Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Ετσιιιιιιιιι....!!!

Και οσο δεν παιφτουν οι τιμες, τοσο θα χανεις την ψυχραιμια σου και θα γινεσαι ρεζιλι..!!!

Κλαψεεεεεεεεεεε...!!! οεο οεο

Αυτα..
εξαρτάται τι εννοείς με "πτώση τιμών". Στον Κορυδαλλό την προηγούμενη εβδομάδα συζητούσα με κατασκευαστή που ήξερα την τιμή του ακινήτου του (στις 280,000) προ κρίσης και τώρα μου το συζητούσε στις 220. Συμπαθής έκπτωση.
Αν περιμένεις να πέσει στο μισό...δεν θα γίνει ποτέ, αλλά αυτό δεν θα είναι πτώση, αλλά ξεπούλημα για να μην το πάρει η τράπεζα.
Επίσης αγαπητά πολύξερε κατασκευαστά, αν αρχίσουνε να βγαίνουνε οι πνιγμένοι δανειολήπτες στοδρόμο και να πουλάνε τα ακίνητά τους όσο όσο....θα ξαναπουλήσεις; Ήδη βρήκα στη νέα Κηφησιά τρίπατη μεζονέτα που ενώ πριν 4 εβδομάδες μου ζητούσε 850 ακατέβατα (τριετίας), με πήρε μόνος του τηλέφωνο και μου ρωτούσε πόσα έχω σε κασέρι και μπορεί να τα βρούμε στα 600 αν συμφωνούμε. Το ποσοστό νομίζω πως είσαι καλός στην αριθμητική για να το υπολογίσεις. Και ΔΕΝ μιλάω για ευκαιρίες. Ευκαιρίες για μένα είναι κάτι άλλα στο Πέραμα σε απίστευτα σημεία που δεν τα έχει ούτε η Κηφησιά ή στην Άνω Νεάπολη.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Πως φαινεται οτι εισαι σε ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΚΤΑΚΤΟΥ ΑΝΑΓΚΗΣ ......

Απαξιω να σου απαντησω και σε συνδεω με μπαγκλαμαδισταν

Καλα κάνεις πρόεδρε και εγώ θέλω να τον συνδέσω με μπαγκλαμαδιστάν, αλλά όλες οι γραμμες ειναι κατελλημένες. θα τον συνδέσω με το Πουστρομαλακισταν έκει θα περάσει υπεροχα.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Εδώ φοβάμαι ότι κάνεις πολύ μεγάλο λάθος κολλητέ....!

Προσοχή, εκτίθεστε με αυτά που λέτε.
όχι φίλε μου, δεν έχω λάθος κανένα. Μεζονέτα σημαίνει αυτόνομο σπίτι αδερφέ. Σε ποια κράτη έχεις δει μεζονέτα μέσα σε πολυκατοικία εκτός της Ελλάδος; Γιατί εγώ σε Γαλλία, Βέλγιο, Ολλανδία, Ισπανία, Ιταλία, Γερμανία τουλάχιστον δεν έχω δει.
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
1) άλλο είναι το θέμα...ξαναχτίζει;

2) α, και για το "μεζονέτα".

1) Βεβαιως ΝΑΙ. ( αλλα με μειωση ογκου οικοδομης κατα 25-30%)

2) ο Μ.Ο. που κτιζω ειναι 100 μ2 με γυρω στα 150 μ2 κηπο. Δεν κτιζω η' πουλαω Η/Υ χωρους.

Αυτα..
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Καλα..εισαι μακρα νυκτωμενος..ΞΥΠΝΑ !!

Αναθεμα και αν ολοι εσεις που τα γραφετε, εχετε κανει ποτε σας παζαρι ΚΑΙ ΑΓΟΡΑ σε σπιτι..

Αυτα..

Ε'ι' Κουκουβαγια .... ΕΣΥ ΚΟΙΜΗΣΟΥ 

Εχω 2 Διαμερισματα και παω για τριτο ....(σιγουρα δεν θα το παρω απο σενα)

Ειμαι 36 ετων και το πρωτο το πηρα στα 18μου ΜΟΝΟΣ μου

Εσυ στα 18 τι σου ΠΗΡΕ Ο ''ΜΠΑΜΠΑΣ'' ?
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
όχι φίλε μου, δεν έχω λάθος κανένα. Μεζονέτα σημαίνει αυτόνομο σπίτι αδερφέ. Σε ποια κράτη έχεις δει μεζονέτα μέσα σε πολυκατοικία εκτός της Ελλάδος; Γιατί εγώ σε Γαλλία, Βέλγιο, Ολλανδία, Ισπανία, Ιταλία, Γερμανία τουλάχιστον δεν έχω δει.

Το τι έχεις δει και πως ονομαζόταν δεν μου λέει τίποτα, απολύτως τίποτα.

Άσε που προσωπικά γνωρίζω maisonettes και στην Γερμανία και στην Γαλλία και στην Ολλανδία που δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που ορίζεις εσύ σαν maisonette. Είμαι και ιδιοκτήτης στην Γερμανία μίας.

Ψάξτο λίγο....εκτίθεσαι σου λέω, σε αυτό το thread και γενικά στο forum, έχουμε δώσε αρκετά τζάμπα μαθήματα στατικής μηχανικής, κοστολόγησης οικοδομών κλπ κλπ κλπ. Μην αρχίσουμε και σεμινάρια Αρχιτεκτονικής.

www.corbusierhaus-berlin.de/informationen/text-qvest.htm]Ψάξτο λίγο[/url]...το Google είναι free ρε γμτ.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
1) Βεβαιως ΝΑΙ. ( αλλα με μειωση ογκου οικοδομης κατα 25-30%)

2) ο Μ.Ο. που κτιζω ειναι 100 μ2 με γυρω στα 150 μ2 κηπο. Δεν κτιζω η' πουλαω Η/Υ χωρους.

Αυτα..
μαλάκα μου...100μ2 μεζονέτα;;; παναγία μου...μόνο για εργένη ... άμα κάνεις παιδιά τα κρεμάς στον τοίχο για να χωρέσουνε...
όσο για τον κήπο...κατάλαβα...δεν χτίζεις στις περιοχές που μιλάμε
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Εάν το κάνεις αυτό, τότε άλλαξε nickname σε Ιεαραπόστολος ή κάτι παρόμοιο.

Απορώ πως βγαίνεις...

Σοβαρά, δεν ειρωνεύομαι.

Αδελφε, κτιχω μονο παραθεριστικες κατοικιες..Δεν θελω καμμια σχεση με Αθηνα.

Θελω παντα ευχαριστημενους αγοραστες..Αυτοι ειναι η καλυτερη διαφημηση για μενα. Συνηθως πουλωντας ενα, πουλαω αλλο ενα σε φιλους τους.

Και δεν περιμενω ποτε, να γινω Ωνασσης απο αυτη την δουλεια. Απλα να περναω ανετα.

Προς Lastmοican - Μια παραθεριστικη μεζονετα των 100 μ2 με τον κηπο της, ειναι μια χαρα.
                 Δεν αντεχει η τσεπη του μεσου Ελληνα για μεγαλυτερο μεγεθος.

 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Αδελφε, κτιχω μονο παραθεριστικες κατοικιες..Δεν θελω καμμια σχεση με Αθηνα.
Θελω παντα ευχαριστημενους αγοραστες..Αυτοι ειναι η καλυτερη διαφημηση για μενα. Συνηθως πουλωντας ενα, πουλαω αλλο ενα σε φιλους τους.
Και δεν περιμενω ποτε, να γινω Ωνασσης απο αυτη την δουλεια. Απλα να περναω ανετα.

Got it...
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Το τι έχεις δει και πως ονομαζόταν δεν μου λέει τίποτα, απολύτως τίποτα.

Άσε που προσωπικά γνωρίζω maisonettes και στην Γερμανία και στην Γαλλία και στην Ολλανδία που δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που ορίζεις εσύ σαν maisonette. Είμαι και ιδιοκτήτης στην Γερμανία μίας.

Ψάξτο λίγο....εκτίθεσαι σου λέω, σε αυτό το thread και γενικά στο forum, έχουμε δώσε αρκετά τζάμπα μαθήματα στατικής μηχανικής, κοστολόγησης οικοδομών κλπ κλπ κλπ. Μην αρχίσουμε και σεμινάρια Αρχιτεκτονικής.

www.corbusierhaus-berlin.de/informationen/text-qvest.htm]Ψάξτο λίγο[/url]...το Google είναι free ρε γμτ.
σόρρυ κιόλας ρε Yorgos (επίσης να προσέξεις λίγο την έκφρασή σου, το "εκτίθεσαι" δεν μου αρέσει), αλλά δεν καταλαβαίνω το λινκ που μου έβαλες τι απέδειξε.
Μιλάει για ένα κτίσμα του...'57;;; Στην ίδια την Ελλάδα λοιπόν πριν από 30 χρόνια (μιλάω για δεκάετία του 80) μεζονέτα σε πολυκατοικία ΔΕΝ ΝΟΕΙΤΩ. Σαν βαφτιστικός όρος δεν υφίσταται. Και κολλάω στο όνομα. Προφανώς αρχιτεκτονικά μπορείς να κάνεις την παρέμβασή σου, αλλά το οτι το πουλάς σαν μεζονέτα είναι άκυρο.
Αυτό που πουλάει ο ΝΟΚΙΑ ΕΙΝΑΙ μεζονέτα. Μπορεί να είναι για σκίουρους, αλλά ΕΙΝΑΙ μεζονέτα.
Μεζονέτα ΔΕΝ είναι ό,τι έχει εσωτερική σκάλα. Είναι διόροφο διαμέρισμα.
Όσο για τα κατασκευαστικά μαθήματα...κάντα κάπου αλλού και όχι σε εμένα που έχω χτίσει 2 σπίτια, εχω αγοράσει 3, έχω πουλήσει άλλο 1 και ασχολούμαι και με συναφές αντικείμενο, μην κοιτάς που δεν μιλάω για αυτό.
Αν πέφτεις έξω στις κατασκευές σου, να το προσέξεις γιατί σε κλέβουνε...
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Αδελφε, κτιχω μονο παραθεριστικες κατοικιες..Δεν θελω καμμια σχεση με Αθηνα.

Θελω παντα ευχαριστημενους αγοραστες..Αυτοι ειναι η καλυτερη διαφημηση για μενα. Συνηθως πουλωντας ενα, πουλαω αλλο ενα σε φιλους τους.

Και δεν περιμενω ποτε, να γινω Ωνασσης απο αυτη την δουλεια. Απλα να περναω ανετα.

Προς Lastmοican - Μια παραθεριστικη μεζονετα των 100 μ2 με τον κηπο της, ειναι μια χαρα.
                 Δεν αντεχει η τσεπη του μεσου Ελληνα για μεγαλυτερο μεγεθος.
για παραθεριστική κατοικία συμφωνώ και επαυξάνω. Κι εγώ 110 τ.μ έχτισα (μόνο που το έκανα επί 3 και για τα παιδιά μου)
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Αδελφε, κτιχω μονο παραθεριστικες κατοικιες..Δεν θελω καμμια σχεση με Αθηνα.

Θελω παντα ευχαριστημενους αγοραστες..Αυτοι ειναι η καλυτερη διαφημηση για μενα. Συνηθως πουλωντας ενα, πουλαω αλλο ενα σε φιλους τους.

Και δεν περιμενω ποτε, να γινω Ωνασσης απο αυτη την δουλεια. Απλα να περναω ανετα.

Προς Lastmοican - Μια παραθεριστικη μεζονετα των 100 μ2 με τον κηπο της, ειναι μια χαρα.
                 Δεν αντεχει η τσεπη του μεσου Ελληνα για μεγαλυτερο μεγεθος.
και φυσικά εκτός Αθηνών φαντάζομαι πως είναι και διαφορετικές και οι τιμές σου. Αν και στα Καμμένα Βούρλα που ξέρω καλά...έχουνε ξεφύγει και εκεί (ή μάλλον είχανε - μετά τοκαλοκαίρι δεν ξαναρώτησα)
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
σόρρυ κιόλας ρε Yorgos (επίσης να προσέξεις λίγο την έκφρασή σου, το "εκτίθεσαι" δεν μου αρέσει), αλλά δεν καταλαβαίνω το λινκ που μου έβαλες τι απέδειξε.
Μιλάει για ένα κτίσμα του...'57;;; Στην ίδια την Ελλάδα λοιπόν πριν από 30 χρόνια (μιλάω για δεκάετία του 80) μεζονέτα σε πολυκατοικία ΔΕΝ ΝΟΕΙΤΩ. Σαν βαφτιστικός όρος δεν υφίσταται. Και κολλάω στο όνομα. Προφανώς αρχιτεκτονικά μπορείς να κάνεις την παρέμβασή σου, αλλά το οτι το πουλάς σαν μεζονέτα είναι άκυρο.
Αυτό που πουλάει ο ΝΟΚΙΑ ΕΙΝΑΙ μεζονέτα. Μπορεί να είναι για σκίουρους, αλλά ΕΙΝΑΙ μεζονέτα.
Μεζονέτα ΔΕΝ είναι ό,τι έχει εσωτερική σκάλα. Είναι διόροφο διαμέρισμα.
Όσο για τα κατασκευαστικά μαθήματα...κάντα κάπου αλλού και όχι σε εμένα που έχω χτίσει 2 σπίτια, εχω αγοράσει 3, έχω πουλήσει άλλο 1 και ασχολούμαι και με συναφές αντικείμενο, μην κοιτάς που δεν μιλάω για αυτό.
Αν πέφτεις έξω στις κατασκευές σου, να το προσέξεις γιατί σε κλέβουνε...

Κοίτα Lastmoican. Για τιμές κλπ, μπορούμε και επιβάλλεται να μιλάμε όλοι, γιατί όλοι μπορεί κάποια μέρα να παίξουμε το ρόλο του αγοραστή ή και του πωλητή κάποιου οικήματος.

Όταν μπαίνεις όμως σε θέματα ορολογίας, ε πως να το κάνουμε, εκεί πρέπει να έχεις και λίγο το θεωρητικό background. Εάν σου λείπει...sorry αλλά δεν φταίω εγώ. Εάν δεν μπορείς να καταλάβεις και το Link .... τότε τι να σου πω.

Και όσο σε ενοχλεί ο όρος "εκτίθεσαι", άλλο τόσο ενοχλεί η ξερολιά και τα σχόλια περί παγκόσμιας πατέντας....ειδικά όταν δεν γνωρίζεις γιατί μιλάς.

Ο όρος maisonette πάντως δεν σημαίνει αυτό που δήλωσες εσύ. Και είναι όρος συγκεκριμένος στην Αρχιτεκτονική και υφίσταται πάρα μα πάρα πολλά χρόνια. Τώρα το τι νοείται και πότε, πάλι άσχετο είναι. Ο όρος είναι συγκεκριμένος και φαίνεται ότι δεν τον γνωρίζεις, όσο και να έχεις χτίσει.

Ξέρω κάτα Αλβάνια που σηκώνουν πάμπολλες οικοδομές....δεν γίνανε και Αρχιτέκτονες επειδή χτίσανε, μην τρελαθούμε τελείως.
(Και εδώ επανέρχεται το θέμα του μητρώου κατασκευαστών τεχνικών έργων, η απουσία του οποίου όσο διατηρείται θα δημιουργεί άπειρα προβλήματα)

Δεν με πειράζει να πέφτω έξω, το αντέχω!
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Το τι έχεις δει και πως ονομαζόταν δεν μου λέει τίποτα, απολύτως τίποτα.

Άσε που προσωπικά γνωρίζω maisonettes και στην Γερμανία και στην Γαλλία και στην Ολλανδία που δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που ορίζεις εσύ σαν maisonette. Είμαι και ιδιοκτήτης στην Γερμανία μίας.

Ψάξτο λίγο....εκτίθεσαι σου λέω, σε αυτό το thread και γενικά στο forum, έχουμε δώσε αρκετά τζάμπα μαθήματα στατικής μηχανικής, κοστολόγησης οικοδομών κλπ κλπ κλπ. Μην αρχίσουμε και σεμινάρια Αρχιτεκτονικής.

www.corbusierhaus-berlin.de/informationen/text-qvest.htm]Ψάξτο λίγο[/url]...το Google είναι free ρε γμτ.


Εκπληκτικό, απίθανο, ιδιοφυές, ο Λε Κορμπυζιέ έβγαλε τις μαιζονέττες με αριθμούς Φιμπονάτσι.

Πάω τώρα να μετρήσω και τις διαστάσεις της δικιάς μου αλλά κάτι μου λέει ότι δεν θα μου βγούν.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
και φυσικά εκτός Αθηνών φαντάζομαι πως είναι και διαφορετικές και οι τιμές σου. Αν και στα Καμμένα Βούρλα που ξέρω καλά...έχουνε ξεφύγει και εκεί (ή μάλλον είχανε - μετά τοκαλοκαίρι δεν ξαναρώτησα)

Να ξαναρωτήσεις σε παρακαλώ με ενδιαφέρουν και μενα τα Καμμενα Βούρλα.
έχω μια γκομενα ξανθιά και με έχει φάει να τις αγοράσω εξοχικό :2funny: :2funny: :2funny:
Καλά ποιός αγοράζει στα Κ.Β;;;;;
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Εκπληκτικό, απίθανο, ιδιοφυές, ο Λε Κορμπυζιέ έβγαλε τις μαιζονέττες με αριθμούς Φιμπονάτσι.
Πάω τώρα να μετρήσω και τις διαστάσεις της δικιάς μου αλλά κάτι μου λέει ότι δεν θα μου βγούν.

O Le Corbusier είναι Begriff αγαπητέ Voltaire....

Εάν έχεις χρόνο, ψάξτο λίγο, τι σχεδίαζε και κυρίως πότε. Ψάξε γενικά το κίνημα τριγύρω του το οποίο μάλιστα έχουν ακολουθήσει και Έλληνες Αρχιτέκτονες με μεγάλη επιτυχία και σε εποχές που η πλειοψηφία ούτε που το φαντάζεται. Και δεν μιλάμε μόνο για κατασκευές αλλά και σε έπιπλα και σε άλλα.

Είναι εκπληκτικός.

www.time.com/time/time100/artists/profile/lecorbusier.html]The most important people of the century[/url]

1101610505_400.jpg
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom