Νέα

Περί θητείας στρατού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JohnKal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 232K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Το ΥΕΘΑ εξετάζει το ενδεχόμενο στρατιωτικής θητείας στα 18...

  • Συμφωνω

    Ψήφοι: 171 44,5%
  • Διαφωνω

    Ψήφοι: 14 3,6%
  • Να παραμείνει όπως έχει σήμερα

    Ψήφοι: 33 8,6%
  • Είμαι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης γενικά

    Ψήφοι: 162 42,2%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 4 1,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    384

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Στο πιο πάνω κείμενο η παράθεση είναι μόνο οι δύο πρώτες παράγραφοι.
Η απάντησή μου αρχίζει από το 1).
Για όσους μπουν στον κόπο να διαβάσουν τα γραφόμενά μου.
edit_antisthenis: το διόρθωσα.

Είδες? Το κανε άλλος. Μάθε το: Το {/quote} που υπάρχει στο τέλος της παράθεσης μόλις αυτή σου εμφανίζεται στο άσπρο παράθυρο για να γράψεις, άφηνέ το ΠΑΝΩ απο αυτά που γράφεις, μή το "σπρώχνεις" προς τα κάτω γράφοντας.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ρε μεγάλε, μόνο εγώ "περιφέρομαι" απο thread σε thread; Εσύ δηλαδή δεν κάνεις το ίδιο, σκορπώντας απλόχερα τη "σοφία" (και την έπαρσή) σου; Που η εν λόγω "σοφία" έχει πάντα την ίδια ειρωνεία όταν πρόκειται να απευθυνθεί σε όσους έχουν ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙ κάτι στη ζωή τους. Ειρωνεύτηκες τους δάσκαλους και την απεργία τους, ειρωνεύτηκες όσους κάνουν καταλήψεις, θεωρώντας τους περίπου αγράμματους κλπ. Δεν έχει δηλαδή συγκεκριμένη πολιτική και ιδεολογική φόρτιση η τοποθέτησή σου; Για να παρακάμψω το διάστημα που έχασες την ψυχραιμία σου (όπως κι εγώ, το παραδέχομαι) και άρχισες τα χαριτωμένα για τα "ταμπόν" και τα "αντιεξουσιαστικά πουστράκια", τα "τσιγάρα στον Ξηρό" κ.α.
...........................................................................................

Αυτά εν ολίγοις. Έχεις σκαλώσει με την πάρτη μου, έχω σκαλώσει με τη δική σου. Έχω δει αρκετούς φανατισμένους αντικομμουνιστές και ξέρω οτι δεν γίνεται να πάψουν να υπάρχουν, όσο κι αν με ζοχαδιάζουν τα γραφόμενά τους. Παρά ταύτα, εκτιμώ το κατέβασμα των τόνων και τη χρήση μιας ειρωνικής μεν, αλλά κόσμιας γλώσσας. Θα διευκόλυνε επίσης τα πράγματα αν, ρίχνοντας το τουπέ σου,  μου ζητούσες συγγνώμη για τα ταμπόν και τα υπόλοιπα, πράγμα που δεν έχεις κάνει. Και για να τελειώνω, επειδή η γυναίκα του Καίσαρα πρέπει και να δείχνει τίμια, αν όντως δεν είσαι υστερικός χρυσαυγίτης, που αρκετοί άνθρωποι που εκτιμώ εδώ μέσα μου βεβαίωσαν πως δεν είσαι, μην σε πιάνουν τα διαόλια σου μόλις κάποιος πει τις "απαγορευμένες" λέξεις απεργία, κατάληψη, διαδήλωση κλπ. Εσύ μάλλον εκτίθεσαι.
Φιλικά (για πρώτη φορά και ελπίζω όχι τελευταία)


Chrys, χαίρομαι που έστω και μετά το ιντερνετικό "πιστοποιητικό φρονημάτων" που σου έδωσαν οι εδώ σύντροφοι για εμένα, αποφάσισες να κάνεις διάλογο με επιχειρήματα, κόσμιες εκφράσεις και ελάχιστες έως καθόλου προσωπικές μομφές, όπως π.χ. ακροδεξιό μουνόπανο (ε, όχι και ακροδεξιό :cheesy: )

Προσωπικά, όπως μπορείς να δεις και στις σελίδες του φόρουμ, κάνω σχετικά πολιτισμένο - όχι βέβαια χωρίς ειρωνεία και χιούμορ- δεν είναι εδώ επιστημονικό συνέδριο- διάλογο με όλους ανεξάρτητα αν είναι χρυσαυγίτες, μαοϊκοί, οπαδοί του κιμ ιλ σουνγκ ή του Καρατζαφέρη, θαυμαστές του Κουφοντίνα ή του Χάνιμπαλ Λέκτορ, υποψήφιοι αιμομίκτες ή/ και κτηνοβάτες, νοσταλγοί του Αδόλφου..ακόμη και ολυμπιακοί...
Δεν με ενδιαφέρει ποια είναι η (εικαζόμενη) πολιτική τους τοποθέτηση...Τί σημασία θα είχε αν όντως ήμουν χρυσαυγίτης (που ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ) ;

Για τις λέξεις ταμπου (απεργία, κατάληψη κτλ) δεν έχω φυσικά πρόβλημα με τις λέξεις αυτές καθεαυτές αλλά με τη λανθασμένη χρήση τους...Δε θα με δεις ποτέ να σιχτιρίζω κάποιον που στα 50 του έμεινε άνεργος επειδή ο ιδιοκτήτης της κλωστουφαντουργίας που δούλευε έκρινε ότι για να αλλάξει από Γκραντ Τσερόκη σε Καγιέν Τούρμπο πρέπει να πάει το εργοστάσιο στα Σκόπια ή στην Ινδία...Ούτε και κάποιον που απολύθηκε επειδή δεν ήθελε να δουλευει 12ωρο για να τσεπώνει τα μπόνους κάποιο στελεχοειδές με σπουδές souvlaki wrappring coordination στο Ντηρή...

Δεν είναι όμως όλοι οι αγώνες δίκαιοι ούτε και ο καθένας που κλείνει το δρόμο και ουρλιάζει έχει δίκιο...Για την ακρίβεια, αυτοί που πραγματικά υποφέρουν (βλέπε εργαζόμενους στον ιδιωτικό τομέα) συνήθως δεν μιλάνε..Όπως και δεν μιλούσανε και οι έντιμοι αγωνιστές που φάγανε ξύλο και εξορίες για να καπηλεύονται κάποιο όψιμοι επαναστάτες τον δικό τους ιδρώτα και αίμα....

Θεωρώ την απεργία και τον τρόπο δράσης του 30% τοων δασκάλων που απεργούν καταχρηστικό και εντελώς "κοιτάμε την παρτη" μας για τους λόγους που εξήγησα εγώ και άλλοι σύντροφοι,...Δεν θεωρώ όμως κάθε μορφή αγώνα καταχρηστική...Υπάρχουν και δίκαια αιτήματα όπως και δίκαιες τιμωρίες....

Όσο για τα "αντιεξουσιαστικά πουστράκια", τα ταμπόν και τα τσιγάρα του Σάββα, καταρχήν εγώ τα έγραψα 1 φορά και εσύ τα αναπαρήγαγες 10 με αποτέλεσμα να τα διαβάσουν και όσοι δεν είχαν δει το αρχικό μου ποστ...Μάλλον έκανες επικοινωνιακό σφάλμα..Είπα ότι ήταν ατυχείς εκφράσεις και αν μπορούσα να τροποποιήσω το αρχικό ποστ θα το έκανα...
Όσο για την αποφυλάκιση του Ξηρού, αν το προβλέπει ο νόμος ας γίνει- η εφαρμογή του νόμου δεν πρέπει να είναι ούτε επιλεκτική ούτε εκδικητική...Ωστόσο δεν μπορώ να μην παρατηρήσω ότι το να βγει κάποιος σε τρία χρόνια καταδικασμένος για φόνους και αμετανόητος, έχοντας κάνει μήνυση στους γιατρούς που του έσωσαν τη ζωή, επικαλούμενος προβλήματα υγείας που ο ίδιος δημιούργησε στον ευατό του είναι κάπως προκλητικό...Και μην ξεχνάμε ότι στη δίκη όποτε ήθελε ήταν λαλίστατος...Ειδικά όταν στις φυλακές σαπίζουν άνθρωποι με σοβαρές παθήσεις με αδίκημα χρέη στο ΙΚΑ και ακάλυπτες επιταγές, επιδή δεν έχουν ένα οργανωμένο μπλοκ να φωνάζει για την απελευθέρωσή τους...

Τεσπα, το θέμα δεν είναι να συμφωνήσουμε..Αντιλαμβάνομαι ότι είναι δύσκολο και η ομορφιά του διαλόγου είναι στη διαφωνία...

Μπορούμε όμως να μείνουμε σχετικά κόσμιοι και να επικεντώσουμε στα επιχειρήματα του άλλου και όχι στις πολιτικές πεποιθήσεις που πιθανολογούμε ότι έχει...

Φιλικά...
 

Επισκέπτης
Δεν θα με πείσεις πάντως και οτι είσαι "ουδέτερος" (η αδιάφορος) πολιτικά. Οπότε, αν όντως ισχύει αυτό που λέω, γιατί βρε παιδάκι μου το παίζεις κι εσύ σαν τους περισσότερους υποψήφιους δημάρχους που βλέπω, δηλαδή "ανεξάρτητος"? Εγώ δηλαδή, που όλοι κατάλαβαν οτι είμαι αριστερός, έχω λιγότερη ανεξαρτησία σκέψης απο κάποιον άλλο; Οι φάκελοι και τα πιστοποιητικά φρονημάτων (υποτίθεται οτι) κάηκαν. Οπότε προς τι η πρεμούρα μήπως και καλά "χαρακτηριστείς"? Μπορούμε συνεπως να μείνουμε σχετικά κόσμιοι, όπως λες, και να επικεντρώσουμε στα επιχειρήματα του άλλου. Μόνο που ακριβώς αυτά τα επιχειρήματα είναι που τον κάνουν δεξιό, αριστερό, ολυμπιακό (μπρρρρ) η οτι αλλο.

Φιλικά λοιπόν.....
:rolleyes: 
 

sxsitegr

Μέλος
Εγγρ.
28 Οκτ 2005
Μηνύματα
900
Like
2
Πόντοι
6
Οι φάκελοι και τα πιστοποιητικά φρονημάτων (υποτίθεται οτι) κάηκαν.

Δυστυχώς, φάκελοι και πιστοποιητικά πάντα υπήρχαν και (απ' ότι φαίνεται πάντα) θα υπάρχουν. Μετά γίνανε χαρτιά της κλαδικής.
Και μετά περάσαμε στους ημέτερους, στα λαμόγια και στους κουμπάρους.
 

Επισκέπτης
Λογοδιάρροια (δική μου) νο 3:
Str81977, είσαι πολύ σίγουρος οτι οι γιατροί "έσωσαν" τη ζωή στον Ξηρό; (Ανεξάρτητα απο την όποια γνώμη έχεις η έχω για τη 17Ν, και μάλλον συμφωνούμε) Ειδικά όταν πρόκειται για γιατρούς που να λειτουργούν υπό την "ασφυκτική" πίεση -για να το πω κομψά- της Ασφάλειας, που μάλλον δεν είναι και Λύκειο Καλογραιών στους τρόπους και στη διασφάλιση των ατομικών δικαιωμάτων και ελευθεριών. Δεν ξέρω αν θυμάσαι την υπόθεση με το Ρουμάνο και τη χειροβομβίδα (Σορίν Ματέϊ νομίζω τον έλεγαν και δεν επικροτώ φυσικά την πράξη του που στοίχισε τη ζωή σε μια αθώα νέα κοπέλα). Κατά την επίσημη εκδοχή, ο άνθρωπος αυτός "πέθανε απο αναρρόφηση" το ίδιο βράδυ που μετήχθη στο νοσοκομείο των φυλακών. Δεν σου φαίνεται κάπως "περίεργο" κι εσένα;
 

Επισκέπτης
Δυστυχώς, φάκελοι και πιστοποιητικά πάντα υπήρχαν και (απ' ότι φαίνεται πάντα) θα υπάρχουν. Μετά γίνανε χαρτιά της κλαδικής.
Και μετά περάσαμε στους ημέτερους, στα λαμόγια και στους κουμπάρους.

ʼρα, ας συμφωνήσουμε τουλάχιστον ώστε ΑΠΟ ΤΟΥΔΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΗΣ να αγωνιστούμε (αν δεν σε ανατριχιάζει η λέξη, πλάκα κάνω) για να μην υπάρχουν καθόλου φάκελοι. Είτε γραπτοί, α-λα '50, είτε ηλεκτρονικοί!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=8pt]Δυστυχώς, φάκελοι και πιστοποιητικά πάντα υπήρχαν και (απ' ότι φαίνεται πάντα) θα υπάρχουν. Μετά γίνανε χαρτιά της κλαδικής.
Και μετά περάσαμε στους ημέτερους, στα λαμόγια και στους κουμπάρους.[/size]

Μερικές φορές, ρε sxsitegr, συμφωνούμε 100%!
 

Andras37Athina

Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.348
Like
19
Πόντοι
16
Τι λέτε να γράψουμε την καλύτερη ή/και τη χειρότερη ανάμνησή μας από τη στρατιωτική μας θητεία;
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Τι λέτε να γράψουμε την καλύτερη ή/και τη χειρότερη ανάμνησή μας από τη στρατιωτική μας θητεία;

Yπηρετούσα πριν από πολλααά χρόνια στο ΚΕΔΒ (Χαϊδάρι) αλλά δεν θα ξεχάσω την Λίζα... MLIF που έβγαινε με σχεδόν αδαμιαία περιβολή στο μπαλκόνι απέναντι από την σκοπιά... αχχχ.... ΠΑΡΤΑ ΛΙΖΑ ΚΑΙ ΚΑΝΤΑ ΚΟΡΝΙΖΑ !!!
Και βέβαια, αξέχαστες παραμένουν οι εκατοντάδες φάσεις στο ΚΕΠΙΚ... με γκόμενες που τηλεφωνούσαν και τις συνδέαμε από πίνακα-σε-πίνακα και μέσω Πολυδιαυλικών τις άκουγε όλος ο Ε.Σ. ανά την Επικράτεια... ΩΡΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑΑΑ !!!
 

allen221

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
454
Like
8
Πόντοι
1
Το υπουργείο Εθνικής Αμυνας εξετάζει το ενδεχόμενο υποχρεωτικής στράτευσης στα 19. Ποια είναι η γνώμη σας;
 

FidoDiLdo

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
864
Like
4
Πόντοι
6
Συμφωνω.
Συμφερει και το κρατος και τον φανταρο!
 

allen221

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
454
Like
8
Πόντοι
1
Ο πιο μαλακας ειναι ο Δήμος Βερυκιος  :jerking:  :jerking:
 

FidoDiLdo

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
864
Like
4
Πόντοι
6
Η επιλογη 4 ειναι λιγο ξεκαρφωτη νομιζω...
 

antonis_p

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2007
Μηνύματα
241
Like
0
Πόντοι
1
παρολο που δεν ειναι παρουσιαστης στην tv
αλλα μονο στο ραδιο, στον alpha νομιζω,
μου αρεσει μονο ο Κυρτσος,
και ο Καλαμιτσης το πρωι.

(ετσι γιατι αναφερθηκαν καποιοι μαλακες παρουσιαστες).
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom