Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Μάλλον με δουλεύεις, υπάρχουν εργολάβοι που δεν θέλουν να πουλήσουν άμεσα και προτείνουνε να περιμένουμε;; Ρε συ τους έχω παρεξηγήσει, μιλάμε ότι αυτοί ειναι κουακέροι.
Με μπερδεύεις φίλε μου, είπαμε είμαι μαλάκας αλλα όχι τελείος.
Εσύ τι κατάλαβες, αν του μοστράριζες μια τσάντα με 170000-190000 το έπερνες ή οχι;;;
κοιταξε εσυ εχεις μια αποψη γενικη και σε καμια περιπτωση δεν σε ειπα μαλακα. απλα του εδωσα να καταλαβει οτι σε αυτα τα λεφτα δεν υπαρχει περιπτωση να πουλησει παρολα αυτα επειδη ξερεις την περιοχη διαμερισμα στο πρωτο το πουλησε πριν ενα χρονο 260000 χιλιαρικα που σημαινει οτι υπαρχουν ακομα μαλακες και οσο θα υπαρχουν εξαντλουν τα περιθωρια μηπως και βρουν λαβρακι.δε νομιζω σε αυτο να εχει αδικο καΙ  νομιζω σε αυτο συμφωνεις οτι υπαρχουν ακομα μαλακες. αφησε να εννοηθει οτι οταν πια δεν θα μπορουν να παρουν τα λεφτα που ζητανε θα τα ριξουν. προς το παρον δεν πουλανε κατω απο αυτα που σου ειπα οσα και να τους κουνησεις.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Βρε φίλε str81977  αυτά τα διαμερίσματα που λέει ο bodos είναι ήδη 5 χρόνια τελειομένα
Δλδ έμεις γερνούμε και αυτά νιόνουνε.
:think:Μάλλον οι εργολάβοι βρίκανε καμία μυστηκη φόρμουλα για την αφθαρσία της ύλης
 

Επισκέπτης
Σε αρκετές περιοχές οι διαφορές τιμής νεόδμητου και διαμερίσματος έως 5 χρόνια είναι ελάχιστες...
Τα ακίνητα δεν είναι ούτε αυτοκίνητα να ξεπερνιώνται μετά από 2 χρόνια ούτε τρόφιμα με ημερομηνία λήξης...
Αν ένας πωλητής (ιδιώτης ή εργολάβος) μπορεί να περιμένει 2-3 χρόνια (μέσα στα οποία όλο και κάποια πώληση θα κάνει) η ζημιά του θα είναι σχετικά μικρή και αντισταθμίζεται απόλυτα από τις υπεραξίες που μάζεψε τα προηγούμενα χρόνια...

Δεν υπάρχουν συνταγές, γι' αυτό, αφού πρώτα καταλήξουμε στο τί θέλουμε (που, πόσα τετραγωνικά, μέχρι ποιο ποσό) ΨΑΧΝΟΥΜΕ εξαντλητικά, διαπραγματευόμαστε σκληρά και πατάμε στο λαιμό...

Με την βασική προύπόθεση ότι έχουμε και καμια δεκάρα στην μπάντα...

Διότι ο φτωχομπινές πάλι με το πουλί στο χέρι θα μείνει, όσο και να πέσουν οι τιμές...

Κρίση δεν περνάνε μόνο οι εργολάβοι βλέπετε...
το συγκεκριμενο ειναι πενταετιας και οσο και να τον ζορισα γιατι του ειπα οτι διαθετω 200000 μετρητα δεν τσιμπησε και μου ειπε οτι καλο ειναι να περιμενω γιατι σε λιγο με αυτα τα χρηματα θα μπορω να διαπραγματευτω οχι ομως το δικο του. αυτο σημαινει οτι απλα ο τυπος αντεχει τουλαχιστον ακομα.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
το συγκεκριμενο ειναι πενταετιας και οσο και να τον ζορισα γιατι του ειπα οτι διαθετω 200000 μετρητα δεν τσιμπησε και μου ειπε οτι καλο ειναι να περιμενω γιατι σε λιγο με αυτα τα χρηματα θα μπορω να διαπραγματευτω οχι ομως το δικο του. αυτο σημαινει οτι απλα ο τυπος αντεχει τουλαχιστον ακομα.
Καλά μην κολλας σε αυτόνε, παραδίπλα 100 μέτρα ρίχνουνε μπετα, για τράβα ρώτα τους τι παίζουνε;;
Υπάρχουν τόσες πολλες πολυκατοικιες που σηκόνονται στην περιοχη, πηγα τις γιορτες σ΄ενα φιλο που μένει στην περιοχή και έπαθα πλάκα παντού κτήζουνε.
 

Επισκέπτης
Καλά μην κολλας σε αυτόνε, παραδίπλα 100 μέτρα ρίχνουνε μπετα, για τράβα ρώτα τους τι παίζουνε;;
αυτο μου ειπε και εκεινος εσυ γνωριζεις τη παιζει;και φυσικα δεν κολαω μονο σε αυτον αλλωστε του ειπα οτι με τις τιμες που εχει εγω δεν παιζει να γινω πελατης του. αν εσυ γνωριζεις κατι ευχαριστως να ακουσω τη γνωμη σου. οπως σου εχω πει την ψαχνω πριν κανω κατι και μεχρι τωρα θεωρω οτι δεν εχω πιαστει κοροιδο απο εργολαβους.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
αυτο μου ειπε και εκεινος εσυ γνωριζεις τη παιζει;και φυσικα δεν κολαω μονο σε αυτον αλλωστε του ειπα οτι με τις τιμες που εχει εγω δεν παιζει να γινω πελατης του. αν εσυ γνωριζεις κατι ευχαριστως να ακουσω τη γνωμη σου. οπως σου εχω πει την ψαχνω πριν κανω κατι και μεχρι τωρα θεωρω οτι δεν εχω πιαστει κοροιδο απο εργολαβους.
Εγώ δεν μένω πλέον στην Καλλιθέα και δεν μου είναι ευκολο να ψαχτώ, οπως σου είπα τις γιορτες πήγα σ΄ενα φίλο που μένει εκεί κοντα και έκανα μια βόλτα για να θυμηθώ τα νιάτα μου, είδα να πέφτουνε ακόμα πολλά μπετα.
 

Επισκέπτης
Εγώ δεν μένω πλέον στην Καλλιθέα και δεν μου είναι ευκολο να ψαχτώ, οπως σου είπα τις γιορτες πήγα σ΄ενα φίλο που μένει εκεί κοντα και έκανα μια βόλτα για να θυμηθώ τα νιάτα μου, είδα να πέφτουνε ακόμα πολλά μπετα.
κοιταξε εκει γυρω χτιζονται και αλλου απεναντι προς μοσχατο μερια αλλα οι τιμες ειναι σαφως καλυτερες και του το ειπα. παντως εχεις δικιο οσο περιμενουμε τοσο θα πεφτουνε!!!
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
κοιταξε εκει γυρω χτιζονται και αλλου απεναντι προς μοσχατο μερια αλλα οι τιμες ειναι σαφως καλυτερες και του το ειπα. παντως εχεις δικιο οσο περιμενουμε τοσο θα πεφτουνε!!!
Αααααα δεν βιάζομαι καθόλου, εγώ αφού ο καλός Θεος με φώτησε και δεν αγόρασα όταν οι άλλοι τρεχανε να δανειστούνε "φθηνό" :2funny: :2funny:χρήμα, τώρα είμαι κουλάτος και αναμένω να κάνουνε μπιντε για να τους τον ακουμπίσω "λιγουλακι για τα νεφρα που λένε
 

roulis35

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2008
Μηνύματα
272
Like
1
Πόντοι
1
για αυτα που λευε παραπανω εμενα η γνωμη μου ειναι οτι μαλακες παντα υπηρχαν και παντα θα υπαρχουν.και εργολαβοι και αγοραστες!
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
για αυτα που λευε παραπανω εμενα η γνωμη μου ειναι οτι μαλακες παντα υπηρχαν και παντα θα υπαρχουν.και εργολαβοι και αγοραστες!
Εσύ φιλε μου, σε ποια από τις δύο ομάδες νομίζεις ότι ανοίκεις ;;
 

roulis35

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2008
Μηνύματα
272
Like
1
Πόντοι
1
εγω ανηκω σε αυτους που ςχουν κανει το κουμαντο τους, που δεν χρωστανε σε τραπεζες κλπ, που εχω την καβατζα να ζησω χωρις να ζοριζομαι και που αυτα που πουλαω ειναι σε απολυτα λογικες τιμες. Επισης ανηκω σε αυτους που ξεκαρδιζονται οταν ακουν καποιους που κανουν τους εξυπνους και τους ειδημονες οτι τα ξερουν ολα και νομιζουν οτι παντα βρισκουν ευκαιριες κλπ
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
εγω ανηκω σε αυτους που ςχουν κανει το κουμαντο τους, που δεν χρωστανε σε τραπεζες κλπ, που εχω την καβατζα να ζησω χωρις να ζοριζομαι και που αυτα που πουλαω ειναι σε απολυτα λογικες τιμες. Επισης ανηκω σε αυτους που ξεκαρδιζονται οταν ακουν καποιους που κανουν τους εξυπνους και τους ειδημονες οτι τα ξερουν ολα και νομιζουν οτι παντα βρισκουν ευκαιριες κλπ
Μου αρέσεις δροσερό μου αγόρι και εγώ εναν τέτοιο άνδρα έψαχνα τόσα χρόνια
Δυναμικό- έξυπνο-γκαβατζομένο- αζόριστο-ΓΕΛΑΣΤΕΡΟ, θέλω να σε γνωρίσω
ΠΕΣΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ-ΤΕΛΟΣΣΣ
 

roulis35

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2008
Μηνύματα
272
Like
1
Πόντοι
1
στο γραφειο μου ειμαι και κολοβαραω!μπα δεν νομιζω δεν γουσταρω τους δημοσιους υπαλληλους και οι 2 πρωην συζυγοι μου ηταν και δεν μπορω αυτην την νοοτροπια
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
στο γραφειο μου ειμαι και κολοβαραω!μπα δεν νομιζω δεν γουσταρω τους δημοσιους υπαλληλους και οι 2 πρωην συζυγοι μου ηταν και δεν μπορω αυτην την νοοτροπια
Μου αρέσει που είσαι απόλυτος και ξέρεις τι θέλεις :2funny: :2funny: :2funny:
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Λοιπόν, αξιότιμοι κύριοι...
Πρόσφατη κρούση σε δύο μέτωπα.
Παρότι ιδιοκτήτης (αγόρασα προ διετίας) αλλά μου αρέσει να γνωρίζω τι γίνεται γύρω μου γιατί ποτέ δεν ξέρεις...
επήρα σαν καλός βλαμμένος μια εφημερίς χρυσών ευκαιριών.
Σε σύντομο σκάννινγκ κατέληξα στο συμπέρασμα πως οι τιμές παραμένουν (αρχικώς) ίδιες και απαράλλακτες. (μία μικρή -ίσως- μείωση κατά 3-4%, δηλαδή μπαρμπούτσαλα)

Ο υποφαινόμενος ωστόσο άρχισε τα τηλέφωνα όπου έβλεπε τηλέφωνο μεσίτη.
Όπου είχανε την καλή διάθεση να μιλήσουνε από τηλεφώνου για τιμές, η απάντηση ήτανπως η τιμή είναι συζητήσιμη. Σημ.: Συζητήσιμες ήταν πάντα, το θέμα είναι πως όταν της είπα μιας βλαμμένης πως έχω 200 καφετιά καβάτζα και τόσα θα δώσω, αυτή μου είπε πως δεν πιστεύει πως θα βρω πουθενά κάτι.
Συμπέρασμα: ακόμα κρατάνε, εκτός αν πάς ίσως κατευθείαν στον λυσσάρη - δεν το δοκίμασα ακόμα)

Ακολούθως προσπάθησα την οδό των ιδιοκτητών σπιτιών. Καθώς εμένα δεν θα με ενδιέφερε διαμέρισμα αλλά κανονικό σπίτι. Να σημειώσω εδώ πως προτιμώ χαλαρά ένα σπίτι πενταετίας που κατοικούνταν από ένα καινούργιο που ακόμα δεν έχει βγάλει τις βλάβες του και δεν ξέρω τι θα συναντήσω μπαίνοντας.
Χτύπησα γενναία περιοχή: Κηφησιά
Μονοκατοικία
270τ.μ
με κήπο 130 τ.μ.
μεζονέτα 3όροφη - 90 + 90 + 90 τ.μ
εξαιρετική περιοχή (Μπότσαρη αν ξέρει κανείς)
ΤΙΜΗ: 850 καφετιά
Απάντηση μου: θα τα πούμε του χρόνου.

Σημείωση: σε κατασκευαστή που πήρα όφωνο και μου είπε για διαμέρισμα (!!!) 120 τ.μ. στη Νίκαια (που μένω) 315,000 του είπα επί λέξει: να το βάλεις το διαμέρισμα σε βάζο....γιατί για να το πουλήσεις με αυτά τα λεφτά δεν πρόκειται.
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
Επισης ανηκω σε αυτους που ξεκαρδιζονται οταν ακουν καποιους που κανουν τους εξυπνους και τους ειδημονες οτι τα ξερουν ολα και νομιζουν οτι παντα βρισκουν ευκαιριες κλπ
ειναι γνωρισμα της φυλης μας ολοι να ξερουν για ολα.Παντως το οτι παντα υπαρχουν ευκαιριες και μαλιστα με τον καιρο θα αυξανονται δεν νομιζω να διαφωνεις.Εγω δεν τα εχω με τους εργολαβους αλλα με τον μαλακα τον μικροαστο που ξοδευει μια περιουσια αδικα για ενα σπιτακι μεσα στο νεφος χωρις ποιοτητας ζωης χωρις καλη μονωση(99% των οικοδομων),χωρις θεα,χωρις πρασινο κοντα χωρις τιποτα.

Σημείωση: σε κατασκευαστή που πήρα όφωνο και μου είπε για διαμέρισμα (!!!) 120 τ.μ. στη Νίκαια (που μένω) 315,000 του είπα επί λέξει: να το βάλεις το διαμέρισμα σε βάζο....γιατί για να το πουλήσεις με αυτά τα λεφτά δεν πρόκειται.
Και ομως θα βρεθουν ζωα που θα το αγορασουν εχω φιλους που το εχουν κανει
 

roulis35

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2008
Μηνύματα
272
Like
1
Πόντοι
1
θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου.αυτο ακριβως εννοω και εγω.οπως ο φιλος τρικαρδος περιμενει τον ευκαιριακο, αλεξιπτωτιστη "εργολαβο" να τιναχτει στον αερα και καλα να παθει, ετσι και ο εργολαβος απο την μερια του περιμενει τον μικροαστο ανθρωπακο να του χωσει το κλουβι που εχτισε σε τεοια τιμη σαν να αγοραζει διαμερισμα στο Λονδινο η στο Μανχαταν
 

roulis35

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2008
Μηνύματα
272
Like
1
Πόντοι
1
οχι θα παω να δωσω ΑΣΕΠ η να γλειψω κανεναν να μπω σε καμια εφορια η πολεοδομια να εχω σιγουρο μισθο και τα "τυχερα" μου :2funny: :2funny: :2funny:
Απο αυριο αρχιζω εκπτωσεις!! :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom