Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Πρόεδρε με τιμας, εγω δεν αξήζω να ειμαι ουτε το δεξη σου αρχ@@δι
Απλος παραστάτης σου είμαι στον ιερό και τιμιο αγώνα μας.
Βαστηξα την σημαία ψηλά γιατι έχω καλους εκπαιδευτές και αξιωματικούς μπροστάριδες όπως εσένα.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Παντως απο την 78 σελιδα και εδω εχω ριξει τρελο γελιο  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Το ωραιο ειναι οτι ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ !!!! :2funny: :2funny: :S :S :idiot: :uglystupid:
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Δεν υπαρχει ρευστο στην αγορα ρεεεεεεεεε

σημερα με ΤΡΙΠΛΟ ΤΖΑΚ - ΠΟΤ αναγκαστηκα να δωσω εμπορευμα χονδρικως στις 5μιση για να μην μου μεινουν τα λαχεια (σαν τα ΑΠΟΥΛΗΤΑ)
ΧΑΝΟΝΤΑΣ 20 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ αλλα χαλαλι απτο να εχανα 450-500 ευρω .....

κομματακι - κομματακι τα αγοραζε ο κοσμος
οταν ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΡΙΔΥΜΑ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ......

Η ΑΓΟΡΑ ΕΧΕΙ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ
(αυτο πραγματικα δεν εχει ξανασυμβει και νομιζω οτι ειναι ενδεικτικο της καταστασης που επικρατει)
γιαυτο και μονο το ποσταρω .......
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Γράψαμε τόσες πολλές σελίδες σε 24 ώρες!!!!!!! Μπράβω μας, ούτε τα μαθήματα του Δασκαλου Ιωσηφ δεν γραφουνε τόσα σεντονια.
Και από επισκεψημότιτα καλά πάμε κάπου 18000 νομίζω.

Αμα λες την αλήθεια Πρόεδρε κ.Αχαχουχα ο κόσμος κάθετε και διαβάζει.
Νομίζω ότι κάποιολιθαράκι εχουμε βάλει και εμεις στην σωστη ενοιμέρωση, όλο και περισσότεροι συμμετέχουν στο θρεντ.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
παω για υπνο γιατι μολις ηρθα διαβαζα εδω τα τεκταινομενα
και ΞΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑ ΠΑΛΙ ΣΗΜΕΡΑ .....

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ


Τρικαρδε ΓΕΡΑ
 

Επισκέπτης
διαβαζοντας τις προηγουμενες σελιδες παρατηρω οτι οι εργολαβοι συνεχιζουν να εχουν εκτος απο επαρση και αλλαζονεια. νομιζουν οτι οι μαλακες θα συνεχισουν να υπαρχουν. αν δεν καταλαβουν πως οι  :jerking: :jerking: σε αυτη τη χωρα για αυτο το κλαδο εχει πιασει ταβανι βλεπω οι καβαντζες που λενε οτι εχουν κανει να τελειωνει πολυ γρηγορα και το κακο θα ειναι οτι δεν θα το καταλαβουν. αλλα δεν τους λυπαμαι και πολλοι απο αυτους τους βλεπω να κλεινουν σουιτα στο κορυδαλλο μερια!!! :2funny:κατασκευαστης που δεν ειναι τουλαχιστον 30 χρονια και λεει οτι εχει καβαντζα σας λεω οτι λεει  :jerking: :jerking: :jerking:!!!  στη πορεια θα δουμε ποιοι ειναι οι εξυπνοι και ποιοι οι βλακες οπως μας περνανε οι εργολαβοι. ;)
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
Φίλε μου καλε vlachodeutsch προς θεού αν ειναι να δουλευεις Αθήνα ΜΗΝ το κάνεις αυτό το λάθος γιατι θα βλαστημας την ώρα και την στιγμη. Ένας συνάδελφος μου εκτησε έτσι φτηνα και καλά τσους Αγ,Θεοδωρους και τώρα μουτσονεται και με τα δυο χέρια.
Καταρχήν ξυπνάει 1 ώρα πριν και του φεύγουν ένα κάρο λεφτα με τον προαστιακό ή στις βενζίνες
Ο γιός του πάει σχολείο στου διαόλου την μάνα και αργότερα για φροντιστηρια δεν ξέρω που θα φτάσει. Το καλοκαίρι είναι καλα τον χειμωνα μοναξιά και λύκοι
Τρικαρδε εσυ ισχυριστηκες οτι ο κοσμος πρεπει να γυρισει στα χωρια και να ασχοληθει με τα χωραφια και απο την αλλη θεωρεις οτι στην Χαλκιδα θα σε φαν οι λυκοι?Το μονο αρνιτικο ειναι η διαδρομη 45 λεπτων με το προαστειακο που πραγματικα 2 φορες την μερα ειναι ψιλοπακετο.Στην Ευρωπη ομως ειναι πολυ διαδεδομενο σε αλλη πολη να μενεις και σε αλλη να εργαζεσαι.Για το προαστειακο ξερει μηπως κανεις ποσο παει η μηνιαια καρτα?
 

fffanatic

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
4.127
Like
12
Πόντοι
16
Καλα περιμενετε εσεις σε αυτη τη χωρα να παρετε φτηνα διαμερισματα-σπιτια........να ακριβινουν μπορει..........

Και παλι δεν αξιζει να δωσεις 250 χιλιαρικα για ενα διαμερισματακι της πλακας......

 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Καλα περιμενετε εσεις σε αυτη τη χωρα να παρετε φτηνα διαμερισματα-σπιτια........να ακριβινουν μπορει..........

Και παλι δεν αξιζει να δωσεις 250 χιλιαρικα για ενα διαμερισματακι της πλακας......

ΚΑΛΗΜΕΡΟΥΔΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Φιλε μου δεν λεμε να τα παρουμε τσαμπα αλλα οχι και 200.000 για ενα διαμερισμα .....

Ουτε να υποθηκευσουμε την ζωη μας για δανειο 40 ετων .....

και οπως ειπα και πριν

ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΚΟΥΣ ΝΟΙΚΙΑΖΕΙΣ ΣΠΙΤΙ

αληθεια στα 200 χιλιαρικα οποιος τα εχει με ενα επιτοκιο 5-6 % παιρνεις 10-12 χιλιαρικα
ποσο νοικιαζεται ενα διαμερισμα καινουργιο 100 τμ ?
700-800 ευρω μαλλον πολλα λεω αλλα εστω ....τοσο
τα κοινοχρηστα να βγαινουν αλλα 1200 - 1400 ευρω τον χρονο ?

χμμμμ μαλλον δεν συμφαιρει γιατι τα τρωει ο πληθωρισμος

12χ800=9.600 + 1.400 = 11.000

Αλλα τουλαχιστον εχεις τα χρηματα στο χερι και μπορεις να κινηθεις διαφορετικα σε διαφορες φασεις της ζωης σου ....

Αλλωστε για να μαζεψεις 200.000 θα πρεπει να εχεις εναν μισθο 2.5 - 3,5 χιλιαρικα ....το λιγοτερο....
χωρις υποχρεωσεις (κουτσουβελα - ενοικια κτλ)
ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ
(να μην βγαινεις καθε τοσο - να ψωνιζεις - να μην εχεις αυτοκινητο κτλ)

ωστε να σου μενουν 2-2,5 χιλιαρικα στην ακρη να τα μαζεψεις ....

ΤΩΡΑ το ποτε θα τα μαζεψεις ....
και που μπορει να εχει παει μεχρι ΤΟΤΕ που θα τα μαζεψεις ΑΝ ΤΑ ΜΑΖΕΨΕΙΣ.....
ειναι μια ΑΛΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ...... ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΥΝΗ


ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ?


Παντως περα απο καθε πλακα πιστευω πως οι τιμες των διαμερισματων θα πρεπει να μειωθουν κατα 30% τουλαχιστον για να εχουν ΟΛΟΙ την ευκαιρια να αγορασουν

σε διαφορετικη περιπτωση θα εχουμε αυτο κου λεμε ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΚΡΑΧ
μιας και ο Ελληνα ειναι αρρηκτα συνδεδεμενος με την οικογενεια και το σπιτι ....

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ομως δεν βλεπω και η εκαστοτε κυβερνηση να κανει τιποτα γιαυτο .......

ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΩ απο τους πολλους
 

fffanatic

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
4.127
Like
12
Πόντοι
16
Τριπλασια η δοση του δανειου απο το ενοικιο

Παραδείγματος χάριν για να αγοράσει κανείς με 100% χρηματοδότηση ένα νεόδμητο διαμέρισμα στο Παγκράτι, αξίας 230.000 ευρώ, πρέπει να καταβάλλει 1.611 ευρώ τον μήνα αν το δάνειο είναι διάρκειας 20 ετών, 1.338 ευρώ αν είναι 30 ετών και 1.221 ευρώ αν είναι 40 ετών. Την ίδια στιγμή το ενοίκιο που αντιστοιχεί στο ακίνητο αυτό δεν ξεπερνά τα 650 ευρώ. Η δόση δηλαδή, ανάλογα με τη διάρκεια του δανείου, ισούται με δύο έως σχεδόν τρεις φορές το ποσό του ενοικίου. Το παράδειγμα έχει υπολογιστεί με κυμαινόμενο επιτόκιο 5,72% (euribor 4,50% συν 1,10% περιθώριο τράπεζας συν 0,12% εισφορά).


Να αγορασεις σπιτι στην Ελλαδα τι να το κανεις?
Να βαζεις μεσα τις γυναικαρες τις ελληνιδες?χαχαχαχαχα

Καλημερα.

Και με 250 χιλιαρικα που κανει εδω ενα ψευτοδιαμερισμα σε αλλη χωρα περνεις κατι πολυ καλυτερο.....αμα το δεις συγκριτικα............

 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Τρικαρδε εσυ ισχυριστηκες οτι ο κοσμος πρεπει να γυρισει στα χωρια και να ασχοληθει με τα χωραφια και απο την αλλη θεωρεις οτι στην Χαλκιδα θα σε φαν οι λυκοι?Το μονο αρνιτικο ειναι η διαδρομη 45 λεπτων με το προαστειακο που πραγματικα 2 φορες την μερα ειναι ψιλοπακετο.Στην Ευρωπη ομως ειναι πολυ διαδεδομενο σε αλλη πολη να μενεις και σε αλλη να εργαζεσαι.Για το προαστειακο ξερει μηπως κανεις ποσο παει η μηνιαια καρτα?
Δεν έχω πρόβλημα με τους λύκους αλλά με την μοναξιά, πιστευω στην κοινονικη συνοχη. Κοίτα αυτους που μένουν σε απομονομένες περιοχές σε σπιταρόνες, δεν εννοώ αυτούς που μένουνε εντος των χωριών, που άμα ξεμείνουν πχ. από τσιγάρα θέλουνε μιση ώρα να πανε να αγοράσουνε. Αυτό θέλω να πω, αλλο να μένεις σένα χωριο, με τους γειτωνές σου και αλλο απομονομένος γιατι έτσι νοιόθεις οτι είσαι κάποιος. Στην Ευρωπη, πχ. Γερμανια που έχεις ζησει και συ ειναι διαφορετικη η νοοτροποιά, άσε που έχουν άλλες ευκολίες πχ τα σχολεία έχουν αλλο ωράριο και τα παιδια σου δεν μένουν στο προάβλιο αν αργήσεις κλπ.
Δεν ξερω τομές προαστιακού ξερω όμω ς ότι ολο ακριβένουν τα εισητηρια
 

agiana

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2008
Μηνύματα
13.700
Κριτικές
5
Like
50
Πόντοι
166

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
ΚΑΛΗΜΕΡΟΥΔΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Φιλε μου δεν λεμε να τα παρουμε τσαμπα αλλα οχι και 200.000 για ενα διαμερισμα .....

Ουτε να υποθηκευσουμε την ζωη μας για δανειο 40 ετων .....

και οπως ειπα και πριν

ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΚΟΥΣ ΝΟΙΚΙΑΖΕΙΣ ΣΠΙΤΙ

αληθεια στα 200 χιλιαρικα οποιος τα εχει με ενα επιτοκιο 5-6 % παιρνεις 10-12 χιλιαρικα
ποσο νοικιαζεται ενα διαμερισμα καινουργιο 100 τμ ?
700-800 ευρω μαλλον πολλα λεω αλλα εστω ....τοσο
τα κοινοχρηστα να βγαινουν αλλα 1200 - 1400 ευρω τον χρονο ?

χμμμμ μαλλον δεν συμφαιρει γιατι τα τρωει ο πληθωρισμος

12χ800=9.600 + 1.400 = 11.000

Αλλα τουλαχιστον εχεις τα χρηματα στο χερι και μπορεις να κινηθεις διαφορετικα σε διαφορες φασεις της ζωης σου ....

Αλλωστε για να μαζεψεις 200.000 θα πρεπει να εχεις εναν μισθο 2.5 - 3,5 χιλιαρικα ....το λιγοτερο....
χωρις υποχρεωσεις (κουτσουβελα - ενοικια κτλ)
ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ
(να μην βγαινεις καθε τοσο - να ψωνιζεις - να μην εχεις αυτοκινητο κτλ)

ωστε να σου μενουν 2-2,5 χιλιαρικα στην ακρη να τα μαζεψεις ....

ΤΩΡΑ το ποτε θα τα μαζεψεις ....
και που μπορει να εχει παει μεχρι ΤΟΤΕ που θα τα μαζεψεις ΑΝ ΤΑ ΜΑΖΕΨΕΙΣ.....
ειναι μια ΑΛΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ...... ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΥΝΗ


ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ?


Παντως περα απο καθε πλακα πιστευω πως οι τιμες των διαμερισματων θα πρεπει να μειωθουν κατα 30% τουλαχιστον για να εχουν ΟΛΟΙ την ευκαιρια να αγορασουν

σε διαφορετικη περιπτωση θα εχουμε αυτο κου λεμε ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΚΡΑΧ
μιας και ο Ελληνα ειναι αρρηκτα συνδεδεμενος με την οικογενεια και το σπιτι ....

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ομως δεν βλεπω και η εκαστοτε κυβερνηση να κανει τιποτα γιαυτο .......

ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΩ απο τους πολλους

Δεν θα σχολιάσω τους αριθμούς που δίνεις ούτε και τη φοβία στο δανεισμό (που όπως όλα τα πράγματα, είναι θέμα χειρισμού...)

Ωστόσο η άποψη "πρέπει να μειωθούν οι τιμές 30%..." είναι λίγο εκτός τόπου και χρόνου...
Οι τιμές είναι συνάρτηση προσφοράς- ζήτητης και συνθηκών, γενικών (οικονομία, επιτόκια) και ειδικών (οικονομική κατάσταση συγκεκριμένου πωλητή- αγοραστή)...Δεν υπάρχουν "πρέπει", υπάρχουν "θέλω" και "μπορώ"..

Στην τελική, πριν το 2004, οι τιμές ήταν 30% κάτω σε σχέση με τις σημερινές. Στο μέλλον μπορεί να πέσουν στο 60% (λέμε τώρα) αλλά αυτό σημαίνει ότι και λιγότεροι άνθρωποι θα είναι σε θέση να αγοράσουν σπίτι αφού η οικονομική κρίση δεν χτυπά μόνο εργολάβους...Αν έχουμε εκτίναξη της ανεργίας, υποαπασχόληση, υπερχρέωση και έλλειψη ρευστότητας στην αγορά, όσο φθηνά και να είναι τα σπίτια, λίγοι θα μπορούν να αγοράσουν και κυρίως αυτοι που είχαν μαζέψει μετρητά από πριν...

Επίσης, στην Ελλάδα έχουμε ποσοστό ιδιοκατοίκησης άνω του 80%, οι δε κυβερνήσεις έχουν θεσπίσει σχετικά ευνοϊκή νομοθεσία για την πρώτη κατοικία εδώ και χρόνια...

Όποτε το κοινωνικό κραχ δεν θα επέλθει επειδή ο κόσμος δεν θα έχει να αγοράσει σπίτια διότι απολούστατα έχει ήδη αγοράσει σπίτια (και ας χρεώθηκε, δεν φοβούνται όλοι τα στεγαστικά δάνεια ή δεν έχουν όλοι φετίχ με τις λίρες τους)...

Το πρόβλημα στην ελληνική αγορά επομένως είναι κυρίως οι καταναλωτικές δαπάνες και η σπατάλη σε αναλώσιμα αγαθά και υπηρεσίες και όχι το (έστω υπερτιμημένο) σπίτι που αγόρασαν κάποιοι..

Όποιος έπαιξε ανάλογα με τις δυνάμεις του, συντηρητικά και με μέτρο, δεν έχασε...
Όποιος πάλι πήγε με δανεικά να κάνει τον μάγκα, θα τον πιεί...Και ήδη έχει αργήσει...
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Το μεγάλο ερωτημα είναι τι θα κάνουνε τα απούλητα.
Ακόμη στηνουνε σκαλοσιές γιατι έχουνε υποχρέοση να δώσουν στους οικοπεδούχους τα διαμερίσματα της αντιπαρωχής. Άρα, έκει είναι το ζουμί, ακούμε πολλές μακακίες για ενοικιάσεις κλπ. Βλέπεις καθαρά πλέον οτι δεν αντιμετοπιζουνε το ζητημα καλα ουτε οι φιλοι εργολάβοι.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Το μεγάλο ερωτημα είναι τι θα κάνουνε τα απούλητα.
Ακόμη στηνουνε σκαλοσιές γιατι έχουνε υποχρέοση να δώσουν στους οικοπεδούχους τα διαμερίσματα της αντιπαρωχής. Άρα, έκει είναι το ζουμί, ακούμε πολλές μακακίες για ενοικιάσεις κλπ. Βλέπεις καθαρά πλέον οτι δεν αντιμετοπιζουνε το ζητημα καλα ουτε οι φιλοι εργολάβοι.

Υπάρχουν 100.000 απούλητα και σε μια χώρα με ποσοστό ιδιοκατοίησης 80% δεν θα νοικαστεί παρά ένα μικρό ποσοστό...
Τα υπόλοιπα θα πωληθούν σε τιμή που θα καθορίσει η ανάγκη του εργολάβου για μετρητά...

Ωστόσο, υπάρχει και άλλη μια παράμετρος...
Όσο υπάρχουν απούλητα νεόδμητα, οι εργολάβοι δεν θα μπορούν να χτίσουν διότι ο κόσμος θα προτιμά να πάρει ένα διαμέρισμα έστω 5ετίας αχρησιμοποίητο παρά ένα νεόδμητο με 30% παραπάνω τιμή...
Δηλαδή οι εργολάβοι, ακόμη και μετά την κρίση, δεν θα μπορούν να κτίσουν!
Αν βάλουμε στην εξίσωση πληθυσμιακούς παράγοντες (ότι όποια αύξηση πληθυσμού και αν έχουμε την υπερκαλύπτουν τα ήδη απούλητα) , ποσοτά ιδιοκατοίκησης (τα είπαμε) και κορεσμό σε όλες σχεδόν τις περιοχές σε ακτίνα 40 χλμ και βάλε από το κέντρο, η κατάσταση γίνεται ακόμη χειρότερη για τους φίλους σου...
Να πω ότι τους λυπάμαι, θα πω ψέματα...
Το μόνο που με απασχολεί είναι αν προς το τέλος της κρίσης θα έχω αρκετά μετρητα να χτυπήσω καμια καλή ευκαιρία...
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Υπάρχουν 100.000 απούλητα και σε μια χώρα με ποσοστό ιδιοκατοίησης 80% δεν θα νοικαστεί παρά ένα μικρό ποσοστό...
Τα υπόλοιπα θα πωληθούν σε τιμή που θα καθορίσει η ανάγκη του εργολάβου για μετρητά...

Ωστόσο, υπάρχει και άλλη μια παράμετρος...
Όσο υπάρχουν απούλητα νεόδμητα, οι εργολάβοι δεν θα μπορούν να χτίσουν διότι ο κόσμος θα προτιμά να πάρει ένα διαμέρισμα έστω 5ετίας αχρησιμοποίητο παρά ένα νεόδμητο με 30% παραπάνω τιμή...
Δηλαδή οι εργολάβοι, ακόμη και μετά την κρίση, δεν θα μπορούν να κτίσουν!
Αν βάλουμε στην εξίσωση πληθυσμιακούς παράγοντες (ότι όποια αύξηση πληθυσμού και αν έχουμε την υπερκαλύπτουν τα ήδη απούλητα) , ποσοτά ιδιοκατοίκησης (τα είπαμε) και κορεσμό σε όλες σχεδόν τις περιοχές σε ακτίνα 40 χλμ και βάλε από το κέντρο, η κατάσταση γίνεται ακόμη χειρότερη για τους φίλους σου...
Να πω ότι τους λυπάμαι, θα πω ψέματα...
Το μόνο που με απασχολεί είναι αν προς το τέλος της κρίσης θα έχω αρκετά μετρητα να χτυπήσω καμια καλή ευκαιρία...
Αγαπητέ φίλε πολύ σοβαρές και μετρημένες οι σκέψεις σου καπως έτσι τα βλέπω και εγώ, όμως γιατι οι φιλοι μας οι εργολάβοι να χωθούνε ασχημα σε μια άσκοπη αναμονή.
Και έμεις να πρέπει να περημένουμε με τα λεφτα στο χέρι. Δεν θα ήταν καλύτερο να μας τα πούλαγαν από τα τωρα φθηνά και να κυλούσε χρήμα στην αγορά. Άλλωστε πάμε για οικονομικό μεσσαίωνα δλδ για πολλά χρόνια όχι ύφεσης αλλά ΚΡΙΣΗΣ
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
γιατι οι φιλοι μας οι εργολάβοι να χωθούνε ασχημα σε μια άσκοπη αναμονή.

γιατί η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

Κάποτε κάποιος μου ειχε πει - πλούσιος για μένα σημαινει τι ρευστό μπορεις να μαζέψεις σε 5 μέρες

Αυτή τη στιγμή όσοι δεν πουλάνε, χάνουν λεφτά. Και το ξέρουν.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Υπάρχουν 100.000 απούλητα και σε μια χώρα με ποσοστό ιδιοκατοίησης 80% δεν θα νοικαστεί παρά ένα μικρό ποσοστό...
Τα υπόλοιπα θα πωληθούν σε τιμή που θα καθορίσει η ανάγκη του εργολάβου για μετρητά...

Δηλαδή οι εργολάβοι, ακόμη και μετά την κρίση, δεν θα μπορούν να κτίσουν!
Αν βάλουμε στην εξίσωση πληθυσμιακούς παράγοντες (ότι όποια αύξηση πληθυσμού και αν έχουμε την υπερκαλύπτουν τα ήδη απούλητα) , ποσοτά ιδιοκατοίκησης (τα είπαμε) και κορεσμό σε όλες σχεδόν τις περιοχές σε ακτίνα 40 χλμ και βάλε από το κέντρο, η κατάσταση γίνεται ακόμη χειρότερη για τους φίλους σου...
Επικεντρονομαι σε αυτές τις δύο παραγράφου σου, για να επισημάνω ότι τα απούλητα ειναι πολύ παραπανω από 100000
Το ποσοστο ιδιοκατοίκησης ειναι και αυτό παραπάνω και τις τιμές δεν τις καθορίζουνε  αυτοί που πουλουνε μονοι τους συμφωνα με τις ανάγκες τους.
Το σημαντικότερο είναι ποιοί είναι οι εν δυνάμοι υποψήφοιοι αγοραστές αφού έχουμε υπογεννητικότητα και οι ξένοι δεν είναι σε θέση να αγοράσουνε (πχ οι Αλβανοι κτήζουνε στη χώρα τους και άλλοι δεν έχουνε τόσα χρήματα)
Αυτό που βλέπουμε έμεις από την πλέυρά των αγοραστών είναι μια εμμονή των εργολάβων(με σημεία έπαρσης πχ εχω κονομίσει καλά) να πουλήσουν υπερτιμολογιμένα με τεράστιο κέρδος.
Μου θυμίζουν χαρτοπαίχτες εθησμένους μόνο στο κέρδος (χαχαχαχαχα) που δεν θέλουν να καταλάβουνε ότι οι εποχες αλλαζουνε (κατι σαν την όμορφη-προικισμένη μεγαλοκοπέλα που μένει στο ράφι.
Αποτέλεσμα μια οικονομική καταστροφή που συνοδευται με σχόλια του τύπου:" κάποτε γαμουσα κια έδερνα" καπότε και έγω μαμουσα 7 φορές την ημέρα τωρα όμως 3 (αλλα χωρις βιάγκρα, χαχαχαχα)
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Το θέμα δεν ειναι τι θα κάνουν οι εργολάβοι. Στ'αρχίδια μου.

Το θέμα ειναι να βρουμε το σωστό σπιτι/ διαμέρισμα στη σωστή τιμή. Και όπως σε περιόδους που δένανε τους σκύλους με τα λουκάνικα, η μαγκιά απο πλευράς τους περίσσευε, τώρα θα τους πατήσουμε στο κεφάλι οπου τους βρουμε μπόσικους
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom