Νέα

Περί θητείας στρατού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JohnKal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 232K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Το ΥΕΘΑ εξετάζει το ενδεχόμενο στρατιωτικής θητείας στα 18...

  • Συμφωνω

    Ψήφοι: 171 44,5%
  • Διαφωνω

    Ψήφοι: 14 3,6%
  • Να παραμείνει όπως έχει σήμερα

    Ψήφοι: 33 8,6%
  • Είμαι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης γενικά

    Ψήφοι: 162 42,2%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 4 1,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    384

Επισκέπτης
Aποψη μου ειναι πως το καλυτερο μοντελο περι στατιωτικης θητειας ειναι το Αμερικανικο... για περισσοτερες πληροφοριες....
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
οσοι υπηρέτησαν Ελευσίνα,Αγια Παρασκευη και Χαιδάρι ειναι ΥΠΕΡ της υποχρ. στράτευσης..
Οι χαροκαμμένοι στον ΕΒΡΟ ειμαστε ΥΠΕΡ της κατάργησης.
ΑΛΛΙΩΣ να πάνε ολες ΕΒΡΟ και φυσικά να πηγαινουν και οι γυναίκες..
 

Επισκέπτης
Ανεξαρτήτως πολιτικής ιδεολογίας πιστεύω ότι όλοι αντιλαμβανόμαστε ότι δεν ζούμε στην Ελβετία αλλά στην Ελλάδα και ο στρατός είναι αναγκαίος . Αυτό που ουσιαστικά ενοχλεί είναι η αδικία που ξεκινά απο αυτούς που σαν αγνές κάτασπρες χιονονιφάδες δεν καταδέχονται να υπηρετήσουν και καταλήγει σε αυτούς που υπηρετούν σπίτι τους με τρελές ειδικότητες ενώ άλλοι στα σύνορα . Η λύση είναι απλή . Καταρχήν κάθε πολίτης να έχει πολιτικά δικαιώματα ΜΟΝΟ αν έχει εκπληρώσει τις υποχρεώσεις του και το πολιτικό και φορολογικό σύστημα να ξεσκίζει αναλογικά όσους επιλέγουν να μην υπηρετούν . Αυτό , σε συνδυασμό με ορθολογική κατανομή των στρατευμένων εκεί που χρειάζεται ( ο στρατός , όχι η μαμα) θα αρχίσει να λύνει το πρόβλημα.
 

satanas999

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2007
Μηνύματα
19
Like
15
Πόντοι
0
Ο στρατος ειναι η μεγαλυτερη μαλακια που εχω ζηση στη ζωη μου γαμω τα τεθωρακισμενα και τους μαυρους μου γαμω!
 

Gamaomanoules

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
16
Καταρχήν κάθε πολίτης να έχει πολιτικά δικαιώματα ΜΟΝΟ αν έχει εκπληρώσει τις υποχρεώσεις του και το πολιτικό και φορολογικό σύστημα να ξεσκίζει αναλογικά όσους επιλέγουν να μην υπηρετούν . Αυτό , σε συνδυασμό με ορθολογική κατανομή των στρατευμένων εκεί που χρειάζεται ( ο στρατός , όχι η μαμα) θα αρχίσει να λύνει το πρόβλημα.
Φιλε επειδη οντως ζουμε στην ελλαδα στο λεω,εχεις καταλαβει οτι αυτοι που αποφασιζουν για μας δεν εχουν την παραμικρη ιδεα πως ειναι ο στρατος απο καποιον ανωνυμο?
Μηπως να σου πω οτι τα δικαιωματα που λες οσοι υπηρετουν καταπατωνται  απο αυτους που δεν εχουν παει?
Μηπως αυτα που λες ειναι παπαγαλιες για τους πολλους ετσι ωστε οι λιγοι που θα κυβερνουν να καλυπτονται οπως πρεπει?
Μηπως ανωνυμε ελληνακο αυριο τα παιδια σου θα πανε στον εβρο και τα παιδια του Κοκκαλη θαναι στο κοινοβουλιο απαλλαγμενοι απο το στρατο,γιατι ΕΣΥ ελληνακο χαβεις τα παραμυθια για τους πολλους?
Οσο για ονομασια μισθοφορικος-επαγγελματικος στρατος αυτα ειναι για τους στρατοκαυλους να παιζουν με λεξεις.
Στην ελλαδα οσοι πανε στρατο για δουλεια ειναι το μεγαλυτερο ποσοστο των απελπισμενων για μενα.Καλυτερα στο γιαπι παρα εβρο με μεταθεσεις και στο ΔΙΑΤΑΞΤΕ!
Ο δημοσιουπαλληλισμος στο μεγαλειο του φιλε..
 

iaswnas

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
180
Like
0
Πόντοι
1
Εγω λεω το αλλο που παει να περασει...ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΠΟΝΥΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ..Ετσι ετσι ισότητα ε... για τους άντρεσ υποχρέωση για τησ γυναίκες πριμοδότηση.Κατα τα αλλα ίσοι και ομοιοι..


Στα 19 δε τη παλευεις οπως στα 25 .Οταν ημουν στρατο οι ποιο πολυ που μαθαινα που κατι τουσ συνεβαινε ηταν μικροι.Μαχημος =ωριμος (οχι σιτεμενος) με μυαλο οχι προβατο......
 

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
Θα σου πρότεινα manoulogamia να δίνεις πολύ μεγαλύτερη σημασία στις λέξεις, κρύβουν εξαιρετικά πράγματα αν ξέρεις να τις ερμηνεύεις.

Για του λόγου το αληθές, επαγγελματικός είναι πχ ο στρατός των ΗΠΑ ή ο Γερμανικός, ενώ μισθοφορική είναι η Λεγεώνα των Ξένων και η πασίγνωστη πλέον Blackwater. Ποία τώρα η σχέση δύο απολύτως διακριτών εννοιών με αυτά που λες περί στρατόκαυλων δεν μπορώ να το καταλάβω.

Θα έπρεπε δε να ξέρεις ότι ο κάθε στρατόκαυλος είναι τελείως ενταντίον μισθοφορικών ή επαγγελματικών λύσεων. Αυτά για τις λέξεις.

Επιπλέον, σχετικά με τη γνώμη σου για τους απελπισμένους του Στρατού, θα σου πρότεινα να την κρατήσεις για πάρτη σου.

Δεν έχεις κανένα δικαίωμα και πολύ περισσότερο δεν έχεις τα αρχίδια να κρίνεις τέτοιους ανθρώπους. Ακόμα κι αν ο μοναδικός λόγος που υπηρετούν είναι η εξασφάλιση του μισθού. Ασχέτως που ένα εξαιρετικά μεγάλο ποσοστό υπηρετεί για λόγους που προφανώς αδυνατείς να κατανοήσεις, ακόμα και το μικρό ποσοστό των... "απελπισμένων", όπως εξαιρετικά άστοχα τους χαρακτηρίζεις έχουν πολύ μεγαλύτερα αρχίδια από την άνεργη ελληνική νεολαία.

Γιατί αν δεν ήταν έτσι, τα γιαπιά θα ήταν γεμάτα από Έλληνες και όχι τα ταμεία ανεργίας.

Κι όσο για το "ΔΙΑΤΑΞΤΕ", δεν υπάρχει μεγαλύτερη μορφή αβίαστης επιλογής και ελευθερίας από το να επιλέξεις να περιορίσεις τον εαυτό σου με ένα σύνολο κανονισμών και νόμων που η πλειονότητα χλευάζει - μια που δεν μπορεί ούτε να υπομείνει ούτε να κατανοήσει.
 

gothiam

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2006
Μηνύματα
184
Like
0
Πόντοι
1
Θα σου πρότεινα manoulogamia να δίνεις πολύ μεγαλύτερη σημασία στις λέξεις, κρύβουν εξαιρετικά πράγματα αν ξέρεις να τις ερμηνεύεις.

Για του λόγου το αληθές, επαγγελματικός είναι πχ ο στρατός των ΗΠΑ ή ο Γερμανικός, ενώ μισθοφορική είναι η Λεγεώνα των Ξένων και η πασίγνωστη πλέον Blackwater. Ποία τώρα η σχέση δύο απολύτως διακριτών εννοιών με αυτά που λες περί στρατόκαυλων δεν μπορώ να το καταλάβω.

Θα έπρεπε δε να ξέρεις ότι ο κάθε στρατόκαυλος είναι τελείως ενταντίον μισθοφορικών ή επαγγελματικών λύσεων. Αυτά για τις λέξεις.

Επιπλέον, σχετικά με τη γνώμη σου για τους απελπισμένους του Στρατού, θα σου πρότεινα να την κρατήσεις για πάρτη σου.

Δεν έχεις κανένα δικαίωμα και πολύ περισσότερο δεν έχεις τα αρχίδια να κρίνεις τέτοιους ανθρώπους. Ακόμα κι αν ο μοναδικός λόγος που υπηρετούν είναι η εξασφάλιση του μισθού. Ασχέτως που ένα εξαιρετικά μεγάλο ποσοστό υπηρετεί για λόγους που προφανώς αδυνατείς να κατανοήσεις, ακόμα και το μικρό ποσοστό των... "απελπισμένων", όπως εξαιρετικά άστοχα τους χαρακτηρίζεις έχουν πολύ μεγαλύτερα αρχίδια από την άνεργη ελληνική νεολαία.

Γιατί αν δεν ήταν έτσι, τα γιαπιά θα ήταν γεμάτα από Έλληνες και όχι τα ταμεία ανεργίας.

Κι όσο για το "ΔΙΑΤΑΞΤΕ", δεν υπάρχει μεγαλύτερη μορφή αβίαστης επιλογής και ελευθερίας από το να επιλέξεις να περιορίσεις τον εαυτό σου με ένα σύνολο κανονισμών και νόμων που η πλειονότητα χλευάζει - μια που δεν μπορεί ούτε να υπομείνει ούτε να κατανοήσει.



στο συγκεκριμενο εισαι μαλακας γαμαωμανουλ.....
 

gothiam

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2006
Μηνύματα
184
Like
0
Πόντοι
1
Ο στρατος ειναι η μεγαλυτερη μαλακια που εχω ζηση στη ζωη μου γαμω τα τεθωρακισμενα και τους μαυρους μου γαμω!


εσυ ρε εισαι μεγαλος μαλακας που βρισκεις το στρατο τη μεγαλυτερη μαλακια ...σιγα το καλσον σου...αν κλαιγεσαι απο τωρα μια ζωη θα κλαιγεσαι σε οτι κ να κανεις στη ζωη σου...και στη δουλεια σου κ σε ολα
επειδη τους κλαψιαρηδες δεν τους πηγα ποτε σου λεω αντε γαμησου ρε μπεμπη μαθε να ζεις
σε βριζω για ενα κ μονο λογο,επειδη βριζεις
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Κάποιοι δεν αντέχουν την ωμή αλήθεια...
 

podolagnos_28

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2006
Μηνύματα
3.482
Like
33
Πόντοι
16
Το καλύτερο φυσικά θα ήταν να μήν είναι υποχρεωτικός ο στρατός και να είμαστε...Ελβετία.Αλλά δυστυχώς,από την στιγμή που υπάρχουν γείτονες χώρες...φίδια,πρέπει να πηγαίνουν όλοι...έστω και 1 χρόνο...τώρα όσον αφορά αυτούς που καταφέρνουν να υπηρετούν εκεί που θέλουν...μαγκιά τους....και δεν ήμουν απο αυτούς...τα ίδια δεν γίνονται και στις δουλειές έξω?όποιος έχει μαχαίρι τρώει καρπουζάκι...για τις γυναίκεσ τώρα....φυσικά πρέπει να πηγαίνουν...ισότητα δεν ήθελάν?ας την λουστούν τώρα...ισότητα σε όλα...όχι εκεί που θέλουν....για κάποιον φίλο που βρίζει....φίλε σκέψου μόνο ότι οι καλύτερες φιλίες γίνονται στο Στρατό...μόνο αυτό......
 

antonis_p

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2007
Μηνύματα
241
Like
0
Πόντοι
1
Ο στρατος ειναι η μεγαλυτερη μαλακια που εχω ζηση στη ζωη μου γαμω τα τεθωρακισμενα και τους μαυρους μου γαμω!
αυτό είχες τα παπάρια να τους το πεις όσο ήσουν εκεί ή εκ των υστέρων λες μια μαλακία να περάσει η ωρα;
 

antonis_p

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2007
Μηνύματα
241
Like
0
Πόντοι
1
αυτοί που υπηρετούν μόνιμα στο στράτευμα (επαγγελματίες στρατιωτικοί) ξεκίνησαν την καριέρα τους από 17 ως 19 ετών.
Είνα άδικο να τους κατηγορήσει κάποιος πως το επέλλεξαν από δημοσιο-υπαλληλίστικη νοοτροπία. Εξάλλου το ότι στελεχώνουν μονάδες σε μέρη που άλλοι προτιμούν να είναι άνεργοι παρά να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους εκεί, δεν δείχνει πως έχουν τετοια νοοτροπία. Θα μπορούσατε να κατηγορήσετε γιατρούς ή δικηγόρους γιατί τα σχολεία στα ακριτικά νησιά είναι μονοθέσια ή τα αγροτικά ιατρεία είναι κλειδωμένα αλλά όχι τους στρατιωτικούς που τελικά προσφέρουν και κοινωνικές υπηρεσίες.
Το ότι πολλοί έχουν τον τρόπο να μην υπηρετούν δεν σημαίνει πως αυτοί που υπηρετούν πρέπει να αισθάνονται μαλάκες. Έτσι είναι η ζωή, για κάποιους είναι ευκολότερη... Αυτός που μπορεί να αποφύγει την στράτευση για το παιδί του έχει φοροαπαλλαγές που εγώ δεν έχω, του έχουν δώσει και 2-3 αστυνομικούς ενώ από την δική μου γειτονιά έχει να περάσει αστυνομικός χρόνια και τέλος πάντων έχει λύσει όλα τα προβλήματα που για όλους εμάς εδώ μέσα είναι άλυτα! Δίνει όμως δουλειά και σε μερικές εκατοντάδες ανθρώπους...

Το θέμα δεν είναι αν πρέπει να υπάρχει στρατός αλλά αυτός που υπάρχει να αρχίσει να λειτουργεί με νοοτροπία της τρίτης χιλιετίας. Δεν υπάρχει λογική εκμετάλευση πόρων και ανθρώπινου δυναμικού, δεν υπάρχει εκπαίδευση, στόχοι, εκμετάλευση ιδεών και  αυτό που αποκαλούμε "σύστημα" τρώει τα παιδιά του και δεν αφήνει κανέναν να δώσει αυτά που έχει και θέλει να προσφέρει. Και αυτά συμβαίνουν μόνο στον ελληνικό στρατό, έχω πάρει μυρωδιά και από άλλους στρατούς και τελικά απλά ο δικός μας κινείται όπως κινείται όλη η ελληνική κοινωνία. Εγώ αν ήμουν ξανά πάντως 16 ετών προκειμένου να έχω μία ήρεμη ζωή και έναν εύκολο μισθό βρέξει-χιονίσει θα γινόμουν εκπαιδευτικός, μπορεί και παπάς!

Και κάτι τελευταίο, αν αύριο ο στρατός αποδεσμεύσει όλους τους φαντάρους και καλύψει τις ανάγκες του με προσωπικό επί πληρωμή, θα το πληρώσουμε όλοι πολύ ακριβά, όλοι αυτοί από κάπου θα πρέπει να πληρωθούν. Δεν είναι σίγουρο πως όταν λέμε κάτι έχουμε όλοι μας λάβει υπόψην όλες τις παραμέτρους.
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
οταν θα πάνε ΟΛΟΙ γυναίκες,πουστρέλια,μητσοτάκηδες,μπάτσοι,καραβανάδες(που δεν εχουν υπηρετησει ουτε μισο λεπτό αφιλοκερδώς και αμησθί) και ΥΠΗΡΕΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ 1 έτος ΤΖΑΜΠΑ τότε να γίνει υποχρεωτικά στα 19..
ως τότε ΚΑΝΕΝΑΣ...
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
οταν θα υπηρετήσουν αμησθί και οι καραβανάδες και οι μπατσοι τότε να πάτε όλοι..
εγω πήγα και είδα οτι μονο ΡΠ πάνε ΕΒΡΟ..Οι υπόλοιποι δεν πάνε στρατό η πάνε Αθήνα..
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
904
Πόντοι
96
εσυ ρε εισαι μεγαλος μαλακας που βρισκεις το στρατο τη μεγαλυτερη μαλακια ...σιγα το καλσον σου...αν κλαιγεσαι απο τωρα μια ζωη θα κλαιγεσαι σε οτι κ να κανεις στη ζωη σου...και στη δουλεια σου κ σε ολα
επειδη τους κλαψιαρηδες δεν τους πηγα ποτε σου λεω αντε γαμησου ρε μπεμπη μαθε να ζεις

 Καποτε στη θητεια ήμουν μέσα 6-7 μέρες εμπλοκή ενω συνάδελφος εβγαινε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Τα πήρα και τους λέω αντε να βγω και εγω ενα απογευμα να κανω μπανιο και νανι. ΕΕ μπεμπη και κλαψιαρη με ειπανε και φλώρο και κολεγιοπεδο. Στην Ελλαδα δεν υπαρχει μονο ειδικη μεταχειριση αλλα και ΘΡΑΣΟΣ. Οχι μονο να τον βολεψει καποιον ο μπαμπακας του και η μαμακα του αλλα να λεει Loser αποτυχημενο κλαψιαρη και μαλακα τον κακομοιρη που δεν εχει κανεναν να τον βοηθήσει.  

ΟΚ βολευτηκες συγχαρητηρια μην μας τρα ζαλίζεις όμως.

ΥΓ 20 μήνες Χ 700? που θα επαιρνα μισθό μας κανει 14000? ακριβα ήδη τον πλήρωσα τον στρατό ενω αν μου τα επαιρνε από φορολογία θα επαιρνε ενα Α@@@δι θεωρητικα απο τους πλουσιους θα επαιρνε πιο πολλα. τωρα οι φτωχοι που πανε Εβρο, Σαμο, Κυπρο πληρωνουν πιο ακριβά το Στρατό
 

antonis_p

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2007
Μηνύματα
241
Like
0
Πόντοι
1
αν οι πιτσιρικαδες πηγαιναν στην ωρα τους δεν θα εχαναν το μισθο στους, αν πατε μια βολτα στις καφετεριες της πλατειας της γειτονιας σας θα δειτε πως αν τους μαζεψουν και τους στειλουν ολους αυτους να υπηρετησουν
οι μονοι κεδισμενοι θα ειναι οι πατεραδες που θα σωσουν τα λεφτα τους που πανε σε φραπεδες και marlboro.

Οι καραβαναδες πριν ξεκινησουν να πληρωνονται εχουν κανει 2-3 ή 4 χρονια σχολη αμησθι! Και απο εκει και μετα κανουν απειρες ωρες-μερες-εβδομαδες απληρωτες που ενας αλλος δημοσιος υπαλληλος θα ειχε πλουτισει απο τις υπερωριες!

τωρα troueno αν ο καθενας αρχισει να μετραει τις εμπειριες του δεν θα βγει ακρη. Παντως ναι, υπαρχουν πολλοι καφροι στο στρατευμα αν αυτο σε καλυπτει. Ποιο ομως ειναι το συμπερασμα απο την προσωπικη σου ιστορια; Εκτος απο το οτι επεσες 1. σε εναν καφρο και 2 σε ενα βυσμα;
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
904
Πόντοι
96
  επειδη εχω μεγαλωσει στα ΒΠ ήμουν και γω απο αυτους που περναγαν 5 ωρες στην καφετέρια αλλα σπουδαζα κιολας. Δηλαδη οι 20χρονοι φοιτητες βρίσκουν δουλεια και δεν πάνε να δουλέψουν?? εδω δεν βρισκουν δουλεια οι πτυχιουχοι!!!! Απο την αλλη το συμπερασμα μου ειναι οτι οσο πιο βολεμενος εισαι τόσο πιο κάφρος γίνεσαι.
Σαν την μαρια Αντουανέτα Ελα μωρε δεν έχεις να φας ψωμί φαε παντεσπάνι!!!!
 

gothiam

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2006
Μηνύματα
184
Like
0
Πόντοι
1
μετα το στρατο δηλαδη ολα ειναι ροδινα ? τα βυσματα-χωστες και ολοι οι μαλακες εξαφανιζονται ?
γνωμη μου ... δεν αξιζει να στενοχωριεται καποιος ειδικα αν παει στα 19 και το μονο του αγχος ισως και να ναι ποτε θα βγει εξοδουχος...
να αγχωνεται και να τα παιρνει και με το κρατος και με τους μαλακες-βυσματα γυρω οταν δεν μπορει ισως  να βρει δουλεια και αυτοι βολευονται και ειναι στον αφρο...
αλλα αυτο ειναι αλλη συζητηση...

δε βλεπεις παντως στον Στρατο κατι που δεν υπαρχει ηδη εκει εξω...αν αρχισεις να κλαιγεσαι για το στρατο φαντασου πικρες στο μελλον
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
antonis_p αμησθί στην σχολή??? δεν νομίζω...150 ευρώ παίρνουν οι ευελπιδες με ΤΠΣΚ έξω και φυσικά δεν υπηρετούν ποτε...Ενώ ο απλός φαντάρος παίρνει 8 ευρώ..
στρατιωτικός εισαι?Ελα να δουλέψεις στην δουλεια μου 1 χρόνο αμησθί οπως έρχομαι εγω στην δική σου..Να σε διατάζω και να σε χώνω καλιόπες οπως κανουν οι αμόρφωτοι καραβανάδες επι 1 χρόνο..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom