Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Καποιος σε παραπανω ποστ αναφερε οτι οι τραπεζες θα δωσουν 3δις ευρω σε δανεια......

εστω ενα μινιμουμ δανειο 100.000 .....
(που με τα δεδομενα που εχουν διαμορφωθει δεν φτανει ουτε για ΖΗΤΩ)

ΠΟΣΟΙ θα παρουν αυτο το δανειο ?
υπολογιζω 3000 νοματαιοι αρα τα απουλητα ειναι περιπου 3.000 ?

ενω την ιδια στιγμη μου ειπε τραπεζιτικο στελεχος σε ΘΕΣΗ
να μην βιαστω γιατι θα πεσουν παρα πολυ τα ακινητα γυρω στο 20-30% μεχρι τις αρχες του 2010 και μπορει περισσοτερο αργοτερα

Πρόεδρε εκτίθεσαι.
3 δις δια 100.000 μας κάνει 30.000 και όχι 3.000. (Είναι πολλά λεφτά τα 3 δις) .

Αν είναι 100.000 τα απούλητα διαμερίσματα τότε τα δάνεια αυτά θα απορροφήσουν το 30% του αποθέματος.
(Βέβαια όλα αυτά είναι θεωρητικά, ούτε τόσο είναι το πακέτο, ούτε -το σημαντικότερο- θα πάει σε στεγαστικά. Θα πάει σε δάνεια προς επιχειρήσεις και κυρίως ΜΜΕ).

Αλλά εκτίθεσαι ακόμη περισσότερο που πας και ακούς τον κάθε τραπεζικό. Δηλαδή νομίζεις ότι ξέρει κάτι περισσότερο;
Άμα είχες πάει πέρυσι τέτοια εποχή ξέρεις τι θα σου έλεγε;

Για να τελειώνουμε, μέσα σε αυτό το κλίμα που έχει διαμορφωθεί σε παγκόσμια επίπεδο κανένας δεν μπορεί να κάνει οποιαδήποτε πρόβλεψη για την οικονομία και φυσικά για την πορεία της αγοράς ακινήτων. Ιδιαίτερα σε βάθος χρόνου.
Αφού τα είπαμε από Οκτώβρη και μετά πιθανόν να αρχίσουν να εμφανίζονται οι πρώτες ενδείξεις. Και πάλι σίγουρο δεν είναι.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Mπα..δεν νομιζω. 3,000 μας κανει.

Αυτα..

Δεν ξέρω να μετράω μηδενικά; Να τα βάλλω με εκθέτες;

3.000 x 100.000 =   300.000.000 -> τριακόσια εκατομμύρια
30.000 x 100.000 = 3.000.000.000 ->   τρία δισεκατομμύρια
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Δεν ξέρω να μετράω μηδενικά; Να τα βάλλω με εκθέτες;

3.000 x 100.000 =   300.000.000 -> τριακόσια εκατομμύρια
30.000 x 100.000 = 3.000.000.000 ->   τρία δισεκατομμύρια

Mου επιστρεφεις το αγκιστρι σε παρακαλω ?

Αχ Βολταιρο, απο εσενα δεν περιμενα να τσιμπησεις..Την ειχα στησει στον Προεδρο και τα σαινια του συλλογου του.. :2funny: :2funny:

Αυτα..
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
To να δανειζεται κανεις απο τραπεζα ειναι ΑΠΕΙΡΩΣ δυσκολοτερο απο το να δανειζεται κανεις απο ιδιωτη.

Πράγματι...
Υπάρχουν ιδιώτες που δανείζουν όσους δεν θα δάνειζε ούτε και η ******μπανκ την επταετία 2000-2007...

Ενδεχομενως,πλεον,να ειναι και απειρως πιο επικινδυνο.

Το κακό με τους ως άνω ιδιώτες είναι ότι όταν κάνουν αναγκαστική εκτέλεση για να εισπράξουν τα οφειλόμενα...κάνουν κυριολεκτικά αναγκαστική εκτέλεση...
Και τα επιτόκιά τους χαμηλά δεν τα λες...

Θα προτιμήσω τραπεζα ότ- αν ξαναπάρω δάνειο...
 

Επισκέπτης
Το κακό με τους ως άνω ιδιώτες είναι ότι όταν κάνουν αναγκαστική εκτέλεση για να εισπράξουν τα οφειλόμενα...κάνουν κυριολεκτικά αναγκαστική εκτέλεση...
Συμφωνοι εδω...ΟΤΑΝ κανουν αναγκαστικη εκτελεση.Με τις τραπεζες δεν εχει ΟΤΑΝ...
Θα προτιμήσω τραπεζα ότ- αν ξαναπάρω δάνειο...
Μην ξαναπαρεις δανειο.
Φιλικα.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Συμφωνοι εδω...ΟΤΑΝ κανουν αναγκαστικη εκτελεση.Με τις τραπεζες δεν εχει ΟΤΑΝ...

Ξέρεις πολλούς ιδιώτες που δανείζουν και δεν ζητάνε τα χρωστούμενα;
Και όταν λέω ιδιώτες δεν εννοώ συγγενείς και φίλους...
Όσο για τις τράπεζες, αν δεν πληρώνεις, τί περιμένεις; Να σου πουν "περασμένα- ξεχασμένα;"

Μην ξαναπαρεις δανειο.
Φιλικα.

Το ένα και μοναδικό δάνειο που έχω είναι ένα στεγαστικό που μέχρι στιγμής έχει κυλίσει καλά...
Βέβαια πήρα ποσό που ακόμη και αν τα εισοδήματά μου έπεφταν στο 1/3 θα μπορούσα και πάλι να το εξυπηρετώ, διαπραγματεύτηκα σκληρά τη σύμβαση και πέτυχα μειώσεις επιτοκίου και μετά την υπογραφή...Και πέτυχα και προεξοφλήσεις δίχως επιβάρυνση...
Και φυσικά με αυτά τα λεφτά δεν πήγα διακοπές αλλά αγόρασα ένα αξιοπρεπές σπιτάκι...

Ο δανεισμός είναι εργαλείο...Αρκεί να ξέρεις τί κάνεις...Και οι τράπεζες έχουν κάποια χρησιμότητα...Αρκεί να ξέρεις τί θέλεις.
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
Πρόεδρε εκτίθεσαι.
3 δις δια 100.000 μας κάνει 30.000 και όχι 3.000. (Είναι πολλά λεφτά τα 3 δις) .

Αφου το έχουμε δει ... απλά φασαρία κάνουν. Δεν κατέχουν τις πράξεις, από την πρώτη στιγμή έχουν αναλυθεί οικονομικά στοιχεία αλλά ο σύλλογος μόνο φωνάζει.
 

Επισκέπτης
Ξέρεις πολλούς ιδιώτες που δανείζουν και δεν ζητάνε τα χρωστούμενα;
Και όταν λέω ιδιώτες δεν εννοώ συγγενείς και φίλους...
Τα δανεια εχουν πολλες μορφες στην πιατσα,για αυτο και το"δανειστηκα λεφτα απο ιδιωτη"εγω το θεωρω πολυ γενικο και αοριστο.

Στα αλλα συμφωνουμε.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Ε ρε μπαγασηδες πως τσιμπατε .......

αφου εισαστε τοσο ενταξει γιατι τριβοσαστε τοσο πολυ ?

τεσπα ο οικονομικος σχολιασμος για τα 3δις εγινε στο ποδι αψηφιστα οποτε δεν τον θεωρω σημαντικο (απλα κουβεντα να γινετε)

Αλλα τα απουλητα ποτε 400.000 ποτε 100.000 .....
τελικα ποσα ειναι ?

σημειωστε οτι χτιζονται κι αλλα .....

την στιγμη που υπαρχει αυξανομενη ανεργια ......

τα πραγματα σφιγγουν απο παντου....

βρε παιδια τι ακριβως δεν καταλαβαινετε ?

αν δεχτουμε οτι τα απουλητα ειναι 100 χιλιαδες  αντε να πουληθουν 10-20 χιλιαδες απο οσους εχουν τα αντερα και το κουραγιο να παρουν τα λεγομενα δανεια αφου οπως πολυ σωστα λεει καποιος παραπανω θα πανε για καλυψη επιχειρηματικων αναγκων ....

ΑΡΑ ΞΕΠΟΥΛΗΣΑΤΕ !!!!!!
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Πρεπει να ειναι πολυ προσοδοφορο συμφωνα
με τα οσα διαβαζω εδω μεσα αλλα και βλεπω εξω .....
αλλα να σε ρωτησω εγω κατι .....


Ενας νεος εργολαβος - κατασκευαστης για να ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ
(μαζι με πιθανες ζημιες που σιγουρα θα βρει μπροστα του και μεχρι να μαθει)
Περιπου τι κεφαλαιο θελει ?  (σφαιρικα)

απο περιεργια ρωταω ......
Γεια χαρα σε ολους...διαβασα τις αναλυσεις που γινονται και εχω να πω τα παρακατω:
1. Το επαγγελμα του κατασκευαστη (ορος που εννοουμε ανεγερση οικοδομων με σκοπό τη πωληση διαμ/των),
εχει τις δυσκολιες του που μπορω ευχαριστως να σου αναλυσω.Σε καθε περιπτωση παντως κατασκευαστης
μπορει να γινει οποιοσδηποτε αν θελει.Εφοσον λοιπον θεωρεις οτι ειναι 1 επαγγελμα σιγουρα προσοδοφορο
δεν εχεις παρα να το κανεις....Δυστυχως δεν ειναι ετσι τα πραγματα.
2. Η πωληση κατοικιων ειναι 1 εμποριο.Αν πουλουσες πχ το αυτοκινητο σου και ο 1 σου εδινε πχ 20000 ευρω
και ο αλλος 15000 σε ποιον θα το πουλουσες?
3. Η αγορα εχει παρα πολλους επαγγελματιες κατασκευαστες επομενως θα ηταν η μαλλον ειναι αδυνατον να ισχυσει
η λογικη του καρτελ-ολιγοπωλιου.Αρα ο καλος επιχειρηματιας θα κερδισει(Κερδιζωντας ολοι αρα και εσυ, γιατι
αυτο σημαινει αναπτυξη και ο κακος θα παρει το πουλο καποια στιγμη)
4. Οταν καποιος αγοραζει 1800 το τ.μ και κατασκευαζει με κοστος 1200 το τμ ποσο νομιζεις οτι πουλαει?
Φυσικα αν μπορουσες να πουλησεις με 10000 θα το εκανες και εσυ...η οχι?
αυτα προς το παρον ...ευχαριστω
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Γεια χαρα σε ολους...διαβασα τις αναλυσεις που γινονται και εχω να πω τα παρακατω:
1. Το επαγγελμα του κατασκευαστη (ορος που εννοουμε ανεγερση οικοδομων με σκοπό τη πωληση διαμ/των),
εχει τις δυσκολιες του που μπορω ευχαριστως να σου αναλυσω.Σε καθε περιπτωση παντως κατασκευαστης
μπορει να γινει οποιοσδηποτε αν θελει.Εφοσον λοιπον θεωρεις οτι ειναι 1 επαγγελμα σιγουρα προσοδοφορο
δεν εχεις παρα να το κανεις....Δυστυχως δεν ειναι ετσι τα πραγματα.
2. Η πωληση κατοικιων ειναι 1 εμποριο.Αν πουλουσες πχ το αυτοκινητο σου και ο 1 σου εδινε πχ 20000 ευρω
και ο αλλος 15000 σε ποιον θα το πουλουσες?
3. Η αγορα εχει παρα πολλους επαγγελματιες κατασκευαστες επομενως θα ηταν η μαλλον ειναι αδυνατον να ισχυσει
η λογικη του καρτελ-ολιγοπωλιου.Αρα ο καλος επιχειρηματιας θα κερδισει(Κερδιζωντας ολοι αρα και εσυ, γιατι
αυτο σημαινει αναπτυξη και ο κακος θα παρει το πουλο καποια στιγμη)
4. Οταν καποιος αγοραζει 1800 το τ.μ και κατασκευαζει με κοστος 1200 το τμ ποσο νομιζεις οτι πουλαει?
Φυσικα αν μπορουσες να πουλησεις με 10000 θα το εκανες και εσυ...η οχι?
αυτα προς το παρον ...ευχαριστω
Επισης να προσθεσω οτι σημασια δεν εχει ποσο ηταν το οφελος απο 1 οικοδομη αλλα τι οικοπεδο μπορει να
αγορασει με αυτο το κερδος+αρχικο κεφαλαιο για να συνεχισει τη δραστηριοτητα του..
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Επισης να προσθεσω οτι σημασια δεν εχει ποσο ηταν το οφελος απο 1 οικοδομη αλλα τι οικοπεδο μπορει να
αγορασει με αυτο το κερδος+αρχικο κεφαλαιο για να συνεχισει τη δραστηριοτητα του..
"Πέσμας τι πείνεις και δεν μας δείνεις"  :uglystupid: :uglystupid: :2funny: :2funny:

"Τα τσιγάρα τα πουτά και τα ξενύχτιαααα
εχουν κλεισει τα καλύτερα τα σπίτιαααα"
θα το θυμάσε το τραγουδάκι έτσι;;;;
ξέρεις που ειναι αυτός που το τραγουδούσε;;; :2funny: :2funny:
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
"Πέσμας τι πείνεις και δεν μας δείνεις"  :uglystupid: :uglystupid: :2funny: :2funny:

"Τα τσιγάρα τα πουτά και τα ξενύχτιαααα
εχουν κλεισει τα καλύτερα τα σπίτιαααα"
θα το θυμάσε το τραγουδάκι έτσι;;;;
ξέρεις που ειναι αυτός που το τραγουδούσε;;; :2funny: :2funny:
Συγνωμη αλλα δε καταλαβαινω το point σου φιλε...που διαφωνεις????????????
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Συγνωμη αλλα δε καταλαβαινω το point σου φιλε...που διαφωνεις????????????

Ουτε θα καταλαβεις ποτε...Εδω δεν μπορει να κανει μια απλη διαιρεση, θες να κανεις και διαλογο μαζι του ?? Βλεπεις το ρετιρε ειναι ακατοικητο..if you know what i mean..!!

Αυτα..
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Ουτε θα καταλαβεις ποτε...Εδω δεν μπορει να κανει μια απλη διαιρεση, θες να κανεις και διαλογο μαζι του ?? Βλεπεις το ρετιρε ειναι ακατοικητο..if you know what i mean..!!

Αυτα..

Καλά πλάκα με κάνεις;;;;;
Πεινάς ήδη κακομοίρη μου και δεν το έχεις καταλάβει ακόμα :2funny: :2funny: :2funny:
ΑΥΤΑ....
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Ουτε θα καταλαβεις ποτε...Εδω δεν μπορει να κανει μια απλη διαιρεση, θες να κανεις και διαλογο μαζι του ?? Βλεπεις το ρετιρε ειναι ακατοικητο..if you know what i mean..!!

Αυτα..


Γιαυτο ρωταμε μορφωμενε μου.....
πες λοιπον να μαθουμε κι εμεις οι αμορφωτοι .....

Για πες μου τωρα σοβαρα αν θες .....

Εχω ποσταρει καποιες προτασεις τις εχεις διαβασει ?
εχουν καποια βαση κατα την γνωμη σου ?

Και κατι αλλο....
ΕΓΩ δεν ειμαι τιποτα παραπανω απο ενας βιοπαλαιστης που παλευει για τον επιουσιο
(ξερεις..... το μεροκαματο που δινεις στους οικοδομους σου)
Γιαυτο τον λογο και μονο δεν πρεπει να κολλας σε τυχον ανακριβειες που μπορει να γραψω (δεν ειμαστε ολοι μορφωμενοι με master-claster κτλ)

Αληθεια βρε παιδια....
αφησατε χωρις ΕΡΓΑΣΙΑ 75.000 ΕΛΛΗΝΕΣ αρα και 75.000 ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ για να προσλαβετε ΞΕΝΟΥΣ ?
Αναφερομαι στο ποστ που εβαλε φιλος περι 100.000 ανεργων με αναλογια 1-3 Ελληνες - Ξενους και το ελεγε φανταζομαι με καμαρι .......

Αν ειναι ετσι ειστε και Ανθελληνες μπροστα στην τσεπη σας



Αυτα .... :2funny: :2funny: :2funny:
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Αχαχουχα..Ειναι ανουσιο και απλα δεν σου απανταω στο παραπανω ποσταρισμα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom