Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Τα γεγονοτα τα ειδες που ποσταρα Προεδρε Αχαχουχα, πεσμου καβλοσες και εσυ
Α!!! και στηλε μου κανα κουτι εργολαβους φρεσκους, γιατι τους αλλους τους τελειωσα
Ρε αμα τα παρει ενας απο τους δυο, θα γινουμε γειτονες
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Μου τηφωνησε για ευχες εκεινο το λαμογιο ο εργολαβος που σας ελεγα (ορα τις πρωτες σελιδες του θρεντ) ο οικογενειακος φιλος ντεεε.
Που ειχε ανεβασει τις τιμες, λογο κοστος κατασκευης και υλικων, κατα 70% μεσα σε τρια χρονια.
Για ενα διαμερισμα που ολοκληρωσε ουσιατικα το 2003 υστερα απο τρια χρονια (χωρις να το εχει πουλησει) ζητουσε ανω απο 70% αυξηση το 2006-7.
Λοιπον μαγκες μου, υστερα απο τις πρωτες εορταστικες γλυκες, ευχες κλπ, ξεκινησε το παραμυθι του. Ξερεις η οικονομια ετσι και κριση και τετοια. Αν θελεις ακομα να αγορασης ειναι τωρα ευκαιρια, πουτανιες δλδ.
ΚΑΒΛΩΣΑ!!! πηγα στο γραφειο που εχω κατι ορφανες -εκτος κλιματισμου και θυριδας- λιριτσες και τις χαιδεβα. Μου εγινε ο λουτσος κονταρι.
Και τον ξεκινω το μπαλαμουτι και τα γλωσσοφιλα.
"Ξερω πως εισαι καλος στη δουλεια σου. Εισαι τιμιος και ειληκρινης. Υποδειγμα επαγγελματια και τα υλικα σου ΑΑΑ."
"Εισαι εντιμος" και αλλες τετοιες παπαριες του ελεγα, και χυλονε το λοκοτρυπιδι του
Λεω ας τον βαλω να μου παρει κανα μπουρκουμε τωρα που χαλαρωσε
"Ναι θα ηθελα εκεινο που μου ειχες δειξει αλλα ειναι ακριβο" του λεω
" Ναι μου λεει ξεκινησα να σηκονω και κατι αλλες που επρεπε να τις τελειωσω γιατι ειναι με αντιπαροχη" Ωπα νατα τον ειχα στα γωνατα και μου ξεκουμπονε τοφερμουαρ.
"Και ξερεις η κριση.... δεν υπαρχη ρευστο....δεν αγοραζει ο κοσμος...."
ΑΜΑΝ σκεφτωμε και του τον δεινω στο στομα.
"Ναι του λεω ξερω...το βλεπω...αλλα η οικογενεια μεγαλωσε....τα παιδια θελουν μεγαλυτερο χωρο..."
"Α ναι? καταλαβενω... εγω ειμαι εδω..." και αλλα τετοια πουστικα
Χαιδεβα τις ορφανες μου λιριτσες, οχι τιποτα πολλες καμια τριανταρια χρυσες
Και σκεφτομαι να του κανω πρωτα κολοδαχτυλο, να δω αν ειναι καθαρος και μετα να του τον χωσω
Και μπενουμε στο ψητο μαγκες μου
Για να μην σας καβλοσω αλλο και σας, στο τελος τον ειχα στα τεσσερα να με παρακαλαει, "ΧΩΣΤΟΝ ΜΟΥ"
Πριν δυο χρονια μου ζηταγε χωρις παροχες παρκιγκ κλπ 300000 ευρω
Σε λιγο χωρις πολλα πολλα ειχε κατεβει στα 200000 με παροχες κλπ + οτι γουσταριζα απο κουζινα τζακι κλπ
Μπηκε ξαφνικα η μανδαμ μου και μας διεκοψε. ΦΤΟΥ ΣΟΥ κοντβα να τελειωσω
Τον σταματησα εκει ευγενικα και του εδωσα υποσχετικη να τα πουμε μετα τις γιορτες
Καλα αν του πω για κας, λετε να του βγαλω το λοκαντερο? :rockon: :2funny: :2funny: :2funny:

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Εχω παθει απο τα γελια βρε !!!!!!!

η κοιλια μου ποναει ........ :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Απλα απαιχτος !!!!!!

Η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΚΑΛΟΠΛΗΡΩΤΩΝ ΑΓΟΡΑΣΤΩΝ ΑΠΟΥΛΗΤΩΝ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ
                   [glow=red,2,300]''ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ''[/glow]

Λεει ........

ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ .....

ΜΟΝΟ ΜΙΣΟΤΙΜΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΔΩΡΟ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ...........

Με 150 χηνες το παιρνεις σε λιγους μηνες και σου κανει και παπαδες ......
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Με 150 χηνες το παιρνεις σε λιγους μηνες και σου κανει και παπαδες ......
Οχι ρε Προεδρε Αχαχουχα και 150000 για ενα απουλητο πενταετιας

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ ας γελασω αν το παει 130000, ναι θα το σκεφτω καλα

Μετριτα αυριο το πρωι του δεινω 100000

Α΄΄΄!!!! τους παπαδες τι τους θελεις αφου ειμαι παντρεμενος, αστους να κηδεψουνε κανεναν πεθαμενο.....
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Εχεις δικιο .....

ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ (δεν το ειχα προσεξει αυτο)

100 - 130 χηνες ΟΧΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ (ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ)

Ειπες και κατι για ΛΟΚΑΝΤΕΡΟ .....

εγω λεω να τον κανεις ΣΟΥΒΛΑΚΙ (περα για περα)
αφου σου εκανε και νουμερα ......



Οι ΠΑΠΑΔΕΣ ειναι για τον ΕΡΓΟΛΑΒΟ......

:priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest:
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
Εκανα λογαριασμο μονο κ μονο για να απαντησω σε, αρκετες, ανακριβειες

1.  Ειμαι κατασκευαστης - με 3 Masters (Cambridge, LSE) - κατα συνεπεια αυτα περι αγραμματων, κλπ ειναι γενικοτητες

2.  Ειμαι κατασκευαστης στην Αν. Ευρωπη.  Το profit margin σε κα8ε κλαδο, σε οποιοδηποτε περιβαλλον, σε βαθος χρονου, τεινει να συγκλινει σε εναν αριθμο κοινο (οποιοσδηποτε πρωτοετης Οικονομικων, μπορει να το επιβεβαιωσει)
3.  Υπαρχουν λαμογια; Προφανως η 'καυσης' ειναι ατελης - οπως σε κα8ε κατηγορια αν8ρωπων/επαγγελματος.  Προυπο8ετει ισχυρο καταναλωτικο κινημα κ ελενχτικους μηχανισμους κα8ως, και αυτο μαλλον δεν 8α αρεσει σε μερικους - εξυπνους πελατες
4. Οι συγκρισεις σε προτερες σελιδες σχετικα με αλλες κατασκευες στην Ευρωπη κ αλλου, δεν μπορει να παιρνονται στα σοβαρα για τον εξης λογο: To cost/financial structure του κατασκευαστη σε κα8ε περιβαλλον ειναι διαφορετικο και κατα συνεπεια μη συγκρισιμο

Ελπιζω να βοηθησα στην προοδο της συζητησης.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Καταρχην, φιλε μου tomcat00 Χρονια Πολλα

Εμεις εδω οι πτωχοι και αγραμματοι (εγω ειμαι και ανοθρογραφος +τα αλλα)ποσταρουμε τις γνωμες μας οχι βαση Μαστερ, αλλα βαση εμπειριας. Αν εσυ εχεις 3 Μαστερ και μπραβω σου και ευγε σου, αν και οι περισσοτεροι παλαιοι εργολαβοι με ποδια στην αγορα ειναι πρωην οικοδομοι, δεν κανει την αποψη σου αποδεκτη ουτε αποκτα αυτοματα καποια υποληψη.
πχ "ΤΟ ΓΙΑΠΙ-ΤΟ ΠΙΛΟΦΟΡΙ-ΤΟ ΜΥΣΤΡΙ" το προτιμω
Αν εισαι καταστευστης Ανατ.Ευρωπη ειμαι ολος αυτια
Για τα ντοπια λαμογια και αν θα πρεπει να καουν, ασε να αποφασησουν οι"καμμενοι"
Για το ζητημα συκρισης κατασκευων ειναι μεγαλο τεχνικο θεμα, δεν ειμαι ειδικος-ουτε ξερολας-αλλα ουτε μακακας (ψαχνωμαι)
Με το ποστ σου μαλον δε με βοηθησες γιατι απλος μας κατεθεσες τα ΜΑΣΤΕΡ σου και δεν ειπες τιποτα συγκεκριμενο. Δλδ δεν κατεβαζω τα παντελονια μου επειδη σπουδασες.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Για την χρηματοπολιτικη προταση του Προεδρου της
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑΣ ΕΝΩΣΗΣ ΚΑΛΟΠΛΗΡΩΤΩΝ ΑΓΟΡΑΣΤΩΝ ΑΠΟΥΛΗΤΩΝ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ
             ''ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ''
κυριου Αχαχουχα
ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ .....ΜΟΝΟ ΜΙΣΟΤΙΜΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΔΩΡΟ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ......
εχεις να αντιπροτινεις κατι καλυτερο και ποιο συμφερον και για τις δυο επλεκομενες πλευρες
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.523
Κριτικές
61
Like
42.893
Πόντοι
22.785
ι αδελφι ρουσουνελι δινουνε ομος σε καθε αγορα στι περιοχι
φαλιρου κ ενα σμαρτακι δορο.... αυτο λει κατι;;;;;;;;;
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Για την χρηματοπολιτικη προταση του Προεδρου της
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑΣ ΕΝΩΣΗΣ ΚΑΛΟΠΛΗΡΩΤΩΝ ΑΓΟΡΑΣΤΩΝ ΑΠΟΥΛΗΤΩΝ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ
             ''ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ''
κυριου Αχαχουχα
ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ .....ΜΟΝΟ ΜΙΣΟΤΙΜΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΔΩΡΟ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ......
εχεις να αντιπροτινεις κατι καλυτερο και ποιο συμφερον και για τις δυο επλεκομενες πλευρες
να μας κάνει δώρο και την εφορία...βαριέμαι να πηγαίνω στην ουρά και να περιμένω να πιει η κυράτσα τον καφέ της.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Με τις θεσεις σου αυτες για το παζαρεμα των διαμερισματων, φιλε μου Lastmoican γινεσαι αυτοματος και χωρις αιτηση μελος της

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑΣ ΕΝΩΣΗΣ ΚΑΛΟΠΛΗΡΩΤΩΝ ΑΓΟΡΑΣΤΩΝ ΑΠΟΥΛΗΤΩΝ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ
            ''ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ''

Και φυσικα με την σπουδαια σου προταση: να μας κάνουν δώρο και την εφορία...βαριέμαι να πηγαίνω στην ουρά και να περιμένω να πιει η κυράτσα τον καφέ της.
αυτοματος μετα απο αιτημα μου στον Προεδρο Αχαχουχα γινεσαι και μελος της Διοικητηκης Επιτροπης

Και επειδη θα λειψω εξη μερες ( να δω την οικογενεια μου στο χωριο-ναι φιλοι μου και ειμαι χωριατης) η ΔΕ σε διορηζει
εφορο δημοσιων σχεσεων αντι εμου.
(Δικαιομα αρνησης σου δεν υπαρχει ευχομαι να βαστηξεις ψηλα το θρεντ)
ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΣ ΠΟΛΛΑ-ΜΕΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ 2009 ΣΤΙΣ ΔΙΑΜΕΡΗΣΜΑΤΑΡΕΣ ΜΑΣ-ΚΑΛΕΣ ΠΩΛΗΣΙΕΣ ΣΤΑ ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Αξιότιμε Τρίκαρδε,

μετά τον χωρίς διακανονισμό και διαβουλεύσεις χρησμό μου σε διοικητικό μέλος της ένωσης, μετά χαράς αποδέχομαι κι εγώ την τιμή που μου κάνετε.
οφείλω να ομολογήσω βεβαίως βεβαίως πως εγκυμονεί ενδεχόμενη απουσία και του υποφαινόμενου για 2-3 μέρες γιατί ως γνωστόν ο καλος Αθηναίος είναι από χωριό...
Τα λέμε λοιπόν άμα τη αφίξη σου συνοδοιπόρε.

Χρόνια πολλά.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Οι Αφοι Ρουσουνελοι ειναι πανακριβοι(γνωμη μου)

περιοχη καμινια διαμερισμα οροφου 78 τμ με αποθηκη και νομιζω παρκινκ η θεση παρκινγ ζητουσαν 164.000 ευρω Αυγουστιατικα το 2008

Μα καλα 2000 + το τμ στα ΚΑΜΙΝΙΑ ?  :uglystupid: :idiot: :uglystupid: :idiot: :headbang:

ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ?  :think:

Οταν το δωσουν με 120.000 και δωρο το ΣΜΑΡΤΑΚΙ
και μια γκαρσονιερα θα σκεφτω αν θα το αγορασω
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Αξιότιμε Τρίκαρδε,

μετά τον χωρίς διακανονισμό και διαβουλεύσεις χρησμό μου σε διοικητικό μέλος της ένωσης, μετά χαράς αποδέχομαι κι εγώ την τιμή που μου κάνετε.
οφείλω να ομολογήσω βεβαίως βεβαίως πως εγκυμονεί ενδεχόμενη απουσία και του υποφαινόμενου για 2-3 μέρες γιατί ως γνωστόν ο καλος Αθηναίος είναι από χωριό...
Τα λέμε λοιπόν άμα τη αφίξη σου συνοδοιπόρε.

Χρόνια πολλά.

Α μαλιστα τωρα καταλαβα τι εννοουσες με το πμ ....

ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ στον τιμιο αγωνα μας συμπολεμιστη

Πολυ καλη η προταση για απαλλαγη απο τα φορολογικα ....

ΕΥΓΕ !!!!!!

Ετσι μπραβο θελουμε λαμπρα μυαλα εδω στην .....


ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΚΑΛΟΠΛΗΡΩΤΩΝ ΑΓΟΡΑΣΤΩΝ ΑΠΟΥΛΗΤΩΝ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ
                  [glow=red,2,300] ''ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ''[/glow]

Σε καλωσοριζω κι ευχομαι οτι ποθεις να γινει πραγματικοτητα
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Χιλιαδες αγοραστες κατακλυζουνε το ιδιωκτητο μεγαρο της
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑΣ ΕΝΩΣΗΣ ΚΑΛΟΠΛΗΡΩΤΩΝ ΑΓΟΡΑΣΤΩΝ ΑΠΟΥΛΗΤΩΝ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ
            ''ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ''   Δεν προλαβενουμε τις εγγραφες νεων μελων ενω το φιλανθρωπικο εργο του Προεδρου μας
κ.Αχαχουχα συνεχιζεται με ενταση.
Δεκαδες φιλοι εργαλαβοι στεκοντε σε ουρες για την παραλαβη εορταστικων δεματων με ειδοι διατροφης& ενδυσης
Παρασκηνιακα ο Προεδρος μας δεχεται πιεσεις απο πολιτικα κομματα για να στολισουν το ψηφοδελτιο επικρατιας με πρωτο το ονομα του, στις προσεχεις εκλογες. Αντε Προεδρε και υπουργος
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
Φιλε Τρικαρδε,

Χρονια Πολλα κ σ'εσενα

Προφανως δεν ηταν προ8εση μου η παρα8εση τιτλων σπουδων - απλα δεν μ αρεσουν οι γενικοτητες

Οι κατασκευαστες, τοσο στην Ελλαδα οσο και στο εξωτερικο εχουν, με μικρες διαφορες, ιδια περι8ωρια κερδους.  Αυτο οφειλεται στο γεγονος οτι προκειται για λεγομενες ωριμες αγορες με μικρους/μεσαιους παικτες ακροβολισμενους ανα την επικρατεια - κατα συνεπεια η συσταση καρτελ, price fixing επι το ελληνικοτερον ειναι αδυνατη.  Οσον αφορα την αγορα που εγω δραστηριοποιουμαι, Ρουμανια, ειναι προφανες οτι τα περι8ωρια κερδους ειναι μεγαλυτερα μιας και η αγορα τα τελευταια 3-5 χρονια αναπτυσεται με προυπο8εσεις

Οι κατηγορουμενοι απο πολλους - λαμογια Ελληνες κατασκευαστες, δεν εκαναν τιποτα αλλο απο το ν ανεβουν το 'τρενακι' των δανειων στεγαστικης επισφαλειας, το οποιο και ειχε ηδη αναχωρησει απο την Washington επι προεδριας Reagan - προεδρος ο οποιος  ησηγαγε στην διε8νη οικονομικη σκηνη κ τα Reαganomics.

Το τρενακι αυτο υποβοηθη8ηκε και απο τις εκαστοτε Ελληνικες κυβερνησεις - ο εκτροχιασμος βεβαιος, τα αποτελεσματα τα ωιω8οθμε/πληρωνουμε ολοι μας

Ο σημαντικοτερος παραγον εξαλειψης φαινομενων κερδοσκοπιας, οπως προανεφερα, ειναι ο υποψηφιος πελατης.  Να συμφωνησω μαζι σου οτι ο εκαστοτε αγοραστης δεν δυναται να κατανοησει τις τεχνικες προδιαγραφες ενος εργου, ποσο μαλλον να τις συγκρινει με αυτες αλλων υποψηφιων εργων.  Εν τουτοις σε χωρες με ισχυρη καταναλωτικη πρακτικη και πραγματικα υποψιασμενους καταναλωτες ( κ οχι δη8εν ξερολες) οπως επι παραδειγματι Ηνωμενο Βασιλειο, Η.Π.Α, Σουηδια, Γερμανια (για τις οποιες χωρες εχω ιδια αποψη) το επιπεδο κατασκευων ειναι πολυ υψηλο κ οι τιμες ρεαλιστικες.

Δυστηχως, στην Ελλαδα, οπως προανεφερα, η καυση ειναι ατελης (βλεπε Ελληνικο Δημοσιο, Πολεοδομιες, κλπ) και κατα συνεπεια ο ανταγωνισμος διαστρεβλωνεται

Και για να απαντησω ξεκα8αρα στο κυριο ερωτημα του post, εξαρταται

Εαν ο κατασκευαστης εχει επενδυσει ιδια κεφαλεια για την ανεργεση της οποιας οικοδομης, τοτε δεν εχει κανεναν λογο να προβει στην οποια εκπτωση - τουναντιον μπορει καλλιστα να περιμενει την αγορα να γυρισει (κατι που 8α αρχισει κατα το δευτερο εξαμηνο τοθ 09) η στην χειροτερα των περιπτωσεων να νοικιασει μερικα εξ αυτων εαν χρειαζεται ενισχυση η ταμειακη του ρευστοτητα

Σε αντι8ετη περιπτωση, ειναι προφανες οτι κατι τετοιο ειναι εφικτο

Τελειωνωντας, 8ελω να επισημανω την κατα την γνωμη μου λα8ος αφετηρια διαπραγματευσεων μεταξυ υποψηφιων αγοραστων κ κατασκευαστη - την τιμη.  Εαν κ εφοσον ο αγοραστης αναλωνεται σε συξητησεις περι της τιμης, σε ενα γνωστικο αντικειμενο οπου κ ο τελευταιος των κατασκευαστων εχει συγκριτικο πλεονεκτημα, ειναι προφανες οτι τελικος ζημιωμενος 8α ειναι κα8ε φορα ο αγοραστης.

 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Καλημερα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ
Καλη Χρονια να εχουμε ΟΛΟΙ και ΥΓΕΙΑ


Να απαντησω στο τελευταιο ποστ του φιλου tomcat00

Σε απταιστα Ελληνικα δηλαδη μας λες να μην παζαρευουμε τιποτα και να δανειζομαστε για ενα διαμερισμα που οταν το εξοφλησουμε και αν τοτε δεν θα πιανει μια (παθων)

Και σου θετω ενα ερωτημα μιας και μας λες οτι η αγορα θα ανοιξει απο το δευτερο εξαμηνο του 2009 (μακαρι)

ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΟΤΑΝ ΕΔΩ ΣΤΟ ΕΛΛΑΝΤΑ ΟΙ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ 3 (% ΕΝΝΟΩ) ?

Οταν παγκοσμιως αναμενονται ΣΤΡΑΤΙΕΣ ΑΝΕΡΓΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΛΟΥΚΕΤΑ - ΚΑΝΟΝΙΑ που θα σκασουν ?

Οταν τα επιτοκια ειναι υψηλα (δανεισμου) και αν πεσουν εγω προσωπικα εκτιμω οτι θα ειναι προσκαιρη η πτωση μιας και ολα δειχνουν οτι παμε για υφεση διαρκειας το ειπε και ο Αλμουνια και ο Τρισε νομιζω ...?

οταν τα ΑΠΟΥΛΗΤΑ απο την μια τα παρουσιαζουν 120.000 - 400.000 ?

Οταν εγω εχοντας ανακαινησει ενα δυαρακι για ενοικιασμα και ενω το μετανοιωσα και αποφασισα να το πουλησω .... το εχω και καθεται 1,2 χρονια απουλητο ?

Οταν ολες οι δουλειες παρουσιαζουν ΠΤΩΣΗ που ξεπερναει το 30% ?

ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΔΕΣ ΚΙ ΕΣΥ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΚΑΜΨΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ?
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
τουναντιον μπορει καλλιστα να περιμενει την αγορα να γυρισει (κατι που 8α αρχισει κατα το δευτερο εξαμηνο τοθ 09)

Σοβαρά περιμένεις την αγορά ακινήτων να γυρίσει το 2009; Μπορεις να το τεκμηριώσεις αυτό;

Τελειωνωντας, 8ελω να επισημανω την κατα την γνωμη μου λα8ος αφετηρια διαπραγματευσεων μεταξυ υποψηφιων αγοραστων κ κατασκευαστη - την τιμη.  Εαν κ εφοσον ο αγοραστης αναλωνεται σε συξητησεις περι της τιμης, σε ενα γνωστικο αντικειμενο οπου κ ο τελευταιος των κατασκευαστων εχει συγκριτικο πλεονεκτημα, ειναι προφανες οτι τελικος ζημιωμενος 8α ειναι κα8ε φορα ο αγοραστης.

Με συγχωρείς αλλά η παράγραφος αυτή δε βγάζει νόημα. Τι σχεση εχει η τιμή με το γνωστικό αντικείμενο;
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Τελειωνωντας, 8ελω να επισημανω την κατα την γνωμη μου λα8ος αφετηρια διαπραγματευσεων μεταξυ υποψηφιων αγοραστων κ κατασκευαστη - την τιμη.  Εαν κ εφοσον ο αγοραστης αναλωνεται σε συξητησεις περι της τιμης, σε ενα γνωστικο αντικειμενο οπου κ ο τελευταιος των κατασκευαστων εχει συγκριτικο πλεονεκτημα, ειναι προφανες οτι τελικος ζημιωμενος 8α ειναι κα8ε φορα ο αγοραστης.

Η τιμή είναι ουσιώδες μέρος της εξίσωσης που λέγεται αγοραπωλησία...
Και φυσικά είναι διαπραγματεύσιμο...

Οι κατασκευαστές μπορούσαν να ανεβάζουν τιμές διότι είχαν εγκάρδια συνενόηση με τις τράπεζες...
Ό,τι και να ζητούσε ο κατασκευαστής, πάντα θα βρισκόταν μια τράπεζα της οποίας οι εκτιμητές θα έβρισκαν την τιμή λογική και η τράπεζα υα χρηματοδοτούσε το 100% της (πλασματικής) εμπορικής αξίας...

Αυτά τώρα έχουν κοπεί καθότι οι τράπεζες έχουν χορηγήσεις χωρίς ανάλογες εξασφαλίσεις (αν π.χ. έχουν δώσει δάνει 100€ για ακίνητο το οποίο σε πλειστηριασμό δεν θα πιάσει πάνω από 60€ και η πραγματική εμπορική του αξία σήμερα είναι 80€ έχουν "άνοιγμα" από 20 έως 40 €, καθόλου καλό για τις λογιστικές τους καταστάσεις και τις "θέσεις" τους) και τώρα δίνουν δάνεια με το σταγονόμετρο....

Επομένως η τιμή διαμορφώνεται υπό τελείως διαφορετικούς παράγοντες απ' ό,τι το 2005 πχ και φυσικά η διαπραγμάτευση αλλάζει με ισχυροποιημένη τη θέση του αγοραστή, αφού ο κατασκευαστής έχει χάσει τον άσσο στο μανίκι "πολλά;;; τί πολλά;;; αφού θα στα δώσει η τράπεζα" και το ακλόνητο επιχείρημα "αν δεν το πάρεις εσύ, περιμένουν άλλοι 5..γι' αυτό τελείωνε"... καθότι έχει μειωθεί δραστικά ο κύκλος των δυνητικών αγοραστών, αφού ακόμη και οι λίγοι που είναι "επιλέξιμοι" για στεγαστικό, έστω κολοβό και με κάποια ρευστότητα για να καλύψουν τα υπόλοιπα, προτιμούν να περιμένουν.

Αν λοιπόν ως αγοραστής αντιληφθώ οικονομική αδυναμία του κατασκευαστή, θα τον πατήσω στο λαιμό...
Τόσο απλά.

Όσο για το πώς θα κινηθεί η αγορά, οι περιοχές- φιλέτα δεν θα πέσουν, άντε να έχουμε "διόρθωση" των τιμών...Όποιος νομίζει ότι θα χτυπήσει μεζονέτα στο Π. Ψυχικό, μάλλον θα περιμένει άδικα.

Σε περιοχές όπου υπήρξε οικοδομικός οργασμός (πχ γερακοπαιανίες, σπατοκορωπιά κτλ) και όχι από παραδοσιακούς κατασκευαστές αλλά από αλεξιπτωτιστές, εκεί ναι, κάτι μπορεί να γίνει.

Αλλά για να κάνεις παζάρι καλό πρέπει να έχεις σημαντικό ποσό διαθέσιμο σε μετρητά...

Η δικιά μου άποψη;
Ψάχτε βρείτε ιδιώτες που αγόρασαν την περίοδο 2001-2007 υπερτιμημένα ακίνητα και τώρα η δόση του στεγαστικού τους πνίγει, παρέα με τις πιστωτικές και καταναλωτικά...
Έκαναν τους μεγιστάνες με δανεικά και τώρα τον πίνουν, γνωρίζοντας όμως ότι αν αρχίσουν οι διαταγές πληρωμής και οι πλειστηριασμοί, την έχουν πουτσίσει ολοκληρωτικά όποτε θα προσπαθήσουν να ελαχιστοποιήσουν τις απώλειες, πουλώντας όσο- όσο αρκεί να ξεχρεώσουν.
Εκεί είναι οι ευκαιρίες.
 

Comando_1

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2008
Μηνύματα
715
Like
7
Πόντοι
6
Στα διαμερισματα οι τιμές  το να μείνουν σταθερες ενα δύο χρόνια ισοδυναμεί με μείωση της τιμης τους.
όταν όλα παιρνουν επάνω όταν κάτι παραμένει σταθερό σημαίνει ότι ουσιαστικά πεφτει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom