Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Εργολάβοι λέγονται οι κατασκευαστές οικοδομών καθώς και οι εργολήπτες δημοσίων έργων. Είναι ζώα βλαχαδελα της κατηγορίας των λαδοδωρητών της μεγάλης οικογένιας των λαμογιών.
Εργολάβοι λέγονται επίσης οικογένεια γλυκών που τρατάρονται όλες τις εποχές.
Ακολουθεί η συνταγή τους

.6 φλιτζάνια αμύγδαλα ξεφλουδισμένα και κοπανισμένα
.3 φλιτζάνια ζάχαρη
.3 ασπράδια
.4 βανίλιες
 

-Προθερμαίνετε τον φούρνο στους 190 C
-Ανακατεύετε τα αμύγδαλα με τη ζάχαρη και τη βανίλια
-Προσθέτετε τα ασπράδια και ανακατεύετε καλά
-Πλάθετε σε στενόμακρα κουλουράκια σαν δάχτυλα
-Τα βάζετε σε βουτυρωμένο ταψί
-ψήνετε για 20 λεπτά περίπου
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Μια παραλλαγη της παραπάνω συνταγης ειναι η κάτωθη
Εργολάβοι Καρύδας
Συστατικά

Για 25-30 κομμάτια

250 γραμ. ινδική καρύδα (τριμμένη)

250 γραμ. ζάχαρη

1 κουταλιά σούπας αλεύρι

4 αυγά

30-35 κερασάκια. γλασέ

Οδηγίες Μαγειρέματος

Μέσα σε μια λεκανίτσα ρίχνουμε την ινδική καρύδα, τη ζάχαρη, το αλεύρι και ανακατεύουμε.

Προσθέτουμε τα αυγά, ελαφρά χτυπημένα και ανακατεύουμε όλα τα υλικά μαζί, μέχρι να γίνουν ένα ομοιογενές μείγμα

Γεμίζουμε με το μείγμα μια σακούλα ζαχαροπλαστικής με αγκαθωτό κορνέ και κόβουμε τους εργολάβους σε ροζέτες, πάνω σ’ένα ταψάκι στρωμένο με βούτυρομένη λαδόκολλα.

Αφήνουμε για μια ώρα τους εργολάβους να στεγνώσουν.

Βάζουμε στην κορυφή κάθε εργολάβου από ένα κερασάκι και τους ψήνουμε για 10-15 λεπτά σε προθερμασμένο φούρνο στους 200 βαθμούς μέχρι να πάρουν λίγο χρώμα.

Όταν κρυώσουν οι εργολάβοι, τους τοποθετούμε σε φοντανιέρα και τους σκεπάζουμε με διαφανή μεμβράνη για να μην ξηραίνονται
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΑ
Όταν κρυώσουν οι εργολάβοι, τους τοποθετούμε σε φοντανιέρα και τους σκεπάζουμε με διαφανή μεμβράνη για να μην ξηραίνονται
Καλέ μου φίλε Enforcer μόλις μίλαγα με τον Πρόεδρο κ.Αχαχουχα και εδέχθει με μεγάλη χαρα την προτασή μου να γίνεις μέλος της Δ.Ε της ΠΕΚΑΑΔ υπέθυνος για τους απόδημους αδελφούς μας
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Καλέ μου φίλε Enforcer μόλις μίλαγα με τον Πρόεδρο κ.Αχαχουχα και εδέχθει με μεγάλη χαρα την προτασή μου να γίνεις μέλος της Δ.Ε της ΠΕΚΑΑΔ υπέθυνος για τους απόδημους αδελφούς μας

Σίγουρα με τιμα η πρόταση, την οποία και αποδέχομαι. Θα ειναι τιμή μου να βοηθώ τα μέλη μας σε θέματα εκτός ελλάδος και εφόσον το ενδιαφέρον τους αφορά αγορές ενδιαφέροντός μας/ τους.

Θεωρώ οτι θα πρέπει να υπάρχει και αξιόπιστη - αδέσμευτη ενημέρωση του ΔΕ ΠΕΚΑΑΔ σε θέματα οικονομοτεχνικής φύσεωςκαι ως εκ τούτου θεωρώ ότι η παρουσία του βολταίρου σε ρόλο συμβουλου διοίκησης θα βοηθήσει σημαντικα

Εμπρος, παμε δυνατα να κατακτήσουμε τα Βαλκάνια (Κροατία πολύ καλή)
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Σε ευχαρηστώ που βλέπεις τόσο θετικά και με δημιουργηκά οράματα την νέα σου θέση στην ΔΕ της ΠΕΚΑΑΔ, βεβαίος κάθε γνώση-εμπειρία και π΄ροταση θα αντιμετοπισθεί θετικά αφού είναι κοινά τα οράματα.
Τον ΜΕΓΑ ΒΟΛΤΕΡΟ τον εκτιμώ πάρα πολύ και εχω εκφράσει την επιθυμία μου να τον γνωρίσω και από κοντά, ντρεπομαι όμως να τον προτείνω γιατι φοβάμε ότι θα αρνηθεί.
Φυσικα ως ισότιμο μέλος πλέον μπορει να τον προτείνεις εσύ, άλλωστε είστε και του ιδίου χωρου αν εννόεισα ορθός
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Εγώ με κοπτάτσια δεν μπαίνω στο όργανο.

Να με εκλέξει ο λαός.
Μόνον με δημοκρατικές διαδικασίες δέχομαι.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Εγώ με κοπτάτσια δεν μπαίνω στο όργανο.

Να με εκλέξει ο λαός.
Μόνον με δημοκρατικές διαδικασίες δέχομαι.
Ααααα εγω από κοπάτσια δεν ξέρω, μονο τις συνταγες για εργολάβους κοπάτσιασα, αλλα και ο Προεδρός μας κ.Αχαχουχας ουτε αυτός κοπατσάρει.
Η δημοκρατία είναι πολύ ευρής όρος και η ΠΕΚΑΑΔ είναι απόλυτα δημοκρατική με την ευρεία έννοια δλδ
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Μια ερώτηση Βολτερο, στην φραση σου "Να με εκλέξει ο λαός.
Μόνον με δημοκρατικές διαδικασίες δέχομαι."
Εισαι Καραμανληκός;;
Γιατί κάτι τέτοιο νομίζω ότι είπε ο θείος το '74
¨Η εμένα ή τα τανκς" ;)
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Βρε άσε που σου λέω.
Μετά θα λες ότι είμαι υπό τον Γκιζίκη ότι με όρκισε ο Σεραφείμ, εεεεεε ο παπα-Μάξιμος εννοούσα.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Βρε άσε που σου λέω.
Μετά θα λες ότι είμαι υπό τον Γκιζίκη ότι με όρκισε ο Σεραφείμ, εεεεεε ο παπα-Μάξιμος εννοούσα.
Aααα ηταν αναμενόμενη από εμένα, η πλάγια αρνησή σου
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Εγώ με κοπτάτσια δεν μπαίνω στο όργανο.

Να με εκλέξει ο λαός.
Μόνον με δημοκρατικές διαδικασίες δέχομαι.

Ο ρόλος σου αγαπητέ θα ειναι συμβουλευτικός. Δε θα συμμετέχεις στο ΔΕ αλλά η γνώμη σου θα έχει βαρύνουσα σημασια. Επομένως δεν υπάρχει θέμα εκλογής σου.

Επισης, μόλις μιλησα με τον ιδιο το λαό και μου ειπε "προχώρα". Επομενως άρνησή σου θα πληγώσει το λαό (για τον οποίο όλοι κοπτόμεθα)

Δεν έχεις καμμία δικαιολογία.

Ελα ρε παιδί μου και θέλω να σου πω για ωραιότατο κομμάτι γης με σπιταρώνα μέσα, πρώην αμπελώνα (εκτος ελλάδος φυσικά, τα εντος δεν ειναι αρμοδιότητά μου)
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ο ρόλος σου αγαπητέ θα ειναι συμβουλευτικός. Δε θα συμμετέχεις στο ΔΕ αλλά η γνώμη σου θα έχει βαρύνουσα σημασια. Επομένως δεν υπάρχει θέμα εκλογής σου.

Επισης, μόλις μιλησα με τον ιδιο το λαό και μου ειπε "προχώρα". Επομενως άρνησή σου θα πληγώσει το λαό (για τον οποίο όλοι κοπτόμεθα)

Δεν έχεις καμμία δικαιολογία.

Ήδη ο Καψιμάλης, ο Παραδιάς, ο Ρεβύθης και ο Αλαβάνος ετοιμάζονται να εγκαταλείψουν τη χώρα...

Ο αγώνας τώρα δικαιώνεται!
 

Επισκέπτης
φιλε trikarde σημερα ειχα μια φιλικη κουβεντα με το φιλο μας τον Δ τον ανηψιο και προς τιμη του ειπε οτι στην επομενη διετια θα υπαρξει πτωση και καλο ειναι οσοι εχουν σκοπο να αγορασουν να περιμενουν. και το λεει ενας που ειναι κατασκευαστης!! φυσικα ο ιδιος δεν πεφτει παρακατω απο δεκα χιλιαρικα σε φιλικη κουβεντα που ειχα. αλλωστε αυτος δεν εχει αναγκη απο το 1970 κατασκευαστης και δικο του οικοπεδο απλα περιμενει.  ;)
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
φιλε trikarde σημερα ειχα μια φιλικη κουβεντα με το φιλο μας τον Δ τον ανηψιο και προς τιμη του ειπε οτι στην επομενη διετια θα υπαρξει πτωση και καλο ειναι οσοι εχουν σκοπο να αγορασουν να περιμενουν. και το λεει ενας που ειναι κατασκευαστης!! φυσικα ο ιδιος δεν πεφτει παρακατω απο δεκα χιλιαρικα σε φιλικη κουβεντα που ειχα. αλλωστε αυτος δεν εχει αναγκη απο το 1970 κατασκευαστης και δικο του οικοπεδο απλα περιμενει.  ;)
Καλά στα είπε,  μπορει να ειναι παλιός εργολάβος αλλα απο ρευστό μένει ο καθένας ανα πάσα στιγμή. Δεν σου είπε τι θα κάνει τα απούλητα. Άμα περάσουνε τα χρόνια θα τα πουλήσει ως καινούργια;;
 

Επισκέπτης
Καλά στα είπε,  μπορει να ειναι παλιός εργολάβος αλλα απο ρευστό μένει ο καθένας ανα πάσα στιγμή. Δεν σου είπε τι θα κάνει τα απούλητα. Άμα περάσουνε τα χρόνια θα τα πουλήσει ως καινούργια;;
και αυτο τον ρωτησα τον ανηψιο οχι τον ιδιο και αφησε να ενοηθει οτι θα παει αναλογα το πως ειναι η κατασταση δηλαδη θα τα ριξει!!! ειπαμε αρκετα ακομα και για ποιο λογο φτασανε τα διαμερισματα να πουλιουνται τοσο ψηλα και ομολογω σε καποια ειχε δικιο.το θεμα ειναι οτι με προετρεψε να μη βιαστω ακομα και του χρονου θα ειναι καλυτερα για εμας που ψαχνουμε.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
και αυτο τον ρωτησα τον ανηψιο οχι τον ιδιο και αφησε να ενοηθει οτι θα παει αναλογα το πως ειναι η κατασταση δηλαδη θα τα ριξει!!! ειπαμε αρκετα ακομα και για ποιο λογο φτασανε τα διαμερισματα να πουλιουνται τοσο ψηλα και ομολογω σε καποια ειχε δικιο.το θεμα ειναι οτι με προετρεψε να μη βιαστω ακομα και του χρονου θα ειναι καλυτερα για εμας που ψαχνουμε.
Μάλλον με δουλεύεις, υπάρχουν εργολάβοι που δεν θέλουν να πουλήσουν άμεσα και προτείνουνε να περιμένουμε;; Ρε συ τους έχω παρεξηγήσει, μιλάμε ότι αυτοί ειναι κουακέροι.
Με μπερδεύεις φίλε μου, είπαμε είμαι μαλάκας αλλα όχι τελείος.
Εσύ τι κατάλαβες, αν του μοστράριζες μια τσάντα με 170000-190000 το έπερνες ή οχι;;;
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Καλά στα είπε,  μπορει να ειναι παλιός εργολάβος αλλα απο ρευστό μένει ο καθένας ανα πάσα στιγμή. Δεν σου είπε τι θα κάνει τα απούλητα. Άμα περάσουνε τα χρόνια θα τα πουλήσει ως καινούργια;;

Σε αρκετές περιοχές οι διαφορές τιμής νεόδμητου και διαμερίσματος έως 5 χρόνια είναι ελάχιστες...
Τα ακίνητα δεν είναι ούτε αυτοκίνητα να ξεπερνιώνται μετά από 2 χρόνια ούτε τρόφιμα με ημερομηνία λήξης...
Αν ένας πωλητής (ιδιώτης ή εργολάβος) μπορεί να περιμένει 2-3 χρόνια (μέσα στα οποία όλο και κάποια πώληση θα κάνει) η ζημιά του θα είναι σχετικά μικρή και αντισταθμίζεται απόλυτα από τις υπεραξίες που μάζεψε τα προηγούμενα χρόνια...

Δεν υπάρχουν συνταγές, γι' αυτό, αφού πρώτα καταλήξουμε στο τί θέλουμε (που, πόσα τετραγωνικά, μέχρι ποιο ποσό) ΨΑΧΝΟΥΜΕ εξαντλητικά, διαπραγματευόμαστε σκληρά και πατάμε στο λαιμό...

Με την βασική προύπόθεση ότι έχουμε και καμια δεκάρα στην μπάντα...

Διότι ο φτωχομπινές πάλι με το πουλί στο χέρι θα μείνει, όσο και να πέσουν οι τιμές...

Κρίση δεν περνάνε μόνο οι εργολάβοι βλέπετε...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom