Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
πως θα καλυφτει ο αγοραστης εαν πεσει σε κακοτεχνια ???

Ελεγχεις το σπιτι και τους τιλους με πολ. μηχ/κους και δικηγορους..

Ασχετη ερωτηση : Γεμισαν 7 σελιδες με απαντησεις..Ποσοι απο ολους που πηραν μερος ειναι κατασκευαστες η' μηχ/κοι ?
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
επειδη βλεπω οτι υπαρχουν πολλες παραμετροι που πρεπει να σκεφτω  :think: για να παρω το σπιτι,τελικα δεν θα το αγορασω,ευχαριστω πολυ

Να!  Ακυρώθηκε μια πώληση!

Το forum του μπουρδέλα.κομ ΣΥΝΙΣΦΕΡΕΙ στην κρίση που περνάει η οικοδομή στη χώρα μας!
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Αυτο θερν εχει μάλλον λαθος τίτλο " Συμβουλές για ασφαλείς κατασκευές " θα έπρεπε καλύτερα να λέγεται. Το να βλέπεις και να λες την αλήθεια, μόνο κακό δεν κάνει σε κανένα. Τώρα πιστεύω ότι ένας βασικός νόμος της αγοράς λέει "πουλάς όταν οι άλλοι αγοράζουν και αγοράζεις όταν οι άλλοι πουλούν ". Αν κάποιος από όλους μας μπορεί με κάποιες οικονομίες να αγοράσει ακίνητο από εδω και πέρα καλός, όχι με μεγαλο δάνειο όμως απλά επικουρικά.
 

Finder

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
198
Like
2
Πόντοι
1
Άλλο π.χ. Σταύρο, εκείνο το ωραίο πρωινό του '94 πως έγινε η διάστρωση από τον εργολάβο?? Έγινε με το γνωστό "στάρωμα" ή σε στρώσεις πάχους  έως 60mm "φέτα"??

Άλλο π.χ. Στα έργα της εγναντίας οδού και συγκεκριμένα στις γέφυρες. Όταν οι περισσότερες σκυροδετήσεις έγιναν χειμώνα (ξέρουμε τι εστί χειμώνας στην Βόρεια Ελλάδα),σε πόσες άραγε έγινε χρήση αερακτικού προσθέτου??

Μπορεις να αναλυσεις λιγο περισσοτερο αυτα τα 2 θεματα?
Επισης, επειδη βλεπω οτι το κατεχεις το θεμα, ξερεις αν σε μια οικοδομη ειναι υποχρεωτικο να υπαρχει ΧΗΜΙΚΗ ΤΟΥΑΛΕΤΑ κατα τη διαρκεια της κατασκευης?
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
ειναι υποχρεωτικο να υπαρχει ΧΗΜΙΚΗ ΤΟΥΑΛΕΤΑ κατα τη διαρκεια της κατασκευης?

Δεν ξέρω αν είναι υποχρεωτικό βάσει του νόμου, αλλά ξέρω ότι οι τουαλέττες άρχισαν να εμφανίζονται από τότε που ήρθαν Πολωνοί και δουλεύουν στην οικοδομή στη χώρα μας.

Ήταν αδιανόητο γι' αυτούς αν τους έπιανε χέσιμο να έχεζαν παντού αδιακρίτως μέσα στο υπό κατασκευή γιαπί. Τις ΑΠΑΙΤΗΣΑΝ.

Και θυμάμαι ότι (μικρός ων) σε επισκέψεις σε γιαπιά after hours τα σκατά ήταν παντού στο πάτωμα στα δωματιάκια που προσέφεραν κάποια απομόνωση...
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Και θυμάμαι ότι (μικρός ων) σε επισκέψεις σε γιαπιά after hours τα σκατά ήταν παντού στο πάτωμα στα δωματιάκια που προσέφεραν κάποια απομόνωση...

Ε, δεν ήταν μόνον οι μαστόροι.

Παλιότερα δεν τις έκλειναν τις οικοδομές όπως τώρα και όλο και έμπαινε κάποιος περαστικός ιδιαίτερα τα βράδυα προς ανάγκη του.

Θυμάμαι ότι έφηβοι χρησιμοποιήσαμε την έκφραση "πάνω να κάνω τον μηχανικό" σε τέτοιες περιπτώσεις.
 

dfwk

Τιμημένος
Εγγρ.
3 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.874
Κριτικές
6
Like
406
Πόντοι
316
Πραγματι φιλε μου με ολα αυτα που διαβασα εχω ψιλοφοβηθει και το σκεφτομαι.....

Αλλα εδω μπαινει ενα αλλο ερωτημα .....
(δεν μπορω να κρινω αν ειναι βλακεια αυτο που θα ρωτησω)

αλλα ...

ας το παρει το ποταμι.....

Οπως σχεδον ολα τα προ'ι'οντα εχουν μια εγγυηση 2 ετη
δεν θα μπορουσε να μπει εγγυηση στις κατασκευες με βαθος χρονου
με ευθυνη του εργολαβου κατασκευαστη ?

πως θα καλυφτει ο αγοραστης εαν πεσει σε κακοτεχνια ???
ΠΕΡΑΝ ΤΟΥ ΤΑΜΕΙΟΥ ΟΥΔΕΝ ΛΑΘΟΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ. Οι κατασκευαστές ακόμη και στα δημόσια έργα είναι τοσο γκαβατσομένοι και με τους επιβλέποντες δημόσιους μηχανικούς (άλλα λαμόγια) αντι να τιμορηθουν, ανατιμολογούν άλλες εργασίες επισκευής ή συνάπτουν συμβάσεις συντήρησης των κακότεχνων έργων τους και πλουτίζουν. Ετσι νομίζω ότι αναζήτηση για τυχών εγγυήσεις ίσος χαμόγελα προκαλέσει.

Στα συμβόλαια θα υπάρχει ειδικός όρος καλής λειτουργίας του κτιρίου για μια περίοδο των δύο , τριών χρόνων.

Τρίκαρδε άσε τα Δημόσια Έργα γιατί πάμε αλλού.
 

palias4

Μέλος
Εγγρ.
1 Φεβ 2008
Μηνύματα
675
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
6
Το σκατο ρεει ακομη αφθονο στην οικοδομη.Αν περασει η επιθεωρηση εργασιας, το τελευταιο που σε νοιαζει ειναι αν εχεις χημικη τουαλλετα.Σε μεγαλα εργα,σιγουρα υπαρχουν 1-2 χημικες γιατι το σκατο θα ειναι υπερβολικο και θα κυκλοφορει ακομη εκει που δεν το περιμενεις.
Τα κερδη του εργολαβου,ειναι απο 15-20% επι του κεφαλαιου του(σε περιπτωση μεγαλης αντιπαροχης) και μπορει να υπερβει το 100% σε περιπτωση ιδιοκτητου οικοπεδου, μαζι με τις παρανομιες που θα κανει.ΜΕ το ΦΠΑ και τους ελεγχους που τυχον θα κανει η εφορια,πολεοδομια,ΙΚΑ το ποσοστο αυτο εχει πεσει αλλα αναλογα με τα @@ του καθε εργολαβου μπορει να το υπερβει.
Το παζαρι ειναι ελευθερο σε καθε προιον προς πωληση και αναλογα με την οικονομικη κατασταση του εργολαβου..θεαματικα αποτελεσματα μην περιμενεις.Αγοαρασε με τα ιδια λεφτα ενα οικοπεδακι,κανε υπομονη,μαζεψε κανενα φραγκο και μετα απο 5 χρονια χτιστο μονος σου-εξαφανισου απο οποια δηθεν ''μεγαλουπολη'' ζεις και ζησε στα προαστια της-θα το εκτιμησουν τα παιδια σου!
 

mechpanos

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2007
Μηνύματα
17
Like
0
Πόντοι
0
Καλησπέρα και από μένα... Βασικά για όποιον αγοράσει διαμέρισμα στα μπετά ή στα τούβλα, καλό θα ήταν να μην βιαστεί να πληρώσει τον κατασκευαστή, παρά μόνο όταν οι εργασίες ολοκληρωθούν.
Να έχει δηλαδή κάποια λεφτά να του χρωστάει, για να μπορεί να τον πιέζει ώστε να το πάρει σωστά φτιαγμένο, με τις λιγότερες δυνατές κακοτεχνίες και όπου αυτές γίνουν, να πιέζει για να διορθωθούν... Γιατί αμα ο κατασκευαστής τα πάρει τα λεφτά τότε ό,τι γίνεται θα λέει ναι ξέρεις θα στο φτιάξω, έγινε λάθος, και στο τέλος μη τον είδατε!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
...εξαφανισου απο οποια δηθεν ''μεγαλουπολη'' ζεις και ζησε στα προαστια της-θα το εκτιμησουν τα παιδια σου! 

Προσυπογράφω αυτή την πρόταση.

Έτσι είναι, και το λέω και εκ πεποιθήσεως, και εκ πείρας.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
σωστο αυτο που λες αλλα τι γινεται οταν η εργασια σου ειναι στο κεντρο και δεν μπορεις να οδηγησεις ?
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Οπως κάθε χαζός νεοέλληνας μπήκα και εγώ στο όνειρο ν'αγοράσω μεγαλύτερο σπίτι.Το 2001 ως φρεσκοπαντρεμένος γαρ, χωρίς καμία βοήθεια, και επιθυμόντας δημιουργεία οικογένειας (έχω τρία παιδιά τώρα)άρχισα να ψάχνω. Πάω σ'ένα γνωστο μου κατασκευαστή και στα μπετά μου προτύνει ένα διαμέρισμα 100 τμ + 15τμ(ημιηπέθριο)+ πάρκιγκ+ αποθήκη σύνολο 170000 (δικό του το οικόπεδο). Τα βάζω κάτω και βλέπω ότι δεν με πέρνει. Πάω να παζαρέψω την τιμή,"Τσου" μου λέει και οι παροχες δικές σου. Το 2005, βλέποντας το διαμέρισμα ολοκληρομένο αλλά απούλητο τον ξαναρωτάω,τιμή 270000 μου λέει και παζάρια κομένα εξ αρχής.Αρχές 2006 βάζω ένα φιλο μου να ρωτήσει για το ίδιο διαμέρισμα, η τιμή 310000. Ανοιξη 2007 συναντώ τυχαία τον κατασκευαστή και μου προτύνει χωρίς να τον ρωτήσω τιμή 275000 με τις παροχές + κάτι έξτρα. "Τσου" του λέω ενοίκιασα λίγο μικρότερο καινούργιο 600ευρώ. Είχα ήδη καταλάβει την πλεονεξία και τον υπέρμετρο κερδοσκοπισμό του. Σήμερα ακόμη απούλητο το έχει, όχι μόνο αυτό και άλλα. Βάζω άλλο φίλο γατόνι και του τηλεφωνεί ως ενδιαφερόμενος και καλά. Τα παζάρια τα έκανε μόνος του, έχει να δει πελάτη κανένα εξαμηνο. Τιμή 250000 μέσα παροχές+ έξτρα (πχ. σουπερ ντουλάπια κουζίνα επιλογής πελάτη.
Το γατόνι τον μιρίστικαι στεγνώ από μετριτα και πιθανός με τρέχοντα, αφού ο κατασκευαστής έχει στα σικόματα άλλες δύο πολυκατοικίες με αντιπαροχή όμως, όπου υπάρχουν ρήτρες που οι οικοπεδούχοι πρέπει να μπουνε στα σπιτια τους σε ορισμένο από τα συμβόλαια χρόνο. 
Μάγκες χωρίς καμία χεραικακία, όχι πρέπει να παζαρεύουμε ΜΌΝΟ αλλά με λίγο σαλάκι να τουτς τον ακουμπάμε.
 

Finder

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
198
Like
2
Πόντοι
1
Για την ΧΗΜΙΚΗ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ρωταω γιατι ενας αστυνομικος (σε μια "εφοδο") ειπε οτι ειναι υποχρεωμενος ο κατασκευαστης να εχει.
Υπαρχει σχετικη νομοθεσια ή απλως ο αστυνομικος το ειπε για "ψαρωμα"?
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Οπως κάθε χαζός νεοέλληνας μπήκα και εγώ στο όνειρο ν'αγοράσω μεγαλύτερο σπίτι.Το 2001 ως φρεσκοπαντρεμένος γαρ, χωρίς καμία βοήθεια, και επιθυμόντας δημιουργεία οικογένειας (έχω τρία παιδιά τώρα)άρχισα να ψάχνω. Πάω σ'ένα γνωστο μου κατασκευαστή και στα μπετά μου προτύνει ένα διαμέρισμα 100 τμ + 15τμ(ημιηπέθριο)+ πάρκιγκ+ αποθήκη σύνολο 170000 (δικό του το οικόπεδο). Τα βάζω κάτω και βλέπω ότι δεν με πέρνει. Πάω να παζαρέψω την τιμή,"Τσου" μου λέει και οι παροχες δικές σου. Το 2005, βλέποντας το διαμέρισμα ολοκληρομένο αλλά απούλητο τον ξαναρωτάω,τιμή 270000 μου λέει και παζάρια κομένα εξ αρχής.Αρχές 2006 βάζω ένα φιλο μου να ρωτήσει για το ίδιο διαμέρισμα, η τιμή 310000. Ανοιξη 2007 συναντώ τυχαία τον κατασκευαστή και μου προτύνει χωρίς να τον ρωτήσω τιμή 275000 με τις παροχές + κάτι έξτρα. "Τσου" του λέω ενοίκιασα λίγο μικρότερο καινούργιο 600ευρώ. Είχα ήδη καταλάβει την πλεονεξία και τον υπέρμετρο κερδοσκοπισμό του. Σήμερα ακόμη απούλητο το έχει, όχι μόνο αυτό και άλλα. Βάζω άλλο φίλο γατόνι και του τηλεφωνεί ως ενδιαφερόμενος και καλά. Τα παζάρια τα έκανε μόνος του, έχει να δει πελάτη κανένα εξαμηνο. Τιμή 250000 μέσα παροχές+ έξτρα (πχ. σουπερ ντουλάπια κουζίνα επιλογής πελάτη.
Το γατόνι τον μιρίστικαι στεγνώ από μετριτα και πιθανός με τρέχοντα, αφού ο κατασκευαστής έχει στα σικόματα άλλες δύο πολυκατοικίες με αντιπαροχή όμως, όπου υπάρχουν ρήτρες που οι οικοπεδούχοι πρέπει να μπουνε στα σπιτια τους σε ορισμένο από τα συμβόλαια χρόνο. 
Μάγκες χωρίς καμία χεραικακία, όχι πρέπει να παζαρεύουμε ΜΌΝΟ αλλά με λίγο σαλάκι να τουτς τον ακουμπάμε.

Trikarde,

Η ιστορία σου είναι πολύ ωραία.  Και νομίζω αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα της εποχής.

Ως προς την τελευταία πρότασή σου, εγώ είμαι υπέρ του να τον χώσεις ΔΙΧΩΣ σάλιο, τώρα που είναι στημένος κατάλληλα...

Πήγαινε βρες τον και πες του:
"Το 2001 μου είπες 170.000, αλλά δεν τα είχα.  Τώρα τα έχω.  Τα θέλεις?"  Και στην πορεία πες του ότι κάτι στράβωσε, και ότι θα πάρει μόνο 150.
Αν οι επιταγές του κινδυνεύουν να σφραγιστούν, θα τα πάρει, θα πει και "ευχαριστώ", και μόνο θα σε παρακαλέσει να μη το πεις παραέξω ότι τον παίρνει.

Δεν υπάρχει σάλιο ούτε για ροχάλα, φίλε, έξω στην αγορά!
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
:think:
"Δεν υπάρχει σάλιο ούτε για ροχάλα, φίλε, έξω στην αγορά!" STAVROS51
Σαν απάντηση σε αυτή την περιγραφική ατάκα σου απαντώ με το δεμόδες "με σάλιο και ΥΠΟΜΟΝΉ, ο κόλος γίνεται ΜΟΥΝΙ"
Τα έκαναν μουνι παγκοσμίος με την απληστία τους όλη.  Εγώ τώρα δεν τραβάω ζόρι να αγοράσω γιατι έχω απομυθοποιήσει το παραμύθι του σπιτιού. Εδώ ο κόσμος χανεται και το μ..... χτενίζεται.
Η καλύτερη προταση προς τους κατασκευαστες για τα απούλητα τους ειναι να τα μετασχευάσουν σε θερμοκήπια.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Η καλύτερη προταση προς τους κατασκευαστες για τα απούλητα τους ειναι να τα μετασχευάσουν σε θερμοκήπια.
H καλύτερη πρόταση είναι να τα βάλουν στον ποπό τους.
Και επειδή αυτό θα (τον/τους) πονέσει, θα διαλέξουν κάτι που θα τον πονέσει λιγότερο.
Να στο πουλήσει φτηνά.
 

poutSAMURAI

Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
101
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
H καλύτερη πρόταση είναι να τα βάλουν στον ποπό τους.
Και επειδή αυτό θα (τον/τους) πονέσει, θα διαλέξουν κάτι που θα τον πονέσει λιγότερο.
Να στο πουλήσει φτηνά.
χεχε σε 2 χρονια ειπαμε Τωρα εχουν ακομη λεφτα....
Η Κριση συνεχιζεται......
χεχεχεχε  :2funny:  :2funny:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Η κριση έχει ηδη ξεκινιση εδω και πολύ καιρό στις οικοδομες, οσοι το αντιληφθηκαν ομως συνέχιζαν να κερδοσκοπουν ωσπου εφτασαμε εδώ και το μέλλον θα είναι αστα να πάμε. Το μεγαλυτερο κακο από όλους το κάνανε τα παπαγαλάκια. Κατι κ.Ρεβύθης και Σια, ΚΤΗΜΑΤΟΜΕΣΙΤΙΚΌΙ και ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ. Γραφανε και προέβαλλαν ψευτικές ειδήσεις για συνεχή άνοδο τιμών.
Τρεχαμε τα κορόιδα να πεσουμε στη φάκα. Απο τύχη και την δειλία μου σώθηκα.
Η χρηματιστιακή κομπίνα του 2000 είναι ένα τίποτα, μπρος την απιστευτη κομπίνα των στεγαστικών δανείων και της αλματόδους αυξησης της καταστευαστικής αγοράς.
Δυστηχός πολύ φίλη μασισαν και τώρα αν δεν χάσουν τα σπίτια τους θα είναι για πολλά χρόνια στον κουβά.
Ρε αδελφια έλεος στεγαστικό δάνειο για 40 χρόνια 9 για τα ελληνικά δεδομένα ειναι μαλακία.
 

poutSAMURAI

Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
101
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Η κριση έχει ηδη ξεκινιση εδω και πολύ καιρό στις οικοδομες, οσοι το αντιληφθηκαν ομως συνέχιζαν να κερδοσκοπουν ωσπου εφτασαμε εδώ και το μέλλον θα είναι αστα να πάμε. Το μεγαλυτερο κακο από όλους το κάνανε τα παπαγαλάκια. Κατι κ.Ρεβύθης και Σια, ΚΤΗΜΑΤΟΜΕΣΙΤΙΚΌΙ και ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ. Γραφανε και προέβαλλαν ψευτικές ειδήσεις για συνεχή άνοδο τιμών.
Τρεχαμε τα κορόιδα να πεσουμε στη φάκα. Απο τύχη και την δειλία μου σώθηκα.
Η χρηματιστιακή κομπίνα του 2000 είναι ένα τίποτα, μπρος την απιστευτη κομπίνα των στεγαστικών δανείων και της αλματόδους αυξησης της καταστευαστικής αγοράς.
Δυστηχός πολύ φίλη μασισαν και τώρα αν δεν χάσουν τα σπίτια τους θα είναι για πολλά χρόνια στον κουβά.
Ρε αδελφια έλεος στεγαστικό δάνειο για 40 χρόνια 9 για τα ελληνικά δεδομένα ειναι μαλακία.
χαχαχα τα γνωστα απο τις γνωστες λουγκρες...
Χεχεχε μη τσιμπατε οι ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΗΔΗ ΤΟΝ ΛΑΙΜΟ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΓΧΟΝΗ.
2 με 3 χρονια υπομονη....  :2funny:
 

Finder

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
198
Like
2
Πόντοι
1
Η πλακα ειναι οτι εσεις που κατηγορειτε τους κατασκευαστες ειστε οι ιδιοι που οταν ειναι να πουλησετε τα οικοπεδα σας, ζητατε τ'αστρα, τον ουρανο και το CERN oλοκληρο...

Παρτε το χαμπαρι μαγκες... οσο δεν υπαρχει γη διαθεσιμη και το κοστος των οικοπεδων ειναι στα υψη, οι τιμες των διαμερισματων δεν προκειται να πεσουν.
Αν πεσουν τα οικοπεδα, τοτε θα πεσουν και τα διαμερισματα. (ο κατασκευαστης παλι το ιδιο ποσοστο κερδους θα εχει).

Εως τοτε, ψαξτε μπας και βρειτε κανενα πεθαμενο ψευτο-κατασκευαστη σε καμια περιοχη 30-40 χιλιομετρα εξω απο την Αθηνα, ο οποιος θα ξεπουλαει.

Θυμηθειτε οτι πεφτει η αξια ενος πραγματος οταν αυτο μπορει να αντικατασταθει.  Αν δεν μπορει να εγκατασταθει, τοτε γιατι να το πουλησει καποιος? 

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom