Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
φίλε γιοργο δέν θά συμφωνήσω μαζί σού γιά τούς εξής λόγους
η αθήνα όλη σχεδόν έχει κτισθει μεταξύ τού 50 και 70 επομένως άμα μπούμε στή λογική σου θά πρέπει νά γκρεμιστεί καί νά κτιστεί από τήν αρχή

ΕΠέτρεψέ μου να απαντήσω

το σχόλιό σου ειναι σωστό μόνο αν μιλάς για κέντρο (και παλι τραβηγμένο λίγο) . Σιγουρα όμως αυτο που λες ειναι λάθος αν δούμε τα προάστεια.

Τα νέα διαμερισματα χτιστηκαν σε οικόπεδα που επιλέχθηκαν με μοναδικό κριτήρια τη διαθεσιμότητα και το κοστος. Ενω πιο παλιά ΔΙΑΛΕΓΕΣ οικόπεδο. Κάποια ίσως να ειναι σε ρέμα. Ή αλλου. Και σίγουρα υπάρχουν προβλήματα ποιότητας. 

2,όσα διαμερίσματα έχω πουλήσει στό κέντρο τής αθήνας απο το 50 καί μετά τά έχουν δεί απο 2  πολιτικοί μηχανικοί,ένας τής τραπέζης γιά δάνειο καί ένας τού αγοραστή καί ποτέ δέν έχει γίνει απόριψη τής αγοράς γι αυτό τόν λόγο..

Ολα ειναι θέμα τιμής. Αλλωστε κανεις δεν αναφέρθηκε σε απόρριψη.


5.η σύσταση μού πρός τούς πελάτες μού είναι νά αγοράσουν άφοβα σέ τιμές πού ανταποκρίνοντε στήν αγορά καί ότι κανένας δέν έχασε από αγορά ακινήτου. αλλά   ας πάρουμε άκόμα τήν δική σου άποψη ..ότι οί τιμές θά πέσουν καί άλλο ..΄καί ποιός λέει ότι δέν θα ξανανέβουν  σε 1 με 2 χρόνια καί στό κάτω τής γραφής τό ακίνητο δέν είναι μ΄νο επένδυση αλλ΄΄α καί είδος ανάγκης..

Η τοποθέτησή σου έχει ρισκο. Και μου θυμίζει το σχόλιο του str8 περι ΑΕΛΔΕ.

Περιμένω να σκάσουν οι πιστωτικές. Και εκει θα μπω στην αγορά. Οταν θα αρχίσουν να ξεπουλάνε οι ιδιώτες.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Περιμένω να σκάσουν οι πιστωτικές. Και εκει θα μπω στην αγορά. Οταν θα αρχίσουν να ξεπουλάνε οι ιδιώτες.

Μα καλα υπαρχουν ΤΟΣΟ ανεγκεφαλοι ανθρωποι ωστε να ρισκαρουν το σπιτι τους για ψιλοπραγματα ?

Με την λογικη οτι οι πιστωτικες ειναι για περιορισμενες αγορες αγαθων
και δη υλικων .....

Αν θελεις σε παρακαλω αναλυσε το μας λιγο αυτο .....
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Μα καλα υπαρχουν ΤΟΣΟ ανεγκεφαλοι ανθρωποι ωστε να ρισκαρουν το σπιτι τους για ψιλοπραγματα ?

αν θελεις σε παρακαλω αναλυσε το μας λιγο αυτο .....

Οι πιστωτικές ακόμα δεν έχουν σκάσει

Ορισμένοι έχουν ΚΑΙ δάνειο ΚΑΙ πιστωτική

Συμφωνα με το reuters γυρω στα 3 τρις κρεμασμένα σε κάρτες ειναι επισφαλή
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
φίλε γιοργο δέν θά συμφωνήσω μαζί σού γιά τούς εξής λόγους
η αθήνα όλη σχεδόν έχει κτισθει μεταξύ τού 50 και 70 επομένως άμα μπούμε στή λογική σου

[size=12pt]θά πρέπει νά γκρεμιστεί καί νά κτιστεί από τήν αρχή[/size]
Από το στόμα σου και στου Δία το αυτί!!!!!
(Σε ότι αφορά πολεοδομικά/ρυμοτομικά θέματα)

Από εκεί και πέρα, όταν γίνεται αγοραπωλησία οικοπέδου με οίκημα παλιότερο 30ετίας, ουσιαστικά πωλείται το οικόπεδο και το οποιοδήποτε κτίσμα βρίσκεται σε αυτό, η αξία του είναι σχεδόν μηδενική.
(Εξαιρούνται ιδιαίτερα κτίσματα και για διάφορους λόγους).

2,όσα διαμερίσματα έχω πουλήσει στό κέντρο τής αθήνας απο το 50 καί μετά τά έχουν δεί απο 2  πολιτικοί μηχανικοί,ένας τής τραπέζης γιά δάνειο καί ένας τού αγοραστή καί ποτέ δέν έχει γίνει απόριψη τής αγοράς γι αυτό τόν λόγο..
Όλα είναι θέμα τιμής.

3.υπάρχει ήδη πτώση τών τιμών κυρίως σίς νέες οικοδομές πού τίς θεωρώ καί εγώ υπερτιμημενες λόγω μεγάλου κόστους αγοράς τού οικοπεδου απο τόν κατασκευαστη η λόγω υψηλής αντιπαροχής.
Όχι όμως λόγω της οικονομικής κρίσης ακόμη. Εάν δεχτούμε ότι υπάρχει διεθνής οικονομική κρίση, όταν αυτή φτάσει στην χώρα μας, θα γίνει το "σώσε", και στα ακίνητα.

4,αποψη μου είναι ότι όσο τά στεγαστικά δανεια θά είναι σέ λογικά πλαίσια ,ασχετα εάν δέν εγκρίνουν  οί τράπεζες εύκολα μεγάλα ποσά οί τιμές θά διατηρηθούν στά ίδια επίπεδα μέ  μιά πολύ μικρή διόρθωση τού 5% διότι υπάρχει μεγάλη ρευστότης στίς καταθέσεις καί διότι υπάρχει επιφύλαξη γιά επένδυση σέ άλλους τομείς όπως τουρισμος ,χρηματιστήριο κλπ
Δεν είμαι ειδικός, αλλά αίσθησή μου είναι, ότι τα Ελληνικά νοικοκυριά σήμερα, δεν χαρακτηρίζονται από ρευστότητα, αλλά από υπερδανεισμό.

5.η σύσταση μού πρός τούς πελάτες μού είναι νά αγοράσουν άφοβα σέ τιμές πού ανταποκρίνοντε στήν αγορά καί ότι κανένας δέν έχασε από αγορά ακινήτου. αλλά   ας πάρουμε άκόμα τήν δική σου άποψη ..ότι οί τιμές θά πέσουν καί άλλο ..΄καί ποιός λέει ότι δέν θα ξανανέβουν  σε 1 με 2 χρόνια καί στό κάτω τής γραφής τό ακίνητο δέν είναι μ΄νο επένδυση αλλ΄΄α καί είδος ανάγκης..
Δεν θα διαφωνήσω εδώ.

6.ή αγορά τών ακινητων έχει τούς δικού ς της κανόνες πού δέν έχουν σχέση μέ χρηματιστήριο πχ όταν ανεβαίνει τό χρηματιστήριο ό κόσμος πουλάει μετοχες καί αγοράζει ακίνητα Ρευστοποιεί κέρδη),όταν δέν πάει καλά τό χρηματιστήριο πάλι ό κόσμος αγοράζει διότι δέν ξέρει πού νά βάλει τά λεφτα του..
πιθανόν νά υπάρξει μικρό πρόβλημα ρευστοποιησης αινήτων λόγω χρεών αλλά οί δικηγόροι συνήθως συμβουλεύουν εάν δέν υπάρχει προσημείωση νά πουληθεί τό ακίνητο σε συγγενή κλπ εικονικά η νά υπάρχει χρονικό περιθώριο πώλησης τέτοιο πούνά καθιστά τήν πώληση ικανοποιητική γιά τόν ΄πωλητή.καλή χρονιά επίσης
Και εδώ δεν διαφωνήσω, αν και πάλι έχω την αίσθηση, ότι λόγω τρεχόντων αναγκών και όχι απόλυτα επειδή δεν μπορεί να ικανοποιηθεί κάποιο δάνειο κλπ, πολλά ακίνητα και κυρίως οικόπεδα (ειδικά σε "εξοχικές" περιοχές) βρίσκονται σε πώληση για να ικανοποιηθεί ρευστότητα νοικοκυριών. Ο ίδιος κοιτάω αυτή τη στιγμή τρεις ανάλογες περιπτώσεις.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Μα καλα υπαρχουν ΤΟΣΟ ανεγκεφαλοι ανθρωποι ωστε να ρισκαρουν το σπιτι τους για ψιλοπραγματα ?

Με την λογικη οτι οι πιστωτικες ειναι για περιορισμενες αγορες αγαθων
και δη υλικων .....

Αν θελεις σε παρακαλω αναλυσε το μας λιγο αυτο .....

Εορτοδάνειο Χριστουγέννων + Εορτοδάνειο Πάσχα + Διακοποδάνειο Καλοκαιριού + Πιστωτική(ές) κάρτα(ες) + Δόσεις Αυτοκινήτου + Πρόβλημα Εργασίας = Πουλάμε ότι έχουμε και όσο-όσο, για να μην μας βάλουν να πλένουμε σκάλες.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Οι πιστωτικές ακόμα δεν έχουν σκάσει

Ορισμένοι έχουν ΚΑΙ δάνειο ΚΑΙ πιστωτική

Συμφωνα με το reuters γυρω στα 3 τρις κρεμασμένα σε κάρτες ειναι επισφαλή

Τα δανεια ενταξει το καταλαβαινω αλλα οι καρτες τι ποσα μπορει καποιος να τραβηξει ?

1000 ευρω - 3000 ευρω παραπανω δεν νομιζω .....

τι κινδυνος μπορει να υπαρχει και απο αυτα ?

αυτο δεν καταλαβαινω ......
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Εορτοδάνειο Χριστουγέννων + Εορτοδάνειο Πάσχα + Διακοποδάνειο Καλοκαιριού + Πιστωτική(ές) κάρτα(ες) + Δόσεις Αυτοκινήτου + Πρόβλημα Εργασίας = Πουλάμε ότι έχουμε και όσο-όσο, για να μην μας βάλουν να πλένουμε σκάλες.

Ααααα μαλιστα τωρα μπηκα ....

Ολα τα παραπανω σε συνδιασμο παντα με τα πανηψυλα επιτοκια
των πιστωτικων αντε μετα να τα βγαλεις περα .....

Αλλα και παλι ποιοι θα αγορασουν απο τους ''σφαγμενους'' καταναλωτες ?

(κορακια - μεσιτες - μεσαζοντες τραπεζων - κτλ)

Σιγουρα ομως οχι εγω εκτος κι αν κοιμηθει ο Θεος (και υποθετω με μεγαλο ρισκο)
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Τα δανεια ενταξει το καταλαβαινω αλλα οι καρτες τι ποσα μπορει καποιος να τραβηξει ?
1000 ευρω - 3000 ευρω παραπανω δεν νομιζω .....
τι κινδυνος μπορει να υπαρχει και απο αυτα ?
αυτο δεν καταλαβαινω ......

Εκτός ότι τα ποσά μπορεί να είναι και πολύ παραπάνω, φαίνεται πως δεν έχεις πέσει σε επιδειξία (μαλάκα κοινώς) πορτοφολιού με κάμποσες κάρτες (ειδικά της Eurobank).

Ε...βάλτες όλες αυτές χρεωμένες στο αμήν και έστησες ένα κραχ νοικοκυριού.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Εορτοδάνειο Χριστουγέννων + Εορτοδάνειο Πάσχα + Διακοποδάνειο Καλοκαιριού + Πιστωτική(ές) κάρτα(ες) + Δόσεις Αυτοκινήτου + Πρόβλημα Εργασίας = Πουλάμε ότι έχουμε και όσο-όσο, για να μην μας βάλουν να πλένουμε σκάλες.

Δεν κανουμε καμμια δουλεια μαζι; Ρευστότης-ποιότης
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Δεν κανουμε καμμια δουλεια μαζι; Ρευστότης-ποιότης

:2funny: :2funny:

...αν και είμαι της άποψης, ότι η εποχή σηκώνει διακοπές μεγάλης διαρκείας με σύντομες εξορμήσεις για αγορά αγαθών από πονεμένα νοικοκυριά.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
:2funny: :2funny:

...αν και είμαι της άποψης, ότι η εποχή σηκώνει διακοπές μεγάλης διαρκείας με σύντομες εξορμήσεις για αγορά αγαθών από πονεμένα νοικοκυριά.

Η εποχή ειναι για αποστολές κομάντο. Αστραπιαία χτυπηματα.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Εκτός ότι τα ποσά μπορεί να είναι και πολύ παραπάνω, φαίνεται πως δεν έχεις πέσει σε επιδειξία (μαλάκα κοινώς) πορτοφολιού με κάμποσες κάρτες (ειδικά της Eurobank).

Ε...βάλτες όλες αυτές χρεωμένες στο αμήν και έστησες ένα κραχ νοικοκυριού.

Εχει τυχει να δω πελατες μου τραπεζιτικους με πολλες πιστωτικες
(χρυσες-ασημενιες-διαμαντενιες κτλ) μιλαμε για πολλες ομως
αλλα ηταν τραπεζιτικοι υπαλληλοι σε θεσεις ....
(διευθυντες - μανατζερ κτλ)

εξαλου οι χρυσες και ασημενιες και αδαμαντινες προυποθετουν να υπαρχει και καποιο εισοδημα καλο στην δηλωση φανταζομαι ετσι ?

και αναρωτιομουνα τι τις θελουν τοσες πολλες καρτες μαζι ?
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
εξαλου οι χρυσες και ασημενιες και αδαμαντινες προυποθετουν να υπαρχει και καποιο εισοδημα καλο στην δηλωση φανταζομαι ετσι ?
Υποτίθεται ότι κάποια όρια υπάρχουν, αλλά δεν συνυπολογίζονται ανά κάρτα. Δλδ, εάν έχεις ήδη δύο π.χ., όταν πας για τρίτη, δεν λαμβάνουν υπόψη ότι έχεις ήδη 2. (Στο βαθμό που γνωρίζω)

Εάν σκεφτείς μάλιστα, ότι κάποιες τράπεζες/εταιρίες κάνουν και promotions σχετικά....αρχίδια εισοδήματα τσεκάρουν (ή τσέκαραν τουλάχιστον).

και αναρωτιομουνα τι τις θελουν τοσες πολλες καρτες μαζι ?
Το όριο της κάθε κάρτας επί τον αριθμό των καρτών, ισούται με ένα μικρό καταναλωτικό/διακοποδάνειο (όταν έχουν εξαντληθεί οι δυνατότητες δανείων).

Με ελκυστικό επιτόκιο >15%!!!!

edit: Συγγνώμη, οι χρυσές έχουν 9% (τρομερό δεν είναι, για να βγάλεις χρυσή, χρειάζεσαι παραπάνω εισόδημα που σημαίνει, ότι όταν έχεις παραπάνω εισόδημα δανείζεσαι με 6% τουλάχιστον μικρότερο επιτόκιο από ότι κάποιος που δεν έχει τόσο μεγάλο εισόδημα. Ζήτω ο καπιταλισμός!)
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
edit: Συγγνώμη, οι χρυσές έχουν 9% (τρομερό δεν είναι, για να βγάλεις χρυσή, χρειάζεσαι παραπάνω εισόδημα που σημαίνει, ότι όταν έχεις παραπάνω εισόδημα δανείζεσαι με 6% τουλάχιστον μικρότερο επιτόκιο από ότι κάποιος που δεν έχει τόσο μεγάλο εισόδημα. Ζήτω ο καπιταλισμός!)

τι ζόρι τραβάς με τις χρυσές;  :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:

τα λεφτά στα λεφτά λέει ο λαός...  :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Από το στόμα σου και στου Δία το αυτί!!!!!
(Σε ότι αφορά πολεοδομικά/ρυμοτομικά θέματα)

Αλήθεια τι έγινε με εκείνη την πρόταση του Μάνου για το Ελληνικό;

Η οποία πάνω-κάτω έλεγε ότι αναπτύσσουμε το μεγαλύτερο κομμάτι του πρώην αεροδρομίου (κατοικία, συνεδριακά κέντρα κλπ) και με τα χρήματα κάνουμε απαλλοτριώσεις ολόκληρων οικοδομικών τετραγώνων σε διάφορα επιλεγμένα σημεία της (πρώην) Περιφέρειας Πρωτευούσης τα οποία τα μετατρέπουμε σε χώρους πρασίνου.

Αυτό με το σκεπτικό ότι αν γίνει ένα τεράστια πάρκο το Ελληνικό τότε θα ωφελούνται μόνον οι κάτοικοι των παρακείμενων περιοχών διότι κανένας δεν θα πηγαίνει από το Περιστέρι, τα Άνω Λιόσια ή την Λυκόβρυση στο πάρκο του Ελληνικού για να κάνει μία βόλτα.

Αυτή κατά την γνώμη μου είναι η μόνη ρεαλιστική λύση για να αλλάξει κάτι στο πολεοδομικό της Αθήνας.
Εκτός και εάν στην επόμενη εξέγερση καούν εκ θεμελίων ολόκληρα τετράγωνα και αναγκαστικά απαλλοτριωθούν.

edit: Συγγνώμη, οι χρυσές έχουν 9% (τρομερό δεν είναι, για να βγάλεις χρυσή, χρειάζεσαι παραπάνω εισόδημα που σημαίνει, ότι όταν έχεις παραπάνω εισόδημα δανείζεσαι με 6% τουλάχιστον μικρότερο επιτόκιο από ότι κάποιος που δεν έχει τόσο μεγάλο εισόδημα. Ζήτω ο καπιταλισμός!)

Ναι, αλλά έχουν μεγαλύτερη μηνιαία συνδρομή.
Από την άλλη προσδίδουν κύρος   :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:

Το έχω ξαναπεί, η στρατηγική που ακολουθώ με τις κάρτες είναι:
Χρήση σαν χρεωστική, δηλαδή εξόφληση όλου του ποσού στο τέλος του μήνα
Χωρίς συνδρομή
Με επιστροφή μετρητών
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Ναι, αλλά έχουν μεγαλύτερη μηνιαία συνδρομή.
Από την άλλη προσδίδουν κύρος   :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:

Το έχω ξαναπεί, η στρατηγική που ακολουθώ με τις κάρτες είναι:
Χρήση σαν χρεωστική, δηλαδή εξόφληση όλου του ποσού στο τέλος του μήνα
Χωρίς συνδρομή
Με επιστροφή μετρητών

εμένα μου τις δίνουν τζάμπα....
και τις έχω όλες όπως λες χρεωστικές
όλο το ποσό στο τέλος λούγκρες και άντε γεια...
ούτε δεκάρα για τόκο....
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Αλήθεια τι έγινε με εκείνη την πρόταση του Μάνου για το Ελληνικό;
Ο Μάνος είναι συγκοινωνιολόγος, να αφήσει την πολεοδομία και την ρυμοτομία σε αυτούς που ξέρουν! :P

Ναι, αλλά έχουν μεγαλύτερη μηνιαία συνδρομή.
Την οποία πατσίζεις από τα χαμηλό επιτόκιο!  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Από την άλλη προσδίδουν κύρος   :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:
Παπάρια κύρος, όλα πιο φτηνά τα κάνεις όταν έχεις χρυσή. Ειδικές τιμές και upgrades σε αεροπορικά, ξενοδοχεία, γενικά αγορές κλπ.
Η Χρυσή, είναι ο ορισμός του τσίπη.
Όπως λένε στην καρδιά του πολιτισμού: Nur barres ist wahres!(Geld) = Μόνο τα μετρητά είναι αληθινά.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
εμένα μου τις δίνουν τζάμπα....
και τις έχω όλες όπως λες χρεωστικές
όλο το ποσό στο τέλος λούγκρες και άντε γεια...
ούτε δεκάρα για τόκο....
Δεν έχουμε πιστωτική λέμε....μόνο εξυπηρετήσεως!  :grin:
[size=6pt](Άντε και καμία διευκολύνσεως)[/size]
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom