Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Προς τον Yorgo.. (και ολους οσους ασχολουνται με την οικοδομη.)

Δες σημερινο αρθρο στο russiatoday.com..Δες και το σχετικο video..Δες τι γινεται σε μια απο τις ακριβες πολεις του κοσμου..!!

Δες τις πολυετεις καθυστερησεις παραδοσεων "συμφωνηθεντων και προπληρωμενων" κατοικιων, οταν εμεις παλευουμε να ειμαστε ενταξει ακομα και "στο δωσαμε τα χερια" συμφωνητικα μας.

Δες στο video, την ποιοτητα κατασκευης των πιο ακριβων σπιτιων στο κοσμο...Στην αριστερη τοιχοποιια τα τουβλα "ατακτως" κτισμενα, χωρις σενιαζια και χωρις σφηνοτουβλα..Στην δεξια τοιχοποιια απλα βλεπουμε "τσιμεντολιθους" ..ΗΜΑΡΤΟΝ..!!!


Μηπως τους εχουμε καλομαθει τους αγοραστες μας ? Μηπως πρεπει να γινουμε και εμεις λιγο Ρωσσοι ??

Αυτα..

 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Ακριβώς...

Δλδ...μιλάμε σύντομα για 75.000 περίπου οικονομικούς μετανάστες στο δρόμο?

(Η αναλογία Έλληνες προς Αλλοδαπούς στον τομέα είναι περίπου 1-3)

:helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea:

Αυτο ειναι που ελεγα .....

Τουλαχιστον δεν κομπαζει .......
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Αντιγραμμενο ποστ απο το θρεντ ....
ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ

Προφανώς προβλέψεις δεν μπορεί να κάνει κανείς, μια και ούτε οι γκουρού μέχρι τώρα δεν μπορούν να πουν τις επιπτώσεις ή τη διάρκεια της κρίσης. Υπάρχουν όμως κάποια δεδομένα, κάποια σενάρια και μερικές συμβουλές για όλους μας:

1. Η ελληνική οικονομία έχει χρεωκοπήσει. Όλοι το συζητάνε σε ιδιωτικές συζητήσεις και όλοι το παραδέχονται. Κρατιέται ακόμα χάρη σε 3 παράγοντες: Του ευρώ, της πολιτικής απόφασης (όχι μόνο των ελλήνων πολιτικών) να μη βαρέσουμε κανόνι και λόγω της παραοικονομίας, που αυτό το καιρό λειτουργεί σαν μαξιλάρι.
Η τεχνοκρατική λύση που έχει προταθεί (αλλά ακόμα δεν έχει γίνει δεκτή) είναι η έξοδος από το ευρώ μια Παρσκευή βράδυ, η δημιουργία νέου νομίσματος (Νέα Δραχμή), η μετατροπή αυτόματα όλου του χρήματος που υπάρχει στις Τράπεζες και η υποτίμησή του κατά 20% το Σάββατο το πρωί.
Θα γίνουμε όλοι (και η ελλάδα σαν κράτος) κατά 20% φτωχότεροι - ίσως εκεί που θα έπρεπε να είμαστε - όμως θα πάρουμε μια μεγάλη ανάσα. Θα λειτουργήσει θετικά στο τουρισμό και στα προϊόντα μας, γενικά σε ότι "ελληνικό" πουλάμε και αρνητικά  για κάποιο διάστημα στις εισαγωγές μας, μια και όλα θα γίνουν πανάκριβα (which is not bad).


2. Τράπεζες: Θεωρούν τα 8δις€ μετρητά + 20δις€ υπό μορφή κρατικών εγγυήσεων, που πήραν ψίχουλα. θέλουν άλλα 70δις! Το πρόβλημα στην ελλάδα δεν είναι τα τοξικά προϊόντα. Είναι το ότι με πολιτική απόφαση και πολιτική πίεση, οι Τράπεζες χρηματοδοτούσαν μέσω δανεισμού όλα αυτά τα χρόνια την "ανάπτυξη" της ελληνικής οικονομίας. Όταν όμως έφτασε η ώρα να τα πάρουν πίσω και βλέπουν ότι έχουν πρόβλημα διότι το 1 στα 2 (!!) δάνεια δεν αποπληρώνεται κανονικά έρχονται και λένε: "Μη περιμένεις από μένα να γράψω άλλες ζημιές!" (και μην μου πείτε τώρα για υπερκέρδη, το τι μαγείρεμα / κουκούλωμα έχει πέσει στους ισολογισμούς, και μάλιστα με τις ευλογίες της εκάστοτε κυβέρνησης, δεν περιγράφεται! Φέτος έχουν όλες μαζί αποφασίσει "λίγο" να εξυγιάνουν τους ισολογισμούς τους. θα περάσουν τις επισφάλειες έτσι όπως πρέπει να περαστούν κλπ κλπ. Διαβάστε και θα δείτε - ή θα κλάψετε!)
Οι επιπτώσεις των παραπάνω αρχίζουν τώρα να εμφανίζονται, με δύο λέξεις "θα κλείσουν τη στρόφιγγα του δανεισμου".
Στη λιανική: Θα δείτε ότι φέτος για πρώτη φορά δεν πρόκειται να αυξηθεί το όριο σε καμμία πιστωτική κάρτα. Θα δείτε μια στροφή στρατηγικής: Καμμια τους δεν πρόκειται να διαφημίσει "καινούργια δάνεια". Θα δείτε επίσης ότι 60-72 δόσεις θα κοπούν μαχαίρι.
Στις επιχειρήσεις: Δεν πρόκειται να δώσουν τίποτα παραπάνω. Στη καλύτερη περίπτωση, όταν λόγω της κρίσης ο επιχειρηματίας δεν θα μπορεί να αποπληρώσει, θα αυξήσουν τις δόσεις. Αναχρηματοδήτηση, νέα δάνεια κλπ κομμένα.

3. Τουρισμός - Ναυτιλία. Είναι 2 τομείς από τους οποίους θα εξαρτηθεί σε μεγάλο βαθμό το αν η κρίση στην Ελλάδα θα έχει διάρκεια ή όχι. Τα στοιχεία μέχρι στιγμής δεν είναι καλά. Η ναυτιλία έχει κάτσει τελείως και η ανάκαμψή της εξαρτάται απόλυτα από τη παγκόσμια ανάκαμψη, ο δε τουρισμός έχει πέσει κατά περίπου 40% στην Αθήνα και 20% στην υπόλοιπη Ελλάδα. Καλές ενδείξεις θα έχουμε τέλος Μαρτίου που θα φανεί πως πανε οι κρατήσεις από εξωτερικό, ενώ όλες οι επιπτώσεις θα φανούν τον Ιούλιο όταν θα μπει στο καλάθι και ο εγχώριος τουρισμός.

Τι μπορούμε να κάνουμε?
1. Να μαζέψουμε πρώτα τα εξοδά μας. Ατομικά αλλά και της επιχείρισης μας.
2. Να προσέξουμε πολύ τη ρευστότητα και τη χρηματοοικονομική ροή. Μη περιμένουμε ότι θα ξοφλήσουμε με δανεικά ή ακόμα και με εισροές από οφειλούμενα (μπορεί να μην έρθουν ποτέ).
3. Να μαζέψουμε τα χρωστούμενα. Όσο γίνεται. Δυστυχώς τα κανόνια θα σκάσουν.
4. Να μη πουλάμε αν πρώτα δεν έχουμε εξασφαλίσει ότι θα πληρωθούμε, είναι καλύτερα να μη πουλήσουμε καθόλου.
5. Αν έχουμε πολλά μετρητά ας μη τα κρατάμε όλα στη τράπεζα.


Αν το παρον ποστ δεν συναδει με τους κανονες του σα'ι'τ να διαγραφτει αμεσα
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Προς τον Yorgo.. (και ολους οσους ασχολουνται με την οικοδομη.)

Δες σημερινο αρθρο στο russiatoday.com..Δες και το σχετοκο video..Δες τι γινεται σε μια απο τις ακριβες πολεις του κοσμου..!!

Δες τις πολυετεις καθυστερησεις παραδοσεων "συμφωνηθεντων και προπληρωμενων" κατοικιων, οταν εμεις παλευουμε να ειμαστε ενταξει ακομα και "στο δωσαμε τα χερια" συμφωνητικα μας.

Δες στο video, την ποιοτητα κατασκευης των πιο ακριβων σπιτιων στο κοσμο...Στην αριστερη τοιχοποιια τα τουβλα "ατακτως" κτισμενα, χωρις σενιαζια και χωρις σφηνοτουβλα..Στην δεξια τοιχοποιια απλα βλεπουμε "τσιμεντολιθους" ..ΗΜΑΡΤΟΝ..!!!


Μηπως τους εχουμε καλομαθει τους αγοραστες μας ? Μηπως πρεπει να γινουμε και εμεις λιγο Ρωσσοι ??

Αυτα..

Βρε Νόκια, παρόμοιες συγκρίσεις έχουν γίνει. Αλλά άκρη δεν βγάλαμε, γιατί κανένας δεν είναι σε θέση να παραθέσει στοιχεία και αριθμούς και να τα αποδείξει (πλην του Yorgos ο οποίος έκανε την άσκηση του πόσο επιβαρύνει το κόστος κατασκευής ο αντισεισμικός κανονισμός και της προσωπικής του εμπειρίας του κόστους υλικών σε σχέση με την Γερμανία - είναι φθηνότερα στην Γερμανία).

Γιατί, έχω και εγώ ποστάρει το τι παίρνεις με 40 χιλιάδες Ευρώ στο Ντητρόϊτ και άλλος μπορεί να ποστάρει τι σπίτι μπορείς να πάρεις με 250.000 Ευρώ , πχ στην Οκλαχόμα, το οποίο θα έχει πισίνα, γκαράζ για 3 αυτοκίνητα και 6 δωμάτια, 3 μπάνια και BBQ στον κήπο. Οπότε αυτόματα πετάγονται κάποιοι άλλοι και σου λένε ότι εκεί το σπίτι δεν έχει θεμέλια και ότι είναι χτισμένο με γυψοσανίδες.

Προσωπικά, η σύγκριση που κάνω είναι τι αγοράζεις με 3 χιλιάδες το τετραγωνικό στην Αθήνα και τι για παράδειγμα στην Μαδρίτη, στα προάστια της Λισσαβώνας ή άντε και στα προάστια της Ρώμης. Άντε να το κάνω και για μερικές πόλεις όπως το Βερολίνο ή την Βιέννη. Και πάντα μιλάμε για διαμερίσματα. Γιατί με 3 χιλιάδες το τετραγωνικό μπορεί να αγοράζεις μία πολύ καλή μονοκατοικία σε ένα χωριό στην Γερμανία ή έναν σταύλο στην Τοσκάνη ή στο Σαιν Τροπέ.
Με Αμερική η σύγκριση για διαμερίσματα απλά δεν μπορεί να γίνει. Άντε να συγκρίνει κανένας condo με μεζονέττες. Αλλά δεν θα μπω σε αυτήν την άσκηση.

Και η άποψη μου είναι ότι με 3 χιλιάδες το τετραγωνικό αυτό που αγοράζεις στην Ελλάδα υπολείπεται συνολικά αυτού που αγοράζεις στα μέρη που προανέφερα (και όταν λέω συνολικά τα βάζω όλα μέσα: ποιότητα κατασκευής, θέση, πρόσβαση σε συγκοινωνίες). Η διαφορά όμως δεν είναι μεγάλη (της τάξης του 20% θα έλεγα).

Από εκεί και πέρα, θα μπορούσε να σου πει κάποιος: και γιατί δεν πας να χτίσεις στην Ρωσσία; Αφού θα μπορείς να πουλάς με υψηλές τιμές μία χείριστη κατασκευή;
Ε, και εκεί θα σου πούνε, ότι υπάρχουν χίλιοι δύο άλλοι παράγοντες: η Μαφία, η γραφειοκρατία κλπ, κλπ.
Αλλά εδώ μέσα υπάρχουν μέλη που έχουν χτίσει σε Ρουμανία, Βουλγαρία, Ρωσσία κλπ. Οπότε περιμένουμε να μας πουν την γνώμη τους.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Μπραβο βρε παιδες ....

Γιναμε και ΠΑΓΚΟΣΜΟΙΟΙ .....

Παντως ειναι ενδιαφερον φανταζομαι να αποκομισουμε στοιχεια ΚΑΙ απο αλλες αγορες

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΠΟΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΑΖΑΡΙΟΥ ΣΕ ΤΕΛΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ ΑΓΟΡΑΣ
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Από εκεί και πέρα, θα μπορούσε να σου πει κάποιος: και γιατί δεν πας να χτίσεις στην Ρωσσία; Αφού θα μπορείς να πουλάς με υψηλές τιμές μία χείριστη κατασκευή;
Ε, και εκεί θα σου πούνε, ότι υπάρχουν χίλιοι δύο άλλοι παράγοντες: η Μαφία, η γραφειοκρατία κλπ, κλπ.
Αλλά εδώ μέσα υπάρχουν μέλη που έχουν χτίσει σε Ρουμανία, Βουλγαρία, Ρωσσία κλπ. Οπότε περιμένουμε να μας πουν την γνώμη τους.

Ομολογουμενως, εισαι ενα απο τα λιγα ατομα, που μου αρεσει να ανταλλασουμε αποψεις..

Νομιζω πως μονο η Μηχανικη ΑΕ, καταφερε να παραμεινει στην Ρωσσια και Ουκρανια.
Το πως τα καταφερε σε αυτο το χαος νοθειας και γραφεικρατειας, ενας Θεος το ξερει..
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Ομολογουμενως, εισαι ενα απο τα λιγα ατομα, που μου αρεσει να ανταλλασουμε αποψεις..

Νομιζω πως μονο η Μηχανικη ΑΕ, καταφερε να παραμεινει στην Ρωσσια και Ουκρανια.
Το πως τα καταφερε σε αυτο το χαος νοθειας και γραφεικρατειας, ενας Θεος το ξερει..

Άμα έχεις κουμπάρο τον Δρακουμέλ, όλα γίνονται!  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Άμα έχεις κουμπάρο τον Δρακουμέλ, όλα γίνονται!  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Αααα..Ειναι και Δρακουμελ στο κολπο ?

Τωρα καταλαβα, γιατι πηγε η μετοχη της απο τα 9,20 στα 1,20 ευρω..χαχα
Απαπα..Λαγοποδαρος αυτος ο ανθρωπος. χαχα

Αυτα..
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Ομολογουμενως, εισαι ενα απο τα λιγα ατομα, που μου αρεσει να ανταλλασουμε αποψεις..

Νομιζω πως μονο η Μηχανικη ΑΕ, καταφερε να παραμεινει στην Ρωσσια και Ουκρανια.
Το πως τα καταφερε σε αυτο το χαος νοθειας και γραφεικρατειας, ενας Θεος το ξερει..

Kαι γιατί νομίζεις ειναι τα αδέλφια μας απάνω;;
Ο Δασκαλός Ιωσήφ και ο Δημητράκης για την Μηχανική ΑΕ εργάζονται, πληροφορίες και κονέ
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Σήμερα ήστερα από αρκετό καιρό έρηξα μια ματιά στην Χρυση Ευκαιρία, για να δω πως πάνε οι τιμέ ςτον διαμερισμάτων.
Λοιπόν μάγκες, με μια απλή μελέτη, οι τιμές ήδη εχουνε πέσει -25% με -30% στα παλιά.
Ενώ στα καινούργια, τα περισσότερα γράφουν ¨τιμη σηζητήσιμη"
 

Επισκέπτης
Ολοι αυτοι που εννοεις οτι τους γαμανε στεγνα, πιστευω οτι σε εχουν γραμμενο εκει που σου αξιζει..Δηλαδη στην αρχιδο-πουτσαρα τους..!!

Εγω πρσοσωπικα σε εχω συνδεσει με Καιροοοο ..χαχαχαχα..Οχι μονο εσενα αλλα και ολο σου το σωματειο.. :2funny: :2funny: :2funny:

Αυτα..

ΥΓ - Οσο και να μας γλυφεις τα αρχιδια, φτηνο σπιτι δεν σου δινουμε..!!!
ρε φιλε αφου δεν σε νοιαζει τοσο πολυ γιατι κωλοτριβεσαι και τη προσπαθεις να μας πεις τοσο καιρο δεν εχω καταλαβει; αφου εσυ πουλας αστους αλλους να νομιζουν οτι θα παρουν φθηνα η μηπως εισαι καμενος;
 

Επισκέπτης
Μην με αντιγραφεις κλωνεεε..!!

Κλαψε και εσυ....οεοε..οεο

Αυτα..
εγω ρε καραγκιοζακο γιατι να κλαψω διαμερισματα στο κωλαρακι σου εσυ εχεις οχι εγω :uglystupid: αλλα η σουφριτσα σου σπαρταραει γιαυτο και κωλοτριβεσαι αλλα μαλακες δεν θα βρεις ευκολα :2funny: :2funny:
 

Επισκέπτης
Πως μ'αρεσει να συνδεω με Καιρο ολες τις σφηονοπουτσες..!!

Αλλος για Καιρο ???

Κλαψτεεεε...οεο..οεο..

Αυτα..
ρε κοροιδο τοσο πολυ σου εχει μπει η πουτσα στο κωλο και σε εχει βαρεσει :jerking:δεν πουλας εδω μεσα ρε νουμερο αλλαξε θρεντ αλλιως σε βλεπω να πηδας απο ακροπολη :2funny: :2funny:
 

i_am_back

Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2008
Μηνύματα
3.510
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
16
Νοκια...χωρίς να έχω διάθεση να ειρωνευτώ ή να κοροϊδέψω...τα σπίτια έχουν ή δεν έχουν πτώση στις τιμές τους??? :think: :think: :think:
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Νοκια...χωρίς να έχω διάθεση να ειρωνευτώ ή να κοροϊδέψω...τα σπίτια έχουν ή δεν έχουν πτώση στις τιμές τους??? :think: :think: :think:

10% στα νεοδμητα, εκτος Κολωνακι, Γλυφαδα και Ψυχικο.

Στα παλια, οπου σε πιασει και οπου τον πιασεις. Τουρκικο παζαρι γινεται.

Αυτα..

ΥΓ - Ολα τα αλλα που γραφουμε περι Καιρου, ειναι για να περναει η ωρα..
 

i_am_back

Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2008
Μηνύματα
3.510
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
16
10% στα νεοδμητα, εκτος Κολωνακι, Γλυφαδα και Ψυχικο.

Στα παλια, οπου σε πιασει και οπου τον πιασεις. Τουρκικο παζαρι γινεται.

Αυτα..

ΥΓ - Ολα τα αλλα που γραφουμε περι Καιρου, ειναι για να περναει η ωρα..

Καλά...Κολωνάκι-Γλυφάδα-Ψυχικό δεν πέφτουν τόσο εύκολα...αν και πολλά...μα πάρα πολλά είναι απούλητα...και πίστεψέ με το ξέρω απο 1ο χέρι...και το κακό είναι ότι θα περάσει και πολύς καιρός για να πουληθούν...καθώς σταμάτησαν και οι τράπεζες τα δάνεια....
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Καλά...Κολωνάκι-Γλυφάδα-Ψυχικό δεν πέφτουν τόσο εύκολα...αν και πολλά...μα πάρα πολλά είναι απούλητα...και πίστεψέ με το ξέρω απο 1ο χέρι...και το κακό είναι ότι θα περάσει και πολύς καιρός για να πουληθούν...καθώς σταμάτησαν και οι τράπεζες τα δάνεια....

Μπορει να ειναι απουλητα, αλλα δεν υπαρχουν οικοπεδα.Αυτο κραταει τις τιμες.

Ηδη οι τραπεζες ετοιμαζουν να ριξουν 3 δις ευρω στα στεγαστικα. Θα χρειαστει λιγος χρονος να δουμε που/πως θα δοθουν.
 

Επισκέπτης
Καλά...Κολωνάκι-Γλυφάδα-Ψυχικό δεν πέφτουν τόσο εύκολα...αν και πολλά...μα πάρα πολλά είναι απούλητα...και πίστεψέ με το ξέρω απο 1ο χέρι...και το κακό είναι ότι θα περάσει και πολύς καιρός για να πουληθούν...καθώς σταμάτησαν και οι τράπεζες τα δάνεια....
αν εχεις μετρητα στο χερι και τα κουνησεις να δεις πως τα πουλανε. ξερω προσωπικα φιλο μου κατασκευαστη και μιλαμε ο πατερας του χτιζει απο τη δεκαετια 70 πουλουσε νεοδμητο διαμερισμα στην καλλιθεα εδω και 2 χρονια 270000χιλιαρικα και τελικα το πουλησε 210000 πριν λιγες μερες και ειπε και ευχαριστω
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom