Νέα

Περί θητείας στρατού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JohnKal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 232K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Το ΥΕΘΑ εξετάζει το ενδεχόμενο στρατιωτικής θητείας στα 18...

  • Συμφωνω

    Ψήφοι: 171 44,5%
  • Διαφωνω

    Ψήφοι: 14 3,6%
  • Να παραμείνει όπως έχει σήμερα

    Ψήφοι: 33 8,6%
  • Είμαι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης γενικά

    Ψήφοι: 162 42,2%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 4 1,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    384

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
μετα τον στρατό μενεις σαν την καλαμιά στον κάμπο..
ΜΟΝΟΣ μετά τον Έβρο να παρακαλάς με 4 πτυχία τον κάθε αμόρωτο να σε πάρει στην επιστήμη σου...Ταμείο ανεργίας και λαμπάδα στον θεό να βρεις δουλεια κούριερ..
Πριν τον στρατό δεν σε παίρνουν όμως γιατι θέλει απολυτήριο στρατού..Μετά τον στρατό σου λένε οτι 1 χρόνο που ήσουν εκτος δουλειας ειναι πολύ!!!

Ενα να θυμάστε: 'βύσμα στον στρατό ,βύσμα και στην ζωή'
'χαροκαμένος στον στρατό,χαροκαμένος και στην ζωή..'

antonis_p αμησθί στην σχολή??? δεν νομίζω...150 ευρώ παίρνουν οι ευελπιδες με ΤΠΣΚ έξω και φυσικά δεν υπηρετούν ποτε...Ενώ ο απλός φαντάρος παίρνει 8 ευρώ..
στρατιωτικός εισαι?Ελα να δουλέψεις στην δουλεια μου 1 χρόνο αμησθί οπως έρχομαι εγω στην δική σου..Να σε διατάζω και να σε χώνω καλιόπες οπως κανουν οι αμόρφωτοι καραβανάδες επι 1 χρόνο..
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
904
Πόντοι
96
Ετσι ειναι!!
Απλα στην Ελλαδα τα κομματα κατευθηνουν ΚΑΙ την νεολαια.
Οι 16ρηδες επρεπενα ειναι στους δρομους και να λένε

  τον παιξουμε 6 ωρες στο σχολειο για να παμε το απογευμα στο φροντιστηριο να κανουμε 4 ωρες πραγματικό μαθημα για να μπουμε στη σχολη και πιθανότατα να πάμε  στον ΟΑΕΔ μετα και εσεις απο πάνω μας λέτε να πάμε και φανταροι στα 18. Αντε απο εδω.

  Αν εκλειναν οι μαθητες τα σχολεια θα ημουν με τα 1000 μαζίτους

 

podolagnos_28

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2006
Μηνύματα
3.482
Like
33
Πόντοι
16
laplace,θα διαφωνήσω πάλι μαζί σου...κατ'αρχήν δεν έχω σχέση με στρατό απλά πως το βλέπω θα σου πώ...ο εκάστοτε στρατιωτικός που υπάρχει στο στράτευμα και έχει την δουλειά του σαν επάγγελμα σημαίνει πως ο στρατός του ανήκει?Δηλαδή πάς στην δουλειά του και δουλεύεις αμισθή?Κάτι άλλο...ο φαντάρος μπορεί να παίρνει 8 ?(δεν το ξέρω αλλα για να το λές θα ξέρεις) δεν σημαίνει πως και στο κράτος στοιχείζει τόσο...βάλε:φαγήτο(όσο άθλιο και αν είναι το κράτος το πληρώνει),στέγη(το ίδιο),υγειονομική περίθαλψη,καταστάσεις επιβιβάσεως για εισητήρια και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο....απλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα...πολλοί φαντάροι που δεν έχουν δουλειά να κάνουν μετά το στρατό, σκέφτονται τι θα κάνουν μετά....όσον αφορά τις διαταγές των καραβανάδων...δεν θα πώ τίποτα απλά θα σε ρωτήσω κάτι:έχεις ποτε δουλέψει σε ιδιωτικό τομέα?εκεί να δείς διαταγές και χριστοπαναγίες που πέφτουν...και εκεί πάλι δεν μιλάει κανένας...τουμπεκί ψιλοκομμένο......δεν συμφωνείς?
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
904
Πόντοι
96
  το τελος της λογικης. Δεν φτανει που μας καλουνε με το ζορι μας λένε οτι κοστιζουμε κιολας.  και σπίτι ειχα και φαγητο ειχα και δουλεια θα μπορουσα να βρω και ασφαλεια ατυχηματων  ειχα και ταξιδια δεν εκανα (αυτοι με εστειλαν στα νησια), αν τους κοστιζα ας με εστελναν σπιτι μου.

  Τωρα θυμηθηκα και Πασχα στην μοναδα που οι μονιμοι ειχαν και πολιτες καλεσμενους και εκανα ΚΑΙ τον σερβιτόρο ΚΑΙ τον λαντζερη, στην Αμερική με την ιδια δουλεια θα τα κονομαγα χοντρα  (Πολυ πιατο ........ στο Στρατό)
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
ποδολάγνε τι συγκρίνεις?την δουλεια την ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ..αν σε βρίσουν ΓΕΙΑ ΣΑΣ..
τον στρατο δεν τον επιλέγεις..και όσο για την στέγη και το φαί ΚΑΛΥΤΕΡΑ να έμενα στον δρόμο άστεγος και να ζητιάνευα παρά τα όσα πέρασα στον στρατό..Και όσοι νομίζουν οτι υπερβάλω ας δούν τις αυτοκτονίες στον ΈΒρο..
και στο κάτω κάτω γιατι εγω να τα παρατήσω ΟΛΑ για 1 χρόνο αμησθί και όχι ο καραβανάς η ο χωροφύλακας?ας δουλέψει και αυτός 1 χρόνοαμησθί και να πληρώνει όπως εγω τα πάντα και φυσικά 1 έτος να μένει μεσα και να τρώει το κωλοφαί του στρατου..
ειναι ψέμα οτι 8-9 μήνες μετά κάνει να επανέλθει ο οργανισμος σου μετα τον στρατο?(στομάχι διαλυμένο-συναισθηματικά τσαλακωμένος κλπ)

Υ.Γ. Θέλετε να σας πώ συνθηκες?Θελετε να σας πώ για τις ΑΘΛΙΕς τουαλέτες που τις κλείδωνε ο διοικητης ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟΥ μετα τις 7 για να είναι καθαρές ολη μέρα?και πηγαίναμε στο χιόνι? Να πώ για το φαγητό?Για τους ΡΠ που στα μαγειρία σε έσπαγαν στο ξύλο αν δεν μασούσες απο νταβατζηλίκια? δεν γίνονται αυτα?
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Όταν ήταν να απολυθώ απότο στρατό γκρίνιαζα και έλεγα σε κάποιον μεγαλύτερο που συζητούσαμε "άντε να απολυθώ" κλπ. Και αυτός μου είπε - σοφά λόγια :" φεύγεις από το μικρό μπουρδέλο που είναι ο στρατός και έρχεσαι στο μεγάλο μπουρδέλο που είναι η ζωή" ... Πόσο δίκιο είχε!

Όπως και να χει είναι απαράδεκτο στο στρατό, αφού πας που πας, να μην πληρώνεσαι επαρκώς και να μη δικαιούσαι άδεια από τη δουλειά όπως οι έγκυες . Επίσης να παίρνεις κανονικότατα ένσημα , να σου αναγνωρίζεται προυπηρεσία ανεξαρτήτως ειδικότητας, μόρια στον  ΑΣΕΠ κλπ.

Οι διάφορες δραστήριες νεολαίες των κομμάτων και φοιητιτικές παρατάξεις όμως... πως θα τσεπώσουν κάνα ευρώ είναι, αντί να διεκδικήσουν κάτι που τους αφορά όλους.
 

gothiam

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2006
Μηνύματα
184
Like
0
Πόντοι
1
Όταν ήταν να απολυθώ απότο στρατό γκρίνιαζα και έλεγα σε κάποιον μεγαλύτερο που συζητούσαμε "άντε να απολυθώ" κλπ. Και αυτός μου είπε - σοφά λόγια :" φεύγεις από το μικρό μπουρδέλο που είναι ο στρατός και έρχεσαι στο μεγάλο μπουρδέλο που είναι η ζωή" ... Πόσο δίκιο είχε!

Όπως και να χει είναι απαράδεκτο στο στρατό, αφού πας που πας, να μην πληρώνεσαι επαρκώς και να μη δικαιούσαι άδεια από τη δουλειά όπως οι έγκυες . Επίσης να παίρνεις κανονικότατα ένσημα , να σου αναγνωρίζεται προυπηρεσία ανεξαρτήτως ειδικότητας, μόρια στον   ΑΣΕΠ κλπ.

+1000
 

panourgos

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2007
Μηνύματα
759
Like
6
Πόντοι
6
ΛΗΜΝΟΣ : Λ-αθος Η-ταν Μ-ανα μου Να Ο-ρκιστω Σ-τρατιωτης
9 μηνες φιλοι μου  σε ενα στρατοπαιδο που νταλα καλοκαιρι δεν ειχε νερο οχι μονο για να κανουμε μπανιο αλλα ουτε για τις τουαλετες , που νοικιαζαμε δωματιο σε ξενοδοχειο για να κανουμε μπανιο ,
διστυχως το μεγαλυτερο θεατρο της σημερινησ κοινωνιας ειναι ο στρατος , θελουν μονο κατι να γυαλιζει και απο μεσα ας ειναι ολο σαπιο .
ειχαμε βαψει την μοναδα σε 40 μερες 3 φορες , επειδη αντι για χρωμα ο δκτης μας εδινε ασβεστη με ωχρα και ολο επεφτε μεχρι την ταξιαρχικη , ασχετο που χρεωνοταν πλαστικο χρωμα και μαλιστα ακριβο    :jerking: :jerking: :jerking:
 

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
laplace εκτός από την προφανέστατη εμπάθειά σου έχεις να αναφέρεις τίποτε σημαντικό ή έστω πραγματικό;

Αυτοκτονίες στον Έβρο. Ξέρεις από ποιους; Από κάτι κακομαθημένα κωλόπαιδα που δεν έχουν ιδέα τι θα πει δυσκολία γιατί είχαν πάντα τη μαμά και το μπαμπά να ανησυχούν για τον μπούλη, τι θα φάει, πού θα κοιμηθεί, ποιος θα τον ξεσκατίσει κι ένα σωρό άλλα.

Ο δε στρατιωτικός, λαμβανομένων υπόψιν των υπηρεσιών που δεν πληρώνονται ως υπερωρίες και μόνο - δεν υπολογίζω καν ασκήσεις, συναγερμούς, επιθεωρήσεις κλπ - δουλεύει σε όλη του τη ζωή συνολικά αμισθί χρόνο απείρως μεγαλύτερο από τον ένα χρόνο που θεωρητικά δουλεύεις εσύ ως στρατιώτης, αν φυσικά δε στέλνεις το μπαμπά και τη μαμά να γλύφουν τους πισινούς πολιτικών για να μην κουραστεί ο κανακάρης.

Όσο για τους 8-9 μήνες της μετά το Στρατό αποκαταστάσεως είναι γελοίο και μόνο που το λες.

Και για το "ΓΕΙΑ ΣΑΣ" αν σε βρίσουν στη δουλειά σου, πήγαινε πέστο στις εκατοντάδες χιλιάδες των ανέργων που θα έστηναν και κώλο για να δουλεύουν και να τους βρίζουν, αρκεί να δούλευαν. Κι αν δεν πάει η ντομάτα σύννεφο...
 

Gamaomanoules

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
16
Θα σου ...κατανοήσει.
Τις προτασεις κρατα τες για οσους νομιζουν οτι υπηρετωντας μια ζωη και σημερα προσφερουν στην πατριδα..
Ασε καλυτερα να πας στο γιαπι που θα βρεις καλυτερο μεροκαματο παρα στο μεσα εξω του στρατοπεδου.Οτι και να λες και οτι και να παιζεις με τις λεξεις το θεμα ειναι οτι ο εκαστοτε στρατιωτικος τρωει τα μεγαλυτερα γαμησια και πικρες απο ολους τους εργαζομενους στη χωρα μας.
Αποκτα κουσουρια και ψυχολογικα λογω του οτι εχει να εκτελεσει ΔΙΑΤΑΓΕΣ καθε μερα.
Η ανεργια σημερα ειναι στα καλα επαγγελματα που ολοι θελουν να μπουν,στα πιο ταπεινα ομως βρισκεις ανετα δουλεια.Ομως οι πιο αργοσχολοι,αποτυχημενοι πανε στρατο.
Τα αρχιδια ταχω γιατι υπηρετησα με τους αποτυχημενους τη θητεια μου μαζι και ξερω οταν εγω ελεγα ΛΕΛΕ,μια ζωη και σημερα και τους δουλευα αυτοι ξενερωναν που εγω μετα το 8ωρο θα γαμουσα οποια ηθελα και θα πηγαινα οπου ηθελα.
Περιττο να σου πω αν δε ξερεις τα χωσε που γινονται για τις υπηρεσιες των καραβαναδων.
Ασε φιλε ας μη μιλαμε για στρατο γιατι οπως λες η πλειοψηφια που παει το θεωρει αγγαρεια γιατι ειναι για το πουτσο το να υπηρετεις και χασιμο χρονου.
Εσενα σε βολευει να λες οτι δε μπορει να κατανοησει το νοημα του κτλ.Αυτα ομως ειναι καραμελες που λενε τα "στελεχη" μεταξυ τους για να νιωθουν καλυτερα.
Στη μαζα ομως ξερουν ποσο απαλευτο ειναι να εισαι υπο τις διαταγες ανωτερων και  με μεταθεσεις που σου γαμανε τη ζωη.
Για τα εποπ(επειδη πεινω ορκιζομαι παλι)δεν εχει γινει ακομα γνωστο γιατι αποτυχαν,μηπως επειδη ενα καλο ποσοστο δηλωσε ψυχολογικα για να αποταχθει?
Τις συμβουλες κρατα τες για οσους δεν εχουν παει ακομα και δεν ξερουν ιπποτακο..
 

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
Σωστά. Πατρίδα, τι μπανάλ έννοια...

Περί διαταγών άστο. Δε σε παίρνει να αναφέρεσαι σε θέματα που αγνοείς.

Το ότι υπηρέτησες δε λέει απολύτως τίποτα. Πολλοί υπηρέτησαν και σε πινέζες και πέρασαν ζωή χαρισάμενη. Μόνο η επαγγελματική ενασχόληση σου δίνει τα αρχίδια να κρίνεις το Στρατό. Τα υπόλοιπα που  λες και υπαινίσσεσαι είναι απλώς κουραφέξαλα.

Αυτά δε που λες αποδεικνύουν ακριβώς ότι δεν μπορείς να κατανοήσεις θεμελιώδη πράγματα που έχουν να κάνουν με το τι είναι Στρατός και ποια η ουσία του.

Πολύ δε περισσότερο δεν έδωσα σε κανέναν συμβουλή για το Στρατό. Κανείς λεχρίτης όμως, ακόμα κι αν έχει υπηρετήσει, δεν έχει ούτε δικαίωμα ούτε δυνατότητα να κρίνει. Ακόμα κι όσοι υπηρέτησαν δεν ξέρουν ούτε το 1% του τι πραγματικά ισχύει και γιατί γίνονται όσα γίνονται. Τις αυθεντίες των κληρωτών λοιπόν αλλού.
 

podolagnos_28

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2006
Μηνύματα
3.482
Like
33
Πόντοι
16
laplace εκτός από την προφανέστατη εμπάθειά σου έχεις να αναφέρεις τίποτε σημαντικό ή έστω πραγματικό;

Αυτοκτονίες στον Έβρο. Ξέρεις από ποιους; Από κάτι κακομαθημένα κωλόπαιδα που δεν έχουν ιδέα τι θα πει δυσκολία γιατί είχαν πάντα τη μαμά και το μπαμπά να ανησυχούν για τον μπούλη, τι θα φάει, πού θα κοιμηθεί, ποιος θα τον ξεσκατίσει κι ένα σωρό άλλα.

Ο δε στρατιωτικός, λαμβανομένων υπόψιν των υπηρεσιών που δεν πληρώνονται ως υπερωρίες και μόνο - δεν υπολογίζω καν ασκήσεις, συναγερμούς, επιθεωρήσεις κλπ - δουλεύει σε όλη του τη ζωή συνολικά αμισθί χρόνο απείρως μεγαλύτερο από τον ένα χρόνο που θεωρητικά δουλεύεις εσύ ως στρατιώτης, αν φυσικά δε στέλνεις το μπαμπά και τη μαμά να γλύφουν τους πισινούς πολιτικών για να μην κουραστεί ο κανακάρης.

Όσο για τους 8-9 μήνες της μετά το Στρατό αποκαταστάσεως είναι γελοίο και μόνο που το λες.

Και για το "ΓΕΙΑ ΣΑΣ" αν σε βρίσουν στη δουλειά σου, πήγαινε πέστο στις εκατοντάδες χιλιάδες των ανέργων που θα έστηναν και κώλο για να δουλεύουν και να τους βρίζουν, αρκεί να δούλευαν. Κι αν δεν πάει η ντομάτα σύννεφο...
Συμφωνώ 1000% φίλε....διάβασέ το laplace....και θα δείς ότι δεν έχει και πολύ άδικο....και όσο για τις δουλειές που αν σε βρίσουν φεύγεις....μάλλον εσύ είσαι ο ανεξάρτητος και ο μάγκας και δεν σε πειράζει που δεν θα έχεις τσιγάρο να καπνίσεις.....εκτός φυσικά και οι δικοί σου έχουν οικονομική άνεση....τότε πάω πάσο και μαγκιά σου που φεύγεις από τις δουλείες με ένα απλό και ξερό....ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Και οι δύο δίκιο έχετε. Το καλύτερο θα ήταν, πιστεύω, να πηγαίναμε κανονικό Στρατό 6 μήνες στα 19 - δλδ να κάναμε στρατιωτική εκπαίδευση και όχι καραγκιοζιλίκια - και μετά ανά κάποια διαστήματα να σε καλούσαν επί της ουσίας και όχι για χαβαλέ.
 

polemistis

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2006
Μηνύματα
1.162
Like
6
Πόντοι
16
Η έννοια του στρατού έχει δύο σκοπιμότητες ...

1ον να μάθεις από πια άκρη πυροβολεί το όπλο για να μην το κρατάς ανάποδα ώστε να μπορείς να υπερασπίσεις τον εαυτό σου και την οικογένεια σου αν χρειαστεί.
2ον να υπάρχει μια στοιχειώδης στελέχωση και υποδομή των μονάδων που θα φροντίσει να μην είμαστε ξεβράκωτοι αν μας την πέσουν και θα κρατήσει τις πρώτες στιγμές μέχρι να γίνει η επιστράτευση

Βγάζοντας άχρηστη την έννοια της θητείας βαράμε το σαμάρι για να ακούσει ο γάιδαρος. Δηλαδή δεν μας φταιει η νοοτροπία μας, ο ωχαδερφισμός μας, η λούφα μας και η κουτοπονηριά μας για τις αδικίες που συμβαίνουν, αλλά μας φταιει η έννοια της θητείας. Λες και αυτός που βάζει βύσμα για να γλιτώσει και να χώσει τον άλλον δεν είναι ένας από εμάς.

Ας καταργήσουμε λοιπόν και την θητεία να δούμε που θα βγάλει ο κατήφορος ...

Υστερόγραφο

Ναι υπηρέτησα 18 μήνες σε μονάδα τεθωρακισμένων
Ναι έχω φάει εμπλοκή και χώσιμο μέσα όχι 7 μέρες αλλά ένα μήνα
Ναι έκανα διπλο-υπηρεσίες
Όχι δεν απέκτησα ψυχολογικά προβλήματα ούτε είχα τάσεις αυτοκτονίας
 

Gamaomanoules

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
16
Ακόμα κι όσοι υπηρέτησαν δεν ξέρουν ούτε το 1% του τι πραγματικά ισχύει και γιατί γίνονται όσα γίνονται.
Χαιρομαι παντως που εχεις γνωση του 99% τι παιζει στο στρατευμα μεγαλε!
Πρεπει να σαι γατος!
Ολοι εμεις που υπηρετησαμε δεν εχουμε ιδεα τι ειναι ο στρατος..
Ιπποτη μηπως νομιζεις οτι ζεις σε παραμυθι του μεσαιωνα?
Ο στρατος δεν ειναι μια εικονα της σαπιλας της κοινωνιας μας?Εκει δε παιζουν διαπλοκες?
Δε διακινειται μαυρο χρημα?Δε πεφτουν μιζες?Ολα ειναι υπερ πιστεως και πατριδας?
Τι λε ρε μεγαλε θα κλαψω!
Ειχα τοση ασχημη γνωμη επειδη δεν εχω ιδεα τι παιζει πραγματικα στο στρατο?Ομολογω παντως φιλε επειδη ειμουν 1 μηνα ευελπιδων πρεπει να εχω κανει λαθος που τα μεγαλυτερα ΒΥΣΜΑΤΑ ηταν εκει.Μεγαλε βγες αποτο παραμυθι και δες τι πραγματικα γινεται στο μπουρδελο που λεμε στρατο..
 

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
manoulotetoie κουκουρούκου βάου βάου!

Ό,τι να ναι λες!

Αν έχεις την άποψη ότι ο κληρωτός έχει την παραμικρή ιδέα του τι πραγματικά γίνεται και γιατί γίνονται όσα γίνονται και σε ποιους οφείλονται τότε όντως. Χάνω κυριολεκτικά την ώρα μου, σα να προσπαθώ να εξηγήσω σε μπούφο τη θεωρία της σχετικότητας!

Κατά τα άλλα, οι απαντήσεις σου απολύτως σχετικές και right on target! Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν.
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Ο Δημοσθένης ρώτησε τον Ισοκράτη:
Πότε Ισοκράτη θα ταχθείς υπέρ του πολέμου(εναντίον των Μακεδόνων);
Ισοκράτης:
Όταν οι πλούσιοι προσφέρουν, οι πολιτικοί δεν διασπαθίζουν το δημόσιο χρήμα και οι νέοι θέλουν να πολεμήσουν
 

kaiaphas

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.105
Like
81
Πόντοι
16
Καιρο ειχε παλι να συμβουν οι γνωστες μαλακιες.............μοντς σβηστε τα ποστ με το βρισιδι!
 

podolagnos_28

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2006
Μηνύματα
3.482
Like
33
Πόντοι
16
Πω,πω ρε πούστη μου.....έχασα την ''μάχη''....ρε παιδιά πέστε για κανένα μουνί και αφηστε τις μαλακίες....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom