Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Τα απουλητα 30+ ετων στο κεντρο της αθηνας κειμενονται απο 700 - 900 ευρω το τετραγωνικο !!!!!

Αν ειναι αληθεια οτι ειπαν στον ΑΝΤ1

Μαλιστα πουληθηκε ? διαμερισμα 90 τμ με 63.000 ευρω !!!!!
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
καλησπερα σας εφέντες...

Ας παραθέσω την προσωπική μου μαρτυρία.
Αγόρασα ακούνητο προ 9ετίας στη Νίκαια σχετικά κοντά στο Σπίτι της Αρσης βαρών (όχι της Εθνικής) με το διόλου ευτελές ποσό των 35εκ δραχμών τότε. Αρκετά από τα χρήματα βγήκανε από το χρηματιστήριο, όπου μπήκα για ένα μήνα εναποθέτωντας ένα κομπόδεμα στο Πλαίσ και παίρνοντάς το πίσω σε ένα μήνα.

Εάν το πουλήσω τώρα, θα το πουλήσω με 220,000 (100 τ.μ) άψογη θέση, πάρκινγκ, αποθήκη 12 τ.μ. 4ος όροφος.
κέρδος 100%

πλην όμως...σε 1-2 χρ.ονια θα έχει πάλι τη μισή αξία.
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.499
Κριτικές
21
Like
366
Πόντοι
5.795
Τα απουλητα 30+ ετων στο κεντρο της αθηνας κειμενονται απο 700 - 900 ευρω το τετραγωνικο !!!!!

Αν ειναι αληθεια οτι ειπαν στον ΑΝΤ1

Μαλιστα πουληθηκε ? διαμερισμα 90 τμ με 63.000 ευρω !!!!!
εξαρτατε σε ποιό σημείο είναι στό κέντρο ...στήν πλατεία βάθης ,σταθμό λαρίσης είναι ποιό χαμηλά ....στίς περιοχές πού δουλεύω ,κολωνάκι,πλάκα,θησείο,περιοχή χίλτον και καραβελ,κουκάκι είναι σταθερές με πτώση 5% τό πολύ,
Εκεί πού υπάρχει πρόβλημα είναι περιοχές όπως αχαρνών,πλατεία  αττικής κυψέλη πού είναι στό 10% κάτω περίπου καί ΄πού εκεί υπάρχει εκτός από τό οικονομικό πρόβλημα τών αγοραστών καί η βαθμιαία υποβάθμιση λόγω μετανάστων..αλλά είναι περιοχές μέ μεγάλο πληθυσμό και οπωσδήποτε επιρεάζουν τήν συνολική εικόνα της αγοράς,όπως καί στά εξάρχεια πού είναι καλή περίπτωση γιά επένδυση...
γενικά ακίνητα πού είναι κοντά σέ σταθμους μετρό κρατάνε.. θέλω επίσησ νά προσθέσω ότι μία πτώση γενική 5 με 10% ειναι αναμενόμενη και λόγω τού ράλυ τών τιμών στά τελευταία χρόνια..
πάντως ρόλο στήν μικρή πτώση έχει παίξει και οι μή εγκρίσεις δανείων από τράπεζες σε ποσοστό μεγαλύτερο του 70%.πράμα πού παλιά συνέβαινε τακτικότατα κυρίωσ στά ακριβα η καινουργια ακίνητα..α
θετικό μπορώ να χαρακτηρίσω ότι τά στεγαστικά δάνεια
ειναι στό 6% περίπου [πάνω κατω καί δέν αναμένετε αύξηση τών επιτικίων λόγω καί τής διεθνούς τάσης..
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.499
Κριτικές
21
Like
366
Πόντοι
5.795
καλησπερα σας εφέντες...

Ας παραθέσω την προσωπική μου μαρτυρία.
Αγόρασα ακούνητο προ 9ετίας στη Νίκαια σχετικά κοντά στο Σπίτι της Αρσης βαρών (όχι της Εθνικής) με το διόλου ευτελές ποσό των 35εκ δραχμών τότε. Αρκετά από τα χρήματα βγήκανε από το χρηματιστήριο, όπου μπήκα για ένα μήνα εναποθέτωντας ένα κομπόδεμα στο Πλαίσ και παίρνοντάς το πίσω σε ένα μήνα.

Εάν το πουλήσω τώρα, θα το πουλήσω με 220,000 (100 τ.μ) άψογη θέση, πάρκινγκ, αποθήκη 12 τ.μ. 4ος όροφος.
κέρδος 100%

πλην όμως...σε 1-2 χρ.ονια θα έχει πάλι τη μισή αξία.
ποιός τό λέει αυτό καί με3 ποιά στοιχεία???
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Aγαπητε κυριε koproni65 καλησπερα σας
Θα σας παρακαλεσω να μελετησετε τις αρχικες σελιδες του θρεντ (1σελ με 20σελ περιπου) νομιζω οτι επειδη ειστε νοημον θα καταλαβετε πολλα.
Εχω να πωοτι η ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΤΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ξεκινα απο την υπερτιμηση τους που αυτη ξεκινα οχι λογο αντικειμενικων συνθηκων στην αγορα αλλα απο στημενα παιχνιδια κοινοπραξιας εργολαβων-μεσιτων-τραπεζων-δικηγορων κλπ μαζι με το ΚΡΑΤΟΣ.
Οι αγοραστες των ετων 2002-2007, νοιοθουν ειδη εξαπατημενοι, ιδιετερα οι μεγαλοδανειολυπτες.
Οσο για την Κερκυρα νομιζω οτι ειναι μεγαλη συζητηση

Ξέχασες τον πιο βασικό παράγοντα..Τον Αιώνιο Έλληνα Μαλάκα, ο οποίος στην απέλπιδα προσπάθεια για εύκολο και γρήγορο κέρδος, έτσι χωρίς πρόγραμμα, υποδομή και μόχθο, υποκύπτει με ευκολία στον κάθε επιτήσειο που του χαϊδεύει τα αυτιά...
Και φυσικά δεν φταίει ποτέ αυτός...Είναι αθώος...Φταίει ο μεσίτης, ο κατασκευαστής, ο δικηγόρος, ο συμβολαιογράφος, ο υποθηκοφυλακας, ο υπάλληλος της τράπεζας, ο δημοσιογράφος...Ο γνωστός κρετίνος όμως ποτέ...Είναι πάντα θύμα, χωρίς καμια ευθύνη.

Και αυτό που κάνει τη φούσκα των ακινήτων αλλά και της καταναλωτικής πίστης (δανεια, κάρτες) ακόμη τραγικότερη, είναι ότι ξεκίνησε 1 χρόνο μετά το τέλος του παρτυ του χρηματιστηρίου..
Εκεί που περίμενες ότι ο κόσμος θα είχε γίνει λίγο πιο υποψιασμένος, έπεσε με τα μούτρα...

Ασφαλώς και φταίνε οι κατηγορίες που ανέφερες, η κάθεμια με το δικό της τρόπο...

Ωστόσο, θα τα είχαν καταφέρει αν δεν απευθύνονταν σε τόσο μεγάλους ΜΑΛΑΚΕΣ;;
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Φιλε μου str81977 +1000000 σε οτι ποσταρες
Ανοιγεις μεγαλη συζητηση για το πως καταφεραν ολους εμας τους μακακες.
Μην ξεχνας οτι τα ΜΜΕ και οι διαφημησεις κανανε συνεχη πλυση εγκεφαλων
Το ονειρο των Ελληνων για στεγαση εχει αμεση σχεση με την ιστορια και τις συλογικες μνημες μας ως λαος.
Αυτο που ξεκινησε τωρα ειναι το πιο επικινδυνο για ολους μας Η ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΤΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ
Και αυτο σημενει για μενα απαξιωση της δημιουργηκοτιτας μας ως λαου, δεν με χαλαει που θα πεινασουν τα λαμογια αλλα γιατι η νεα γενεια δεν θα μπορει να εχει ενα ονειρο οικιακης εστιας.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Φιλε μου str81977 +1000000 σε οτι ποσταρες
Ανοιγεις μεγαλη συζητηση για το πως καταφεραν ολους εμας τους μακακες.
Μην ξεχνας οτι τα ΜΜΕ και οι διαφημησεις κανανε συνεχη πλυση εγκεφαλων
Το ονειρο των Ελληνων για στεγαση εχει αμεση σχεση με την ιστορια και τις συλογικες μνημες μας ως λαος.
Αυτο που ξεκινησε τωρα ειναι το πιο επικινδυνο για ολους μας Η ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΤΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ
Και αυτο σημενει για μενα απαξιωση της δημιουργηκοτιτας μας ως λαου, δεν με χαλαει που θα πεινασουν τα λαμογια αλλα γιατι η νεα γενεια δεν θα μπορει να εχει ενα ονειρο οικιακης εστιας.

Φίλε Τρίκαρδε, μετά από κάθε απότομη άνοδο έρχεται και απότομη κάθοδος...
Η απαξίωση που σωστά διαπιστώνεις είναι η - απότομη- επαναφορά στην πραγματικότητα...
Οι τιμές προσαρμόζνται στην πραγματική ζήτηση και στην πραγματική αγοραστική δύναμη των υποψηφίων αγοραστών...
Η φούσκα στηριζόταν στην πλασματική αγοραστική δύναμη (ασύδοτος δανεισμός γαρ) και πλασματική ζήτηση (υπερ - δραστηριοποίηση μεσιτών, κατασκευαστών και συνεργαζόμενων ΜΜΕ, υπό την ευγενική χορηγία των τραπεζών που ήθελαν να πουλήσουν δάνεια πάση θυσία και το σύστημα ανακυκλωνόταν)...

Ωστόσο, ο Έλληνας Μαλάκας την πάτησε με τα ακίνητα, όπως ακριβώς την πάτησε με το χρηματιστήριο (και εκεί μη μου πεις ότι είχαμε παράδοση ως λαός..έως το 1997 ο μέσος έλληνας δεν ήξερε που πέφτει η Σοφοκλέους)...
Βιάστηκε και θεώρησε ότι μπορεί να βγει κερδισμένος γρήγορα και με δανεικά...
Πόνταρε στο ότι τα ακίνητα θα ανεβαίνουν με τους ίδιους ρυθμούς και ερμήνευσε λάθος το "κανείς δεν έχασε αγοράζοντας γη" των παππούδων μας...
Διότι οι παππούδες μας αφενός δεν δανείζονταν μέχρι τα μπούνια για ένα κωλόσπιτο αλλά μάζευαν λιρίτσα- λιρίτσα (ξέρεις εσύ) και όταν ο καιρός έφτανε, κάναν την αγορά ή έχτιζαν και αφετέρου δεν αγόραζαν παράλληλα με το σπίτι 2 τζιπ, 1 home cinema, 4 κινητά, 3 λαπτοπ και έπιλπα δια χειρός Βαράγκη με την πιστωτική τους...
Κοινώς ο Ελληνας Μαλάκας την πάτησε διότι πήγε να συνδυάζει την πατροπαράδοτη νοοτροπία για τη γη με μοντέρνα συναλλακτικά ήθη με ολέθρια αποτελέσματα...

Παπαγάλοι πράγματι υπήρξαν πολλοί και τους έχουμε κατονομάσει αμφότεροι αλλά υπήρξαν και αρκετές νηφάλιες φωνές, τις οποίες ο Έλληνας Μαλάκας επέλεξε συνειδητά να μην ακούσει...

Και στην τελική, ο παπαγάλος φταίει αν με μισθό 2.000 € έχεις δανειακές υποχρεώσεις €1.500;
Απλά μαθηματικα ήταν από ένα σημείο και μετά...

Για αυτό σου λέω Τρίκαρδε, δεν φταίνε για όλα οι άλλοι...
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Αυτο που ξεκινησε τωρα ειναι το πιο επικινδυνο για ολους μας Η ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΤΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ
Και αυτο σημενει για μενα απαξιωση της δημιουργηκοτιτας μας ως λαου

Αυτο μπορεις να το αναπτυξεις λιγο τρικαρδε ?

Δεν καταλαβαινω το νοημα και που το βασιζεις το γεγονος του οτι ειναι επικινδυνο για ολους μας ?

Σιγουρα η τηλεοραση παιζει τον ρολο της ....

Αλλωστε τι θελουν ολη την ωρα και μας δειχνουν οτι τα απουλητα απαξιωνωνται ?

πολυ υποπτο μου φαινεται
 

Koltsidas

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2006
Μηνύματα
38
Like
21
Πόντοι
0
Πολυ σωστη τοποθετηση απο τον φιλο str1977. Τυχαιο ειναι που στην Αθηνα εχουν ανοιξει 10 τεραστια εμπορικα κεντρα? Υπαρχουν καποιοι οι οποιοι αγοραζουν ασυστολα και δανειζονται για 40 χρονια. Ουτε το κρατος τους φταιει, ουτε οι εργολαβοι, μονο το κεφαλι τους.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Πιστευω, και το εχω ξαναγραψει, οτι σε μια δημοκρατια ολοι εχουμε τις ευθηνες μας.
Ολα τα προυγουμενα χρονια προσπαθουσα να συνετησω καλοπροαιρετα πολλους φιλους μου και τωρα αυτο προσπαθω να κανω.
Οχι δεν πιστευω οτι ειμαι εξυπνος, απλος σκεφτομαι οπως οι πατεραδες και οι παπουδες μας, βασικα μου αρεσει να ειμαι ελευθερος στο νου, τα ονειρα, τις ελπιδες και δεν μου αρεσουν τα "ναιλον ντεφια-ψωφια ντεφια".
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Αγαπητε μου Προεδρε κ.Αχαχουχα
Η ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΤΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ εχει να κανει βασικα με την μη αποδοχη βασικων εθνικων συμπεριφορων
Οικογενεια σημενει οικο (οικια=σπιτι) + γενεα δλδ η Ελληνικη αξια της οικογενειας ειναι αμεση συνδεδεμενη με τον χωρο (την οικια) Ολα αυτα εχουν ενα ατερμονο συλογισμο δημιουργειας, εννοιες αλληλενδετες.
Θελω να πολλαπλασιαστω, να κανω γεννες-γενεες, χρειζομαι σπιτι-οικια=ακινητο (δεν ειμαστε νομαδες αλλωστε)
Τωρα που οικογενεια πλεον ειναι ολιγομελης (μπαμπας,μαμα αντε και δυο παιδια) δημιουργουμε-αγοραζουμε μεγαλα σπιτια και καταναλονουμε τα συναισθηματα μας σε προιοντα.
Ολα αυτα εν περιληψη για να εχουμε να λεμε και αλλα στο μελλον
 

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
8
Πόντοι
5.765
Να πω και γω κάτι από τη σκοπιά μου. Η μεγάλη διαφορά με την εποχή του χρηματιστηρίου είναι ότι τότε κάποιοι έπαιξαν κάποια χρήματα που είχαν στην άκρη. Όσοι στις μέρες μας κινήθηκαν με δάνεια, κινήθηκαν με τα μελλοντικά τους εισοδήματα, με το δίχως πήγανε για μεγαλη ζωή κλπ. Εκεί που λοξοκοίταζαν στο γιουσουρουμ, άλλαξαν και ήθελαν από INTERNI και πάνω ...
Το πιο λυπηρό είναι ότι στη λούμπα έπεσαν και ελεύθεροι επαγγελματίες, που γνωρίζουν από χρέη, πίστωση και αναποδιές. Κατανοώ εν μέρει ότι ένας ανθρωπος που είναι μήνας μπαίνει-μήνας βγαίνει, όσα και να βγάζει, μπορεί να κάνει λάθος και να χάσει λίγο την μπάλα. Αλλά ελεύθερος επαγγελματίας ρε γμτ ... μαγαζιά και άνθρωποι που πριν 10 χρόνια ήταν χαμετυπεία, τώρα έχουν γίνει μπουτικ με στόλους αυτοκινήτων ... Ελληνάρες με τεράστια αυτοπεποίθηση και πίστη στη δυναμική τους, που στίς 2-3 πρώτες σφαλιάρες χάνουν τη μπάλα και τρέχουν-τρέχουν-τρέχουν ...
Και μετά σκοτώνουν ό,τι έχουν, όπως οποιαδήποτε ακίνητα για να επιστρέψουμε και στο θέμα του thread.

 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Να πω και γω κάτι από τη σκοπιά μου. Η μεγάλη διαφορά με την εποχή του χρηματιστηρίου είναι ότι τότε κάποιοι έπαιξαν κάποια χρήματα που είχαν στην άκρη. Όσοι στις μέρες μας κινήθηκαν με δάνεια, κινήθηκαν με τα μελλοντικά τους εισοδήματα, με το δίχως πήγανε για μεγαλη ζωή κλπ. Εκεί που λοξοκοίταζαν στο γιουσουρουμ, άλλαξαν και ήθελαν από INTERNI και πάνω ...
Το πιο λυπηρό είναι ότι στη λούμπα έπεσαν και ελεύθεροι επαγγελματίες, που γνωρίζουν από χρέη, πίστωση και αναποδιές. Κατανοώ εν μέρει ότι ένας ανθρωπος που είναι μήνας μπαίνει-μήνας βγαίνει, όσα και να βγάζει, μπορεί να κάνει λάθος και να χάσει λίγο την μπάλα. Αλλά ελεύθερος επαγγελματίας ρε γμτ ... μαγαζιά και άνθρωποι που πριν 10 χρόνια ήταν χαμετυπεία, τώρα έχουν γίνει μπουτικ με στόλους αυτοκινήτων ... Ελληνάρες με τεράστια αυτοπεποίθηση και πίστη στη δυναμική τους, που στίς 2-3 πρώτες σφαλιάρες χάνουν τη μπάλα και τρέχουν-τρέχουν-τρέχουν ...
Και μετά σκοτώνουν ό,τι έχουν, όπως οποιαδήποτε ακίνητα για να επιστρέψουμε και στο θέμα του thread.

Σωστη η τοποθετηση σου .....

Ομως τωρα διαβαζω την χρυση ευκαιρια και δεν βλεπω τιποτα τρομερες τιμες να παιζουν εκει ........

Σχετικα με τα οσα εδειξε χθες το κεντρικο δελτιο ειδησεων του ΑΝΤ1
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Προεδρε της ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑΣ ΕΝΩΣΗΣ ΚΑΛΟΠΛΗΡΩΤΩΝ ΑΠΟΥΛΗΤΩΝ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ
                 
                  ''ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ''
                        κ.Αχαχουχα


Απο ασφαλεις και εγκηρους κυκλους σε πληροφορω οτι εως σημερα το πρωι το ονομα σου επαιζε για υπουργειο
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ πλακα εχεις πειραχτηρι
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Νταξη ρε Προεδρε Αχαχουχα ειμαι πειραχτηρι, αλλα με πασα αντιμοτητα θα προτιμουσα να δω εσενα σε κανενα υπουργειο και οχι τα ανεγκεφαλα και τα λαμογια.
Νομιζω παντως οτι πριν το καλοκαιρι και οχι απο Σεπτεμβρη οι εργολαβοι θα ενδοσουνε στην προταση σου να μας χαριζουν και ενα ακομη απουλητο με την αγορα ενος μισοτιμης διαμερισματος.
Με το νησι τι εκανες, θα το αγορασεις τελικα?
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Δυστυχως φιλε μου δεν με αξιωσε ακομη ο Θεος γι' αυτο  :'(
Αλλη μια χρονια ΦΤΩΧΟΜΠΙΝΕΣ  :2funny: :2funny: :2funny:

Του χρονου παλι με νεα ΟΝΕΙΡΑ που ελπιζω πως δεν θα μεινουν ΟΝΕΙΡΑ  :rolleyes:

Εσυ εκεινη την τριπατη μεζονετα την πηρες ?  :rolleyes: :2funny:
Ξερεις εκεινη με το ΤΖΑΚΟΥΖΙ και την ειδικη θερμαινομενη θηκη για τις πολυαγαπημενες σου λιριτσες  :rockon: :2funny: :rockon:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Προεδρε Αχαχουχα εγω τειρω την ιεραρχια, πρωτα θα αγορασεις εσυ και μετα εγω.
Και εγω Φτωχομπινες παραμενω αλλα εχωντας εσενα ως παραδειγμα αγωνιζομαι και ελπιζω
Αληθεια φιλε μου για μενα εισαι ενας ανθρωπος-παραδειγμα και ειμαι ευτηχης που σε γνωριζω
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Τρίκαρδε, εσύ με τις λίρες όχι μεζονέττα, αλλά την Ολυμπιακή πρέπει να αγοράσεις.
Άμα δεις ποιοί μείνανε τώρα που φύγανε από τον διαγωνισμό οι Αραπάδες από το Κατάρ και οι Σπανιόλοι θα καταλάβεις.
Ούτε η μάνα τους δεν τους ξέρει.
Και θέλουνε να αγοράσουνε κοτζάμ εταιρεία με τόσα αερόπλανα.
(το ωραίο είναι ότι έτρεχε ο Κωστάκης στο Κατάρ για να κλείσει την δουλειά με τους Αραπάδες, αλλά αυτοί όταν είδαν τα δύσκολα είπαν: "Μερσί, δεν θα πάρουμε. Μπορεί να είμαστε μπουνταλάδες, αλλά μαλάκες δεν είμαστε") .


Άσε που τον καινούργιο υπουργό Μεταφορών τον κόβω για χαϊβάνι. Δυσαρεστήθηκε λέει που τον πήρε από το Παιδείας πάνω που ήταν έτοιμος να λύσει όλα τα προβλήματα της. Στο τσακ δεν πρόλαβε, λέει, να ολοκληρώσει το έργο του.

Εγώ σου λέω με τις λιρίτσες να την χτυπήσεις την Ολυμπιακή στα ίσια.
Για τα μετά μην ανησυχείς, εδώ είμαστε εμείς.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Φιλτατε Μεγα Βολτερε, απο την στιγμη που διαβασα την τολμηρη προτασή σου, εταραχθει σφόδρα.
Εβαλα την μανδαμ μου να βρει τον δίσκο με το ασμα "Όταν πετας απο ψηλαααα" με την ξεχασμενη αιηδο Ναντια Κωνσταντοπουλου, τον τοποθετησα ευλαβικά εις το πικαπ, ανοιξα ενα καλο μπουκαλι κονιακ "ΛΗΘΗ' (νεκροταφιου δλδ) άναψα ενα ξερο πουρο και με πολλες σκεψεις και ονειρα απλοθηκα στην πολυθρονα μου.
Πηγε τρις η ωρα το πρωι και υπνος δεν μου κολαγε, ολο ακουγα και ξανακουγα την Ναντια "οταν πετας απο ψηλααααααα- μιαζει ο κοσμοςςς ζωγραφιααααα κλπ κλπ κλπ" (εχανε και καποιες στροφες), το πουρο ηταν τσιμέντο και εκανε τον λαιμό μου "σκατα" ενω στην πολυθρονα ειχα πιαστει.

Μεγαλα ονειρα, φανταζομουν τον εαυτό μου σαν τον Ελληνα κροίσο με ....9γράμματα και δικο μου νησί. Και εγω με γυαλία στιλ Ωναση να πετάω στους αιθέρες.

Ομως στο τέλος επροσγιώθηκα. Ποιός ειμαι εγω για τέτοιες επενδυσεις σκέφτικα, εδω δεν εχω καλά καλά αυτοκινητο στο όνομά μου και μενω σε νοίκι. "Ασε ρε Τρικαρδε" είπα φωναχτα "τα μεταξοτα βρακια ειναι για επιδέξιους κόλους"

Οχι φιλτατε Βολτερε δεν θα αγορασω την Ολυμπιακη, δεν γουσταρω αεροπλανα, θα αγορασω ΤΡΑΠΕΖΕΣ


 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom