Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Ως απαντηση στον φιλο Yorgos
Ποτε επεσαν οι τιμες εκτος απο το οτι ισως εμειναν σταθερες με αναπροσαρμογες στις τιμες της ταξης 2-5 % ανα τριετια ???
εκτος κι αν εννοεις τιποτα τιμες σε ΚΙΝΕΖΙΚΑ η ΚΟΡΕΑΤΙΚΑ  (στην αρχη παραγωγης τα κορεατικα) και μας τα κανεις συγκριση ......

Χμ....εγώ δεν παρακολουθώ τιμές, αλλά έχω την εντύπωση ότι έχουν πέσει.

Πες μου λοιπόν, πόσο είχε μία BMW 320 το 1990, και πόσο έχει σήμερα.

Αντίστοιχα, δώσε τις τιμές για ένα διαμέρισμα, τότε και τώρα.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Φιλε μου bodos  απο οτι καταλαβες μιλαμε για τον ίδιο εργολαβο, δεν θελω να αναφερθω άλλο αλλα μπορεις να διαβασεις στις πρωτες σελιδες του θρεντ την ιστορεια μου. Οι πολυκατοικιες του συγκεκριμένου είναι 5 στο ιδιο ιδιοκτητο οικοπεδο. απο τα 35 διαμερισματα που τα έχει τελειοσει απο το 2006 (όλα γιατι τα περισσοτερα ειναι έτοιμα από το 2003) ειναι απούλητα τα 12 νομιζω.
 

Επισκέπτης
Φιλε μου bodos  απο οτι καταλαβες μιλαμε για τον ίδιο εργολαβο, δεν θελω να αναφερθω άλλο αλλα μπορεις να διαβασεις στις πρωτες σελιδες του θρεντ την ιστορεια μου. Οι πολυκατοικιες του συγκεκριμένου είναι 5 στο ιδιο ιδιοκτητο οικοπεδο. απο τα 35 διαμερισματα που τα έχει τελειοσει απο το 2006 (όλα γιατι τα περισσοτερα ειναι έτοιμα από το 2003) ειναι απούλητα τα 12 νομιζω.
θα ηθελα να μου πεις σε πμ τη ενοεις γιαυτον θα ηταν χρησιμο για μενα γιατι ψαχνομαι. το οτι εχει τοσα απουλητα μου κανει εντυπωση και δεν μπορω να καταλαβω το λογο. μαλιστα εχει κανει αλλες τρεις πολυκατοικιες στην καλλιθεα αλλα δεν μου αρεσει το σημειο και δεν ρωτησα!!
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
θα ηθελα να μου πεις σε πμ τη ενοεις γιαυτον θα ηταν χρησιμο για μενα γιατι ψαχνομαι. το οτι εχει τοσα απουλητα μου κανει εντυπωση και δεν μπορω να καταλαβω το λογο. μαλιστα εχει κανει αλλες τρεις πολυκατοικιες στην καλλιθεα αλλα δεν μου αρεσει το σημειο και δεν ρωτησα!!
Θα καταλαβες οτι ειμαι γνωστης της καταστασης.
Παντως περιμενε και δεν θα χασεις.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
δεν εχει αδικο ο γιωργος αν σκεφτεις οτι το 93 μια μερσεντες 200Ε κοστιζε κοντα στα 14εκατομυρια και σημερα κοστιζει καπου στα 45000 χιλιαρικα ισως και λιγοτερο αναλογα το μοντελο σιγουρα ειναι φθηνοτερα αναλογικα με τοτε.


Μια Μερσεντες 200Ε τοτε νομιζω εκανε περι 12.800.000 δρχ ΟΥΤΕ 14 εκ.
εκτος κι αν μιλαμε για εξτρα εξοπλισμους .......


Τοτε γνωστος μου το 1994 αγορασε με 18.000.000 δρχ 98τμ 4ου κατασκευης 1992 στο Αιγαλεω κοντα στο γηπεδο επι της Θηβων


Για κανε συγκριση .........

Σημερα ποσο κανει μια Μερσεντες και ποσο ενα ΑΠΟΥΛΗΤΟ 90+ΤΜ σε οποιονδηποτε οροφο 2-3 ετων  ?

για κανε συγκριση και τα ξαναματαλεμε.........


Προς τον φιλτατο Yorgos Δεν μου αρεσε η BMW τοτε και δεν εριχνα ματιες προς τα εκει....

τωρα μονο μου αρεσει η ΚΟΥΠΕ 3αρα + η σειρρα 6 .....(φιλολογικα μονο)

(ΑΛΛΑ αμαξι δεν με ενδιαφερει να αγορασω γιατι τα θεωρω ΠΕΤΑΜΕΝΑ λεφτα στον ΔΡΟΜΟ με ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ και ΑΣΚΟΠΑ ΕΞΟΔΑ)
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Νομίζω ότι είναι λάθος να συγκρίνουμε "μήλα" με "πορτοκάλια" ή διαρκή (ακίνητα) με καταναλωτικά (αυτοκίνητα) αγαθά...

Τα αμάξια λόγω αλλαγών στη φορολόγηση και διαφορετικού τύπου ανταγωνισμό δεν έχουν δραματικές μεταβολές στις τιμές τους...Ένα μέσο 1400αρι το 1992 έκανε 4.000.000 δρχ τώρα κάνει 14-15.000 €, πρακτικά τό ίδιο και αν λάβεις υπόψη πληθωρισμούς και άλλα μάλλον έχει φθηνύνει..

Τα ηλεκτρονικά από την άλλη έχουν φθηνύνει δραματικά...Ειδικά οι υπολογιστές...Το 1992 ήθελες τουλάχιστον 500.000 δρχ για έναν αξιοπρεπή υπολογιστή ενώ τώρα με €1000 αγοράζεις λαπτοπ..
Από την άλλη τα τρόφιμα έχουν αυξηθεί δραματικά...Το 1992 με 1000 δρχ. έτρωγες βασιλικά στα Goodys ενώ τώρα θέλεις 10€ (3.500 δρχ) για να χορτάσεις...

Ο φραπές έκανε 500 δρχ ενώ τώρα κάνει € 4 (1500 δρχ)...

Τα ακίνητα ακολούθησαν δική τους εξελικτική πορεία, η οποία ήταν άρρηκτα συνδεδεμένη με την ευκολία δανεισμού..Το φαινόμενο δεν ήταν ελληνικό αλλά παγκόσμιο.

Επιπρόσθετα, ενώ τα καταναλωτικά αγαθά παράγονται με τη σέσουλα, τα ακίνητα λογικά σπανίζουν σε κάθε περιοχή..
Το 1992 έβρισκες ακόμη οικόπεδα στα Μελίσσια ή στα Βριλήσσια..
Το 2003 πάλι όχι, με αποτέλεσμα οι τιμές των ακινήτων να πιέζονται προς τα πάνω...

Σήμερα, η αγορά ακινήτων "διορθώνεται" , θα υπάρξουν ευκαιρίες από μαλάκες εργολάβους και απρόσεκτους ιδιοκτήτες αλλά στα φιλέτα οι τιμές δεν θα πέσουν πολύ...

Στην τελική στ' @@ μου αν στο Γέρακα πουλάνε με 40% έκπτωση ή στην Καλλιθέα έχει φθηνά ακίνητα...

 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Έχω να κάνω μια παρατήρηση, γιατί όλοι οι εργολάβοι που ειναι σάυτό το θρεντ ειναι όλοι στ΄αρχ@@δια τους για την ΚΡΙΣΗ;;

Όλοι είναι ήσυχοι για ότι συμβαίνει στη αγορά ακινήτων, έχουνε φράγκα και όλοι έχουν ξεπουλήσει και τώρα κάνουνε διακοπές.

ΡΕ είστε  καλά ή να βάλω τις φωνές, είστε σαν τον Λιλά όλοι σας, ότι και να σας χώσουν στον λοκο σας, τους αρέσει πολύ
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Νομίζω ότι είναι λάθος να συγκρίνουμε "μήλα" με "πορτοκάλια" ή διαρκή (ακίνητα) με καταναλωτικά (αυτοκίνητα) αγαθά...

Τα αμάξια λόγω αλλαγών στη φορολόγηση και διαφορετικού τύπου ανταγωνισμό δεν έχουν δραματικές μεταβολές στις τιμές τους...Ένα μέσο 1400αρι το 1992 έκανε 4.000.000 δρχ τώρα κάνει 14-15.000 €, πρακτικά τό ίδιο και αν λάβεις υπόψη πληθωρισμούς και άλλα μάλλον έχει φθηνύνει..

Τα ηλεκτρονικά από την άλλη έχουν φθηνύνει δραματικά...Ειδικά οι υπολογιστές...Το 1992 ήθελες τουλάχιστον 500.000 δρχ για έναν αξιοπρεπή υπολογιστή ενώ τώρα με €1000 αγοράζεις λαπτοπ..
Από την άλλη τα τρόφιμα έχουν αυξηθεί δραματικά...Το 1992 με 1000 δρχ. έτρωγες βασιλικά στα Goodys ενώ τώρα θέλεις 10€ (3.500 δρχ) για να χορτάσεις...

Ο φραπές έκανε 500 δρχ ενώ τώρα κάνει € 4 (1500 δρχ)...

Τα ακίνητα ακολούθησαν δική τους εξελικτική πορεία, η οποία ήταν άρρηκτα συνδεδεμένη με την ευκολία δανεισμού..Το φαινόμενο δεν ήταν ελληνικό αλλά παγκόσμιο.

Επιπρόσθετα, ενώ τα καταναλωτικά αγαθά παράγονται με τη σέσουλα, τα ακίνητα λογικά σπανίζουν σε κάθε περιοχή..
Το 1992 έβρισκες ακόμη οικόπεδα στα Μελίσσια ή στα Βριλήσσια..
Το 2003 πάλι όχι, με αποτέλεσμα οι τιμές των ακινήτων να πιέζονται προς τα πάνω...

Σήμερα, η αγορά ακινήτων "διορθώνεται" , θα υπάρξουν ευκαιρίες από μαλάκες εργολάβους και απρόσεκτους ιδιοκτήτες αλλά στα φιλέτα οι τιμές δεν θα πέσουν πολύ...

Στην τελική στ' @@ μου αν στο Γέρακα πουλάνε με 40% έκπτωση ή στην Καλλιθέα έχει φθηνά ακίνητα...

Κατ’ αρχας φιλε str81977 γραφε λιγο πιο ευγενικα…….

Στο φιναλε στα @@ μας αν πουλησεις στα @@ μας αν δεν πουλησεις αφου τα ΔΙΚΑ μας $ € ότι θες βαλε δεν θα τα δεις ………

Στο θεμα μας τωρα .

Τα αυτοκινητα εμειναν εκει οι τιμες λογω μεγαλου ανταγωνισμου (ποσες εταιρειες υπαρχουν ?)
Και λογω υπερπαραγωγης

Και φυσικα επαιξε σε αυτό τον ρολο του το κρατος με τα τεκμηρια όπως ακριβως και στα  ακινητα μεσω (κρατους – εργολαβων – κορακιων μεσιτων – τραπεζων)

Το ιδιο επρεπε να γινει και με τα ακινητα λογω υπερπροσφορας και χαμηλης ζητησης
Λογω ελειψης χρηματων …..

Εδώ κολλαει και η παροιμια …..

ΕΛΕΙΨΗ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΑΣΗ ΕΜΠΟΡΙΟΥ

Οσο για το ατυχες παραδειγμα που αναφερεις με το ‘’μεσο αμαξι εποχης’’ στα 4 εκ. δρχ
Με το σημερινο των 15 χιλιαδων ευρω

Τοτε με 13 εκ επαιρνες γυρω στα 75 τμ
Αρα αναλογια 4 αμαξια προς ένα διαμερισμα

Σημερα τα 75 τμ τα κοστολογειτε με 150 χιλιαρικα και πανω

Αρα αναλογια 10 αμαξια προς ένα διαμερισμα

ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΠΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ……..
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Έχω να κάνω μια παρατήρηση, γιατί όλοι οι εργολάβοι που ειναι σάυτό το θρεντ ειναι όλοι στ΄αρχ@@δια τους για την ΚΡΙΣΗ;;

Όλοι είναι ήσυχοι για ότι συμβαίνει στη αγορά ακινήτων, έχουνε φράγκα και όλοι έχουν ξεπουλήσει και τώρα κάνουνε διακοπές.

ΡΕ είστε  καλά ή να βάλω τις φωνές, είστε σαν τον Λιλά όλοι σας, ότι και να σας χώσουν στον λοκο σας, τους αρέσει πολύ

Τρίκαρδε, γενικεύεις και οδηγείσαι σε λανθασμένα συμπεράσματα...
Κάποιοι έχουν ξεπουλήσει ή εχουν νοικιάσει τα λίγα που τους έμειναν απούλητα και στ' @@ τους η κρίση...
Κάποιοι πράγματι έχουν σοβαρό πρόβλημα είτε διότι μπήκαν αργά στο παιχνίδι είτε διότι τις καλές μέρες δεν κράτησαν καβάτζες...
Το ζήτημα είναι ΠΟΥ θέλω να αγοράσω και ΠΟΤΕ...

Εφόσον ξεκαθαρίσω αυτό μέσα στο κεφάλι μου, θα ψάξω να βρω το καλύτερο δυνατό ακίνητο στη χαμηλότερη δυνατή τιμή...Ας πούμε ότι εγώ έχω έρωτα με το Παπάγου...Θα ψάξω να βρω κάτι εκεί εφόσον έχω τα λεφτά και ας μην πέφτουν οι τιμές και ας πουλάνε οι γνωστοί μαλάκες στο Γέρακα μισοτιμής...Αφού δεν γουστάρω Γέρακα (πχ), πώς να το κάνουμε;

Δεν θα αγοράσω ένα ακίνητο που δεν μου κάνει είτε ως προδιαγραφές είτε ως θέση επειδή είναι φθηνό και για να τιμωρήσω τον εργολάβο!
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Τρίκαρδε, γενικεύεις και οδηγείσαι σε λανθασμένα συμπεράσματα...
Κάποιοι έχουν ξεπουλήσει ή εχουν νοικιάσει τα λίγα που τους έμειναν απούλητα και στ' @@ τους η κρίση...
Κάποιοι πράγματι έχουν σοβαρό πρόβλημα είτε διότι μπήκαν αργά στο παιχνίδι είτε διότι τις καλές μέρες δεν κράτησαν καβάτζες...
Το ζήτημα είναι ΠΟΥ θέλω να αγοράσω και ΠΟΤΕ...

Εφόσον ξεκαθαρίσω αυτό μέσα στο κεφάλι μου, θα ψάξω να βρω το καλύτερο δυνατό ακίνητο στη χαμηλότερη δυνατή τιμή...Ας πούμε ότι εγώ έχω έρωτα με το Παπάγου...Θα ψάξω να βρω κάτι εκεί εφόσον έχω τα λεφτά και ας μην πέφτουν οι τιμές και ας πουλάνε οι γνωστοί μαλάκες στο Γέρακα μισοτιμής...Αφού δεν γουστάρω Γέρακα (πχ), πώς να το κάνουμε;

Δεν θα αγοράσω ένα ακίνητο που δεν μου κάνει είτε ως προδιαγραφές είτε ως θέση επειδή είναι φθηνό και για να τιμωρήσω τον εργολάβο!

Μην το λες αυτο γιατι υπαρχουν ανθρωποι που δεν γουσταρουν να μπον σε δανεια και επειδη οπως λετε κι εσεις στα ΘΥΜ... ΕΕΕΕ  στους υποψηφιους αγοραστες ηθελα να γραψω τιποτα δεν μπορεις να βρεις οπως το θελεις
αρα κανεις συμβιβασμους και οπου γης πατρις

δηλαδη αν ειναι στα Πετραλωνα αντι Παπαγου η και παραδιπλα θα μου πεσει η υποληψη ?
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Πάνε οι εποχές που τρεχανε σαν μακακες στις τράπεζες να δανειστούνε βάζοντας υποθήκη την ζωή τους ( άκου δανειο για 40 χρόνια)
Σήμερα υπάρχει ΑΠΑΞΙΟΣΗ των ακινήτων και όποιο δεν το καταλάβουνε σε λίγο καιρό θα΄τους βλέπουμε σε φώτο όπως αυτές του Λιλα.
όσο για μία περιοχή που γουστάρει κάποιος (και καλά κάνει) δεν σημένει οτι αν δεν μπορεί να αγοράσει θα πεθάνει κιόλας, πάει παραδίπλα που έχει καλύτερες τιμές.
Έχει τόσα πολλά απούλητα που βρίσκει κάποιος παντου ευκαιρίες, μην μου πεις ότι στου Παπαγου πχ ειναι όλοι οι εργολάβοι φτιαγμένοι θα γελάσω
Χαλαρώστε μάγκες και απολαυστετω τώρα μόλις άρχισε το πάρτι :2funny: :2funny: :2funny:
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Τρίκαρδε, γενικεύεις και οδηγείσαι σε λανθασμένα συμπεράσματα...
Κάποιοι έχουν ξεπουλήσει ή εχουν νοικιάσει τα λίγα που τους έμειναν απούλητα και στ' @@ τους η κρίση...
Κάποιοι πράγματι έχουν σοβαρό πρόβλημα είτε διότι μπήκαν αργά στο παιχνίδι είτε διότι τις καλές μέρες δεν κράτησαν καβάτζες...
Το ζήτημα είναι ΠΟΥ θέλω να αγοράσω και ΠΟΤΕ...

Εφόσον ξεκαθαρίσω αυτό μέσα στο κεφάλι μου, θα ψάξω να βρω το καλύτερο δυνατό ακίνητο στη χαμηλότερη δυνατή τιμή...Ας πούμε ότι εγώ έχω έρωτα με το Παπάγου...Θα ψάξω να βρω κάτι εκεί εφόσον έχω τα λεφτά και ας μην πέφτουν οι τιμές και ας πουλάνε οι γνωστοί μαλάκες στο Γέρακα μισοτιμής...Αφού δεν γουστάρω Γέρακα (πχ), πώς να το κάνουμε;

Δεν θα αγοράσω ένα ακίνητο που δεν μου κάνει είτε ως προδιαγραφές είτε ως θέση επειδή είναι φθηνό και για να τιμωρήσω τον εργολάβο!

Το θέμα είναι όμως ότι μέσα στο κλίμα που κυριαρχούσε μέχρι πριν ένα χρόνο οι τίμες είχαν διαμορφωθεί πέρα από κάθε λογική.
Γιατί υπάρχει Παπάγου και Παπάγου.

Όχι και να ζητάν όμως 5000 το τετραγωνικό πάνω στην Εθνικής Άμυνας ή 6000 στην Μακεδονίας. Άμα είναι έτσι πάω και δίπλα στην Μεσογείων.

Και στον Γέρακα επίσης οι τιμές διαμορφώθηκαν έξω από κάθε λογική γι΄αυτό που προσφέρει η περιοχή (που εγώ δεν μπορώ να δω με τίποτε κάποιο πλεονέκτημα του Γέρακα).

Από γνωστό πάντως εργολάβο που ξεκίνησε μία οικοδομή στον Άγιο Στέφανο πέρυσι τον Ιανουάριο έμαθα ότι δεν έχει πουλήσει τίποτε. Και ότι διαμέρισμα των 380 χιλιάδων το κατέβασε στις 340.
Αλλά δεν έχει βασικά ανάγκη. Τώρα πλέον προχωράει με πολύ αργούς ρυθμούς και περιμένει να δει τι θα γίνει.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Κατ’ αρχας φιλε str81977 γραφε λιγο πιο ευγενικα…….

Στο φιναλε στα @@ μας αν πουλησεις στα @@ μας αν δεν πουλησεις αφου τα ΔΙΚΑ μας $ € ότι θες βαλε δεν θα τα δεις ………

Καταρχήν μια χαρά μιλάω...Η φράση "Στην τελική στ' @@ μου αν στο Γέρακα πουλάνε με 40% έκπτωση ή στην Καλλιθέα έχει φθηνά ακίνητα..." δεν απευθυνόταν σε εσένα,  γενικό σχόλιο ήταν...

Δεύτερον, σου είπε κανείς ότι είμαι εργολάβος ή πουλάω διαμερίσματα;


ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΠΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ……..

Βασικό αξίωμα των μαθηματικών είναι ότι δεν συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια...
Το να συγκρίνεις δύο αγαθά τελείως διαφορετικά μεταξύ τους, ακόμη και λεκτικά (Ακινητο, ΑΥΤΟκινητο) είναι τεράστιο λάθος...
Και σου το απέδειξα δείχνοντάς σου την εξέλιξη τιμών και άλλων αγαθών από το 1990 έως και σήμερα...
Άλλα αυξήθηκαν, άλλα μειώθηκαν...
Προφανώς διότι οι συνθήκες της αγοράς μεταβάλονταν διαφορετικά για κάθε ένα και το κυριότερο, δεν είναι όλα τα αγαθά ίδια...Το καθένα έχει τις δικές του ιδιότητες και αν θες, ιδιορρυθμίες...

Αν ήθελες να κάνεις μια σωστή αναγωγή, θα μπορούσες ίσως να συγκρίνεις το λόγο μέσου μισθού της εποχής με τον αντίστοιχο λόγο σήμερα αν και τα αποτελέσματα δεν θα ήταν ακριβή διότι δεν υπάρχει "μέσο ακίνητο"...
Άλλη η προσφορά ακινήτων το 1992 άλλη το 2002 άλλη το 2012..

Δυστυχώς έχεις μια τάση υπεραπλούστευσης....


Μην το λες αυτο γιατι υπαρχουν ανθρωποι που δεν γουσταρουν να μπον σε δανεια και επειδη οπως λετε κι εσεις στα ΘΥΜ... ΕΕΕΕ  στους υποψηφιους αγοραστες ηθελα να γραψω τιποτα δεν μπορεις να βρεις οπως το θελεις
αρα κανεις συμβιβασμους και οπου γης πατρις

Και ξαναρωτώ...
Σου είπε κανείς ότι είμαι εργολάβος;
Και τί μανία καταδίωξης είναι αυτή με τους εργολάβους;;
Και τί φοβικά σύνδρομα μη σας φάνε τα λεφτά!

δηλαδη αν ειναι στα Πετραλωνα αντι Παπαγου η και παραδιπλα θα μου πεσει η υποληψη ?

Ο καθένας αγοράζει όπου μπορεί...
Αν κριτήριό σου είναι πώς θα την πεις στον εργολάβο και ότι οι Τράπεζες θα μου τα φάνε, μείνε όπου θέλεις...
Αν ξέρεις βέβαια πώς να χειριστείς εργολάβους (αν και είμαι κατά της αγοράς νεόδμητου΄) ή τις Τράπεζες, μπορείς να κάνεις πολλά χωρίς να χάσεις τίποτα...


 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Το θέμα είναι όμως ότι μέσα στο κλίμα που κυριαρχούσε μέχρι πριν ένα χρόνο οι τίμες είχαν διαμορφωθεί πέρα από κάθε λογική.
Γιατί υπάρχει Παπάγου και Παπάγου.

Όχι και να ζητάν όμως 5000 το τετραγωνικό πάνω στην Εθνικής Άμυνας ή 6000 στην Μακεδονίας. Άμα είναι έτσι πάω και δίπλα στην Μεσογείων.

Και στον Γέρακα επίσης οι τιμές διαμορφώθηκαν έξω από κάθε λογική γι΄αυτό που προσφέρει η περιοχή (που εγώ δεν μπορώ να δω με τίποτε κάποιο πλεονέκτημα του Γέρακα).

Από γνωστό πάντως εργολάβο που ξεκίνησε μία οικοδομή στον Άγιο Στέφανο πέρυσι τον Ιανουάριο έμαθα ότι δεν έχει πουλήσει τίποτε. Και ότι διαμέρισμα των 380 χιλιάδων το κατέβασε στις 340.
Αλλά δεν έχει βασικά ανάγκη. Τώρα πλέον προχωράει με πολύ αργούς ρυθμούς και περιμένει να δει τι θα γίνει.

Για αυτό αν κρίνω ότι η αγορά είναι μη συμφέρουσα, απλά δεν αγοράζω...
Είπαμε, σπίτι αγοράζεις όταν και επειδή το χρειάζεσαι, όχι διότι τα δάνεια είναι φθηνά ή το λέει ο Αυτιάς..
Στου Παπάγου δεν υπάρχουν και πολλές νέες κατασκευές και η προσφορά είναι περιορισμένη...
Στο Γέρακα συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο...
Για αυτό έφερα τις δύο περιοχές ως παράδειγμα (συν ότι μου αρέσει ο Παπάγου, βγάζει και δεξια 70%) και ψιλο ως χοντροαντιπαθώ τα μεσόγεια ως υπερτιμημένα και ...άσχημα.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
πάλι παραπληροφορείς.... 85 και βάλε.....

Ξέχασα να προσθέσω το ποσοστό του Λάος!
:2funny:  :2funny:

Άσε που είναι αποτσυριζοποιημένη (κατά το αποστρατικοποιημένη) ζώνη!
Είναι να μη δίνεις € 5.000 το τετραγωνικό για τέτοια ποιότητα ζωής;;;

:2funny:  :2funny:  :2funny:
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
παιδια τα πραγματα ειναι απλα.Το μικτο κοστος κατασκευης ειναι 1000ευρω/τ.μ.+το κοστος γης δηλ.η αντιπαροχη που ειναι απο 25-45%λ.χ.
πολυκατοικια 1000τ.μ.
1000000 ευρω κοστος κατασκευης
450 τ.μ. αντιπαροχη
650 τ.μ. για να οικονομισεις
650 τ.μ. με 3000 τ.μ.  1950000 ευρωπουλα
αφαιρουμε το κοστος κατασκευης 1000000 και εχουμε κερδος 950000
Παιδια τα τελευταια χρονια με μια και μονο οικοδομη ανθρωποι γινανε πλουσιοι
Στα 950000 ευρω πρεπει να αφαιρεσεις και τους τοκους για το δανειο κινησης αλλα παλι πολλα ειναι.Με λιγα λογια οποιος ακουμπαει 3000ευρω/τ.μ. για ενα διαμερισμα κουτακι χωρις μονωση χωρις θεα χωρις τιποτα μαλλον κοτσο τον πιασανε

 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
Βασικά 8,65% έβγαλε ο τσυριζα στο Παπάγου.
Πολύ πάνω από το 5% πανελλαδικώς (βέβαια δεν συγκρίνεται με τα 12 Διονύσου και Δροσιάς...)
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Θα θελες, θα θέλες.

Ούτε με το ποσοστό του ΛΑΟΣ φθάνει η ΝΔ το 70%.

Λοιπόν το 2007 έχουμε και λέμε:

ΣΥΡΙΖΑ: 8,65%
ΚΚΕ:    3,80%

και η έκπληξη:
Οικολόγοι - Πράσινοι: 2,16%

ενώ οι Φιλελεύθερη Συμμαχία πήρε 40 ψήφους
και αυτό όταν
το ΕΝΑΝΤΙΑ (Ενιαία Αντικαπιταλιστική Αριστερά) είχε πάρει 22 ψήφους (Go ξαδέλφη Go)
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Βασικά 8,65% έβγαλε ο τσυριζα στο Παπάγου.
Πολύ πάνω από το 5% πανελλαδικώς (βέβαια δεν συγκρίνεται με τα 12 Διονύσου και Δροσιάς...)

Ωχ, πάλι τα ίδια θα λέμε.

Το υψηλότερο ποσοστό ο ΣΥΡΙΖΑ το έχει βγάλει στην Νέα Πεντέλη - 13,81%.

Το γιατί είναι θέμα διαγωνίσματος (εσύ πάντως έχεις μείνει στην ίδια τάξη γιατί δεν διαβάζεις τα θρεντς και δεν έχεις συμμετάσχει σε παπιομαχία).
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom