Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
γιατί η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

Κάποτε κάποιος μου ειχε πει - πλούσιος για μένα σημαινει τι ρευστό μπορεις να μαζέψεις σε 5 μέρες

Αυτή τη στιγμή όσοι δεν πουλάνε, χάνουν λεφτά. Και το ξέρουν.
Αγαπητε απόδημε αδελφε μου Enforcer είμαι βέβαιος ότι γνωρίζεις ότι η αγορά δεν σηκόνει συναισθήματα και κλουβιες ελπίδες, τιμορει δε τους αλλαζόνες. Δεν ύπάρχει όπως παλιότερα "εμπορική ηθηκή".
Για μένα πλούσιος είναι αυτός : "που δεν ξέρει πόσα έχει στο πορτοφολι του" (πολλά ή λιγα δεν έχει σημασιά)
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Αυτή τη στιγμή όσοι δεν πουλάνε, χάνουν λεφτά. Και το ξέρουν.
Κουτολαμόγια δλδ, τι περιμένουν να περάσει η ΚΡΙΣΗ ή να αναγεννηθεί η αγόρα.
Πάνε πέρασαν οι καλές εποχές και μάλλον δεν θα τις ξαναδούμε.
Αυτό που με κάνει να πισμόνω είναι ότι όλοι τους το παίζουν και καλά άνετοι, ενω ήδη το χνότο τους μοιρίζει πείναααα.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Πλούσιος είναι αυτός που χρειάζεται λιγότερα από όσα βγάζει.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Πλούσιος είναι αυτός που χρειάζεται λιγότερα από όσα βγάζει.
Δεν θα διαφωνήσω καθόλου μαζί σου φιλε μου Γιώργο.
Αν έχει μέτρο και τάξη (στο μυαλό και τις πραξεις του) κάποιος δεν έχει πρόβλημα, είναι πλούσιος και με παρα πολύ λίγα.
Παρατηρώ όμως ότι κάποιοι εργολάβοι που στην αρχή του θρεντ φόναζαν και απειλούσαν, τώρα έχουν κρυφτεί και κάποιοι μάλιστα χανουν χρήμα στον τζόγο, Ανεμομαζέματα-διαλοσκορπλισματα δηλαδή.
Εεεεεε γιάυτούς είμαστε εδώ για να τους βοηθήσουμε :dancing:
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.666
Like
8
Πόντοι
66
Τα χιλιάδες απούλητα ακίνητα θα πουληθούν κανονικότατα. Αυτό που συμβαίνει είναι επιφυλακτικότητα και όχι κρίση. Στενάχωρο μεν, αλλά όχι καταστροφή όπως μέρα νύχτα κράζουν τα κανάλια.  :jerking:

Τα μόνα πράγματα που παράγει άλλωστε αυτή η χώρα πέρα από  :jerking: σε μεγάλες δόσεις  :cheesy: είναι σουβλάκια και οικοδομές.  :rockon: Άντε και τουρισμό της πίπας. Στην οικοδομή πέρα από συμβολαιογράφους, δικηγόρους  :birdman: περιφέρονται 50 ειδικότητες. Όλοι αυτοί είναι στη γύρα και στο μερεμέτι. Άρα η αγορά θα ανοίξει με νέα καταναλωτικά, γιατί η ροή του χρήματος σύντροφοι καταναλωτές είναι αυτή που κάνει τον κόσμο να γυρίζει.

Άλλωστε τα δάνεια που είναι τα προϊόντα των τραπεζών, θα αρχίσουν να τα παίρνουν με χαμηλότερους όρους και οι κατώτερων εισοδημάτων αναξιοπαθούντες γενικότερα, όπως ακριβώς έγινε και με τους Πακιστανούς τις δεκαετίες 60 & 70 στην Αγγλία. Αν δε γίνει αυτό, απλά σύντομα οι bank managers και όλος ο κρίκος από κάτω μέχρι την κοπελίτσα στα τηλέφωνα, θα αρχίσει να παίρνει τον πούλο. :helpplea:

Η Ελλάδα δεν είναι Αμερική - εδώ η βασική οικονομία είναι η παρα-οικονομία δηλ φροντιστήρια, μερεμέτια κάθε είδους κλπ. Η λίστα της μαύρης οικονομίας είναι από εδώ το Λ. Α. (Λεκανοπέδιο Αττικής   :sunglasses:) μέχρι το San Diego στην Καλιφόρνια.  :grin: Από την κομμώτρια που έρχεται στο σπίτι - ο κεραιάς που μας έβαλε πέρσι δορυφορική & επίγεια καινούργια πήρε 880. Τα παντελώνιασε και καλά ξηγήθηκε - ποια απόδειξη, ποιος Θανάσης?  :headbang: Μ' αρέσει που ήθελε ο Σημίτης να βάλει τάξη στον πιο ατίθασο λαό του κόσμου. Χα χα χα - very funny. :S

Επίσης καβάτζες έχουν όλοι είτε αυτό είναι ο μπάρμπας στην Κορώνη, είτε η πεθερά με τα 100 χιλιάρικα οικονομίες στο Ταχ. Ταμ.  ;) Αυτό το ξέρουν και οι κατασκευαστές - δεν είναι και τόσο ηλίθιοι όσο θέλουμε να πιστεύουμε εμείς ότι είναι.  :rolleyes:

Τέλος, για να μην παρεξηγηθώ εδώ μέσα - φυσικά και συμφωνώ ότι κερδοσκοπούν ασύστολα και ένα διαμέρισμα στο Παγκράτι έχει όσο και στη Χάγη.  :new_shocked: Με μια διαφορά όμως η οποία αγνοείται να σχολιασθεί συστηματικά - ότι όλοι στην Ελλάδα όσο τους παίρνει λυμαίνοναι όλους τους υπόλοιπους:cussing: Είμαστε η μόνη χώρα στην Ευρώπη όπου σε περίπτερα τα οποία απέχουν 1 χιλιόμετρο μεταξύ τους, η διαφορά στην τιμή σε ένα κουτάκι ice tea είναι €0.30  :new_shocked:  :huh:  :headbang:  :birdman:  :helpplea: Το παράδειγμα είναι πραγματικό (Ν. Φιλαδέλφεια Αττικής). Επίσης άμα είσαι περαστικός με τ' αυτοκίνητο, η τιμή πάλι μπορεί να είναι και €0.02 προς τα πάνω. Ίσως και €0.03 χα χα - γελάμε με τα χάλια μας εδώ στα bourdela dot tv.  :2funny:

Εννοώ 3καρδε - τα διαμερίσματα μας μαράνανε?  ;)
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
pristine κάπως απλουστευμένη η προσέγγισή σου. Ειδικά όταν ακομα

1. Δεν έχουν σκάσει οι πιστωτικές
2. Δεν έχουν αρχίσει ακόμα οι απολύσεις

Τέλος, η αγορά στην ελλάδα δεν είναι αυτή που ήταν πριν 10 χρόνια απο πολλές πλευρές.

Μια παρατήρηση - ο πιο ατίθασος λαός του κόσμου ειναι οι έλληνες;
 

Επισκέπτης
oλα καλα αλλα δεν εχουν υπολογισοι ολοι αυτοι που λενε ενταηει μωρε θα τα πουλησουμε τα διαμερισματα οπως καναμε πριν το 2004. υπαρχει μια διαφορα σε σχεσει με τοτε τα σπιτια ηταν περιπου 20-30% φθηνοτερα και τα στεγαστικα  δανεια βγαινανε μεσα σε μια εβδομαδα. για να παει τωρα καποιος να παρει δανειο στεγαστικο να δουμε θα το παρει; αρα λοιπον και να θελει να αγορασει καποιος σημερα δανειο δεν μπορει να βγαλει ευκολα τουλαχιστον για τα ποσα που ζητανε για ενα διαμερισμα. αρα οι εργολαβοι θα πρεπει η να τα φανε η να τα ριξουν για να μπορεσει καποιος να παρει δανειο για να αγορασει. και οταν λεω να τα ριξουν μιλαω τουλαχιστον 30% για να εχουν και αυτοι ενα καλο κερδος και οχι αιχροκερδια οπως τωρα. αλλιως ενοικιο και βλεπουμε!!
 

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
8
Πόντοι
5.765
Όποτε το κοινωνικό κραχ δεν θα επέλθει επειδή ο κόσμος δεν θα έχει να αγοράσει σπίτια διότι απολούστατα έχει ήδη αγοράσει σπίτια (και ας χρεώθηκε, δεν φοβούνται όλοι τα στεγαστικά δάνεια ή δεν έχουν όλοι φετίχ με τις λίρες τους)...

Το πρόβλημα στην ελληνική αγορά επομένως είναι κυρίως οι καταναλωτικές δαπάνες και η σπατάλη σε αναλώσιμα αγαθά και υπηρεσίες και όχι το (έστω υπερτιμημένο) σπίτι που αγόρασαν κάποιοι..

Φίλε str81977 το ΄χεις γράψει πολλές φορές και συμφωνώ όλο και περισσότερο κάθε φορά που το διαβάζω.
Αυτό που έχει χαντακώσει τον κόσμο είναι το lifestyle και δυστυχώς προβλέπω να χαντακώνει πολλούς ακόμα.

Μιλώντας για αποταμίευση κλπ από αυτά που έχω δει, τα λεφτά που με κόπο, θυσία και σύνεση έχεις μαζέψει τα επενδύεις μέχρι μια ηλικία. Μετά τα λυπάσαι και περιμένεις τη σουπερ ευκαιρία που δεν έρχεται ποτέ.

Και μην ξεχνάμε : τα λεφτά και τα ψάρια τρώγονται ζεστά !  :rockon:
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.666
Like
8
Πόντοι
66
pristine κάπως απλουστευμένη η προσέγγισή σου. Ειδικά όταν ακομα

1. Δεν έχουν σκάσει οι πιστωτικές
2. Δεν έχουν αρχίσει ακόμα οι απολύσεις

Τέλος, η αγορά στην ελλάδα δεν είναι αυτή που ήταν πριν 10 χρόνια απο πολλές πλευρές.

Μια παρατήρηση - ο πιο ατίθασος λαός του κόσμου ειναι οι έλληνες;
Τις απόψεις μου είπα  - μπορεί να είναι υπερ-απλουστευμένα όλα αυτά. Δεν είμαι Πάπας να έχω το αλάθητο. Σε κάθε περίπτωση, κάπου εδώ γύρω θα είμαστε όλοι και θα δούμε τι θα συμβεί.

Χαλαρά ο πιο ατίθασος λαός - σ' αυτό είμαι κάθετος. Που αλλού βλέπουν μπάσκετ στο καράβι και αυτό στουκάρει με 80+ θύματα. Δε βάζω smileys γιατί είναι περιττό.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Τις απόψεις μου είπα  - μπορεί να είναι υπερ-απλουστευμένα όλα αυτά. Δεν είμαι Πάπας να έχω το αλάθητο. Σε κάθε περίπτωση, κάπου εδώ γύρω θα είμαστε όλοι και θα δούμε τι θα συμβεί.

Σωστός. Ολοι απόψεις λέμε. Σωστός

Χαλαρά ο πιο ατίθασος λαός - σ' αυτό είμαι κάθετος.

Διαφωνώ αλλά δε θα μαλώσουμε κιόλας

Ειδικα με το αβαταρ που έχεις
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Τα χιλιάδες απούλητα ακίνητα θα πουληθούν κανονικότατα. Αυτό που συμβαίνει είναι επιφυλακτικότητα και όχι κρίση. Στενάχωρο μεν, αλλά όχι καταστροφή όπως μέρα νύχτα κράζουν τα κανάλια.  :jerking:

Τα κανάλια πράγματι υπερβάλλουν σε όλα αλλά αυτό που συμβαίνει δεν είναι απλή επιφυλακτικότητα...
Τα μηνύματα από τις αγορές είναι ήδη δυσοίωνα..Παίζουν απολύσεις και λουκέτα...Η δε πτώση της οικοδομής, θίγει άλλους πενήντα κλάδους, όπως σωστά έγραψες και αυτό θα προκαλέσει εν καιρώ χιονοστιβάδα...
Ακόμη ακούμε τις βροντές και βλέπουμε τις αστραπές αλλά δεν θα γλιτώσουμε την καταιγίδα, τουλάχιστόν όχι δεν πήραν ομπρέλα όσο έκανε καλό καιρό...

Άρα η αγορά θα ανοίξει με νέα καταναλωτικά, γιατί η ροή του χρήματος σύντροφοι καταναλωτές είναι αυτή που κάνει τον κόσμο να γυρίζει.

Άλλωστε τα δάνεια που είναι τα προϊόντα των τραπεζών, θα αρχίσουν να τα παίρνουν με χαμηλότερους όρους και οι κατώτερων εισοδημάτων αναξιοπαθούντες γενικότερα, όπως ακριβώς έγινε και με τους Πακιστανούς τις δεκαετίες 60 & 70 στην Αγγλία. Αν δε γίνει αυτό, απλά σύντομα οι bank managers και όλος ο κρίκος από κάτω μέχρι την κοπελίτσα στα τηλέφωνα, θα αρχίσει να παίρνει τον πούλο. :helpplea:

Τα καταναλωτικά δάνεια δεν είναι η λύση στο πρόβλημα...
Τα καταναλωτικά δάνεια είναι μέρος του προβλήματος...
Αυτά προκάλεσαν την ψευδαίσθηση ευμάρειας και ευημερίας που τώρα όλοι μας πληρώναμε...
Το να δανειστείς για να αγοράσεις σπίτι, θες υπερτιμημένο, θες πανάκριβο, θες μέτριας ποιότητας, έχει κάποια λογική διότι συνιστά επένδυση..
Το ίδιο και το να δανειστείς για να εκσυγχρονίσεις την επιχείρησή σου..
Με την προϋπόθεση ότι δεν κάνεις τρελά ανοίγματα και δεν βασίζεσαι στην πρόβλεψη ότι θα "ανοίξει" η αγορά..Πρέπει πάντοτε να έχεις επεξεργαστεί και ένα worst case scenario και να έχεις έτοιμες εναλλακτικές...

Ωστόσο, το να δανείζεσαι για να αποκτάς καταναλωτικά (= μη διαρκή και αναλώσιμα) αγαθά είναι μέγιστο φάουλ και χαίρομαι, όχι χωρίς δόση κακίας ομολογώ, που τώρα κάποιοι που έκαναν χαϊλίκια με δανεικά, τώρα είναι στη γύρα σε συγγενείς και φίλους να δανειστούν από αυτούς κανένα φράγκο να βγάλουν τη δόση των 8 πιστωτικών, των 3 καταναλωτικών και του στεγαστικού που είχαν τη φαεινή ιδέα να τα πάρουν όλα ταυτόχρονα....

Πάρε πρώτα το σπίτι ρε μαλάκα και αν πάνε όλα καλά, σε 2-3 χρόνια,αν σε παίρνει τότε, αγοράζεις και το καλό αμάξι!

Όσο για τις τράπεζες, στ' @@ τους...Οι ελληνικές έχουν καβάτζες...Τώρα με την κρίση, θα βρουν και ευκαιρία να διώξουν τους παλάιους υπαλλήλους τους, να αναδιαρθώσουν το δίκτυο και το κυριότερο, να νοικιάσουν παιδάκια των €700/μήνα για να πουλάνε καρτούλες και δάνεια χωρίς πολλές- πολλές διατυπώσεις και ερωτήσεις....


Μιλώντας για αποταμίευση κλπ από αυτά που έχω δει, τα λεφτά που με κόπο, θυσία και σύνεση έχεις μαζέψει τα επενδύεις μέχρι μια ηλικία. Μετά τα λυπάσαι και περιμένεις τη σουπερ ευκαιρία που δεν έρχεται ποτέ.

Η αποταμίευση σήμερα δεν έχει την έννοια του "κουμπαρά" που είχε κάποτε αλλά την έννοια της καβάτζας ή της κεφαλαιουχικής επάρκειας που λένε και τα golden boys...
Δεν αποταμιεύω για να αγοράσω σπίτι στα 60 μου...
Αποταμιεύω ένα ποσό για΄να έχω να πορευτώ σε μια δύσκολη στιγμή και από εκεί και πέρα κάνω πλάνο και πρόγραμμα...
Βγάζω τόσα, θέλω αυτά που κοστίζουν τόσα, λαμβάνω υπόψη το νόμο του μέρφυ και προχωρώ!

Επιμένω...
Το δάνειο ως μορφή αναγκαστικής αποταμίευσης για την αγορά διαρκούς αγαθού (ακίνητο) έχει θετικό πρόσημο...
Η αποταμίευσή μου είναι τα 10-20-30.000 που έχω στην μπαντα αν κάτι πάει στραβά...
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.666
Like
8
Πόντοι
66
Τα καταναλωτικά δάνεια δεν είναι η λύση στο πρόβλημα...
Τα καταναλωτικά δάνεια είναι μέρος του προβλήματος...
Αυτά προκάλεσαν την ψευδαίσθηση ευμάρειας και ευημερίας που τώρα όλοι μας πληρώναμε...
Το να δανειστείς για να αγοράσεις σπίτι, θες υπερτιμημένο, θες πανάκριβο, θες μέτριας ποιότητας, έχει κάποια λογική διότι συνιστά επένδυση..
Το ίδιο και το να δανειστείς για να εκσυγχρονίσεις την επιχείρησή σου..
Με την προϋπόθεση ότι δεν κάνεις τρελά ανοίγματα και δεν βασίζεσαι στην πρόβλεψη ότι θα "ανοίξει" η αγορά..Πρέπει πάντοτε να έχεις επεξεργαστεί και ένα worst case scenario και να έχεις έτοιμες εναλλακτικές...
Τώρα το είδα - στεγαστικά ήθελα να γράψω φυσικά που θ' αρχίσουν να δίνουν και σε χαμηλότερα βαλάντια για να ρολάρει το σύστημα.

Συμφωνούμε πάνω κάτω - εγώ ειδικά το συγκεκριμένο το βλέπω αισιόδοξα, γιατί στην οικοδομική δραστηριότητα βασίζεται μεγάλο κομμάτι της Ελληνικής επιχειρηματικότητας.
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
Η Ελλαδα θα αλλαξει δυστυχως πολυ αποτομα σε ολους σχεδον τους τομεις και σε ενα τομεα που οι αλλαγες θα ειναι οδυνηρες για την χωρα μας ειναι η οικοδομη.
Μεχρι προσφατα το ονειρο καθε νεοελληνα ηταν το δικο του "σπιτακι" σχεδον με καθε κοστος.Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα μια "βιομηχανια"που εστιαζε σε αυτο το ονειρο και την οικονομικη αφαιμαξη του,οχι μονο απο τον εργολαβο αλλα και απο το κρατος.
Η πολυ μεγαλη ιδιοκατοικηση στην Ελλαδα αλλα και η αλλαγη στασης ζωης της νεας γενειας πιστευω οτι βαζει ταφοπλακα στον αισχοκερδικο οικοδομικο οργασμο που παρατηρηθηκε στην χωρα μας τα τελευταια 10 χρονια κυριως με την απελευθερωση των δανειων(στις παλιες καλες εποχες εβαζες βιζμα για να παρεις δανειο)
Οδυνηρες θα ειναι οι αλλαγες για τους επαγγελματιες της οικοδομης με την ανεργια και την κατακορυφη πτωση των μεροκαματων τους,οχι οτι τους λυπαμε και ιδιαιτερα γιατι την εποχη των παχιων αγελαδων τσιμπουκια επρεπε να τους περνεις για να κανουν κανα μερεμετι με μεροκαματο που ουτε καθηγητης πανεπιστημιου δεν περνει.
Για την αλλαγη σταση ζωης που αναφερω πιστευω οτι και στο ενοικιο μια χαρα εισαι κυριως εαν το ενοικιο ειναι παρα πολυ μικροτερο απο την δοση του δανειου.Και στην τελικη εαν σου τυχη κατι(ανεργια αρωστια κτλ)το πολυ πολυ να σου κανουν εξωση και δεν χανεις με νταβατσιλικια το σπιτι σου αλλα και τις δοσεις που εχεις δωσει μεχρι τοτε.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Καλησπερουδια σε ολους ....

Λοιπον ΔΑΝΕΙΑ οι τραπεζες απο εδω και μπρος θα δινουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ (πληροφοριες εκ των εσω)
Και μαλιστα με πολλαπλασιες εγγυησεις ...
(αφου ο ενδιαφερομενος εχει καποιο μερος του ποσου που απαιτει)
αρα ξεχναμε πλεον την 100% χρηματοδοτηση δανειου (αυτο θεωρω πως ειναι σωστο)

Απο την αλλη τα ακινητα εχουν ''ΠΕΣΕΙ'' αναφορικα με την μικρη μειωση των τιμων εως 5% συν τον πληθωρισμο

Αυτα συμφωνα με φιλικη συζητηση τραπεζιτικου στελεχους (διευθυντης)

Συμφωνω καθετα σε ολα οσα γραφτηκαν περι ''ψευδαισθησης ευμαρειας και ευημεριας''
των νεαρων κυριως Ελληνων και συμφωνω με τον χαρακτηρισμο του  :jerking: :jerking: :jerking: που τους εχει αποδωθει....

ΟΜΩΣ σε καμια περιπτωση δεν συμφωνω στο οτι οι τιμες δεν θα πεσουν γιατι η αγορα ΑΣΦΥΚΤΙΑ επικινδυνα ......

ΚΑΙ ΕΞΗΓΩ.....

Εδω σε πολλους πελατες μου με μαγαζια εντος κεντρου (πολλα ετη) με βαρια καρδια ειπα οχι σε εξυπηρετησεις ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ (δεν ειμαι τοκογλυφος)


Ενω δεν ειναι λιγοι αυτοι που εχουν εκδιωχθει λογω δυσκολιας στην αποπληρωμη των λαχειων !!!!! :o

Και αυτα τα συμβαντα ειναι ενδεικτικα του τι συμβαινει στην ΑΓΟΡΑ

Και ΡΩΤΩ τωρα εγω ο αμορφωτος και αδαεις
ενα απολυτηριο ΛΥΚΕΙΟΥ εχω μονο και σπουδαζω καθημερινα στο πανεπιστημιο που λεγεται ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ και λεω καθημερινα γιατι
ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ .............


Εστω οτι η τραπεζες αρχισουν να δινουν και παλι ανεξελεγκτα ΔΑΝΕΙΑ σε αναξιοπαθουνες (αυτη η λεξη δεν ξερω τι σημαινει) νομιζω ανεπροκοποι ?

ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ πως θα καλυφθουν απο αυτους ?
Με τι ΚΡΙΤΗΡΙΑ θα αποδωθουν τα δανεια ?
Τι επιπτωσεις θα υπαρξουν μετα ?

Γιατι ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα υπαρξουν δυσμενες επιπτωσεις τοσο για εμας οσο και για την ΕΛΛΑΔΑ σαν χωρα .....

Το εξωτερικο χρεος αντι να μειωνεται ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΔΙΑΡΚΩΣ ενω εχουμε φτασει πλεον να πληρωνουμε ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΤΟΚΟΥΣ .......
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Η Ελλαδα θα αλλαξει δυστυχως πολυ αποτομα σε ολους σχεδον τους τομεις και σε ενα τομεα που οι αλλαγες θα ειναι οδυνηρες για την χωρα μας ειναι η οικοδομη.
Μεχρι προσφατα το ονειρο καθε νεοελληνα ηταν το δικο του "σπιτακι" σχεδον με καθε κοστος.Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα μια "βιομηχανια"που εστιαζε σε αυτο το ονειρο και την οικονομικη αφαιμαξη του,οχι μονο απο τον εργολαβο αλλα και απο το κρατος.
Η πολυ μεγαλη ιδιοκατοικηση στην Ελλαδα αλλα και η αλλαγη στασης ζωης της νεας γενειας πιστευω οτι βαζει ταφοπλακα στον αισχοκερδικο οικοδομικο οργασμο που παρατηρηθηκε στην χωρα μας τα τελευταια 10 χρονια κυριως με την απελευθερωση των δανειων(στις παλιες καλες εποχες εβαζες βιζμα για να παρεις δανειο)
Οδυνηρες θα ειναι οι αλλαγες για τους επαγγελματιες της οικοδομης με την ανεργια και την κατακορυφη πτωση των μεροκαματων τους,οχι οτι τους λυπαμε και ιδιαιτερα γιατι την εποχη των παχιων αγελαδων τσιμπουκια επρεπε να τους περνεις για να κανουν κανα μερεμετι με μεροκαματο που ουτε καθηγητης πανεπιστημιου δεν περνει.
Για την αλλαγη σταση ζωης που αναφερω πιστευω οτι και στο ενοικιο μια χαρα εισαι κυριως εαν το ενοικιο ειναι παρα πολυ μικροτερο απο την δοση του δανειου.Και στην τελικη εαν σου τυχη κατι(ανεργια αρωστια κτλ)το πολυ πολυ να σου κανουν εξωση και δεν χανεις με νταβατσιλικια το σπιτι σου αλλα και τις δοσεις που εχεις δωσει μεχρι τοτε.

Ετσι ακριβως και ειδικα στην τελευταια παραγραφο δινεις ρεστα .... :thumbsup:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Φίλε vlachodeutsch θα σε προτίνω για μέλος της Δ.Ε. της ΠΕΚΑΑΔ


Για την αλλαγη σταση ζωης που αναφερω πιστευω οτι και στο ενοικιο μια χαρα εισαι κυριως εαν το ενοικιο ειναι παρα πολυ μικροτερο απο την δοση του δανειου.Και στην τελικη εαν σου τυχη κατι(ανεργια αρωστια κτλ)το πολυ πολυ να σου κανουν εξωση και δεν χανεις με νταβατσιλικια το σπιτι σου αλλα και τις δοσεις που εχεις δωσει μεχρι τοτε.
Κάπως έτσι να βλέπω και εγώ με τα ενοίκια, αν μάλιστα είσαι καλοπληροτής και με μια θέση ΔΥ.
Νοικιάζω ένα δυαράκι σε μια ΔΥ και με πέρνει κάθε μήνα της 30 για να μου πληρώση το ενοίκιο, έχει και το διαμερισματάκι στην τρίχα, εννοήτε ότι όταν μου είπε να συζητήσουμε την αύξηση ενοικίου ήστερα από 2 χρόνια κατα 5% της είπα όχι, τι 300 τι 315 αφού είναι ενταξη σε όλα τι να τα κάνω 15 ευρω;
 

Marauder

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2008
Μηνύματα
217
Like
0
Πόντοι
1
Φίλε vlachodeutsch θα σε προτίνω για μέλος της Δ.Ε. της ΠΕΚΑΑΔ

Κάπως έτσι να βλέπω και εγώ με τα ενοίκια, αν μάλιστα είσαι καλοπληροτής και με μια θέση ΔΥ.
Νοικιάζω ένα δυαράκι σε μια ΔΥ και με πέρνει κάθε μήνα της 30 για να μου πληρώση το ενοίκιο, έχει και το διαμερισματάκι στην τρίχα, εννοήτε ότι όταν μου είπε να συζητήσουμε την αύξηση ενοικίου ήστερα από 2 χρόνια κατα 5% της είπα όχι, τι 300 τι 315 αφού είναι ενταξη σε όλα τι να τα κάνω 15 ευρω;

Άχ μεγάλη καρδιά μου εσύ, ιδιαίτερα όταν τις έχεις και τρείς. Φτου σου αγόρι μου.
 

agiana

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2008
Μηνύματα
13.700
Κριτικές
5
Like
50
Πόντοι
166
Νοικιάζω ένα δυαράκι σε μια ΔΥ και με πέρνει κάθε μήνα της 30 για να μου πληρώση το ενοίκιο, έχει και το διαμερισματάκι στην τρίχα, εννοήτε ότι όταν μου είπε να συζητήσουμε την αύξηση ενοικίου ήστερα από 2 χρόνια κατα 5% της είπα όχι, τι 300 τι 315 αφού είναι ενταξη σε όλα τι να τα κάνω 15 ευρω;

Άχ μεγάλη καρδιά μου εσύ, ιδιαίτερα όταν τις έχεις και τρείς. Φτου σου αγόρι μου.

Ετσι είναι βρε Marauder..... Αν δεν έχεις παράπονα ή προβλήματα από τον ενοικιαστή σου, τον ανταμείβεις με τον τρόπο σου όταν μπορείς. Γιατί και τη νόμιμη αύξηση να του κάνεις, θα σου πάρει μεγάλο μέρος η εφορία σαν φόρο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom