Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Για να μείνουμε και στην θεματολογία του site...

Να και δύο έπιπλα, πολύ γνωστά τα οποία βλέπετε σε πολλές τσόντες και είναι σχέδια του Le Corbusier.

Αν το ψάξετε μάλιστα πότε τα σχεδίασε....θα ανατριχιάσετε...

le_corbusier_recliner.jpg
[img[/URL] height=200]
]

 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
O Le Corbusier είναι Begriff αγαπητέ Voltaire....

Εάν έχεις χρόνο, ψάξτο λίγο, τι σχεδίαζε και κυρίως πότε. Ψάξε γενικά το κίνημα τριγύρω του το οποίο μάλιστα έχουν ακολουθήσει και Έλληνες Αρχιτέκτονες με μεγάλη επιτυχία και σε εποχές που η πλειοψηφία ούτε που το φαντάζεται. Και δεν μιλάμε μόνο για κατασκευές αλλά και σε έπιπλα και σε άλλα.

Είναι εκπληκτικός.

www.time.com/time/time100/artists/profile/lecorbusier.html]The most important people of the century[/url]

1101610505_400.jpg

Η πρώτη μου επαφή με το έργο του ήταν μία ασπρόμαυρη φωτογραφία με εκείνο το παρεκκλήσι (δεν θυμάμαι το όνομα του) και ένα σπίτι δίπατο με κολωνάκια κάτο και παράθυρα γύρω - γύρω.

Έκτοτε δεν τον έψαξα και πολύ, ιδέα δεν είχα ότι είχε κτίσει Βερολίνο.
Πάντως γενικά είχα την εντύπωση ότι είχε επίδραση στην Ελλάδα χωρίς να ξέρω ποίοι ακριβώς είναι της σχολής του.

Εγώ πάντως είμαι bauhaus ιδίως στα έπιπλα (όχι η μπάντα του Peter Murphy εεεεε).
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Όταν μπαίνεις όμως σε θέματα ορολογίας, ε πως να το κάνουμε, εκεί πρέπει να έχεις και λίγο το θεωρητικό background. Εάν σου λείπει...sorry αλλά δεν φταίω εγώ. Εάν δεν μπορείς να καταλάβεις και το Link .... τότε τι να σου πω.

Και όσο σε ενοχλεί ο όρος "εκτίθεσαι", άλλο τόσο ενοχλεί η ξερολιά και τα σχόλια περί παγκόσμιας πατέντας....ειδικά όταν δεν γνωρίζεις γιατί μιλάς.

Ο όρος maisonette πάντως δεν σημαίνει αυτό που δήλωσες εσύ. Και είναι όρος συγκεκριμένος στην Αρχιτεκτονική και υφίσταται πάρα μα πάρα πολλά χρόνια. Τώρα το τι νοείται και πότε, πάλι άσχετο είναι. Ο όρος είναι συγκεκριμένος και φαίνεται ότι δεν τον γνωρίζεις, όσο και να έχεις χτίσει.

Ξέρω κάτα Αλβάνια που σηκώνουν πάμπολλες οικοδομές....δεν γίνανε και Αρχιτέκτονες επειδή χτίσανε, μην τρελαθούμε τελείως.

Δεν με πειράζει να πέφτω έξω, το αντέχω!
ακόμα δεν μου έβαλες τον όρο μεζονέτα στην αρχιτεκτονική για να τον μάθω.
Εγώ επειδή είμαι καλό παιδί έψαξα πρόχειρα σε δύο λεξικά στο γοογλε (τα υπόλοιπα έπρεπε να τα πληρώσω για να τα πάρω και επειδή εσύ ως κατασκευαστής είσαι πιο φραγκάτος και μάλλον θα τα έχεις είπα να γλυτώσω τον κόπο) και δεν είχε που λες αυτή την ορολογία (όχι πως δεν υπάρχει απλά δεν την βρήκα). Οπότε θα κάνεις τον κόπο να μας την παραθέσεις εσύ, να μάθουμε κι εμείς τίποτς.
Αλλά βρήκα μια άλλη ορολογία
Ημιυπαίθριος χώρος είναι ο στεγασμένος χώρος του κτιρίου, του οποίου η μία τουλάχιστον πλευρά είναι ανοιχτή προς τον κοινόχρηστο χώρο ή τους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου που δεν προσμετρώνται στην κάλυψη και οι υπόλοιπες πλευρές του ορίζονται από τοίχους ή κατακόρυφα φέροντα ή μη στοιχεία και χρησιμοποιείται για τη μετακίνηση ή προσωρινή παραμονή ανθρώπων.
(το αφήνω ασχολίαστο)

Για την Αλβανία δεν ξέρω γιατί μίλησες, φαντάζομαι πως θα μου το διευκρινίσεις.

δεν σου είπα επίσης οτι δν το αντέχεις. Σου μίλησα για τα κόστη και σου είπα πως αν δεν βγαίνεις, σε κλέβουνε. Αν αντέχεις, μπράβο σου. Είναι κακό να βρίσκεσαι ξαφνικά χωρίς να έχεις μία, δεν το εύχομαι σε κανέναν αυτό. (καλά οκ, σε ορισμένους το εύχομαι, δεν είμαι τόσο υπεράνω, κυρίως στους πολιτικούς μας αναφέρομαι)
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
O NOKIA ποιάς αρχιτεκτωνικης σχολής είναι;;;
Αυτής που έχει γεμίσει "τουρτες" την Αθήνα και την επαρχεία. :2funny: :2funny: :2funny:
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Και να αναφερθώ τέλος στο πιο γνωστό οίκημα του Le Corbusier...

Villa Savoy κατασκευασμένη το 1928 παρακαλώ....

 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Ρε εσύ Γιώργο, και εγώ νομισα ότι την έχει σχεδιάσει την Villa Savoy, ο ΝΟΚΙΑ στα Καμμενα Βούρλα νομίζω και την πούλησε κομματιαστά. :2funny: :2funny: :2funny:
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Voltaire...στο ένα σε πρόλαβα νομίζω, το εκκλησάκι που εννοείς είναι αυτό:

Notre Dame du Haut στη Γαλλία, κατασκευασμένη το 1955

cid_2399158.jpg
[img[/URL] height=250]
cid_1213222148_Ronchamp24.jpg
[img[/URL] height=250]
]

[tr] ]

Αγαπητέ LastMoican, καλά κάνεις και το αφήνεις ασχολίαστο...γιατί είναι copy paste από τον ΓΟΚ..... ;)
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Voltaire...για Έλληνες Αρχιτέκτονες, σοβαρούς, κατ' αρχήν ξέχνα τα γνωστά ονόματα που ακούς τριγύρω.

Τώρα, για αρχιτέκτονες που ακολουθούν το Le Corbusier, ψάξε π.χ. για atelie66, δλδ  ζεύγος Αντωνακάκη. Έχουν φτιάξει και πολυκατοικία με μεζονέτες (χρόνια τώρα).

Εάν σε ενδιαφέρει, μπορώ να σου δώσω και παραπάνω feedback. Bauhaus, σχεδιάζουμε και εμείς στο γραφείο μας, εντός και εκτός Ελλάδος. Γερμανικό background βλέπεις.

 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Να ξαναρωτήσεις σε παρακαλώ με ενδιαφέρουν και μενα τα Καμμενα Βούρλα.
έχω μια γκομενα ξανθιά και με έχει φάει να τις αγοράσω εξοχικό :2funny: :2funny: :2funny:
Καλά ποιός αγοράζει στα Κ.Β;;;;;
έχουν ανέβει πάρα πολύ τα Κ.Β.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
O NOKIA ποιάς αρχιτεκτωνικης σχολής είναι;;;
Αυτής που έχει γεμίσει "τουρτες" την Αθήνα και την επαρχεία. :2funny: :2funny: :2funny:

Ο ΝΟΚΙΑ ποιας σχολής είναι δεν ξέρω, ξέρω όμως ότι έχουμε κοινές αδυναμίες στις "ξεβράκωτες".

Τον έστειλα τώρα.... :2funny:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
έχουν ανέβει πάρα πολύ τα Κ.Β.
Εγώ νόμιζα παραθαλάσσια οπως πάμε για Λαμεία.
Ανεβήκανε ;;; που ανεβήκανε στον Μπράλο.
Καλά η θάλασσα στα Κ.Β. είναι βούρκος, μόνο οι λουκουμάδες τους λένε.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Voltaire...για Έλληνες Αρχιτέκτονες, σοβαρούς, κατ' αρχήν ξέχνα τα γνωστά ονόματα που ακούς τριγύρω.

Τώρα, για αρχιτέκτονες που ακολουθούν το Le Corbusier, ψάξε π.χ. για atelie66, δλδ  ζεύγος Αντωνακάκη. Έχουν φτιάξει και πολυκατοικία με μεζονέτες (χρόνια τώρα).

Εάν σε ενδιαφέρει, μπορώ να σου δώσω και παραπάνω feedback. Bauhaus, σχεδιάζουμε και εμείς στο γραφείο μας, εντός και εκτός Ελλάδος. Γερμανικό background βλέπεις.
είστε εκτός θέματος...εδώ μιλάμε για το παζάρι...αν θέλετε να μιλήσετε για την επιστήμη σας να ανοίξετε καινούργιο θρεντ αρχιτεκτόνων.
Εγώ δηλαδή που είμαι μηχανικός βιοιατρικής τεχνολογίας με ποιον να μιλήσω εδώ μέσα; ε;

Και είδα πως κανείς δεν συγκινήθηκε από τα νέα στοιχεία που παρέθεσα σχετικά με τα τελευταία μου παζάρια.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Εγώ νόμιζα παραθαλάσσια οπως πάμε για Λαμεία.
Ανεβήκανε ;;; που ανεβήκανε στον Μπράλο.
Καλά η θάλασσα στα Κ.Β. είναι βούρκος, μόνο οι λουκουμάδες τους λένε.
η θάλασσα στα Κ.Β δεν ειναι βούρκος, οι παραλίες είναι χάλια, αλλά μην ξεχνάς τα ιαματικά λουτρά. Επίσης έχει δύο σημεία που η θάλασσα τρώγεται. Η θάλασσα στο Καινούργιο που είναι δίπλα είναι βούρκος...εκεί πας να κάνεις μόνο παρέα στις τσούχτρες και να τις ταίζεις.
Τα Κ.Β είναι απίστευτα ανεβασμένα πάντως...μέχρι και καφετέρια με παιδότοπο έχουνε πλέον αδερφέ.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Voltaire...στο ένα σε πρόλαβα νομίζω, το εκκλησάκι που εννοείς είναι αυτό:

Notre Dame du Haut στη Γαλλία, κατασκευασμένη το 1955



Αγαπητέ LastMoican, καλά κάνεις και το αφήνεις ασχολίαστο...γιατί είναι copy paste από τον ΓΟΚ..... ;)
σαν το "μέσο" ελληνικό σπίτι που έλεγε και κάποιος εδώ.
ακόμα περιμένω τον αρχιτεκτονικό ορισμό.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
είστε εκτός θέματος...εδώ μιλάμε για το παζάρι...αν θέλετε να μιλήσετε για την επιστήμη σας να ανοίξετε καινούργιο θρεντ αρχιτεκτόνων.
Εγώ δηλαδή που είμαι μηχανικός βιοιατρικής τεχνολογίας με ποιον να μιλήσω εδώ μέσα; ε;

Και είδα πως κανείς δεν συγκινήθηκε από τα νέα στοιχεία που παρέθεσα σχετικά με τα τελευταία μου παζάρια.

Τι να συγκινηθουν οι ακατανομαστοι ....
Μονο φιγουρα ξερουν να κανουν ............


ομως οι νομοι της αγορας ειναι πολυ σκληροι ..........



Κυριοι ΞΕΦΥΓΑΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Εγώ δηλαδή που είμαι μηχανικός βιοιατρικής τεχνολογίας με ποιον να μιλήσω εδώ μέσα; ε;

Με τον Λιλά θα τα πεις όλα!!!
Μάλλον θα έχει δοκιμάσει την "βιοιατρική τεχνολογιά " στον λώκο του :2funny:

Πλάκα-πλάκα στα Κ.Β πόσο πάει μια μεζονέτα με έφαγε η ξανθια να της αγοράσω
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Ωωωωωωχ, πάνε οι λιρίτσες.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Θα αναλάβω προσωπικός γυμναστής σου Αχαχούχα, το καλοκαίρι σε βλέπω με κοιλιακούς τρύφτη στην παραλία των Καμμένων Βούρλων, να σε παρακαλά ο ΝΟΚΙΑ να τον μαμησεις
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom