Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Στην έννοια των λεφτών του μπαμπα συμπεριλαμβάνονται και τυχόν λίρες και άλλα τιμαλφή που μας κληροδότησε;
Ναι βέβαια, αλλά εγώ τα βαστάω για καλό σκοπό :dancing: :dancing: :thumbsup:
Θα αγοράσω όποτε θέλω, ότι θέλω, όσο θέλω και θα μου μείνουνε τουλαχιστον οι μισές στη θυρηδα. ;) :-* :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Πλούσιος είναι αυτός που βγάζει περισσότερα απ' όσα ξοδεύει...

Αυτο ειναι μια ΑΡΧΗ απο τις πολλες που εχω στην ζωη μου....


Θα μπορούσες να επισκεφτείς μια τράπεζα (ή καλύτερα, περισσότερες τράπεζες) να σε ενημερώσουν αλλά είσαι και δανειοφοβικός..

Ειμαι δανειοφοβικος γιατι ....
ετσι με εχει κανει η ΖΩΗ και τα λαμογια που συνεχως ΥΠΑΡΧΟΥΝ ..... δυστυχως .
και μου φαινεται ασχημο να χρωσταω και να μην μπορω ΟΥΤΕ ΝΑ ΚΛΑΣΩ ΣΤΡΑΒΑ με τον φοβο .....


Η ντιρεκτίβα πάντως της ΤτΕ είναι ότι οι δανειακές υποχρεώσεις δεν πρέπει να ξεπερνούν το 40% του νηνιαίου εισοδήματος...

αρα πρεπει να εχω περιπου 2.500 ευρω μηνιαιο εισοδημα ΣΤΑΘΕΡΟΤΑΤΟ
με κεφαλαια γραμματα το σταθεροτατο γιατι στην ΕΛΛΑΔΑ τιποτα δεν ειναι σταθερο ....


Και εκεί έγινε το μεγάλο παιχνίδι..
Τα στεγαστικά, λόγω προσημείωσης, φαίνονται κατευθείαν στον Τειρεσία, όποτε κανείς δεν μπορούσε να πάρει πχ 2 στεγαστικά ταυτόχρονα από 2 διαφορετικές τράπεζες (το θέτω λίγο απλοϊκά για να γίνει κατανοητό)..
Τα καταναλωτικά και οι πιστωτικές όμως δεν φαίνονται στον Τειρεσία εκτός εάν βρεθούν σε καθυστέρηση καθότι έως πρόσφατα δεν ήταν δυνατόν να διασταυρωθούν τα προϊοντα που έχει ο κάθε πελάτης από διαφορετική τράπεζα...
Έτσι μπορούσες να πάρεις από την πούτσα μπανκ το στεγαστικό σου, από τη μούνα μπανκ 2 πιστωτικές, από την αρχίδι μπανκ ένα καταναλωτικό κ.ο.κ. χωρίς να μπορεί να διασταυρωθεί αν οι δανειακές σου υποχρεώσεις ήταν άνω του 40% του εισοδήματος και όλες οι τράπεζες τηρούσαν το γράμμα του νόμου...

ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ..... και συμφωνω μαζι σου τα μαλα

(για δάνεια ακόμη και σε μαύρους του τειρεσία δεν θα μιλήσω εδώ, απλά μαντέψτε ποια τράπεζα πρωτοστατούσε στη χορήγησή τους)

EUROBANK ?

Στην έννοια των λεφτών του μπαμπα συμπεριλαμβάνονται και τυχόν λίρες και άλλα τιμαλφή που μας κληροδότησε;

Μην την λες στον τρικαρδο γιατι ολοι αν ειχαμε βρει κατι απο τους δικους μας θα ηταν καλοδεχουμενο....
Απλα ο Τρικαρδος εχει απηυδησει ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ με την ΑΚΡΙΒΕΙΑ-ΑΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΜΠΑΙΓΜΟ ΠΟΥ ΒΙΩΝΟΥΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ απο τους ΜΕΓΑΛΟΥΣ
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Μην την λες στον τρικαρδο γιατι ολοι αν ειχαμε βρει κατι απο τους δικους μας θα ηταν καλοδεχουμενο....
Απλα ο Τρικαρδος εχει απηυδησει ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ με την ΑΚΡΙΒΕΙΑ-ΑΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΜΠΕΓΜΟ ΠΟΥ ΒΙΩΝΟΥΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ απο τους ΜΕΓΑΛΟΥΣ

Και όπως λέει και ο Μανωλης Μητσίας σ΄ένα του τραγούδι: "συνήθος κοροιδευομε-αυτό που το ζηλευουμε" ;)
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Μην την λες στον τρικαρδο γιατι ολοι αν ειχαμε βρει κατι απο τους δικους μας θα ηταν καλοδεχουμενο....
Απλα ο Τρικαρδος εχει απηυδησει ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ με την ΑΚΡΙΒΕΙΑ-ΑΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΜΠΕΓΜΟ ΠΟΥ ΒΙΩΝΟΥΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ απο τους ΜΕΓΑΛΟΥΣ

Και όπως λέει και ο Μανωλης Μητσίας σ΄ένα του τραγούδι: "συνήθος κοροιδευομε-αυτό που το ζηλευουμε" ;)

Δεν σε πιανω ... εγραψα κατι ασχημο ?
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Και όπως λέει και ο Μανωλης Μητσίας σ΄ένα του τραγούδι: "συνήθος κοροιδευομε-αυτό που το ζηλευουμε" ;)

Όχι σαν κάτι τσαμπα μάγκες ξερόλες κα ντιγκινταγκες που με τα λεφτά του μπαμμπά γίναναι άνδρες

Αλλά είπαμε...
Εσύ τα έχεις για καλό σκοπό!

:2funny:  :2funny:  :2funny:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Αλλά είπαμε...
Εσύ τα έχεις για καλό σκοπό!

:2funny:  :2funny:  :2funny:
Εγώ τα σέβομαι και δεν τα σκορπάω για να κάνω επίδειξη.
Σεβομαι καταρχην την μνήμη  αυτών που μου τις δώσανε και όσοι ζουν αυτό εκτιμούν και θα μου δώσουνε και άλλες. Γεννάνε οι χρυσές μου συνέχεια, κατά το Πάσχα περιμένω και άλλες.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Εγώ τα σέβομαι και δεν τα σκορπάω για να κάνω επίδειξη.
Σεβομαι καταρχην την μνήμη  αυτών που μου τις δώσανε και όσοι ζουν αυτό εκτιμούν και θα μου δώσουνε και άλλες. Γεννάνε οι χρυσές μου συνέχεια, κατά το Πάσχα περιμένω και άλλες.

Μαλλον πρεπει να αλλαξεις το νικ σου σε .....

ΤΡΙΚΑΡΔΟΣ - ΜΑΚ ΝΤΑΚ  :2funny: :rockon: :2funny: :rockon:

Διαβασες ενα παραδειγμα που αναφερω λιγο πιο πανω ως απαντηση σε παραθεση ?
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Λοιπον παιδες .....

Πριν λιγο ειδα διαφημηστικο σποτ στον ΑΝΤ1
της ΕΜΠΟΡΙΚΗΣ για καταθεσεις απο 2.000 ευρω και πανω με 7% !!!!!!
δεν προλαβα να το δω απο την αρχη να δω τι παιζει θα μαθουμε ομως απο αυριο πιο αναλυτικα .....

Αν αληθευει παντως αυτο τοτε.......

τα σπιτια ΟΧΙ ΑΠΛΑ θα ΠΕΣΟΥΝ αλλα θα ΚΑΤΡΑΚΥΛΙΣΟΥΝ οι τιμες με βιαιες πτωσεις .....

διοτι .....

ΤΑ ΔΑΝΕΙΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ
και ειναι απολυτα λογικο αν αναλογιστει κανεις οτι οι τραπεζες θα πρεπει να βγαλουν και κερδη .....

ο ΠΛΗΘΩΡΙΣΜΟΣ μαλλον θα παει στα υψη.... φυσικο επακολουθο

και οι επισφαλειες για τις τραπεζες θα αρχισουν να σκανε η μια πισω απο την αλλη ..... το ιδιο και τα κανονια ?
ελπιζω πως οχι

ΑΡΑ κραταμε τα λεφτουλια μας (οσα εχουμε)
και αρχιζουμε σκληρες περικοπες σε αχρηστα ειδη....
Οικονομια και οχι ασκοπες σπαταλες.....

ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΒΓΕΙ .....


Ηδη σημερα ειχα και εκφρασεις φοβου απολυσεων απο τους υπαλληλους της ΕΜΠΟΡΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ
 

Επισκέπτης
Τη γαμησαμε δηλαδη εμεις που χρωσταμε σε τραπεζες ? Αυτο το συμπερασμα βγαζω αχαχουχα.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Τη γαμησαμε δηλαδη εμεις που χρωσταμε σε τραπεζες ? Αυτο το συμπερασμα βγαζω αχαχουχα.

Δυστυχως φιλε μου αυτο φοβαμαι (αν κι εγω δεν εχω τιποτα δανεια) αλλα πολυ φοβαμαι οτι θα μας επηρρεασει ΟΛΟΥΣ....

Παντως ας μην πανικοβαλομαστε ακομη ....

Μπορει να ειναι κινηση τακτικης.....
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Σιγουρα ειναι κινηση τακτικης καθως το επιτοκιο 7% αφορα
ΜΟΝΟ ΝΕΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΑΠΟ 2000 ευρω ΜΕΧΡΙ 5000 και μονο

απο εκει και πανω το επιτοκιο πεφτει στο 2 %

Ομως προβληματιζομαι με τα πενταετη ομολογα που δινουν 5,5% αφορολογητο νομιζω ........

Ειδωμεν
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Σιγουρα ειναι κινηση τακτικης καθως το επιτοκιο 7% αφορα
ΜΟΝΟ ΝΕΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΑΠΟ 2000 ευρω ΜΕΧΡΙ 5000 και μονο

απο εκει και πανω το επιτοκιο πεφτει στο 2 %

Ομως προβληματιζομαι με τα πενταετη ομολογα που δινουν 5,5% αφορολογητο νομιζω ........

Ειδωμεν
Μην προβληματίζεσαι Πρόεδρε κ. Αχαχουχα απλός με τα επιτόκια οι τράπεζες προσπαθούνε να κάνουν κινησεις εντυπώσεων και να μαζέψουν όλο το χρήμα
Πρέπει να ήμαστε πάντα πολύ προσεχτικοί με τις τράπεζες και τις "προσφορές" τους
όσο για τα ομόλογα ομολογώ ότι τρομάζω και μόνο στην σκέψη να επενδύσω σε "πεθαμένους"
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Παιδες εκτός ελλάδος, σε χώρα μέλος της ΕΕ για ευρώ δίνουν 6.5% καθαρό.

Μη μασατε με τους μαφιόζους της ελλαδας
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
ΕΔΩ μου θυμιζεις ενα παραδειγμα στο σχολειο .....

ελεγε λοιπον οτι τεσσερα ατομα ειχαν εισοδημα ....
Α = 1.680.000
Β = 250.000
Γ = 50.000
Δ = 20.000

Α-Δ = 2.000.000 αρα το ετησιο κατα κεφαλη ΑΕΠ ειναι 500.000
αρα ειναι ευκαταστατοι ολοι ....   :2funny: :2funny: :2funny:

Καλά ρε προεδράρα, με εσένα τελικά θα μάθουμε και στατιστική. Πω, πω, πω θα σκίσουμε και τα βιβλία και τα εγχειρίδια.

Αντιπαρέρχομαι λοιπόν τα χαχανητά, αναγνωρίζω την μαλακία της ταπεινότητας ενός απλού μέλους, λέω ότι κάτι θα ξέρει ο πρόεδρος περισσότερο για το τι παράγεται ή καταναλώνεται σε αυτή την γαμημένη πόλη, ο Μπιλ Γκέϊτς μάλλον θα μετακόμισε από το Σηάτλ στα Σεπόλια και ότι οι Έλληνες αποφάσισαν να δηλώνουν στις φορολογικές τους δηλώσεις περισσότερο από ότι βγάζουν.
Δεν μπορεί, κάπως έτσι θα έχουν τα πράγματα και μάλλον αμόλησα ξανά την παπαριά μου. Τσπα, ας πάμε παρακάτω, τα λάθη είναι ανθρώπινα.

Πρόεδρε, αισθάνομαι όμως, ότι κάπως θα πρέπει:
α) να δικαιολογήσεις τον τίτλο του προέδρου
β) να δώσεις κάτι πίσω σε αυτή την κοινότητα και όχι να ζητάς συνέχεια πληροφορίες
Όχι, τίποτε άλλο, αλλά για να μην δίνεις λαβές σε αυτούς τους συκοφάντες ζηλιάρηδες που επιβουλεύονται την θέση σου.
Θα σου ζητήσω, λοιπόν, 2-3 πραγματάκια.
Ταπεινά πάντα, αλλά ελπίζω στην μεγαλοψυχία σου και στο θάρρος σου αυτή την φορά.

ΠΡΩΤΟΝ:
Μιά που είσαι λοιπόν στην πιάτσα, έρχεσαι σε επαφή με τόσο κόσμο και έχεις λόγους να αμφισβητείς τις στατιστικές και τα επίσημα στοιχεία, για πες μας πόσο εκτιμάς ΕΣΥ το μέσο εισόδημα των πελατών σου. Και για να το κάνω πιό ενδιαφέρον θα ήθελα να μας πεις πόσα ξοδεύουν κατά μέσο όρο για λαχεία (στο περίπου) σε σχέση με το εισόδημα τους τρεις κατηγορίες :
-Ευκατάστατοι
-Μικρομεσαίοι
-Φτωχοί
Είμαι σίγουρος ότι έχεις πελάτες και στις 3 κατηγορίες.

Επομένως θέλω από εσένα να μου συμπληρώσεις τις 3 γραμμές με 2 νούμερα: το πρώτο είναι το ποσόν που ξοδεύουν ανά μήνα για λαχεία και το δεύτερο το μηνιαίο εισόδημα τους (στο περίπου πάντα). Το πρώτο το ξέρεις, το δεύτερο πάλι τι νομίζεις ΕΣΥ από την πιάτσα και από τις επαφές σου. Για παράδειγμα:

Ευκατάστατοι: 100 Ευρώ (τον μήνα για λαχεία)  1800 Ευρώ (εισόδημα τον μήνα).
κλπ, κλπ.

ΔΕΥΤΕΡΟΝ:
Εσύ τι λες. Για πες τι βλέπεις και πως εκτιμάς την κατάσταση.
Υπάρχει ή δεν υπάρχει κρίση; Αγοράζει ο κόσμος λιγότερα λαχεία;
ΝΑΙ ή ΟΧΙ;

Πως πήγε, για παράδειγμα ο Δεκέμβρης του 2008 σε σχέση με εκείνον του 2007;
Και σε σχέση με παλιότερες εποχές: Πόσο ανέβαινε ο τζίρος σου κατά μέσο όρο κάθε χρόνο και πόσο ανέβηκε το 2008;
Τέλος πως εκτιμάς, από ότι βλέπεις μέχρι τώρα, ότι θα πάει το 2009;


Με κάθε σεβασμό, πρόεδρε, σε προτρέπω: Ως λαοπρόβλητος και δημοφιλής πρόεδρος διαφώτισε τον λαό σου.




 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Καλά ρε προεδράρα, με εσένα τελικά θα μάθουμε και στατιστική. Πω, πω, πω θα σκίσουμε και τα βιβλία και τα εγχειρίδια.

Αντιπαρέρχομαι λοιπόν τα χαχανητά, αναγνωρίζω την μαλακία της ταπεινότητας ενός απλού μέλους, λέω ότι κάτι θα ξέρει ο πρόεδρος περισσότερο για το τι παράγεται ή καταναλώνεται σε αυτή την γαμημένη πόλη, ο Μπιλ Γκέϊτς μάλλον θα μετακόμισε από το Σηάτλ στα Σεπόλια και ότι οι Έλληνες αποφάσισαν να δηλώνουν στις φορολογικές τους δηλώσεις περισσότερο από ότι βγάζουν.
Δεν μπορεί, κάπως έτσι θα έχουν τα πράγματα και μάλλον αμόλησα ξανά την παπαριά μου. Τσπα, ας πάμε παρακάτω, τα λάθη είναι ανθρώπινα.

Πρόεδρε, αισθάνομαι όμως, ότι κάπως θα πρέπει:
α) να δικαιολογήσεις τον τίτλο του προέδρου
β) να δώσεις κάτι πίσω σε αυτή την κοινότητα και όχι να ζητάς συνέχεια πληροφορίες
Όχι, τίποτε άλλο, αλλά για να μην δίνεις λαβές σε αυτούς τους συκοφάντες ζηλιάρηδες που επιβουλεύονται την θέση σου.
Θα σου ζητήσω, λοιπόν, 2-3 πραγματάκια.
Ταπεινά πάντα, αλλά ελπίζω στην μεγαλοψυχία σου και στο θάρρος σου αυτή την φορά.

ΠΡΩΤΟΝ:
Μιά που είσαι λοιπόν στην πιάτσα, έρχεσαι σε επαφή με τόσο κόσμο και έχεις λόγους να αμφισβητείς τις στατιστικές και τα επίσημα στοιχεία, για πες μας πόσο εκτιμάς ΕΣΥ το μέσο εισόδημα των πελατών σου. Και για να το κάνω πιό ενδιαφέρον θα ήθελα να μας πεις πόσα ξοδεύουν κατά μέσο όρο για λαχεία (στο περίπου) σε σχέση με το εισόδημα τους τρεις κατηγορίες :
-Ευκατάστατοι
-Μικρομεσαίοι
-Φτωχοί
Είμαι σίγουρος ότι έχεις πελάτες και στις 3 κατηγορίες.

Επομένως θέλω από εσένα να μου συμπληρώσεις τις 3 γραμμές με 2 νούμερα: το πρώτο είναι το ποσόν που ξοδεύουν ανά μήνα για λαχεία και το δεύτερο το μηνιαίο εισόδημα τους (στο περίπου πάντα). Το πρώτο το ξέρεις, το δεύτερο πάλι τι νομίζεις ΕΣΥ από την πιάτσα και από τις επαφές σου. Για παράδειγμα:

Ευκατάστατοι: 100 Ευρώ (τον μήνα για λαχεία)  1800 Ευρώ (εισόδημα τον μήνα).
κλπ, κλπ.

ΔΕΥΤΕΡΟΝ:
Εσύ τι λες. Για πες τι βλέπεις και πως εκτιμάς την κατάσταση.
Υπάρχει ή δεν υπάρχει κρίση; Αγοράζει ο κόσμος λιγότερα λαχεία;
ΝΑΙ ή ΟΧΙ;

Πως πήγε, για παράδειγμα ο Δεκέμβρης του 2008 σε σχέση με εκείνον του 2007;
Και σε σχέση με παλιότερες εποχές: Πόσο ανέβαινε ο τζίρος σου κατά μέσο όρο κάθε χρόνο και πόσο ανέβηκε το 2008;
Τέλος πως εκτιμάς, από ότι βλέπεις μέχρι τώρα, ότι θα πάει το 2009;


Με κάθε σεβασμό, πρόεδρε, σε προτρέπω: Ως λαοπρόβλητος και δημοφιλής πρόεδρος διαφώτισε τον λαό σου.

Καλησπερουδια φιλε βολταιρε ....

Κατ' αρχην τον ατυπο τιτλο του ''προεδρου'' μου τον κολλησε ο ΤΡΙΚΑΡΔΟΣ ....
δεν τον επιδιωξα και ''γενικα αξιωματα'' δεν με συγκινουν ....

Τεσπα

Οσον αφορα την δουλεια μου ΑΝΕΒΗΚΕ ΠΟΛΥ .....ισα με 40-50%
και αυτο οφειλεται οχι στην ''δουλεια'' σαν δουλεια
αλλα στην ''εργασια'' σαν εργασια

Κι εξηγω.....

Τωρα για να ανταπεξελθω σε τυχον δυσκολειες
(και ειναι πολλες οι ρημαδες)

Αναγκαζομαι να δουλευω περιπου 10-12 ωρες ενω πριν 5 χρονια μονο 5-8 ωρες !!!
(ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΒΛΕΠΕΙΣ....)
και με την μεγαλη αβαντα της μητερας μου ..... που πριν δεν ειχα ...

Οσον αφορα τωρα το κομματι αγοραστικης δυναμης .....

-Ευκατάστατοι παιζουν περιπου 100-200 ευρω τον μηνα εκτιμωμενο εισοδημα 2-5 χιλιαδες τον μηνα

-Μικρομεσαίοι παιζουν περιπου 30-100 ευρω τον μηνα εκτιμωμενο εισοδημα 1200-2 χιλιαδες τον μηνα

-Φτωχοί παιζουν περιπου 10-50 ευρω τον μηνα εκτιμωμενο εισοδημα 700-1000 ευρω τον μηνα

Αυτα τα στοιχεια ειναι ολα στο περιπου και σε ΜΕΣΟ ΟΡΟ παντα γιατι δεν ειναι δυνατον να γνωριζω την οικονομικη ευχερεια του καθενος
ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ (αλλωστε καθεις με την αξια του)

Υπαρχουν και ανθρωποι που δεν εχουν να φανε και δανειζονται να παιξουν (μιλαω σοβαρα)

Και αλλοι παιζουν πολλα (π.χ. 5000 ευρω) μια φορα τον χρονο....


Ο τζιρος του λαχειοπωλη - πρακτορα υπολογιζεται ΕΤΗΣΙΩΣ κι αυτο γιατι υπαρχουν και ζημιες (ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΧΟΝΤΡΕΣ) που βγαινουν απο τις συνθηκες εργασιας
(καιρος - απεργιες - πορειες - κτλ)
Αν τυχει κατι απο τα παραπανω (καιρος - πορειες - απεργιες)
υπαρχει περιπτωση να χασει ο λαχειοπωλης ακομη και 2-3 μηνες εργασιας (οικονομικη ζημια) ΠΑΘΩΝ ΕΓΩ !!!!!

Γιαυτο και στο Ε1 επιτηδευματια σαν εισοδημα υπολογιζεται το 42,5% των προμηθειων απο την εφορια .....

Οσον αφορα την δουλεια μου σαν τζιρο σε σχεση με περισσυ
φετος ηταν μειωμενος κατα 7-10 % σε ετησιο κυκλο εργασιας
παροτι εργαστηκα περισσοτερες ωρες....
Ενα αλλο ΠΟΛΥ ΣΗΜΜΑΝΤΙΚΟ χαρακτηριστικο ειναι η αυξηση των ΠΙΣΤΩΣΕΩΝ κατα 15% περιπου !!!!!
(Ναι υπαρχουν βερεσεδια ακομη και στα λαχεια - παντα υπηρχαν)

Οταν βλεπω τον μαγαζατορα να μου λεει αστο και φυγε δεν εχω να σε πληρωσω ελα την αλλη εβδομαδα με το αλλο και μου πληρωνει μονο το ενα οταν παω .... να τον διωξω οταν ειναι πελατης ετων ?

Δυστυχως καπου φταιμε κι εμεις αλλα δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις και πολλα

Θεωρεις λοιπον εσυ καλη αυτη την κατασταση ?

η

Οταν τους παω τα λαχεια που κοστιζουν 20-40 ευρω (εθνικο)
και τους βλεπεις και στραβομουτσουνιαζουν λες και τους ηρθε κληση απο την εφορια .....

Θεωρεις κι αυτο καλο ?

Και τελος ΝΑΙ δεδομενου της οικονομικης ανεπαρκειας ο κοσμος δεν ψωνιζει οπως πριν 3-4 χρονια

και αυτο μπορεις να το καταλαβεις απο το γεγονος
οτι τα τζακ - ποτ στο ΛΑ'Ι'ΚΟ καθιερωθηκαν απο το 1992-3 και μετα .....
ΜΑΝΤΕΨΕ η μαλλον ΒΡΕΣ απο ποτε αρχισαν τα ΤΕΤΡΑΠΛΑ ΤΖΑΚ-ΠΟΤ

Εξαλλου το λαχειο ειναι ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ πλεον οταν το μεροκαματο ειναι καθηλωμενο και τα λαχεια ακριβαινουν κατα 60-100 %

Με το φτωχο μυαλο μου ελπιζω να σε καλυψα αν οχι πληρως (δεν ειμαι οικονομολογος) σε γενικες γραμες .....

ΕΣΥ ΠΟΥΛΑΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΜΕ ΠΡΙΝ 4-5 ΕΤΗ ΤΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΣΟΥ ?
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Οσον αφορα την δουλεια μου ΑΝΕΒΗΚΕ ΠΟΛΥ .....ισα με 40-50%
και αυτο οφειλεται οχι στην ''δουλεια'' σαν δουλεια
αλλα στην ''εργασια'' σαν εργασια

Υπαρχουν και ανθρωποι που δεν εχουν να φανε και δανειζονται να παιξουν (μιλαω σοβαρα)

Ενα αλλο ΠΟΛΥ ΣΗΜΜΑΝΤΙΚΟ χαρακτηριστικο ειναι η αυξηση των ΠΙΣΤΩΣΕΩΝ κατα 15% περιπου !!!!!
(Ναι υπαρχουν βερεσεδια ακομη και στα λαχεια - παντα υπηρχαν)

Να πω και εγώ την παπαριά μου, και ειλικρινά δεν έχω διάθεση αντιπαράθεσης με κανέναν, ούτε με τον φίλο axaxouxas, ούτε με τον φίλο Voltaire.

Απ' ότι γνωρίζω, ο τζίρος των τυχερών παιχνιδιών αυξάνεται σε περιόδους οικονομικής στενότητας.  Τους λόγους τους έχω διαβάσει, αλλά να μην επεκταθώ.

Το "δανείζομαι" για να παίξω, άπτεται της ψυχασθένειας που κουβαλάει ο τζογαδόρος. Είναι η ίδια ασθένεια που οδηγεί άτομα στην καταστροφή, αν παρασυρθούν σε πιό "αδηφάγες" μορφές "παιγνίων", όπως τα καζίνα, οι λέσχες, κλπ.  Είναι θέμα "βαρύτητας" της ασθένειας. Ο παίζων λαχείο 10-20 ευρώ τη βδομάδα είναι κατά μέσο όρο χαμένος μακροπρόθεσμα, αλλά δε μπορεί να χαρακτηριστεί άρρωστος.  (Κερδισμένος μακροπρόθεσμα είναι ο διοργανωτής του λαχείου).

Συνήθως οι παίκτες δεν είναι ευκατάστατοι.  Η πελατεία σου, φίλε axaxouxas, θα πρέπει να είναι σε αναλογία περισσότερο άτομα χαμηλών εισοδημάτων παρά υψηλών, σε σύγκριση με την αναλογία του πληθυσμού.  Αυτό λένε (αν θυμάμαι καλά) οι στατιστικές.

Από κει και πέρα, βεβαίως η κίνηση στο στέκι σου αποτελεί μια ένδειξη για το τι γίνεται στο χώρο, αλλά αυτή την επηρεάζουν και πολλοί άλλοι παράγοντες, που δε κινούνται μόνο από τη γενική οικονομική κατάσταση, αλλά από άλλα αίτια.  Π.χ. (λέω τώρα) η κίνησή σου μπορεί να πέσει αν σε κάποιο μέρος που υπάρχει ανταγωνιστικό στέκι ο λαχειοπώλης αντικατασταθεί από μια 25ρα που φοράει αποκαλυπτικό ντεκολτέ και μίνι, ενώ αν αποχωρήσει μια τέτοια, θα αυξηθεί η δικιά σου.

Αυτά από μένα, για "κουβέντα να γίνεται".
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
συμφωνω μαζι σου φιλε μου καθως ξεχασα να αναφερω οτι
οι φιλοι - πελατες μου στην ''γυρα'' αντιστοιχουν κατα 85% στα μεσαια στρωματα ενω στο ποστο κατα 70% στα φτωχα και μεσαια στρωματα εχοντας πολλους ανταγωνιστες τριγυρω......και διπλα μου

τεσπα

μην ξεχασει κανεις να δει σημερα τις ΑΠΟΔΗΞΕΙΣ στον ΑΝΤ1 στις 12 το βραδυ με τον ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟ

Αφορα τα ακινητα ..... και τους εργολαβους ?

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ......
 

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
8
Πόντοι
5.765
Με καλεσμένο τον Τρίκαρδο  :2funny:
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Με καλεσμένο τον Τρίκαρδο  :2funny:

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
πλακα θα ειχε .....
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Αλλα θα διαμαρτυρηθω εντονως που δεν μας καλεσαν  :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff:

ΑΚΟΥΣ ΕΚΕΙ να αφησουν απεξω την ....

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΚΑΛΟΠΛΗΡΩΤΩΝ ΑΓΟΡΑΣΤΩΝ ΑΠΟΥΛΗΤΩΝ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ
                ''ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ''

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΟΠΟΣ  :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :think: :think:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom