Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Καλο μεσημερι και Χρονια Πολλα-Ευτηχης ο ΝΕΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
Παρακολουθω απο μακρυα τον ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΔΙΑΛΟΓΟ του θρεντ, φιλοι μου περα απο τον σαρκασμο μου, γουσταρω οτι μπορουμε να μιλαμε ασχετα απο τις θεσεις που εχει ο καθενας μας με επιχειρηματα.
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
@ enforcer: 1999.  Απλως εκανα την διατυπωση πως price-driven αγα8α, εμπιπτουν στην κατηγορια commodity - ενα διαμερισμα ειναι περισσοτερα απο το α8ροισμα των επιμερους στοιχειων του oμως.

@ str81977: Συμφωνω στην αναλυση της δυναμικης της εγχωριας αγορας

@ axaxouxa: Τα στοιχεια που σωστα παρα8ετεις λενε μερος της ιστοριας, εφοσον επονται της χρηματιστηριακης κρισης.  Κανεις 8α επρεπε να κοιταξει επιπλεον σε προ8εσμιακα συμβολαια, CDS, δεικτες εμπιστοσυνης και την αγορα νομιασματων.  Χωρις να μπω στον κινδυνο να κουρασω τους συμμετεχοντες στο thread, 8α η8ελα να επαναλαβω την εκτιμηση μου οτι με βαση μακροσκοπικα χαρακτηριστικα κ επιμερους μελετες, οι οποιες 'ετρεξαν' κατα την διαρκεια της κρισης, απο το 2ο εξαμηνο του 09, αναμενεται να αρχισει μια, σταδιακη στην αρχη, βελτιωση των επιμερους δεικτων τησ οικονομιας.  Οι εκτιμησεις 'μιλανε' για μια αυξηση του GDP kata 1-5 μοναδες βασης για το 09 με περαιτερω βελτιωση το 10. Σαν επιπλεον σχολιο, 8α η8ελα να επισημανω τις τεραστιες δυνατοτητες αποροφησης των οποιων οικονομικων, κοινωνικων 'κραδασμων' απο μια κοινωνια (εξαιρω την Ελληνικη, η οποια ακροβατει με το σημειο πλαστικης παραμορφωσης πλεον)

Η εκτιμηση μου αυτη αφορα της μεγαλες Ευρωπαικες οικονομιες κ οχι την Ελλαδα, οπου επιμερους εγγενη προβληματα 8α δημιουργησουν επιπροσ8ετους κλυδωνισμους σε μια ηδη ευ8ραστη οικονομικη πραγματικοτητα.

Για να συγκεκριμενοποιησω την αξιολογηση μου, επιτρεπστε μου να παρα8εσω το εξης:

Στην τρεχουσα οικοδομη μου, εχω προχωρησει σε εκπτωση ισοδυναμη με 20% του διαμερισματος - η προσφορα αυτη ειναι εν ισχυ τους τελευταιους 6 μηνες με κανενα αποτελεσμα - απποροια βεβαιως της αναγκης κλεισιματος 'ανοιχτων' 8εσεων απο σχεδον ολα τα πιστωτικα ιδρυματα (high leverage ratios) που ΄παγωσαν΄την δυνατοτητα χρηματοδοτησης της στεγαστικης πιστης.

Η εκπτωση αυτη αποτελει και την μεγιστη δυνατη - κατα συνεπεια πολλοι κατασκευαστες, με υγιη κεφαλειακη βαση, εχουν ηδη ολοκληρωσει/προεξοφλησει την πτωση των τιμων.  Οπως προανεφερα και στο προηγουμενο post μου, κ επιβεβαιωσε κ o str81977, για κατασκευαστες με 'ανοιχτες' 8εσεις, οι τιμες 8α επιδεχονται μεγαλυτερης συμπιεσης.

Τελος οσον αφορα την υφεση, η οποια, τεχνηεντως η μη, εκφερεται απο τα χειλη αρμοδιων (με η χωρις εισαγωγικα), δεν 8α επρεπε να αποτελει το φοβητρο της Ευρωπαικης η της Αμερικανικης οικονομιας - κανεις δεν πρεπει να ξεχναει οτι η Ιαπωνικη οικονομια 'τρεχει' με, σχεδον, μηδενικα επιτοκια για περισσοτερο απο 1 δεκαετια.  Η κριση απλως εδρασε ως καταλυτης στο 'ξαναμοιρασμα' της παγκοσμιας ενεργειακης και χρηματοπιστωτικης 'τραπουλας' με παραπλευρες απωλειες μερικες εκατονταδες χιλιαδες απο εμας



 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
@ enforcer: 1999.  Απλως εκανα την διατυπωση πως price-driven αγα8α, εμπιπτουν στην κατηγορια commodity - ενα διαμερισμα ειναι περισσοτερα απο το α8ροισμα των επιμερους στοιχειων του oμως.

@ str81977: Συμφωνω στην αναλυση της δυναμικης της εγχωριας αγορας

@ axaxouxa: Τα στοιχεια που σωστα παρα8ετεις λενε μερος της ιστοριας, εφοσον επονται της χρηματιστηριακης κρισης.  Κανεις 8α επρεπε να κοιταξει επιπλεον σε προ8εσμιακα συμβολαια, CDS, δεικτες εμπιστοσυνης και την αγορα νομιασματων.  Χωρις να μπω στον κινδυνο να κουρασω τους συμμετεχοντες στο thread, 8α η8ελα να επαναλαβω την εκτιμηση μου οτι με βαση μακροσκοπικα χαρακτηριστικα κ επιμερους μελετες, οι οποιες 'ετρεξαν' κατα την διαρκεια της κρισης, απο το 2ο εξαμηνο του 09, αναμενεται να αρχισει μια, σταδιακη στην αρχη, βελτιωση των επιμερους δεικτων τησ οικονομιας.  Οι εκτιμησεις 'μιλανε' για μια αυξηση του GDP kata 1-5 μοναδες βασης για το 09 με περαιτερω βελτιωση το 10. Σαν επιπλεον σχολιο, 8α η8ελα να επισημανω τις τεραστιες δυνατοτητες αποροφησης των οποιων οικονομικων, κοινωνικων 'κραδασμων' απο μια κοινωνια (εξαιρω την Ελληνικη, η οποια ακροβατει με το σημειο πλαστικης παραμορφωσης πλεον)

Η εκτιμηση μου αυτη αφορα της μεγαλες Ευρωπαικες οικονομιες κ οχι την Ελλαδα, οπου επιμερους εγγενη προβληματα 8α δημιουργησουν επιπροσ8ετους κλυδωνισμους σε μια ηδη ευ8ραστη οικονομικη πραγματικοτητα.

Για να συγκεκριμενοποιησω την αξιολογηση μου, επιτρεπστε μου να παρα8εσω το εξης:

Στην τρεχουσα οικοδομη μου, εχω προχωρησει σε εκπτωση ισοδυναμη με 20% του διαμερισματος - η προσφορα αυτη ειναι εν ισχυ τους τελευταιους 6 μηνες με κανενα αποτελεσμα - απποροια βεβαιως της αναγκης κλεισιματος 'ανοιχτων' 8εσεων απο σχεδον ολα τα πιστωτικα ιδρυματα (high leverage ratios) που ΄παγωσαν΄την δυνατοτητα χρηματοδοτησης της στεγαστικης πιστης.

Η εκπτωση αυτη αποτελει και την μεγιστη δυνατη - κατα συνεπεια πολλοι κατασκευαστες, με υγιη κεφαλειακη βαση, εχουν ηδη ολοκληρωσει/προεξοφλησει την πτωση των τιμων.  Οπως προανεφερα και στο προηγουμενο post μου, κ επιβεβαιωσε κ o str81977, για κατασκευαστες με 'ανοιχτες' 8εσεις, οι τιμες 8α επιδεχονται μεγαλυτερης συμπιεσης.

Τελος οσον αφορα την υφεση, η οποια, τεχνηεντως η μη, εκφερεται απο τα χειλη αρμοδιων (με η χωρις εισαγωγικα), δεν 8α επρεπε να αποτελει το φοβητρο της Ευρωπαικης η της Αμερικανικης οικονομιας - κανεις δεν πρεπει να ξεχναει οτι η Ιαπωνικη οικονομια 'τρεχει' με, σχεδον, μηδενικα επιτοκια για περισσοτερο απο 1 δεκαετια.  Η κριση απλως εδρασε ως καταλυτης στο 'ξαναμοιρασμα' της παγκοσμιας ενεργειακης και χρηματοπιστωτικης 'τραπουλας' με παραπλευρες απωλειες μερικες εκατονταδες χιλιαδες απο εμας




Καλησπερα φιλε tomcat

Ευχομαι χρονια πολλα και καλη χρονια για ολους

Αν θελεις θα μπορουσες να μας αναλυσεις σε ''λα'ι'κη'' καθαρευουσα τα οσα μας γραφεις γιατι δεν εχουμε βγαλει ολοι πανεπιστημια και κολλεγια (εγω ακομη σπουδαζω στο πανεπιστημιο του πεζοδρομιου και λεω ακομη γιατι καθε μερα μαθαινω και κατι)

Οι δεικτες που αναφερεσαι τι ειναι (τι δειχνουν) ?

Προσεξε δεν σε ειρωνευομαι απλα αδυνατω να καταλαβω καποια πραγματα .......

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Καλησπερα φιλε tomcat

Ευχομαι χρονια πολλα και καλη χρονια για ολους

Αν θελεις θα μπορουσες να μας αναλυσεις σε ''λα'ι'κη'' καθαρευουσα τα οσα μας γραφεις γιατι δεν εχουμε βγαλει ολοι πανεπιστημια και κολλεγια (εγω ακομη σπουδαζω στο πανεπιστημιο του πεζοδρομιου και λεω ακομη γιατι καθε μερα μαθαινω και κατι)

Οι δεικτες που αναφερεσαι τι ειναι (τι δειχνουν) ?

Προσεξε δεν σε ειρωνευομαι απλα αδυνατω να καταλαβω καποια πραγματα .......

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μπα όχι. Απλά να σου δείξει παλαιότερες παρόμοιες " εκτιμήσεις" και το πως εξελίχθηκαν τελικά τα γεγονότα για τα οποία "εκτιμούσαν"...
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Καταλαβα....

απλα ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΕΙ ΤΟ ΘΡΕΝΤ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΟΥΣΙΑ.....
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
@ enforcer: 1999.  Απλως εκανα την διατυπωση πως price-driven αγα8α, εμπιπτουν στην κατηγορια commodity - ενα διαμερισμα ειναι περισσοτερα απο το α8ροισμα των επιμερους στοιχειων του oμως.

Καλημέρα και Καλή Χρονιά εύχομαι

Το 2008 ήταν η χρονια κατα την οποία η ίδια η αγορά έδειξε οτι δεν ελέγχεται απο τη θεωρία αλλά απο την πράξη. Και αυτό ειναι ένα μάθημα που καλό θα ήταν να καταλάβουμε.

Σε μια αγορά με τόσο μεγάλο απόθεμα απούλητων διαμερισμάτων και μάλιστα (και πιο σημαντικό) εν μέσω οικονομικής κρίσης και στραγγίσματος στεγαστικών δανείων, η πλειοψηφία των ακινητων αποτελούν commodity. Καθε προϊόν έχει την τιμή που η αγορά ειναι διατεθειμένη να πληρώσει γι'αυτό. Σε μια διαπραγμάτευση, ειναι σημαντικό να ξέρεις ποιος απο τα εμπλεκόμενα μέρη έχει τη δυναμη. Και στην περίπτωση αυτή, τη δυναμη την έχει ο αγοραστής. Το 2008 και το 2009 δεν έχουν σχέση με το 2000 και το 2004.


Χωρις να μπω στον κινδυνο να κουρασω τους συμμετεχοντες στο thread, 8α η8ελα να επαναλαβω την εκτιμηση μου οτι με βαση μακροσκοπικα χαρακτηριστικα κ επιμερους μελετες, οι οποιες 'ετρεξαν' κατα την διαρκεια της κρισης, απο το 2ο εξαμηνο του 09, αναμενεται να αρχισει μια, σταδιακη στην αρχη, βελτιωση των επιμερους δεικτων τησ οικονομιας. Οι εκτιμησεις 'μιλανε' για μια αυξηση του GDP kata 1-5 μοναδες βασης για το 09 με περαιτερω βελτιωση το 10.

Δε γνωρίζω τις πηγές σου αλλα ειμαι πρόθυμος να διαβάσω τα γραφόμενα σε αυτες εφόσον τις παραθέσεις.

Εχω την αίσθηση οτι προσπαθείς να δεις φως στο τούνελ, κάτι το οποίο εύχομαι και εγώ. Η ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΗ βελτίωση των δεικτών (μιας και μιλάμε για εκτιμήσεις) όμως δεν επαρκεί σαν επιχείρημα για να στηρίξει το ότι εκτιμάς γύρισμα της αγοράς του real estate στην ελλάδα και στα βαλκάνια. Και μάλιστα, αν μιλάμε για βελτίωση των δεικτών σε σχέση με το κάκιστο 2008, καταλαβαίνεις οτι αυτό δε σημαινει και πολλά.

Η προσωπική μου εκτίμηση ειναι οτι ακομα και αν βελτιωθούν κάποιοι δείκτες, η αγορά δε θα επανέλθει σε συμπεριφορές και πρακτικές του παρελθόντος. Ισως μπουμε σε μια εποχή που θα διαφέρει (πολύ ή λίγο δεν ξέρω) σε σχέση με ο,τι ζήσαμε μέχρι τώρα. Τέλος, μένει να δούμε την οριστικοποίηση των κανόνων που θα θεσπιστούν απο τις κυβερνήσεις ωστε να αποφευχθει (στο βαθμό που αυτό ειναι δυνατό) αντίστοιχο οικονομικό φιάσκο στο μέλλον. Αρα άλλο δεικτες άλλο η νεα αγορά που θα προκύψει.

Δεν εχω πειστεί οτι η αγορά στην οποια κινείσαι θα ανακάμψει το δεύτερο εξάμηνο του 2009. Αυτο ειναι κάτι που θα φανει στην πράξη.

Η εκπτωση αυτη αποτελει και την μεγιστη δυνατη - κατα συνεπεια πολλοι κατασκευαστες, με υγιη κεφαλειακη βαση, εχουν ηδη ολοκληρωσει/προεξοφλησει την πτωση των τιμων.  Οπως προανεφερα και στο προηγουμενο post μου, κ επιβεβαιωσε κ o str81977, για κατασκευαστες με 'ανοιχτες' 8εσεις, οι τιμες 8α επιδεχονται μεγαλυτερης συμπιεσης.

Φιλε μου το 20% αποτελεί τη μέγιστη δυνατή έκπτωση για ΕΣΕΝΑ. Ισως και να εισαι και λίγο εγκλωβισμένος ενεκα του οτι αγορασες γη σε μια περίοδο υψηλών τιμών. Εισαι τυχερός που έχεις χρηματοδοτήσει το εγχειρημά σου με ιδια κεφαλαια αλλά με το να ΜΗΝ πουλάς ουσιαστικά χαμενος εισαι. 

Τελος οσον αφορα την υφεση, η οποια, τεχνηεντως η μη, εκφερεται απο τα χειλη αρμοδιων (με η χωρις εισαγωγικα), δεν 8α επρεπε να αποτελει το φοβητρο της Ευρωπαικης η της Αμερικανικης οικονομιας - κανεις δεν πρεπει να ξεχναει οτι η Ιαπωνικη οικονομια 'τρεχει' με, σχεδον, μηδενικα επιτοκια για περισσοτερο απο 1 δεκαετια.  Η κριση απλως εδρασε ως καταλυτης στο 'ξαναμοιρασμα' της παγκοσμιας ενεργειακης και χρηματοπιστωτικης 'τραπουλας' με παραπλευρες απωλειες μερικες εκατονταδες χιλιαδες απο εμας

Η κρίση δεν ειναι καθόλου τεχνητή - πρωτη φορά το ακούω αυτό. Και σαφέστατα αποτελεί φοβητρο για οικονομιες μη ανταγωνιστικές.

Επομένως - όποιος εχει αυτη την περίοδο ρευστό έχει και τη δυναμη. Μεταξύ πωλητή και αγοραστή με ρευστό στην τσέπη, τη δυναμη την έχει ο αγοραστης. Λυπαμαι αλλα στη φάση αυτή η τιμή ενος διαμερίσματος ειναι αυτή που η αγορά προτιθεται να πληρωσει
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.499
Κριτικές
22
Like
366
Πόντοι
5.795
είμαι επαγγελματίας κτηματομεσίτης και ασχολούμε με πωλήσεις διαμερισμάτων στό κέντρο της αθήνας τά τελευταία 20 χρόνια καί θα ήθελα νά εκθέσω τίς απόψεις μου .
πρίν αγοράσετε ένα διαμέρισμα το πρώτο πού κάνουμε εαν δέν έχουμε μετρητά είναι νά επισκεφθούμε μία η πολλές τράπεζες και νά πάρουμε πληροφορίες γία δάνεια καί νά ζητήσουμε προέγκριση ώστε νά είμαστε σίγουροι πόσα λεφτά μπορόύμε νά  διαθέσουμε γιά αγορά ακινήτου γιά νά μήν χάνουμε τόν καιρό μας καί στό τέλος η τράπεζα νά μην εγκρίνει το δάνειο πράμα τούς τελευταίους μηνες πολύ συνηθησμενο...
2.δέν θά αγοράσουμε ποτέ διαμέρισμα εάν δέν το δεί γνωστός η φίλος πολιτικος μηχανικός γιά νά σας πεί τό πραγματικό κόστος μέ πιθανές επισκευές καί νά αφήσουμε την ελληνική νηοτροπία να γινόμαστε όλοι μηχανικοί ,ιατροί μεσίτες κλπ
3.σιγουρευτείτε εάν αξίζει τά λεφτά πού θά δώσετε γιά διαμέρισμα με εξονυχιστική έρευνα αγοράς στήν περιοχή πού ψαχνετε καί ξεχάστε τι σας είπε ο φίλος η ο γνωστός η ο γείτωνας οτι εγώ αγόρασα με 3000 στο κολωνακι...διότι πάρα πολλοί απο υπερυφάνεια η κομπλεξ η οτιδήποτε άλλο κρύβουν σε τι τιμή αγορασαν.γιά παράδειγμα ένα ακίνητο μέ πραγματική θέα στό κέντρο τη΄ς αθήνας μπορει νά έχει διπλή τιμή μέ ένα χωρίς θέα πού αγόρασε με 3000...
4.σιγουρευτείτε ποσο τελεικά θά στοιχίσει ένα διαμέρισμα μέ τους φόρους αμοιβή συμβολαιογράφου δικηγόρου καί μεσίτη (εάν έχει μεσολαβίσει)συχνά η τελεικη τιμή μπορεί να είναι και 10% πανω..
5.οί πραγματικές ευκαιρίες βρίσκοντε καί θά βρίσκοντε σχεδόν πάντα στά παλιά διαμερίσματα 30 έως 40 ετών η καί ποιό παλιά.. πού οί τιμές ειναι πολύ ποιό χαμηλές καί τό κόστος επισκευής κυρίως στίς μέρες μας πού υπάρχουν φτηνά συνεργία.. είναι σχετικά χαμηλό.νά βρίσκοντε πάντα κοντά σέ σταθμό μετρό εάν είναι γιά αθήνα
6,ακολουθείστε το ρητό όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι καί μήν ακούτε τι σας λένε συναδελφοι μεσίτες εγώ έχω 20 διαμερίσματα πολύ καλά στήν περιοχή...συνηθως τά καλά ακίνητα είναι μετρημένα στό δάκτυλο τού ενός χεριού...
7.βεβαιωθείτε ότι τά χρήματα πού θά δινετε γιά δόση δανείου θά σας φτάνουν γιά τήν υπόλοιπη ζωή σας...διότι μέ τά χρόνια οι ανάγκες ανεβαίνουν...
8.βεβαιωθείτε ότι τό ακίνητο πού θά πάρετε ανταποκρίνετε στίς ανάγκες σας...διότ η πείρα μου έχει δείξει ότι πολλες φορές αγοράζουμε ακίνητα πού δέν μας χρειάζοντε ..πολύ μεγάλα όπως καί σέ άλλους τομείς πχ τζιπ γιά καφέ στήν πλατεία κολωνακίου κλπ
9.βεβαιωθειτε γιά τά υλικά πού θά βάλετε γιά επισκευή μπανιου ,κουζινας κλπ εάν αξίζει η τιμή τους..υπάρχουν λυσεις πολύ ποιό φτηνές καί μέ πολύ καλή ποιότητα..
10.μήν γίνεστε τσιγκούνιδες καί κάρμιριδες στήν διαπραγμάτευση ότα δείτε ένα διαμέρισμα πού σας κάνει ενώ ψάχνατε 2 χρόνια νά βρειτε κάτι τέτοιο,η πείρα μου μού έχει δείξει ότι δέν αξιξιζει νά χασετε ένα διμέρισμα καλό για 5 η 10000 ευρω.
αποψή μού είναι ότι οί τιμές τών ακινήτων φέτος θά είναι σταθερές καί πιθανον 5% πρός τά κάτω καί στίς καινούργιες κατασκευες 10%.. αλλά πιστέψτε με τόσα χρόνια ακούω ότι οί τιμές τών ακινήτων θά πέσουν καί ποτέ δέν πέσαν..
πολύ ευχαρίστως νά απαντήσω σε ότι αποριες έχετε.
εύχομε σέ όλους καλή χρονιά καί καλές δουλειες
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
koproni ειδικά το 3 ειναι πολύ σημαντικό. Η εκτιμηση ενός ακινήτου δεν ειναι πάντα ευκολη υπόθεση. Στις ωριμες αγορές υπάρχει ο chartered surveyor.

Αν ο πληθωρισμός ειναι 5% και οι τιμές πέσουν αλλο ενα 5% τότε αυτό ειναι κάτι. Ας εχουμε στο νου μας και το depreciation των (κάποτε) νεων ακινήτων κάποια απο τα οποία είναι ήδη 2ετίας.

Αν αγοράσω διαμέρισμα το 2009, θα ειναι 10ετίας. 
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Επομένως - όποιος εχει αυτη την περίοδο ρευστό έχει και τη δυναμη. Μεταξύ πωλητή και αγοραστή με ρευστό στην τσέπη, τη δυναμη την έχει ο αγοραστης.

 


  ....κοινως,την σημερον ημερα,δυο πραματα ειναι ικανα να σκοτωσουν:

    Το πιστολι και τα ΜΕΤΡΗΤΑ!!!!


  Καλη Χρονια
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.499
Κριτικές
22
Like
366
Πόντοι
5.795
koproni ειδικά το 3 ειναι πολύ σημαντικό. Η εκτιμηση ενός ακινήτου δεν ειναι πάντα ευκολη υπόθεση. Στις ωριμες αγορές υπάρχει ο chartered surveyor.

Αν ο πληθωρισμός ειναι 5% και οι τιμές πέσουν αλλο ενα 5% τότε αυτό ειναι κάτι. Ας εχουμε στο νου μας και το depreciation των (κάποτε) νεων ακινήτων κάποια απο τα οποία είναι ήδη 2ετίας.

Αν αγοράσω διαμέρισμα το 2009, θα ειναι 10ετίας. 
αυτό  πού λές είναι σωστό αλλά είναι σέ συνάρτηση καί μέ τήν περιοχή πχ εάν αγοράσεις στο κέντρο οί περισσότερες κατασκευές έχουν παλιότητα 30 με 40 χρόνια καί είναι σχεδον δύσκολο νά βρείς..στήν αγία παρασκευή όμως η χολαργό υπάχουν κατασκευές2 20 ετιας πού είναι πολλές φορές καλύτερες καί από τις καινούργιες..σε τιμή καί ποιότητα..
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
στήν αγία παρασκευή όμως η χολαργό υπάχουν κατασκευές2 20 ετιας πού είναι πολλές φορές καλύτερες καί από τις καινούργιες..σε τιμή καί ποιότητα..

Συμφωνώ - αυτες οι περιοχές με ενδιαφέρουν συν 1-2 ακόμα κοντινες.

Οι νεες κατασκευες εχουν σοβαρά προβλήματα ποιότητας

Στην 15ετία πας 1 αντισεισμικό πίσω αλλα δε με νοιάζει. Στην 20ετία, ανάλογα με την κατασκευή
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.499
Κριτικές
22
Like
366
Πόντοι
5.795
 


  ....κοινως,την σημερον ημερα,δυο πραματα ειναι ικανα να σκοτωσουν:

    Το πιστολι και τα ΜΕΤΡΗΤΑ!!!!


   Καλη Χρονια
τό νά έχεις μετρητά από τήν στιγμή πού οί τραπεζες εγκρίνουν δάνεια σε 15 μέρες είναι σχετικό πλεονέκτημα....καί οί τράπεζες δίνουν δάνεια  αλλά όχι τόσο εύκολα όπως παλια..
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.499
Κριτικές
22
Like
366
Πόντοι
5.795
koproni ειδικά το 3 ειναι πολύ σημαντικό. Η εκτιμηση ενός ακινήτου δεν ειναι πάντα ευκολη υπόθεση. Στις ωριμες αγορές υπάρχει ο chartered surveyor.

Αν ο πληθωρισμός ειναι 5% και οι τιμές πέσουν αλλο ενα 5% τότε αυτό ειναι κάτι. Ας εχουμε στο νου μας και το depreciation των (κάποτε) νεων ακινήτων κάποια απο τα οποία είναι ήδη 2ετίας.

Αν αγοράσω διαμέρισμα το 2009, θα ειναι 10ετίας. 
πολύ σωστό η εκτίμηση ενός ακινήτου είναι επιστήμη και πολύ δύσκολη  μάλιστα ..και εδώ στό ελλαδιστάν πού οι προυποθέσεις γιά να γίνεις κτηματομεσίτης είναι νά είσαι αποφοιτος λυκειου καί νά εχεις λευκό ποινικό μητρωο μέ κάνει πολλές φορές όχι καί τόσο υπερηφανο πού κάνω αυτή τήν δουλεια εδώ καί 20 χρόνια. καί πού προσπαθώ νά τήν κάνω σωστά.
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
Χρονια Πολλα κ Καλη Χρονια σε ολους

Ζητω συγγνωμη εκ των προτερων, αλλα δεν γνωριζω πως γινεται το copy/paste - κατα συνεπεια:

@ koproni65: Συμφωνω με την προσεγγιση σου.  Κατα πληροφοριες μου, 8α υπαρξουν αρκετα margin calls στους επομενους μηνες, κατα συνεπεια 8α υπαρξουν περιοχες στην Αττικη (που γνωριζω) οι οποιες 8α 'χτυπη8ουν' πλεον του 10% - οπως ορ8α περιεγραψε  k ο str81977

@ Chevalier Fidele: Ποιητικη αδεια, κανεις πρεπει να μην ξεχναει οτι ζουμε σε ενα μη ντετερμινιστικο περιβαλλον, στο οποιο το extrapolation παρελ8οντων δεδομενων σε μελλοντικο χρονο ισοδυναμει με οδηγηση κοιτωντας πισω - οτι 'περασε' δεν ειναι απαραιτητο οτι 8α 'ερ8ει'.  Κατα συνεπεια, εγω πρωτος 8α υποστηριξω οτι τα οποια reports δεν αποτελουν πανακεια κ απτεται στην κριση, κ ικανοτητα του κα8ενος, να 'αντλησει' χρησιμη πληροφορηση.  Κανεις δεν πρεπει να ξεχναει ομως τα reports της Meredith Whitney () η οποια απο τον Οκτωβριο του 07 (κ με διαδοχικα αρ8ρα της) εκρουε τον κωδωνα - προφανως για κα8ε Meredith υπαρχουν κ 15-20 reports αντικρουομενα, και οπως απεδειχ8ει, με λα8εμενο forecasting - αλλιμονο, αν το μελλον ηταν τοσο ευκολο να προβλεφ8ει μεσα απο μερικους αλγορι8μους

@ enforcer:

1. Προφανως ο αγοραστης εχει την δυναμη - οπως αλλωστε πρεπει να ειναι σε μια υγιη αγορα (προφανως κ δεν εγινε η Ελληνικη υγιης αγορα ακομα)

2. Δεν ειπα κατι διαφορετικο οσον αφορα τους δεικτες κ την επιδραση τους στην 'πραγματικη' οικονομια - Συμφωνω κ με την αποψη σου πως νεοι κανονες, παικτες και, γιατι οχι, νοοτροπιες 8α προκυψουν στο τελος της κρισης (ειμαστε στις παρυφες ενος paradigm shift).  Η οικονομια παραμενει πρωτιστως ψυχολογια και η αγορα ενος καταναλωτη ειναι βασικα μια προεξοφληση μελλοντικης ευμαρειας με discount ισο με το risk aversion του κα8ενος μας

3. Προφανως ειμαι χαμενος - opportunity cost. Ισως να μην εγινα κατανοητος ομως - πιστευω οτι για εκεινους τους κατασκευαστες με υγιη βαση, κ επαρκη ταμειακη ρευστοτητα, η μεγιστη δυνατη τιμης της εκπτωσης εχει καταγραφει - η 8α καταγραφει λιαν συντομως.  Το opportunity cost που σωστα ανεφερες δεν αποτελει τροχοπεδη εφοσον τα assets  χρησιμοποιηθουν ως collateral (με περιορισμους σε LTV κ αλλα).  Επιπλεον, το αξιωμα της αγορας ακριβης γης δεν ειναι απαραιτητα σωστο - η συνηθης πρακτικη ειναι το land banking το οποιο κανει offset μερους της ενδεχομενης αυξησης τιμης - 8α πρεπει επισης να ξερει κανεις οτι η βαρυτητα του κοστους του οικοπεδου σε ενα project της ταξης των 3-4,000 τετραγωνικων με εναν συντελεστη δομησης (>4) ειναι αμελητεο

4.  Με κινδυνο να χαρακτηριστω γραφικος απο τους συμμετεχοντες στο, ενδιαφερον, thread, να εμμεινω στην διαπιστωση μου, πως η κριση δεν προεκυψε με παρ8ενογενεση αλλα προηλ8ε απο μια συγκεκριμενη πολιτικη, κυριως των Η.Π.Α,  η οποια εν ειδη ευαγγελιου 'εκτελεστηκε' πιστα κ συνειδητα τοθς τελευταιες 3 δεκαετιες

Αντιλαμβανομαι οτι οι τοπο8ετησεις μου ειναι περισσοτερο 8εωρητικες και δεν απαντουν στο κυριως ερωτημα του thread - επιπλεον οι οικονομικες πρακτικες που αναφερω (πχ currency hedging - δανεισμος σε Ευρω, αγορα σε τοπικο νομισμα κ παραλληλα ασφαληστηριο συμβολαιο στην 'διαφορα') δεν αφορουν ενα μερος των Ελληνων κατασκευαστων

Κατα συνεπεια, εαν κανεις 8α η8ελε περαιτερω πληροφοριες για την Ρουμανικη αγορα (κ τις περιξ αυτης) ειμαι στην δια8εση του

Για τους υπολοιπους, Καλη Χρονια


 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Τα στοιχεια που σωστα παρα8ετεις λενε μερος της ιστοριας, εφοσον επονται της χρηματιστηριακης κρισης.  Κανεις 8α επρεπε να κοιταξει επιπλεον σε προ8εσμιακα συμβολαια, CDS, δεικτες εμπιστοσυνης και την αγορα νομιασματων.  Χωρις να μπω στον κινδυνο να κουρασω τους συμμετεχοντες στο thread, 8α η8ελα να επαναλαβω την εκτιμηση μου οτι με βαση μακροσκοπικα χαρακτηριστικα κ επιμερους μελετες, οι οποιες 'ετρεξαν' κατα την διαρκεια της κρισης, απο το 2ο εξαμηνο του 09, αναμενεται να αρχισει μια, σταδιακη στην αρχη, βελτιωση των επιμερους δεικτων τησ οικονομιας.  Οι εκτιμησεις 'μιλανε' για μια αυξηση του GDP kata 1-5 μοναδες βασης για το 09 με περαιτερω βελτιωση το 10. Σαν επιπλεον σχολιο, 8α η8ελα να επισημανω τις τεραστιες δυνατοτητες αποροφησης των οποιων οικονομικων, κοινωνικων 'κραδασμων' απο μια κοινωνια (εξαιρω την Ελληνικη, η οποια ακροβατει με το σημειο πλαστικης παραμορφωσης πλεον)

Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τις γνώσεις σου, η πρόσφατη κρίση απέδειξε κάτι που οι πιο υποψιασμένοι ήδη γνώριζαν (από προηγούμενες κρίσεις) : Ότι η οικονομική επιστήμη είναι επιστήμη καταγραφής, κάτι σαν τη σεισμολογία, με ιδιαίτερα περιορισμένη δυνατότητα προβλέψεων...

Όσο για τις εμβριθείς οικονομικές αναλύσεις, τα περί δεικτών κ.τ.λ. η πείρα με έχει διδάξει (ευτυχώς όχι the hard way) ότι κάθε "πρόβλεψη" συνδυάζεται με το είδος των "χαρτιών" που έχουν να σπρώξουν αυτοί που κάνουν τις προβλέψεις...'Η, για να γίνω ακόμη πιο δηκτικός, οι "αναλυτές" ελάχιστα διαφέρουν από τα παπαγαλάκια - μόνο στους τίτλους σπουδών για την ακρίβεια...Πχ κάποτε κάποιοι είχαν να πουλήσουν ομόλογα στεγαστικών δανείων ή παράγωγα επί τέτοιων ομολόγων;
Το συνδύαζαν με μια "ανάλυση" - "πρόβλεψη" ότι η σχετική αγορά θα κινηθεί ανοδικά...
Θέλαν κάποιοι να αγοράσουν φθηνά μετοχές; Μια "πρόλεψη" ότι η τάδε αγορά θα κινηθεί καθοδικά λειτουργούσε ως αυτοεκπληρουμενη προφητεία...

Ασφαλώς υπάρχουν και έγκυροι αναλυτές...Αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι λειτουργούν ως πωλητές (ή για λογαριασμό πωλητών) παρά ως επιστήμονες...

 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τις γνώσεις σου, η πρόσφατη κρίση απέδειξε κάτι που οι πιο υποψιασμένοι ήδη γνώριζαν (από προηγούμενες κρίσεις) : Ότι η οικονομική επιστήμη είναι επιστήμη καταγραφής, κάτι σαν τη σεισμολογία, με ιδιαίτερα περιορισμένη δυνατότητα προβλέψεων...

Όσο για τις εμβριθείς οικονομικές αναλύσεις, τα περί δεικτών κ.τ.λ. η πείρα με έχει διδάξει (ευτυχώς όχι the hard way) ότι κάθε "πρόβλεψη" συνδυάζεται με το είδος των "χαρτιών" που έχουν να σπρώξουν αυτοί που κάνουν τις προβλέψεις...'Η, για να γίνω ακόμη πιο δηκτικός, οι "αναλυτές" ελάχιστα διαφέρουν από τα παπαγαλάκια - μόνο στους τίτλους σπουδών για την ακρίβεια...Πχ κάποτε κάποιοι είχαν να πουλήσουν ομόλογα στεγαστικών δανείων ή παράγωγα επί τέτοιων ομολόγων;
Το συνδύαζαν με μια "ανάλυση" - "πρόβλεψη" ότι η σχετική αγορά θα κινηθεί ανοδικά...
Θέλαν κάποιοι να αγοράσουν φθηνά μετοχές; Μια "πρόλεψη" ότι η τάδε αγορά θα κινηθεί καθοδικά λειτουργούσε ως αυτοεκπληρουμενη προφητεία...

Ασφαλώς υπάρχουν και έγκυροι αναλυτές...Αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι λειτουργούν ως πωλητές (ή για λογαριασμό πωλητών) παρά ως επιστήμονες...

Χρόνια πολλά Ζαγοριτάκο μου και όλα να σου πάνε ΔΕΞΑ...
:uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:

ρε δεν αφήνεις τις αναλύσεις να πάμε σε κάνα κωλόμπαρο; Πάλι μόνος σου σπίτι είσαι ρε καρμοίρη;
Υ.Γ.
την τελευταία φορά που εμπιστεύτηκα τις αναλύσεις πήρα στοκ όπτιονς με οπτιόν αγοράς που μετά την 3ετία θα έπαιρνα βίλα στην Εκάλη, και μετά την εξαγορά πήρα ένα βιβλίο δώρο στον εαυτό μου με τα κατορθώματα του Πάντσο Βίλλα.
:boobies: :boobies: :boobies: :boobies: :boobies: :boobies: :boobies:
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Αν αγοράσω διαμέρισμα το 2009, θα ειναι 10ετίας. 

Και πολύ καλά θα κάνεις...Την εμμονή με τα καινούργια δεν την έχω αντιληφθεί πλήρως...
Από τη στιγμή που ακόμη και κατασκευές των late 80s έχουν γκαράζ, αποθήκες και κήπους και η ποιότητα κατασκευής δεν υστερεί (αν δεν υπερτερεί- αυτό κρίνεται αυστηρά ανά περίπτωση) από νεότερες κατασκευές, ένα σχετικά παλίο διαμέρισμα είναι άκρως συμφέρουσα αγορά..Ειδικά αν ο ιδιώτης που το πουλάει δεν βρίσκεται και στην καλύτερη οικονομική κατάσταση.

 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Χρόνια πολλά Ζαγοριτάκο μου και όλα να σου πάνε ΔΕΞΑ...
:uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:

ρε δεν αφήνεις τις αναλύσεις να πάμε σε κάνα κωλόμπαρο; Πάλι μόνος σου σπίτι είσαι ρε καρμοίρη;
Υ.Γ.
την τελευταία φορά που εμπιστεύτηκα τις αναλύσεις πήρα στοκ όπτιονς με οπτιόν αγοράς που μετά την 3ετία θα έπαιρνα βίλα στην Εκάλη, και μετά την εξαγορά πήρα ένα βιβλίο δώρο στον εαυτό μου με τα κατορθώματα του Πάντσο Βίλλα.
:boobies: :boobies: :boobies: :boobies: :boobies: :boobies: :boobies:

Καλή χρονιά και σε 'σενα!

Και που' σαι...Φέτος κλείνουν και 100 χρόνια από το Γουδί και κάτι μου λέει ότι ετοιμάζεται επέτειος με αυθεντικές αναπαραστάσεις!

Πριν από λίγο ξύπνησα και από το να δω τηλεόραση γράφω αναλύσεις (ο θεός να τις κάνει) !

Όσο για το κωλάδικο,δώσε απλά το σύνθημα...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Και πολύ καλά θα κάνεις...Την εμμονή με τα καινούργια δεν την έχω αντιληφθεί πλήρως...
Από τη στιγμή που ακόμη και κατασκευές των late 80s έχουν γκαράζ, αποθήκες και κήπους και η ποιότητα κατασκευής δεν υστερεί (αν δεν υπερτερεί- αυτό κρίνεται αυστηρά ανά περίπτωση) από νεότερες κατασκευές, ένα σχετικά παλίο διαμέρισμα είναι άκρως συμφέρουσα αγορά..Ειδικά αν ο ιδιώτης που το πουλάει δεν βρίσκεται και στην καλύτερη οικονομική κατάσταση.

για Σένα έχω μια πολύ καλή περίπτωση ενός παλαιού σπιτιού στο κέντρο με ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ αντί για γκαράζ....

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
:uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom