Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Νομιζω οτι μετα την ενδοξη δειτια σου στην
             ΕΝΩΣΗ ΚΑΛΟΠΛΗΡΩΤΩΝ ΑΠΟΥΛΗΤΩΝ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ
                    ''ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ''
Μονο  ενας υπουργηκος θοκος ειναι αξιος για σενα: Υπουργος Εθνικης Οικονομιας

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:


:think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think:

Περιεργες ιδεες μου βαζεις τωρα  ..... :think: :think: :think: :think:


ΛΕΣ ?
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Γιατι υπαρχουν καλυτεροι απο εσενα στη βουλη και τα υπουργεια τους (μαμω τα υπουργια τους)
Ασε ρε Προεδρε απλα εισαι σεμνος ανθρωπος αλλα και περπατημενος πεζοδρομιακα.
Δηλαδη ξερεις πολλους να μπορουνε να εκφρασουν προτασεις οπως την δικη σου:
  ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΜΙΣΟΤΙΜΗΣ ΟΠΟΙΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΘΕΛΟΥΜΕ
      ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ ΔΩΡΟ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΟΠΟΙΟ ΘΕΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ !!!!!

Αμα σκεφτοντανε οι αλλοι σαν και σενα το Ελλαδισταν θα λεγονταν ΕΛΛΑΔΑ
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Με ποναει η κοιλια μου απο τους κοιλιακους ....

ΕΕΕΕΕ ΓΕΛΙΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ !!!!!
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Τελικα ποσο συμφαιρει η αγορα παλαιου διαμερισματος
σε μικρες κατοικιες 2 οροφων (Μονοκατοικιες κοινως)
με 2-3 οροφοδιαμερισματα ?

Κατι εχω ακουσει σχετικα με τις παλαιοτητες ....
δηλαδη οτι μετα τα 50 ετη κατασκευες κρινονται κατεδαφισταιες .....

Καποιος να μας φωτησει ?
 

BEBELAC

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2008
Μηνύματα
41
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
ΕΔΩ στον Κορυδαλλο μια παλια μονοκατοικια με δυο οροφους
καποιος πηρε η ειχε το ακινητο 1ο + ισογειο και του εκανε μια ανακαινιση .... αλλο πραγμα
Μαλλον μεζονετα το εκανε και το επενδυσε εξωτερικα με πετρα σκουρο καφε προς καννελι χρωμα του εβαλε και ομορφα μοντερνα καγκελα και σκεπαστρο στην εισοδο και καθομαι και το κοιταω οποτε περασω ΘΑΥΜΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ......


Γιατι να αγορασουμε καινουργιο σε πολυκατοικια με 15+ οικογενειες να μην βρισκουμε τιποτα μεταξυ μας και να φαγωνωμαστε στα κοινοχρηστα κτλ ?

Ενα παλαιοτητας σπιτακι και το διαμορφωνουμε οπως θελουμε ΕΜΕΙΣ ......

Ακουω η μαλλον ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΝΩΜΕΣ γυρω απο αυτο .........

Η απαντηση κατα την γνωμη μου ειναι απλη.

Αν δεις τον χαρτη με τους σεισμους του τελευταιου αιωνα θα δεις οτι στην ευρωπη εχουμε το 80% των σεισμων στην ελλαδα.οποτε το να παρεις ενα σπιτι που τα μπετα του ειναι 30+ετων και ο οπλισμος του και σε πολυ μικροτερη ποσοτητα αλλα και ποιοτητα οτι και να του βαλεις μεσα θα ειναι ημιμετρα.Ακομα το κοστος συντηρησης μιας μονοκατοικιας ειναι σαφως μεγαλυτερο απο ενα διαμερισμα.Ιδιως μιας παλιας που δεν εχει μονωσεις κτλ.

Ελπιζω να σε καλυψα
Ε
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Νομιζω οτι ο φιλος BEBELAC εχει γνωση και δικιο σε οτι γραφει. Θελει πολυ ψαξημο και γνωσεις+ αρκετα λεφτα συντηρησης και επισκευης μια παλια μονοκατοικια. Απο την αλλη επειδη ειμαι χωριατοπαιδο με γοητευει να μενω σε μονοκατοικια
 

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
8
Πόντοι
5.765
Σεβαστε λαοπροβλητε Προεδρε Αχαχουχα, οι μονοκατοικιες ειναι ενα αλλο μεγαλο κεφαλαιο που θελει πολυ μελετη και ψαξημο.
Οσο αφορα τους πλειστηριασμους ακινητων εχω να καταθεσω τα εξης:
Αποφασησα το 2003 να κτυπησω καθαρα ενα διαμερισμα. Το μπανισα πηρα σενα φακελο το 1/3 της αρχικης προσφορας, για να μπορω να συμμετεχω και κατεβηκα.
Δεν αναφερω περιοχη, αλλα ετυχε να δω ολα τα λαμογια του δημου (αρχηγος ηταν ενας παλιος υποψηφιος πεθερος μου) να στηνουν το παιχνιδι τους. Τελικα δεν κατεθεσα το ποσο εγκυησης συμμετοχης, απλος παρακολουθησα εως ενος σημειου την διαδικασια. Βρομα και κλεψημο του κερατα. Δεν γνωριζω αν εκτοτε αλλαψε κατι, με την επανιδτυση του κρατους της ΝΔ.
Αν καποιος αδελφος γνωριζει ας καταθεσει την εμπειρια του.

Το σωστό λαμόγιο δεν τρώει μέσα στο σπίτι του. Φωνάζει τους φίλους του να φάνε αυτοί και τρώει εκείνο στα δικά τους σπίτια. Δείτε μετά από τη θητεία τους, πόσοι δήμαρχοι αλλάζουν περιοχή και τί σπίτια παίρνουν (θα μου πεις, πού να το βρούμε αυτό ρε μεγάλε). Στους πλειστηριασμούς όπως γνωρίζουμε, πρέπει να χεις το link είτε από τον Δήμαρχο, είτε από τον δικηγόρο, είτε από τον συμβολαιογράφο. Μεροκάματοοοοοοο ...
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Ακομη περιμενω τα φωτα του Βολτερου αλλα μαλλον μας σνομπαρει :tickedoff:
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα των πλειστηριασμών και δεν το γνωρίζω.
Ούτε το νομοθετικό πλαίσιο ξέρω, ούτε πως στήνονται οι κομπίνες.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Επειδη εισαι "ζουζουνι" και τα ψαχνεις ολα για δες τι γινεται να μας πεις. Σε παρακαλω πολυ. Για να μην πω οτι οι γνωσεις σου και οι αποψεις σου  (ασχετα αν διαφονω) με αφηνουν αφωνο
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Σημερα πρωι πρωι με ξυπνησε τηλωνημα του Προεδρου Αχαχουχα, μου ζητησε να κανουμε ερανο για τους φιλους μας εργολαβους.
Πρεπει να ενοισχησουμε την συμπαθη ταξη τους τωρα που ειναι ολοι τους σε διακοπες.
Μαλλον θα οργανωσουμε φιλανθρωπικη βραδυα με Τερη Χρυσο και γκερ σταρ τον Εθνικο Σταρ.
Νεοτερα θα μαθετε απο το Δελτιο Τυπου που θα δημοσιευτει το απογευμα.
ΚΑΘΕ ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΑΣ ΔΕΚΤΗ
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Πλειστηριασμοί & κοράκια... ΠΩΣ στήνονται κομπίνες εκατομμυρίων κ περιουσίες αλλάζουν χέρια στο λεπτό!



και ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ...


 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Οσον αφορα τους πλειστηριασμους ακινητων...

Οι ευκαιρίες υπάρχουν για τους ψύχραιμους και ενημερωμένους αγοραστές. Ιδού μερικές χρήσιμες συμβουλές:

«Δες, άκου και μη μιλάς». Κάθε Τετάρτη μεσημέρι 12.00 μ. - 14.00, παρακολούθησε πλειστηριασμούς ακινήτων για ν' αποκτήσεις εμπειρία επί της διαδικασίας...
Στο δημοτικό κατάστημα του Δήμου Αθηναίων, στην οδό Αρμοδίου 10, καθώς και σε δημοτικά καταστήματα όλων των δήμων, κάθε Τετάρτη γίνονται πλειστηριασμοί.

Συζήτησε με δικηγόρο τη νομική διαδικασία που χρειάζεται για την απόκτηση του ακινήτου.

Επέλεξε τ'ακίνητα που καλύπτουν τις ανάγκες σου.

Πήγαινε να τα δεις από κοντά, με κάθε διακριτικότητα...

Τηλεφώνησε στον συμβολαιογράφο που αναφέρεται στο Δελτίο ότι θα εκτελέσει τον πλειστηριασμό για να ρωτήσεις αν αναβλήθηκε ή όχι (το τηλέφωνό του θα το βρεις από τον Σύλλογο Συμβολαιογράφων, τηλ. 210-3820495 ή 3832501)

Εξέδωσε τραπεζική επιταγή ίση με το 1/3 της πρώτης τιμής εκκίνησης. Μόνο με την κατάθεσή της μπορείς να λάβεις μέρος στον πλειστηριασμό.

Μην πας μόνος σου κατά την ημέρα της αγοράς, είναι καλύτερα, αν δεν θέλεις να πάρεις δικηγόρο μαζί σου, να πάρεις κάποιο φίλο για να παρακολουθεί και αυτός τη διαδικασία.

Μη βιάζεσαι να αγοράσεις, η αγορά ενός ακινήτου από πλειστηριασμό είναι χρυσή ευκαιρία μόνο για ψύχραιμους αγοραστές!
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.164
Κριτικές
150
Like
2.917
Πόντοι
6.925
ΕΔΩ στον Κορυδαλλο μια παλια μονοκατοικια με δυο οροφους
καποιος πηρε η ειχε το ακινητο 1ο + ισογειο και του εκανε μια ανακαινιση .... αλλο πραγμα
Μαλλον μεζονετα το εκανε και το επενδυσε εξωτερικα με πετρα σκουρο καφε προς καννελι χρωμα του εβαλε και ομορφα μοντερνα καγκελα και σκεπαστρο στην εισοδο και καθομαι και το κοιταω οποτε περασω ΘΑΥΜΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ......


Γιατι να αγορασουμε καινουργιο σε πολυκατοικια με 15+ οικογενειες να μην βρισκουμε τιποτα μεταξυ μας και να φαγωνωμαστε στα κοινοχρηστα κτλ ?

Ενα παλαιοτητας σπιτακι και το διαμορφωνουμε οπως θελουμε ΕΜΕΙΣ ......

Ακουω η μαλλον ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΝΩΜΕΣ γυρω απο αυτο .........

+100000 για την σκέψη αλλά το κόστος επισκευής θα εκταθεί ανάλογα με την παλαιότητα και τις αναγκαίες διαρρυθμίσεις από 500-1500 €/τ.μ.
Προχθές πήγα να δω κάτι κατασκευές σε κήπο (??) στην Κυψέλη. Οντως επρόκειτο για ένα παλιό ισόγειο το οποίο είχε επισκευαστεί πλήρως νέες διαμορφωσεις μέσα "κούκλα" με προκήπιο μία μονοκατοικιούλα στο χαός της Κυψέλης
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Συντροφε Ντουρο να προσθεσω απο την μικρη μου εμπειρια, οτι το 1/3 των χρηματων της τιμης εκιννησης μπορεις να τα δωσεις και κας.
Το ακηνητο δεν μπορεις να το δεις ακτος αν θελει ο ιδιοκτητης, πραγμα δυσκολο και ισος αγενες, αφου παιζεις με τον πονο του. Μπορεις ομως να παρατηρησεις την πολυκατοικια, να δεις παλαιοτητα και κατασκευη.
Υπαρχη για μενα και ενα ηθηκο διλημμα, περνεις το σπιτι ενος "πεθαμενου" κατι που για την δικη μου σταση στη ζωη ειναι καπως σκληρο.
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
Συντροφε Ντουρο να προσθεσω απο την μικρη μου εμπειρια, οτι το 1/3 των χρηματων της τιμης εκιννησης μπορεις να τα δωσεις και κας.
Το ακηνητο δεν μπορεις να το δεις ακτος αν θελει ο ιδιοκτητης, πραγμα δυσκολο και ισος αγενες, αφου παιζεις με τον πονο του. Μπορεις ομως να παρατηρησεις την πολυκατοικια, να δεις παλαιοτητα και κατασκευη.
Υπαρχη για μενα και ενα ηθηκο διλημμα, περνεις το σπιτι ενος "πεθαμενου" κατι που για την δικη μου σταση στη ζωη ειναι καπως σκληρο.
Και πολύ καλά κάνεις. Αυτή η στάση ζωής μας χωρίζει από τα θηρία
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Σ'ευχαρηστω petrosyn, αλλα φανταζομε οτι και εσυ θα ζωριζεσε να παραμεινεις ΑΝΘΡΩΠΟΣ, οταν τα θηρια στηνη πεφτουνε απο παντου. Θερμες ευχες.
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
Σ'ευχαρηστω petrosyn, αλλα φανταζομε οτι και εσυ θα ζωριζεσε να παραμεινεις ΑΝΘΡΩΠΟΣ, οταν τα θηρια στηνη πεφτουνε απο παντου. Θερμες ευχες.

Δύσκολη εποχή για ανθρώπους, Τρίκαρδε :think:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Γι΄αυτο αποφασησα φετος τια γιορτες, να μην κερναω τους καλεσμενους μου κουραμπιεδες και μελομακαρονα, αλλα ΕΡΓΟΛΑΒΟΥΣ. ΤΟ ΓΛΥΚΟ!!!!!!!
Ειναι μια ακομα κινηση συμπαραστασης στην συμπαθη ταξη των κατασκευαστων.
 

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
8
Πόντοι
5.765
Υπαρχη για μενα και ενα ηθηκο διλημμα, περνεις το σπιτι ενος "πεθαμενου" κατι που για την δικη μου σταση στη ζωη ειναι καπως σκληρο.

Υπάρχει ο αντίλογος φίλε Τρίκαρδε. Ίσως παίρνεις και το σπίτι ενός φαντασμένου ...
Από την άλλη τα πραγματικά κοράκια είναι το τρίο δήμαρχος-δικηγόρος-συμβολαιογράφος που πολύ πριν τον πλειστηριασμό έχουν μοιράσει την πληροφορία στους φίλους τους οι οποίοι σκάνε με τις πρέπουσες προσφορές.
Για να μη μιλήσουμε για την ακόμα συμπαθέστερη τάξη των τοκογλύφων οι οποίοι και το σπίτι παίρνουν και διαφυλάττουν και το κύρος του κάθε ζημιωμένου, μιας και δε βγήκε το βιος του στο σφυρί.
Μιλάμε για κύκλωμα, όχι για μια απλή πληροφορία για μια στημένη κούρσα στον ιππόδρομο.
Τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom