Νέα

Περί καπνιστών κλπ...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kinezokyprios
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 39K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Νέος Νόμος απαγόρευσης του καπνίσματος...

  • Υπέρ!

    Ψήφοι: 3 75,0%
  • Κατά...

    Ψήφοι: 1 25,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    4
OP
OP
K

kinezokyprios

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2007
Μηνύματα
106
Like
0
Πόντοι
1
ο επομενος νομος θα ειναι για τα σπιτια σε καπνιζοντες η μη και εαν δηλωνεις καπνιζων θα πηρωνεισ παγιο κανα 20σαρικο το μηνα στ λογαριαμο τησ ΔΕΗ και μια και ειπα ΔΕΗ εχει περασει κανεισ απο Μεγαλοπολη να δει τι καπνιζει το εργοστασιο της εκει δεν μας χεζετε ρε ακαπνοι
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.358
Κριτικές
3
Like
6.997
Πόντοι
1.486
ο επομενος νομος θα ειναι για τα σπιτια σε καπνιζοντες η μη και εαν δηλωνεις καπνιζων θα πηρωνεισ παγιο κανα 20σαρικο το μηνα στ λογαριαμο τησ ΔΕΗ και μια και ειπα ΔΕΗ εχει περασει κανεισ απο Μεγαλοπολη να δει τι καπνιζει το εργοστασιο της εκει δεν μας χεζετε ρε ακαπνοι
Που εξαφανιστηκες εσύ?Σε μπουζουριάσανε στη συγκέντρωση??? :rockon: :rockon:
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
ο επομενος νομος θα ειναι για τα σπιτια σε καπνιζοντες η μη και εαν δηλωνεις καπνιζων θα πηρωνεισ παγιο κανα 20σαρικο το μηνα στ λογαριαμο τησ ΔΕΗ και μια και ειπα ΔΕΗ εχει περασει κανεισ απο Μεγαλοπολη να δει τι καπνιζει το εργοστασιο της εκει δεν μας χεζετε ρε ακαπνοι
Στην Ιρλανδια (νομιζω καπου το εχω ξαναγραψει) ισχυει καπνοαπαγορευση σε οποιονδηποτε κλειστο χωρο. Ειτε αυτο λεγεται δωματιο ξενοδοχειου, ειτε ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ. Ετσι ειναι ο νομος. Οπως εγω καπνιζα στο δωματιο του ξενοδοχειου (δεν το ξανακανω ομως, διοτι αμα με πιασουνε την ....) ετσι και ο καθενας υποθετω οτι θα καπνιζει στο σπιτι του. Θα μου πειτε, και τι εγινε? θα ερθει ο χωροφυλακας να με πιασει στο σπιτι. Δεν ξερω αν θα ερθει στο σπιτι να σε πιασει, αλλα ετσι ειναι ο νομος.
 

pepe_le_pew

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2008
Μηνύματα
1.709
Like
0
Πόντοι
16
Στην Ιρλανδια (νομιζω καπου το εχω ξαναγραψει) ισχυει καπνοαπαγορευση σε οποιονδηποτε κλειστο χωρο. Ειτε αυτο λεγεται δωματιο ξενοδοχειου, ειτε ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ. Ετσι ειναι ο νομος. Οπως εγω καπνιζα στο δωματιο του ξενοδοχειου (δεν το ξανακανω ομως, διοτι αμα με πιασουνε την ....) ετσι και ο καθενας υποθετω οτι θα καπνιζει στο σπιτι του. Θα μου πειτε, και τι εγινε? θα ερθει ο χωροφυλακας να με πιασει στο σπιτι. Δεν ξερω αν θα ερθει στο σπιτι να σε πιασει, αλλα ετσι ειναι ο νομος.

   Με την πολύ κουβεντα για το τσιγαρο θα το ξαναρχισω !!! 

   Σημερα μουν σε ενα κλειστο χωρο και παει ενας να αναψει τσιγαρο (ακυρο τσιγαρο στο ορθιο και ξεροσφυρι) και του λεει η κοπέλα "ωπα απαγορευεται". Επιτελους να μαθουν οι καπνιστες οτι δεν μπορουν να αναβουν τσιγαρο οποτε τους καπνίσει (αα καλο εεεε  :dancing:) (Ασχετο αλλα η φραση οποτε σου καπνισει θα αλλαξει σημασια και δεν θα σημαινει "οποτε θελω" αλλα "οποτε μου δωσουν την αδεια").

  Το χειρότερο ειναι οτι τα ραδιοφωνα μας θυμιζουν συνεχεια το τσιγαρο και βλεπειε συνεχεια στο δρομο ατομα να καπνίζουν !!

  Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι αν εισαι μονος στο σπίτι ποιος να σε καταγγειλει????
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
26
Πόντοι
66
Δεν σταματάμε να καπνίζουμε ποτέ.
Εμπρός όλοι να αντισταθούμε στο ζυγό των αντικαπνιστών.
Ζήτω η αντιφά του kinezokypriou.

tsigara.jpg


:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

tommaso

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2007
Μηνύματα
5.099
Like
2
Πόντοι
66
Δεν σταματάμε να καπνίζουμε ποτέ.
Εμπρός όλοι να αντισταθούμε στο ζυγό των αντικαπνιστών.
Ζήτω η αντιφά του kinezokypriou.

tsigara.jpg


:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

μου φαινεται τα θελει ο πωπος σου μουνιτζα :cheesy:

θα τα ξαναπω και δω που οι καπνιστες ειναι ολοι μαζεμενοι. ;)

οι υγιεις ανθρωποι που απλα δεν καπνιζουν( και οχι οι αντικαπνιστες οπως τους βαφτιζεις εσυ  :cheesy:)

δεν κανουν σχεση με καπνιστρια .

Θα το καταλαβαινες αν δεν καπνιζες και τα εφτιαχνες στην αρχη με μια καπνιστρια.

Ειναι σαν να φιλας σταχτοδοχειο.Το δοκιμασα μια φορα και αηδιαζα σε καθε φιλι.

Ειναι αδυνατο να κρατησει.

Επομενως οι υγιεις ανθρωποι που δεν καπνιζουν(αλλα πιθανοτατα να εχουν ενα σπορ για χομπυ)

δεν θα αντιμετωπισουν πιθανοτατα το 'προβλημα' που αναφερεις

γιατι πολυ απλα δεν θα καναν σοβαρη σχεση με καπνιστρια(μακροχρονια δηλαδη)

ενα πηδημα δεν λεω θα της το ριχναν αν ηταν ωραιο μωρο.

δυστηχως βεβαια υπαρχουν και οι περιπτωσεις της παλιοτερης γενιας γυναικων που αναγκαζονταν και γινονταν παθητικες

καπνιστριες για να ανεχτουν αναγκαστικα σε μια ανδροκρατουμενη κοινωνια το τσιγαρο του αντρα τους.πραγμα

που ειναι τραγικο.

ακομα και η γιαγια μου ομως ,ακομα θυμαμαι οτι κηνυγουσε τον παππου μου εξω απο το σπιτι οταν αυτος ηθελε να καπνισει

γιατι δεν ηθελε να βρομαει τσιγαριλα το σπιτι!  στο μπαλκονι την εβγαζε ο παππους!  :cheesy:


υγ.ειδικα ο ορος αντικαπνιστες που εγραψες ειναι τραγελαφικος.

μου θυμιζει το αντιστοιχο οπαδικο.

αν δεν εισαι ολυμπιακος συμφωνα με καποιους, δεν εισαι Αεκ ,Παοκ,Αρης,Λαρισα.  Εισαι αντιολυμπιακος..!  :cheesy:
Τρομερη λογικη.
Ετσι και καποιοι πορωμενοι καπνιστες.Αν δεν καπνιζεις, και θελεις οι αλλοι να σεβονται την υγεια σου, δεν εισαι απλα ενας νορμαλ ανθρωπος που δεν γουσταρει καρκινο,

αλλα εισαι αντικαπνιστης  :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

ftlv

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2006
Μηνύματα
194
Like
0
Πόντοι
1
    Περιληπτικά
    ( Τονίζω ότι οι επιπτώσεις που αναφέρω.. δεν αποτελούν ούτε καν το 30% των επιπτώσεων που προκαλεί το κάπνισμα )

    -ΣΤΕΙΡΩΣΗ

    -ΤΥΦΛΩΣΗ

    -ΤΕΡΑΤΟΓΕΝΕΣΕΙΣ

    -ΚΑΡΚΙΝΟΣ

    -ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΗ ΑΠΩΛΕΙΑ ΜΝΗΜΗΣ

    -ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΚΑΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΥΦΥΪΑΣ

     -ΠΡΟΩΡΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ


Aναλυτικα

Μάλιστα.
Δε θέλω καν να σας προβοκάρω, αλλά να παραθέσω μερικά ζητήματα που με απασχολούν.
Απορώ, κατ' αρχήν, για το πόσο εύκολα έχει δεχθεί ο κόσμος τις στατιστικές και τα νούμερα που παρατίθενται για να στοιχειοθετήσουν τους οφειλόμενους στο κάπνισμα θανάτους. Δε χρειάζεται να ψάξετε πολύ, αλλά αν ψάξετε στο διαδίκτυο, θα δείτε, πως κάθε φορά παραθέτουν διαφορετικά νούμερα, χωρίς ΠΟΤΕ, να έλθουν σε απευθείας αντιπαράθεση με κανένα. Τη δεκαετία του 90 όταν στη Νέα Υόρκη είχαν προηγηθεί του ευρήματος Αβραμόπουλου, δημοσίευαν πως την επόμενη χρονιά από την εφαρμογή του μέτρου, μειώθηκαν οι εισαγωγές στα νοσοκομεία λόγω καρδιακών επεισοδίων. Πέραν του γεγονότος του οτι λογικά ποτέ δε θα ήταν δυνατόν μέσα σε ένα χρόνο, να υπάρχει τέτοιο αποτέλεσμα, στην πραγματικότητα έλεγαν ψέμματα. Μη σας κουράζω, googlarete Νέα Υόρκη και hospital admissions και θα δείτε μόνοι.
Τώρα ως προς το φίλο εδώ, που μάλιστα με κεφαλαία έβγαλε τα θεσφατα των επιπτώσεων του καπνίσματος, θα παρατηρήσω μόνο:
Οι δεκαετίες των αρχών του προηγούμενου αιώνα, ΗΤΑΝ συνταυτισμένες με το κάπνισμα, που επιτρέπετο παντού, ήταν θεσμός, ακόμη και μέσο συναλλαγής, αφού τα τσιγάρα αποτελούσαν και ανταλλάξιο είδος. Στο δε στρατό, στα έδιναν μαζί με τις σφαίρες. Το κάπνισμα επιτρεπόταν, ακόμα και μέσα στα νοσοκομεία (πολλοί από εμάς το προλάβαμε αυτό έως πρόσφατα), ενώ και η ποιότητα των τσιγάρων δεν ήταν και ότι καλύτερο.
Κατά συνέπεια, τα άτομα που γεννήθηκαν τις δεκαετίες του 20 και του 30 και που για πολλούς από εμάς συνιστούν τους γονείς ή τους παπούδες μας, θα έπρεπε να είναι τα πιο επιβαρυμένα άτομα που υπάρχουν, ως διαβιούντα εκ γεννετής σε εχθρικό και καταστροφικό περιβάλλον, πέραν του γεγονότος του οτι αυτοί οι ίδιοι θα έπρεπε να είναι η προσωποποίηση του καρκίνου.
Σύμφωνα λοιπόν με τα σμπεράσματα του φίλου που παραπέμπει και σε διαδικτυακή αναφορά, σκέπτομαι εγώ:
ΣΤΕΙΡΩΣΗ: Οι οικογένειες του είκοσι και μετά, γεννούσαν από τέσσερα έως και εννέα παιδιά η καθεμιά, οδηγώντας μάλιστα σε παγκόσμιο υπερπληθισμό. Δείτε τη γεννούν από το 80 και μετά.
ΤΥΦΛΩΣΗ: Από πολέμους ναι συμφωνώ. Από το κάπνισμα όμως που προέκυψε; Το 80% των παπούδων μας θα έπρεπε να είναι θεόστραβοι. Αντίθετα τα τελευταία τριάντα έτη αυξήθηκαν σε τεράστια ποσοστά τα βρέφη που γεννώνται με ρποβλήματα οράσεως, λόγω προωρότητος οφειλόμενη σε ψυχοφαρμακοληψίες των μαμάδων τους και σε κατανάλωση αλκοόλ.
ΤΕΡΑΤΟΓΕΝΝΗΣΕΙΣ: ΑΠό τη θαλιδομίδη φίλε μου ναι, από το κάπνισμα όχι η τερατογέννηση. Σαφώς και απαγορεύεται το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη, διότι βλάπτει κατ' ευθείαν το έμβρυο, όχι όμως όπως το λες. Επίσης βλέπε παραπάνω για ψυχότροπες ουσίες.
ΚΑΡΚΙΝΟΣ: Τα ποσοστά του καρκίνου είναι τα ίδια εδώ και 150 χρόνια, με τα τελευταία 50 σε αυξητική τάση λόγω των χημικών που τρώμε, είτε καπνίζεις είτε όχι. Απλώς βελτιώθηκε η αντιμετώπιση.
ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΗ ΑΠΩΛΕΙΑ ΜΝΗΜΗΣ, ΜΕΙΩΣΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ κλπ: Ολως απλοικά, σου θυμίζω, πως οι άνθρωποι αυτοί είναι εκείνοι που πραγματοποιήσαν τα μεγαλύτερα άλματα προόδου στη ανθρωπότητα. Τώρα γιατί δεν ειχαν εγκέφαλο;;; Με ένα τσιγάρο στο χέρι, έφεραν πίσω το apollon 13 με λύσεις τις στιγμής και ψάχνωντας στο άγνωστο. Τώρα τους έχουν φύγει μπροστά στα μάτια τους, με προφανείς βλάβες που τις κοιτάγανε όπως η αγελάδα το χορτάρι και δεν έκαναν τίποτε, με αποτέλεσμα να χαθούν δύο διαστημικά λεοφωρεία με τόσες πολύτιμες ζωές. Εδώ τώρα να ρωτήσω τον άλλο φίλο, ποιος εναι ο φλώρος ακριβώς;;;
ΠΡΟΩΡΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ: Ψαχτείτε μόνοι σας στους γονείς και στους παπούδες και γιαγιάδες σας και πείτε πόσο πρόωρα πεθαίνουν.

Σίγουρα το τσιγάρο ως εμμονή έχει τα προβλήματά του. Και σε περίπτωση κατάχρησης κάνει κακό. Αλλωστε ότι υπερβαίνει το μέτρο κάνει κακό. Και δε νομίζω πως όλος αυτός ο θόρυβος και ο πανικός έχει πραγματική απεικόνιση στις αληθινές βλάβες του καπνίσματος.

Τις τελευταίες ημέρες, μ' όλον αυτό το θόρυβο για το τσιγάρο και τις θριαμβολογίες των ακάπνων δημοσιογραφούντων ημιαμόρφωτων που έβγαζαν όλο τους το είναι της κακίας (πράγματι έτσι έννοιωσα με τύπο που άκουγα στο ραδιόφωνο του σκαι), σκεφτόμουνα παράλληλα, πως:
Η Ελλάδα με τον αντίστοιχο κοπτόμενο υπουργό της περί τη υγεία των πολιτών είναι η μόνη πολιτισμένη χώρα παγκοσμίως που: ΔΕΝ έχει κάνει καμμία εκστρατεία ενημέρωσης (μέτρα προφύλαξης, οδηγίες λπ) με έντυπα ή με διαφημίσεις, προκειμένου να ενημερώσει τον κόσμο για τον επερχόμενο ιό της γρίππης. ΘΑ λάβει τελευταία από όλες τις μεγάλες ευρωπαικές χώρες το εμβόλιο, δηλαδή τον ερχόμενο Ιανουάριο. ΕΧΕΙ καταβάλει κάθε προσπάθεια και μάλιστα μέσω των ιδίων ανωτέρω δημοσιογράφων, με το πρόσχημα του καθησυχασμού, για να υποβαθμίσει τον επερχόμενο κίνδυνο, τη στιγμή μάλιστα που οι ιάπωνες επιστήμονες έχουν ανακοινώσει ήδη μετάλλαξη του ιού. Κατά τα άλλα είμαστε χαρούμενοι, που κόψαμε το κάπνισμα.
Αυτά ως σκέψεις και μόνο.           
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
26
Πόντοι
66

Μα ρε παίχτη, είναι δυνατόν να μην κάνω πλάκα?
Συμφωνώ και με το παραπάνω σε αυτά που λες και πιστεύω ότι είναι αυτονόητα για όλους.
Για όσους δεν είναι, μάλλον θα γίνουν από εδώ και μπρος.
Δεν περιορίζεται μόνο στην υγεία το πρόβλημα (παρ' όλο που είναι μακράν η σημαντικότερη επίπτωση).
Είναι και στη γεύση στα φιλιά, είναι και στη μυρωδιά, είναι και οπτικά αντιαισθητικό σε ορισμένους χώρους (ιδιαίτερα σε καθαρούς, με κλιματισμό, με παιδιά/ηλικιωμένους κλπ). Μια χαρά είναι το νομοσχέδιο και όλοι είναι σύμφωνοι βαθιά μέσα τους απλά τους χαλάει λίγο γιατί τους βγάζει εκτός συνηθειών/ρουτίνας που είχαν μάθει μέχρι σήμερα.
Το "αντικαπνιστής" γι' αυτό ακριβώς το έγραψα.
Όποτε το βλέπω να χρησιμοποιείται με τον τρόπο που περιγράφεις, γελάω πολύ.
Αλλά έτσι είναι το συγκεκριμένο θρεντ, λέμε και καμια σωστή κουβέντα και λέμε και καμια μαλακία να περάσει η ώρα.
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
:new_shocked:
θα ζητήσω από τον kinezokyprio την διαγραφή σου mouninja!  :tickedoff:
 

anachron

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2006
Μηνύματα
358
Κριτικές
4
Like
4
Πόντοι
1
Ο όρος "αντικαπνιστής" είναι μια χαρά σωστός, απλά δεν αφορά όλους τους μη καπνίζοντες. Ένα κομμάτι μη καπνιζόντων πιο πολύ ενδιαφέρεται για το να μην καπνίσεις εσύ, παρά για την ενόχληση που θα έχει (και η οποία είναι απόλυτα σεβαστή). Παράδειγμα, οι ατάκες του στυλ "να μάθουν" "να πάθουν" "θα δούνε τώρα με το νέο νόμο" κλπ, το οποίο βγάζει κακία και εκδικητικότητα. (που βέβαια δεν μπορώ παρά να αναγνωρίσω πως οφείλεται και στην μαλακία πολλών καπνιστών που έγραφαν στα αρχίδια τους όσους δεν κάπνιζαν, αλλά παρ'ολα αυτά δεν μπορώ να τη θεωρήσω σωστή)
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
26
Πόντοι
66
Θα πάθει σοκ ο αρχηγός αν δει τι πόσταρες Βρούτε! :2funny:

Τότε τρέχω να πάρω Marlboro. :2funny:
Τα προηγούμενα ήταν μία αδύναμη στιγμή όπου μίλησε το μυαλό μου αντί το πακέτο μου.
Ζητώ συγχώρεση και δηλώνω πίστη στην κινεζοκύπρια ταξιαρχία. :rockon:
 

Bad Indian

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.950
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
16
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΘΗΤΙΚΟΙ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ.....

ΜΟΝΟ ΑΝΤΙΠΑΘΗΤΙΚΟΙ ΑΝΤΙΚΑΠΝΙΣΤΕΣ.....


:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom