Νέα

Περί θητείας στρατού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JohnKal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 232K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Το ΥΕΘΑ εξετάζει το ενδεχόμενο στρατιωτικής θητείας στα 18...

  • Συμφωνω

    Ψήφοι: 171 44,5%
  • Διαφωνω

    Ψήφοι: 14 3,6%
  • Να παραμείνει όπως έχει σήμερα

    Ψήφοι: 33 8,6%
  • Είμαι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης γενικά

    Ψήφοι: 162 42,2%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 4 1,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    384

Επισκέπτης
Σαφως και πρεπει να πηγαινουμε στα 19. Μαλάκες είναι οι Ισραηλητες που το εχουν υοθετησει? Μετα τις πανελληνιες, μπαινεις στη σχολη σου και η θεση σε περιμενει μετα τη θητεία.

Τα πλεονεκτηματα ειναι αρκετα...στα 19 το βλέπεις σαν παιχνιδι..παθιάζεσαι με το κονσεπτ...μαθαινεις και 2-3 πραγματακια χρησιμα στη μετεπειτα ζωή...ασε που δε σου κοβει στα 2 την καριέρα σου...

Βεβαια, με  βασική προυπόθεση...οτι η εκπαιδευση θα ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ...ουτε λουφες, ουτε ευνοικες μεταθεσεις....ουτε μαγειρεία και τουαλετες....εκπαιδευση για μαχη..αλλιως ας το αφησουν οπως έχει..
 

Ryu

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Νοε 2006
Μηνύματα
2.017
Κριτικές
9
Like
13
Πόντοι
2.007
Σαφως και πρεπει να πηγαινουμε στα 19. Μαλάκες είναι οι Ισραηλητες που το εχουν υοθετησει? Μετα τις πανελληνιες, μπαινεις στη σχολη σου και η θεση σε περιμενει μετα τη θητεία.

Τα πλεονεκτηματα ειναι αρκετα...στα 19 το βλέπεις σαν παιχνιδι..παθιάζεσαι με το κονσεπτ...μαθαινεις και 2-3 πραγματακια χρησιμα στη μετεπειτα ζωή...ασε που δε σου κοβει στα 2 την καριέρα σου...

Βεβαια, με  βασική προυπόθεση...οτι η εκπαιδευση θα ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ...ουτε λουφες, ουτε ευνοικες μεταθεσεις....ουτε μαγειρεία και τουαλετες....εκπαιδευση για μαχη..αλλιως ας το αφησουν οπως έχει..

1000% σε νεαρη ηλικια οπως λες.
Το μονο μειον οτι δεν θα υπαρχει η φυσικη συνεχεια σχολειο-πανεπιστημιο, με αποτελεσμα καποια κενα μετα απο ενα χρονο εντατικης  :jerking: .
Παντως σιγουρα ενας 19χρονος βιωνει πιο ανωδυνα την ολη φαση.
 

markhsios

Μέλος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
215
Like
0
Πόντοι
1
Το σωστότερο σύστημα όλως παραδόξως το έχει η Ελβετία.
3 μήνες πραγματικής- εντατικής εκπαίδευσης, το όπλο μαζί στο σπίτι του πολίτη και μετεκπαίδευση ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Περιττό να πω ότι ο μέσος Ελβετός είναι πολύ καλύτερα εκπαιδευμένος από τον μέσο Έλληνα. Διότι ο μέσος Ελβετός εκπαιδεύεται 3 μήνες σε τακτικές μάχης, ενώ ο μέσος Έλληνας εκπαιδεύεται 1 χρόνο να υπηρετεί ως φιλιπινέζα πολυτελείας (σκούπισμα, σφουγγάρισμα, στρώσιμο κρεβατιού, μαγειρία, κουβάλημα, αποκομιδή απορριμάτων, ανοχή του κάθε αμόρφωτου κομπλεξικού βλαχαδερού που φέρει μεγαλύτερο βαθμό κ.ο.κ. ).
Εννοείται πώς σκοπιές, θαλαμοφυλίκια, περίπολα κλπ δεν συνιστούν πραγματική εκπαίδευση σε τακτικές μάχης, αλλά ηλίθιες απαρχαιωμένες υπηρεσίες- αγγαρίες.
Εννοείται στράτευση στα 18-19, που οι άντρες είναι σχετικά ανώριμοι και με μικρή αυτεπίγνωση οπότε μπορούν να ανεχτούν ευκολότερα μερικές από τις παραδοξότητες του στρατού.
Στις μεγαλύτερες ηλικίες ελλοχεύουν και άλλοι κίνδυνοι, ήτοι δεν ανέχεσαι και πολλά πολλά, πχ εγώ που υπηρέτησα στα 24-25 μου σε υποθετική περίπτωση πολέμου  προσωπικά εκτός από τον όποιον εχθρό, ΑΝΕΤΑ μέσα στον γενικό χαμό θα εξολόθρευα και κομπλεξικούς αχώνευτους συστρατιώτες μου, μόνιμους και αξιωματικούς, ή έστω αν περνούσε από το χέρι μου θα τους παρατούσα να πεθάνουν αβοήθητοι, άρα μάλλον θα ήμουν κάκιστος στρατιώτης.
Επομένως θητεία στα 18-19, όταν ο στρατός μας φαίνεται ακόμη παιχνίδι και κατά προτίμηση θητεία μαζί με τους συμμαθητές από το Λύκειο, ώστε να υπάρχουν έτοιμοι σφυρηλατημένοι δεσμοί ομοψυχίας και αλληλεγγύης.
Και πάνω από ολα πραγματική στρατιωτική εκπαίδευση, όχι αγγαρεία.
ΥΓ. 'Οσο για αυτούς που θα αντιτείνουν ότι έχουμε εξωτερικούς κινδύνους και δεν γίνεται να μειώσουμε την θητεία στους 3 μήνες όπως οι Ελβετοί, απαντώ ότι όπως πολλάκις έχει αποδειχτεί, δεν έχουμε καμιά διάθεση να εμπλακούμε σε πόλεμο, αντιθέτως πάντα υποχωρούμε μπροστά στο casus belli των Τούρκων, επομένως δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να δεσμεύουμε τόσους πολλούς ανθρώπινους πόρους για 1 ολόκληρο χρόνο, τα σύνορα μπορούν να φυλαχτούν αποτελεσματικότερα από συνοριοφύλακες....
 

antonis_p

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2007
Μηνύματα
241
Like
0
Πόντοι
1
οι εβραιοι ειναι παντα σε πολεμο,
εκει η υποχρωτιοι στρατευση υπαρχει και για τις γυναικες!

Ο καθενας προσφερει (υποτιθεται) συμφωνα μα την εκπαιδευση του, βασικα αυτη που του δινει ο στρατος.
πχ στην αεροπορια δεν ειναι δυνατον να παει κανεις φανταρακος να φτιαξει τα ιπταμενα μεσα, αυτο ειναι δουλεια καποιου ανθρωπου που εκπαιδευτηκε 3-4 φορες παραπανω απο μια θητεια! Αρα στον περαστικο φανταρακο μενει η τουαλετα και το μαγειριο. Τα εχουμε πει ξανα: μακαρι να μπορουσε να πληρωσει συνεργεια καθαρισμου για ολες τις τουαλετες και cattering για να τρωει σνιτσελ το στρατευμα. δυστυχως αυτα δεν γινονται και οπου ξεκινησαν σταματησαν συντομα.
 

Gamaomanoules

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
16
Eλα ρε τωρα τι λεμε?Δηλαδη επειδη φιλαει σκοπια απεναντι απο τα φυλακια των τουρκων κινδυνευει αμεσα?Εμεις δηλαδη που μας πηγαιναν γαμιοντας οι συναγερμοι και οι ασκησεις και ειμασταν λιγα χιλιομετρα απο τους τουρκους κινδυνευαμε?
Αυτα ειναι τα παραμυθακια των στρατιωτικων για να δωσουν δικαιολογια στα εξοδα των αποστολων που ασκοπα γινονται και καταληγουν αλλου.
Οσο για την εκπαιδευση των κυπριων επαναλαμβανω καμια σχεση με αυτη των ελληνων.
Ας μη μιλησω και για τη γαμησε τα νοοτροπια των κυπριων εναντι στους ελληνες οταν βγαιναμε εξοδουχοι και δε μας εβαζαν στα μαγαζια επειδη καναμε μπαμ για φανταροι.Σε πληροφορω οτι Γιαννενα και Τριπολη που ειμουν πριν τη κυπρο αυτα δεν επαιζαν απο τους ντοπιους.
Μηπως ο αδερφος σου εχει πει τι λενε οι ελληνες πριν επαναπατριστουν?
Να καει να καει ,το μπουρδελο το νησι!
Ξερεις γιατι?
Γιατι γαμιουνται στις ασκησεις και οταν βγαινουν εξω τους γαμανε και αυτοι που καλουνται να προστατεψουν με το τροπο τους.Για ρωτα να σου πουν ποσοι βαρανε αναβολες απο κυπρο και γιατι.
Τι να μας πουν τωρα οι κυπριοι φανταροι που τουλαχιστον μερα παρα μερα ειναι σπιτι τους?
Μαλλον πρεπει να τα ζεις για να τα πιστεψεις δυστυχως.
 

Ryu

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Νοε 2006
Μηνύματα
2.017
Κριτικές
9
Like
13
Πόντοι
2.007
.... σε υποθετική περίπτωση πολέμου  προσωπικά εκτός από τον όποιον εχθρό, ΑΝΕΤΑ μέσα στον γενικό χαμό θα εξολόθρευα και κομπλεξικούς αχώνευτους συστρατιώτες μου, μόνιμους και αξιωματικούς, ή έστω αν περνούσε από το χέρι μου θα τους παρατούσα να πεθάνουν αβοήθητοι, άρα μάλλον θα ήμουν κάκιστος στρατιώτης.

:2funny: :2funny: :2funny: Σωστος...
 

antonis_p

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2007
Μηνύματα
241
Like
0
Πόντοι
1
ειδικα οι Ελβετοι εχουν τον στρατο για να βοηθησει σε καμια πλημμυρα! Αντε και για να παει κανενα ταγμα μηχανικου σε καμια ειρηνευτικη αποστολη!
Εμεις μαθαινουμε στην ιστορια για μαχες και ναυμαχιες και αυτοι για οικονομικα κρακ!
 

BiteMeIaMfresH

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
8.924
Like
15
Πόντοι
66
οκ Gamaomanoules.. βαριεμαι να το συνεχισω
δεν εχει κ νοημα
διαφωνουμε.. εσυ νομιζεις οτι ειναι παιχνιδι για τους φανταρους στη κυπρο να ειναι διπλα ακριβως απο τον τουρκο, κ ειναι παιχνιδι που σκοτωσαν διαφορους φανταρους κατα καιρους, ειναι παιχνιδι ο στρατος στη κυπρο
νομιζε το...
οσο για την νοοτροπια μας απεναντι σας.. ουτε καν θα μπω σ αυτη τη απιστευτα κουραστικη συζητηση... το εχω κανει στο παρελθον χωρις κανενα νοημα
παμε γι αλλα

α κ κατι τελευταιο... ελλαδιτες κ ελληνοκυπριοι... ελληνες ειμαστε ολοι.&-
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
Οπως τα λέει ο γαμαωμανούλες ειναι..
δεν φτάνει που πάμε εκει κ τους υπηρετούμε μας βρίζουν κιολα..
 

Gamaomanoules

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
16
Σκέφτηκες ποτέ ότι πόλεμο δεν έχουμε διότι ακόμη και ο αποσαρθρωμένος στρατός που έχουμε μπορεί να προξενήσει δυσανάλογα μεγάλες απώλειες στους Τούρκους;
Όσο για τις αυτοκτονίες, ο Στρατός δεν σου δημιουργεί νέα προβλήματα, απλά αναδεικνύει αυτά που έχεις...Εκτός του ότι αυτοκτονούν ελάχιστοι, έχεις δει το ψυχολογικό προφίλ τους πριν πεις ότι φταίει ο στρατός;
Η δε ισοπέδωση ότι όλα είναι σκατά, όλοι παίρνουν μίζες κτλ δε σημαίνει ότι πρέπει να παίρνω και εγώ ή να αποτελεί (φθηνότατη) δικαιολογία να μην κάνω το καθήκον μου, είτε στο Στρατό είτε στην κοινωνία...

Καλά, κάτι είπες...Και οι Μυτιληνιοί στρατιώτες περνάνε καλύτερα στη Μυτιλήνη και οι Σαμιώτες στη Σάμο σε σχέση με κάποιον Αθηναίο..Ε, και; Ας μην είχαμε συγκεντρωθεί 4.000.000 βλάχοι στην Αθήνα να υπηρετούσαμε όλοι στον τόπο μας..Και σε τελική ανάλυση, αν πέσει η Μυτιλήνη ή ο Έβρος εγώ τί θα κάνω; Θα δώσω τη μάχη του ΝταΚάπο στα Στενά της Τσακάλωφ; Παντού είναι ελληνικό έδαφος, της Κύπρου συμπεριλαμβανομένης (ούτε και εγώ τους πολυπάω αλλά δεν πρέπει για τοπικιστικές αντιπάθειες να ξεχνάμε τόσο γεωπολιτικά συμφέροντα όσο και δεσμούς αίματος..)
Ρε φιλε μας δουλευεις?δηλαδη οι αυτοκτονουντες κανανε κακο στον εαυτο τους γιατι προυπηρχαν αιτια?Δε φταιει καθολου ο στρατος?Αυτα πες τα στις οικογενειες των νεκρων που ακομα προσπαθουν να βγαλουν ακρη με τα καραβανια που αλληλοκαλυπτονται.
Τα περι καθηκοντος και περι πατριδας αυτα ειναι για εποχες "300".
Σημερα που υπαρχουν μεγαλες μειοψηφιες αλλοδαπων στις γειτονιες και τουρκων στη θρακη
φανταζουν αστεια.
Αν η ελλαδα ηταν οντως ελληνικη και υπηρχαν ιδεωδη και ιδανικα,ηγετες να με εμπνευσουν οντως θα τα πιστευα αυτα που λες.Η ελλαδα σημερα δεν ειναι ετσι φιλε.
Δε ξερω σε τι πολη ζεις.Αλλα η αθηνα ειναι χεσμενη στους αλλοδαπους και χρειαζονται σωματα ασφαλειας γιατι τα σαπακια οι κυβερνωντες ζουν εκει και ποτε δε ξερεις τι μπορει να γινει απο μια μερα στην αλλη.
Ενα ξερω να πω.Καθε χρονο οι νεοι ΔΕΝ θελουν να υπηρετησουν.Μηπως παλι κατι αυτο σημαινει?
 

Gamaomanoules

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
16
α κ κατι τελευταιο... ελλαδιτες κ ελληνοκυπριοι... ελληνες ειμαστε ολοι.&-
οκ σεβαστη η αποψη σου.Αφου ειμαστε ελληνες για πες μου γιατι δε μπορω να μπω στην κυπρο χωρις διαβατηριο?Γιατι δεν ειχαμε μεχρι προσφατα κοινο νομισμα?Γιατι οταν μιλανε δε τους καταλαβαινω καλα?Γιατι τα κοινωνικοπολιτικα συστηματα που εφαρμοζονται στη χωρα αυτη φερνουν λιγο αγγλια η κανω λαθος?
Το οτι ειμαστε ολοι ελληνες δεν ισχυει.Αν ισχυε τοτε ο κυπριος θα εδινε ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ γιανα μπει στο πανεπιστημιο οπως ολοι οι ΕΛΛΗΝΕΣ!
Το οτι εχουμε κοινα συμφερονται και υποτιθεμενους εχθρους...ΝΑΙ.
 

Επισκέπτης
το σωστο ερωτημα βεβαια εδω, ειναι το εξής:

Για ποιό λόγο μια χωρα σαν την Ελλάδα,μελος της ΕΕ και του ΝΑΤΟ, εν ετη 2007 χρειάζεται εκπαιδευμένο στρατο και 5% του ΑΕΠ εξοπλισμούς?
 

Gamaomanoules

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
16
Οπως τα λέει ο γαμαωμανούλες ειναι..
δεν φτάνει που πάμε εκει κ τους υπηρετούμε μας βρίζουν κιολα..
Συναγωνιστη ταυτιζονται οι αποψεις μας περι κοινωνιας-στρατου.Θα θελα να με αποκαλεις gman χαριν συντομευσεως της πληκτρολογησης!
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

BiteMeIaMfresH

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
8.924
Like
15
Πόντοι
66
ναι... να σου πω.. αλλο κρατος ιδιο εθνος (γι αυτο κ τα διαβατηρια κ το νομισμα, κ οχι πια λογω της ΕΕ) θελεις να σου πω τη διαφορα? θα πρεπε να την ξερεις... κυπριακη διαλεκτος (που μοιαζει παρα πολυ με τ αρχαια) βασισμενη στην ελληνικη γλωσσα κ οχι κυπριακη γλωσσα (αυτο απλα δεν υπαρχει) τ οτι δε καταλαβαινεις προβλημα σου.. αν νομιζεις οτι δε δινουμε εξετασεις εισαι απλα βαθια νυχτωμενος... ασε κ ξερουμε ποσο σκιστηκαμε να περασουμε στο πανεπιστημιο.. στις 7-8 θεσεις που δινει καθε τμημα στην ελλαδα για τους κυπριους... οπως κ το κυπριακο πανεπιστημιο για τους ελλαδιτες

κατα τ αλλα διαβασε ιστορια κ ισως μαθεις κ γιατι δεν ημαστε κ ιδιο κρατος... δεν ειμαι εγω που θα την μαθω σε κανενα
δεν μ ενδιαφερει να το κανω

να σαι καλα
 

Gamaomanoules

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
16
ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ

? Γιατί με μεταθέτουν κάθε τρία χρόνια χωρίς να με ρωτήσουν πράγμα που δεν συμβαίνει σε κανένα άλλο δημόσιο υπάλληλο.

? Γιατί δεν μπορώ να κατοικήσω σε δικό μου σπίτι (πληρώνοντας στεγαστικό δάνειο αντί για ενοίκιο) αλλά νοικιάζω το «αχούρι» του καθενός που καραδοκεί να πλουτίσει από το στρατό.

? Γιατί αδιαφορούν αν στην ερημιά που θα με μεταθέσουν υπάρχει διαθέσιμη κατοικία για την στέγαση της οικογένειά μου, σχολείο για τα παιδιά μου και γιατρός.

? Γιατί παρά το γεγονός ότι μετατίθεμαι ακούσια, μου καλύπτουν μόνο τα μισά έξοδα.

? Γιατί τα παιδιά μου μεγαλώνουν με ψυχολογικά προβλήματα λόγω των συχνών μεταθέσεων μου και της απουσίας μου λόγω υπηρεσιών και ασκήσεων.

? Γιατί ο κόσμος με θεωρεί «κακό» εφόσον καλούμαι να «τυραννήσω» τους στρατιώτες εφαρμόζοντας τους νόμους που άλλοι ψηφίζουν.

? Γιατί σε όλη μου τη ζωή αισθάνομαι φιλοξενούμενος, ξένος σε κάθε πόλη ? χωριό, προσωρινός, χωρίς ίσα δικαιώματα με τους υπόλοιπους πολίτες.

? Γιατί δεν έχω κατοχυρωμένο ωράριο, αλλά απασχολούμαι σύμφωνα με τις ορέξεις του εκάστοτε, προσωρινού διοικητή μου, μέχρι και 100 ώρες εβδομαδιαία.

? Γιατί υποτίθεται ότι πληρώνομαι για να κάνω μια συγκεκριμένη εργασία, ενώ με βάζουν να κάνω άλλες εκατό άσχετες με την ειδικότητά μου.

? Γιατί είμαι ο μόνος εργαζόμενος στο δημόσιο χωρίς καθηκοντολογία, αλλά υποχρεώνομαι να εκτελώ κάθε ανοησία που θα σκεφτεί ο εκάστοτε διοικητής μου.

? Γιατί αν διαμαρτυρηθώ για κάποια αυθαιρεσία που γίνεται σε βάρος μου, με απειλούν με δυσμενή μετάθεση στον Έβρο.

? Γιατί όταν καίγονται τα δάση στέλνουν εμένα να τα σβήσω, χωρίς εξοπλισμό και χωρίς να πληρώνομαι ενώ οι δασοπυροσβέστες που πληρώνονται για τη δουλεία αυτή κοιτάνε από μακριά.

? Γιατί όταν χαθούν ορειβάτες πρέπει να τρέξω να τους βρω με κίνδυνο να χάσω και τους στρατιώτες μου.

? Γιατί όταν βλέπω τους άλλους συνδικαλισμένους δημοσίους υπαλλήλους και τα σώματα ασφαλείας να παίρνουν το «Ολυμπιακό» επίδομα εγώ τινάζω τις άδειες τσέπες μου.

? Γιατί με αποκαλούν «στέλεχος» αλλά με πληρώνουν ως υπάλληλο.

? Γιατί με αποκαλούν Αξιωματικό (δηλ. έχω αξίωμα) αλλά με κατάντησαν γύφτο (μόνο που οι γύφτοι φεύγουν όταν αυτοί θέλουν και πάνε όπου αυτοί θέλουν - κοινό μας σημείο: εμείς σχοινάκια αυτοί τσαντίρι)

? Γιατί σε όλες τις επίσημες αργίες που οι εργαζόμενοι κάθονται στο σπίτι με τις οικογένειές τους εγώ είμαι υποχρεωμένος να παρευρίσκομαι σε τελετές και παρελάσεις..

? Γιατί δεν μπορώ να πάρω την άδειά μου όποτε εγώ θέλω αλλά όποτε το επιτρέψουν οι «υπηρεσιακές ανάγκες».

? Γιατί μου λένε ότι δεν εξασκώ επάγγελμα άλλα λειτούργημα, δηλαδή να δουλεύω πολύ να πληρώνομαι λίγο και να μην διαμαρτύρομαι.

? Γιατί λένε ψέματα στον κόσμο ότι είμαι υψηλόμισθος ανακοινώνουν αυξήσεις που ποτέ δεν δίνουν και εγώ δεν μπορώ να τους διαψεύσω.

? Γιατί ενώ πληρώνω κρατήσεις ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης δεν έχω το δικαίωμα να εξετασθώ από ιατρό της αρεσκείας μου αλλά μόνο σε στρατιωτικό νοσοκομείο.

? Γιατί οι ιδιώτες ιατροί και φαρμακοποιοί αποφεύγουν τις συμβάσεις με το στρατό, αφού τους «βγάζει το λάδι» για να πάρουν τα ελάχιστα χρήματά τους.

? Γιατί οι στρατηγοί γλύφουν τους πολιτικούς για να γαντζωθούν όσο μπορούν στην εξουσία και τους παχιούς μισθούς, και αδιαφορούν για τους υφισταμένους τους.

? Γιατί οι πολιτικοί ενδιαφέρονται μόνο για την επανεκλογή τους.

? Γιατί αν μάθουν ποιος είμαι με αυτά που γράφω εάν δεν με αποστρατεύσουν θα με μεταθέσουν μέχρι να αποστρατευτώ σε μια βραχονησίδα.

? Να γιατί είμαι ευτυχισμένος που είμαι Αξιωματικός του Ελληνικού Στρατού !!!
 

Gamaomanoules

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
16
Δε μπορω να σε καταλαβω οντως γιατι η ιστοριες που διαβαζουμε ειναι διαφορετικες.Τελος παντων το θεμα ειναι ο ΕΣ και ξεφυγαμε.
Παντως για την ΙΣΤΟΡΙΑ αν δεν ηταν η ελλαδα σημερα δε νομιζω η κυπρος να ταν εκει που ειναι.Τα ρισκα και η προστασια που εχουμε δωσει σε αυτη τη χωρα δυστυχως τα πληρωνουμε καθε μερα,γιαυτο καλο ειναι τα φανταρια πουρχονται υποχρεωτικα στο νησι αυτο,νατα βλεπουν με αλλο ματι και οχι αυτο που ειδα οταν ειμουν εκει πριν πολλα χρονια.
 

Επισκέπτης
ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ

? Γιατί με μεταθέτουν κάθε τρία χρόνια χωρίς να με ρωτήσουν πράγμα που δεν συμβαίνει σε κανένα άλλο δημόσιο υπάλληλο.

? Γιατί δεν μπορώ να κατοικήσω σε δικό μου σπίτι (πληρώνοντας στεγαστικό δάνειο αντί για ενοίκιο) αλλά νοικιάζω το «αχούρι» του καθενός που καραδοκεί να πλουτίσει από το στρατό.

? Γιατί αδιαφορούν αν στην ερημιά που θα με μεταθέσουν υπάρχει διαθέσιμη κατοικία για την στέγαση της οικογένειά μου, σχολείο για τα παιδιά μου και γιατρός.

? Γιατί παρά το γεγονός ότι μετατίθεμαι ακούσια, μου καλύπτουν μόνο τα μισά έξοδα.

? Γιατί τα παιδιά μου μεγαλώνουν με ψυχολογικά προβλήματα λόγω των συχνών μεταθέσεων μου και της απουσίας μου λόγω υπηρεσιών και ασκήσεων.

? Γιατί ο κόσμος με θεωρεί «κακό» εφόσον καλούμαι να «τυραννήσω» τους στρατιώτες εφαρμόζοντας τους νόμους που άλλοι ψηφίζουν.

? Γιατί σε όλη μου τη ζωή αισθάνομαι φιλοξενούμενος, ξένος σε κάθε πόλη ? χωριό, προσωρινός, χωρίς ίσα δικαιώματα με τους υπόλοιπους πολίτες.

? Γιατί δεν έχω κατοχυρωμένο ωράριο, αλλά απασχολούμαι σύμφωνα με τις ορέξεις του εκάστοτε, προσωρινού διοικητή μου, μέχρι και 100 ώρες εβδομαδιαία.

? Γιατί υποτίθεται ότι πληρώνομαι για να κάνω μια συγκεκριμένη εργασία, ενώ με βάζουν να κάνω άλλες εκατό άσχετες με την ειδικότητά μου.

? Γιατί είμαι ο μόνος εργαζόμενος στο δημόσιο χωρίς καθηκοντολογία, αλλά υποχρεώνομαι να εκτελώ κάθε ανοησία που θα σκεφτεί ο εκάστοτε διοικητής μου.

? Γιατί αν διαμαρτυρηθώ για κάποια αυθαιρεσία που γίνεται σε βάρος μου, με απειλούν με δυσμενή μετάθεση στον Έβρο.

? Γιατί όταν καίγονται τα δάση στέλνουν εμένα να τα σβήσω, χωρίς εξοπλισμό και χωρίς να πληρώνομαι ενώ οι δασοπυροσβέστες που πληρώνονται για τη δουλεία αυτή κοιτάνε από μακριά.

? Γιατί όταν χαθούν ορειβάτες πρέπει να τρέξω να τους βρω με κίνδυνο να χάσω και τους στρατιώτες μου.

? Γιατί όταν βλέπω τους άλλους συνδικαλισμένους δημοσίους υπαλλήλους και τα σώματα ασφαλείας να παίρνουν το «Ολυμπιακό» επίδομα εγώ τινάζω τις άδειες τσέπες μου.

? Γιατί με αποκαλούν «στέλεχος» αλλά με πληρώνουν ως υπάλληλο.

? Γιατί με αποκαλούν Αξιωματικό (δηλ. έχω αξίωμα) αλλά με κατάντησαν γύφτο (μόνο που οι γύφτοι φεύγουν όταν αυτοί θέλουν και πάνε όπου αυτοί θέλουν - κοινό μας σημείο: εμείς σχοινάκια αυτοί τσαντίρι)

? Γιατί σε όλες τις επίσημες αργίες που οι εργαζόμενοι κάθονται στο σπίτι με τις οικογένειές τους εγώ είμαι υποχρεωμένος να παρευρίσκομαι σε τελετές και παρελάσεις..

? Γιατί δεν μπορώ να πάρω την άδειά μου όποτε εγώ θέλω αλλά όποτε το επιτρέψουν οι «υπηρεσιακές ανάγκες».

? Γιατί μου λένε ότι δεν εξασκώ επάγγελμα άλλα λειτούργημα, δηλαδή να δουλεύω πολύ να πληρώνομαι λίγο και να μην διαμαρτύρομαι.

? Γιατί λένε ψέματα στον κόσμο ότι είμαι υψηλόμισθος ανακοινώνουν αυξήσεις που ποτέ δεν δίνουν και εγώ δεν μπορώ να τους διαψεύσω.

? Γιατί ενώ πληρώνω κρατήσεις ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης δεν έχω το δικαίωμα να εξετασθώ από ιατρό της αρεσκείας μου αλλά μόνο σε στρατιωτικό νοσοκομείο.

? Γιατί οι ιδιώτες ιατροί και φαρμακοποιοί αποφεύγουν τις συμβάσεις με το στρατό, αφού τους «βγάζει το λάδι» για να πάρουν τα ελάχιστα χρήματά τους.

? Γιατί οι στρατηγοί γλύφουν τους πολιτικούς για να γαντζωθούν όσο μπορούν στην εξουσία και τους παχιούς μισθούς, και αδιαφορούν για τους υφισταμένους τους.

? Γιατί οι πολιτικοί ενδιαφέρονται μόνο για την επανεκλογή τους.

? Γιατί αν μάθουν ποιος είμαι με αυτά που γράφω εάν δεν με αποστρατεύσουν θα με μεταθέσουν μέχρι να αποστρατευτώ σε μια βραχονησίδα.

? Να γιατί είμαι ευτυχισμένος που είμαι Αξιωματικός του Ελληνικού Στρατού !!!

Μονος σου το διάλεξες. Αν είχες τα προσόντα, θα γινόσουν κάτι καλύτερο. ΣΥΧΑΙΝΟΜΑΙ τους ανθρώπους που ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ένα επάγγελμα και μετα το παιζουν ΘΥΜΑΤΑ. Αν έχεις τις ικανοτητες, βρες εναν αλλο τρόπο να βιοπορησεις. Αλλιώς μη μας πρίζεις τα αρχίδια...
 

antonis_p

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2007
Μηνύματα
241
Like
0
Πόντοι
1
απο το ομηροι.gr;

αν μη τι αλλο αν και ανηλικος και συνηθως με υπογραφη του κηδεμονα, το επελεξε. Μηπως δεν ειναι αξιωματικος αυτος που το γραφει; Αποκλειεται να του εχουν τυχει ολα αυτα!
 

Gamaomanoules

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
16

Μονος σου το διάλεξες. Αν είχες τα προσόντα, θα γινόσουν κάτι καλύτερο. ΣΥΧΑΙΝΟΜΑΙ τους ανθρώπους που ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ένα επάγγελμα και μετα το παιζουν ΘΥΜΑΤΑ. Αν έχεις τις ικανοτητες, βρες εναν αλλο τρόπο να βιοπορησεις. Αλλιώς μη μας πρίζεις τα αρχίδια...
Δεν πιστευω να νομιζεις οτι ειμαι καραβανας..
Ναι καλο site με καλες αποψεις υπερ και κατα του στρατου.
 

FidoDiLdo

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
864
Like
4
Πόντοι
6
Αυτοι που αυτοκτονουν στο στρατο , αν δεν ηταν ο στρατος θα αυτοκτονουσαν λιγα χρονια αργοτερα με την πρωτη δυσκολια στη δουλεια , με την πρωτη δυσκολια στην οικογενεια και γενικα με την πρωτη δυσκολια της ζωης που δημιουργει πραγματικη πιεση και αδιεξοδα.

Δεν φταιει ο στρατος φταινε οι γονεις τους που τους τα ειχαν ολα παντα ετοιμα.  :sunglasses:

Δεν διαφωνει κανεις οτι ο ΕΣ με την μορφη που εχει τωρα εχει τα μαυρα χαλια του και αποτελει χασιμο χρονου.
Αλλα απο την στιγμη που μας ειναι απαραιτητος πρεπει να κοιταμε πως θα τον βελτιωσουμε.
Και το μετρο της στρατευσης στα 19 ειναι ενα πρωτο βημα και ουσιαστικο.

Οσο για το επιχειρημα οτι κοβεται η συνεχεια σχολειο-πανεπιστημιο αυτος που το γραψε ή ζει σε αλλη χωρα ή απλα του ξεφυγε...  :2funny: :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom