Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
ξέρω κάτι παλικάρια σε γραφεία προμηθειών ή υπεύθυνους για δημόσιους διαγωνισμούς που έχουνε βγάλει απίστευτα λεφτά και χωρίς κεφάλαια...

Τα λαμόγια που λέγαμε (δηαδή μεσαζοντολίκια και εκμετάλλευση θέσης, κατά προτίμηση στο δημόσιο...)
Κατά τα λοιπά οι εργολάβοι φταίνε...
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
O NOKIA ποιάς αρχιτεκτωνικης σχολής είναι;;;
Αυτής που έχει γεμίσει "τουρτες" την Αθήνα και την επαρχεία. :2funny: :2funny: :2funny:

Αφου σου ειπα οτι σε εχω συνδεσει με Καιρο, τι μου κωλοτριβεσαι ??

Αυτα..
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Ρε εσύ Γιώργο, και εγώ νομισα ότι την έχει σχεδιάσει την Villa Savoy, ο ΝΟΚΙΑ στα Καμμενα Βούρλα νομίζω και την πούλησε κομματιαστά. :2funny: :2funny: :2funny:

Σου ειπα...Μην μου κωλοτριβεσαι...Με Καιροοοοο !!!!

Αυτα..
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Θελει και αρκετα μάλιστα.Για να ειναι ασφαλής και άνετος, θα πρέπει να εχει στο ακέραιο το κοστος κατασκευής αυτού που θα κατασκευάσει, Βάζεις λοιπόν ανάλογα με την κατασκευή μια τιμή 900, 1000, 1100€ το μετρο, επι τα τοσα μετρα που εχεις να κτισεις και εχεις το ποσό. Αυτά για αντιπαροχή, αν ειναι για αγορά οικοπέδου το προσθετεις και αυτό. Για αυτό πιστευω οτι ειναι καλή σκέψη η συνεργασία, και οπωσδήποτε ο ενας απο΄τους συνεταιρους να ειναι άριστος γνωστης. Δεν θα πας να εκπαιδευτείς στην δική σου δουλειά

Μαλιστα .....

δηλαδη μαλλον χρειαζεται απο 1 εκ. και πανω κεφαλαιο

αυτο το 1 εκ πως το αποκτας για να ξεκινησεις ?
πιστευω ειναι ενα πολυ καλο ερωτημα ασχετα αν δεν απαντηθει ποτε .......


αυτα ......


Τελικα τιποτα σε αυτη την παλιοζωη δεν γινεται αν πας με τον σταυρο στο χερι ετσι δεν ειναι ?


Tεσπα καταλαβαμε .......

Φτασαμε αισιως τις 106 σελιδες και συνεχιζουμε .......

ναστε καλα παιδια την ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΟΥ
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
Το δουλέψατε το βράδυ βλέπω.
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
δηλαδη μαλλον χρειαζεται απο 1 εκ. και πανω κεφαλαιο
αυτο το 1 εκ πως το αποκτας για να ξεκινησεις ?
πιστευω ειναι ενα πολυ καλο ερωτημα ασχετα αν δεν απαντηθει ποτε .......
αυτα ......

Τελικα τιποτα σε αυτη την παλιοζωη δεν γινεται αν πας με τον σταυρο στο χερι ετσι δεν ειναι ?

Φαντάζομαι το 1 εκ. στα 35 χρόνια σου το βρίσκεις όπως βρήκες εσύ λεφτά να πάρεις σπιτι στα 18 σου.
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
Τελικα προεδρος και γραμματεας/ ταμιας (3καρδε δεν θυμαμαι τιτλο) μαζεύουν ακινητα. Φωναζουν ταχα μου για τα λομογια τους κατασκευαστές αλλά την συλλογή τους την καναν .... με τον σταυρο στο χερι.
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.434
Like
19
Πόντοι
16
Φωναζουν ταχα μου για τα λομογια τους κατασκευαστές...

Αυτή η δουλειά έχει πολλά λαμόγια και αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς.
Τουλάχιστον όποιος έχει μια ελάχιστη επαφή με τον χώρο.
Αιτίες για τα ακριβά ακίνητα είναι πολλές.
Μια από αυτές είναι και τα ακριβά οικόπεδα.
Άλλη μια είναι η "αχορταγία" των κατασκευαστών για χρήμα.
Αν δεν υπήρχε σε μεγάλο ποσοστό και το μαύρο χρήμα στην οικοδομή, τα σπίτια θα ήταν ακόμα πιο ακριβά.
Κάπου 10 χρόνια δουλεύαμε με κατασκευαστές σαν υπεργολάβοι ηλεκτρολόγοι.
Να φτιάχνει ο άλλος 3 μεζονέτες στη Βάρκιζα, να τις πουλά 800κ τη μία, και να σου λέει θέλω να γίνει δουλειά το πολύ με 4κ ανά μεζονέτα. Από εκεί και πάνω δε βγαίνω.  :idiot:
Εκεί βγάζεις έξω τη ματσόλα κι αρχίζεις και τον κυνηγάς...
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Τελικα προεδρος και γραμματεας/ ταμιας (3καρδε δεν θυμαμαι τιτλο) μαζεύουν ακινητα. Φωναζουν ταχα μου για τα λομογια τους κατασκευαστές αλλά την συλλογή τους την καναν .... με τον σταυρο στο χερι.

Εγώ φίλε μου καλέ free, δεν αγόρασα και δεν πούλησα ως τώρα τίποτα στη ζωή μου, μονο κληρονομώ.
Έτσι από διαθήκες γονέων θείων κλπ έχω μια μικρη αλλα αξιόλογη περιουσιούλα, αλλά εχω να λαμβάνω (δλδ, να κληρονομήσω) και άλλα ακίνητα και λιρές. Σιγά-σιγά δεν βιάζομαι, όντος με τον "σταυρό στο χέρι" καλά τόπες :2funny: :2funny: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest:
Αν θέλεις να μου αφήσεις κανενα ακίνητο μετα το θάνατο σου, να σου στήλω τα στοιχεία μου.

Καλα τα λες Gushallo απληστία και λαμογία, καμία "εμπορική ηθική"
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Εγώ φίλε μου καλέ free, δεν αγόρασα και δεν πούλησα ως τώρα τίποτα στη ζωή μου, μονο κληρονομώ.
Έτσι από διαθήκες γονέων θείων κλπ έχω μια μικρη αλλα αξιόλογη περιουσιούλα, αλλά εχω να λαμβάνω (δλδ, να κληρονομήσω) και άλλα ακίνητα και λιρές. Σιγά-σιγά δεν βιάζομαι, όντος με τον "σταυρό στο χέρι" καλά τόπες :2funny: :2funny: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest:
Αν θέλεις να μου αφήσεις κανενα ακίνητο μετα το θάνατο σου, να σου στήλω τα στοιχεία μου.

Καλα τα λες Gushallo απληστία και λαμογία, καμία "εμπορική ηθική"

Πρώτη φορά βλέπω άνθρωπο να είναι υπερήφανος που κληρονομεί και να κατακρίνει άλλους που εργάζονται για το πόσα βγάζουν...
Ούτε τέκνο βορείων προαστίων να ήσουνα...

Η εμπορική ηθική είναι μια έννοια βαθύτατα υποκειμενική και σχετική...Αυτό που για σενα είναι ανήθικο για άλλον ή άλλους είναι απόλυτα ηθικό...

Άσε που αυτοί που ηθικολογούν συνήθως είναι αποτυχημένα λαμόγια που ήθελαν να πιάσουν την καλή με πλάγιους τρόπους αλλά δεν μπόρεσαν και τώρα θυμίζουν την αλεπού που τα κάνει κρεμαστάρια.

Για εμένα πάντως ανήθικο είναι να πουλάς φύκια για μεταξωτές κορδέλες ή να είναι ασυνεπής στα συμφωνηθέντα...Το οποίο κατά σύμπτωση είναι και παράνομο.
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
Αυτή η δουλειά έχει πολλά λαμόγια και αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς.
Τουλάχιστον όποιος έχει μια ελάχιστη επαφή με τον χώρο.
Αιτίες για τα ακριβά ακίνητα είναι πολλές.
Μια από αυτές είναι και τα ακριβά οικόπεδα.
Άλλη μια είναι η "αχορταγία" των κατασκευαστών για χρήμα.
Αν δεν υπήρχε σε μεγάλο ποσοστό και το μαύρο χρήμα στην οικοδομή, τα σπίτια θα ήταν ακόμα πιο ακριβά.
Κάπου 10 χρόνια δουλεύαμε με κατασκευαστές σαν υπεργολάβοι ηλεκτρολόγοι.
Να φτιάχνει ο άλλος 3 μεζονέτες στη Βάρκιζα, να τις πουλά 800κ τη μία, και να σου λέει θέλω να γίνει δουλειά το πολύ με 4κ ανά μεζονέτα. Από εκεί και πάνω δε βγαίνω.  :idiot:
Εκεί βγάζεις έξω τη ματσόλα κι αρχίζεις και τον κυνηγάς...

Φίλε ηλεκτρολογε πήγαινες έκανες την εγκατασταση σου εφευγες. Κανενα ρισκο. Μηπως εσυ δεν ειπες την λεξη δεν βγαινω ποτε? Οποτε σου ζηταγαν να πέσεις σε τιμή έπεφτες ?. Που σαι τοτε να δουλεψουμε. Την λέξη δεν βγαινω από τα συνεργεια την έμαθα. Δλδ είχες κανει πληρη οικονομοτεχνικη αναλυση των έργων του και εβλεπες ότι αισχροκερδει εις βαρος σου?
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
Πρώτη φορά βλέπω άνθρωπο να είναι υπερήφανος που κληρονομεί και να κατακρίνει άλλους που εργάζονται για το πόσα βγάζουν...
Ούτε τέκνο βορείων προαστίων να ήσουνα...

Κατακριτεα είναι τα τεκνα των Β.Π. που χρησιμοποιουν τα λεφτά του μπαμπα είναι. Το να το παίζεις ιστορια κληρονομοντας θειους πεθερους κλπ. συγγενεις Β Γ βαθμου δεν κατακρινεται.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Κατακριτεα είναι τα τεκνα των Β.Π. που χρησιμοποιουν τα λεφτά του μπαμπα είναι. Το να το παίζεις ιστορια κληρονομοντας θειους πεθερους κλπ. συγγενεις Β Γ βαθμου δεν κατακρινεται.

Μα και τα τέκνα Β.Π. ιστορίες με τα λεφτά του μπαμπα που κληρονομούν το παίζουν...
Ποια η διαφορά με το φίλο τρίκαρδο (ποιοτικά τουλάχιστον διότι ποσοτικά του ρίχνουν λίγο; )

Προσωπικά είμαι υπερήφανος για όσα δημιούργησα εγώ...Όσα τυχόν κληρονομήσω (και ελπίζω να αργήσει αυτή η μέρα- προτιμω τους δικούς μου ζωντανούς) καλοδεχούμενα μεν, δεν είναι λόγος να κάνεις το μάγκα δε.



Φίλε ηλεκτρολογε πήγαινες έκανες την εγκατασταση σου εφευγες. Κανενα ρισκο. Μηπως εσυ δεν ειπες την λεξη δεν βγαινω ποτε? Οποτε σου ζηταγαν να πέσεις σε τιμή έπεφτες ?. Που σαι τοτε να δουλεψουμε. Την λέξη δεν βγαινω από τα συνεργεια την έμαθα. Δλδ είχες κανει πληρη οικονομοτεχνικη αναλυση των έργων του και εβλεπες ότι αισχροκερδει εις βαρος σου?

Αχ αυτά τα συνεργεία...
Πρόσφατα έκανα μερεμέτια στο σπίτι μου και πραγματικά, αν ξανακούσω μάστορα και ειδικά έλληνα να κλαίγεται "δεν έχουμε δουλειά, δεν βγαίνουμε, μας τρώνε τα μεροκάματα οι αλβανοί" θα τον χτίσω στο τοίχο αλα γεφύρι της Άρτας!
Κλασσική περίπτωση βλάβης...
 

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
8
Πόντοι
5.765
Εγώ φίλε μου καλέ free, δεν αγόρασα και δεν πούλησα ως τώρα τίποτα στη ζωή μου, μονο κληρονομώ.
Έτσι από διαθήκες γονέων θείων κλπ έχω μια μικρη αλλα αξιόλογη περιουσιούλα, αλλά εχω να λαμβάνω (δλδ, να κληρονομήσω) και άλλα ακίνητα και λιρές. Σιγά-σιγά δεν βιάζομαι, όντος με τον "σταυρό στο χέρι" καλά τόπες :2funny: :2funny: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest:
Αν θέλεις να μου αφήσεις κανενα ακίνητο μετα το θάνατο σου, να σου στήλω τα στοιχεία μου.

Καλα τα λες Gushallo απληστία και λαμογία, καμία "εμπορική ηθική"

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Μεγάλε, πρόσεχε μην πάθει η μέση σου από την πολλή δουλειά  :2funny: :2funny: :2funny:

Εκ του ασφαλούς, με τα έτοιμα και μιλάς ? Και κάνεις και μαθήματα ? ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ?
Ρε μπας και κανας εργολάβος σου κανε κανα άλλο χουνέρι με καμμια γκόμενα και το φυσάς και δεν κρυώνει ?  :2funny: :2funny:
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.434
Like
19
Πόντοι
16
Φίλε ηλεκτρολογε πήγαινες έκανες την εγκατασταση σου εφευγες. Κανενα ρισκο. Μηπως εσυ δεν ειπες την λεξη δεν βγαινω ποτε? Οποτε σου ζηταγαν να πέσεις σε τιμή έπεφτες ?. Που σαι τοτε να δουλεψουμε. Την λέξη δεν βγαινω από τα συνεργεια την έμαθα. Δλδ είχες κανει πληρη οικονομοτεχνικη αναλυση των έργων του και εβλεπες ότι αισχροκερδει εις βαρος σου?

Εγω φίλε όταν πρέπει να είμαι σωστός στη δουλειά μου, να πληρώσω και να ασφαλίσω τους υπαλλήλους μου, και να πάω σπίτι μου το βράδυ να κοιμηθώ, θελω άλλα τόσα.
Πάει λοιπόν κάποιος άλλος που έχει περισσότερη ανάγκη, που είναι στα αρχίδια του, παίρνει και 2 βοηθούς, περνάει μια σωλήνα γυρω γυρω όλο το σπίτι και όταν αυτός που αγοράζει το σπίτι, πατάει διακόπτη - ανάβει φως, που να ξέρει τι δουλειά έχει γίνει...
Δε μιλάω για φτηνοκατασκευές που έχω δει να περνάνε τα πλακέ μες τις τουβλίνες, μιλάω για καλά σπίτια, και αυτούς τους κατασκευαστές τους λέω γύφτους, και απατεώνες, γιατί πραγματικά πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Εύχομαι εσύ να σαι από τους άλλους  ;)

Όσο για την μελέτη, σίγουρα δεν θα την κάνω όπως εσύ, αλλά μετά από τόσα χρόνια έμαθα πάνω κάτω τι κοστίζει ένα σπίτι.

Φιλικά.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Σας αφήνω να βγάλετε όλη την χωλή σας και να λετε μακακίες.

Καταρχήν τα παιδιά των ΒΠ δεν κληρονομούνε τα τρώνε εν ζωή, ζεστά-φρέσκα, αν κληρονομίσουν τα τρώνε και αυτά.

Εργαζόμαι από 20 χρόνων (σπουδασα παράλληλα) και έχω ενσημα ΙΚΑ απο το 1985.

Κανένας εργολάβος δεν μου έφαγε γκόμενα ποτέ, γιατί οι περισσότερη τις πληρώνουνε, εγώ γκόμενα να πληρώσω ποτές.

Όσο, για τον κομπασμό και την ξυπασιά των μερικών "εργολάβων" εδώ μέσα, τι να πω ο χρόνος θα δείξει.
 

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
8
Πόντοι
5.765
Σας αφήνω να βγάλετε όλη την χωλή σας και να λετε μακακίες.

Ε, όχι  :2funny: :2funny:
Εδώ και 100-τόσες σελίδες τους έχεις πηδήξει τους κατασκευαστές, μόνο που δεν έχεις πει ξεκάθαρα ότι θα χαρείς αν καταστραφούνε. Άλλος έχει την εμμονή και βγάζει ξινίλα ρε φίλε ...

Καταρχήν τα παιδιά των ΒΠ δεν κληρονομούνε τα τρώνε εν ζωή, ζεστά-φρέσκα, αν κληρονομίσουν τα τρώνε και αυτά.

Εργαζόμαι από 20 χρόνων (σπουδασα παράλληλα) και έχω ενσημα ΙΚΑ απο το 1985.

Κανένας εργολάβος δεν μου έφαγε γκόμενα ποτέ, γιατί οι περισσότερη τις πληρώνουνε, εγώ γκόμενα να πληρώσω ποτές.

Όσο, για τον κομπασμό και την ξυπασιά των μερικών "εργολάβων" εδώ μέσα, τι να πω ο χρόνος θα δείξει.

Στα υπόλοιπα, μου φαίνεται αντιδράς υπερβολικά στο πέσιμο. Το οποίο πέσιμο, κάνεις κατά κόρον.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom