποκλειστικά μόνο μόνιμος, πολλά χρόνια εκπαιδευμένος και τελικά δεν γίνεται να πληρώνεται in case of ένας τέτοιος στρατός για πάντα.
Ακόμα και ο αμερικανικός στρατός στο Ιράκ πηγαίνει με τις εφεδρείες του. Καλά οι μόνιμοι αλλά δεν φτάνουν για εκτεταμένες επιχειρήσεις. Οπότε ανακαλεί τους έφεδρους και κάνει την δουλειά του. Αλλά για να υπάρχουν έφεδροι πρέπει να έχει προηγηθεί μια σοβαρή θητεία σε πολεμικές μονάδες και όχι στα σύνορα Παπάγου-Αγίας Παρασκευής, με εκπαίδευση γιατί διαφορετικά θα στείλουν πρόβατα για σφαγή.
Κατά της υποχρεωτικής στράτευσης τάσσονται μόνο κάτι τύποι σαν αυτούς τους αξύριστους με τα ταγάρια και τα μαδέρια στις πορείες. Τέτοια κουβέντα δεν μπορώ να ανοίξω. Μπορούμε όμως να κουβεντιάσουμε πως θα γίνει περισσότερο χρήσιμη η θητεία.
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
904
Πόντοι
96
  στο στρατό ήρθε ενα νεουδι (στην αεροπορια δεν ειχαμε δεκανεις καπιως αλιωε λεγόταν) 19 χρονων εγω 24. Μου λέει "εγω θα σε οδηγησω στη μαχη" εγω ευτυχως μετα απο πολύ ωρα του λέω " η μοναδικη περιπτωση να στειλεις ομαδα στη μάχη και να γυρισει ζωντανη ειναι να διοικήσεις ομαδα αυτοκτονίας". η ουσία οτι ο στρατός θελει πρόβατα για σφάξιμο αν πας στα 22 εχεις ξεψαρώσει αν πας 18 και πολεμήσεις τοτε κανεις τα πάντα χωρίς συζήτηση στα 22 αρχιζεις το παζαρεμα. Εσεις με καθε ειλικρινεια ειδατε εστω και εναν αξιωματικό να μπορει να διοικήσει εστω 2 ανθρωπους??????????

ΥΓ Ακομα και σήμερα μετα από 12 χρόνια οταν βλεπω φανταρους να μην βαρανε ουτε 1 τέταρτο σκοπια αναρωτιεμαι ποσο ΜΑΛΑΚΑΣ ειμαι που παρουσιάστηκα!!! Ασε που οσοι ταλαιπωρουνται στο σταροτό μετα βλέπω οτι και στη ζωη ταλαιπωρουνται , δεν μπορουν να βρουν δουλειά κλπ
 

allen221

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
454
Like
8
Πόντοι
1
Το υπουργείο Εθνικής Αμυνας εξετάζει το ενδεχόμενο υποχρεωτικής στράτευσης στα 19. Ποια είναι η γνώμη σας;
Ο πιο μαλακας ειναι ο Δήμος Βερυκιος  :jerking:  :jerking:
FidoDiLdo (για το ερωτημα 4)
Αν το εννοεις νομικα (υποχρεωτική στρατευση λόγω συνταγματος) εχεις δικιο όμως μην ξεχνας και την ελευθερια του λόγου, τους αντιρεισιες συνειδησεως, τους μαρτυρες του Ιεχωβα κλπ. 
 

FidoDiLdo

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
864
Like
4
Πόντοι
6
αλλεν
ΤΟ θεωρω ασχετο με την εννοια οτι εδω εχουμε ενα πραγματικο ερωτημα-προβλημα και με την επιλογη 4 , υπαρχει ο φοβος να αποπροσανατολισουμε την συζητηση στο αν χρειαζεται στρατος ή οχι κλπ
 

gothiam

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2006
Μηνύματα
184
Like
0
Πόντοι
1
προσωπικα πιστευω οτι δεν πρεπει να καταργηθει ποτε η υποχρεωτικη στρατευση
 

moynitsokinigos

Μέλος
Εγγρ.
14 Φεβ 2007
Μηνύματα
188
Κριτικές
3
Like
1
Πόντοι
1
Οι εποχές άλλαξαν. Οι αριστεριστές βασιζόμενοι στην ιδεολογία τους και τεμπελολογίας τους θέλουν να μην πανε και να καταργηθεί.

Οι άλλοι θέλουν να πάνε και να μην πανε και να περνάνε καλά αμά πάνε. Εννοώ χαλαρά.

Έγω προσωπικά πιστεύω πως πλέον η στράτευση δεν έχει ιδαίιτερη σημασία. Εμένα μου δημιουργεί για πράδειγμα πρόβλημα που θα πρέπει να παρατήσω την στρωμένη δουλειά μου για να μπω και να κάνω σκοπιές χωρίς λόγο και το οτιδήποτε άλλο.

Αν δεν είχα αυτήν την δουλειά στην οποία είμαι στα παπάρια μου. Θα πηγαινα και θα έκανα τζάμπα διακοπές για ένα διάστημα.

Αλλά τώρα καταλαβαίνω πολλούς που δεν θέλουν να πάνε γιατί όντως μετά που θα βγουν από τον στρατό άντε να ξαναμπούν.

 

moynitsokinigos

Μέλος
Εγγρ.
14 Φεβ 2007
Μηνύματα
188
Κριτικές
3
Like
1
Πόντοι
1
Τώρα για αυτό που λέει το υπουργείο συμφωνώ. ʼμα μπεις στα 19 στα 20 ξεμπερδεύεις και γεια σας
 

allen221

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
454
Like
8
Πόντοι
1
αλλεν
ΤΟ θεωρω ασχετο με την εννοια οτι εδω εχουμε ενα πραγματικο ερωτημα-προβλημα και με την επιλογη 4 , υπαρχει ο φοβος να αποπροσανατολισουμε την συζητηση στο αν χρειαζεται στρατος ή οχι κλπ
FidoDiLdo
Και φυσικα χρειαζεται ο στρατος, τουλαχιστον στην Ελλάδα λόγω Τουρκίας και όχι μονο.
Προσωπικα εγω είμαι υπερ της υποχρεωτικής θητείας. Το 4ο ερωτημα υπάρχει για λογους στατιστικής.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
FidoDiLdo (για το ερωτημα 4)
Αν το εννοεις νομικα (υποχρεωτική στρατευση λόγω συνταγματος) εχεις δικιο όμως μην ξεχνας και την ελευθερια του λόγου, τους αντιρεισιες συνειδησεως, τους μαρτυρες του Ιεχωβα κλπ.  

Και εμένα η δικιά μου θρησκεία και συνείδηση μου απαγορεύουν να πληρώνω φόρους αλλά εδώ και πέντε χρόνια η αρμόδια ΔΟΥ ακονίζει το καβλί της πάνω μου κάθε Μάρτη...

 

allen221

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
454
Like
8
Πόντοι
1
Και εμένα η δικιά μου θρησκεία και συνείδηση μου απαγορεύουν να πληρώνω φόρους αλλά εδώ και πέντε χρόνια η αρμόδια ΔΟΥ ακονίζει το καβλί της πάνω μου κάθε Μάρτη...
Δυστυχως str81977 εδω ισχύει το DURA LEX, SED LEX  ;)  >:( (αυστηρος νομος, αλλά νομος)  :tickedoff:
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Το υπουργείο Εθνικής Αμυνας εξετάζει το ενδεχόμενο υποχρεωτικής στράτευσης στα 19. Ποια είναι η γνώμη σας;

το καλυτερο ειναι αυτο.....γιατι μετα εισαι ελευθερος απο αυτον τον βραχνα!εγω ειμαι βεβαια και υπερ της στρατευσης των γυναικων γιατι χωρις φραπε στο στρατο που πας ρε καραμητρο?στην σκοπια δεν θες ενα φραπεδακι χτυπημενο στα ορθια απο αξιωματουχο στρατιωτινα?και το παρασυνθημα θα ειναι.....αλτ τις ει? nescaffe classic!ελευθερα......
 

kaiaphas

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.105
Like
81
Πόντοι
16
εγω ειμαι βεβαια και υπερ της στρατευσης των γυναικων γιατι χωρις φραπε στο στρατο που πας ρε καραμητρο?στην σκοπια δεν θες ενα φραπεδακι χτυπημενο στα ορθια απο αξιωματουχο στρατιωτινα?και το παρασυνθημα θα ειναι.....αλτ τις ει? nescaffe classic!ελευθερα......
:2funny: :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom