Νέα

Περί καπνιστών κλπ...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kinezokyprios
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 39K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Νέος Νόμος απαγόρευσης του καπνίσματος...

  • Υπέρ!

    Ψήφοι: 3 75,0%
  • Κατά...

    Ψήφοι: 1 25,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    4

Kurwa

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2008
Μηνύματα
511
Like
6
Πόντοι
6
Αυτος ο νομος ειναι απο τα καλυτερα πραγματα που εχουν συμβει στην Ελλαδα τα τελευταια χρονια.

Προσωπικα ειμαι αντικαπνιστης.Και μονο η μυρωδια του τσιγαρου με αηδιαζει.
Αυτοι που καπνιζουν να πανε στην τουαλετα η καπου αλλου να κανουν τσιγαρο δεν θα βγαζουν τον καρκινο απο μεσα μας.


 

arcans31

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουλ 2009
Μηνύματα
616
Like
0
Πόντοι
6
Αυτος ο νομος ειναι απο τα καλυτερα πραγματα που εχουν συμβει στην Ελλαδα τα τελευταια χρονια.

Προσωπικα ειμαι αντικαπνιστης.Και μονο η μυρωδια του τσιγαρου με αηδιαζει.
Αυτοι που καπνιζουν να πανε στην τουαλετα η καπου αλλου να κανουν τσιγαρο δεν θα βγαζουν τον καρκινο απο μεσα μας.
και αυτοι που δεν καπνιζουνε  οταν βγαινουν να πηγαινουν στο εντευκτηριο τις ενοριας τους.
 

Kurwa

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2008
Μηνύματα
511
Like
6
Πόντοι
6
και αυτοι που δεν καπνιζουνε  οταν βγαινουν να πηγαινουν στο εντευκτηριο τις ενοριας τους.

Δηλαδη τι θες να μου πεις οτι ειναι μαγκια να καπνιζει κανεις?Σε ποια δεκαετια εχουν μεινει καποιοι?


 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
Ένας δάσκαλος στη Μαλαισία βρήκε στην τσάντα ενός μαθητή ένα πακέτο τσιγάρα και έναν αναπτήρα. Αποφάσισε πως έπρεπε τον τιμωρήσει. Τον ανάγκασε λοιπόν να καπνίσει 42 τσιγάρα μέσα σε δύο ώρες. Το θέμα έχει προκαλέσει σάλο στη Μαλαισία και ο καθηγητής έχει κληθεί να απολογηθεί. Πιθανότατα θα χάσει την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

Ρε μήπως είναι δάσκαλος ο Κινεζοκύπριος?  :2funny:
 

tsakatsoukas

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2008
Μηνύματα
32
Like
0
Πόντοι
0
Εγώ δεν καταλαβαίνω το εξής...

Πώς είναι δυνατόν να απαγορεύεις τη χρήση ενός προϊόντος από τη μία, ενώ το αφήνεις να κυκλοφορεί ελεύθερα από την άλλη?? Στην Αμερική έχουν πάει ένα βήμα παραπέρα σε κάποιες πολιτείες, στην καλιφόρνια αν δεν κάνω λάθος, και έχουν απαγορέψει το κάπνισμα σε όλους τους δημόσιους χώρους. Ακόμα και στο πεζοδρόμιο δηλαδή ή στον δρόμο μέσα στο αυτοκίνητό σου!! Μη νομίζετε ότι είναι μακρυά μια τέτοια επέκταση του μέτρου και στην Ευρώπη και κατ' επέκταση και στην Ελλάδα. Όσο μακρυά ήταν το τωρινό μέτρο 10 χρόνια πριν, τόσο μακρυά (ή και πιο κοντά) είναι και μια τέτοια επέκτασή του.

Πώς είναι δυνατόν λοιπόν να απαγορεύεις τη χρήση ενός προϊόντος που επιτρέπεις την παραγωγή και την πώλησή του?? παράλογο μου φαίνεται... Αν θες να το απαγορέψεις κάντο παράνομο όπως έκανες το χόρτο, αν έχεις τα @@ να κυρήξεις παράνομη την Philip Morris. Μεσοβέζικες και παράλογες τις βλέπω εγώ αυτές τις μισο-απαγορεύσεις.

 

Επισκέπτης
Εγώ δεν καταλαβαίνω το εξής...

Πώς είναι δυνατόν να απαγορεύεις τη χρήση ενός προϊόντος από τη μία, ενώ το αφήνεις να κυκλοφορεί ελεύθερα από την άλλη?? Στην Αμερική έχουν πάει ένα βήμα παραπέρα σε κάποιες πολιτείες, στην καλιφόρνια αν δεν κάνω λάθος, και έχουν απαγορέψει το κάπνισμα σε όλους τους δημόσιους χώρους. Ακόμα και στο πεζοδρόμιο δηλαδή ή στον δρόμο μέσα στο αυτοκίνητό σου!! Μη νομίζετε ότι είναι μακρυά μια τέτοια επέκταση του μέτρου και στην Ευρώπη και κατ' επέκταση και στην Ελλάδα. Όσο μακρυά ήταν το τωρινό μέτρο 10 χρόνια πριν, τόσο μακρυά (ή και πιο κοντά) είναι και μια τέτοια επέκτασή του.

Πώς είναι δυνατόν λοιπόν να απαγορεύεις τη χρήση ενός προϊόντος που επιτρέπεις την παραγωγή και την πώλησή του?? παράλογο μου φαίνεται... Αν θες να το απαγορέψεις κάντο παράνομο όπως έκανες το χόρτο, αν έχεις τα @@ να κυρήξεις παράνομη την Philip Morris. Μεσοβέζικες και παράλογες τις βλέπω εγώ αυτές τις μισο-απαγορεύσεις.


αχ, με αυτα που είπες με έκανς να θελω να καπνισω..

και πρεπει να φυγω απο το δικο μου γραφείο γιατι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!!!!
(το γραφειο το χω μαζι με την αδερφη μου εξ ου και η απαγορευσις)
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
αχ, με αυτα που είπες με έκανς να θελω να καπνισω..

και πρεπει να φυγω απο το δικο μου γραφείο γιατι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!!!!
(το γραφειο το χω μαζι με την αδερφη μου εξ ου και η απαγορευσις)
Άλλος ένας λόγος για να ντουμανιάσεις το γραφείο!  :rockon:
Που είσαι ρε Κινεζοκύπριε να τους μάθεις τα βασικά! :2funny:
 

tommaso

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2007
Μηνύματα
5.099
Like
2
Πόντοι
66
Εγώ δεν καταλαβαίνω το εξής...

Πώς είναι δυνατόν να απαγορεύεις τη χρήση ενός προϊόντος από τη μία, ενώ το αφήνεις να κυκλοφορεί ελεύθερα από την άλλη?? Στην Αμερική έχουν πάει ένα βήμα παραπέρα σε κάποιες πολιτείες, στην καλιφόρνια αν δεν κάνω λάθος, και έχουν απαγορέψει το κάπνισμα σε όλους τους δημόσιους χώρους. Ακόμα και στο πεζοδρόμιο δηλαδή ή στον δρόμο μέσα στο αυτοκίνητό σου!! Μη νομίζετε ότι είναι μακρυά μια τέτοια επέκταση του μέτρου και στην Ευρώπη και κατ' επέκταση και στην Ελλάδα. Όσο μακρυά ήταν το τωρινό μέτρο 10 χρόνια πριν, τόσο μακρυά (ή και πιο κοντά) είναι και μια τέτοια επέκτασή του.

Πώς είναι δυνατόν λοιπόν να απαγορεύεις τη χρήση ενός προϊόντος που επιτρέπεις την παραγωγή και την πώλησή του?? παράλογο μου φαίνεται... Αν θες να το απαγορέψεις κάντο παράνομο όπως έκανες το χόρτο, αν έχεις τα @@ να κυρήξεις παράνομη την Philip Morris. Μεσοβέζικες και παράλογες τις βλέπω εγώ αυτές τις μισο-απαγορεύσεις.


ετσι πρεπει να τους κανουνε..

να μη μπορουνε να αναβουνε τσιγαρο ουτε στο πεζοδρομιο κοντα στη σταση του λεωφορειου.

θα τρελαθουνε τους πρωτους μηνες,αλλα μετα θα στρωσουνε..

ειδικα αν τα προστιμα πεφτουν βροχη..

αντε το χρειζομαστε..πρεπει να καλυφθει το δημοσιο ελλειμα.

αν βαλουμε προστιμα στους καπνιστες,επειδη αυτοι δεν την κοβουν ευκολα τη συνηθεια

η λενε εγω θα το αναψω και εδω ειναι ελλαδα κλπ κλπ, θα μαζεψουμε τρομερα εσοδα μολις σε ενα χρονο!! ;)
 

tsakatsoukas

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2008
Μηνύματα
32
Like
0
Πόντοι
0
αχ, με αυτα που είπες με έκανς να θελω να καπνισω..

και πρεπει να φυγω απο το δικο μου γραφείο γιατι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!!!!
(το γραφειο το χω μαζι με την αδερφη μου εξ ου και η απαγορευσις)

Δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ πάνως καπνίζω μια μαρλμποριά τώρα μαζί με τον καφέ και είμαι κι έξω στο μπαλκόνι και με φυσάει και το αεράκι σήμερα και το φχαριστιέμαι!  :grin:
Να πεις στην αδερφή σου ότι εφόσον ο χώρος του γραφείου είναι κοινόχρηστος, θα πρέπει να βρεθεί μια κοινή λύση. Να καπνίζεις με ανοιχτή την μπαλκονόπορτα να κάνει ρεύμα, ή να έχεις το δικαίωμα να καπνίζεις ένα τσιγάρο κάθε μία ώρα μάξιμουμ. Ή να το πάτε μία - μία. Μία μέρα 0 τσιγάρα, μία όσα γουστάρεις! Παίξτο και λίγο προοδευτική και "όχι στις απαγορεύσεις, ναι στην αυτοδιάθεση". Ή στην τελική πες της ότι είσαι άρρωστη και εξαρτημένη και πρέπει να δείξει κατανόηση και συμπόνοια! Άντε! Δραστηριοποιήσου!!
 

Επισκέπτης
Δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ πάνως καπνίζω μια μαρλμποριά τώρα μαζί με τον καφέ και είμαι κι έξω στο μπαλκόνι και με φυσάει και το αεράκι σήμερα και το φχαριστιέμαι!  :grin:
Να πεις στην αδερφή σου ότι εφόσον ο χώρος του γραφείου είναι κοινόχρηστος, θα πρέπει να βρεθεί μια κοινή λύση. Να καπνίζεις με ανοιχτή την μπαλκονόπορτα να κάνει ρεύμα, ή να έχεις το δικαίωμα να καπνίζεις ένα τσιγάρο κάθε μία ώρα μάξιμουμ. Ή να το πάτε μία - μία. Μία μέρα 0 τσιγάρα, μία όσα γουστάρεις! Παίξτο και λίγο προοδευτική και "όχι στις απαγορεύσεις, ναι στην αυτοδιάθεση". Ή στην τελική πες της ότι είσαι άρρωστη και εξαρτημένη και πρέπει να δείξει κατανόηση και συμπόνοια! Άντε! Δραστηριοποιήσου!!

δεν αντεχω την γκρίνια...

προτιμώ να μείνω ακαπνη...
 

tsakatsoukas

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2008
Μηνύματα
32
Like
0
Πόντοι
0
ετσι πρεπει να τους κανουνε..

να μη μπορουνε να αναβουνε τσιγαρο ουτε στο πεζοδρομιο κοντα στη σταση του λεωφορειου.

θα τρελαθουνε τους πρωτους μηνες,αλλα μετα θα στρωσουνε..

ειδικα αν τα προστιμα πεφτουν βροχη..

αντε το χρειζομαστε..πρεπει να καλυφθει το δημοσιο ελλειμα.

αν βαλουμε προστιμα στους καπνιστες,επειδη αυτοι δεν την κοβουν ευκολα τη συνηθεια

η λενε εγω θα το αναψω και εδω ειναι ελλαδα κλπ κλπ, θα μαζεψουμε τρομερα εσοδα μολις σε ενα χρονο!! ;)

Όχι φίλε δεν κατάλαβες τι λέω... Αν απαγορεύεις κάτι, απαγόρεψέ το! Τελείως όμως! Το να απαγορεύεις τη χρήση και όχι το προϊόν είναι υποκριτικό. Άντε να τα βάλεις με τις καπνοβιομηχανίες και να απαγορέψεις την παραγωγή και την πώληση των τσιγάρων και όχι από τη μια να μου τα πουλάς σε όλα τα περίπτερα, να μου επιτρέπεις να τα αγοράζω με τα ωραία μου λεφτά και από την άλλη να μου απαγορεύεις να τα χρησιμοποιώ! Παράλογο...
 

tommaso

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2007
Μηνύματα
5.099
Like
2
Πόντοι
66
Όχι φίλε δεν κατάλαβες τι λέω... Αν απαγορεύεις κάτι, απαγόρεψέ το! Τελείως όμως! Το να απαγορεύεις τη χρήση και όχι το προϊόν είναι υποκριτικό. Άντε να τα βάλεις με τις καπνοβιομηχανίες και να απαγορέψεις την παραγωγή και την πώληση των τσιγάρων και όχι από τη μια να μου τα πουλάς σε όλα τα περίπτερα, να μου επιτρέπεις να τα αγοράζω με τα ωραία μου λεφτά και από την άλλη να μου απαγορεύεις να τα χρησιμοποιώ! Παράλογο...

αυτο δεν γινεται,γιατι ειναι βιομηχανιες δισεκατομμυριων,εχουν ακρες σε καθε κυβερνηση

αρα μενει να απαγορεψεις την χρηση

και ετσι θα εχουνε τεραστια πτωση στα κερδη

που θα αναγκασει καποιες απο αυτες να κλεισουν
 

tsakatsoukas

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2008
Μηνύματα
32
Like
0
Πόντοι
0

tsakatsoukas

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2008
Μηνύματα
32
Like
0
Πόντοι
0
αυτο δεν γινεται,γιατι ειναι βιομηχανιες δισεκατομμυριων,εχουν ακρες σε καθε κυβερνηση

αρα μενει να απαγορεψεις την χρηση

και ετσι θα εχουνε τεραστια πτωση στα κερδη

που θα αναγκασει καποιες απο αυτες να κλεισουν

α δηλαδή να τα έχουμε καλά με τις επιχειρήσεις των δισεκατομμυρίων που παράγουν το προϊόν, αλλά να απαγορεύουμε τη χρήση του. Ας επιλέξουν τότε ποιος είναι ο σκοπός τους. Αν ο σκοπός τους είναι όντως η διαφύλαξη της δημόσιας υγείας, τότε αναγκαστικά θα πρέπει να έρθουν και σε ρήξη μ' αυτές τις βιομηχανίες με ό,τι αυτό συνεπάγεται... Ζημιά στην οικονομία, θέσεις εργασίας χαμένες, κτλ κτλ. Δυστυχώς το τσιγάρο έιναι ένα ευρύ καταναλωτικό προϊόν, οπότε αν θες να το κόψεις, θα πρέπει να θυσιάσεις κάποια πράγματα.

Το να επιτρέπεις την παραγωγή, την κυκλοφορία, την πώληση, αλλά να απαγορεύεις τη χρήση, εμένα συνεχίζει να μου φαίνεται παράλογο και υποκριτικό.
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom