Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

roulis35

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2008
Μηνύματα
272
Like
1
Πόντοι
1
εμενα παλι αυτο που λες δεν μου λεει κατι...αν διαμορφωθει ετσι η κατασταση τι θα κανεις?κανεις δεν θα αγοραζει σπιτι και θα πληρωνει μια ζωη ενοικιο? δεν ξερω οπως ειπα θα δειξει. βεβαια η κριση αυτη η γενικη οχι μονο στις οικοδομες μακροπροθεσμα θα κανει ενα γενικο νοικοκυρεμα κατα τη γνωμη μου
 

Επισκέπτης
εμενα παλι αυτο που λες δεν μου λεει κατι...αν διαμορφωθει ετσι η κατασταση τι θα κανεις?κανεις δεν θα αγοραζει σπιτι και θα πληρωνει μια ζωη ενοικιο? δεν ξερω οπως ειπα θα δειξει. βεβαια η κριση αυτη η γενικη οχι μονο στις οικοδομες μακροπροθεσμα θα κανει ενα γενικο νοικοκυρεμα κατα τη γνωμη μου
φυσικα και θα πληρωνω ενοικιο και θα σου πω το γιατι. αν αγορασεις ενα σπιτι σε τιμες που ζητατε δηλαδη 250000 η και λιγο λιγοτερο και δεν εχεις να δωσεις λεφτα μπροστα θα σου βγει μια δοση πανω απο 1200 ευρω. εσυ τη θα κανες θα νοικιαζες η θα αγοραζες οταν το ιδιο διαμερισμα θα το νοικιαζες με 600-700 ευρω;
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
και αν μου εχει στοιισει 60 η 70 δραχμες τι πρεπει να κανω? να το δωσω στο κοστος. οχι το κραταω και το νοικιαζω η το δινω προικα στα παιδια μου!
Θα πρέπει να εισαι πολύ καρπερός φιλε μου :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Όσο για την ενοικίαση των απούλητων τα μισά + θα στα πάρει η εφορεία. ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΟΥΥΥΥΥΥ
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
εμενα παλι αυτο που λες δεν μου λεει κατι...αν διαμορφωθει ετσι η κατασταση τι θα κανεις?κανεις δεν θα αγοραζει σπιτι και θα πληρωνει μια ζωη ενοικιο? δεν ξερω οπως ειπα θα δειξει. βεβαια η κριση αυτη η γενικη οχι μονο στις οικοδομες μακροπροθεσμα θα κανει ενα γενικο νοικοκυρεμα κατα τη γνωμη μου

Αν η κρίση διαρκέσει ως 2 χρόνια, θα χτυπήσει κυρίως τους αλεξιπτωτιστές στο χώρο της οικοδομής, που είδαν φως και μπήκαν μετά το 2004-5 και μάλιστα  δανειζόμενοι χοντρά και περίμεναν να κάνουν τη μεγάλη αρπαχτή με μια ή δυο αντιπαροχές...
Επίσης θα σπάσει τον τσαμπουκά και το τουπέ σε ιδιοκτήτες οικοπέδων ή διαμερισμάτων που ένα κωλοκομμάτο γης που κληρονόμησαν το κοστολογούσαν λες και βρισκόταν στο Μανχάταν και όχι στους Κουκουβάωνες..
Τέλος, θα αναγκάσει αρκετούς που δανείστηκαν στα όριά τους για να αγοράσουν ένα σπίτι (και πέραν των ορίων τους για να αγοράσουν πλάσμα τβ, κάμπριο, τζιπ και μοδάτα έπιπλα) να πουλήσουν φθηνά και γρήγορα για να αποφύγουν κατασχέσεις και μαύρες λίστες...
Όπως λέει και μια φίλη, θα σταματήσει η κάθε πατσαβούρα των € 700 να κυκλοφορεί με Λουί Βιττόν...

Αποτέλεσμα όλων αυτών θα είναι οι τιμές να επανέλθουν σε νορμάλ επίπεδα (το νορμάλ είναι σχετικό και εξαρτάται από την περιοχή) και να σταματήσουν να μην ξανανέβουν για καμποσο καιρό ενώ θα προκύψουν και αρκετές ευκαιρίες, με την πρϋπόθεση ότι ο υποψήφιος αγοραστής θα έχει μετρητά στην άκρη, δεδομένου ότι ο δανεισμός του 100% της εμπορικής αξίας αποτελεί (ευτυχώς) παρελθόν...,

Αν βέβαια η κρίση διαρκέσει πάνω από 2 χρόνια, θα τον πιούν δίκαιοι και άδικοι, επιμελείς και αμελείς...
 

Επισκέπτης
Αν η κρίση διαρκέσει ως 2 χρόνια, θα χτυπήσει κυρίως τους αλεξιπτωτιστές στο χώρο της οικοδομής, που είδαν φως και μπήκαν μετά το 2004-5 και μάλιστα  δανειζόμενοι χοντρά και περίμεναν να κάνουν τη μεγάλη αρπαχτή με μια ή δυο αντιπαροχές...
Επίσης θα σπάσει τον τσαμπουκά και το τουπέ σε ιδιοκτήτες οικοπέδων ή διαμερισμάτων που ένα κωλοκομμάτο γης που κληρονόμησαν το κοστολογούσαν λες και βρισκόταν στο Μανχάταν και όχι στους Κουκουβάωνες..
Τέλος, θα αναγκάσει αρκετούς που δανείστηκαν στα όριά τους για να αγοράσουν ένα σπίτι (και πέραν των ορίων τους για να αγοράσουν πλάσμα τβ, κάμπριο, τζιπ και μοδάτα έπιπλα) να πουλήσουν φθηνά και γρήγορα για να αποφύγουν κατασχέσεις και μαύρες λίστες...
Όπως λέει και μια φίλη, θα σταματήσει η κάθε πατσαβούρα των € 700 να κυκλοφορεί με Λουί Βιττόν...

Αποτέλεσμα όλων αυτών θα είναι οι τιμές να επανέλθουν σε νορμάλ επίπεδα (το νορμάλ είναι σχετικό και εξαρτάται από την περιοχή) και να σταματήσουν να μην ξανανέβουν για καμποσο καιρό ενώ θα προκύψουν και αρκετές ευκαιρίες, με την πρϋπόθεση ότι ο υποψήφιος αγοραστής θα έχει μετρητά στην άκρη, δεδομένου ότι ο δανεισμός του 100% της εμπορικής αξίας αποτελεί (ευτυχώς) παρελθόν...,

Αν βέβαια η κρίση διαρκέσει πάνω από 2 χρόνια, θα τον πιούν δίκαιοι και άδικοι, επιμελείς και αμελείς...
+100000000000000000000000000000000!!!!!!!!!!! :rockon: :rockon: :rockon:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Καλά μάγκες μην συμφωνήτε συνέχως μεταξύ σας, το ζήτημα είναι να πίσεται τους υποψήφιους αγοραστές ότι είναι όπως παλιά τότε που οι τράπεζες έδιναν χρήμα με ουρά.
Θα πεινάσετε πολύ γρήγορα έτσι όπως σκέφτεστε.
 

Επισκέπτης
λογο εμπειριας απο αγορα διαμερισματος εχω να κανω μια παρατηρηση. οι περισοτεροι κατασκευαστες που εκαναν οικοδομες πριν το 2004 και λιγο μετα και τους εχουν μεινει απουλητα διαμερισματα τα εκαναν με κοστος πολυ μικροτερο αλλα ζητανε να τα πουλησουν με τιμες 2008!!! δηλαδη ζητανε να κερδισουν πολυ παραπανω απο αυτο που τους στοιχισε εκμετακευομενοι την ανοδο που ειχαν την τελευταια πενταετια. ομως το αποτελεσμα ειναι ολοι να μεινουν με απουλητα διαμερισματα και φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να τα πουλησουν στις τιμες που τα ζητανε. δεν μπορει οι μαγκες να τους στοιχισαν 20 και να ζητανε 100!! και για την ανακαμψη που ευελπιστουν οι κατασκευαστες ειναι δυσκολο να ανακαμψει η αγορα για να πουλησουν αυτοι στις τιμες που θελουν ;)
 

roulis35

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2008
Μηνύματα
272
Like
1
Πόντοι
1
και τωρα δηλαδη εγω πρεπει να φοβηθω?! :dancing:
 

Επισκέπτης
Φιλε μου bodos  δεν καταλαβενω γιατι χειροκροτείς, η κρίση θα κρατήσει πάρα πολλά χρόνια
φιλε trikarde αυτο λεω παρακατω και μαλιστα στο χωρο των κατασκευαστων θα ηθελα να συνεχιστει για πολλα χρονια γιατι μερικοι εχουν επαρση και νομιζουν οτι επειδη ευνοηθηκαν απο συγκιριες θα συνεχιστει. μακαρι να συνεχισουν με το ιδιο σκεπτικο γιατι εμεις στο τελος θα ειμαστε οι ευνοημενοι οταν θα αναγκαστουν να πουλησουν σε τιμες λογικες!! η επαρση σε κανεναν δενεκανε καλο!
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
λογο εμπειριας απο αγορα διαμερισματος εχω να κανω μια παρατηρηση. οι περισοτεροι κατασκευαστες που εκαναν οικοδομες πριν το 2004 και λιγο μετα και τους εχουν μεινει απουλητα διαμερισματα τα εκαναν με κοστος πολυ μικροτερο αλλα ζητανε να τα πουλησουν με τιμες 2008!!! δηλαδη ζητανε να κερδισουν πολυ παραπανω απο αυτο που τους στοιχισε εκμετακευομενοι την ανοδο που ειχαν την τελευταια πενταετια. ομως το αποτελεσμα ειναι ολοι να μεινουν με απουλητα διαμερισματα και φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να τα πουλησουν στις τιμες που τα ζητανε. δεν μπορει οι μαγκες να τους στοιχισαν 20 και να ζητανε 100!! και για την ανακαμψη που ευελπιστουν οι κατασκευαστες ειναι δυσκολο να ανακαμψει η αγορα για να πουλησουν αυτοι στις τιμες που θελουν ;)
Έχουνε τόσο πολύ μεγάλη έπαρση επειδή πούλησαν κάποια ακριβά σε μακκακες
όμως οι καλές μέρες πέρασαν και μάλλον θα αργίσουνε να ξανάθρουνε για όλους μας
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Καλά μάγκες μην συμφωνήτε συνέχως μεταξύ σας, το ζήτημα είναι να πίσεται τους υποψήφιους αγοραστές ότι είναι όπως παλιά τότε που οι τράπεζες έδιναν χρήμα με ουρά.
Θα πεινάσετε πολύ γρήγορα έτσι όπως σκέφτεστε.

Το ζήτημά σου είναι να πεινάσουν οι εργολάβοι (που στην τελική, επιχειρηματίες είναι, δεν είναι Δ.Υ. να έχουν καβατζωμένο μισθό, άλλοτε θησαυρίζουν, άλλοτε πεινάνε, τα δίχτυα του ψαρά και το καλάθι του κυνηγού που λέμε) ή να αγοράσεις φθηνό διαμέρισμα;


Άσε που άμα πεινάσουν οι εργολάβοι, μπορεί να κοπεί και το λαδάκι σε αρκετές δημόσιες υπηρεσίες... ;)
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
τωρα φυσικα οχι. στο μελλον δεν ξερεις ποτε κρατα και καμια πισινη ποτε δεν ξερεις. ;)ο τροχος γυριζει. ;)
έχεις δίκαιο ο τροχός γυρίζει, αλλά και από τις δύο πλευρές :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom