Νέα

Περί θητείας στρατού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JohnKal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 232K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Το ΥΕΘΑ εξετάζει το ενδεχόμενο στρατιωτικής θητείας στα 18...

  • Συμφωνω

    Ψήφοι: 171 44,5%
  • Διαφωνω

    Ψήφοι: 14 3,6%
  • Να παραμείνει όπως έχει σήμερα

    Ψήφοι: 33 8,6%
  • Είμαι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης γενικά

    Ψήφοι: 162 42,2%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 4 1,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    384

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
τώρα που διευκρίνεισες Yorgo είσαι οκ! :dancing: αλλά και η διαφωνία είναι αυτή που φέρνει και τον διάλογο και στην περίπτωση του war πιστεύω ότι γίνεται ωραίος διάλογος γιατί σου λέει τα επιχειρήματά του και συ και εγώ και ο καθένας απο μάς τα δικά μας. Έτσι πέρα απο την διαφωνία μαθαίνει και ένας απο τον άλλον πράγματα που δεν ήξερε για τις πολιτικοιστορικές γραμμές που προηγουμένως δεν ήξερε ;)

Διασκεδάζω [edit: εννοώ περνάω καλά, δεν είναι ειρωνικό] με πολλούς που συζητώ εδώ πέρα. ειδικά με αυτούς που διαφωνώ [π.χ. warhol] ακόμη και με τον sxsitegr και ας με έχει τρελλάνει στο πήγαινε έλα με τα Links του... :grin:
 

Επισκέπτης
φιλε πανο πρεπει να δουμε ομως σε τι κατασταση βρισκονται τωρα οι χωρες που ειχαν παλαιοτερα κομμουνιστικο καθεστως!!με μια λεξη οικτρη!!στον φιλτατο γιωργο που οπως ειπε διαφωνουμε,ναι ειμαι κοκκινος αλλα δεν ειμαι μπλε η πρασινος με οτι αυτο συνεπαγεται!!μπορει οι ελληνς κομμουνιστες γιατι μιλαμε στην χωρα που ζουμε,να ειναι κολλημενοι,να εχουν στρατιωτικη πειθαρχια,ξυλινη γλωσσα ΑΛΛΑ σου διδασκουν την εντιμοτητα!!και αυτο το θεωρω βασικο!!το καπιταλιστικο συστημα δεν στο διδασκει αυτο!!και οσον αφορα την επιλεκτικη μνημη  θεωρω οτι κανεις λαθος!!καποιοι αλλοι εχουν την ταση να ξεχνανε!και η ιστορια εχει δειξει ποιοι εδωσαν  αγωνες,ποιοι την εποχη της δικτατοριας μεινανε στην ελλαδα και τους τσακιζανε στο ξυλο και ποιοι δηλωνανε αυτοεξοριστοι!!αλλωστε ο μεγαλυτερος εχθρος οποιουδηποτε φασιστικου καθεστωτος ηταν οι κομμουνιστες!το θεμα ειναι οτι και αυτοι προσφερανε και συνεχιζουν να το κανουν για κατι καλυτερο στην ελλαδα και στον κοσμο!μονο και μονο για αυτο τους αξιζει σεβασμος!
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Μία από τα ίδια λοιπόν...φέρτε την ζυγαριά να δούμε που θα καταλήξουμε!

Αίσχος όλα όσα αναφέρεις για την Ελλάδα...αίσχος και απαράδεκτα πράγματα. Και δυστυχώς πάλι επιλεκτικές μνήμες. [όχι από εσένα, αλλά από κάποιους δήθεν δημοκρατικούς]. Πολύ καλό Point αυτό με τα ξερονήσια και τις διώξεις, κάποιος επιτέλους να πει δυνατά όμως και την σχέση του "Γέρου της Δημοκρατίας" με αυτά... Ντροπής πράγματα γενικά, και από τους μεν και από τους δε. Συνταγματάρχες...ούτε να μιλήσουν δεν μπορούσαν και θέλανε και πολιτικά πόστα... Συμφωνώ να τα μάθουμε αυτά, όλοι μας, και όποιος δεν ξέρει αρκετά (και εγώ νιώθω ότι δεν ξέρω αρκετά) να τρέξει να μάθει τι, πότε και από ποιον έγιναν κάποια πράγματα, γιατί μόνο έτσι θα μπορέσουμε να αλλάξουμε έστω και λίγο αυτόν τον τόπο.

Αλλιώς όλο κώτσους θα μας πιάνουν...

Ειλικρινά αδιαφορώ για τους Γερμανούς. Εμείς τι θα κάνουμε είναι το θέμα....

Και δεν πάω μακριά. Τι έκαναν οι μπλε, οι πράσινοι, οι κόκκινοι κλπ πριν Χ χρόνια, δεν με πολυνοιάζει. Σήμερα δες τι γίνεται και δεν παίρνει χαμπάρι κανένας τίποτα. Εκλογές έρχονται! Για να δούμε λοιπόν...

Πες μου εσύ τώρα πως θα ψηφίσει ο "κοσμάκης":
Είναι δυνατόν να γίνει δήμαρχος Πειραιά ο Φασούλας  :headbang:
Είναι δυνατόν τον Ψωμιάδη να μην τον έχουν μαζέψει ακόμη οι 4 ?  :headbang:
Είναι δυνατόν η Πιπιλή να σου μιλάει για θέματα οδοποιίας?  :headbang:

Είναι δυνατόν να "παίζονται"  κομματικά παιχνίδια ρισκάροντας εθνικά θέματα? [υποψηφιότητα της γνωστής μουσουλμάνας]  :headbang:

και μην πάρω φόρα...

Είναι δυνατόν να κράζουν όλοι για την ακρίβεια και να βγαίνουν θέματα για καρτέλ των εταιριών γαλακτομικών.......

Είναι δυνατόν να αμύνεται ο Υπ.Αν. για σκάνδαλα που τον κατηγορούν σήμερα με αποκαλύψεις σκανδάλων που έγιναν 5 ημέρες πριν τις προηγούμενες βουλευτικές εκλογές ?  :headbang: Και γιατί τα έκρυβε τόσο καιρό δηλαδή?

Είναι δυνατόν να συζητάμε σήμερα ακόμη για διαφθορά και ποιος μπορεί να την πολεμήσει...?  :headbang: Να σας πω εγω...ΚΑΝΕΙΣ! γιατί εμείς είμαστε η διαφθορά, τέλος. Αμάν πια με την πιπίλα αυτή. Εσείς κάνατε αυτό, εμείς εκείνο...ΕΛΕΟΣ.

Για να δούμε, τι θα ψηφίσει ο κόσμος...καληνύχτα πάλι...τα ίδια και τα ίδια και άξιοι της μοίρας μας και των ηγετών που διαλέγουμε!

Ουφ...πάλι θα διαφωνήσω με τον Warhol. Αν εννοείς την Αντριάννα που έβοσκε στο στενό εκεί στην Συγγρού, είναι η μόνη τάνα έχω επισκεφτεί σε στούντιο/μπουρδέλο την τελευταία 15ετία. Ο λόγος: ήταν τόσο καλά τα σχόλια εδώ μέσα, που είπα δεν μπορεί, θα αξίζει...δες το review μου στον κατάλογο και θα καταλάβεις....τρέχοντας και γελώντας έφυγα....

και για να επιστρέψω, κοπέλες σαν την Αντριάννα (ανατολικογερμανίδες) τις φωνάζουν στην Γερμανία Ossies, και αποτελούν πολίτες β΄διαλογής στα μάτια της πλειοψηφίας των μέσων Γερμανών (και ας έχουν ανατολικογερμανίδα πρωθυπουργό), για τόσο πολιτισμό μιλάμε  :)
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
φιλε πανο πρεπει να δουμε ομως σε τι κατασταση βρισκονται τωρα οι χωρες που ειχαν παλαιοτερα κομμουνιστικο καθεστως!!με μια λεξη οικτρη!!στον φιλτατο γιωργο που οπως ειπε διαφωνουμε,ναι ειμαι κοκκινος αλλα δεν ειμαι μπλε η πρασινος με οτι αυτο συνεπαγεται!!μπορει οι ελληνς κομμουνιστες γιατι μιλαμε στην χωρα που ζουμε,να ειναι κολλημενοι,να εχουν στρατιωτικη πειθαρχια,ξυλινη γλωσσα ΑΛΛΑ σου διδασκουν την εντιμοτητα!!και αυτο το θεωρω βασικο!!το καπιταλιστικο συστημα δεν στο διδασκει αυτο!!και οσον αφορα την επιλεκτικη μνημη  θεωρω οτι κανεις λαθος!!καποιοι αλλοι εχουν την ταση να ξεχνανε!και η ιστορια εχει δειξει ποιοι εδωσαν  αγωνες,ποιοι την εποχη της δικτατοριας μεινανε στην ελλαδα και τους τσακιζανε στο ξυλο και ποιοι δηλωνανε αυτοεξοριστοι!!αλλωστε ο μεγαλυτερος εχθρος οποιουδηποτε φασιστικου καθεστωτος ηταν οι κομμουνιστες!το θεμα ειναι οτι και αυτοι προσφερανε και συνεχιζουν να το κανουν για κατι καλυτερο στην ελλαδα και στον κοσμο!μονο και μονο για αυτο τους αξιζει σεβασμος!

Ερώτηση:
Τι εντιμότητα διδάσκουν όλα τα στελέχη του παλαιού ΚΚΕ που τώρα έγιναν μπλε ή πράσινοι ή πολύχρωμοι?
Που από πρόεδροι συνδικαλιστικών οργάνων, έγιναν βουλευτές και υπουργοί?
Που ως εκπρόσωποι εργατών έγιναν μέλη διοικητικών συμβουλίων και "μπλέχτηκαν" σε απίστευτες απάτες? (ακόμη και σήμερα...διαβάστε τι γίνεται με την ΔΕΗ)

φίλτατε warhol, σεβασμός στους συνομιλητές μου, στους απλούς καθημερινούς ανθρώπους, στον κοσμάκη.

Σε πολιτικούς [με ελάχιστες εξαιρέσεις] σχεδόν ποτέ, κομμουνιστές ή μη...

και στην πράξη του ο κομμουνισμός απέδειξε ότι εφαρμόζει και άλλα πράγματα, που σίγουρα δεν αρέσουν, σε κομμουνιστές ή μη.
 

Επισκέπτης
οντως ας δουμε τι θα ψηφισει ο ελληνικος λαος!!αυτος ο λαος γιωργο που προτιμησαν να ψηφισουν τον καρατζαφερη απο τον γλεζο!!και οσοι δεν ξερουν ποιος ηταν ο γλεζος ας ανοιξουν κανενα βιβλιο!!αυτος ο λαος που παιρνει σχεδον τα μισα λεφτα που παιρνουν οι συναδελφοι του στο εξωτερικο!αυτος ο λαος που παιρνει για συνταξη πενταροδεκαρες!αυτος ο λαος που βλεπει στις ειδησεις να βγαινουν αποκαλυψεις για υπουργους που τα παιρναν!αυτος ο λαος που πληρωνει φορους και διοδια για να σκοτωνονται ανθρωποι στα χωρα φια που ονομαζουν δρομους!αυτος που ο λαος του οποιου η κυβερνηση που ψηφισε εδινε το αεροδρομιο της σουδας στους αμερικανους για να ανεφοδιαζονται και να βομβαρδιζουν και να ξεκληριζουν χωρες,παιδια,γυναικες στο ονομα της δηθεν δημοκρατιας!αυτος ο λαος που για νοσοκομεια εχει τρωγλες με ραντζα!αυτος ο λαος που ψηφιζει με γνωμονα το προσωπικο του συμφερον!!αυτος ο ειναι ο ελληνικος!!λαος γιωργο.....ειναι ο ελληνικος!
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Εδώ λοιπόν σε θέλω.

Συμφωνούμε τουλάχιστον που έιναι το πρόβλημα. [ελληνικός λαός]

Πως θα το αλλάξουμε αυτό?
 

Επισκέπτης
ποιοι υπουργοι γιωργο τα παιρνουν συμφωνα με τις αποκαλυψεις που γινονται??ποιανων κομματων?σεβασμος γιωργο στους δασκαλους που εχουν μισθους πεινας,στους συνταξιουχους που λιμοκτονουν και που αναγκαζονται να κανουν πορειες,στους ναυτεργατες που θαλασσοπνιγονατι με τις παουνες του γουτου και του καθε μαλακα πλοιοκτητη!σεβασμο στους ανεργους,στους μη εχοντες!!και καλως η κακως φιλε γιωργο δεν εχω δει κανενα απο τα 2 μεγαλα κομματα να ενδιαφερεται για αυτους!το ποιο κομμα τους στηριζει νομιζω οτι βαθια μεσα σου το ξερεις!
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Και φυσικά αυτό δεν απεικονίζει την γενικότερη εικόνα του Γερμανικού πληθυσμού αλλά αμόρφωτες και ηλίθιες μερίδες και αντίστοιχα για τους Ελλαδίτες του '23 προς τους πρόσφυγες αδερφούς μας ;)
χμ...δεν νομίζω...μπορεί οι μορφωμένοι και οι έξυπνες μερίδες να μην το λένε δυνατά, αλλά κανένας δεν τους προτιμάει στην δουλειά του π.χ. Δεν έιναι τυχαίο το τεράστιο ποσοστό ossies ανέργων [διαμένοντες στην West germany] συγκριτικά με τους wessies ανέργους! Εϊναι και άλλοι οι λόγοι βέβαια, αλλά ας μην πάμε στην αποτελεσματικότητα και υπευθυνότητα του εργατικού δυναμικού υπό κομμουνιστικό καθεστώς...γιατί εκεί και εάν γίνει πόλεμος εδώ μέσα...lol

Υ.Γ. Αυτά που λές για την Αντριάννα προβλέπω να γίνεται νυχτερινός πόλεμος  :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:

Ας γίνει επιτέλους και ένας πολεμος για κάτι σημαντικό σε αυτό τον κόσμο...όλο για μαλακίες τσακωνόμαστε!  :2funny:
 

Επισκέπτης
με τη νοοτροπια που εχει ο ελληνικος λαος δεν νομιζω οτι η κατασταση θα αλλαξει οσον αφορα τι θα ψηφισει!!παλι η νδ η πασοκ!!απλα οσοι θελουν αντιστεκονται σε αυτο το πραγμα με το να μην ψηφιζουν αυτα τα δυο κομματα!!πανο θυμασαι ποιοι κατοικοι και ποιανων περιοχων βριζαν το αλβανανοπουλο που ηθελε να σηκωσει την ελληνικη σημαια?μηπως ηταν απο περιοχες που δημιουργηθηκαν απο προσφυγες της μικρας ασιας?λεω μηπως? ;)!
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
ποιοι υπουργοι γιωργο τα παιρνουν συμφωνα με τις αποκαλυψεις που γινονται??
όλοι

ποιανων κομματων?
όλων...μην κοιτάς που κάποιοι είναι μπλε ή πράσινοι σήμερα...μερικοί ήταν και κόκκινοι παλαιότερα...

σεβασμος γιωργο στους δασκαλους που εχουν μισθους πεινας,
και σε αυτούς που κάνουν ιδιαίτερα όταν δεν έχουν μάθημα στο σχολείο? και φοροδιαφεύγουν και ενισχύουν την παραπαιδεία?

στους συνταξιουχους που λιμοκτονουν και που αναγκαζονται να κανουν πορειες,στους ναυτεργατες που θαλασσοπνιγονατι με τις παουνες του γουτου και του καθε μαλακα πλοιοκτητη!σεβασμο στους ανεργους,στους μη εχοντες!!
συμφωνώ.

και καλως η κακως φιλε γιωργο δεν εχω δει κανενα απο τα 2 μεγαλα κομματα να ενδιαφερεται για αυτους!το ποιο κομμα τους στηριζει νομιζω οτι βαθια μεσα σου το ξερεις!
θα εκπλαγείς εάν μάθεις τα καμώματα του κόμματος που υποστηρίζεις όπου πραγματικά είχαν την δύναμη να αλλάξουν κάτι. Κοίτα να δεις τι γίνεται τώρα με την ΔΕΗ, τι θα γίνει με τον ΟΤΕ και πολλά ακόμη. Εκπροσώπους των εργατών, στα διοικητικά συμβούλια έχουν. Πρόεδροι της ΓΣΕΕ, πρωην κομμουνιστές, νυν πράσινοι ή μπλε. Θα εκπλαγείς!
 

Επισκέπτης
και να θυμησω ενα αλλο ιστορικο γεγονος γιωργο!!συγκυβερνηση νδ -κκε!!αφου ειχαν προηγηθει εκλογες διχως να ανακηρυχτει κυβερνηση,με το κλιμα τεταμενο αποφασισε ο χαριλαος φλωρακης να κανει συγκυβερνηση με τη νδ!!ΟΜΩς γιωργο ΚΑΝΕΝΑς βουλευτης του κκε δεν πηρε θεση σε υπουργειο!!και οπως βλεπει δεν εχω επιλεκτικη μνημη... ;)
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Για την αντριάννα, θα πούμε τίποτα?

να μας βγάλει και off topic κανένας cybercop?

warhol...έχεις τις μολότωφ μαζί σου? :2funny:
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
και να θυμησω ενα αλλο ιστορικο γεγονος γιωργο!!συγκυβερνηση νδ -κκε!!αφου ειχαν προηγηθει εκλογες διχως να ανακηρυχτει κυβερνηση,με το κλιμα τεταμενο αποφασισε ο χαριλαος φλωρακης να κανει συγκυβερνηση με τη νδ!!ΟΜΩς γιωργο ΚΑΝΕΝΑς βουλευτης του κκε δεν πηρε θεση σε υπουργειο!!και οπως βλεπει δεν εχω επιλεκτικη μνημη... ;)

στην προηγούμενη κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, θυμάμαι τουλάχιστον 2 υπουργούς πρωην ΚΚΕ. Τουλάχιστον 2!


Θα πούμε για την αντριάννα?
 

Επισκέπτης
και τι προσφερει η πολιτεια οσον αφορα την παιδεια?πως αντιμετωπιζει την παραπαιδεια?οσον αφορα δεη οτε κτλ κοιτα να δεις που ανηκουν και ποιοι συνδικαλιστες εχουν την πλειοψηφια και σε ποιο κομμα υπαγονται!ποιοι φιλε γιωργο σταθηκαν στους ναυτεργατες?οι μπλε η πρασινοι η οι κοκκινοι?ποιοι γιωργο ριξαν το αγαλμα του τρουμαν οταν ηρθε οι κοντολιζα ραις?οι μπλε ,οι πρασινοι η οι κοκκινοι?εχεις ακουσει για βουλευτη του κκε να τα παιρνει?να εχει βγει στη δημοσιοτητα καποια κατηγορια?μηπως διαβασες το ποθεν εσχες των αρχηγων των πολιτικων κομματω?προσεξες κατι?ποοι γιωργο διαληλωνουν εναντια σε καθε ειδους εκμεταλευση?οι μπλε ,η πρασινοι η οι κοκκινοι?δεν εχω ακουσει απο σενα ρε γιωργο να πεις ,ναι οι ελληνες κομμουνιστες προσφερανε αυτο ,εκεινο ,το αλλο!!
 

gobr

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
3.379
Κριτικές
6
Like
56
Πόντοι
16
Και οχι απο το ΚΚΕ. Απο το Συνασπισμο ηταν και δεν ηταν μονο ο Φλωρακης που πηρε την αποφαση.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Ρε παιδιά δε προλαβαίνω?
ΠΟΛΥ πράμα μαζεύτηκε, που να απαντήσω σε όλα!

Ξεχωρίζω μερικά:


markhsios
Απάντηση #261 στις: 26-09-2006, 16:21:37     
?Το σύστημα που προτείνει ο Σταύρος εφαρμόστηκε στην αρχαία Αθήνα με την ονομασία τιμοκρατικό, οι μετέπειτα παραλλαγές του οποίου οδήγησαν στην γένεση του φεουδαρχικού συστήματος στην κεντρική Ευρώπη.
Αυτή η ιδέα δοκιμάστηκε και απέτυχε για συγκεκριμένους λόγους, πολλοί από τους οποίους ήδη αναφέρθηκαν από άλλους φίλους παραπάνω.
Ειλικρινά όποιος ενδιαφέρεται περισσότερο ας διαβάσει σωκρατικούς διαλόγους (έργα του Πλάτωνα) και Αριστοτέλη φυσικά. Έχουν προταθεί ένα σωρό μοντέλα διακυβένησης, όλα μα όλα με τις εγγενείς αδυναμίες τους.


Ρε φίλε, εδώ δεν έχω καιρό να διαβάσω τι γράφεται εδώ στο forum? Πλάτωνα θέλεις να διαβάσω?

Εγώ θα μείνω στα σχόλια του μέγιστου Αριστοτέλη για τα τρία ήδη πολιτευμάτων και τις παραφθορές τους :
ΜΟΝΑΡΧΙΑ - ΤΥΡΑΝΝΙΑ
ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΑ - ΟΛΙΓΑΡΧΙΑ
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ - ΟΧΛΟΚΡΑΤΙΑ
Κατά συνέπεια δεν τίθεται θέμα εύρεσης νέου τύπου πολιτεύματος, η συζήτηση πρέπει να περιστραφεί στο πώς θα βελτιώσουμε το υπάρχον πολίτευμά μας για να αποδώσει τα προσδοκώμενα.


Ακριβώς. Σα βελτίωση το προτείνω και εγώ, όχι σαν αντικατάσταση. Και αυτό που προτείνω έχει επι πλέον και το πλεονέκτημα της δυνατότητας της ΣΤΑΔΙΑΚΗΣ εφαρμογής.

Το πραγματικό πρόβλημα νομίζω έγκειται στο πώς θα βελτιώσουμε το υπάρχον πολίτευμα και όχι πώς θα το αντικαταστήσουμε με μια νέα φεουδαρχία.

Σα βελτίωση να το δεις.

Φίλε Σταύρο, αν με ρωτούσες ποια είναι η προσωπική μου γνώμη ως προς το βέλτιστον πολίτευμα θα σου απαντούσα απερίφραστα η αριστοκρατία με την έννοια βέβαια της κυριαρχίας των άξιων και ικανών. Όλα ωστόσο αυτά τα πολιτεύματα εμφορούνται από εγγενή μειονεκτήματα και ανεπάρκειες που έχουν να κάνουν κυρίως με τα κριτήρια επιλογής των ικανών, άξιων κτλ (ένα από αυτά θα μπορούσε να είναι η φορολογική τους δήλωση όπως ανέφερες), και το κατά πόσο είναι δίκαια, θεμιτά και πρόσφορα για να δικαιολογήσουν τον χωρισμό της κοινωνίας σε κάστες (διότι περί τούτου πρόκειται) καθώς και με το ποιος θα ελέγχει αποτελεσματ ικά τους ελέγχοντες (θυμίζει λίγο τα καρτέλ της επικαιρότητας αφού οι λίγοι με την βαρύνουσα ψήφο θα δρουν ουσιαστικά ασύδοτα).

Δε νομίζω. Αν πχ εσύ δικαιούσαι 3 ψήφους (και η γιαγιά μου 1) δε νομίζω ότι αυτό θα σε καταστήσει ασύδοτο απέναντί της? Για τέτοια νούμερα μιλάμε, όχι ο ένας να έχει 1 ψήφο και ο άλλος 10.000!
Να το ξαναπώ, επειδή ίσως δεν ήμουν σαφής:
ΟΛΟΙ θα έχουν μια ψήφο, όπως σήμερα.
Αυτός που πληρώνει τον μεγαλύτερο φόρο απ όλους, θα έχει παραπάνω. Το πόσες, θα βρεθεί. Εστω 50. Τώρα, μεταξύ των 50 και της 1, θα υπάρχει μια διαβάθμιση. Πάντα με κριτήριο το πόσο φόρο πληρώνει ο καθένας. Θες το 50 να γίνει 30? 20? 10? Δεκτό. Όλοι όσοι όμως έχουν πάνω από μία, δε θα αποτελέσουν «κάστα», δε το καταλαβαίνεις? Και γιατί να αποτελέσουν?

Κατ' εμέ το μυστικό για ένα σωστό πολίτευμα, είναι η σωστή παιδεία. Χωρίς αυτή ο άνθρωπος δρα ως ένα εγωκεντρικό ζώο και αποκτά με τις επιλογές του δυστυχώς και τις κυβερνήσεις που του αρμόζουν.

Συμφωνούμε. Ξέρεις κανένα τρόπο για να γίνει αυτό που λες? Με ΤΟΥΣ ΥΠΑΡΧΟΝΤΕΣ εκλεγμένους, που εκλέγονται ΜΕ ΤΟ ΙΣΧΥΟΝ (άτομο = ψήφος) σύστημα?


sxsitegr
Απάντηση #262 στις: 01-10-2006, 18:32:13     
Τα βασικά θέματα της δημοκρατίας, που συζητήθηκαν, ήδη από την Γαλλική Επανάσταση (Αββάς Σεγιές και σια), ήταν τόσο το ποιός δικαιούται να ψηφίζει (όπως εδώ), όσο και τι εντολή λαμβάνει (δηλαδή, κατά πόσο δεσμεύεται από τα συμφέροντα των ψηφοφόρων του).


Δεν τίθεται θέμα «ποιός δικαιούται να ψηφίζει». Γιατί αν ετίθετο τέτοι θέμα, θα ετίθετο αυτόματα και το «ποιός ΔΕ δικαιούται να ψηφίζει». Όχι. Ολοι δικαιούνται (και ΘΑ δικαιούνται). Θα υπάρχει διαβάθμιση Ως ΠΡΟΣ ΤΗ ΒΑΡΥΤΗΤΑ μόνο, δε θα υπάρχει εκμηδενισμός.

2. Σε πρώτη φάση, να σημειώσω ότι όλοι πρέπει να έχουν δικαίωμα λόγου, σε θέματα που τους αφορούν. Έτσι, η επιλογή μιας κυβέρνησης, που διαχειρίζεται ένα ευρύτερο πλέγμα θεμάτων, από τα φορολογικά μέχρι τα εκπαιδευτικ ά και από τα ασφαλιστικά μέχρι τα πολιτιστικά, είναι ένα θέμα που έμμεσα ή άμεσα αφορά όλους, και συνεπώς δεν μπορεί κανείς να τους αρνηθεί το δικαίωμα ψήφου.

Να το ξαναπώ?

3. Το δικαίωμα της ψήφου δεν συναρτάται μόνο με την δυνατότητα να αποφασίζεις για τα κοινά. Το δικαίωμα της ψήφου συναρτάται και με την ισότητα, κυρίαρχη ιδέα του ελληνικού πολιτεύματος. Το να αναγνωρίζεις σε κάποιον το δικαίωμα ψήφου ή περισσότερες ψήφους, σε αντίθεση με κάποιον άλλο, είναι σαν να παραδέχεσαι εμμέσως, ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν είναι ισότιμοι (το ίσοι το αφήνω στην άκρη επί του παρόντος, γιατί ξεφεύγει από το σκοπούμενο της συζήτησης). Πέραν του ότι κάτι τέτοιο δεν συμβαδίζει με την ιστορική παράδοση που έχει διαμορφωθεί στην ελλάδα τα τελευταία χρόνια, εγείρεται και το κρίσιμο ερώτημα: με ποιά κριτήρια θα αποφασίσει κάποιος ποιος θα ψηφίζει και ποιός όχι, και ποιός θα είναι αυτός;

Α) Στα είπα τα κριτήρια. Το ποσοστό συμμετοχής στα κοινά βάρη. Β) Δώσε μου τον ορισμό του «ισότιμου» και θα σου απαντήσω (και διάβασε την απάντηση μου στο flyeron για τον ίδιο, και κάποιον άλλο άνθρωπο που περιέγραψα, και πες μου αν αυτοί οι δυο είναι «ισότιμοι»).

4. Το ότι το σημερινό σύστημα έχει στρεβλώσεις και δεν λειτουργεί όπως θα περίμενε ο καθένας μας, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πρέπει να αντικατασταθεί. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι εμείς οι ίδιοι φταίμε κατά πολύ για την κατάντια του.

Δεν αντιλέγω. Και ΔΕ μιλάω για «αντικατάσταση». Μιλάω για βελ-τί-ω-ση.


panosmpos
Απάντηση #269 στις: χθες στις 23:58:58     
Η Γερμανία μετά τον βομβαρδισμό της Δρέσδης το 45 και μόλις μπήκαν οι σύμμαχοι την ισοπέδωσαν. Ή πρωταγωνίστρια του 2ου παγκοσμίου πολέμου έγινε ένα βομβαρδισμένο τοπίο με πτώματα, ισοπεδωμένα κτίρια, βιασμένες ψυχές και έναν λαό που απο τον ρόλο του κυνηγού κατέληξε σε ρόλο θηράματος. Αυτή η χώρα λοιπόν που ήταν ο μεγάλος χαμένος στον 1ο παγκόσμιο πόλεμο αλλά και στο 2ο παγκόσμιο πόλεμο κατάφερε μέσα σε 15 χρόνια να γίνει όχι μόνο πρωταγωνιστής στην Ευρώπη αλλά και σε όλο τον κόσμο. Τα εργοστάσια, η τεχνολογία, η μόρφωση, οι δημοκρατικέ ς αξίες όλα γίνανε φίλε απο την αρχή.


Εεεεεεπ! Μπάστα! Βεβαίως και η Γερμανία είχε (και αριθμητικά και ποσοστιαία) μεγαλύτερες καταστροφές από μας, αλλά το εναπομένον δυναμικό (μετά το 45) ήταν ΠΟΛΥ ανώτερο του δικού μας. Για τον απλό λόγο ότι το 39 δεν ξεκινήσαμε από την ίδια βάση?
Υπήρχαν (που εδώ ούτε υπήρξαν ούτε σήμερα υπάρχουν) υποδομές, βιβλιοθήκες, μουσεία γνώσης, και αυτά ΔΕΝ καταστράφηκαν, ή όσο και αν καταστράφηκαν, αυτό που παρέμεινε ήταν πολύ ανώτερο αυτού με το οποίο εμείς ξεκινήσαμε το 1945. Για να μη πω ότι ξεκινήσαμε το 50!


Yorgos
Απάντηση #272 στις: σήμερα στις 00:22:27     
..Ειδικά όταν αναγνωρίζει παραδοσιακούς συμμάχους από τον "κακό" καιρό του Χίτλερ? (Φαντάζομαι γνωρίζεις τις σχέσεις Κροατίας - Γερμανίας στον 2οΠΠ και ότι η μοναδική μη άρεια μεραρχία των SS ήταν Κροάτες)..


Κάνεις λάθος Υorgos.
SS υπήρχαν: Γάλλοι, Ολλανδοί, Νορβηγοί, Ουκρανοί, Γεωργιανοί, Βέλγοι, Ρουμάνοι, Ούγγροι, Πολωνοί (δεν είμαι σίγουρος για αυτούς), ακόμη και ΡΩΣΟΙ και (νομίζω) και ΙΝΔΟΙ, ΚΑΙ ΠΕΡΣΕΣ! Και ίσως και άλλοι, που τους ξεχνάω τώρα.
Είναι προς τιμή μας ότι δεν υπήρχαν Έλληνες.



Yorgos
Απάντηση #273 στις: σήμερα στις 00:26:47     
Διασκεδάζω [edit: εννοώ περνάω καλά, δεν είναι ειρωνικό] με πολλούς που συζητώ εδώ πέρα. ειδικά με αυτούς που διαφωνώ


Συμφωνούμε 100% σε αυτό Yorgos!


warhol
« Απάντηση #275 στις: σήμερα στις 01:16:15 »     
οι ελληνες κομμουνιστες σου δ
ιδασκουν την εντιμοτητα!!
?..
μονο και μονο για αυτο τους αξιζει σεβασμος!


Warhol,
1) Κράτει λίγο. Αν είναι έντιμοι (και είναι οι περισσότεροι), είναι γιατί ακόμα δεν έχουν δει το βάζο με το μέλι. Αμα το δουν, να δούμε πόσοι θα «απομείνουν» έντιμοι.
2) Στις άλλες χώρες (ΕΣΣΔ, Βουλγαρία, Ρουμανία, Τσεχοσλοβακία, κλπ) όπου πριν λίγα χρόνια ΗΤΑΝ στα πράματα, ΓΙΑΤΙ δεν ήταν έντιμοι?
(Να σου απαντήσω εγώ: Γιατί εκεί είχαν δει το βάζο).
3) Σεβασμός αξίζει σε ΚΑΘΕ άνθρωπο. Ιδίως σε αυτόν που δεν έχει δείξει δείγματα ανεντιμότητας. Επομένως δε διαφωνώ μαζί σου για το σεβασμό, αλλά αξίζει σεβασμός και σε άλλους, όχι μόνο σε αυτούς.


Yorgos
Απάντηση #276 στις: σήμερα στις 01:42:04     
Για να δούμε, τι θα ψηφίσει ο κόσμος...κα ληνύχτα πάλι...τα ίδια και τα ίδια και άξιοι της μοίρας μας και των ηγετών που διαλέγουμε!


Μπράβο ρε Yorgos, και επειδή αυτό που υπαινύσσεσαι θα ξαναγίνει, γι αυτό έριξα και εγώ την πρόταση , ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ αλλάξει τίποτα!


warhol
Απάντηση #278 στις: σήμερα στις 01:52:02 »     
?αυτος που ο λαος του οποιου η κυβερνηση που ψηφισε εδινε το αεροδρομιο της σουδας στους αμερικανους για να ανεφοδιαζον ται και να βομβαρδιζουν ?


Γιατί ξεχνάς να πεις (μιλώντας για αεροδρόμια) «η κυβερνηση που ψηφισε εδωσε το μεγαλύτερο αεροδρομιο της χώρας στους γερμανούς για να κονομάνε»?


warhol
« Απάντηση #281 στις: σήμερα στις 01:57:38 »     
? κακως φιλε γιωργο, δεν εχω δει κανενα απο τα 2 μεγαλα κομματα να ενδιαφερεται για αυτους! το ποιο κομμα τους στηριζει νομιζω οτι βαθια μεσα σου το ξερεις!


Ναι. Ωραία λόγια. Μπορείς όμως να μας πεις ΓΙΑΤΙ στις επόμενες εκλογές τα 2 μεγάλα κόμματα θα μαζέψουν ΠΑΛΙ το 80% των ψήφων του Ελληνικού Λαού?


warhol
Απάντηση #291 στις: σήμερα στις 02:22:48     
εχεις ακουσει για βουλευτη του κκε να τα παιρνει? να εχει βγει στη δημοσιοτητα καποια κατηγορια?


Ναι, έχω ακούσει εγώ. Και επειδή οι περισσότεροι είσαστε νέοι, μάθετε απ τον παλιό, η ιστορία είναι 100% αληθινή:
Τις δεκαετίες του 50 και του 60, υπήρχε ένας «μεγάλος» επιχειρηματίας, ονόματι Ανδρεάδης.
Ιδιοκτήτης (και ιδρυτής) της Εμπορικής Τράπεζας, των ναυπηγείων Σκαραμαγκά, του ακινήτου στο οποίο σήμερα στεγάζεται το ξενοδοχείο Hilton, και διάφορων άλλων επιχειρήσεων, τις οποίες δε θυμάμαι τώρα. Κάτι σα τον Κόκκαλη ή τον Βαρδινογιάννη σήμερα ας πούμε, αλλά χωρίς εμπλοκή με τον αθλητισμό. Δεν ήταν της μόδας τότε. Η διαπλοκή της εποχής. Σχέσεις με το παλάτι, με τον Ωνάση και το Νιάρχο, με υπουργούς, με πρεσβείες, γενικώς ο γαμάω της εποχής, και μάλιστα «ΠΙΟ» γαμάω από τους σημερινούς αντίστοιχους, γιατί σήμερα κρατιώνται τουλάχιστον κάποιοι τύποι, που τότε ούτε αυτοί κρατιόντουσαν.
Γίνεται η δικτατορία (1967).
Συλλαμβάνονται χιλιάδες άνθρωποι τις πρώτες μέρες, που κλείστηκαν σε διάφορα μέρη φρουρούμενοι από φαντάρους.
Διάσημα πρόσωπα κλείστηκαν και σε ξενοδοχεία.
Εκπληξη: Συνελήφθη και ο Ανδρεάδης!!!
Η «κοινή γνώμη» έμεινε έκπληκτη: «Καλά, με τον Ανδρεάδη πάνε να τα βάλουν?»
Πάμε λίγο πιο πίσω:
Τότε δεν υπήρχε ΚΚΕ, υπήρχε όμως ΕΔΑ (το υποκατάστατο, γιατί το ΚΚΕ ήταν «παράνομο»). Η ΕΔΑ είχε και κάμποσους βουλευτές.
Μόλις έγινε η δικτατορία, κάποιες μονάδες στρατού μπουκάρησαν στα γραφεία της ΕΔΑ, πήρανε ότι χαρτιά βρήκανε, τα πήγαν στις μονάδες τους και κάτι καραβανέοι άρχισαν να τα μελετάνε, «για να βρουν στοιχεία για την κομμουνιστική συνομωσία» που θα «ανέτρεπε την δημοκρατική τάξη».
Μέσα στα χαρτιά, ήταν και τεφτέρια με οικονομικές εισφορές διαφόρων, που ενίσχυαν την ΕΔΑ.
Όσοι ήταν γραμμένοι στα τεφτέρια μαζεύτηκαν και αυτοί, ως «συμπαθούντες» (τον κομμουνισμόν), ή καλύτερα ως «συνοδοιπόροι» (έτσι λεγόντουσαν τότε).
Ε, μέσα στους χρηματοδότες της ΕΔΑ ήταν κι ο Ανδρεάδης!
Ο στουρνόβλαχος λοχαγός που διάβαζε τα τεφτέρια (και προφανώς δεν ήξερε τι σήμαινε Ανδρεάδης), δεν κατάλαβε τίποτα. Όπως έστελνε 4-5 φαντάρους με μια καμιονέτα στο σπίτι κάθε φουκαρά αριστερού (Καισαριανή, Περιστέρι, όλες οι «λαϊκές» συνοικίες το είδαν αυτό να συμβαίνει) για να τον μαζέψουν, έτσι έστειλε την καμιονέτα και στη Στησιχόρου (κάθετος της Ηρώδου Αττικού) για να μαζέψουν τον Ανδρεάδη απο το σπίτι του! Και τον μάζεψαν φυσικά, σιγά μην καταλάβαινα οι φαντάροι τι σημαίνει Ανδρεάδης, η μην έλεγε ο Ανδρεάδης «Δεν έρχομαι», όταν ο άλλος κράταγε το Μ1!

Καλά, μιλάμε ότι ο Ανδρεάδης σε 2 μέρες βγήκε (ποιος πήρε τηλέφωνο τον Παττακό και είπε ο Παττακός ?yes sir? ποτέ δεν έγινε γνωστό, ο Johnson ήτανε, η Ελισάβετ της Αγγλίας ήτανε, ο Πάππας ήτανε, κάποιος τέτοιος πάντως ήτανε), αλλά η πλάκα ήταν το ΠΟΥ τον πήγαν και τον έκλεισαν! Στο Χίλτον! Το οποίο ήταν δικό του!

Έτσι απεκαλύφθη ότι ο Ανδρεάδης «τα έχωνε» στην αριστερά της εποχής. Η οποία διαδήλωνε και κοπτότανε μεν «κατά της οικονομικής ολιγαρχίας που έπινε το αίμα των εργαζομένων», αλλά? μερικά νομοσχέδια έπρεπε να περάσουν νύχτα χωρίς να ακουστεί το παραμικρό, και ο Ανδρεάδης τους τάϊζε και τους 300, και βέβαια και την ΕΔΑ μέσα σ? αυτούς. Αμ τι, θάλεγαν «όχι»? Μέχρι και στα βιβλία τους τα πέρναγαν.

Λοιπόν, φίλε Warhol, τι λες? Δε τα παίρνει η αριστερά?

Αυτά για σήμερα.

Για να δω και τι κάνει αυτό, γιατι το νέο word processor δε το ξέρω καλά


 

williams

Μέλος
Εγγρ.
27 Σεπ 2006
Μηνύματα
412
Like
6
Πόντοι
1
και να θυμησω ενα αλλο ιστορικο γεγονος γιωργο!!συγκυβερνηση νδ -κκε!!αφου ειχαν προηγηθει εκλογες διχως να ανακηρυχτει κυβερνηση,με το κλιμα τεταμενο αποφασισε ο χαριλαος φλωρακης να κανει συγκυβερνηση με τη νδ!!ΟΜΩς γιωργο ΚΑΝΕΝΑς βουλευτης του κκε δεν πηρε θεση σε υπουργειο!!και οπως βλεπει δεν εχω επιλεκτικη μνημη... ;)
ο Φωτης Κουβελης πηρε το υπουργειο δικαιοσυνης
 

Επισκέπτης
ο τριανταφυλοπουλος δηλωσε πριν μερικες μερες οτι εχει χαρτια με βουλευτες ολων των κομματων ΠΛΗΝ ΤΟΥ ΚΚΕ που  αποδεικνυουν οτι εχουν συνδιαλλαγες με μεγαλες εταιρειες!!!!οσον αφορα το παρελθον καποιοι μετεπειτα αργηχοι των κομματων σας δηλωνανε αυτοεξοριστοι ενω καποιοι αλλοι κομμουνιστες ηγετες οπως ο φλωρακης καθοταν στην ελλαδα και τον σαπιζαν στο ξυλο!!και φυσικα ελπιζω να μην ξεχνας την συνθηκη της βαρκιζας!!!οπως ελπιζω να μην ξεχνας τα ευχαριστω της ΝΔ ΚΑΙ ΠΑΣΟΚ προς τον κλιντον!!τις τελευταιες ημερες κοιτα ειδησεις και δες τα χαλια των βουλευτων των 2 μεγαλων κομματων!!και μετα ελα να μου μιλησεις για το ποιος τα παιρνει!!αυτα ειναι τα χαλια των κομματων που ψηφιζετε!!!σαπια και ανεντιμα μεχρι εκει που δεν παιρνει!!που προχωρανε με γνωμονα το προσωπικο συμφερον και τα ρουσφετια!!!
 

Επισκέπτης
στις επομενες εκλογες παλι ο κοσμος θα ψηφισει τα 2 μεγαλα κομματα για δυο λογους!!πρωτος ,οτι η κοινη γνωμη ,τα καναλια εχουν κανει το κοσμο να πιστευει οτι μονο αυτα τα κομματα υπαρχουν!!δευτερος λογος οτι οπως ειπα τα κομματα αυτα εξυπηρετουν τις προσωπικες αναγκες των δικων τους ταζοντας θεσεις στο δημισιο κτλ!!και σου ξαναλεω βλεπεις και ξερεις πολυ καλα ποιοι στεκονται διπλα στον μη εχοντα,στον συνταξιουχο,τον ανεργο,τους απληρωτους υπαλληλους,στον εργατη!!οσον αφορα το μελι ,αν θελανε βουλευτες του κκε μπορουσαν ανετα να ΤΟ δοκιμαζαν οπως κανουν αλλα αριστερα κομματα!!πασοκ,νδ,λενε το εξης πανω κατω!!να μαζευτουμε εμεις που ψηφιζουμε το κομμα,να κανουμε μια κλικα,να μοιρασουμε τα καλα κομματια,τις θεσεις τους μισθους και τους αλλους αστους να ψφησουν!!το κκε σταυρο θα μιλησει για το συνολο,για ολους!!!αυτο ειναι εντιμοτητα!!!!και αυτο το κομμα εχει δωσει και αγωνες,εχει πληρωσει με αιμα τους αγωνες αυτους και εχει κανει και λαθη!!τα λαθη του κκε τα ξερω και τα αναγνωριζω!εσυ σταυρο ξερεις και αναγνωριζεις τα λαθη των αλλων κομματων???αλλα παναθεμα τα ειναι παααααααρα πολλα και συνεχιζομενα!!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom