Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166

πολύ σωστό η εκτίμηση ενός ακινήτου είναι επιστήμη και πολύ δύσκολη  μάλιστα ..και εδώ στό ελλαδιστάν πού οι προυποθέσεις γιά να γίνεις κτηματομεσίτης είναι νά είσαι αποφοιτος λυκειου καί νά εχεις λευκό ποινικό μητρωο μέ κάνει πολλές φορές όχι καί τόσο υπερηφανο πού κάνω αυτή τήν δουλεια εδώ καί 20 χρόνια. καί πού προσπαθώ νά τήν κάνω σωστά.

Το πρόβλημα στον κλάδο σου δεν είναι μονάχα η έλλειψη προσόντων...
Είναι ότι ο μεσίτης ταυτίζεται με τον πωλητή, αφού και έχει συμφέρον να γίνει η πώληση και στο μεγαλύτερο δυνατό τίμημα...
Όποτε οι συμβουλές- εκτιμήσεις του είναι άκρως υποκειμενικές...
Άλλη μια στρέβλωστη της ελληνικής αγοράς είναι ότι οι "σύμβουλοί - εκτιμητές ακινήτων" είναι και μεσίτες, όποτε η σύστασή τους πάντα είναι "buy" όσο- όσο..
Και το ακόμη πιο εξωφρενικό είναι ότι τα παίρνουν και από αγοραστή και από πωλητή και ενίοτε και από την τράπεζα που θα δώσει το δάνειο...
Κοινώς, αρκετοί από τους συναδέλφους σου ελάχιστα διαφέρουν από ΑΕΛΔΕ των late 90s...
 

Επισκέπτης
Χρονια πολλα Zero

Χτυπα ενα φραπεδακι να συνελθεις απο τα ξυδια συντροφε  :grin:


 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Zirooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Καλή χρονιά ρεεεεεεεεεεε..

Ξεκόλλα γαμώ την πουτάνα μου......
Γκρέμισέ το το γαμημένο.......
:uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:

 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Το πρόβλημα στον κλάδο σου δεν είναι μονάχα η έλλειψη προσόντων...
Είναι ότι ο μεσίτης ταυτίζεται με τον πωλητή, αφού και έχει συμφέρον να γίνει η πώληση και στο μεγαλύτερο δυνατό τίμημα...
Όποτε οι συμβουλές- εκτιμήσεις του είναι άκρως υποκειμενικές...
Άλλη μια στρέβλωστη της ελληνικής αγοράς είναι ότι οι "σύμβουλοί - εκτιμητές ακινήτων" είναι και μεσίτες, όποτε η σύστασή τους πάντα είναι "buy" όσο- όσο..
Και το ακόμη πιο εξωφρενικό είναι ότι τα παίρνουν και από αγοραστή και από πωλητή και ενίοτε και από την τράπεζα που θα δώσει το δάνειο...
Κοινώς, αρκετοί από τους συναδέλφους σου ελάχιστα διαφέρουν από ΑΕΛΔΕ των late 90s...

ρε είστε καλά;
κάθεστε και ασχολείστε με χώρα που μέσα σε 25 χρόνια βοσκότοποι πολούνται προς 1 μυριο το στρέμμα;

και χειρότερο είναι πως υπάρχουν μαλάκες που τους αγοράζουν...
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.499
Κριτικές
22
Like
366
Πόντοι
5.795
Το πρόβλημα στον κλάδο σου δεν είναι μονάχα η έλλειψη προσόντων...
Είναι ότι ο μεσίτης ταυτίζεται με τον πωλητή, αφού και έχει συμφέρον να γίνει η πώληση και στο μεγαλύτερο δυνατό τίμημα...
Όποτε οι συμβουλές- εκτιμήσεις του είναι άκρως υποκειμενικές...
Άλλη μια στρέβλωστη της ελληνικής αγοράς είναι ότι οι "σύμβουλοί - εκτιμητές ακινήτων" είναι και μεσίτες, όποτε η σύστασή τους πάντα είναι "buy" όσο- όσο..
Και το ακόμη πιο εξωφρενικό είναι ότι τα παίρνουν και από αγοραστή και από πωλητή και ενίοτε και από την τράπεζα που θα δώσει το δάνειο...
Κοινώς, αρκετοί από τους συναδέλφους σου ελάχιστα διαφέρουν από ΑΕΛΔΕ των late 90s...
η αληθεια ειναι καπου στο μεσο. ο  σωστός μεσίτης θέλει νά γίνει η δουλειά οπότε συμβουλεύει ανάλογα των πωλητή καί τον αγοραστή.εμένα προσωπικά δέν μέ ενδιαφέρει να πουλήσω 50000 παραπάνω γιά νά βγάλω ένα χιλιάρικο παραπάνω προμήθεια λέγοντας τά παραμύθια της χαλιμάς αλλά νά πουλήσω και νά είναι ο κόσμος ευχαριστημενος ώστε νά με προτιμήσουν η νά μέ συστήσουν σε κανένα φίλο..
εάν τό ακίνητο είναι πολύ ακριβό καί έχει μεγάλη απόκλιση από τήν πραγματικότητα εγώ προσωπικά δέν τό αναλαμανω διότι θα χάσω χρόνο καί χρήμα αγγελίες κλπ
θέλω πάντα κι επιδιώκω τά ακίνητα μου νά έχουν σχεση μέ τήν πραγματικότητα της αγοράς η τουλάχιστον νά έχω κάποια πιθανότητα νά πουλήσω. αυτό άλλωστε θέλει καί ο αγοραστής,άν ειναι νά δείχνω ακριβά ακίνητα και νά μήν είναι ευχαριστημενος το κλείσαμε τό μαγαζί..
τά ακριβά ακίνητα τά έχω πάντα μονο γιά μέτρο σύγκρισηςς πρός πώληση στήν συγκεκριμένη περιοχή πού ψάχνει κάποιος..
επίσης δέν κάνω ψευδείς εκτιμίσεις διότι δέν μού αρέσει καί διότι είναι πολύ εύκολο νά διαπιστωθεί η αλήθεια,πολλές φορές έρχετε κόσμος καί μού λέει ότι είχα δικηο στήν τιμή ενώ άλλοι συνάδελφοι είπαν ψέματα.. έτσι είμαι σχεδόν πάντα κερδισμένος..
τέλος θέλω νά προσθέσω ότι όπως σέ όλους τούς επαγγελματικούς κλάδους υπάρχουν καλοί  μέτριοι και κακοί έτσι καί στό κλάδο μας ισχύει τό ίδιο σύν τό ότι και μερικοί πού είναι ασχετοι..
θερμή παράκλιση δέν μού αρέσει νά κριτικάρω άλλους συναδελφους γι αυτό μήν μέ ρωτάτε νά πω τήν γνώμη μου γιά συγκεκριμενες ενεργειες μερικών..
ΥΓ όλες οί τράπεζες επιδιώκουν συνεργασία μέ συναδελφους καλό είναι εάν αποφασίσετε από τήν συγκεκριμένη τράπεζα πού σας προτείνει νά πάρετε κανένα δανειο αφού κρίνετε ότι οι όροι που σας προτείνουν είναι πιό συμφέροντες ας τό πάρετε από συνάδελφο ..άλλωστε θά τό εκτιμήσει μερικές φορές περισσότερο από τόν διευθυντη της τράπεζας πού θά παρει την προμήθεια αντί αυτού.
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
ρε είστε καλά;
κάθεστε και ασχολείστε με χώρα που μέσα σε 25 χρόνια βοσκότοποι πολούνται προς 1 μυριο το στρέμμα;

Πες τα γαμώ την πουτάνα μου με τους κατσαπλιάδες!!!

Καλή χρονιά σε όλους ρεεεεεεεε :rockon:
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
ρε είστε καλά;
κάθεστε και ασχολείστε με χώρα που μέσα σε 25 χρόνια βοσκότοποι πολούνται προς 1 μυριο το στρέμμα;

και χειρότερο είναι πως υπάρχουν μαλάκες που τους αγοράζουν...
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Καλημερα και χρονια πολλα καλη χρονια

Θα μπορουσες να αναλυσεις τα οσα λες παραπανω ?

τι εννοεις
 

GM

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.331
Κριτικές
13
Like
0
Πόντοι
616
Καλημερα και χρονια πολλα καλη χρονια

Θα μπορουσες να αναλυσεις τα οσα λες παραπανω ?

τι εννοεις

Απλά πράγματα λέει ότι σε αυτή τη χώρα υπερεκτιμούνται τα πάντα
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
ο  σωστός μεσίτης θέλει νά γίνει η δουλειά οπότε συμβουλεύει ανάλογα των πωλητή καί τον αγοραστή

Άρα δεν υπάρχει περίπτωση να συμβουλεύσει τον αγοραστή να μην αγοράσει, ειδάλλως δεν θα γίνει η δουλειά...
Όποτε @@ αντικειμενικότητα...
Άλλο μεσίτης, άλλο εκτιμητής ακινήτων, άλλο οικονομικός σύμβουλος για δάνεια...
Όταν έχουμε τα 3 σε 1, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα αφού η "σύσταση" θα είναι πάντοτε "αγόρασε μην χάσεις το κελεπούρι, μην πολυδιαπραγματεύσεσαι την τιμή γιατί παρακαλάνε άλλοι τρεις και πάρε δάνειο από την γαμωbank- αλήθεια, ποια είναι η αγαπημένη τράπεζα των μεσιτών; - που τα εκταμιεύει γρήγορα...Α και που' σαι...Μην βαλεις δικό σου μηχανικό και δικηγόρο, το ακίνητο είναι τεφαρίκι, μην χάνουμε και χρόνο, θα το ελέγξει η τράπεζα ούτως ή άλλως..."

Το λέω με πλήρη επίγνωση: Οι μεσίτες του 2000-2007 είναι οι αελδε του 1995-1999...

Φυσικά υπάρχουν και σοβαροί επαγγλματίες που μπορούν να διακρίνουν τα μεσαζοντιλίκια από τις εκτιμήσεις ή τις διαπραγματεύσεις από τους εκφοβισμούς...
Απ΄'ο,τι λες, μάλλον είσαι ένας από αυτούς αλλά από την άλλη, δεν έχω δει και κανέναν να παραδέχεται ότι είναι λαμόγιο...

Γι' αυτό, όταν αγοράζουμε ακίνητο, χρησιμοποιούμε αποκλειστικά δικούς μας ανθρώπους (μηχανικό- δικηγόρο) και διαπραγματευόμαστε άμεσα με τον πωλητή και πάμε σρε τράπεζα που εμείς έχουμε επιλέξει...
Η δουλειά του μεσίτη τελειώνει μόλις φέρει τα μέρη σε επαφή...(και πληρώνεται μόνο εάν υπογραφεί συμβόλαιο ή προσύμφωνο...)
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
σωστος ο παιχτης +1000000000000000000000000
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.499
Κριτικές
22
Like
366
Πόντοι
5.795
Άρα δεν υπάρχει περίπτωση να συμβουλεύσει τον αγοραστή να μην αγοράσει, ειδάλλως δεν θα γίνει η δουλειά...
Όποτε @@ αντικειμενικότητα...
Άλλο μεσίτης, άλλο εκτιμητής ακινήτων, άλλο οικονομικός σύμβουλος για δάνεια...
Όταν έχουμε τα 3 σε 1, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα αφού η "σύσταση" θα είναι πάντοτε "αγόρασε μην χάσεις το κελεπούρι, μην πολυδιαπραγματεύσεσαι την τιμή γιατί παρακαλάνε άλλοι τρεις και πάρε δάνειο από την γαμωbank- αλήθεια, ποια είναι η αγαπημένη τράπεζα των μεσιτών; - που τα εκταμιεύει γρήγορα...Α και που' σαι...Μην βαλεις δικό σου μηχανικό και δικηγόρο, το ακίνητο είναι τεφαρίκι, μην χάνουμε και χρόνο, θα το ελέγξει η τράπεζα ούτως ή άλλως..."

Το λέω με πλήρη επίγνωση: Οι μεσίτες του 2000-2007 είναι οι αελδε του 1995-1999...

Φυσικά υπάρχουν και σοβαροί επαγγλματίες που μπορούν να διακρίνουν τα μεσαζοντιλίκια από τις εκτιμήσεις ή τις διαπραγματεύσεις από τους εκφοβισμούς...
Απ΄'ο,τι λες, μάλλον είσαι ένας από αυτούς αλλά από την άλλη, δεν έχω δει και κανέναν να παραδέχεται ότι είναι λαμόγιο...

Γι' αυτό, όταν αγοράζουμε ακίνητο, χρησιμοποιούμε αποκλειστικά δικούς μας ανθρώπους (μηχανικό- δικηγόρο) και διαπραγματευόμαστε άμεσα με τον πωλητή και πάμε σρε τράπεζα που εμείς έχουμε επιλέξει...
Η δουλειά του μεσίτη τελειώνει μόλις φέρει τα μέρη σε επαφή...(και πληρώνεται μόνο εάν υπογραφεί συμβόλαιο ή προσύμφωνο...)
φιλε μου οι επισυμανσεις σου ειναι λογικες και θα απαντησω
ένα μεσιτικό γραφείο πού κάνει σωστά τί δουλειά του κοιτάει στις περιοχές πού δραστηριοποιείτε νά κάνει μία σωστή επιλογή τών ακινητων πού είναι πρός πώληση ώστε οί τιμές νά έχουν κάποια σχέση μέ τήν πραγματικότητα .φαντάσου νά ελθεις στό γραφείο μου και νά σού δώσω μιά λίστα μέ όλα τά ακίνητα πού πουλιούντε στήν περιοχή μέ τιμές εξωφρενικές,,τότε ποιά είναι η δουλειά μου.??
τά ακίνητα πού προτείνω πρός πώληση είναι πάντα σε λογικές τιμές η  περίπου σέ λογικές τιμές.και επομένως αποτελούν σύσταση πρός αγορά.
η επιλογή τού μεσίτου είναι πολύ σημαντική γι αυτό θά δώσω μερικές συμβουλές
1.αποφεύγετε νά απευθύνεστε σε μεσιτικά γραφεία χωρίς συστάσεις από φίλους γνωστούς γείτονες κλπ καί νά έχει τουλάχιστοβ 5 ετή λειτουργια ώς νόνιμο μεσιτικό γραφείο
2.απαραίτητη προυπόθεση είναι νά έχει αδεια μεσίτου ,η οποία θά πρέπει νά επιδυκνύετε απαραιτήτως εάν ζητηθεί  καί νά  είναι αναρτημένη σέ εμφανές σημείο στό γραφείο του υπό μορφή πιστοποιητικού ,επίσης στό γραφείο του η έξω θά πρέπει  νά έχει ειδική σήμανση πού νά λέι ότι είναι μέλος τού συλόγου αθηνών πειραιώς κλπ σάν αυτή πού εχουν οι ιατροί..
3.αποφεύγετε μεσιτικά γραφεία πού ενώ είναι στήν γλυφάδα δραστηριοποιούντε στήν εκάλη...
4.είναι υποχρέωση κάθε μεσίτη από τήν στιγμή πού έχει δώσει μεσιτική εντολή ΄καί έχει υπογραφτει εάν τού ζητηθούν νά δώσει όλα τά στοιχεία τών ιδιοκτητών τηλέφωνα κλπ ώστε νά μπορεί ό αγοραστής νά επικοινωνήσει ελεύθερα
5.είναι υποχρέωση τού μεσίτου έάν τού ζητηθούν λεπτομερειες γιά τήν μεσιτική εντολή πού θά υπογάψετε νά δώσει τίς απαιτούμενες διευκρινίσεις
6.λαικιστικες εκφάσεις κελεπούρι κλπ καί επίδειξη ταυτότητας γιά εξακρίβωση στοιχείων απαγορεύοντε διά ροπάλου δέν είμαστε χωροφύλακες ...επίσης επιβάλετε ένα ευπρεπες ντύσιμο καί ένας ευπρεπής καθαρός χώρος γιά τήν επαγγελματική μας δραστηριοτητα,καί φυσικά είναι αυτονόητο ποτέ δέν συστίνουμε ποτέ δικηγορο γιά νά κάνει ελεγχο τίτλων η μηχανικό γιά έλεγχο
7.αποφύγετε μεσιτικά γραφεία πού δημοσιεύουν φτηνά ακίνητα πού δέν υπάρχουν..
εάν ακολουθήσετε κατά γραμμα τίς συβουλες πού σας δίνω νομίζω ότι θά έχετε επιτυχεια στήν αγορά η στήν πώληση τού ακινήτου σας
στό θέμα τής εκτίμησης καί τών εκτιμητων υπάρχει μιά διαμάχη μεταξύ τών μεσιτών καί τών εκτιμητών γιά τό ποίος είναι ποιό κατάληλος αποψή μού είναι ότι ένας κτηματομεσίτης μέ μεγάλη πείρα είναι σαφως καλύτερος από έναν εκτιμητη
τέλος θέλω νά επαναλάβω ότι όπως σέ όλα τά επαγγέλματα έτσι καί στό δικό μας υπάρχουν καλοί ,μέτριοι ΄,κακοί καί άσχετοι καί άν θέλετε τήν αποψή μου γιά το γραφείο μου θεωρω ότι είμαι μετριότατος αλλά προσπαθώ νά βελτιωθώ καθημερινα,διότι είμαι απλός απόφοιτος λυκείου μέ μέτριο επίπεδο ξένων γλωσσων διαβάζοντας ,παρακολουθώντας όσο μπορώ σεμινάρια πάνω στή δουλειά μου καί σεβόμενος  προπάντων τούς πελάτες μου
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.499
Κριτικές
22
Like
366
Πόντοι
5.795
φιλε μου οι επισυμανσεις σου ειναι λογικες και θα απαντησω
ένα μεσιτικό γραφείο πού κάνει σωστά τί δουλειά του κοιτάει στις περιοχές πού δραστηριοποιείτε νά κάνει μία σωστή επιλογή τών ακινητων πού είναι πρός πώληση ώστε οί τιμές νά έχουν κάποια σχέση μέ τήν πραγματικότητα .φαντάσου νά ελθεις στό γραφείο μου και νά σού δώσω μιά λίστα μέ όλα τά ακίνητα πού πουλιούντε στήν περιοχή μέ τιμές εξωφρενικές,,τότε ποιά είναι η δουλειά μου.??
τά ακίνητα πού προτείνω πρός πώληση είναι πάντα σε λογικές τιμές η  περίπου σέ λογικές τιμές.και επομένως αποτελούν σύσταση πρός αγορά.
η επιλογή τού μεσίτου είναι πολύ σημαντική γι αυτό θά δώσω μερικές συμβουλές
1.αποφεύγετε νά απευθύνεστε σε μεσιτικά γραφεία χωρίς συστάσεις από φίλους γνωστούς γείτονες κλπ καί νά έχει τουλάχιστοβ 5 ετή λειτουργια ώς νόνιμο μεσιτικό γραφείο
2.απαραίτητη προυπόθεση είναι νά έχει αδεια μεσίτου ,η οποία θά πρέπει νά επιδυκνύετε απαραιτήτως εάν ζητηθεί  καί νά  είναι αναρτημένη σέ εμφανές σημείο στό γραφείο του υπό μορφή πιστοποιητικού ,επίσης στό γραφείο του η έξω θά πρέπει  νά έχει ειδική σήμανση πού νά λέι ότι είναι μέλος τού συλόγου αθηνών πειραιώς κλπ σάν αυτή πού εχουν οι ιατροί..
3.αποφεύγετε μεσιτικά γραφεία πού ενώ είναι στήν γλυφάδα δραστηριοποιούντε στήν εκάλη...
4.είναι υποχρέωση κάθε μεσίτη από τήν στιγμή πού έχει δώσει μεσιτική εντολή ΄καί έχει υπογραφτει εάν τού ζητηθούν νά δώσει όλα τά στοιχεία τών ιδιοκτητών τηλέφωνα κλπ ώστε νά μπορεί ό αγοραστής νά επικοινωνήσει ελεύθερα
5.είναι υποχρέωση τού μεσίτου έάν τού ζητηθούν λεπτομερειες γιά τήν μεσιτική εντολή πού θά υπογάψετε νά δώσει τίς απαιτούμενες διευκρινίσεις
6.λαικιστικες εκφάσεις κελεπούρι κλπ καί επίδειξη ταυτότητας γιά εξακρίβωση στοιχείων απαγορεύοντε διά ροπάλου δέν είμαστε χωροφύλακες ...επίσης επιβάλετε ένα ευπρεπες ντύσιμο καί ένας ευπρεπής καθαρός χώρος γιά τήν επαγγελματική μας δραστηριοτητα,καί φυσικά είναι αυτονόητο ποτέ δέν συστίνουμε ποτέ δικηγορο γιά νά κάνει ελεγχο τίτλων η μηχανικό γιά έλεγχο
7.αποφύγετε μεσιτικά γραφεία πού δημοσιεύουν φτηνά ακίνητα πού δέν υπάρχουν..
εάν ακολουθήσετε κατά γραμμα τίς συβουλες πού σας δίνω νομίζω ότι θά έχετε επιτυχεια στήν αγορά η στήν πώληση τού ακινήτου σας
στό θέμα τής εκτίμησης καί τών εκτιμητων υπάρχει μιά διαμάχη μεταξύ τών μεσιτών καί τών εκτιμητών γιά τό ποίος είναι ποιό κατάληλος αποψή μού είναι ότι ένας κτηματομεσίτης μέ μεγάλη πείρα είναι σαφως καλύτερος από έναν εκτιμητη
τέλος θέλω νά επαναλάβω ότι όπως σέ όλα τά επαγγέλματα έτσι καί στό δικό μας υπάρχουν καλοί ,μέτριοι ΄,κακοί καί άσχετοι καί άν θέλετε τήν αποψή μου γιά το γραφείο μου θεωρω ότι είμαι μετριότατος αλλά προσπαθώ νά βελτιωθώ καθημερινα,διότι είμαι απλός απόφοιτος λυκείου μέ μέτριο επίπεδο ξένων γλωσσων διαβάζοντας ,παρακολουθώντας όσο μπορώ σεμινάρια πάνω στή δουλειά μου καί σεβόμενος  προπάντων τούς πελάτες μου
συγνώμη ξέχασα επίσης νά επισυμάνω ότι δέν πληρώνουμε ποτέ μεσίτη εάν δέν ολοκληρωθεί η αγοραπωλησια...γραφεία πού ζητούν προκαταβολή γιά αμοιβή κλπ αποκλείστε τα αμέσως καί καταγείλετε τα στο μεσιτικό σύλογο αθηνών τηλ 2103621930 διότι είναι απαταιώνες
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Οι νεες κατασκευες εχουν σοβαρά προβλήματα ποιότητας
Κατά κανόνα, ότι έχει χτιστεί μετά το 1995, εκτός των σοβαρών προβλημάτων ποιότητας, έχει και "κρυμμένα" σοβαρά προβλήματα νομιμότητας.

Στην 15ετία πας 1 αντισεισμικό πίσω αλλα δε με νοιάζει. Στην 20ετία, ανάλογα με την κατασκευή
Πας πολύ παραπάνω από ένα αντισεισμικό πίσω, αλλά δεν αποτελεί κάτι το ανησυχητικό. Αρκεί να είναι μετά το 1985.

Και για να απαντησω ξεκα8αρα στο κυριο ερωτημα του post, εξαρταται
Θα συμφωνήσω.

Να προσθέσω και κάτι, το οποίο θα χαροποιήσει ιδιαίτερα όσους έχουν ρευστό και σκέφτονται να αγοράσουν ακίνητο τους επόμενους μήνες (όπου ουσιαστικά κατά τη γνώμη μου η κρίση θα αρχίσει να φαίνεται και στην Ελλάδα, γιατί μέχρι σήμερα, δεν φαίνεται να έχει περάσει τα σύνορα).

Η μεγαλύτερη πίεση στα ακίνητα, αλλά και σε άλλες ιδιαίτερες ομάδες αγαθών (αυτοκίνητα κλπ), δεν θα προκύψει από την πληθώρα των απούλητων κλπ, αλλά από το ξεπούλημα αυτών από ιδιοκτήτες οι οποίοι δεν θα μπορούν να ανταπεξέρθουν στις υποχρεώσεις τους. Με υποχρεώσεις δεν νοούνται απόλυτα μόνο τα δάνεια τα οποία "φόρεσαν" για την αγορά του ακινήτου κλπ, αλλά λόγω γενικότερων χρεών (κάρτες κλπ) αλλά και λόγω έλλειψης εισοδημάτων (μείωση τζίρων, απολύσεις κλπ).

Ιδανική εποχή για εργολάβους με μετρητά να αγοράσουν πολύ φτηνά οικόπεδα κατά τη γνώμη μου.

Έρχονται πολύ ενδιαφέρουσες μέρες, για όλες τις αγορές, για όλους μας.

Να δούμε ποιος θα αντέξει. Ελπίζω όλοι.

Καλή χρονιά με υγεία εύχομαι πάντως σε όλους.
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.499
Κριτικές
22
Like
366
Πόντοι
5.795
Κατά κανόνα, ότι έχει χτιστεί μετά το 1995, εκτός των σοβαρών προβλημάτων ποιότητας, έχει και "κρυμμένα" σοβαρά προβλήματα νομιμότητας.
Πας πολύ παραπάνω από ένα αντισεισμικό πίσω, αλλά δεν αποτελεί κάτι το ανησυχητικό. Αρκεί να είναι μετά το 1985.
Θα συμφωνήσω.

Να προσθέσω και κάτι, το οποίο θα χαροποιήσει ιδιαίτερα όσους έχουν ρευστό και σκέφτονται να αγοράσουν ακίνητο τους επόμενους μήνες (όπου ουσιαστικά κατά τη γνώμη μου η κρίση θα αρχίσει να φαίνεται και στην Ελλάδα, γιατί μέχρι σήμερα, δεν φαίνεται να έχει περάσει τα σύνορα).

Η μεγαλύτερη πίεση στα ακίνητα, αλλά και σε άλλες ιδιαίτερες ομάδες αγαθών (αυτοκίνητα κλπ), δεν θα προκύψει από την πληθώρα των απούλητων κλπ, αλλά από το ξεπούλημα αυτών από ιδιοκτήτες οι οποίοι δεν θα μπορούν να ανταπεξέρθουν στις υποχρεώσεις τους. Με υποχρεώσεις δεν νοούνται απόλυτα μόνο τα δάνεια τα οποία "φόρεσαν" για την αγορά του ακινήτου κλπ, αλλά λόγω γενικότερων χρεών (κάρτες κλπ) αλλά και λόγω έλλειψης εισοδημάτων (μείωση τζίρων, απολύσεις κλπ).

Ιδανική εποχή για εργολάβους με μετρητά να αγοράσουν πολύ φτηνά οικόπεδα κατά τη γνώμη μου.

Έρχονται πολύ ενδιαφέρουσες μέρες, για όλες τις αγορές, για όλους μας.

Να δούμε ποιος θα αντέξει. Ελπίζω όλοι.

Καλή χρονιά με υγεία εύχομαι πάντως σε όλους.
φίλε γιοργο δέν θά συμφωνήσω μαζί σού γιά τούς εξής λόγους
η αθήνα όλη σχεδόν έχει κτισθει μεταξύ τού 50 και 70 επομένως άμα μπούμε στή λογική σου θά πρέπει νά γκρεμιστεί καί νά κτιστεί από τήν αρχή
2,όσα διαμερίσματα έχω πουλήσει στό κέντρο τής αθήνας απο το 50 καί μετά τά έχουν δεί απο 2  πολιτικοί μηχανικοί,ένας τής τραπέζης γιά δάνειο καί ένας τού αγοραστή καί ποτέ δέν έχει γίνει απόριψη τής αγοράς γι αυτό τόν λόγο..
3.υπάρχει ήδη πτώση τών τιμών κυρίως σίς νέες οικοδομές πού τίς θεωρώ καί εγώ υπερτιμημενες λόγω μεγάλου κόστους αγοράς τού οικοπεδου απο τόν κατασκευαστη η λόγω υψηλής αντιπαροχής.
4,αποψη μου είναι ότι όσο τά στεγαστικά δανεια θά είναι σέ λογικά πλαίσια ,ασχετα εάν δέν εγκρίνουν  οί τράπεζες εύκολα μεγάλα ποσά οί τιμές θά διατηρηθούν στά ίδια επίπεδα μέ  μιά πολύ μικρή διόρθωση τού 5% διότι υπάρχει μεγάλη ρευστότης στίς καταθέσεις καί διότι υπάρχει επιφύλαξη γιά επένδυση σέ άλλους τομείς όπως τουρισμος ,χρηματιστήριο κλπ
5.η σύσταση μού πρός τούς πελάτες μού είναι νά αγοράσουν άφοβα σέ τιμές πού ανταποκρίνοντε στήν αγορά καί ότι κανένας δέν έχασε από αγορά ακινήτου. αλλά  ας πάρουμε άκόμα τήν δική σου άποψη ..ότι οί τιμές θά πέσουν καί άλλο ..΄καί ποιός λέει ότι δέν θα ξανανέβουν  σε 1 με 2 χρόνια καί στό κάτω τής γραφής τό ακίνητο δέν είναι μ΄νο επένδυση αλλ΄΄α καί είδος ανάγκης..
6.ή αγορά τών ακινητων έχει τούς δικού ς της κανόνες πού δέν έχουν σχέση μέ χρηματιστήριο πχ όταν ανεβαίνει τό χρηματιστήριο ό κόσμος πουλάει μετοχες καί αγοράζει ακίνητα Ρευστοποιεί κέρδη),όταν δέν πάει καλά τό χρηματιστήριο πάλι ό κόσμος αγοράζει διότι δέν ξέρει πού νά βάλει τά λεφτα του..
πιθανόν νά υπάρξει μικρό πρόβλημα ρευστοποιησης αινήτων λόγω χρεών αλλά οί δικηγόροι συνήθως συμβουλεύουν εάν δέν υπάρχει προσημείωση νά πουληθεί τό ακίνητο σε συγγενή κλπ εικονικά η νά υπάρχει χρονικό περιθώριο πώλησης τέτοιο πούνά καθιστά τήν πώληση ικανοποιητική γιά τόν ΄πωλητή.καλή χρονιά επίσης
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom