Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
λοιπόν, στα Κου Βου οι τιμές πάνε πιρίπου στο 200άρι με αυξητικές τάσεις (θα βρεις εύκολα πιο ακριβά). Τώρα...μεζονέτα που λέω εγώ δεν νομίζω να βρεις. Μεζονέτα που εννοεί ο αρχιτέκτων εξαρτάται πόσα τετραγωνικά ψάχνεις, νεσπά που έλεγε και ο γκουρού της αρχιτεκτονικής;...
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
για την Αλβανία δεν μου απάντησε ο ποιητής...
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
ο Λίλας χρειάζεται συζήτηση βιο...ρομποτικής για να το ευχαριστιέται..
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
σαν το "μέσο" ελληνικό σπίτι που έλεγε και κάποιος εδώ.
ακόμα περιμένω τον αρχιτεκτονικό ορισμό.

Και θα περιμένεις πολύ ακόμη, ξεκίνα από ΓΟΚ μιας και χτίζεις και μετά πιάσε την Αρχιτεκτονική, έτσι για το μεράκι.

Επιστρέφω στην θεματολογία του site... Επειδή τα ωραία έπιπλα, δεν λένε τίποτα από μόνα τους, ή μάλλον αποκτούν περισσότερη αξία όταν συνοδεύονται από αιθέριες υπάρξεις, παραθέτω μία φωτό από την προσωπική μου συλλογή.

saislongns8.png


Και σας χαιρετώ….γιατί είμαι εκτός θέματος.

Eitherway….
 

gstg

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
282
Like
0
Πόντοι
1
Ρε τρικαρδε ρωτησα κάτι, απάντησε μου σε παρακαλώ, και εσύ και όλοι οι άλλοι:Υπάρχει καλύτερο επάγγελμα από του κατασκευαστή σπιτιών? Πιο προσοδοφόρο? Πιο καλό σε σχέση εργασίας προς απόδοση? Καιμην βγεί κανένας και πει τα δικά του, για τα μειον, τα οποία τα προλαβαινω. Εχει ρίσκο(αλλά μικρό), έχει άγχος αλλά προσωρινό για λιγο διαστημα, έχει τρεχάλα, επίσης για λίγο διάστημα. Αλλά σε μια ανοδική αγορά μπορείς να αυξησεις 80-100% τα κεφάλαια σου. Σε μία δυσκολη οπως τώρα, απλώς θα σε τραβηχτείς λίγο σε χρόνο.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Και θα περιμένεις πολύ ακόμη, ξεκίνα από ΓΟΚ μιας και χτίζεις και μετά πιάσε την Αρχιτεκτονική, έτσι για το μεράκι.

Επιστρέφω στην θεματολογία του site... Επειδή τα ωραία έπιπλα, δεν λένε τίποτα από μόνα τους, ή μάλλον αποκτούν περισσότερη αξία όταν συνοδεύονται από αιθέριες υπάρξεις, παραθέτω μία φωτό από την προσωπική μου συλλογή.



Και σας χαιρετώ….γιατί είμαι εκτός θέματος.

Eitherway….
έχεις ένα θεματάκι...δεν διαβάζεις τι γράφει ο άλλος.
είπα ΕΧΩ κτίσει. Απο ιστορία αρχιτεκτονικής προφανώς σκαμπάζεις, από γραμματική μάταια. Όταν λες πως κάποιος είναι λάθος σε κάτι που γράφει, να το αιτιολογείς με το σωστό, αλλιώς προφανώς λες για να λες. Ορισμό αρχιτεκτονικής τέτοιο που να λέει μεζονέτα σε πολυκατοικία δεν έχω βρει. και φυσικά δεν έχω καμία όρεξη να αρχίσω χόμπυ που πεθαίνει.
Αν θέλεις να μας το παραθέσεις εσύ λοιπόν, αλλιώς θα μου επιτρέψεις να διαλαλώ αυτό που είπα για την παγκόσμια πατέντα, κι ας είμαι λάθος. Είμαι δεκτικός να παραδέχομαι το λάθος μου όταν μου το αποδεικνύουνε.
Τα κτίρια που μας παράθεσες δεν νομίζω να έχουνε σχέση με κανένα ελληνικό κτίσμα που συζητάμε σε αυτό το θρεντ (πολυκατοικίες δηλαδή), ούτε  καν αυτό του Βερολίνου.
Δεν είδα να μου παραθέσεις καμιά μεζονέτα σε πολυκατοικία 6-7 ορόφων από την Ευρώπη. Και δεν σου μιλάω για ΕΝΑ κτίριο που αποτελεί σημείο αναφοράς αρχιτεκτονικής πρωτοτυπίας.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Ρε τρικαρδε ρωτησα κάτι, απάντησε μου σε παρακαλώ, και εσύ και όλοι οι άλλοι:Υπάρχει καλύτερο επάγγελμα από του κατασκευαστή σπιτιών? Πιο προσοδοφόρο? Πιο καλό σε σχέση εργασίας προς απόδοση? Καιμην βγεί κανένας και πει τα δικά του, για τα μειον, τα οποία τα προλαβαινω. Εχει ρίσκο(αλλά μικρό), έχει άγχος αλλά προσωρινό για λιγο διαστημα, έχει τρεχάλα, επίσης για λίγο διάστημα. Αλλά σε μια ανοδική αγορά μπορείς να αυξησεις 80-100% τα κεφάλαια σου. Σε μία δυσκολη οπως τώρα, απλώς θα σε τραβηχτείς λίγο σε χρόνο.
Ναι φίλε μου υπάρχει, αλλά επειδή εισαι πάρα πολύ έξυπνος δεν θα στο πω, θα σε αφήσω να το βρεις μόνος σου.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Ρε τρικαρδε ρωτησα κάτι, απάντησε μου σε παρακαλώ, και εσύ και όλοι οι άλλοι:Υπάρχει καλύτερο επάγγελμα από του κατασκευαστή σπιτιών? Πιο προσοδοφόρο? Πιο καλό σε σχέση εργασίας προς απόδοση? Καιμην βγεί κανένας και πει τα δικά του, για τα μειον, τα οποία τα προλαβαινω. Εχει ρίσκο(αλλά μικρό), έχει άγχος αλλά προσωρινό για λιγο διαστημα, έχει τρεχάλα, επίσης για λίγο διάστημα. Αλλά σε μια ανοδική αγορά μπορείς να αυξησεις 80-100% τα κεφάλαια σου. Σε μία δυσκολη οπως τώρα, απλώς θα σε τραβηχτείς λίγο σε χρόνο.
λοιπόν, πρωτα πρώτα δεν συμφωνώ σε κανένα σημείο που λες. Σε μια ανοδική αγορά όταν δραστηριοποιείσαι πάντα είναι προσοδοφόρο. Έτσι και στην οικοδομή το να γίνεις κατασκευαστής ήταν εύκολο και προσοδοφόρο γιατί όλοι φτιάχνανε και πουλούσανε. Τώρα που δεν πουλιέται τίποτα σκατά κερδοφορία έχει.
Πάμε σε σχέση εργασίας προς απόδοση: όλη τη μέρα είσαι σαν εργολάβος σε μια οικοδομή και επιβλέπεις τους εργάτες που καπνίζουνε αντί να δουλεύουνε και σου τρώνε τα ΦΠΑ. Καθόλου καλή σχέση εργασίας απόδοσης. Το άγχος δεν είναι προσωρινό, εκτός αν είσαι ρουσουνέλος και αποφασίσεις πως τα σπίτια που φτιάχνεις θα είναι μαλακίες και πως δεν θα εγγυάσαι τίποτα. Τότε πάω πάσο. Αλλά πόσοι είναι οι Ρουσουνέλοι και ποιος μπορεί να γίνει κατασκευαστής (και όχι εργολάβος) με τη μία χωρίς μεγάλο κεφάλαιο στην αρχή; Επίσης η αγορά αυτή έχει τετρίπια και φυσικά μπορείς πολύ εύκολα να μπεις μέσα αν δεν προσέξεις, αν είσαι φρέσκος.
Σε μια δύσκολη αγορά όπως τώρα δεν βάζεις χρήματα γιατί θα τα βρεις να σε ξεπαρθενιάζουνε (θα τα βάλεις στο λωκό σου δηλαδή)
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Ναι φίλε μου υπάρχει, αλλά επειδή εισαι πάρα πολύ έξυπνος δεν θα στο πω, θα σε αφήσω να το βρεις μόνος σου.
ξέρω κάτι παλικάρια σε γραφεία προμηθειών ή υπεύθυνους για δημόσιους διαγωνισμούς που έχουνε βγάλει απίστευτα λεφτά και χωρίς κεφάλαια...
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Τι να συγκινηθουν οι ακατανομαστοι ....
Μονο φιγουρα ξερουν να κανουν ............


ομως οι νομοι της αγορας ειναι πολυ σκληροι ..........



Κυριοι ΞΕΦΥΓΑΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ
ω,μαμά ...καμία συγκίνηση....
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
ξέρω κάτι παλικάρια σε γραφεία προμηθειών ή υπεύθυνους για δημόσιους διαγωνισμούς που έχουνε βγάλει απίστευτα λεφτά και χωρίς κεφάλαια...

Σωστόςςςςςςς ο μάγκας το βρήκες αμέσος. ΕΥΓΕ ΣΟΥ
Ο άλλος ο  :jerking: ακόμη το ψάχνει, με την υπεροψία που έχει νομίζει ότι έχει πιάσει τον Παππα απο τα αρχ@@δια :priest: :priest: :priest:
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
τρίκαρδε...αμα είσαι σε τέτοιο ευαγές ίδρυμα ή πόστο να μου το πεις με π.μ ...να μιλήσουμε...
 

gstg

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
282
Like
0
Πόντοι
1
Τρικαρδε μου δεν ειμαι  επιθετικός μαζί σου ουτε τον εξυπνο κάνω. Λέω αυτό που πιστεύω από διάφορα που γνωριζω.
Για τον φίλο που λέει για καλά πόστα προμηθειών κλπ. Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου, αλλά προσεξε κάτι, δεν μιλάς γενικά για μια δουλειά αλλά για κάποιες προνομιακές θέσεις.Εγώ μιλάω γενικά σαν επάγγελμα. Φυσικά και υπάρχουν λγιών και λογιών κατηγορίες σε καθε επάγγελμα. Φυσικά και υπάρχουν καλυτερα επαγγελματα, αλλά κατα εξαιρεση κατα την γνωμη μου. Ενας εμπορος πχ που εχει μια αντιπροσωπεία φιλέτο, ενα μαγαζί σε προνομιακό σημείο κλπ.
Για lastmoican: ποιο ΦΠΑ ρε φίλε μου? Το συντριπτικό ποσοστό των εργασιών στην οικοδομή ειναι με υπεργολάβους που πληρωνονται με τιμή μονάδας, οχι μεροκάματο. Ξαναλέω δεν λέω οτι ειναι κάτι γελοίο, απλώς τονιζω τα υπέρ του.Το αγχος όταν πουλήσεις το πρώτο θα σου περάσει, γιατί θα εχεις σχεδόν κάνει απόσβεση και μετα θα περιμένεις
Και σε κακή αγορά τα ιδια θα βγάλεις, απλώς αντι για δυο χρόνια θα περιμένεις λίγο παραπάνω.
 

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
8
Πόντοι
5.765
Εγώ δηλαδή που είμαι μηχανικός βιοιατρικής τεχνολογίας με ποιον να μιλήσω εδώ μέσα; ε;

Θα μπορούσαμε μαζί, αλλά δε θα 'χε ενδιαφέρον για τους υπόλοιπους.
Δεν μπορούν να βγουν απωθημένα από τη συζήτηση μας  ;)
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Θα αναλάβω προσωπικός γυμναστής σου Αχαχούχα, το καλοκαίρι σε βλέπω με κοιλιακούς τρύφτη στην παραλία των Καμμένων Βούρλων, να σε παρακαλά ο ΝΟΚΙΑ να τον μαμησεις

Δεν θα του κανω την χαρη ....... :2funny: :2funny: :2funny:

Ασε που θα κινδυνευω να με κολλησει τιποτα .........λαμογιτιδες
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Ρε τρικαρδε ρωτησα κάτι, απάντησε μου σε παρακαλώ, και εσύ και όλοι οι άλλοι:Υπάρχει καλύτερο επάγγελμα από του κατασκευαστή σπιτιών? Πιο προσοδοφόρο? Πιο καλό σε σχέση εργασίας προς απόδοση? Καιμην βγεί κανένας και πει τα δικά του, για τα μειον, τα οποία τα προλαβαινω. Εχει ρίσκο(αλλά μικρό), έχει άγχος αλλά προσωρινό για λιγο διαστημα, έχει τρεχάλα, επίσης για λίγο διάστημα. Αλλά σε μια ανοδική αγορά μπορείς να αυξησεις 80-100% τα κεφάλαια σου. Σε μία δυσκολη οπως τώρα, απλώς θα σε τραβηχτείς λίγο σε χρόνο.

Πρεπει να ειναι πολυ προσοδοφορο συμφωνα
με τα οσα διαβαζω εδω μεσα αλλα και βλεπω εξω .....
αλλα να σε ρωτησω εγω κατι .....


Ενας νεος εργολαβος - κατασκευαστης για να ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ
(μαζι με πιθανες ζημιες που σιγουρα θα βρει μπροστα του και μεχρι να μαθει)
Περιπου τι κεφαλαιο θελει ?  (σφαιρικα)

απο περιεργια ρωταω ......
 

gstg

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
282
Like
0
Πόντοι
1
Θελει και αρκετα μάλιστα.Για να ειναι ασφαλής και άνετος, θα πρέπει να εχει στο ακέραιο το κοστος κατασκευής αυτού που θα κατασκευάσει, Βάζεις λοιπόν ανάλογα με την κατασκευή μια τιμή 900, 1000, 1100€ το μετρο, επι τα τοσα μετρα που εχεις να κτισεις και εχεις το ποσό. Αυτά για αντιπαροχή, αν ειναι για αγορά οικοπέδου το προσθετεις και αυτό. Για αυτό πιστευω οτι ειναι καλή σκέψη η συνεργασία, και οπωσδήποτε ο ενας απο΄τους συνεταιρους να ειναι άριστος γνωστης. Δεν θα πας να εκπαιδευτείς στην δική σου δουλειά
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom