Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Δεν είμαι εργολάβος αλλά είναι απλή αριθμητική.

Υ.Γ. Επίσης δεν συμφωνώ με την τιμή 1800 /τ.μ. που αναφέρει ο κομοδίνος. Είναι υπερβολική.
Εργολάβος είσαι και ντρέπεσε να το πεις.
Εγω διαβάζω τα πόστ σου γιατι μου αρέσει το αβαταρ σου, ειναι διδακτικό, οτι ανεβένει-κατεβένει
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Το διαμέρισμα δεν είναι ΓΗ, όμως, είναι απλά ΑΚΙΝΗΤΟ  :think:

Και σε συμπληρωνω γραφοντας οτι τα ακινητα πεφτουν αρα
μακροχρονια δεν ειναι καλη επενδυση γιατι εχεις και την παλαιοτητα σαν φθορα χωρια τις οποιες ζημιες και συντηρησεις θα χρειαστει να κανεις και εχεις και τον φοβο του σεισμου σαν ολικη καταστροφη


Το σκεφτομαι να νοικιασω σπιτι
(και να αλλαζω πολυκατοικιες καινουργιες και γειτονιες καθε 5 ετη)
αρα και να μενω μονιμως σε νεα διαμερισματα χωρις αγχος αν καταστραφει (απο σεισμο - κακη κατασκευη=κακοτεχνεια κτλ)
και να πουλησω τα ακινητα μου
γιατι το μετρητο ειναι χρυσος ενω το ακινητο ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΙ ΑΓΟΡΑΣΤΗ ..........
αν χρειαστει να ρευστοποιησεις :rolleyes:

ΡΩΤΑ κι εμενα που προσπαθω εδω και μηνες να πουλησω ενα πληρως ανακαινισμενο διαμερισματακι παλαιοτητας .............


Τα ΟΙΚΟΠΕΔΑ και τα ΜΑΓΑΖΙΑ ειναι αυτα που μενουν και ΑΞΙΖΟΥΝ τελικα σαν επενδυση και με αποδοσεις μαλιστα (ειδικα τα μαγαζια)
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
:thumbsup:

Κυρίως τα δευτερα...
Ενα καλό μαγαζι σε καλή περιοχή και γύρω στα 120 τμ μπορεί να σου εξασφαλίσει ένα αρκετα καλό είσοδημα...
Να με συγχωρεσετε αλλα και τα μαγαζιά εχουν χάσει την αξία τους πλέον.
Εκτος αν είναι σε θέσεις κλειδιά ή μεσα σε πετυχημένα εμπορικά κέντρα.
όμως δύσκολα να πλησιάσει κάποιος τις τιμές που ζητάνε.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Να με συγχωρεσετε αλλα και τα μαγαζιά εχουν χάσει την αξία τους πλέον.
Εκτος αν είναι σε θέσεις κλειδιά ή μεσα σε πετυχημένα εμπορικά κέντρα.
όμως δύσκολα να πλησιάσει κάποιος τις τιμές που ζητάνε.

Αυτο ξαναπες το ειδικα τωρα που υπαρχουν και ανοικιαστα αλλα δεν φταινε τα μαγαζια γιαυτο
αλλα οι ιδιοκτητες τους που ειναι ΠΛΕΟΝΕΚΤΕΣ

δηλαδη τωρα να ζητα καποιος ΚΑΙ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΥΨΗΛΟ ΕΝΟΙΚΙΟ ?
ο επιχειρηματιας τι θα πρεπει να βγαζει ?
εκτος κι αν θελουν ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΛΙΚΙ=ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ οι ιδιοκτητες οποτε παω πασο
 

Επισκέπτης
Να με συγχωρεσετε αλλα και τα μαγαζιά εχουν χάσει την αξία τους πλέον.
Εκτος αν είναι σε θέσεις κλειδιά ή [size=10pt][size=10pt][size=10pt]μεσα σε πετυχημένα εμπορικά κέντρα.[/size][/size][/size]
όμως δύσκολα να πλησιάσει κάποιος τις τιμές που ζητάνε.

αυτα είναι ήδη κλεισμένα προτού ανοιξουν... Οι εκάστοτε άνκορς έχουν φροντίσει καλά γι' αυτό.
Η αξία ενός μαγαζίου παζαρεύεται πάρα πολύ εύκολα, συνήθως τα περισσότερα που είναι στο κέντρο είναι για τα μπάζα (από αποψη ποιοτητας, κατασκευής, κτλ)και θέλουν εκ νέου ανακατασκευή συν το ότι πολλοι ιδιοκτήτες "λυσσάνε" για να τα νοικιάσουν.. αυτό τα κάνει  ευκολα διαπραγματεύσιμα. Όλα τα παραπάνω χωρίς να σημαίνει ότι και η έσχατη διαπραγματευση δεν μπορεί να σου εξασφαλίσει κατι καλό....


Το γαμωτο ειναι οτι αυτα κι αν ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ για τους περισσοτερους

εξαρτάται...
 

Επισκέπτης
Αυτο ξαναπες το ειδικα τωρα που υπαρχουν και ανοικιαστα αλλα δεν φταινε τα μαγαζια γιαυτο
αλλα οι ιδιοκτητες τους που ειναι ΠΛΕΟΝΕΚΤΕΣ

δηλαδη τωρα να ζητα καποιος ΚΑΙ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΥΨΗΛΟ ΕΝΟΙΚΙΟ ?
ο επιχειρηματιας τι θα πρεπει να βγαζει ?
εκτος κι αν θελουν ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΛΙΚΙ=ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ οι ιδιοκτητες οποτε παω πασο


αυτή είναι μια καλή τακτική που κάνουνε πολλοι επιδοξοι επιχειρηματίες (κυριώς διασκέδασης και φαγητού)... Βάζουν με ένα μικρό ποσοστό τους νοικιαρηδες προκειμένου να γλυτώσουν ένα υπεροογκο ενοίκιο.... είναι η γνωστη τακτική τυρι-φάκα...
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Πιστεύω ότι ο καιρός ειναι για αυτοσυγκρατηση και πολύ μελέτη της κατάστασης που δεν έχει ακόμη διαμορφοθεί.
Οι περισσότεροι δεν μπορουμε να καταλάβουμε που θα οδηγηθούνε οι καταστάσεις.
Παρατηρώ ότι πολλα από αυτά που γράφονται εδω μέσα τα γραφουνε και οι εφημερήδες μετά.
Χωρίς να ειμαι ιδιέτερα αγχομένος, περιμένω να δούμε πολλα άσχημα στο άμεσσο μέλλον (δεν διαβάζω Λιακόπουλο).
Πλέον όλοι ψάχνου να γκαβατζοθούνε κάπως αλλά εχουν ανοίγματα.
Μονο οι φίλοι μας οι εργολάβοι το παίζουνε άνετοι και καλά, αλλά ειναι κακοί ηθοποιοί
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366

Εδω τι εννοεις δηλαδη ?

Τι ειναι οι ανκορς που αναφερεις ?

Ποσο κατα την γνωμη σου αξιζει σαν ακινητο ενα μαγαζι μεσα στο κεντρο της Αθηνας (οχι κεντρο - κεντρο αυτα δεν πωλουνται)
αλλα τριγυρω απο την Ομονοια ας πουμε γυρω στα 50-70 τμ ισογειου με βιτρινα
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Και σε συμπληρωνω γραφοντας οτι τα ακινητα πεφτουν αρα
μακροχρονια δεν ειναι καλη επενδυση γιατι εχεις και την παλαιοτητα σαν φθορα χωρια τις οποιες ζημιες και συντηρησεις θα χρειαστει να κανεις και εχεις και τον φοβο του σεισμου σαν ολικη καταστροφη


Το σκεφτομαι να νοικιασω σπιτι (και να αλλαζω πολυκατοικιες καινουργιες και γειτονιες καθε 5 ετη) και να πουλησω τα ακινητα μου
γιατι το μετρητο ειναι χρυσος ενω το ακινητο ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΙ ΑΓΟΡΑΣΤΗ ..........

Να πουλήσεις τα ακίνητά σου και να αγοράζεις ένα μεγαλύτερο και καλύτερο διαμέρισμα το σκέφτηκες;;;;
Διότι το να έχεις ακίνητα, να τα πουλάς και να μένεις στο νοίκι ακούγεται κάπως... ατελέσφορο να πω, ζημιογόνο να πω, αφελές να πω..Δεν ξέρω...

Και σε συμπληρωνω γραφοντας οτι τα ακινητα πεφτουν αρα
μακροχρονια δεν ειναι καλη επενδυση γιατι εχεις και την παλαιοτητα σαν φθορα χωρια τις οποιες ζημιες και συντηρησεις θα χρειαστει να κανεις και εχεις και τον φοβο του σεισμου σαν ολικη καταστροφη

Τα ακίνητα πέφτουν λίγο και μάλιστα το τελευταίο εξάμηνο, άντε χρόνο...
Μπορεί σε 1-2 χρόνια να ξανανέβουν...
Και έχουν και το εξής πλεονέκτημα: Μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις γλιτώνοντας τα λεφτά του ενοικίου!
Όσο για το σεισμό ή τη φωτιά (ειδικά τη 2η διότι οι σεισμοί δεν έχουν ρίξει και πολλά στην Ελλάδα) υπάρχει και η ασφάλεια, η οποία δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή- με 200 € το εξάμηνο κάνεις καλή δουλειά...

Τα ΟΙΚΟΠΕΔΑ και τα ΜΑΓΑΖΙΑ ειναι αυτα που μενουν και ΑΞΙΖΟΥΝ τελικα σαν επενδυση και με αποδοσεις μαλιστα (ειδικα τα μαγαζια)

Που το στηρίζεις αυτό;
Τα οικόπεδα είναι άχρηστα αν δεν μπορείς να τα χτίσεις ή να τα δώσεις για αντιπαροχή, εκτός αν βόσκεις πρόβατα εκεί!
Τα δε μαγαζιά μόνο να να τα νοικιάσεις μπορείς και οι εμπορικές μισθώσεις έχουν αρκετές δυσκολίες, άσε που με την κρίση στο εμπορίο και τη μετατόπιση των επιχειρήσεων στα μεγάλα εμπορικά κέντρα, τα περισσότερα μαγαζάκια μένουν ξενοίκιαστα επί μακρόν ενώ αυτοί που τελικά νοικιάζουν φεύγουν βράδυ με αρκετά χρωστούμενα ενοίκια...
 

Επισκέπτης
Πιστεύω ότι ο καιρός ειναι για αυτοσυγκρατηση και πολύ μελέτη της κατάστασης που δεν έχει ακόμη διαμορφοθεί.
Οι περισσότεροι δεν μπορουμε να καταλάβουμε που θα οδηγηθούνε οι καταστάσεις.
Παρατηρώ ότι πολλα από αυτά που γράφονται εδω μέσα τα γραφουνε και οι εφημερήδες μετά.
Χωρίς να ειμαι ιδιέτερα αγχομένος, περιμένω να δούμε πολλα άσχημα στο άμεσσο μέλλον (δεν διαβάζω Λιακόπουλο).
Πλέον όλοι ψάχνου να γκαβατζοθούνε κάπως αλλά εχουν ανοίγματα.
[size=10pt][size=10pt][size=10pt]Μονο οι φίλοι μας οι εργολάβοι το παίζουνε άνετοι και καλά, αλλά ειναι κακοί ηθοποιοί[/size][/size][/size]

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Σίγουρα τα πράγματα είναι δύσκολα
Σίγουρα θα έρθουν ακόμα δυσκολότερα

ΟΜΩΣ

Σίγουρα όσοι αντέξουν από την κρίση θα είναι -ας μην πω κερδισμένοι - ασφαλής.


Υ.Γ. Κάτι που λέω πάντα, οι έλληνες ούτως ή άλλως είμαστε πεσιμιστές σε σχέση με τα οικονομικά, η κατάσταση όσο τραγική και να γίνει τουλάχιστον δεν θα μας είναι κάτι καινουργιο. Το κλίμα που έχει διαμορφωθεί και συντηρείται αυτή την πενταετια είναι αρνητικό όποτε ότι και να ακούσουμε με το στόμα ανοικτό δεν πρόκεται να μείνουμε.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Πιστεύω ότι ο καιρός ειναι για αυτοσυγκρατηση και πολύ μελέτη της κατάστασης που δεν έχει ακόμη διαμορφοθεί.
Οι περισσότεροι δεν μπορουμε να καταλάβουμε που θα οδηγηθούνε οι καταστάσεις.
Παρατηρώ ότι πολλα από αυτά που γράφονται εδω μέσα τα γραφουνε και οι εφημερήδες μετά.
Χωρίς να ειμαι ιδιέτερα αγχομένος, περιμένω να δούμε πολλα άσχημα στο άμεσσο μέλλον (δεν διαβάζω Λιακόπουλο).
Πλέον όλοι ψάχνου να γκαβατζοθούνε κάπως αλλά εχουν ανοίγματα.
Μονο οι φίλοι μας οι εργολάβοι το παίζουνε άνετοι και καλά, αλλά ειναι κακοί ηθοποιοί
Σιγουρα περιμενουμε ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΕΣ καταστασεις που δεν μπορουμε να προβλεψουμε που θα οδηγησουν
(το βλεπω και στην δουλεια μου αυτο) οπως ΟΛΟΙ μας

Οσο για τους 'εργολαβους'' (οχι τα γλυκα) :2funny:
δεν νομιζω πως ολοι ειναι σε δυσκολιες .....
αυτο εξαρταται απο το ποσο εχουν απλωθει και τι ρισκα εχουν παρει (που πιστευω πως ειναι ελεγχομενα)
 

Επισκέπτης
Εδω τι εννοεις δηλαδη ?

Τι ειναι οι ανκορς που αναφερεις ?

Ποσο κατα την γνωμη σου αξιζει σαν ακινητο ενα μαγαζι μεσα στο κεντρο της Αθηνας (οχι κεντρο - κεντρο αυτα δεν πωλουνται)
αλλα τριγυρω απο την Ομονοια ας πουμε γυρω στα 50-70 τμ ισογειου με βιτρινα

Όταν ενα εμπορικό κέντρο έχει περάσει από τη φάση σχεδίου στη φάση υλοποίησης, τα σχέδια που περιλαμβάνονουν τα μαγαζιά δίνονται στην εταιρία που θα εκμεταλευτεί το εμπορικό κέντρο. Αυτή με τη σειρά τους στέλνουν τους ANCHOR = Αγκυρα για να κάνει τη σύνδεση με τις μεγάλες εταιρίες που ενδιαφερονται να νοικιάσουν τα καταστήματα του εμπορικού.  

Δυστυχώς, δεν μπορω να εκφέρω γνώμη για κατι υποθετικό που δεν έχω δει, αλλά ούτε είμαι και ο κατάλληλος για να το κάνει.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Σιγουρα περιμενουμε ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΕΣ καταστασεις που δεν μπορουμε να προβλεψουμε που θα οδηγησουν
(το βλεπω και στην δουλεια μου αυτο) οπως ΟΛΟΙ μας

Οσο για τους 'εργολαβους'' (οχι τα γλυκα) :2funny:
δεν νομιζω πως ολοι ειναι σε δυσκολιες .....
αυτο εξαρταται απο το ποσο εχουν απλωθει και τι ρισκα εχουν παρει (που πιστευω πως ειναι ελεγχομενα)
Φιλτατε κ.Αχαχούχα τίποτα δεν είναι ελεγχόμενο και ασφαλή πλέον, αυτό γραφω τόσο καιρό στο σαιτ. Εχουμε χασει και θα τον χασουμε περισσότερο τον μπούσουλα. Όποιος λέει ότι είναι ασφαλής ή ειναι χωρίς πολλές υποχρεόσεις-δάνεια κλπ ή κομπιναδόρος-λαμόγιο.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Να πουλήσεις τα ακίνητά σου και να αγοράζεις ένα μεγαλύτερο και καλύτερο διαμέρισμα το σκέφτηκες;;;;
Διότι το να έχεις ακίνητα, να τα πουλάς και να μένεις στο νοίκι ακούγεται κάπως... ατελέσφορο να πω, ζημιογόνο να πω, αφελές να πω..Δεν ξέρω...

Τα ακίνητα πέφτουν λίγο και μάλιστα το τελευταίο εξάμηνο, άντε χρόνο...
Μπορεί σε 1-2 χρόνια να ξανανέβουν...
Και έχουν και το εξής πλεονέκτημα: Μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις γλιτώνοντας τα λεφτά του ενοικίου!
Όσο για το σεισμό ή τη φωτιά (ειδικά τη 2η διότι οι σεισμοί δεν έχουν ρίξει και πολλά στην Ελλάδα) υπάρχει και η ασφάλεια, η οποία δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή- με 200 € το εξάμηνο κάνεις καλή δουλειά...

Που το στηρίζεις αυτό;
Τα οικόπεδα είναι άχρηστα αν δεν μπορείς να τα χτίσεις ή να τα δώσεις για αντιπαροχή, εκτός αν βόσκεις πρόβατα εκεί!
Τα δε μαγαζιά μόνο να να τα νοικιάσεις μπορείς και οι εμπορικές μισθώσεις έχουν αρκετές δυσκολίες, άσε που με την κρίση στο εμπορίο και τη μετατόπιση των επιχειρήσεων στα μεγάλα εμπορικά κέντρα, τα περισσότερα μαγαζάκια μένουν ξενοίκιαστα επί μακρόν ενώ αυτοί που τελικά νοικιάζουν φεύγουν βράδυ με αρκετά χρωστούμενα ενοίκια...

Φιλε μου το εχω σκεφτει κι αυτο ..... αλλα για να πουλησω 2 συνολικου εμβαδου 110 τμ 40ετιας ανακαινισμενα ποσο θα μου τα παρουν ?
και απο αυτα που θα παρω ΑΝ ΠΟΥΛΗΘΟΥΝ ποσα θα θελω ακομη να παρω ενα 1ου 85-100 τμ ?

κοντευει χρονος που προσπαθω να πουλησω ενα 48 τμ πληρως ανακαινισμενο 2ου εχοντας ριξει περιπου 18χιλιαρικα για ανακαινηση και το καλυτερο που μου προτειναν ηταν 60 χιλιαρικα ....μεσω μεσιτη

κατι αλλο

Τα διαμερισματα οταν φτασουν 60 ετων τα ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ????
δεν το νομιζω......
Πολλα μεσητικα γραφεια δεν δεχονται ακινητα πανω απο 35 ετη .......

ΑΡΑ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΕΝΑ .........
(αν δεν εχεις αλλους πορους ωστε να αξιοποιεις αυτα που μπορουν να αποδωσουν σαν ακινητα)

Οσον αφορα τα καταστηματα .....
Αν ο ιδιοκτητης καταφερει να αποσπασει ΑΕΡΑ απο τον ενοικιαστη .....
τοτε ειναι εξασφαλισμενος γιατι το μαγαζι οσες φθορες κι αν εμφανισει παντα το φτιαχνει ο επομενος ενοικιαστης

Τα οικοπεδα ειναι σχετικο ρισκο αλλα δεν εχουν .....ΚΑΜΙΑ ΦΘΟΡΑ ......
........αλλα μονο ΚΕΡΔΟΣ
ειτε αμεσα ειτε μακροχρονια .....
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
κατι αλλο

Τα διαμερισματα οταν φτασουν 60 ετων τα ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ????
δεν το νομιζω......
Πολλα μεσητικα γραφεια δεν δεχονται ακινητα πανω απο 35 ετη .......

ΑΡΑ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΕΝΑ .........
(αν δεν εχεις αλλους πορους ωστε να αξιοποιεις αυτα που μπορουν να αποδωσουν σαν ακινητα)

Το παν είναι η περιοχή- θέση...
Στη Β. Σοφίας ή στο Κολωνάκι μια χαρά πωλούνται διαμερίσματα που είδαν την είσοδο των γερμανών στην Αθήνα...
Στο κέντρο επίσης υπάρχει αρκετή ζήτηση, όχι απαραίτητα για κατοικία αλλά και για γραφεία κτλ.
Συν ότι στο κέντρο παλιά είχαν καλή ποιότητα κατασκευής και με μια καλή ανακαίνιση, αξίζουν.
Επίσης, στις συγκεκριμένες περιοχές δεν υπάρχει και προσφορά καινούργιων, όποτε θέλοντας και μη όσοι θέλουν να μείνουν εκεί, θα συμβιβαστούν με κάτι παλιό.

Τώρα, αν κάποιος μου πει για οικοδομή 40 ετών στο.. Κορωπί, ναι, δεν έχει τύχη.
Εκτός της κακής ποιότητας κατασκευής, αν στην ίδια περιοχή υπάρχει πληθώρα σπιτιών, τί να το κάνω το αρχαίο;


Φιλε μου το εχω σκεφτει κι αυτο ..... αλλα για να πουλησω 2 συνολικου εμβαδου 110 τμ 40ετιας ανακαινισμενα ποσο θα μου τα παρουν ?
και απο αυτα που θα παρω ΑΝ ΠΟΥΛΗΘΟΥΝ ποσα θα θελω ακομη να παρω ενα 1ου 85-100 τμ ?

κοντευει χρονος που προσπαθω να πουλησω ενα 48 τμ πληρως ανακαινισμενο 2ου εχοντας ριξει περιπου 18χιλιαρικα για ανακαινηση και το καλυτερο που μου προτειναν ηταν 60 χιλιαρικα ....μεσω μεσιτη

Δεν ξέρω σε τί περιοχή είναι αλλά δεν είναι ανάγκη να τα πουλήσεις- τέτοια διαμερίσματα ενοικιάζονται σχετικά εύκολα...

Οσον αφορα τα καταστηματα .....
Αν ο ιδιοκτητης καταφερει να αποσπασει ΑΕΡΑ απο τον ενοικιαστη .....
τοτε ειναι εξασφαλισμενος γιατι το μαγαζι οσες φθορες κι αν εμφανισει παντα το φτιαχνει ο επομενος ενοικιαστης

Ναι αλλά σε περιόδους κρίσης γενικής αλλά και ειδικής (μιας και το απλό μαγαζί δεν είναι ελκυστικό για τους καταναλωτές εξαιτίας mall και αλλάγής αγοραστικών συνηθειών) δύσκολα θα βρεις καλό ενοικιαστή που θα σου δώσει αέρα...

Και βέβαια δεν μπορώ να κρύψω την αντιπάθειά μου για όσους με ένα κωλομάγαζο ή κωλογραφείο που κληρονόμησαν εκβιάζουν επαγγελματίες για μερικές δεκάρες παραπάνω...
Τελικά οι μαλάκες ιδιοκτήτες συνέβαλαν στο να απαξιωθούν τα μαγαζιά διότι υψηλά ενοίκια και αέρηδες συνεπάγονται υψηλές τιμές προϊόντων και υψηλές τιμές συνεπάγονται λουκέτο...

 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
λοιπόν μια και έριξα μια ματιά στις τελευταίες 10 σελίδες...
1. Τα μαγαζιά είναι μια καλή ιστορία, αρκεί να μην ε.ίναι δίπλα σε mall, γιατί τα τρώει η μαρμάγκα. Κλασσικό παράδειγμα στο μαρούσι που ό,τι ξενοικιάζεται δεν ξανανοικιάζεται.
2. Είμαστε σε φάση αβεβαιότητας η οποία θα είναι σε πιο ξεκάθαρη φάση περίπου σε κανα 4μηνο φαντάζομαι (θα έχουνε σκάσει οι περισσότεροι αερηητζήδες)
3. Ο τζίορς στα τυχερά παιχνίδια αυξάνεται σε περίοδο κρίσης όπως και αυτοί που παίζουνε δανεικά μπας και ρεφάρουνε.
4. Το διαμέρισμα δεν είναι επένδυση πια, γιατί φτιάχνονται μόνο μικ΄ρα διαμερίσματα. Ωστόσο όσοι έχουνε παλιά διαμερίσματα σε χαλάνδρι, Μαρούσι, Πεύκη κλπ, όταν δηλαδή πρωτοχτίζονταν εκεί πολυκατοικίες, είναι απίστευτα καλό. Τα σπίτια αυτά φτιάχνονταν με σύγχρονες προδιαγραφές (πάρκινγκ και ασανσέρ, μεγάλες βεράντες, μεγάλα διαμερίσματα) και ακόμα και τώρα πουλούνται ή νοικιάζονται ακριβά.
4. Τα ακίνητα τα παίρνουμε για τα παιδιά μας, όχι για να τα πουλήσουμε σε 40 χρόνια. Για να μην παίρνουνε δάνεια τα παιδιά μας αλλά να έχουνε να μείνουνε. Αυτή είναι η νοοτροπία των Ελλήνων. Το δυστυχές είναι πως η νοοτροπία των παιδιών μας είναι να τα πουλήσουνε όλα κάποια στιγμή και να τα φάνε στο Γονίδη και σε εξατμήσεις για αυτοκίνητα.
5.Σε περιόδους κρίσης αναζητούνται ευκαιρίες πιο εύκολα. Όποιος πιστεύει πως ξαφνικά θα γίνουν ΟΛΑ τα σπίτια και διαμερίσματα 40% πιο φτηνά...κούνια τον κούναγε...
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
6. αυτό με τα μαγαζιά μπορεί να αλλάξει στο μέλλον (η αβεβαιότητα που λέγαμε). Γιατί ποιος μου λέει εμένα πως η νοοτροπία του πάμε έξω στο mall να κάνουμε τα ψώνια μας, να φάμε κιόλας, να κάνουμε και μια βόλτα και να δούμε και σινεμά δεν θα αλλάξει, όταν θα είναι λίγο το λιλί για να τα κάνεις όλα;;;

 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Δεν ξέρω σε τί περιοχή είναι αλλά δεν είναι ανάγκη να τα πουλήσεις- τέτοια διαμερίσματα ενοικιάζονται σχετικά εύκολα...

Σε κεντρικο σημειο στον ΚΟΡΥΔΑΛΛΟ ειναι ....




Κατι αλλο .....

Eχουν σκεφτει οι κατασκευαστες
μια φαση ΑΠΟΣΥΡΣΗΣ-ΑΝΤΑΛΛΑΓΗΣ παλαιων διαμερισματων με καινουργια ????

Οπου θα αποσυρονταν τα παλαια διαμερισματα μικρων πολυκατοικιων
πχ 2 οροφων σε περιοχες με δικαιωμα υψους 6-7 οροφων οπως ο ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ.....

(με ανταλλαγη τετραγωνικων πχ σου δινω 50 τμ μου δινεις 50 τμ +παρκινγκ και μια μικρη αποθηκη προαιρετικα η αποθηκη)

και οι ιδιοκτητες θα μπορουσαν να πληρωσουν τα παραπανω τετραγωνικα που πιθανον να ηθελαν ....

(πχ σου δινω 50 τμ χρειαζομαι 85 τμ ποσα θελεις για τα παραπανω 35 τμ + αποθηκη ?
Ο ΚΡΑΧΤΗΣ θα ειναι το παρκινγκ και το νεοδμητο)



ΑΠΟΨΕΙΣ για την ιδεα και αν ειναι εφικτη .......

Να σκεφτειτε οτι υπαρχουν πολλες τετοιες πολυκατοικιες παντου και τις προοπτικες που σας ανοιγονται γιατι περνοντας τετοια ακινητα κερδιζει ο εργολαβος-κατασκευαστης στην περιπτωση που ειναι δυο οροφοι +5-6 οροφους + θεσεις παρκινγκ + μαγαζια αν ειναι σε κεντρικο σημειο ...

Ταπεινη μου αποψη ......και ιδεα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom