Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
Εργολάβος είσαι και ντρέπεσε να το πεις.
Εγω διαβάζω τα πόστ σου γιατι μου αρέσει το αβαταρ σου, ειναι διδακτικό, οτι ανεβένει-κατεβένει

Εργολάβος δεν είμαι αλλά κι αν ήμουν θα ντρεπόμουν  :huh:. Κατασκευές κάνω αλλά εμπόριο κτίσματος έχω κάνει 2 φορές μόνο σε εμπορικότατο κυκλαδίτικο νησί όταν ήμουν σίγουρος για το αποτέλεσμα (συντηρητικός ή αλλιώς χ..στης). Εκεί είχα τα υπερκέρδη που φαντάζεσαι αλλά εδώ στην Αθήνα είναι αδύνατον κάτι τέτοιο. Το έψαχνα πολύ ...
 

dimstar

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2005
Μηνύματα
78
Like
0
Πόντοι
0
Παιδια να ρωτήσω κάτι?
Μπορεί κάποιος Ελληνας να πάρει στεγαστικό δάνειο από τράπεζα του εξωτερικού?? Και μιλάω για μόνιμο κάτοικο Ελάδος φυσικά και όχι για κάποιον που έχει πχ επιχειρήσεις στο εξωτερικό...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Παιδια να ρωτήσω κάτι?
Μπορεί κάποιος Ελληνας να πάρει στεγαστικό δάνειο από τράπεζα του εξωτερικού?? Και μιλάω για μόνιμο κάτοικο Ελάδος φυσικά και όχι για κάποιον που έχει πχ επιχειρήσεις στο εξωτερικό...

Νομικά εφικτό (ειδικά αν η Τράπεζα εδρεύει σε χώρα - μέλος Ε.Ε. ) αλλά πρακτικά δύσκολο διότι η αλλοδαπή τράπεζα δεν διαθέτει δίκτυο στην Ελλάδα για τα διαδικαστικά του δανείου (εκτιμητές, νομικοί, κ.τ.λ.) και το κόστος να το κάνει δεν θα τη συμφέρει, ειδικά για ένα μέσο στεγαστικό δάνειο...
Η δε συνεργασία με ελληνικές τράπεζες δεν είναι πάντα εύκολη...

Το πράγμα αλλάζει εάν έχεις κάποιο ακίνητο στη χώρα που εδρεύει η Τράπεζα και παρεις το δάνειο εκεί με εξασφάλιση το σπίτι (ή και ενέχυρο καποιο λογαριασμό ή/ και μετοχές)  και με τα λεφτά αγοράσεις κάτι στην Ελλάδα...

Αλλά αυτά τα κόλπα δεν είναι για τον απλό καταναλωτή, ειδικά σήμερα με την κρίση..
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Κατι αλλο .....

Eχουν σκεφτει οι κατασκευαστες
μια φαση ΑΠΟΣΥΡΣΗΣ-ΑΝΤΑΛΛΑΓΗΣ παλαιων διαμερισματων με καινουργια ????

Οπου θα αποσυρονταν τα παλαια διαμερισματα μικρων πολυκατοικιων
πχ 2 οροφων σε περιοχες με δικαιωμα υψους 6-7 οροφων οπως ο ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ.....

(με ανταλλαγη τετραγωνικων πχ σου δινω 50 τμ μου δινεις 50 τμ +παρκινγκ και μια μικρη αποθηκη προαιρετικα η αποθηκη)

και οι ιδιοκτητες θα μπορουσαν να πληρωσουν τα παραπανω τετραγωνικα που πιθανον να ηθελαν ....

(πχ σου δινω 50 τμ χρειαζομαι 85 τμ ποσα θελεις για τα παραπανω 35 τμ + αποθηκη ?
Ο ΚΡΑΧΤΗΣ θα ειναι το παρκινγκ και το νεοδμητο)



ΑΠΟΨΕΙΣ για την ιδεα και αν ειναι εφικτη .......

Να σκεφτειτε οτι υπαρχουν πολλες τετοιες πολυκατοικιες παντου και τις προοπτικες που σας ανοιγονται γιατι περνοντας τετοια ακινητα κερδιζει ο εργολαβος-κατασκευαστης στην περιπτωση που ειναι δυο οροφοι +5-6 οροφους + θεσεις παρκινγκ + μαγαζια αν ειναι σε κεντρικο σημειο ...

Ταπεινη μου αποψη ......και ιδεα

Μια μορφή αντιπαροχής είναι και αυτή και μάλιστα προτιμητέα κατ' εμέ, διότι το παίρνεις με το κλειδί στο χέρι και δεν περιμένεις 1-2 χρόνια να κτιστεί η πολυκατοικία με ό,τι ρίσκο αυτό συνεπάγεται (αναξιόπιστος εργολάβος πχ)...

Από κει και πέρα, είναι θέμα παζαριού τί θα πάρεις...
Αν πχ στο οικόπεδο ο άλλος βγάζει 10 διαμερίσματα και τώρα υπάρχουν δύο, μπορείς να πάρεις 3 διαμερίσματα (όπως πχ σε αντιπαροχή) αντί για δύο που λες...
Βάλε δικό σου μηχανικό να σου πει τί μπορεί να κτιστεί στο οικόπεδο μετά την κατεδάφιση και κάνε διαπραγμάτευση σκληρή...Κατά προτίμηση μέσω δικηγόρου και όχι μεσίτη.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Ρε παιδιά,

Είναι απίστευτο τι σκαρφίζονται οι παραπαίοντας εργολαβο-real-estatηδες για να πουλήσουν τα απούλητά τους:

Μόλις τώρα χτύπησε το τηλέφωνο, και άκουσα:

-Ακούτε ηχογραφημένο μήνυμα.  Για το τηλεφώνημα αυτό δε χρεώνεστε (προφανώς, αφού αυτοί με κάλεσαν).  – Αν σας ενδιαφέρει να αποκτήσετε μια μαιζονέτα τόσων τετραγωνικών στη Χαλκιδική, πιέστε το 1.
Πάτησα το 1.
Αμέσως βγήκε μια κυρία.
-Να σας ενημερώσουμε ότι η .... Μιτακίδης Ο.Ε. #ληρώνει μια μαιζονέτα [τόσων] τεραγωνικών στη Χαλκιδική...
-Συγγνώμη, είπατε ΠΛΗΡΩΝΕΙ?
-Κληρώνει, κύριε, κάπα λάμδα.
-Α μάλιστα, συνεχίστε.
-Σας ενδιαφέρει?
-Πες τε μου κάτι, κάνετε κλήρωση δηλαδή, έτσι?
-Μάλιστα
-Άδεια διενέργειας τυχερών παιγνίων έχετε?
-Τι νομίζετε κύριε, ότι είμαστε παράνομοι?
-Όχι, ρωτάω. Έχετε?
-Βεβαίως κύριε. (σιγά μην έχουν).
-Μάλιστα. Πέστε μου λοιπόν, το ΑΦΜ της εταιρίας που κάνει την κλήρωση, ποιό είναι?
-Να σας δώσω το τηλέφωνο τηε εταιρείας, να καλέσετε, να σας τα πουν όλα.
-Καλά, συνεχίστε και βλέπουμε.
-Σας ενδιαφέρει η κλήρωση?
-Κοιτάξτε, τώρα εσείς με καλέσατε, και δεν πληρώνω τίποτα. Για να καλέσω, θα χρεωθώ την κλήση, σωστά?
-Θα χρεωθείτε με αστική χρέωση.
-Μάλιστα, 0,10€ νομίζω.
-Όσο κάνει η αστική χρέωση.
-Όχι, δε θέλω να χρεωθώ, να μου τα πείτε εσείς, που με καλέσατε.
-Χαίρετε.
Και μου το κλεισε.

Κάθησαν δηλαδή και σκαρφίστηκαν πως θα προσελκύσουν κόσμο να τους τηλεφωνάει, οπότε θα έχουν τρόπο να αρχίσουν το παραμύθι τους: δηλαδή τι καλές μαιζονέτες πουλάει η Χιτακίδης Ο.Ε. στη Χαλκιδική, με τι καλούς όρους, και πόσο κερδισμένος θα βγω άμα υπογράψω ότι θα αγοράσω μία.

Πενία τέχνας κατεργάζεται, λέω εγώ.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
ΧΜΜΜΜΜΜ πονηρια μου μυριζει .....

ενταξει δεν νομιζω πως χρειαζεται αδεια αυτο
αφου η εν λογω κληρωση ειναι δωρεαν σε πελατες η υποψηφιους πελατες
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Σταυρο..Αυτο το πρωτοκανε προσφατα μια γυναικα απο την Αυστρια.To θεωρησα αρκετα εξυπνο.

Πουλησε το πανακριβο σπιτι της, πουλωντας τους λαχνους μεσω του e-bay.

Το ειχα διαβασει στο zougla.gr

 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Και που είσαι ακόμα να δεις το τι θα γίνει μετά το καυτό καλοκαίρι.
Θα το ξαναγράψω, οι τιμές των ακινήτων στην Κέρκυρα (εκτός ελαχίστων περιπτώσεων) έχουν πιάσει πάτο.
Ακίνητα που πριν λίγα χρόνια ούτε να τα δεις δεν σκεφτόσουνα λόγο αξίας, τώρα σε παρακαλούν να τα αγοράσεις (για πίπες-προσφορά δεν ετυχε να ακούσω).
Παραθαλάσσιο ξενοδωχιάκι ( πάνω στην αιγιαλίτιδα ζώνη) ούτε 170000 ευρά.
Κάτι "προνομιούχα" οικόπεδα σε λίγο ούτε τιμή βοσκότοπων δεν θα πιάνουν (δεν υπάρχουν και γελάδες πλέον)
 

Επισκέπτης
Και που είσαι ακόμα να δεις το τι θα γίνει μετά το καυτό καλοκαίρι.
Θα το ξαναγράψω, οι τιμές των ακινήτων στην Κέρκυρα (εκτός ελαχίστων περιπτώσεων) έχουν πιάσει πάτο.
Ακίνητα που πριν λίγα χρόνια ούτε να τα δεις δεν σκεφτόσουνα λόγο αξίας, τώρα σε παρακαλούν να τα αγοράσεις (για πίπες-προσφορά δεν ετυχε να ακούσω).
Παραθαλάσσιο ξενοδωχιάκι ( πάνω στην αιγιαλίτιδα ζώνη) ούτε 170000 ευρά.
Κάτι "προνομιούχα" οικόπεδα σε λίγο ούτε τιμή βοσκότοπων δεν θα πιάνουν (δεν υπάρχουν και γελάδες πλέον)

που να δεις στην Λευκάδα τι γίνεται φίλε μου...
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Κι ομως ακομη υπαρχουν αγγελιες Εργολαβων που ζητουν οικοπεδα για αντιπαροχη .....
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366

Επισκέπτης
Αυτο δεν το πειανω ....

τι εννοεις δηλαδη αφου αντιπαροχη θα τα παρουν τι μαλακες ψαχνουν ?

με τι νοημα το λες αυτο ?

αν πάρει ένας εργολάβος αντιπαροχή τι πιστεύεις οτι θα δώσει;;



Καλά κάνουν λοιπόν και ψάχνουν, υπάρχουν πολλοί  :jerking:

Ακριβώς. Βρίσκουν και έχουν το θράσσος να τα κάνουν....

 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Νομιζω οτι η αντιπαροχη παει αναλογα την περιοχη απο 37-50%

Δεν ειμαι σιγουρος ομως .....

Δεν με ενδιαφερει αφου δεν εχω οικοπεδο να δωσω
αλλα αν ειχα δυσκολα θα το εδινα
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
αν πάρει ένας εργολάβος αντιπαροχή τι πιστεύεις οτι θα δώσει;;

Οτι συμφωνήσει με τον ιδιοκτήτη του οικοπέδου. Οι εργολάβοι που παίρνουν αντιπαροχές δεν είναι ντεσπεράντος δεν οπλοφορούν. Αν θενε οι οικοπεδούχοι το δίνουν όπως το θέλουν αν όχι ας το φυτέψουν. Γη τους είναι.
 

gstg

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
282
Like
0
Πόντοι
1
Αχαχουχα μου και Τρικαρδε μου, μην προβληματιζεστε για ακίνητα λυρες κλπ. Αν εχετε μετρητό γίνετε εργολάβοι. Τα επαγγέλματα που ειναι καλύτερα από από του εργολάβου, πολυκατοικιών εννοώ, είναι μετρημένα στα δάκτυλα του ενός χεριού.
Τώρα θα μου πειτε δεν ξέρω το αντικείμενο της δουλειάς, θα βρείτε κάποιον που να το ξέρει και θα συνεταιρηστείτε μαζί του.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Αχαχουχα μου και Τρικαρδε μου, μην προβληματιζεστε για ακίνητα λυρες κλπ. Αν εχετε μετρητό γίνετε εργολάβοι. Τα επαγγέλματα που ειναι καλύτερα από από του εργολάβου, πολυκατοικιών εννοώ, είναι μετρημένα στα δάκτυλα του ενός χεριού.
Τώρα θα μου πειτε δεν ξέρω το αντικείμενο της δουλειάς, θα βρείτε κάποιον που να το ξέρει και θα συνεταιρηστείτε μαζί του.

Επειδή υπήρξα ελεύθερος επαγγελματίας για χρόνια (και όχι αποτυχημένος) πιστεύω στην παροιμία: "Μοναχός σου χόρευε και όσο θέλεις γλέντα"
Όσο για το επάγγελμα του εργολάβου για να πετύχει κάποιος προυποθέτει να είναι λαμόγιο.
Ούτε εγώ ούτε ο Πρόδρος κ.Αχαχούχας είμαστε λαμόγια όμως.
 

gstg

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
282
Like
0
Πόντοι
1
Επειδή υπήρξα ελεύθερος επαγγελματίας για χρόνια (και όχι αποτυχημένος) πιστεύω στην παροιμία: "Μοναχός σου χόρευε και όσο θέλεις γλέντα"
Όσο για το επάγγελμα του εργολάβου για να πετύχει κάποιος προυποθέτει να είναι λαμόγιο.
Ούτε εγώ ούτε ο Πρόδρος κ.Αχαχούχας είμαστε λαμόγια όμως.
Το λαμόγιο ειναι σχετικό.Θα δουλέψεις όπως ακριβώς δουλεύει και ο μεσος ορος (ισως και λιγο παραπάνω) της πιάτσας. Ουτε λιγοτερο ουτε περισσότερο. Απλώς θα εκμεταλευτείς το γεγονός ότι δεν υπάρχουν σοβαροί παιχτες στο χώρο,ούτε κανονισμοί και προδιαγραφές. Συμφωνεις πάντως ότι ειναι ισως από τα καλύτερα επαγγέλματα?
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Το λαμόγιο ειναι σχετικό.Θα δουλέψεις όπως ακριβώς δουλεύει και ο μεσος ορος (ισως και λιγο παραπάνω) της πιάτσας. Ουτε λιγοτερο ουτε περισσότερο. Απλώς θα εκμεταλευτείς το γεγονός ότι δεν υπάρχουν σοβαροί παιχτες στο χώρο,ούτε κανονισμοί και προδιαγραφές. Συμφωνεις πάντως ότι ειναι ισως από τα καλύτερα επαγγέλματα?

Φίλε μου καλέ gstg, ξέρεις πολλούς έντιμους εργολάβους που να μην αισχοκερδούν;;;

Πως θα μπορέσω να πουλήσω κάτι μπου μου κόστησε πχ. 1000 ευρά στο δεκαπλάσιο.
Άρα 'οπως δεν θα μπορούσα να γίνω πχ. μπάτσος ματατζης ή δικηγόρος δεν μπορώ να γίνω εργολάβος. Μεγάλοσα και ξέρω τι ρόλο μπορω να παίζω ;)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom