Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Αχαχουχα μου και Τρικαρδε μου, μην προβληματιζεστε για ακίνητα λυρες κλπ. Αν εχετε μετρητό γίνετε εργολάβοι. Τα επαγγέλματα που ειναι καλύτερα από από του εργολάβου, πολυκατοικιών εννοώ, είναι μετρημένα στα δάκτυλα του ενός χεριού.
Τώρα θα μου πειτε δεν ξέρω το αντικείμενο της δουλειάς, θα βρείτε κάποιον που να το ξέρει και θα συνεταιρηστείτε μαζί του.

Σήμερα το να γίνεις εργολάβος είναι εξίσου μάταιο με το να πουλάς άμμο στην Δυτική Σαχάρα, ψυγεία σε εσκιμώους και σόμπες στο Ντουμπάι...
Το να είσαι εργολάβος δεν είναι κάτι απλό ούτε είναι και για τον καθέναν...
Όπως κάθε ιδιωτική επιχείρηση απαιτεί γερό στομάχι, οικονομικές αντοχές και φυσικά υπομονή...

Τώρα για το αν οι εργολάβοι είναι "λαμόγια" θα πρέπει να βρούμε έναν κοινά αποδεκτό ορισμό του λαμόγιου καθότι ορισμένοι θεωρούν λαμόγιο όποιον βγάζει περισσότερα από αυτούς...
Προσωπικά θεωρώ λαμόγιο όποιον πουλάει αέρα κοπανιστό και μεσαζοντιλίκι, ιδίως όταν εκμεταλλεύεται κάποια θέση που έτυχε να βρεθεί...
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
Τώρα για το αν οι εργολάβοι είναι "λαμόγια" θα πρέπει να βρούμε έναν κοινά αποδεκτό ορισμό του λαμόγιου καθότι ορισμένοι θεωρούν λαμόγιο όποιον βγάζει περισσότερα από αυτούς...
Προσωπικά θεωρώ λαμόγιο όποιον πουλάει αέρα κοπανιστό και μεσαζοντιλίκι, ιδίως όταν εκμεταλλεύεται κάποια θέση που έτυχε να βρεθεί...

+10000000000

γιατί κατα 3καρδο όποιος μεταπουλά το προιόν του με κέρδος είναι λαμόγιο π.χ. όλοι οι έμποροι, οι μικροπωλητες των δρόμων (εκεί να δεις ποσοστό κέρδους) τα παιδιά στα φανάρια με τα λουλούδια και τα πλαστικά κλπ.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
γιατί κατα 3καρδο όποιος μεταπουλά το προιόν του με κέρδος είναι λαμόγιο π.χ. όλοι οι έμποροι, οι μικροπωλητες των δρόμων (εκεί να δεις ποσοστό κέρδους) τα παιδιά στα φανάρια με τα λουλούδια και τα πλαστικά κλπ.

Όχι φίλε μου Φρη, δεν είπα κάτι τέτοιο. Εχω ξαναγράψει για την "εμπορική ηθηκή" (αν θέλεις διάβασε κανενα παλιο λεξικό κάτι θα βρεις) έννοιοα αγνωστη στις ημέρες μας.
Σκοπός είναι το κέρδος αλλά σε κάποια όρια και ηθηκά πλαίσια.
Αν το παιδί στα φανάρια κερδίζει 200% το πολύ πολύ η τιμή θα πουλήσει είναι 1 με 2 ευρά.
Αν όμως ο εργολάβος κερδίζει 100% η τιμή ειναι απλησίαστη - χώρίς να υπολογίζουμε το κόστος δανεισμού που κερδίζει μακροχρόνια και η τράπεζα.
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
+10000000000

γιατί κατα 3καρδο όποιος μεταπουλά το προιόν του με κέρδος είναι λαμόγιο π.χ. όλοι οι έμποροι, οι μικροπωλητες των δρόμων (εκεί να δεις ποσοστό κέρδους) τα παιδιά στα φανάρια με τα λουλούδια και τα πλαστικά κλπ.

Καλε μου ανθρωπε,μ'αρεσει απου ακομα γραφεις για αυτους που εχουν καμμενα μυαλα..

Υπαρχουν ορισμενοι σκατοβλαχοι κομπλεξαρες, που και 1 ευρω να τους πουλησεις το m2, αυτοι θα λενε τις μαλακιες τους..Εγω τους πηρα πρεφα απο τα πρωτα μηνυματα τους και τους συνεδεσα με Καιρο..

Αστους στην κοσμαρα τους.

Αυτα..


 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Καλε μου ανθρωπε,μ'αρεσει απου ακομα γραφεις για αυτους που εχουν καμμενα μυαλα..

Υπαρχουν ορισμενοι σκατοβλαχοι κομπλεξαρες, που και 1 ευρω να τους πουλησεις το m2, αυτοι θα λενε τις μαλακιες τους..Εγω τους πηρα πρεφα απο τα πρωτα μηνυματα τους και τους συνεδεσα με Καιρο..

Αστους στην κοσμαρα τους.

Αυτα..

Μωρέ λέτε ότι θέλετε, τσαμπα είναι, αλλά σας πονάει που σας πήραμε χαμπάρι.
Πάνω από 20000 έχουνε διαβάσει στο παρών θρεντ τις λαμογιές σας, όλο και κάποιος θα κατάλαβε κάτι.
Αληθεια τα απούλητα τι θα τα κάνετε;;;; :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Όσο και να προσπαθείτε οι καλές μέρες σας πέρασαν, τα κορίδα ξυπνησαν
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Όσο και να προσπαθείτε οι καλές μέρες σας πέρασαν, τα κορίδα ξυπνησαν

Και εσύ εξακολουθείς να μένεις στο νοίκι νομίζω...
Από πίτα που δεν τρως τί σε μέλλει και αν καεί;;;

Και δεν νομίζω να έχεις την ψευδαίσθηση ότι αυτά που γράφεις έχουν επηρρεάσει κανέναν πλην του πιστού Σάντσο Πάντσα Αχαχούχα...
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Μωρέ λέτε ότι θέλετε, τσαμπα είναι, αλλά σας πονάει που σας πήραμε χαμπάρι.
Πάνω από 20000 έχουνε διαβάσει στο παρών θρεντ τις λαμογιές σας, όλο και κάποιος θα κατάλαβε κάτι.
Αληθεια τα απούλητα τι θα τα κάνετε;;;; :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Όσο και να προσπαθείτε οι καλές μέρες σας πέρασαν, τα κορίδα ξυπνησαν

Σε εχω συνδεσει με Καιρο και αυτο σε ποναει περισσοτερο.

Αυτα..

ΥΓ - Οσο και να χτυπας την κολαρα σου, οι τιμες δεν θα πεσουν. Το 10% πτωση που φωναζετε ολοι οι "εξυπνακηδες", ειναι μια συνηθης εμπορικη εκπτωση που γινοτανε παντα.

 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Μείωση της οικοδομικής δραστηριότητας κατά 40%.

Αν μη τι άλλο, οι κατασκευαστές έχουν πάρει το μήνυμα, πιο γρήγορα από όλους μάλιστα.

Δεν αναλύω τι σημαίνει η μείωση για την οικονομία.

Η κατασκευή ήταν είναι και θα είναι η λοκομοτίβα της Ελληνικής οικονομίας.

Like it or not.
 

gstg

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
282
Like
0
Πόντοι
1
Σήμερα το να γίνεις εργολάβος είναι εξίσου μάταιο με το να πουλάς άμμο στην Δυτική Σαχάρα, ψυγεία σε εσκιμώους και σόμπες στο Ντουμπάι...

Δεν το καταλαβαινω αυτό


Το να είσαι εργολάβος δεν είναι κάτι απλό ούτε είναι και για τον καθέναν...
Όπως κάθε ιδιωτική επιχείρηση απαιτεί γερό στομάχι, οικονομικές αντοχές και φυσικά υπομονή...

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό, νομιζω οτι ειναι ευνόητο
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Μείωση της οικοδομικής δραστηριότητας κατά 40%.

Αν μη τι άλλο, οι κατασκευαστές έχουν πάρει το μήνυμα, πιο γρήγορα από όλους μάλιστα.

Δεν αναλύω τι σημαίνει η μείωση για την οικονομία.

Η κατασκευή ήταν είναι και θα είναι η λοκομοτίβα της Ελληνικής οικονομίας.

Like it or not.

Το πηραν ειδηση και οι Προβοπολαιοι-Σαλλες και ριχνουν 3 δις ευρω μονο σε στεγαστικα δανεια..Ειδωμεν.

Αυτα..
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Και εσύ εξακολουθείς να μένεις στο νοίκι νομίζω...
Από πίτα που δεν τρως τί σε μέλλει και αν καεί;;;

Και δεν νομίζω να έχεις την ψευδαίσθηση ότι αυτά που γράφεις έχουν επηρρεάσει κανέναν πλην του πιστού Σάντσο Πάντσα Αχαχούχα...

Ναι είναι αλήθεια μένω στο νοίκι, αλλά έχω αρκετά ακίνητα :birdman: :2funny: :2funny:

Και νοιώθω πλούσιος δεν χρωστάω δεκάρα τσακιστή, έχω και τις λιρές μου στη θυρίδα.
 

gstg

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
282
Like
0
Πόντοι
1
Τρικαρδε γιατί λες για λαμόγια κλπ. Δεν θα πουλήσεις στην τιμή που θα πουλάνε και οι άλλοι? Δεν Θα θα το κατασκευάσεις όπως θα το κατασκευάσουν και οι άλλοι¨? Αρα τεάλικ δεν θα προσφερεις το ιδιο σχεδον πραγμα με τους αλλους? Αρα θα αδικήσεις κανέναν?
Αρκεί να εχεις οπως γράφει και ο φίλος προηγουμένως αντοχη και υπομονή. Αν τα εχεις αυτά δεν υπάρχει περίπτωση να βγείς χαμένος.
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
Ναι είναι αλήθεια μένω στο νοίκι, αλλά έχω αρκετά ακίνητα :birdman: :2funny: :2funny:

Και νοιώθω πλούσιος δεν χρωστάω δεκάρα τσακιστή, έχω και τις λιρές μου στη θυρίδα.

Καλά έχεις πολλά ακίνητα και χαίρεσαι για την πτώση των τιμών ???  Δεν μας τα λες καλά :jerking:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Τρικαρδε γιατί λες για λαμόγια κλπ. Δεν θα πουλήσεις στην τιμή που θα πουλάνε και οι άλλοι? Δεν Θα θα το κατασκευάσεις όπως θα το κατασκευάσουν και οι άλλοι¨? Αρα τεάλικ δεν θα προσφερεις το ιδιο σχεδον πραγμα με τους αλλους? Αρα θα αδικήσεις κανέναν?
Αρκεί να εχεις οπως γράφει και ο φίλος προηγουμένως αντοχη και υπομονή. Αν τα εχεις αυτά δεν υπάρχει περίπτωση να βγείς χαμένος.

Η κοινή τάση ή άποψη δεν σημένει κατ' ανάγκη ότι είναι και σωστή. Δλδ, όλοι μαμιουντε θα μαμηθώ και γω;  :think: Μάλλον όχι, αυτό έκαναν οι περισσότερη που αγόρασαν με δάνεια και σε τιμές υπερτιμημένες.
'Οσο για τα ακινητά που έχω ειπα οτι είναι αρκετα για μένα, το πολλά ειναι σχετικό.
Για την χρηματική τους αξία, δεν με κόφτει και πολύ, άλλωστε είμαι κατά της γενικής άποψης ότι όλα πουλιούνται ή αγοράζονται
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Αυτό όμως που παρατηρώ είναι ότι μάλλον σας πονάει πολύ η συζήτηση που γίνεται στο θρεντ.

Αν και κατά  πόσο ειμαι  :jerking: θα δείξει ο χρόνος, έχω όλη την άνεση να περιμένω  ;)

 

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
8
Πόντοι
5.765
Όχι φίλε μου Φρη, δεν είπα κάτι τέτοιο. Εχω ξαναγράψει για την "εμπορική ηθηκή" (αν θέλεις διάβασε κανενα παλιο λεξικό κάτι θα βρεις) έννοιοα αγνωστη στις ημέρες μας.
Σκοπός είναι το κέρδος αλλά σε κάποια όρια και ηθηκά πλαίσια.
Αν το παιδί στα φανάρια κερδίζει 200% το πολύ πολύ η τιμή θα πουλήσει είναι 1 με 2 ευρά.
Αν όμως ο εργολάβος κερδίζει 100% η τιμή ειναι απλησίαστη - χώρίς να υπολογίζουμε το κόστος δανεισμού που κερδίζει μακροχρόνια και η τράπεζα.

Πάλι καλά που το άφησες το ελεύθερο επάγγελμα και με κέρδος μάλιστα.
Άν ήταν και εμπορικό κιόλας, με τέτοια συλλογιστική ... το πιο πιθανό να δυσκολευόσουν. Για τις μέρες μας, μιλάω.
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
Μωρέ λέτε ότι θέλετε, τσαμπα είναι, αλλά σας πονάει που σας πήραμε χαμπάρι.
Πάνω από 20000 έχουνε διαβάσει στο παρών θρεντ τις λαμογιές σας, όλο και κάποιος θα κατάλαβε κάτι.
Αληθεια τα απούλητα τι θα τα κάνετε;;;; :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Όσο και να προσπαθείτε οι καλές μέρες σας πέρασαν, [size=15pt]τα κορίδα ξυπνησαν [/size]

Τρίκαρδε, δε νομίζω να ξύπνησαν τα κορόιδα, τί κορόιδα θα ήταν άλλωστε;
Απλά, δε δανείζονται πλέον εύκολα  :think:
 

fffanatic

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
4.127
Like
12
Πόντοι
16


Για να παρει καποιος ενα μεσο 'καλο' διαμερισμα θα δωσει απο 400.000-500.000 ευρω
και μην ξεχναμε οτι υπαρχουν διαμερισματα στην Αθηνα που πωλουνται 1-2 εκατομμυρια ευρω.

Δε φταινε αυτοι που τα πουλανε τοσο αλλα οι μαλακες που τα αγοραζουν!

 

aris63

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2008
Μηνύματα
1.585
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
616
Υπαρχει αισχροκερδια παντου.

Για να παρει καποιος ενα μεσο 'καλο' διαμερισμα θα δωσει απο 400.000-500.000 ευρω
και μην ξεχναμε οτι υπαρχουν διαμερισματα στην Αθηνα που πωλουνται 1-2 εκατομμυρια ευρω.

Δε φταινε αυτοι που τα πουλανε τοσο αλλα οι μαλακες που τα αγοραζουν!

...αλλα δυστυχως η μαλακια δεν γνωριζει ορια σ'αυτην την χωρα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom